Αποστολέας Θέμα: dim, sus, add  (Αναγνώστηκε 11711 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
dim, sus, add
« στις: 14/04/03, 13:39 »
Θα ηθελα να μου εξηγήσετε τι στο καλό είναι αυτοί οι συμβολισμοί, και που μπορ΄ω να βρω τα πιασίματα τους. ???

TKS IN ADV ;D ;D
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Re:dim, sus, add
« Απάντηση #1 στις: 14/04/03, 14:53 »
Θα ήθελα και εγώ να μάθω αυτούς τους συμβολισμούς...

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:dim, sus, add
« Απάντηση #2 στις: 14/04/03, 16:15 »
Χμμ...  :-\ :-\ :-\
σας πιάνω αδιάβαστους!

Δείτε εδώ:
Συμβολισμοί για νότες και συγχορδίες

και εδώ:
Λίγη θεωρία πάνω στις συγχορδίες
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Re:dim, sus, add
« Απάντηση #3 στις: 14/04/03, 17:03 »
Μπράβο ρε Κιθαρώδε!!! Να 'σαι καλα!  :D

Αποσυνδεδεμένος Γιώτα Μή

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Γυναίκα
  • - -
    • Προφίλ
Re:dim, sus, add
« Απάντηση #4 στις: 14/04/03, 18:08 »
gmt exoyn poli wraio hxo tetoies sigxordioyles...alla den borw na tis apomnimoneysw oles!!!!!! ;)!!!!!!! :'( :'(me basanizoyn!!!!!!!!gi ayto exoyme to kithara!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)
...La vita e una continua lotta...

Αποσυνδεδεμένος antonis_t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:dim, sus, add
« Απάντηση #5 στις: 21/04/04, 19:05 »
Λοιπόν , έχουμε και λέμε , με απλά λόγια για να το καταλάβετε (αχ και να μου τα έλεγαν με απλά λόγια στο ωδείο , πόσα χρόνια θα γλύτωνα).   Dim: στα ελληνικά την προφέρουμε ντιμινουίτα και είναι μια συγχορδία όπου εκτός της τονικής όλες οι άλλες βαθμίδες είναι ελλατωμένες (μειωμένες) κατά ένα ημιτόνιο ή ακόμα πιο απλά αποτελείται μόνο από 3ες μικρές στη σειρά (λίγο μπακαλίστικο αυτό αλλά έτσι πιθανότατα να τις βρίσκετε πιο εύκολα). Παράδειγμα. Έχουμε τη Ντο ματζόρε.
Ντο   - 1η-
Μι     - 3η-
Σολ   - 5η-
Η ντιμινουίτα
Ντο   -1η-
Μιb   -3η μικρή    (ελλατώθηκε-μειώθηκε)
Φα# -5η ελλατωμένη
Αυτή τη συγχορδία θα τη δείτε ως Cdim
Βέβαια συνηθίζεται οι dim να είναι τετράφωνες και αν θέλουμε να είμαστε λεπτομερείς τότε τη γράφουμε Cdim7 η οποία είναι η προηγούμενη συν την έβδομη αλλά και αυτή μειωμένη. Δηλαδή
Ντο                                   -1η-
Μιb                                   -3η μικρή    
Φα#                                 -5η ελλατωμένη
Λα    (παίζουμε στην πραγματικότητα Σιbb -διπλή ύφεση που είναι η μικρή έβδομη της Ντο=Σιb μειωμένη επίσης.Για να σας ξεμπερδέψω παρατηρήστε ότι η Μιb είναι μια τρίτη μικρή από τη Ντο, άλλη μια τρίτη μικρή και μας δίνει Φα# και άλλη μια τρίτη μικρή μας δίνει Λα (ο μπακαλίστικος τρόπος που λέγαμε). Αυτή η συγχορδία είναι ιδιαιτέρως συγγενική σε άκουσμα με την αντίστοιχη  7-9 (επτά ύφεση εννιά) . (Αν παίξετε για παράδειγμα Cdim και C7-9 θα δείτε ότι μοιάζουν πολύ γι αυτό και χρησιμοποιούνται θαυμάσια ως ενδιάμεσες-διαβατικές (χρωματίζουν υπέροχα ανάμεσα σε 2 συγχορδίες) ή βοηθούν πολύ σε μια μετατροπία μέσα στο κομμάτι (λόγω του χαρακτήρα τους -και ιδιαίτερα η ντιμινουίτα- διότι οποιαδήποτε νότα της μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν προσαγωγέας και να λυθεί σε μια νέα τονική. Αυτά μην τα πάρετε ως θεωρία αλλά ως πρακτικούς τρόπους.
Για τις sus (θα προσπαθήσω να είμαι πιο σύντομος) θα μπορούσαμε να τις πουμε εκτεταμένες ή επεκτειμένες ή κάπως έτσι τέλος πάντων πρακτικά πάντα ΝΑ θυμάστε ότι η ομορφιά στις εν λόγω συγχορδίες είναι ότι δεν ξέρεις αν είναι ματζόρε ή μινόρε (αυτές είναι οι πιο συνηθισμένες sus2  και   sus4) κι αυτό γιατί την τρίτη της συγχορδίας (που αν είναι μεγάλη τότε φτιάχνουμε ματζόρε και αν είναι μικρή τότε φτιάχνουμε μινόρε) την αντικαθιστούμε με τη 2η ή την 4η βαθμίδα αντίστοιχα. Παράδειγμα:
C         =  1η-3η-5η  = C-E-G
Csus2  =   1η-2η-5η =  C-D-G
Csus4  =   1η-4η-5η =  C-F-G

Οι add σημαίνουν να προσθέσεις απλά μια νότα στη συγχορδία. Έτσι Caad9 έχουμε και τις 3 βαθμίδες + τη 9η = 1η-3η-5η-9η =C-E-G-D. Πρακτικά λοιπόν αν η πιο πάνω συγχορδία δεν είχε τη 3η (E) θα ακούγαμε Csus2 και όχι Cadd9 . Επίσης δεν είναι συγχορδία ένατης (C9) γιατί λείπει η 7η βαθμίδα (Βb) Αν λοιπόν δεν ήταν Cadd9 και ήταν C9 θα έπρεπε να ακούμε (να παίζουμε δηλαδή) 1η-3η-5η-7η-9η = C-E-G-Bb-D. Αν μερικά σας φάνηκαν ακαταλαβίστηκα ή πρέπει κάποια στιγμή να βρείτε ή να καταλάβετε γιατί και πως παίζετε κάποια συγχορδία στείλτε μου μήνημα , με χαρα μου να σας εξηγήσω.