Ψηφοφορία

Είστε υπερ της θανατικής ποινής?

Υπέρ
10 (14.1%)
Κατά
61 (85.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 69

Αποστολέας Θέμα: Επαναφορα θανατικής ποινής  (Αναγνώστηκε 69265 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #275 στις: 21/02/08, 10:38 »
Οχι βεβαιως.
Ποιοι ειναι οι δραστικοι τροποι αντιμετωπισης του προβληματος ομως; Οταν οι διπλωματικοι κυκλοι δεν μπορουν να βγαλουν μια ακρη απεναντι σε φασιστικα κρατη ( ΗΠΑ, Κινα ), ποιος θα μπορεσει να βγαλει ( παρα μονο οι πολιτες τους );
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #276 στις: 21/02/08, 12:22 »
Τα όπλα ,τα καουμποιλίκια και οι εκτελέσεις ,είναι μέρος της Αμερικανικής κουλτούρας . Εμείς εδώ στην Ελλάδα θα μπορούσαμε να κάνουμε κάποιες συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας ,αλλά δεν νομίζω ότι θα βοηθούσαμε και ιδιαίτερα . Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε σαν Ελλάδα (και κατ'επέκταση σαν Ευρώπη ,όσο μπορούμε και εκεί να επηρεάζουμε καταστάσεις ) ,είναι να μην δεχθούμε ποτέ και για τίποτα την θανατική ποινή . Και να ελπίζουμε ότι κάποτε θα ξυπνήσει και ο Αμερικανικός λαός και θα υποχρεώσει την κυβέρνησή του να κάνει το ίδιο .
                               Στα γρήγορα ,είμαι κατά για τους εξής λόγους :
α) Όταν το θύμα (κοινωνία) ,παίρνει το ρόλο του θύτη (δράστη) ,μετατρέπετε και εκείνο σε θύτη .
β) Οι έσχατες ποινές ,ποτέ δεν κατάφεραν να μειώσουν την εγκληματικότητα .Αντίθετα αύξησαν τους "παραοικονομικούς" της δείκτες (Μεγαλύτερο ρίσκο ,περισσότερα λεφτά).
γ) Ιστορικά η θανατική ποινή έχει χρησιμοποιηθεί με πολιτικά κριτίρια , και θεωρώ αδιανόητο ,να σκοτώνεις ανθρώπους για τις απόψεις τους.
δ) Αυτό που δεν μπορείς να δημιουργήσεις (ζωή ),δεν έχεις δικαίωμα να το καταστρέφεις.Αυτό βέβαια ισχύει και για τους δράστες ,αλλά παραμένει σε ισχύ και για τους υπόλοιπους...
ε) Όσο πιο ελαστικές είναι οι κοινωνίες στις ακραίες ποινές ,τόσο υποθηκεύουν το μέλλον τους για ακόμα χειρότερες καταστάσεις στο μέλλον.
στ) Και φυσικά ,πάντα θα υπάρχουν περιπτώσεις δικαστικής πλάνης ,ή στημμένων δικών ,όπου καταδικάζονται και εντελώς αθώοι.Ακόμα και για έναν ,αξίζει να το αποτρέψουμε..
« Τελευταία τροποποίηση: 21/02/08, 12:25 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος sof1a

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/SummerCampTheBand/
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #277 στις: 21/02/08, 12:36 »
Τα όπλα ,τα καουμποιλίκια και οι εκτελέσεις ,είναι μέρος της Αμερικανικής κουλτούρας . Εμείς εδώ στην Ελλάδα θα μπορούσαμε να κάνουμε κάποιες συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας ,αλλά δεν νομίζω ότι θα βοηθούσαμε και ιδιαίτερα . Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε σαν Ελλάδα (και κατ'επέκταση σαν Ευρώπη ,όσο μπορούμε και εκεί να επηρεάζουμε καταστάσεις ) ,είναι να μην δεχθούμε ποτέ και για τίποτα την θανατική ποινή . Και να ελπίζουμε ότι κάποτε θα ξυπνήσει και ο Αμερικανικός λαός και θα υποχρεώσει την κυβέρνησή του να κάνει το ίδιο .
                               Στα γρήγορα ,είμαι κατά για τους εξής λόγους :
α) Όταν το θύμα (κοινωνία) ,παίρνει το ρόλο του θύτη (δράστη) ,μετατρέπετε και εκείνο σε θύτη .
β) Οι έσχατες ποινές ,ποτέ δεν κατάφεραν να μειώσουν την εγκληματικότητα .Αντίθετα αύξησαν τους "παραοικονομικούς" της δείκτες (Μεγαλύτερο ρίσκο ,περισσότερα λεφτά).
γ) Ιστορικά η θανατική ποινή έχει χρησιμοποιηθεί με πολιτικά κριτίρια , και θεωρώ αδιανόητο ,να σκοτώνεις ανθρώπους για τις απόψεις τους.
δ) Αυτό που δεν μπορείς να δημιουργήσεις (ζωή ),δεν έχεις δικαίωμα να το καταστρέφεις.Αυτό βέβαια ισχύει και για τους δράστες ,αλλά παραμένει σε ισχύ και για τους υπόλοιπους...
ε) Όσο πιο ελαστικές είναι οι κοινωνίες στις ακραίες ποινές ,τόσο υποθηκεύουν το μέλλον τους για ακόμα χειρότερες καταστάσεις στο μέλλον.
στ) Και φυσικά ,πάντα θα υπάρχουν περιπτώσεις δικαστικής πλάνης ,ή στημμένων δικών ,όπου καταδικάζονται και εντελώς αθώοι.Ακόμα και για έναν ,αξίζει να το αποτρέψουμε..

!!!!Οχι απλώς συμφωνώ αλλά θεωρώ οτι είναι και η πιο εμπεριστατωμένη άποψη πάνω στο θέμα που έχω ακουσεί μέχρι στιγμής.... Κι εγώ πιστεύω πώς όσο ακραίο και καταδικαστέο κι αν είναι ένα έγκλημα το να θανατώσεις τον δράστη είναι χειρότερο απο έγκλημα, και φυσικά δεν είναι ουτε καν η σωστή τιμωρία για κάποιον. Και εννοείται οτι  ΚΑΝΕΝΑΣ άλλά ΚΑΝΕΝΑΣ όμως δεν έχει το δικαίωμα αφαίρεσης της ζωής ΚΑΝΕΝΟΣ!!!! Δεν ήξερα οτι μπορεί να υπάρχει ακόμα έστω και υπο συζήτηση το θέμα της θανατικής ποινής παρα μόνο σε τριτοκοσμικές χώρες....

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #278 στις: 22/02/08, 20:27 »
να πω την αληθεια μερικοι την χρειαζονται αλλα υπαρχουν και μερικοι αθωοι που καταδικαζονται μερικες φορες.........αυτο ειναι αδικο........

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/08, 20:59
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
14 Απαντήσεις
11591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/08, 09:56
από studio54
1 Απαντήσεις
1760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/09, 22:56
από x-versous
12 Απαντήσεις
9136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/20, 13:16
από panixgr