Αποστολέας Θέμα: Παίδες τα φώτα σας: Πρώτο live με ενισχυτή και θόρυβος  (Αναγνώστηκε 7246 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους και καλό μας καλοκαίρι. Το Σάββατο έχουμε live και για πρώτη φορά θα χρειαστεί να παίξω με μη ψηφιακό μέσο (μέχρι τώρα έπαιζα με axefx καρφί στο PA), πράγμα που σημαίνει ότι θα έχω τον JVM 410combo μου μαζί μου και θα πάρω τον ήχο με μικρόφωνο, κάτι που για εσάς είναι φυσιολογικό, για μένα είναι πρωτόγνωρο. Τέσπα θα χρησιμοποιήσω 2 κιθάρες, τον jvm, και από πετάλια ένα JAM Dynassor, ένα MXR Wah MC-404, μπροστά από την ενισχυτή, και στο fx loop σε Series ένα tc electronic Dreamspace (modulation), ένα Memory Toy και ένα Holy Grail nano. Τροφοδοσία από ένα Harley Benton Powerplant.


Λοιπόν ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις έχω μεγάλο θέμα με θόρυβο στο 4ο κανάλι του jvm. Αν ειδικά πω για πλάκα να χώσω και τον compressor εκεί το θέμα εκτροχιάζεται.
Έχω ένα boss NS2 noise supressor, το οποίο δοκίμασα στο τέλος της αλυσίδας του fx loop αλλά όχι μόνο δεν έκοβε τπτ, όταν το ενεργοποιούσα έβγαζε και περισσότερο θόρυβο. Καρφί στον ενισχυτή η κιθάρα (χωρίς pre/post fx), δεν βγάζει τόσο θόρυβο όσο με τα πετάλια (είναι υποφερτό ακόμα και για συνθήκες live). Έτσι όπως είναι τώρα όμως είναι θρήνος. Παίζει να είναι θέμα τροφοδοτικού ο θόρυβος; Αν ναι πώς μπορώ να βεβαιωθώ;


Τι άλλο μπορεί να φταίει; Κάποια ιδέα για το πώς να χρησιμοποιήσω το boss (σκέφτομαι να το δοκιμάσω και μπροστά σαν τελευταίο πετάλι πριν το input, αλλά εκεί στην ουσία θα μαζεύει μόνο το θόρυβο από τον compressor). Βασικά δεν είμαι τόσο σίγουρος για το τι φταίει για το θόρυβο
White noise

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..

εφοσον αυτο το θορυβο τον εχεις και σε άλλους χωρους (που σημαινει και αλλα ρεύματα) δοκιμασε τα πεταλια σου με δικες τους τροφοδοσιες και με μπαταρίες.


ειναι γενικά σκατοβρωμιάρικο αυτο το powerplant  σε πολλούς (το δικο μου βεβαια ειναι μουγκο ;D )
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν φταίει αυτό.. Δεν έχω εμπειρία δλδ από τέτοια μαραφέτια για καταλάβω από που πηγάζει ο θόρυβος. Με έβαλε σε υποψίες ότι είναι το τροφοδοτικό όταν είδα ότι το NS2 δεν έκοβε τπτ, αντιθέτως αύξανε τον θόρυβο όταν το άνοιγα.
White noise

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
1. Βάλε πρώτο το 404 και μετά το Jam. Αν θέλεις boost κάνε το από το 404 και όχι από το JAM, το οποίο θα πρέπει να είναι σε μία λογική ρύθμιση πάντα ανοιχτό.

2. Μάθε να χρησιμοποιείς το NS2, το οποίο δεν μπαίνει σε σειρά, αλλά συνδέεται έτσι:
http://members.shaw.ca/webstash/ns2.png
..δηλαδή για το effects loop παίρνεις input από το send, στέλνεις output στο return και όλα τα πετάλια εκτός από το delay μπαίνουν στο loop του NS2.

3. Βάλε παντού μπαταρίες και δοκίμασε όλα τα πετάλια ενα ένα.

4. Απομάκρυνε τα ψηφιακά πετάλια από τα αναλογικά. Edit: επίσης απομάκρυνε τυχόν ψηφιακά πετάλια από τον ενισχυτή.

5. Χαμήλωσε τα υπερβολικά Gain σε όλη την αλυσίδα, γενικά σαν κανόνας, από ότι ακούς στην πρόβα καλά, στο Live θα χρειαστής μόνο τα 2/3 των ρυθμίσεων του Gain.

6. Άλλαξε όλες τις προενισχύτριες λάμπες με καλές και μετρημένες και δώσε τα διπλάσια για μία πολύ καλή V1.

7. Κοίταξε την κιθάρα/ες μέσα και μόνωσε την αν χρειάζεται.

8. Χρησιμοποίησε καλά και οσο το δυνατόν πιο κοντά καλώδια σε όλες τις αλυσίδες.

9. Παίρνε πάντα μαζί σου και βάζε πριν τον ενισχυτή μία πρίζα ασφάλειας υπέρτασης. Φίλτρα, power conditioners κλπ είναι ακόμα καλύτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/14, 19:00 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
To Jam το θέλω συνέχεια ανοιχτό, αλλά δυστυχώς ο θόρυβος με αποτρέπει από το να το κάνω, βέβαια το χρησιμοποιώ σε αρκετά έντονη ρύθμιση (από τη μέση και πάνω και τα 2 knobs). Από την άλλη boost παίρνω από τον ενισχυτή (δεύτερο master) μέσω του footswitch. Gain δεν παίρνω από πουθενά αλλού εκτός του ενισχυτή. Οι κιθάρες είναι οκ από check και service.
Στο NS2 τώρα ψάχνω κάποιο τρόπο ώστε να γίνεται noise gating και στο preamp του JVM.
Λάμπες Ανδριανέ θα χρειαστώ τη βοήθεια σου όπως και την προηγούμενη φορά αν δεν σου είναι κόπος, αλλά δεν με βλέπω να προλαβαίνω για άμεσα.


Καλώδια τώρα, θα χρησιμοποιήσω 3 6μετρα της Proel, για fx send return και pedals-to-amp, και ένα του ενισχυτή για το footswitch. Στην κιθάρα χρησιμοποιώ ασύρματο. Θα ψάξω να πάρω ένα πολύμπριζο ασφαλείας ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων από κάποιο κατάστημα ηλεκτρικών.


Θα δοκιμάσω την αλλαγή που μου είπες στα πετάλια, αλλά δεν ξέρω πώς θα ακούγεται το wah μετά τον compressor... Θα το δω το βράδυ.
White noise

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
. δεν ξέρω πώς θα ακούγεται το wah μετά τον compressor... .
ΠΡΙΝ σου προτείνω, πρώτα το 404 και μετά τον compressor.

BTW γιατί ο compressor βγάζει θόρυβο?.. το αντίθετο θα έπρεπε να γίνεται.. βάλε τον σε μπαταρία και δες.

Λάμπες Ανδριανέ θα χρειαστώ τη βοήθεια σου όπως και την προηγούμενη φορά αν δεν σου είναι κόπος, αλλά δεν με βλέπω να προλαβαίνω για άμεσα.
Τα λέμε όποτε θελήσεις..
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/14, 19:15 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Προφανώς το 4ο κανάλι έχει πολύ gain και τον οποιοδήποτε θόρυβο από τα πετάλια τον ενισχύει πολύ.


Τώρα το γιατί βγάζουν θόρυβο τα πετάλια είναι περίπλοκο και δύσκολο να εξηγηθεί σε πολλές περιπτώσεις.


Να παρατηρήσω απλώς ότι το power plant (το απλό , όχι το junior) δεν έχει ανεξάρτητες (isolated) εξόδους για την τροφοδοσία οπότε είναι ακριβώς το ίδιο με το να χρησιμοποιείς κάτι σαν το One Spot ας πούμε και "χταπόδι" για να μοιράσεις το ρεύμα. Αυτό σε πάρα πολλές περιπτώσεις δημιουργεί extra θόρυβο ειδικά όταν μπλέχονται ψηφιακά εφε στην αλυσίδα. Είχα πχ ένα Echo Park που έτσι και υποψιαζόταν ότι δεν είχε την αποκλειστικότητα στην τροφοδοσία του έβγαζε πολύ βόμβο.


Επίσης το Holy Grain Nano έχει ακουστεί ότι είναι κι αυτό πολύ περίεργο στο θέμα της τροφοδοσίας. Τα Wah επίσης δεν είναι και τα πιο ήσυχα πετάλια στον κόσμο. Οι compressors τέλος, από σχεδιασμού, αυξάνουν το noise floor. Ορισμένοι μάλιστα έχουν και εγγενή θόρυβο οπότε καταλαβαίνεις. Τα noise gates αν ο θόρυβος είναι σε ψηλά επίπεδα τον καταλαβαίνουν ως σήμα  και δεν κόβουν τίποτα.


Βάλτα όλα αυτά πάνω σε ένα πολύ gainy κανάλι και το αποτέλεσμα είναι αυτό που ακούς.


Εν ολίγοις άρχισε με ένα ένα μόνο του να δεις αν κάποιο βγάζει από μόνο του θόρυβο και αφού το αποκλείσεις αυτό άρχισε να μεγαλώνεις την αλυσίδα μέχρι να βρεις αυτό το συνδυασμό που κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά.


Τελευταία λύση, βάλε κανά περίεργο modulation στο τέλος της αλυσίδας και πες ότι παίζεις post punk dark noizy experimental ambient  ;D


Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Το Holy Grail θα το δοκιμάσω να το αφαιρέσω, μιας και ο ενισχυτής έχει reverb μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό. Ο JVM έχει πάρα πολύ gain, αλλά γενικά δεν το παρακάνω ούτως ή άλλος. Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι έχω και ένα TC Polytune πριν το Dynassor, Οπότε η αλυσίδα είναι, Line6 G30 Relay (ασύρματο), TC Polytune, JAM Dynassor (compressor) CAE404 Wah και input. Τα dreamspace, memory toy και holy grail Nano όπως είπα είναι στη λούπα. Μπορώ να βρω επίσης ένα MXR Smartgate το οποίο θα δοκιμάσω επίσης στη λούπα, πρώτο σε σειρά μπας και κάνει κάτι.

White noise

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Update:
Έβγαλα τελείως την τροφοδοσία, έβαλα μπαταρίες και το πρόβημα εξαφανίστηκε. Το θέμα ειπναι το εξής. Αν έβγαζα το καλώδιο από το input του ενισχυτη (και μαζί όλη την αλυσίδα από wireless, polytune, comp και wah) αλλά η λούπα ήταν κανονικά συδεδεμένη ο θόρυβος εξαφανιζόταν. Μόλις ξανακούμπωνα καλώδιο στο input, το χάος. Το παράλογο είναι ότι όλα έπαιρναν από το ίδιο τροφοδοτικό ρεύμα. Αν αλλάξω τροφοδοτικο με κάτι καλύτερο θα στρώσει; Καλή η φάση με τις μπαταρίες αλλά δεν ξέρω πόσο κρατάνε.
White noise

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Update:
Έβγαλα τελείως την τροφοδοσία, έβαλα μπαταρίες και το πρόβημα εξαφανίστηκε. Το θέμα ειπναι το εξής. Αν έβγαζα το καλώδιο από το input του ενισχυτη (και μαζί όλη την αλυσίδα από wireless, polytune, comp και wah) αλλά η λούπα ήταν κανονικά συδεδεμένη ο θόρυβος εξαφανιζόταν. Μόλις ξανακούμπωνα καλώδιο στο input, το χάος. Το παράλογο είναι ότι όλα έπαιρναν από το ίδιο τροφοδοτικό ρεύμα. Αν αλλάξω τροφοδοτικο με κάτι καλύτερο θα στρώσει; Καλή η φάση με τις μπαταρίες αλλά δεν ξέρω πόσο κρατάνε.


Σε καλό δρόμο είσαι μιας και βρήκες ότι είναι λόγω τροφοδοσίας το πρόβλημα. Θα σου πρότεινα να κάνεις και τα άλλα που σου είπαμε: με το τροφοδοτικό σου να αρχίζεις να μεγαλώνεις την αλυσίδα μέχρι να εντοπίσεις το ένοχο πετάλι (ή τα ένοχα πετάλια). Αν είναι μόνο ένα που δεν παίζει καλά με τα υπόλοιπα ίσως τη γλυτώσεις με ένα extra απλό τροφοδοτικό (ή μπαταρία για το συγκεκριμένο).


Απ'οτι φαίνεται χρειάζεσαι τροφοδοτικό με ανεξάρτητες (isolated) εξόδους. Τα τροφοδοτικά αυτά είναι συνήθως ακριβά (πχ Power Plant 2). Υπάρχει ωστόσο στο thomann το power plant junior που, αν είναι ακριβής κλώνος του fuel tank junior της T-rex, τότε είναι isolated (κατά 99% ισχύει) και είναι και πολύ φθηνό. Μειονέκτημα ότι δίνει μέχρι 100mA αν θυμάμαι καλά ανά έξοδο αλλά θα μπορούσες να κρατήσεις κι αυτό που έχεις τώρα και να βρεις ένα συνδυασμό που να δουλεύει καλά.


Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Το τροφοδοτικό που έχεις πόσα mA σηκώνει και πόσα καταναλώνουν τα πετάλια?
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
βαλε το τροφοδοτικο και ΒΓΑΛΕ εντελως απο το συστημα το Holy Grail. το ιδιο θεμα ειχα με τον δικο μου κιθαρίστα τις προάλλες.  ενα παρανάλωμα κατανάλωσης και ADC/DAC συστήματος.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Δοκίμασα να αφαιρέσω εντελώς το Holy Grail, πάλι το έκανε. Το τροφοδοτικο δεν ξέρω πόσα mA σηκώνει αλλά σίγουρα φτάνει και περισσεύει για τα πετάλια μου, αν υπερφορτωνόταν δεν θα λειτουργούσε τπτ (μου έχει συμβεί παλιότερα).
Θα βγω με μπαταρίες  μέχρι να πάρω ένα τροφοδοτικό σωστό. Λέτε να κρατήσουν κανα 4ωρο; (Για τα polytune, dreamspace και memory toy λέω βασικα, wah και comp δεν θα έχουν θέμα κατανάλωσης πιστεύω). Τετράωρο λέγοντας κανα 2ωρο πρόγρμμα και κανά 2 στήσιμο πάνε έλα check κτλ.
White noise

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Με μικρότερο σε mA τροφοδοτικό μπορεί να παίξει αλλά με πολύ θόρυβο.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
 Το OD2 Amber/red του jvm βγαζει ευκολα θορυβο. Εχει ομως παρα πολυ gain. Με το knob στο 3 εχεις gain για μεταλιες. Απο εκει και πανω ειναι ευαισθητο σε θορυβους.


Βγαλε ολα τα πεταλια απο την αλυσιδα. Δες ποσο θορυβο βγαζει η κιθαρα μονη της. Αν και σφυραει αλλαξε την v1 (κατω απο το μεταλλικό καλημα) με καποια απο τις δυπλανες της (οχι την PI, δλδ αυτη που ειναι διπλα στις τελικες) Μετα ξεκίνα να βάζεις ενα ενα τα modulation στο loop αλλα οχι στο serial. Στο parallel loop με το knob στο 100% wet και το διακοπτη στο -10dB. Εκει μπαινουν κανονικα....
Μετα αρχισε να βαζεις ενα ενα τα πεταλια απο μπροστα και στο τελος θα βαλεις το ασυρματο. Ετσι θα εντοπισεις ποιο σου χαλαει το γλυκο.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Παίξε με το AxeFX :P
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Θα βγω με μπαταρίες  μέχρι να πάρω ένα τροφοδοτικό σωστό. Λέτε να κρατήσουν κανα 4ωρο; (Για τα polytune, dreamspace και memory toy λέω βασικα, wah και comp δεν θα έχουν θέμα κατανάλωσης πιστεύω). Τετράωρο λέγοντας κανα 2ωρο πρόγρμμα και κανά 2 στήσιμο πάνε έλα check κτλ.
Θα κρατήσουν, απλά θυμήσου ότι η μπαταρία στα περισσότερα πετάλια αναλώνεται από την στιγμή που μπαίνει το βύσμα εισόδου, και όχι απλά από όταν τα ενεργοποιείς.
Το κόλπο είναι να έχεις περασμένο το βύσμα από το τροφοδοτικό που απομονώνει την μπαταρία μέχρι να χρειαστής το πετάλι με την μπαταρία.
Ακόμα καλύτερα είναι να κάνεις όλα τα προκαταρκτικά με το τροφοδοτικό και να αφαιρέσεις τα βύσματα τροφοδοσίας ώστε να λειτουργήσουν οι μπαταρίες λίγο πριν αρχίσεις να παίζεις κανονικά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
βρε με το axefx παίζω, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν γίνεται..
Θα δοκιμάσω και το parallel loop σε λίγο και θα δω πώς θα βγω τελικά το βράδυ.
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια, θα ποστάρω αποτελέσματα και εντυπώσεις από αύριο.
Να είστε καλά guys!!

White noise

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Τέλος καλό όλα καλά, δούλεψα με μπαταρίες και δεν είχα κανένα θέμα, κράτησαν σε live και soundcheck κτλ, και έχουν ζωή ακόμα (και το Dreamspace που δεν το περίμενα).
Βάζω 2 φωτογραφίες το rig έτσι για το καλό, αφού πήγε καλά το πράγμα.


Ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια!
« Τελευταία τροποποίηση: 23/06/14, 17:39 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Τα έβαλες και στην parallel loop που σου είπα? Δεν είχε μεγάλη διαφορά στον ήχο?

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Τα έβαλες και στην parallel loop που σου είπα? Δεν είχε μεγάλη διαφορά στον ήχο?


Το δοκίμασα ναι, από τη στιγμή που έβαλα τις μπαταρίες δεν είχα θέμα θορύβου κανένα. Μου φάνηκε πιο δύσκολο να πετύχω ήχο με την παράλληλη λούπα, μια ζωή σε σειρά έβαζα ότι ήταν να χρησιμοποιήσω. Πιστεύω πάντως ότι αν βρεις τι ισορροπίες η παράλληλη είναι πιο "καθαρή" λούπα.
White noise

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Η παράλληλη είναι η λούπα του ενισχυτή για πετάλια. Η σειριακή είναι για άλλη χρήση. Η παράλληλη οδηγείτε από λάμπα και έχει το σωστο impedance για τα πετάλια. Σου είπα να βάλεις το knob στο 100%wet γιατι έτσι γίνεται σειριακή ή λούπα. Επίσης τα πεταλακια βγάζουν -10db σήμα οπότε πρέπει να το βάλεις και αυτό.
Δοκίμασε το και θα δεις πόσο πιο ζεστό και ωραίο ήχο θα πάρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
5409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/08, 14:04
από Nompi
0 Απαντήσεις
2406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/08, 15:19
από Jacksonized
29 Απαντήσεις
8202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 13:17
από tech21man
5 Απαντήσεις
3084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/09, 15:30
από themos
16 Απαντήσεις
5186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/09, 17:41
από myster maze
5 Απαντήσεις
2447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 06:02
από Gabriel6th
2 Απαντήσεις
3055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/12, 23:22
από foulis
7 Απαντήσεις
11033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/12, 16:50
από Stoyo
40 Απαντήσεις
10443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/13, 00:56
από Καθόδιος (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
3338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/15, 15:11
από zeromancer