Σελίδες:
  • #1 από Τρύπες στις 06 Mar 2002
  • αν το ξερει κανεις ας μιλησει!!κοιταξα και στην σελιδα αλλα το συγκεκριμενο δεν υπαρχει.μου στερει την γυναικα απο σ.υποπτους!!
  • #2 από Σπύρος στις 07 Mar 2002
  • Είναι το Cm συν μια d. Τώρα το πώς θα το πιάσεις;
    Κάπως έτσι

    ---3---
    ---4---
    ---5---
    ---0---
    ---χ---
    ---χ---

    αίναι ο πιο εύκολος τρόπος
  • #3 από Τζουράς στις 09 Mar 2002
  • Η συγχορδίa που ζητάς ονομάζεται πιο σωστά Cm9. Έχει διάφορους τρόπους να την παίξεις. Ένας είναι να παίξεις Cm με μπαρρέ στο 3ο τάστο, και να σηκώσεις το μεσαίο δάχτυλο. (Βγάζει νόημα αυτό που έγραψα)

    Θεωρητικά η συγχρδία Cm9 (Ντο μινόρε εννάτης) περιέχει και την 7η νότα εχτός από την έννατη, αλλά όχι απαραίτητα.

    Οι νότες δηλαδή είναι: Ντο, Μι b, Σολ, Σι b (7η), Ρε (9η)

    Ελπίζω να μην σε σύγχισα περισσότερο.
  • #4 από Πέτρος στις 09 Mar 2002
  • Αλήθεια. τι σημαίνουν όλοι αυτοί οι συμβολισμοί όπως Xsus2,
    Xsus4. Xadd9 κλπ.; Α! και όταν έχει κάθετο μεταξύ δυο, π.χ.
    C/A, τι σημαίνει αυτό;
  • #5 από Τρύπες στις 10 Mar 2002
  • Καποιος μου ειχε στειλει μια ωραια διευθυνση με ευρεση ακκορντων
    Πώς εξαφανιστηκε???
    Ας το ξαναστειλει
    Ευχαριστω!
  • #6 από Τζουράς στις 10 Mar 2002
  • Το sus ειναι συντομογραφία για τη λέξη suspension. Υπάρχουν διαφόρων ειδών  suspnesions. Το πιο κοινο είναι το sus4.

    Για παράδειγμα, η συγχορδία C, περιλαμβάνει τις νότες ντο, μι, σολ.

    Στη συγχορδία Csus4, το μι αντικαθισταται με το φα. Έχουμε διλαδή ντο, φα, σολ. Τις περισσότερες φορές, μετά από την Csus4, θα έχουμε C. Αυτό σημαίνει ότι το φα θα "Λυθεί" στο μι. Ο αριθμός 4, αναφέρεται στην απόσταση μεταξυ το ντο και του φα.

    Όσον αφορά συγχορδίες όπως C/E, το γράμμμα μετα την κάθετο αναφέρεται στην νότα που πρέπει να παίξει το μπάσο. Άρα το C/E σημαίνει, ντο ματζόρε, με τον μπάσο να παίζει τη νότα μι.

    Ελπίζω να βοήθησα.

    Γεια χαρά
  • #7 από Πέτρος στις 12 Mar 2002
  • :DΑχα! Μάλιστα! Νομίζω κατάλαβα.
    Με το add όμως τι σημαίνει? ???
  • #8 από Τζουράς στις 12 Mar 2002
  • Είμαι 95% σίγουρος πως τo Cm9 και Cm add9 είναι το ίδιο πράγμα, αλλά ας με διορθώσει κάποιος άν είμαι λάθος.
  • #9 από Βραζίλης στις 12 Mar 2002
  • Συμφωνόντας με τον Τζουρά, το Cm9 περιέχει την ένατη και την έβδομη. Το Cmadd9 έχει μόνο την ένατη.
  • #10 από vangelis στις 15 Mar 2002
  • to add shmainei apla prosthesh ths enaths (sugekrhmenna se ena la minore tha einai to si).

    xrhsimopoietai polu suxna sthn kapws sklhroterh mousikh, j enath tribetai me ton basiko tono, kai akougetai kapws "arrosto"...

    Vangelis
Σελίδες: