Αποστολέας Θέμα: ερώτηση σχετικά με μαγνήτες για καθαρούς ήχους...  (Αναγνώστηκε 5796 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος r0lez

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Γενικά για να παίζω (χωρις παραμόρφωση) funky, ska, και τέτοιο στύλ, τι μαγνήτη να έπαιρνα? Δεν έχω βρει σε τι κιθάρα να τον βάλω οπότε θα ήθελα να μου πείτε γενικότερα ποιός μαγνήτης θα μου έκανε... Υπάρχει κάτι καλό σε humbacker??
Ευχαριστώ πολύ :)
« Τελευταία τροποποίηση: 21/01/09, 02:49 από r0lez »

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 Για "καθαρό" humbucker προτείνω κάποιον απο αυτούς (όλοι είναι super):

> van zandt - trubucker  http://www.tonefactory.nl/shop2/product_info.php?cPath=28_23_24_46&products_id=1292&osCsid=a24629a34e21a9f99ad1c8883354df24

> seymour duncan - seth lover  http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_ssh_55_b_ncov_4c.htm

> lollar - imperial  http://www.acmeguitarworks.com/Jason_Lollar_Imperial_Humbucke_P757C116.cfm

> bareknuckle - stormymonday  http://www.bareknucklepickups.co.uk/ZH-stormymonday.html




Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος r0lez

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Μου αρέσει ο imperial του Lollar κ ο seymour duncan! Κάποιον απ αυτούς θα μπορούσα να τον βάλω σε neck θέση ετσι?
Ακόμα μια ερώτηση...αυτοί έχουν μια επιλογή η δύο? Εγώ θα ήθελα 2 γιατί θέλω να κάνω συνδιασμούς!..

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Γενικά για να παίζω (χωρις παραμόρφωση) funky, ska, και τέτοιο στύλ, τι μαγνήτη να έπαιρνα? Δεν έχω βρει σε τι κιθάρα να τον βάλω οπότε θα ήθελα να μου πείτε γενικότερα ποιός μαγνήτης θα μου έκανε... Υπάρχει κάτι καλό σε humbacker??
Ευχαριστώ πολύ :)

Δεν μας λες τι κιθάρα έχεις...
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Μου αρέσει ο imperial του Lollar κ ο seymour duncan! Κάποιον απ αυτούς θα μπορούσα να τον βάλω σε neck θέση ετσι?

Ο μαγνήτης που θα πάρεις για neck θέση να προσέξεις να είναι for neck position και για τον bridge είναι for bridge position. Απλό ε?  ;)

Ακόμα μια ερώτηση...αυτοί έχουν μια επιλογή η δύο? Εγώ θα ήθελα 2 γιατί θέλω να κάνω συνδιασμούς!..

Τι εννοείς με επιλογή? Aν εννοείς 4-conductor wiring, τότε ναι αλλά πρέπει να το ξεκαθαρίσεις όταν το παραγγέλνεις για του Imperial. Οι Seymour Duncan είναι σχεδόν όλοι με 4-conductor wiring.

 
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος r0lez

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Mε επιλογή εννοώ να έχει μερικές θέσεις. Δηλαδή να υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιώ ή ολόκληρο το μαγνήτη ή τον πρώτο μισό ή τον δεύτερο μισό...Για να έχω ποικιλίες ήχων το λεω!




[/quote]

Δεν μας λες τι κιθάρα έχεις...
[/quote]
Δεν έχω καταλήξει σε τι κιθάρα να τον βάλω...αυτό είναι ένα άλλο κεφάλαιο που το ψάχνω :P

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Mε επιλογή εννοώ να έχει μερικές θέσεις. Δηλαδή να υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιώ ή ολόκληρο το μαγνήτη ή τον πρώτο μισό ή τον δεύτερο μισό...Για να έχω ποικιλίες ήχων το λεω!

Αφού μιλάς για split-άρισμα τότε θες μαγνήτες με 4-conductor wiring. Να θυμάσαι όμως οτι για τέτοια κόλπα θα χρειαστείς ειδικά ποτενσιόμετρα (push-pull) ή να τοποθετήσεις διακόπτες στην κιθάρα ή αν μιλάμε για κιθάρα με μόνο δύο humbuckers να αλλάξεις τον επιλογέα μαγνητών απο 3θέσιο σε 7θέσιο.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Για ωραιους και ζεστους καθαρους ηχους και ειδικα σε humbucker μαγνητες προτεινω σταθερα seymour duncan '59, ο οποιος σπλιταρει, δινοντας σου την ''τσαχπινια'' και τα σκασιματα του μονου, αλλα και τον ογκο (οποτε τον χρειαστεις) οταν παιζει ως διπλος... Για θεση neck παντα μιλαμε...


Αποσυνδεδεμένος r0lez

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Ευχαριστώ!
Γίνεται να βάλω στην κιθάρα 2 διαφορετικά ειδη μαγνητών? πχ. ο ένας seymour duncan '59 κ o άλλος seymour duncan active blackout? ή ακόμα κ διαφορετικές μάρκες? Σίγουρα εξαρτάται από την κιθάρα αλλά θα ήθελα να μάθω γενικότερα...

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Ευχαριστώ!
Γίνεται να βάλω στην κιθάρα 2 διαφορετικά ειδη μαγνητών? πχ. ο ένας seymour duncan '59 κ o άλλος seymour duncan active blackout? ή ακόμα κ διαφορετικές μάρκες? Σίγουρα εξαρτάται από την κιθάρα αλλά θα ήθελα να μάθω γενικότερα...

Όλα γίνονται με τις κατάλληλες συνδέσεις ;)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος r0lez

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Άμα έβαζα δύο μαγνήτες που να έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους όπως ο ένας να είναι passive κ ο άλλος active, θα είχα μεγάλη διαφορά στα db στην κοινή θέση (τη μεσαία). Θα ήταν τόσο τρελό πρόβλημα αυτό?

Επίσης αν έβαζα πχ. seymour duncan bridge με imperial στο neck, θα έπαιζε μεγάλο πρόβλημα στο σπλιτάρισμα γενικά??


Έχει δοκιμαστεί ποτέ κανένα τέτοιο "παιχνίδι" με τους μαγνήτες?

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Παράθεση
Άμα έβαζα δύο μαγνήτες που να έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους όπως ο ένας να είναι passive κ ο άλλος active, θα είχα μεγάλη διαφορά στα db στην κοινή θέση (τη μεσαία). Θα ήταν τόσο τρελό πρόβλημα αυτό?

αρκετά μεγάλη έως ενοχλητική θα έλεγα  ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
βασικά πρώτα πιστεύω πρέπει να σε απασχολήσει η επιλογή κιθάρας και μετά του μαγνήτη...για καθαρά funk-ska κλπ που θες μάλλον κάτι σε strat η tele με μονούς μαγνήτες να κοιτάξεις...αν πάρεις διπλούς,καλύτερα να σπλιτάρονται!το θέλεις το "σκάσιμο" του μονού! ;)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Άμα έβαζα δύο μαγνήτες που να έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους όπως ο ένας να είναι passive κ ο άλλος active, θα είχα μεγάλη διαφορά στα db στην κοινή θέση (τη μεσαία). Θα ήταν τόσο τρελό πρόβλημα αυτό?

Kατ' αρχάς για να συνδυάσεις passive με active χρειάζεσαι επιπλέον κύκλωμα για να boost-άρεις των passive.

Δεύτερον, βάση του κανόνα του Kirkoff όσο μεγαλύτερη διαφορά στην αντίσταση έχουν δύο μαγνήτες τόσο μεγαλύτερη είναι και η πτώση του output στην μεσαία θέση.

Αλλά αν δεν έχεις κατασταλάξει σε τι κιθάρα θα χρησιμοποιείς τότε όλα αυτά είναι λίγο άτοπα...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Άμα έβαζα δύο μαγνήτες που να έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους όπως ο ένας να είναι passive κ ο άλλος active, θα είχα μεγάλη διαφορά στα db στην κοινή θέση (τη μεσαία). Θα ήταν τόσο τρελό πρόβλημα αυτό?

Ο συνδυασμός passive και active μαγνητών στην κιθάρα μπορούν να γίνουν μόνο από ανθρώπους με καλές γνώσεις στα ηλεκτρονικά και θα απαιτήσουν πολλά παραπάνω στοιχεία μέσα στο όργανο.
Λόγω πολυπλοκότητας είναι αμφίβολο αν αξίζουν τον κόπο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/06, 21:20
από Gabriel6th
2 Απαντήσεις
2373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/06, 14:21
από Πέτροc
5 Απαντήσεις
3447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/08, 21:01
από NarK
14 Απαντήσεις
5054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/09, 19:10
από Tasos20
5 Απαντήσεις
2975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/09, 10:13
από tech21man
10 Απαντήσεις
3663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 14:47
από Johnie Darko
59 Απαντήσεις
15023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/12, 01:14
από kbasilis
2 Απαντήσεις
12090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/12, 04:10
από T@sos
7 Απαντήσεις
10810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/18, 15:09
από modfori
17 Απαντήσεις
5919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/20, 15:59
από BitCollector