Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 362533 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1550 στις: 14/05/11, 00:22 »
Πως γινεται εδω να ειναι κατα βαση αριστεροι και παραλληλα να πιστευουν σε πνευματα? Τι αλλο θα δουμε? Αναρχικους Προσκοπους?

Εντελώς άκυρο σχόλιο! α) Δεν έχεις κάνει σχετική δημοσκόπηση για να συμπεράνεις την πολιτική τοποθέτηση της πλειοψηφίας των μελών του φόρουμ, β) δεν υπάρχει λογική/ηθική/νόμος που να απαγορεύει στους αριστερούς να πιστεύουν στον θεό ή οτιδήποτε άλλο μεταφυσικό (εκτός ίσως από τον φανατικό κομμουνισμό), γ) Υπάρχουν αναρχικοί που πιστεύουν στον αλτρουισμό και την αλληλοβοήθεια, δεν είναι όλοι μανιώδεις καταστροφείς.

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1551 στις: 14/05/11, 02:11 »
γ) Υπάρχουν αναρχικοί που πιστεύουν στον αλτρουισμό και την αλληλοβοήθεια, δεν είναι όλοι μανιώδεις καταστροφείς.


Και τι σχέση έχουν αυτά με τους προσκόπους ?  ::)  .... τεσπα
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1552 στις: 14/05/11, 20:09 »
Επίσης υπάρχει και ο "Αναρχικός τραπεζίτης" του Πεσόα, πολύ ενδιαφέρον βιβλίο.

Αλλά τι καλές που είναι οι ταμπελίτσες...Τι βολικές! Δεν χρειάζεται να γνωρίσεις τον άλλον , δεν χρειάζεται να συζητήσεις μαζί του, του τις κολλάς και γνωρίζεις όσα χρειάζεσαι...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1553 στις: 14/05/11, 20:21 »
Πως γινεται εδω να ειναι κατα βαση αριστεροι και παραλληλα να πιστευουν σε πνευματα? Τι αλλο θα δουμε? Αναρχικους Προσκοπους?

Εντελώς άκυρο σχόλιο! α) Δεν έχεις κάνει σχετική δημοσκόπηση για να συμπεράνεις την πολιτική τοποθέτηση της πλειοψηφίας των μελών του φόρουμ, β) δεν υπάρχει λογική/ηθική/νόμος που να απαγορεύει στους αριστερούς να πιστεύουν στον θεό ή οτιδήποτε άλλο μεταφυσικό (εκτός ίσως από τον φανατικό κομμουνισμό), γ) Υπάρχουν αναρχικοί που πιστεύουν στον αλτρουισμό και την αλληλοβοήθεια, δεν είναι όλοι μανιώδεις καταστροφείς.

Δηλωνω ενοχος για ολα τα παραπανω (μη διενεργεια γκαλοπ κλπ) οπως και για το οτι δεν το εκανα περισσοτερο προφανες οτι ηταν προσπαθεια χιουμορ (αν και υπηρξαν κανα δυο που το διεκριναν).

Συνεπως οι αριστεροι και οι προσκοποι μπορουν να συνεχισουν να πιστευουν σε ο,τι θελουν, δεν κινδυνευουν απο μενα (επισης χιουμορ, μη παρεξηγηθει καποιος αριστερος/θρησκος/προσκοπος η συνδυασμος τους)
« Τελευταία τροποποίηση: 14/05/11, 20:23 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1554 στις: 15/05/11, 16:10 »
Επίσης υπάρχει και ο "Αναρχικός τραπεζίτης" του Πεσόα, πολύ ενδιαφέρον βιβλίο.
ΕΚτός θέματος αλλά δεν μπορώ να μην διαφωνήσω κάθετα σχετικά με το βιβλίο του Πεσόα. Το είχα διαβάσει και είχα εκνευριστεί πραγματικά. Σχόλια πάνω σε αυτό σε πμ για να μην βγούμε τελείως από το θέμα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1555 στις: 08/07/11, 12:51 »
ρε παιδια καντε αυτο το θεμα μονιμο................................πολυ ωραιο θεμα παντως.....μπραβο σε αυτη που το ανεβασε
« Τελευταία τροποποίηση: 08/07/11, 13:06 από kyriakos_t »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1556 στις: 08/07/11, 13:27 »
ρε παιδια καντε αυτο το θεμα μονιμο................................πολυ ωραιο θεμα παντως.....μπραβο σε αυτη που το ανεβασε

Γιατί μόνιμο;
Αφού είναι τόσο ωραίο θέμα, πες και την δική σου γνώμη...

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1557 στις: 08/07/11, 13:43 »
και γιατι να  μην το κανουμε μονιμο βραζιλη ??? ειναι ενδιαφερον θεμα.........τωρα εσυ αν δεν θες  (μπορει και να θες) να το κανουμε μονιμο δικη σου αποψη.......παντως μια που ρωτισες την αποψη μου σου λεω οτι η εκκλησια ειναι μια μεγαλη καλοστημενη απατη.....και για πες μου  γιατι ο θεος και χριστος (αν υπαρχουν) μας βλεπουν να φτανουμε στο υστατο σημειο και δεν κανουν κατι ???? (ακουγεται λιγο καπως αλλα αν ξες απαντα).......ρωτισα μια θεολογο και μου λεει οτι περιμενουν να φτασουμε  στο εσχατο σημειο.......(μπουρδες)......επισης ειναι τοσα αλλα......για ayto απαντησα οχι
« Τελευταία τροποποίηση: 08/07/11, 14:44 από kyriakos_t »

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1558 στις: 08/07/11, 13:50 »
 
Παράθεση
  Πιστεύετε στο Θεό;(για των ορθοδώξων μιλάμε!)
- ναι

 
Παράθεση
  Δέχεστε το όλο τυπικό της υπόθεσης;   
- δε ξερω ποιο ειναι αυτο το τυπικο 
Παράθεση
  Γιατί πιστεύετε;   
  Α) στο δικο μου μυαλο φαινεται απιστευτα δυσκολο η ζωη στη γη να ειναι 1 τυχαιο γεγονος τοσο εξυπνα ρυθμισμενο οπως ο κυκλος της φυσης. Αρα πρεπει να υπαρχει καποιος δημιουργος κατα τη γνωμη μ παντα.

 
Παράθεση
  Έχετε απόδείξεις για την ύπαρξη Θεού ή δεν χρειάζονται;   
- η αποδειξη που αρκει σε μενα ειναι η αρμονια της φυσης, πως ακομα και το πιο μικρο σωμα ειναι περιπλοκο περα απο καθε εξηγηση, αποδειξη ειναι πως ζω και αναπνεω ενω σε καποια φαση μπλεχτηκα σε ατυχημα απο το οποιο δεν επαθα ουτε γρατζουνια. Οσο και αν το σκεφτομαι δε καταλαβαινω τι εγινε..
Οσον αφορα τα θαυματα τα οποια συμβαινουν και συναιβεισαν ειμαι επιφυλακτικος και δε θελω να πω οτι γινονται/δε γινονται. Μονο προσωπικες  σε εμπειριες μπορω να δωσω απαντηση

 
Παράθεση
  Και εάν πιστεύετε σας έχει βοηθήσει αυτο; Που σημαίνει αν υπάρχουν " αποδείξεις"...   
- Στην πλειοψηφεια των πραξεων μου πριν πραξω δε σκεφτηκα οτι ο θεος θα με κρινει για οτι θα κανω.
Αρα δε μπορω να πω πως εκανα κατι σωστο απο φοβο ή οτι αλλο λογω της πιστης μου.
Προσπαθω αν ειμαι σωστος και δικαιος καθως η λεξη καλος ειναι αοριστη. Μπορω να πω δυστηχως δε τα καταφερνω και πολυ καλα αλλα προσπαθω.
Γενικα ειναι πολυ προσωπικο ζητημα και χρειαζεται απιστευτη ικανοτητα κρισης πραγμα το οποιο μεθοδευμενα προσπαθουν να αφαιρεσουν απο τον ανθωπο εδω και χρονια.
Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1559 στις: 08/07/11, 14:07 »
και γιατι να  μην το κανουμε μονιμο βραζιλη ??? ειναι ενδιαφερον θεμα.........τωρα εσυ αν δεν θες  (μπορει και να θες) να το κανουμε μονιμο δικη σου αποψη.......παντως μια που ρωτισες την αποψη μου σου λεω οτι η εκκλησια ειναι μια μεγαλη καλοστημενη απατη.....και για πες μου  γιατι ο θεος και χριστος (αν υπαρχουν) μας βλεπουν να φτανουμε στο υστατο σημειο και δεν κανουν κατι ??? ? (ακουγεται λιγο καπως αλλα αν ξες απαντα).......ρωτισα μια θεολογο και μου λεει οτι περιμενουν να φτασουμε  στο εσχατο σημειο.......(μπουρδες)
Μήπως η θεολόγος που ρώτησες είχε μπει στη θεολογία, απλά γιατί δεν της φτάσανε τα μόρια για ψηλότερη σχολή; Απίστευτη απάντηση σου έδωσε πάντως...
Η απάντηση είναι ότι ο Θεός προγνωρίζει αλλά ΔΕΝ προορίζει. Με απλά λόγια όλη η θρησκεία στηρίζεται στην ελεύθερη βούληση του ανθρώπου. Ο Θεός δεν είναι master of puppets και εμείς οι μαριονέτες. Έχει γνωστοποιήσει μέσω της έλευσης του Χριστού και των ιερών κειμένων, τι θέλει από εμάς και εμείς είμαστε ελεύθεροι να ακολουθήσουμε τα λόγια Του ή να τον απορρίψουμε.
Η μόνη υποχρέωση του πραγματικού χριστιανού είναι να αγαπάει τον συνάνθρωπό του. Και αυτό σημαίνει αγάπη χωρίς όρια, είτε ο συνάνθρωπος είναι χριστιανός, είτε βουδιστής, είτε άθεος. Γι αυτό όταν βλέπεις φανατικούς , που βρίζουν και λοιδωρούν ή ακόμα κατατρέχουν τους άλλους επειδή δεν συμφωνούν με τις απόψεις τους, να ξέρεις ότι πρωτίστως αυτοί οι "ζηλωτές" είναι αμαρτωλοί και θα κριθούν πολύ χειρότερα από τους άθεους ή τους αλλόθρησκους. Κοινώς οι παπάδες που είναι υποκριτές είναι καταδικασμένοι από χέρι...
Εν κατακλείδι, το δικαίωμά σου να μην πιστεύεις είναι απόλυτα σεβαστό. Απλώς όταν θα κάνεις κάποια έρευνα από ενδιαφέρον, ρώτα και κάνέναν άλλο θεολόγο. Είναι σαν το γιατρό. Μια δεύτερη γνώμη δεν βλάπτει ποτέ... ;)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1560 στις: 08/07/11, 14:36 »
Οι εκκλησιες ετσι κι αλλιως και οι ιερεις, εχουν ελαχιστη (αν οχι καθολου) σχεση με την πραγματικη πιστη οποιουδηποτε και βεβαια με τον ιδιο τον Θεο (οπως εκλαμβανει ο καθενας το Θειο εν παση περιπτωση). Ειναι και αυτοι ανθρωποι με ολες τις ατελειες που εχουμε και οι υπολοιποι. Οποτε το να λες οτι η ταδε εκκλησια ειναι μια καλοστημενη απατη, μπορει να μην απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα, ομως αυτο δεν κανει ανυπαρκτη (ουτε υπαρκτη) την υπαρξη του Θειου γενικοτερα.
Τα οσα ξερουμε μεχρι τα τωρα, δειχνουν οτι δεν χρειαζεται καμια "παρεμβαση" καποιου Θεου για να ξεκινησει και να εξελιχθει η ζωη. Οσο για το πως δημιουργηθηκε η ζωη στη γη συγκεκριμενα (και ιδιατερα πως δημιουργηθηκε ο ανθρωπος), υπαρχουν παρα πολλες αποψεις που προς το παρον καμια τους δεν μπορει να δωσει την απαντηση με 100% σιγουρια.
Απλα το θεμα του Θειου, ειναι μια εννοια πολυ αφηρημενη, που προκειμενου ο ανθρωπος να μπορει να την συγκεκριμενοποιησει, την εχει ταυτισει με θρησκευτικες φιλοσοφιες και με ανθρωποκεντρικη "εικονα".
Εγω θα ελεγα, πως το Θειο δεν ειναι ενα προσωπο, ενα πνευμα πχ, αλλα το συνολο ολου του συμπαντος, μερος του οποιου ειμαστε κι εμεις. Δηλαδη ολο το συμπαν. ειναι "ενα σωμα" ουσιαστικα οπου το καθε τι υπαρχει συμβιωτικα με τα παντα, εχει την λειτουργια του, τον σκοπο του, την ημερομηνια ληξης του, την αναγεννηση του... Ο αεναος κυκλος της ζωης, οσο κι αν δεν μπορουμε να τον καταλαβουμε, αυτο ειναι το Θειο.
Ποιος ξερει; Ισως φτασουμε καποια στιγμη να ανακαλυψουμε οτι οπως εμεις βλεπουμε μεσα απο τα μικροσκοπια εναν ολοκληρο κοσμο που ποτε δεν ξεραμε οτι υπαρχει (πριν την ανακαλυψη των μικροσκοπιων), ετσι ισως να υπαρχει κατι περα απο το "γνωστο" μας συμπαν. Θα μπορουσε πχ να υπαρχει σχεδον απειρος αριθμος συμπαντων, που στην πραγματικοτητα, καθε ενα απο αυτα να μην ειναι τπτ αλλο απο ενα κυτταρο ενος οργανισμου που ποτε δεν θα δουμε ολοκληρο γιατι απλα δεν εχουμε την δυνατοτητα να δουμε ή να αντιληφθουμε. Ακριβως οπως ισως ενα μικροβιο, δεν μπορει να αντιληφθει εναν ανθρωπο ως ενα ων, αλλα ως ολο τον κοσμο του...
Αυτο που εχει σημασια ομως να καταλαβουμε, ειναι οτι δεν εχει σημασια τι πιστευουμε, αλλα τι κανουμε για οσα πιστευουμε.
Ετσι, δεν μπορω παρα να οργιζομαι οταν βλεπω φονταμενταλιστες, φανατικους θρησκειων και ιδιατερα αυτους που πιστευουν σε θρησκειες οπου οι βασικη τους φιλοσοφια βασιζεται στην ανοχη, στην αποδοχη των αλλων, στην αγαπη και στην συγχωρεση.
Δυστυχως ομως, μαζι με τις θρησκειες, που ειναι καθαρα ανθρωπινη εφευρεση (και εκμεταλλευσιμη απο πολλους για διαφορους λογους), η μπαλα παιρνει και την εννοια του Θειου, που ομως στην πραγματικοτητα ειναι κατι εντελως ανεξαρτητο απο τις "εφευρεσεις" των ανθρωπων.
Ετσι εχουμε φτασει πολλες φορες, να χανουμε την πραγματικη εννοια του Θειου, ταυτιζοντας το με τις θρησκειες και τα ελαττωματα των ανθρωπων που τις δημιουργησαν και τις συντηρουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/07/11, 16:03 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1561 στις: 08/07/11, 14:38 »
προσωπικα διαχωριζω τη θρησκεια σε δυο τομεις:
α.το μεταφυσικο κομματι,
β.η φιλοσοφια-σταση ζωης.

το μεταφυσικο κομματι αφορα την υπαρξη ενος Θεου,την παρθενογεννεση,την ανασταση,τα θαυματα κλπ(χρησιμοποιοντας σαν παραδειγμα τον χριστιανισμο),ενω το δευτερο κομματι εχει να κανει με τη συμπεριφορα και τα συναισθηματα οπως αγαπη,συγχωρεση,ταπεινοτητα κλπ.

σιγουρα το μεταφυσικο περιεχομενο μιας θρησκειας μπορει να το προσβαλει (οχι με την αρνητικη εννοια) ο οποιοσδηποτε,εφοσον ειναι πραγματα που οχο μονο δεν εχουν αποδειχτει αλλα παραλληλα και πολυ δυσκολα μπορει να τα χωνεψει ο ανθρωπινος νους.

τι γινεται ομως με τη σταση ζωης?θα μπορουσε να πει καποιος οτι η αληθεια ανηκει στον υλισμο,στον εγωισμο και στην ατομικοτητα?
ισως η επιστημη εκανε επιτελους ενα τεραστιο βημα,αποδεικνυοντας πως τα θετικα συναισθηματα (ετσι οπως τα προσδιοριζει η ανθρωπινη αντιληψη) δειχνουν την οδο της αληθειας.
οποιος εχει ανησυχιες και χρονο μπορει να παρακολουθησει το παρακατω ντοκυμαντερ:

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1562 στις: 08/07/11, 14:42 »
MACMISIAS βασικα η απαντηση σου μου εξηγησε πολλα κυριως αυτο που ειπες "Η απάντηση είναι ότι ο Θεός προγνωρίζει αλλά ΔΕΝ προορίζει"......αλλα ακομα και αυτο μου δημιουργει ερωτηματα.....τεσπα......παντως η απαντηση σου ειναι λογικη......παντως το κορυφαιο ηταν " Ο Θεός δεν είναι master of puppets και εμείς οι μαριονέτες".........αξιοσημειωτο ειναι οτι εχω ρωτισει καποιους και μου εχουν πει οτι πιστευουν απο αναγκη...........παρολο που ακουγεται περιεργο αυτη η απαντηση εχει ενα νοημα......(για την αποφυγη παρεξηγησεων δεν εννοω οτι τους αναγκαζει καποιος) αυτο που εννοουσαν ειναι οτι ο ανθρωπος εχει την αναγκη (απο την φυση του) να πιστεψει σε κατι/καποιον ετσι ωστε να εξιλεωθει κτλ.....
« Τελευταία τροποποίηση: 08/07/11, 14:57 από kyriakos_t »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1563 στις: 08/07/11, 15:54 »
MACMISIAS βασικα η απαντηση σου μου εξηγησε πολλα κυριως αυτο που ειπες "Η απάντηση είναι ότι ο Θεός προγνωρίζει αλλά ΔΕΝ προορίζει"......αλλα ακομα και αυτο μου δημιουργει ερωτηματα.....τεσπα......παντως η απαντηση σου ειναι λογικη......παντως το κορυφαιο ηταν " Ο Θεός δεν είναι master of puppets και εμείς οι μαριονέτες".........αξιοσημειωτο ειναι οτι εχω ρωτισει καποιους και μου εχουν πει οτι πιστευουν απο αναγκη...........παρολο που ακουγεται περιεργο αυτη η απαντηση εχει ενα νοημα......(για την αποφυγη παρεξηγησεων δεν εννοω οτι τους αναγκαζει καποιος) αυτο που εννοουσαν ειναι οτι ο ανθρωπος εχει την αναγκη (απο την φυση του) να πιστεψει σε κατι/καποιον ετσι ωστε να εξιλεωθει κτλ.....
Χαίρομαι που επικοινωνήσαμε. Από εκεί και πέρα για το θέμα της ανάγκης , δεν ακούγεται περίεργο, ούτε είναι παράλογο. Είναι αναγκαίο να θέλεις απαντήσεις σε ερωτήματα που έχουν να κάνουν με το "μετά" . Όλοι ανεξαιρέτως κάποια στιγμή κάναμε αυτές τις ερωτήσεις στον εαυτό μας. Οι απαντήσεις που πήραμε εξαρτήθηκαν από πολλά. Κοινωνικό περιβάλλον, εκπαίδευση, προσωπικές εμπειρίες, χαρακτήρα και πολλά άλλα. Όπως επίσης είναι αναγκαίο για πάρα πολλούς ανθρώπους να χρειάζονται λίγη έξτρα δύναμη για να αντιμετωπίζουν τις καθημερινές καταστάσεις. Πάρα πολλοί λοιπόν αυτή τη δύναμη την παίρνουν από τη πίστη τους στο Θεό.
Το λάθος βρίσκεται όταν προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τη κάθε μας πράξη ως "θέλημα θεού". Λες και ξέρουμε ποιό είναι αυτό...
 
Και τελειώνω με σχετικό...μοναστηριακό ανεκδοτάκι.
"Ένας καλόγερος είχε έναν υποτακτικό δόκιμο, τον οποίο εκπαίδευε . Ήταν Δεκαπενταύγουστος και φυσικά στο μοναστήρι νήστευαν. Έφυγε λοιπόν ο καλόγερος για κάποια δουλειά σε ένα γειτονικό μοναστήρι και έμεινε μόνος του ο δόκιμος, ο οποίος ήταν ασυνήθιστος στις νηστείες , πεινούσε και βρήκε ένα αυγό. Στη καλύβα όμως δεν υπήρχαν κατσαρόλια, τηγάνια, γενικά τίποτα που να μπορούσε να το μαγειρέψει. Ωμό το σιχαινόταν, ώσπου σκέφτηκε να πάρει ένα μεγάλο παλιό κλειδί μιάς αποθήκης εκεί κοντά και με το καύσωνα που είχε να το τηγανίσει στον ήλιο...Όντως , καυτό το κλειδί, τρομερή η ζέστη, το αυγό άρχισε να τηγανίζεται. Για κακή του τύχη όμως επέστρεψε ο καλόγερος και τον πιάνει στα πράσα. -Τι κάνεις εκεί αθεόφοβε; του λέει- Γέροντα συγχώρεσέ με , ο διάβολος με έβαλε να το κάνω. Και με το που τελείωσε τη φράση του , πετάγεται μπροστά τους ο διάολος και του λέει ...- Τι μας λες, εγώ από εσένα έμαθα ότι μπορείς να τηγανίσεις αυγό στο κλειδί..."
 
Εν ολίγοις εμείς κανονίζουμε τα πράγματα και στο μυαλό μας βρίσκεται και το θέλημα του Θεού, αλλά και του διαβόλου...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
63357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
6857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
22659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
6742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)