Ψηφοφορία

Στηρίζουμε?

Ναι
Όχι
Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

Αποστολέας Θέμα: Παρελάσεις  (Αναγνώστηκε 48552 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:ΣΤΡΑΤΟΣ/ΣΧΟΛΙΚΕΣ-ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ
« Απάντηση #25 στις: 04/08/03, 17:41 »
Μα εγω δεν εχω καμια διαφωνια σχετικα με το ρολο του σχολειου, συμφωνω οτι ειναι βασικοτατη η συμβολη του στην αποκτηση γνωσεων.Και επαναλαμβανω οτι δεν ειναι αυτο το σημειο συγκρισης μου..Δηλαδη δε συγκρινω το ποσο σημαντικο ειναι το ενα η το αλλο.Συγκρινω την επιβολη της υποχρεωσης απο το κρατος στον πολιτη να ακολουθησει μια πεπατημενη και κρατικα σχεδιασμενη οδο οσον αναφορα στη μορφωση ενος παιδιου και την επιβολη της θητειας.Και σε ξαναρωταω....Γιατι να ειμαι υποχρεωμενη να στειλω το παιδι μου στο σχολειο και να μην μπορω να διαλεξω αλλους τροπους για να το μορφωσω.Υπαρχουν πολλοι αλλοι τροποι εκτος απο το σχολειο..

Ενδεχομένως αυτό δε συμβαίνει, διοτί το κράτος επιδιώκει να παρέχει σε όλους τα ίδια εφόδια γνωστικής επάρκειας, καθώς και να εξασφαλίσει πως κάποιο παιδί θα λάβει μιας έστω στοιχειώδους μάθησης για να μπορέσει να σταθεί στην κοινωνία (πόσο καλά το καταφέρνει σίγουρα είναι ένα θέμα προς συζήτηση). Επίσης, προφανώς, προτιμά να διασφαλίσει πως ένα οποιοδήποτε παιδί δε θα τύχει τουλάχιστον χειρότερης μόρφωσης από το μέσο όρο που καθορίζει. Πάντως ακόμα κι έτσι μπορείς να επίλεξεις συνεπίκουρους τρόπους εκπαίδευσης ενός παιδιού...

Παράθεση
Aυτο που θα σου απαντησω εδω ισως ακουγεται λιγο σκληρο και περιεργο αλλα ειναι η αληθεια.Οποιος ειναι για να ''σαλταρει'' η για να βγαλει βιαια ενστικτα θα ''σαλταρει'' και θα βγαλει τα βιαια ενστικτα αμεσως και οπουδηποτε πιεστει λιγο παραπανω απο το κανονικο.Τα ''σαλταρισματα'' στον στρατο αλλα και οι βιαιες εκρηξεις δεν ειναι ο κανονας.Ειναι εξαιρεσεις και ως τετοιες θα πρεπει να τις βλεπουμε.

Το γεγονός πως ο στρατός σφυρηλατεί την προσωπικότητά σου και σε ανδρώνει είναι ένας μύθος. Στην πραγματικότητα τις περισσότερες φορές βιώνεις καταστάσεις που ουδεμία σχέση έχουν με την καθημερινότητα που θα συναντήσεις ή και τις μορφές πίεσης που θα σου ασκηθούν. Τα όποια γυμνάσια, καψόνια απλώς χρησιμοποιούνται όχι ως μαθήματα ζωής, αλλά ως διέξοδο του κόμπλεξ κάποιου καταχραστή της δοτής του εξουσίας...κι ευτυχώς τα πράγματα έχουν γίνει καλύτερα με τα χρόνια. Δεν αρνούμαι πως οι περιπτώσεις που αναφέρθηκαν δεν είναι ο κανόνας, αλλά και πάλι δεν μπορώ να αγνοήσω πως στα 18 μου χρόνια (πόσο μάλλον στα 30 μου) πρέπει να έχω το δικαίωμα να αποφασίζω ο ίδιος αν θέλω να περάσω αυτό το λούκι-"σχολείο" ή όχι...κάτι που φυσικά δεν μπορώ να αποφασίσω στα 5 μου.

Παράθεση
Oπως λες και μονος σου αλλο το ενα αλλο το αλλο.Αλλο να εχεις αποψη για μια λειτουργια που αφορα κρατικους μηχανισμους και αλλο για μια σωματικη λειτουργια.

Από την άλλη, λογικό είναι να έχουν πιο βαρύνουσα σημασία οι απόψεις εκείνες που έχουν να κάνουν με βίωση της εμπειρίας εκ των έσω κι όχι ως παρατηρητές.

Παράθεση
Kαι για να απαντησω και στο επομενο post σου στο οποιο προτεινεις καποιες λυσεις σχετικες με την καταργηση της υποχρεωτικης θητειας , προσωπικα πιστευω οτι αυτες η θα οδηγησουν σε παρακμη του στρατου η στη δημιουργια μισθοφορικου στρατευματος.

Ο στρατός είναι ήδη ένας παρηκμασμένος οργανισμός, όταν μιλάμε για τους απλούς φαντάρους. Τα οφέλη που αποκομίζει κάποιος υπό τη μορφή που συναντάται σήμερα είναι ελάχιστα και κατά τη γνώμη μου αμφιλεγόμενα. Όταν αναφέρω 3μηνη ουσιαστική εκπαίδευση του πληθυσμού, στην πραγματικότητα ζητάω αυτό που συμβαίνει ήδη (στους άντρες), αν αφαιρέσεις τους υπόλοιπους μήνες που δεν κάνεις τίποτα περισσότερο από (επαναλαμβάνω) άσκοπες αγγαρείες για να μην πληρώνουν ανειδίκευτο προσωπικό.

Αποσυνδεδεμένος Stauros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • &quotI dig music.....I'M ON DRUGS!!!"
    • Προφίλ
Re:ΣΤΡΑΤΟΣ/ΣΧΟΛΙΚΕΣ-ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ
« Απάντηση #26 στις: 04/08/03, 17:48 »
Ti ennoeis me tis ''e3aireseis''????

Oso gia to bia, oi parapanw (an oxi oloi) thn xrhsimopoioun sto 3espasma (meta3y fantarwn) enw dinoun topo sthn orgh tis perissoteres fores mono otan 3eroun oti o sumbibasmos einai o monos tropos na mhn ypostoun timwries (ierarxia).

den yparxoun diladi autoi pou einai enta3ei, oi liges ''e3aireseis''... Se kapoia fash oloi 8a perasoun apo psyxologikes dokimasies, giati den yparxei logikh ston strato, einai 8ema kanonwn kai timwrias an parabeis autous, giauto to ais8hma tis adikias einai syxno... Bebaia gia tous kaloperasakides den yparxei auth h fash...autoi einai oi e3aireseis....

Tespa arketa me auto to 8ema...Kales diakopes kai ta leme
Purple haze all in my brain, is it pleasure or is it pain?

Semper Repugnare!!

Avgi

  • Επισκέπτης
Re:ΣΤΡΑΤΟΣ/ΣΧΟΛΙΚΕΣ-ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ
« Απάντηση #27 στις: 04/08/03, 18:45 »
Από την άλλη, λογικό είναι να έχουν πιο βαρύνουσα σημασία οι απόψεις εκείνες που έχουν να κάνουν με βίωση της εμπειρίας εκ των έσω κι όχι ως παρατηρητές.


Εσυ εισαι εκ των εσω η εκ των ''εξω'';

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:ΣΤΡΑΤΟΣ/ΣΧΟΛΙΚΕΣ-ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ
« Απάντηση #28 στις: 04/08/03, 19:19 »
Εσυ εισαι εκ των εσω η εκ των ''εξω'';

Προς το παρόν έξω...σε λίγους μήνες θα υποχρεωθώ να εκπληρώσω την οφειλή μου προς την πατρίδα και στην ηλικία των 27 σχεδόν να "ανδρωθώ" επιτέλους.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παρελάσεις
« Απάντηση #29 στις: 27/10/09, 18:40 »
Μέρες που είναι και μιας και δεν βρήκα κάτι παρόμοιο τα προηγούμενα χρόνια είπα να κάνω αυτό το θέμα για το συγκεκριμένο φαινόμενο/κατάλοιπο ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το.
Δώστε τα καυστικά σχόλιά σας(ευκταίο οποιοδήποτε flame),τα αποκαλυπτικά links σας ή ότι άλλο έχετε ευχαρίστηση.

Ξεκινάω εγώ με την αρκετά έξυπνη(τουλάχιστον σε εικόνες) αφίσα της ανταρσύα.
http://img26.imageshack.us/img26/3861/atiparelasismall.jpg

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #30 στις: 27/10/09, 19:19 »
Θα αφήσω στην άκρη το σκοπό της παρέλασης και το μήνυμα που υποτίθεται ότι εκπέμπει στους μαθητές αλλά και γενικότερα στο κοινωνικό σύνολο και θα σχολιάσω μόνο το πώς έχει εξελιχθεί ο θεσμός αυτός τα τελευταία χρόνια (στα οποία τον ζω) και τα βασικά χαρακτηριστικά του...



1ον) Είσαι αγόρι και έχεις μακρύ/βαμένο μαλλί? Τζίβες? Σκουλαρίκι? Δε χωράς στην παρέλαση...
2ον) Δεν μπορείς να συγχρονίσεις τα χέρια/πόδια σου? Μια απ τα ίδια...
(οι παραπάνω είναι λιγότερο "πατριώτες" για κάποιον λόγο?)

3ον) Έχεις "κόσμια" εμφάνιση? Επιβάλλεται να συμμετάσχεις στην παρέλαση!
4ον) Είσαι σημαιοφόρος/παραστάτης? Εσύ κι αν επιβάλλεται να έρθεις... Ούτε για πλάκα δεν αρνείσαι...
(Αν τυχόν φέρεις αντίρρηση, το γραφείο του διευθυντή σε περιμένει... Και φυσικά είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις τα καλά σκούρα παπούτσια - μπλε σκούρο παντελόνι - λευκό πουκάμισο που πιθανότατα δεν έχεις...)

5ον) Είσαι κοντός? Πίσω-πίσω η θέση σου... Χοντρός? Στη μεσαία γραμμή!
(ισότητα...)

6ον) Κορίτσια μπροστά - Αγόρια πίσω.
(αυτός ο διαχωρισμός αρρένων-θηλέων έχει καταργηθεί κάτι χρόνια τώρα, μόνο στην εκκλησία και την παρέλαση των συναντάς!)

7ον) Με το σήμα του διμοιρήτη τα βλέμματα στους επισήμους!
(ουδέν σχόλιο...)

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #31 στις: 27/10/09, 19:21 »
Θεωρω πως πρεπει να γινονται παρελασεις...

Αυτο που λεει η αφισα της ανταρσυα ειναι λιγο ακραιο διοτι πολλοι λιγοι το κανουν αυτο πλεον.Βεβαια δεν παυει να ειναι και μεγαλη βλακεια αυτο που κανουν οι διευθυντες των σχολειων δινοντας αποβολη σε οσους δεν θελουν να παρελασουν καθως ειναι δικαιωμα και οχι υποχρεωση.Στο σχολειο μου δεν γινεται κατι τετοιο ευτυχως και μπορεις να μην κανεις παρελαση αν για παραδειγμα υπαρχει καποιος σοβαρος λογος ή αν εχεις κανονισει ηδη να πας καπου εκεινες τις ημερες

Θεωρω πως δεν πρεπει να σταματησουν οι παρελασεις.Το να αγαπας το εθνος σου και να θες με μια παρελαση να τιμησεις αυτους που εχασαν την ζωη τους ή τραυματιστηκαν για να ειμαστε εμεις τωρα ελευθεροι δεν ειναι καθολου ακραιο και κακο.Εγω προσωπικα ελαβα μερος στην κεντρικη μαθητικη παρελαση της Θεσσαλονικης και μου αρεσε και ενιωσα υπερηφανος.Και μου αρεσε γιατι με τον τροπο μου τιμησα τους ανθρωπους που πεθαναν για να ειναι η Ελλαδα ελευθερη.

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #32 στις: 27/10/09, 19:42 »
για μένα η άποψη του gers είναι υπερβολική. νομίζω είναι ξεπερασμένες αυτές οι απόψεις. σαν μαθητής είναι τελευταία χρονιά που συμμετάσχω καθώς είμαι 3η λυκείου. συμμετήχα σε όλες τις παρελάσεις όχι όμως για πατριωτικούς λόγους (μόνο και μόνο για το χαβαλέ και για την παρεούλα). εγω έχω μακριά μαλλιά και όχι και τόσο ευπρεπή εμφάνιση και είμαι απ τα παιδιά που βάζουν δεξιά (δηλαδή κοντά στους επισήμους). γενικά οι ''διακρίσεις'' που αφορούν (τα ψηλα παιδιά μπροστά και λιγότερο πίσω) την ομοιομορφιά δεν μου φαίνονται καθόλου ρατσιστικοί. τωρα σαν λογική ίσως είναι κάπως αλλα στα πλαίσια τις κοινωνιας μας ρατσιστικές και φασιστικές αντιλήψεις καταδικάζονται απο το σύνολο μαθητών και καθηγητων. γενικότερα ενοχλούμαι με ακραίες και μηδενιστικές θέσεις είτε είναι κουμουνιστικές είτε είναι φασιστικές είτε είναι αναρχικές. αυτά

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #33 στις: 27/10/09, 20:04 »
Πρόσθεσα και poll για περισσότερη δράση.Enjoy

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #34 στις: 27/10/09, 20:04 »
Φίλε και συνομήλικε tatanka... Είμαι κι εγώ από τα άτομα που πάω στις παρελάσεις για το χαβαλέ... Και νομίζω πως η συντριπτική πλειοψηφία που πάει επειδή το θέλει, πάει γι αυτό το λόγο!

Τέλος πάντων, στην 1η λυκείου δεν πήρα μέρος στην παρέλαση, ακριβώς επειδή είχα μακρί μαλλί! Και γενικά, όσοι είχαν μακρί μαλλί δεν μπήκαν... Μάλιστα ένας μαθητής έπιασε τον γυμναστή προσωπικά και του εξήγησε πως θέλει πολύ να πάρει μέρος στην παρέλαση! Η απάντηση του γυμναστή? "Κουρέψου και μπες!"...

Λες πως δε σου φαίνονται ρατσιστικές αυτές οι διακρίσεις και πως οι φασιστικές αντιλήψεις καταδικάζονται από μαθητές-καθηγητές... Μόνο που στην περίπτωση της παρέλασης κάτι τέτοιο δεν ισχύει, ο μαθητής δεν μπορεί να εκδηλώσει τη δυσαρέσκειά του με το να μην πάρει μέρος στην παρέλαση... Είτε θα πάρει αποβολή, είτε θα φάει το πρήξιμο του διευθυντή και του γυμναστή και θα στιγματιστεί ως ο μαθητής που αρνήθηκε να παρελάσει!!!

Τέλος, δε νομίζεις πως ο τελευταίος της σειράς θα νιώθει μειονεκτικά απέναντι στους άλλους?

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #35 στις: 27/10/09, 20:28 »
Γκερς ειναι θεμα ομοιομορφιας το ολο θεμα...

Πρωτα απο ολα μας βαζουν ομοιομορφα λογω υψους.Απο τον ψηλοτερο εως τον κοντιτερο.Φυσικα και δεν ειναι και τοσο ωραιο για καποιον που ειναι τελευταιος αλλα και δεν εχει και το αγχος που εχει ο πρωτος οπως ειχα και εγω σημερα.Λιγο ηλιθιο επιχειρημα,ξερω.Για το υψος σημερα εγινε και ενας ψιλοκαβγας σημερα αναμεσα σε 2 κοριτσια του σχολειου μου επειδη η μια ειχε κομπλεξ και ηθελε να ειναι 2η σειρα και οχι 3η ::)

Επειτα ζουμε ακομα σε μια κλειστη κοινωνια oπου πολλοι μεγαλυτεροι απο εμας ανθρωποι δεν κατανοουν οτι καθε ανθρωπος μπορει να ντυνεται και να εμφανιζεται οπως θελει,παντα μιλαμε σε λογικα πλαισια.Το σχολειο μου(ιδιωτικο) γενικα εχει αυτην την φιλοσοφια,οχι σκουλαρικια στα αγορια,μακρια μαλλια και αξυριστους.Σημερα μας επεβαλαν να ειμαστε "ευπρεπως" αγορια και κοριτσια.Δηλαδη το υψος της φουστας σε κανονικο σημεριο και ξυρισμενοι και με "σωστα" μαλλια τα αγορια.Παιδια απο αλλα σχολεια ειχαν και σκουλαρικια και μακρια μαλλια.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #36 στις: 27/10/09, 20:31 »
Rosstrobon γιατί να υπάρχει ομοιομορφία? Σε ποια πορεία (γιατί πορεία θεωρείται η παρέλαση) υπάρχει ομοιομορφία? Πουθενά δεν υπάρχει ομοιομορφία στην κοινωνία μας, γιατί η παρέλαση να είναι τόσο πίσω?

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #37 στις: 27/10/09, 21:19 »
Εγω το λεω πολυ ωμα.δεν νοιωθω εθνικα περιφανος οποτε οι παρελασεις δεν με αγγιζουν.οι νεκροι των πολεμων μπορουν να τιμηθουν με αλλους τροπους.αλλωστε για να πουμε και την αληθεια τα παιδια κανουν παρελαση γιατι χανουν μαθημα και οι στρατιωτες πρεπει να κανουν.ασε που σε καθε παρελαση ακουγονται και η κλασσικες φωνες γιαγιαδων"για τον κωστακη/γιωργακη/πετρακη/δημητρακη".βαρετο
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #38 στις: 27/10/09, 22:58 »
ss  ;D..Πανω που οι ειδησεις εχουν σταματησει να ασχολουνται με αυτα ασχολεισαι εσυ >:D

Εγω θα πω κατι απλο..ΑΝΤΙ για παρελασεις δεν θα ηταν πιο ευπρεπες και επιμορφωτικο αντι τα παιδια να καθονται και να χαιρετανε δημαρχους κλπ περπατωντας σαν στρατιωτες να μαθαινουν 10 πραγματα?Ενταξει το μαθημα της ιστοριας μας μαθαινει οτι θελει οπως το θελει..Αλλα θα μπορουσαν καλλιστα να ασχολουνται καθηγητες/δασκαλοι με μαθητες και να φτιαχνουν μια ωραια ''γιορτη'' μεσα απο την οποια οντως θα τιμουντας καποιοι που σκοτωθηκαν σε ενα πολεμο.Εξω απο εθνικιστικα πλαισια και αηδιες ζητω η ελλας θανατος στους ιταλους.

Ντοκιμαντερ δοξα τω θεω υπαρχουν παμπολλα..βρισκουν και μερικα κειμενα και ετσι εχει καποια ουσια ο εορτασμος..Την ουσια να μην ξαναυπαρξει ΠΟΛΕΜΟΣ και νεκροι απο αυτον και οχι τη λατρεια για το εθνος-το μισος για τους αλλοθρησκους πραγματα δηλαδη που εκαναν τοτε..

Και θα μου πειτε κανενα παιδι δεν θα ενδιαφερεται..ΛΑΘΟΣ..Αν αυτη η αντιμετωπιση ξεκινουσε απο την 1η δημοτικου η νοοτροπια θα διαμορφωνοταν αναλογα...

Ας μας πει καποιος σε ποιες χωρες υπαρχουν ακομα παρελασεις μαθητων..Το ακουσα προσφατα κ μου εκανε εντυπωση..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #39 στις: 27/10/09, 23:05 »
Mονο στην Ελλαδα,την Κυπρο και την Τουρκια νομιζω; ???

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #40 στις: 28/10/09, 04:30 »
Μάλιστα ένας μαθητής έπιασε τον γυμναστή προσωπικά και του εξήγησε πως θέλει πολύ να πάρει μέρος στην παρέλαση! Η απάντηση του γυμναστή? "Κουρέψου και μπες!"...
Δε θεωρείς λάθος του μαθητή που δε πήγε κατευθείαν στο διευθυντή ή το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων, να παραπονεθεί?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #41 στις: 28/10/09, 04:44 »
Στα θέματα του τρόπου εορτασμού κλπ ακριβώς ότι είπε ο κιράτζος.Γενικά θα ήταν ενδιαφέρον να κάνουμε κάποια στιγμή μια κουβέντα για την ένδεια της ελληνικής εκπαίδευσης σε θέματα ιστορίας,που για μένα είναι και τα πιο σημαντικά.
Στο θέμα των παρελάσεων δεν θεωρείτε κομματάκι οξύμωρο να τιμάμε τους ήρωες του '40 κλπ κλπ. με τρόπο που επινόησαν οι τότε αντιπαλοί τους?(οι έστω οι σύμμαχοί τους)

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #42 στις: 28/10/09, 09:56 »
Φίλε και συνομήλικε tatanka... Είμαι κι εγώ από τα άτομα που πάω στις παρελάσεις για το χαβαλέ... Και νομίζω πως η συντριπτική πλειοψηφία που πάει επειδή το θέλει, πάει γι αυτό το λόγο!

Τέλος πάντων, στην 1η λυκείου δεν πήρα μέρος στην παρέλαση, ακριβώς επειδή είχα μακρί μαλλί! Και γενικά, όσοι είχαν μακρί μαλλί δεν μπήκαν... Μάλιστα ένας μαθητής έπιασε τον γυμναστή προσωπικά και του εξήγησε πως θέλει πολύ να πάρει μέρος στην παρέλαση! Η απάντηση του γυμναστή? "Κουρέψου και μπες!"...

Λες πως δε σου φαίνονται ρατσιστικές αυτές οι διακρίσεις και πως οι φασιστικές αντιλήψεις καταδικάζονται από μαθητές-καθηγητές... Μόνο που στην περίπτωση της παρέλασης κάτι τέτοιο δεν ισχύει, ο μαθητής δεν μπορεί να εκδηλώσει τη δυσαρέσκειά του με το να μην πάρει μέρος στην παρέλαση... Είτε θα πάρει αποβολή, είτε θα φάει το πρήξιμο του διευθυντή και του γυμναστή και θα στιγματιστεί ως ο μαθητής που αρνήθηκε να παρελάσει!!!

Τέλος, δε νομίζεις πως ο τελευταίος της σειράς θα νιώθει μειονεκτικά απέναντι στους άλλους?
πιθανότατα να είμαστε οι ακραίες περιπτωσεις αλλα και πάλι δεν νομίζω όλοι οι στο σχολείο σου να έχουν ίδιες ... μες το κεφάλι τους. θα μπορούσε ίσως να βρει το δίκιο του το παιδί

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #43 στις: 30/10/09, 13:01 »
ενδιαφέρουσα κατ εμέ προσέγγιση μαζί με τα σχόλια απο κάτω.

http://manitaritoubounou.wordpress.com/2009/10/29/ma8-parel-kryb/
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #44 στις: 30/10/09, 13:58 »
Γενικά θα ήταν ενδιαφέρον να κάνουμε κάποια στιγμή μια κουβέντα για την ένδεια της ελληνικής εκπαίδευσης σε θέματα ιστορίας,που για μένα είναι και τα πιο σημαντικά.

Μια που μιλάμε για ένδεια ιστορικών στοιχείων και για τον πόλεμο του '40, μήπως γνωρίζει κανείς τι έγινε από τις 11/1/1941 που κατελήφθει η Κλεισούρα μέχρι τις 7/4/1941 που άρχισε η Γερμανική επίθεση? Υπάρχει ένα μεγάλο ιστορικό κενό 3 μηνών και μάλιστα σε περίοδο πολέμου, το οποίο δεν έχει αναλυθεί πλήρως...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #45 στις: 30/10/09, 15:31 »
Mονο στην Ελλαδα,την Κυπρο και την Τουρκια νομιζω; ???

Και στο Ισραήλ απο οτι ξέρω..
Αλλα οπως πάμε είναι θέμα χρόνου να καταργηθούν.Ειδικα αμα σκεφτούμε οτι σε μερικά χρόνια δε θα υπαρχουν και αρκετοί ελληνες μαθητές για να τις "επανδρώσουν"

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #46 στις: 30/10/09, 15:34 »


Και στο Ισραήλ απο οτι ξέρω..
Αλλα οπως πάμε είναι θέμα χρόνου να καταργηθούν.Ειδικα αμα σκεφτούμε οτι σε μερικά χρόνια δε θα υπαρχουν και αρκετοί ελληνες μαθητές για να τις "επανδρώσουν"
Κατά την άποψη μου δεν υπάρχουν έλληνες και Ελληναράδες. Υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται και άνθρωποι πρόβατα. Τό έχει αντιληφθεί κανένας ότι το ελληνικό έθνος κινδυνεύει να αφανιστείν? Μια βόλτα αρκεί να κάνετε εις το κέντρον της Αθήνας και θα πεισθείτε. Δεν είναι δυνατόν το κέντρον της δημοκρατίας να έχει γίνει εστία κακοποιών, ναρκομανών και πάσης υφής βαζιβουζούκων. Δεν είναι δυνατόν να μην ακούς Ελληνικά και ο ελληνικός πληθυσμός όσο πάει να μειώνεται. Και φυσικά είναι φοβερό έναν τέτοιο τόπο να τον κυβερνούν λαμόγια.
Για αυτό ένα είναι σίγουρο. Υπάρχει σχέδιο αφανισμού των Ελλήνων..Γιατί μου είναι αδύνατο να πιστέψω ότι η ΕΛΛΑΣ με την λαμπρή ιστορία και με την ασυναγώνιστη γεωγραφική θέση έχει καταντήσει τελευταία στην Ευρώπη σε όλους τους τομείς...
Και φυσικά για όλα αυτά σε καμία περίπτωση δεν φταίνε οι μετανάστες (είναι άνθρωποι σαν και εμάς) αλλά φταίνε οι διεφθαρμένοι εγκέφαλοι που μας κυβερνούν αλλά και οι διεθνείς στρατηγικές για το μέλλον τηε Ελλάδος

ΖΗΤΩ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΔΑ
:up
« Τελευταία τροποποίηση: 30/10/09, 15:50 από s.s. »

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #47 στις: 30/10/09, 16:17 »
Mονο στην Ελλαδα,την Κυπρο και την Τουρκια νομιζω; ???

Και στο Ισραήλ απο οτι ξέρω..

Και στη Ρωσία, πέρσι μάλιστα είχε σοβιετικό χαρακτήρα.

Στο θέμα τώρα, νομίζω πως έτσι όπως έχουν οι παρελάσεις τώρα είναι γραφικές και ξεπερασμένες. Και προσωπικά δε μου πολυαρέσει το θέαμα των κάθε λογής αρμάτων/μαχητικών και μονάδων να παρελαύνει. Μου φαίνεται κάπως "αστείο" να γίνεται επίδειξη του κάθε τανκ ή ελικοπτέρου που μας πούλησε/αγοράσαμε από τον αμερικάνο/ρώσο ή οποιονδήποτε άλλο κατασκευαστή.

Στις μαθητικές, όπως προαναφέρθηκε, οι περισσότεροι πάνε για την πλάκα.

Ταπεινή μου άποψη, πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα να μειωθεί το μέγεθος των παρελάσεων. Ή τέλος πάντων να συμμετέχει όποιος θέλει να το κάνει σοβαρά.

Το ουσιαστικότερο είναι να είναι ξεκάθαρο το τι σημαίνουν εκείνες οι μέρες για τον καθένα απο εμάς. Είναι μέρες μνήμης και τίμησης αυτής. Και επειδή πρέπει να γίνεται και κάτι τυπικό για να συνοδεύει την ουσία, θα προτιμούσα κάποιου είδους ανοιχτή συγκέντρωση όπου ίσως θα μπορούσαν να παρευρίσκονται ως ομιλητές και άτομα που έζησαν εκείνη την περίοδο και είχαν δικούς τους στο μέτωπο. Με εκπροσώπους και του πολιτικού κόσμου φυσικά. Κάτι τέτοιο.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #48 στις: 30/10/09, 17:55 »
Περί 28ης και εθνικής υπερηφάνειας...

http://www.tvxs.gr/v24582

Και μια πιο χύμα σατιρική προσέγγιση, που προκάλεσε τις αντιδράσεις πολλών κύκλων:

http://www.protagon.gr/default.aspx?tabid=361&videoid=1778



ΥΓ: Προφανώς δεν συγκρίνεται ούτε στο ελάχιστο το μέγεθος και το βάρος των λόγων των καλλιτεχνών. Για να προλάβω όσους θεωρήσουν ιεροσυλία την ταυτόχρονη δημοσίευση των link...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Παρελάσεις
« Απάντηση #49 στις: 30/10/09, 20:14 »
Όταν βλέπω θέματα σαν αυτό πραγματικά προβληματίζομαι και δεν είμαι σίγουρος για τη τελική μου άποψη...Κι αυτό γιατί είναι κάποια θέματα που έχουν και υπέρ και κατά και εκτός αυτού πρέπει κανείς να αξιολογήσει αυτά τα υπέρ και τα κατά...Δεν είναι δηλαδή λογιστικό το θέμα...Πόσα από δω, πόσα από εκεί...Η ερώτηση είναι τι είναι πιό σημαντικό...
Οι παρελάσεις έχουν συνδυαστεί με ιστορικές μνήμες. Μεγάλα εθνικά γεγονότα. Στα πλαίσια αυτά μιά παρέλαση είναι μιά εκδήλωση ανάμεσα στις υπόλοιπες εκδηλώσεις της επετείου που σκοπό έχει τη συμμετοχή του απλού λαού, πέρα από τα στεφάνια των επισήμων , των λόγων των ρητόρων και πρόσφατα του οπτικοακουστικού υλικού που παρουσιάζεται από επίκαιρα της εποχής (μιλώντας βέβαια για την 28η Οκτωβρίου). Η μιά όψη λοιπόν του νομίσματος είναι αυτή. Η συμμετοχή και η αποτίμηση φόρου τιμής.
Η άλλη όψη όμως είναι η "στράτευση" της παρέλασης. Δηλαδή εκείνες οι νοοτροπίες που προσπαθούν να επιβάλλουν όσοι έχουν την ευθύνη της. Είτε μιλάμε για τον στρατό, είτε για κάθε σχολείο ξεχωριστά. Εκεί λοιπόν προκύπτουν τα ζητήματα των μαλλιών, της θανατηφόρα μίνι φούστας, του ύψους, του πάχους και όλων αυτών των ασήμαντων , αλλά τελικά τόσο σημαντικών για την νεοελληνική κονωνία, "ζητημάτων". Κάποτε μάλιστα προκύπτουν και πολιτικά ή ιδεολογικά ζητήματα...Παλιότερα είχε πρόβλημα ένα παιδί κομμουνιστών να παρελάσει, πιο πρόσφατα είχαμε το ζήτημα του Τσενάι και του κατα πόσο κάποιος αλλοδαπός μπορεί να είναι σημαιοφόρος, αν και καλύτερος μαθητής του σχολείου του...
Το δικό μου συμπέρασμα είναι πως δεν φταίνε οι παρελάσεις...Τα μυαλά μας τα κλούβια φταίνε...Αν η παρέλαση μπορεί να είναι μιά εκδήλωση χαράς και συγκίνησης, εγώ δεν βλέπω κανέναν λόγο γιατί να μην συνεχιστεί ο θεσμός. Αν είναι όλα τ' άλλα , να σταματήσουν τώρα!
Άρα δεν φταίνε οι παρελάσεις. Και όμορφες είναι και μήνυμα έχουν.Το ζήτημα είναι αν το στέλνουν...

"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/