Αποστολέας Θέμα: Η διαφορά τραγουδοποιού - συνθέτη  (Αναγνώστηκε 28797 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ανδρέας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Τίποτα καλύτερο από μία κιθάρα.
    • Προφίλ
Ποια η διαφορά μεταξύ τραγουδοποιού και συνθέτη; πχ Μάνος Λοϊζος ή Δ.Σαββόπουλος, τι είναι;

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Η διαφορά τραγουδοποιού - συνθέτη
« Απάντηση #1 στις: 18/09/02, 12:42 »
Φιλε Ανδρεα πιστευω οτι αυτοι οι δυο τιτλοι εχουν την ιδια σημασια...δεν μπορω να βρω καποια διαφορα!!!
Αν ελεγες "Διαφορα Τραγουδοποιου-Ερμηνευτη" τοτε θα σου ελεγα αρκετες διαφορες!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Ανδρέας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Τίποτα καλύτερο από μία κιθάρα.
    • Προφίλ
Re:Η διαφορά τραγουδοποιού - συνθέτη
« Απάντηση #2 στις: 18/09/02, 12:45 »
Eννοείται!! Ο τραγουδοποιός είναι ο δημιουργός του τραγουδιού, ενώ ο ερμηνευτής είναι ο τραγουδιστής.

Αποσυνδεδεμένος Τζουράς

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
  • Η Κύπρος είναι Ελλάδα
    • Προφίλ
    • Ρεπερτόριο Ελληνικού Τραγουδιο
Re:Η διαφορά τραγουδοποιού - συνθέτη
« Απάντηση #3 στις: 18/09/02, 12:49 »
Κανονικά δεν έχει καμιά διαφορά αφού και οι δύο δημιουργούν μουσική. Ο όρος του συνθέτη όμως έχασε το κύρος της μετά από το πλυμηρισμα του ελληνικού τραγουδιού από τόσους και τόσους "συνθέτης' (και η κουτσή Μαρία έγινε συνθέτης). Τώρα αυτοί που είναι πραγματικοί συνθέτες ονομάζονται τραγουδοποιοί. Π.χ. Αλκίνοος, Περίδης, Θηβαίος, Πασχαλίδης, Πορτοκάλογλου και αρκετοί άλλοι. Γενούν μουσική και όχι απλά "συνθέσεις" της μιας βδομάδας
Γιάννος Γεωργιάδης

Δείτε το Ρεπερτόριο Ελληνικού Τραγουδιού
http://www.repertorio.addr.com

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Η διαφορά τραγουδοποιού - συνθέτη
« Απάντηση #4 στις: 18/09/02, 17:33 »
Νομίζω (μην βαράτε αν είναι λάθος), ότι ο τραγουδοποιός γράφει μουσική και στίχους και τραγουδά τα τραγούδια του ο ίδιος.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Ανδρέας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Τίποτα καλύτερο από μία κιθάρα.
    • Προφίλ
Re:Η διαφορά τραγουδοποιού - συνθέτη
« Απάντηση #5 στις: 19/09/02, 08:59 »
Αν ήταν έτσι και ο Μίκης Θεοδωράκης έχει πολλές φορές ερμηνεύσει τραγούδια του σε δικούς του στίχους και μάλιστα σε πρώτη εκτέλεση, και ο Τσιτσάνης και ο Μούτσης αλλά αυτούς δεν τους αποκαλούμε τραγουδοποιούς.  

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Η διαφορά τραγουδοποιού - συνθέτη
« Απάντηση #6 στις: 19/09/02, 09:14 »
Συμφωνώ εν μέρει με τον Κιθαρωδό.  Έχω την εντύπωση ότι η σύνθεση έχει σχέση με τη μουσική γραφή, σε αντίθεση με τη στιχουργία.  Γι αυτό και στα τραγούδια αναφέρονται ως δημιουργοί τόσο ο συνθέτης όσο και ο στιχουργός.  Κατά συνέπεια, ως τραγουδοποιό θα πρέπει να ορίσουμε κάποιον που γράφει μουσική ΚΑΙ στίχους, δημιουργώντας έτσι εξ ολοκλήρου ένα τραγούδι.  Το αν η ερμηνεία των τραγουδιών ανήκει στον ίδιο δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/02, 09:18 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Re:Η διαφορά τραγουδοποιού - συνθέτη
« Απάντηση #7 στις: 19/09/02, 15:15 »
simfwnw kai egw me ton kitharwdo oxi en meri alla apolyta.
o tragoudopoios einai o stixourgos ano o synthetis autos pou kanei tin mousiki ependysh. asxeta pou oi dyo oroi xrisimopoiountai lathos apo olous mas...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Η διαφορά τραγουδοποιού - συνθέτη
« Απάντηση #8 στις: 19/09/02, 15:18 »

o tragoudopoios einai o stixourgos


Kalytera antikatesthse to "o" me ena "kai" gia na vgainei swstotero nohma.

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Η διαφορά τραγουδοποιού - συνθέτη
« Απάντηση #9 στις: 19/09/02, 16:08 »

Νομίζω (μην βαράτε αν είναι λάθος), ότι ο τραγουδοποιός γράφει μουσική και στίχους και τραγουδά τα τραγούδια του ο ίδιος.

NAI ισως ειναι και ετσι!!!! Δεν ειναι καθολου κακη αποψη αυτη... ;)

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Re:Η διαφορά τραγουδοποιού - συνθέτη
« Απάντηση #10 στις: 19/09/02, 17:37 »
basika sumfonw me ton kith, kai pisteuw pws o logos pou o theodorakis den apokaleitai tragoudopoios einai pws o mikys , pera apo ta tragoudia pou exei kanei, exei sunthesei kai operes, mousikes gia taineies ktl...opote einai, logika, suntheths.

Vangelis
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Η διαφορά τραγουδοποιού - συνθέτη
« Απάντηση #11 στις: 19/09/02, 20:33 »
Συγγνώμη, αλλά αν δεν έχω ξεχάσει τα ελληνικά μου "τραγουδοποιός" πρέπει να είναι κάποιος που ποιεί, δηλαδή δημιουργεί, τραγούδια.  Η συγγραφή στίχων ή η σύνθεση μουσικής είναι απαραίτητα στοιχεία για τη δημιουργία ενός τραγουδιού, αλλά ένα τραγούδι δεν αποτελείται ΜΟΝΟ από στίχους, ούτε ΜΟΝΟ από μουσική.  Επομένως για να θεωρηθεί κάποιος τραγουδοποιός πρέπει να έχει τουλαχιστον συμμετοχή και στις δύο αυτές δραστηριότητες. Ο τραγουδοποιός είναι και στιχουργός και συνθέτης.  Ένας συνθέτης ή ένας στιχουργός δεν είναι απαραίτητα τραγουδοποιοί.  Κάθε λέξη έχει τη σημασία της και σίγουρα η σημασία μιας λέξης δεν μπορεί να είναι απλά και μόνο θέμα "άποψης"...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος casper

  • ΚΟΥΚΟΣ
  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • H μουσικη ανηκει σ'οσους  την εχουν αναγκη
    • Προφίλ
Re:Η διαφορά τραγουδοποιού - συνθέτη
« Απάντηση #12 στις: 20/09/02, 00:22 »
Να συμπληρωσω μονο κατι στον Απολλωνα.
Ακομα κι αν η αποψη που επικρατει στον κοσμο για την διαφορα μεταξυ τραγουδοποιου και συνθετη, δεν ειναι ακριβως αυτη που γραφει,(μερικα μουσικα περιοδικα τα ψιλομπερδευουν ...ισως μαλιστα εκ του πονηρου)τελικα ομως αυτη ΠΡΕΠΕΙ να ειναι η διαφορα.
Για να μπορουμε να ξεχωριζουμε τελος παντων καποιον Χατζηδακι η καποιον Θεοδωρακη (με ολοκληρωμενα μουσικα εργα που στεκουν ΚΑΙ χωρις στιχο), απο τον Χ που σκαρφιζεται 2 γραμμες στο πενταγραμμο (εστω και πετυχημενες ... αλλα παντως 2 γραμμες) που μονο σε καποιες εξαιρετικες περιπτωσεις δενουν με τον στιχο που τις συνοδευει.
Το <<χαμογελο της τζοκοντα>> δεν χρειαζεται στιχο  ... μιλαει μονη της η μουσικη ...κι αυτο ειναι ΤΕΧΝΗ.
Το <<αχ θαλασσα μου σκοτεινη>> ειναι ενα τραγουδι .... καλο δεν λεω ... αλλα αν του αφαιρεσεις τους στιχους μπορεις να το ακουσεις μονο σε κανα ξενοδοχειο, για να γλυκαινει την ακοη των γλυκαναλατων καλοντυμενων καθωσπερπει πελατων τους την ωρα του φαγητου.

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Re:Η διαφορά τραγουδοποιού - συνθέτη
« Απάντηση #13 στις: 21/09/02, 00:18 »
Ο τραγουδοποιός είναι σύμφωνα με το λεξικό του Μπαμπινιώτη αυτός που γράφει τραγούδια, συνθέτει τη μουσική και τους στίχους και που συνήθως τα τραγουδά ο ίδιος. Ένας τραγουδοποιός δεν είναι κατώτερος από ένα συνθέτη φυσικά, και δεν σημαίνει ότι γράφει "τραγουδάκια".
Ο Σαββόπουλος(τραγουδοποιός και ο ίδιος)  είπε ότι πολύ λίγοι νέοι τραγουδοποιοί, με όλη την πραγματική, ρομαντική ίσως έννοια της λέξης έχουν μείνει. Μερικοί κατά τη γνώμη του είναι ο Ορφέας Περίδης, ο Αλκίνοος Ιωαννίδης, ο Φοίβος Δεληβοριάς, ο Ζιώγαλας κλπ. Σαν μεγάλο παράδειγμα τραγουδοποιού, αναφέρει τον Βαμβακάρη.
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Η διαφορά τραγουδοποιού - συνθέτη
« Απάντηση #14 στις: 21/09/02, 00:45 »

Ο τραγουδοποιός είναι σύμφωνα με το λεξικό του Μπαμπινιώτη αυτός που γράφει τραγούδια, συνθέτει τη μουσική και τους στίχους και που συνήθως τα τραγουδά ο ίδιος.


Αυτό δηλαδή το οποίο υποστήριξα κι εγώ.  Το "συνήθως" που αναφέρεται σε σχέση με την ερμηνεία του τραγουδιού προφανώς υποννοεί ότι η ερμηνεία δεν είναι απαραίτητο στοιχείο της ιδιότητας του τραγουδοποιού.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kotsitos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Άντρας
  • Kaloi mou anthrwpoi...
    • Προφίλ
Re:Η διαφορά τραγουδοποιού - συνθέτη
« Απάντηση #15 στις: 05/10/02, 23:07 »
vre paidia gia peite mou ki emena an stekei auto pou tha pw..an de stekei tha einai m***kia...
pistevw oti iparxei mia megali diafora sto tragoudopoio kai ston sintheti..kai i auti i diafora den exei na kanei me to rima poiw..alla me ti leksi tragoudi...o tragoudopoios gia mena einai autos pou asxoleite mono me to tragoudi..diladi me to eidos pou siniparxei i mousiki me tous stixous...twra gia mena i ennoia sinthetis..den exei na kanei me to tragoudi..diladi grafeis mousiki gia stixous...alla mono grafeis mousiki xwris stixous kai mesa apo ekei pernas(xwris ti voitheia stixwn)..ta diafora minimata...
mporei na isxuei auto???
ta alita na lisw, to drako apo ti spilia
egw tha ton nikisw, kai ta xrisafia pou fila
ola tha sta xarisw, glentia tragoudia kai xorous
egw prwtos tha arxisw.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Η διαφορά τραγουδοποιού - συνθέτη
« Απάντηση #16 στις: 05/10/02, 23:18 »
o tragoudopoios gia mena einai autos pou asxoleite mono me to tragoudi..diladi me to eidos pou siniparxei i mousiki me tous stixous...

Δεν θα διαφωνήσω με τον kotsito, παρά μόνο σε ένα σημείο: στο ότι ο τραγουδοποιός πρέπει να ασχολείται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με τη δημιουργία τραγουδιών.  Ένας τραγουδοποιός μπορεί κάλλιστα να συνθέτει και άλλα είδη μουσικής, άσχετα με το χώρο του τραγουδιού.  Η ιδιότητα του συνθέτη δεν συνεπάγεται ή προϋποθέτει την ιδιότητα του τραγουδοποιού, αλλά ούτε και η ιδιότητα του τραγουδοποιού αποκλείει αυτή του συνθέτη (και μόνο)...
« Τελευταία τροποποίηση: 05/10/02, 23:19 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος HeavyHead

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
    • Προφίλ
Απ: Η διαφορά τραγουδοποιού - συνθέτη
« Απάντηση #17 στις: 04/11/07, 16:04 »
ο ενας το ζει κ ο αλλος προσπαθει να κανει οτι το ζει
anathema-amehtana

Αποσυνδεδεμένος @simos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Η διαφορά τραγουδοποιού - συνθέτη
« Απάντηση #18 στις: 01/04/18, 09:35 »
συνθετης ειναι αυτος που δημιουργει μουσικα εργα ( με στοιχο η χωρις) τα οποια αποτελουν πρωτυπα οσο αφορα την εναρμωνιση  και τους ρυθμους, γενικα ειναι ολοκληρωμενα μουσικα εργα που δεν βασιζονται σε στανταρ εναρμωνιση.


τραγουδοποιος ειναι καποιος που παραγει τραγουδια (με στοιχο η χωρις) ομως παταει πανω σε στανταρ τροπους εναρμωνησης (σε περπατημενους δρομους). ουσιαστικα ατοσχεδιαζει και αποδηδει τους στοιχους.


αυτη ειναι η γνωμη μου και προς θεου δεν υποτιμω καποιους, απλα το να παρω τα ακορντα 1-4-5 μιας μινορε κιμακας και να γραψω μια μελωδια πανω τους η ενα στανταρ μπλουζ σχημα και να αυτοσχεδιασω δεν αποτελει συνθεση.
συνθεση ειναι κατι ποιο δημιουργικο, που δεν βασιζεται σε σανταρ αλλα αποτελει εμπνευση.
τις περισσοτερες φορες τα ιδια προσωπα και συνθετουν και τραγουδοποιουν, και αναλογα δηλωνουν οποια ιδιοτητα νομιζουν οτι τους ταιριαζει καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Η διαφορά τραγουδοποιού - συνθέτη
« Απάντηση #19 στις: 01/04/18, 18:13 »
Ο συνθετης ειναι αυτος που γραφει την μουσικη σκετη (συν-θετει δηλαδη θετει μαζι δηλαδη βαζει μαζι τις νοτες με οποιο τροπο θελει,οπως οι συνθεσεις λουλουδιων στα ανθωπολεια,συνθεσεις επιπλων στα μαγαζια με επιπλα κτλ)
Ο τραγουδοποιος,ποιει τραγουδια.
Φτιαχνει τραγουδια.Δηλαδη μουσικη+στοιχο.Τωρα αν τα τραγουδαει κιαπο πανω,δεν αλλαζει τιποτα.
Πχ οταν ακους μοτζαρντ,δεν ακους τραγουδι.Ακους μουσικη.Γιατι δεν εχει στοιχο.Και ο μοτζαρντ ηταν συνθετης.
Το τραγουδι εχει παντα στοιχο,αλλα οχι παντα μουσικη (ακαπελα)

The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/07, 18:54
από eleos* (Βάλια πια....)
4 Απαντήσεις
4768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/07, 17:46
από Evangelos 123
20 Απαντήσεις
8015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/08, 18:59
από Jezus
0 Απαντήσεις
1895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/09, 14:13
από mystic
0 Απαντήσεις
4637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/11, 14:50
από poppy82
3 Απαντήσεις
12065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 01:26
από EfthimisTs
3 Απαντήσεις
4091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/13, 13:40
από kkmspm (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
30786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/14, 10:15
από sakis.
0 Απαντήσεις
28808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/14, 12:36
από VERMEER
0 Απαντήσεις
25130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/15, 23:18
από chrysaprs