Αποστολέας Θέμα: Anthony Stauffer  (Αναγνώστηκε 2727 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Anthony Stauffer
« στις: 17/03/12, 12:51 »
Το internet είναι απίστευτη πηγή έμπνευσης για μας τους "εν δυνάμει" κιθαρίστες. Πολλοί "δάσκαλοι" κυκλοφορούν στο Youtube, και προσωπικά παραδέχομαι ότι ήταν και είναι μεγάλη βοήθεια για μας που δεν έχουμε καθίσει ποτέ δίπλα σε πραγματικό δάσκαλο.

Να μην τα πολυλογώ, ο λόγος που άνοιξα αυτό το τόπικ είναι για να κάνω γνωστό σε όσους δεν τον ξέρουν ήδη, τον Anthony Stauffer, και ιδιαίτερα το κανάλι του στο Youtube, το Stevie Snacks



Ο τύπος είναι η αιτία που η Strat μου είναι πάντα κουρδισμένη χαμηλώτερα ένα ημιτόνιο και ίσως ο λόγος που "ξέθαψα" από τα σωθικά μου την παλιά μου αγάπη για τον Stevie Ray Vaughan, που είχε αρχίσει να φθίνει τα τελευταία χρόνια.
Ο Antony όμως δεν είναι ένας απλός δάσκαλος κιθάρας, είναι και "φιλόσοφος". Και ξέρω ότι σε πολλούς αυτό μπορεί να ακούγεται βαρετό, αλλά δεν είναι έτσι. Είναι ένας πολύ προσγειωμένος άνθρωπος, που έχει υπάρξει στην καριέρα του και public speaker, όπως θυμάμαι είχα διαβάσει κάπου στο βιογραφικό.
Είναι ο άνθρωπος που χωρίς φανφάρες, εντυπωσιασμούς και π@π@ρολογία, θα σου δείξει 3-4 βασικά πράγματα για τα blues και το παίξιμο της ηλεκτρικής γενικότερα, και θα μιλήσει ειλικρινά για το τι πρέπει να προσέξεις και ποια να είναι τα κίνητρά σου. Είναι αυτοδίδακτος και, αν και δεν ήταν το επάγγελμα που έκανε τα προηγούμενα χρόνια, τώρα έχει αφιερωθεί αποκλειστικά στα μαθήματα κιθάρας μέσω internet και στην πώληση πακέτων/DVD με αυτά. Προσωπικά δεν έχω αγοράσει κάτι αλλά πολλές φορές το σκέφτηκα και ίσως το κάνω στο μέλλον.

Η αφορμή για να του πλέξω το εκγώμιο, είναι το χτεσινό του βιντεάκι (σχεδόν κάθε Παρασκευή ανεβάζει ένα βιντεάκι-μάθημα δωρεάν και το ονομάζει Free Lesson Friday) στο οποίο δεν δείχνει κάποια τεχνική ή το πως να παίξεις ένα τραγούδι, αλλά μιλάει για την προσωπική του εμπειρία που είχε με την κιθάρα και για το πως άρχισε και τι τον ώθησε και τι τον έκανε να συνεχίσει. Κάνει την αυτοκριτική του και γενιά τα λόγια του είναι πολύ "εμπνευστικά" ?!?! (inspiring) για όλους εμάς που καμιά φορά βρισκόμαστε σε τέλμα.



Δεν είναι η πρώτη φορά που δεν κάνει μάθημα αλλά απλά μιλάει για τέτοια θέματα, αν θέλετε μπορείτε να ανατρέξετε και σε παλιότερα βίντεο του.
Γενικά ο τύπος αξίζει να του δώσεις λίγη προσοχή γιατί ο καθένας μπορεί να μάθει κάτι παραπάνω από αυτόν.
Αυτά...
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;