Αποστολέας Θέμα: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια  (Αναγνώστηκε 13351 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #25 στις: 13/12/10, 14:02 »

Δηλαδη μην μου πεις οτι μια suhr των 3000 δεν αξιζει τα λεφτα της επειδη ειναι ακριβη.


Ανοιγουμε μεγαλη κουβεντα εδω και θα βγουμε off topic...
Παντως Johnie πολυ μελετας τον τελευταιο καιρο τις Suhr... ετοιμαζεις καμια αγορα? :D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #26 στις: 13/12/10, 14:24 »
Πολυ θα θελα, αλλα δεν παιζουν χρηματα...
Οσα ειχα πανε για μια ανακατασκευη...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #27 στις: 13/12/10, 14:25 »
Με ποιό τρόπο συνάδει αυτό:
... πανω απο 1000 ευρω δεν αξιζει να δωσεις για κιθαρα
..με αυτό:
"Join the Tone Quest!"

Για σένα το Tone Quest σταματάει στα 1000 ευρω?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #28 στις: 13/12/10, 14:34 »
Με ποιό τρόπο συνάδει αυτό:
... πανω απο 1000 ευρω δεν αξιζει να δωσεις για κιθαρα
..με αυτό:
"Join the Tone Quest!"

Για σένα το Tone Quest σταματάει στα 1000 ευρω?

Ανδριανέ, δεν βλέπω τι σχέση έχει το tone quest με τις τιμές των οργάνων... άλλωστε η πρόταση που έκανα στον zeromancer δεν σταμάταγε στα 1000 ευρώ - οι ενισχυτές και ο λοιπός εξοπλισμός είναι για μένα το πραγματικό tone quest.

Anyway, φαίνεται κακώς είπα την γνώμη μου σε αυτό το thread, μιας και πραγματικά πιστέυω αυτά που ανέφερα παραπάνω. Ζητώ συγνώμη εαν προσέβαλα τις πεποιθήσεις και τα πιστεύω κάποιων - απλά αγνοήστε την πρότασή μου.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #29 στις: 13/12/10, 14:47 »
Με ποιό τρόπο συνάδει αυτό:
... πανω απο 1000 ευρω δεν αξιζει να δωσεις για κιθαρα
..με αυτό:
"Join the Tone Quest!"

Για σένα το Tone Quest σταματάει στα 1000 ευρω?

 
+10000 Ανδριανος.
 
Η παραπανω αξια δικαιολογειται σε πολυ καλου επιπεδου κιθαρες τουλαχιστον αυτο καταλαβαινουν τα αυτια μου και τα χερια μου (οσο κουλος και να ειμαι) οταν παιζω με ενα οργανο αξιας.
 
Εχοντας 2 Fender στρατ η μια περι των 900 ευρω η αλλη των 1800  και μια prs custom 22  εεεε οπως και να το κανουμε (αν και δηλωμενος Stratο..Αυλος) η ριμαδα η prs ειναι ααααααλλλη φαση ... Απο εμφανηση θες απο ποιοτητα κατασκευης απο πλεηαμπιλιτι ....ολο το πακετο αξιζει και το φωναζει ...
Δεν μπορει να ειναι ολα μαρκετινκ ...για να δικαιολογηθουν τετοιες τιμες.
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #30 στις: 13/12/10, 14:49 »
Ρε συ κουβεντα κανουμε, μην προσβαλλεσαι επειδη καποιος αλλος εχει αλλη αποψη...
Αυτο που πρεπει να κανεις, ειναι οχι να πεις "συγνωμη για την γνωμη μου", αλλα να την δικαιολογησεις με επιχειρηματα...
Κι εγω καταλαβαινω τι λες, οτι κυριως τον ηχο τον φτιαχνεις με προενισχυτες, ενισχυτες, ηχεια, εφφε κτλ και οτι η κιθαρα παιζει πολυ μικροτερο ρολο σε σχεση με αυτα, αλλα μην ξεχνας οτι την ακριβη κιθαρα δεν την πληρωνεις για τον ηχο της, αλλα για το playability, την ανθεκτικοτητα ολων των μερων της, την ομορφια της, τα τεχνικα της χαρακτηριστικα (πχ βαρος κτλ), το σχημα (σε βολευει ή οχι κτλ) και γενικοτερα απο το αν σου κανει την ζωη πιο ευκολη οταν παιζεις με αυτην και αν εχει το mojo που θες για να αποδιδεις ετσι οπως θες οταν παιζεις.
Οκ, μπορεις να παρεις μια πολυ καλη κιθαρα με 1000€, δεν διαφωνω, αλλα οταν θα συγκρινεις την 1000€ με μια πχ prs private reserve, θα καταλαβεις και τι πληρωνεις και γιατι το πληρωνεις.
Το αν εχεις (ολοι μας) χρηματα για τετοιες αγορες, ειναι αλλο θεμα. Το αν με τα χρηματα που εχουμε προτιμουμε πχ να τα σκασουμε σε ενισχυτη και οχι σε κιθαρα ειναι επισης αλλο θεμα, αλλα αν ειχες τα φραγκα, νομιζω οτι κι εσυ δεν θα εβαζες ενα οριο στο μπατζετ της ηλεκτρικης που θα διαλεγες κοντα στα 1000€, αλλα απλα θα πηγαινες να παρεις μια κιθαρα που να την γουσταρεις σε ολους τους τομεις, ή αν δεν υπηρχε ετοιμη αυτη, θα εφτιαχνες μια custom.
Και αυτο νομιζω οτι προσπαθει να πει και ο Αδριανος, οτι γενικα οι αφορισμοι, οι "καθετες" αποψεις κτλ, συνηθως ειναι αποψεις που ακομα κι αν εχουν καποια λογικη προελευση, χωρις επιχειρηματα και επεξηγησεις,  φανταζουν απλα... ανουσιες.
Ετσι πχ, μπορεις να πεις οτι γενικα κιθαρες πανω απο 1000€, καλο θα ηταν να παιρνει καποιος οταν εχει βρει τον ηχο του και ειναι ικανοποιημενος απο αυτον και τωρα πχ θελει να παρει μια κιθαρα με την καλυτερη δυνατη αισθηση που θα αφηνει στο παιξιμο, το καλυτερο hardware κτλ.
Οταν ομως λες οτι γενικα καμια κιθαρα δεν αξιζει δαπανη πανω απο 1000€, ε οπως και να το κανουμε, ειναι σαν να ακυρωνεις την σκεψη, δουλεια κτλ τοσων και τοσων κατασκευαστων που οπως και να το κανουμε, κατι ξερουν παραπανω και βεβαια ειναι σαν να λες σε οσους εχουν σκασει παραπανω απο 1000€ οτι πιαστηκαν κοροϊδα  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/12/10, 14:52 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #31 στις: 13/12/10, 14:53 »
Μια χαρα ειναι η κιθαρα που θελεις να παρεις. Ισως θα αξιζε περισσοτερο βεβαια να την παρεις μεταχειρισμενη για να γλιτωσεις κανα 500αρικο, αλλα γενικα τα της τελευταιας δεκαετιας standard lespaulακια της γκιμπσον ειναι πολυ οκ, παιρνεις 100% τον ηχο lespaul. Απ' οτι ειδα ειναι και plek machine, grover κλειδια οποτε παρτην με τα χιλια, αν ξερεις πραγματικα τι θελεις. Αν ομως αμφιταλαντευεσαι μεταξυ gibson lp, fender tele και... jackson με floyd και emg, καλυτερα να περιμενεις μεχρι να κατασταλαξεις στο τι ηχο θελεις πραγματικα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #32 στις: 13/12/10, 14:54 »
Και για να γυρισω λιγο on topic, +1 για οσα λεει ο Jimi Pap.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #33 στις: 13/12/10, 15:02 »
Anyway, φαίνεται κακώς είπα την γνώμη μου σε αυτό το thread, μιας και πραγματικά πιστέυω αυτά που ανέφερα παραπάνω. Ζητώ συγνώμη εαν προσέβαλα τις πεποιθήσεις και τα πιστεύω κάποιων - απλά αγνοήστε την πρότασή μου.
Οχ φίλε μου, μην το παίρνεις έτσι, δεν ήταν σκοπός μου να σε θίξω, απλά να σε προβληματίσω.. κάθε γνώμη είναι σεβαστή και χρήσιμη.
 
Απλά βλέπεις ότι για σένα tone quest είναι ενισχυτές και ο λοιπός εξοπλισμός, για άλλους όμως μπορεί να είναι κιθάρες, ακόμα και custom σχεδιασμοί σε σχήματα και μαγνήτες. Οπως δεν έχει τέλος το  tone quest στους ενισχυτές, έτσι δεν έχει τέλος και σε όλα. Απλά ο καθένας τραβάει την προσωπική του γραμμή όπου ο ίδιος κρίνει ότι αξίζει, δεν υπάρχει γενικός κανόνας για όλους που να είναι ο απόλυτα σωστός.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #34 στις: 13/12/10, 15:22 »

Οταν ομως λες οτι γενικα καμια κιθαρα δεν αξιζει δαπανη πανω απο 1000€, ε οπως και να το κανουμε, ειναι σαν να ακυρωνεις την σκεψη, δουλεια κτλ τοσων και τοσων κατασκευαστων που οπως και να το κανουμε, κατι ξερουν παραπανω και βεβαια ειναι σαν να λες σε οσους εχουν σκασει παραπανω απο 1000€ οτι πιαστηκαν κοροϊδα  ;)



Προς θεου δεν εννοουσα τιποτα τετοιο με τα λεγομενα μου (και εκει πηγαινε η συγνωμη - φοβηθηκα οτι θα παρερμηνευτω), εγω ηθελα να πω απλα οτι πλεον υπαρχουν τοσες πολυ καλες κιθαρες με <1000 ευρω που εαν εισαι ετοιμος να δαπανησεις μεγαλυτερο ποσο τοτε θα πρεπει να γνωριζεις οτι οι ηχητικες/κατασκευαστικες διαφορες θα ειναι στην επιπλεον προσοχη στις κατασκευαστικες λεπτομερειες ή/και στην εμφανιση/ομορφια της κιθαρας (και σε μερικες περιπτωσεις και στο R&D που εχουν επενδυσει οι εταιρειες στο συγκεκριμενο μοντελο).

Anyway, φαίνεται κακώς είπα την γνώμη μου σε αυτό το thread, μιας και πραγματικά πιστέυω αυτά που ανέφερα παραπάνω. Ζητώ συγνώμη εαν προσέβαλα τις πεποιθήσεις και τα πιστεύω κάποιων - απλά αγνοήστε την πρότασή μου.
Οχ φίλε μου, μην το παίρνεις έτσι, δεν ήταν σκοπός μου να σε θίξω, απλά να σε προβληματίσω.. κάθε γνώμη είναι σεβαστή και χρήσιμη.
 
Απλά βλέπεις ότι για σένα tone quest είναι ενισχυτές και ο λοιπός εξοπλισμός, για άλλους όμως μπορεί να είναι κιθάρες, ακόμα και custom σχεδιασμοί σε σχήματα και μαγνήτες. Οπως δεν έχει τέλος το  tone quest στους ενισχυτές, έτσι δεν έχει τέλος και σε όλα. Απλά ο καθένας τραβάει την προσωπική του γραμμή όπου ο ίδιος κρίνει ότι αξίζει, δεν υπάρχει γενικός κανόνας για όλους που να είναι ο απόλυτα σωστός.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτο Ανδριανε ;) (καπως ετσι σκεφτομαι και στον high-end ηχητικο εξοπλισμο και τις τιμες που ισχυουν - αλλα εκει και αν ειμαστε off-topic!!! ;D )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος jeffpapadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #35 στις: 13/12/10, 15:41 »
Sorry για το οφ τοπικ αλλα αυτη ι κιθαρα τι εχει επανω της??? Αλουμινιο??? http://www.thomann.de/gr/zemaitis_gzmf500mbk.htm
η δικια μου γνωμη... απο ESP http://www.thomann.de/gr/esp_eclipse1ctm_satin_black.htm
 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #36 στις: 13/12/10, 15:42 »
..καπως ετσι σκεφτομαι και στον high-end ηχητικο εξοπλισμο και τις τιμες που ισχυουν.. )

Ετσι πράγματι!..

..Και για να βάλω και την δική μου πρόταση στο θέμα, θα σας περιγράψω το δικό μου tone quest για την επόμενη κιθάρα:

Εχω φάει ένα κόλλημα με τους νέους μαγνήτες Narrowfield που έχει βγάλει η PRS στα νέα high end μοντέλα της:
http://www.prsguitars.com/narrowfield/


Θα ήθελα πολύ να μπορούσα να σκάσω €5.300 για μία νέα 25th Anniversary Modern Eagle III με Nearfield μαγνήτες όπως αυτή:
http://www.prsguitars.com/25thmoderneagle3/index.php
http://www.dv247.com/guitars/prs-25th-anniversary-modern-eagle-iii-electric-guitar-black-slate--69551


..όμως εδώ κάπου τραβάω την δική μου γραμμή στο tone quest (είπαμε, έχουμε και άλλες προτεραιότητες) και κατέληξα στην "λίγο" πιο φθηνή καταπληκτική, εξαιρετική PRS 25th anniversary Swamp Ash Special με Narrowfield μαγνήτες που είναι και η πρόταση μου για "κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια" με +15% αν την θέλεις καινούργια (ήδη ψάχνω στο ebay για καλύτερα, ποιός ξέρει μέσα στο 2011 ίσως βρω!..):

http://www.prsguitars.com/25thswampashspecialnf/index.php
http://www.dv247.com/guitars/prs-25th-anniversary-swamp-ash-special-narrowfield-electric-guitar-scarlet-smokeburst--69564



Ακούστε την κιόλας:


..για μένα, ανεπανάληπτη.!..
« Τελευταία τροποποίηση: 13/12/10, 15:46 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #37 στις: 13/12/10, 15:50 »
 :o :o :o Αυτο ηταν, παραιτουμαι!!! :roll

PS: Κουκλαρα η PRS, αλλα η δικια σου ten top Ανδριανε μου αρεσει πιο πολυ!
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #38 στις: 13/12/10, 15:54 »
.. Κουκλαρα η PRS, αλλα η δικια σου ten top Ανδριανε μου αρεσει πιο πολυ!
Νάσαι καλά φίλε, τα σκάω κάποιες φορές αλλά είναι μετά από πολύ πολύ σκέψη και έρευνα.. έψαχνα περίπου 2,5 χρόνια πολύ τακτικά στο ebay να βρω τον κατάλληλο συνδυασμό κιθάρας/χροιάς/στύλ/ομορφιάς/αξιοπιστίας_προμηθευτή και σαφώς συμφέρουσας Τιμής πριν τελικά την πάρω.. απλά ήμουν και τυχερός και έκατσε..
.. το ίδιο εύχομαι σε όλους, και μην ξεχνάμε ότι οι οικονομικά δυσμενείς εποχές, κάνουν τις αγορές πιό εύκολες και συμφέρουσες..
« Τελευταία τροποποίηση: 13/12/10, 15:56 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #39 στις: 13/12/10, 16:18 »
Όχι και τόσο κοντά σε les paul αλλά σίγουρα κιθάρα με φοβερή προσωπικότητα, ένα πάρα πολύ ωραίο υβρίδιο, all around instrument.


Δυστυχώς ενω έχω παίξει αρκετές prs δεν έχω αξιωθεί ακόμα να παίξω με swamp ash μοντέλο.*
Το πιο κοντινό που έχω παίξει θα έλεγα οτι ήταν μια bolt on με alder σώμα και maple μπράτσο απο την δεκαετία του '90 (με full size humbuckers όμως...)
και επίσης μια prs που μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση όταν την είχα παίξει ήταν ένα bolt on μοντέλο με τρείς P90's!! 


...like this one 





*...όταν όμως ανοίξει ο Ανδριανός το δοκιμαστήριο θα το κάνω!... ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #40 στις: 13/12/10, 20:50 »
και επίσης μια prs που μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση όταν την είχα παίξει ήταν ένα bolt on μοντέλο με τρείς P90's!! 

...like this one  http://www.youtube.com/watch?v=wrq7Ng_TPco


Ασχετο, αλλά αυτή η κιθάρα δεν είναι bolt on. Bλέπεις πουθενά βίδες...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #41 στις: 13/12/10, 21:02 »
και επίσης μια prs που μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση όταν την είχα παίξει ήταν ένα bolt on μοντέλο με τρείς P90's!! 

...like this one  http://www.youtube.com/watch?v=wrq7Ng_TPco


Ασχετο, αλλά αυτή η κιθάρα δεν είναι bolt on. Bλέπεις πουθενά βίδες...;



το συγκεκριμένο μοντέλο είναι set neck....το παράξενο είναι πως την βλέπω πρώτη φορά χωρίς mapple ταστιέρα....

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #42 στις: 13/12/10, 21:12 »
Μπορεί να ήταν και set neck και να μου έχει μείνει λανθασμένη εντύπωση λόγω του maple μπράτσου (πάνε και 3-4 χρόνια) ή να την μπερδεύω στο μυαλό μου με την πρώτη που ανέφερα η οποία ανήκει σε γνωστό μου και είναι όντως bolt on....


Ήταν πάντως μια απο τις top κιθάρες που έχω παίξει.


Τώρα που το ξανασκέφτομαι όντως δεν πρέπει να ήταν bolt on... 8)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #43 στις: 14/12/10, 14:16 »
Φίλε zeromancer, γνωρίζεις αυτη την Gibson?

http://cgi.ebay.com/Gibson-Les-Paul-DC-Standard-AAA-Maple-Top-GorgeousAmber-/170575760990?pt=Guitar&hash=item27b71b8e5e

(1190euros μεταχειρισμενη)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #44 στις: 14/12/10, 16:08 »
έχωντας διαβάσει λίγα αποσπασματικά μηνύματα να πω πως για Gibson τουλάχιστον....δεν συστήνω να δώσεις τόσα λεφτά....
πραγματικά το κομμάτι που αγοράζεις είναι πολύ μικρότερης αξίας και τιμάται τόσο λόγω ονόματος.....
ψηφίζω ή μικρότερη αλλά πιο ονομαστή για την ποιότητά της μάρκα....
ή να χωρίσεις τα λεφτά σου σε ένα ποσό για την κιθάρα και ένα αρκετά μεγάλο για μετατροπές όπως ηλεκτρικά, μαγνήτες...

αλλά απ'ότι διάβασα στα πρώτα σου ποστ..
δεν μου μοιάζεις κατασταλαγμένος, όπως θα πρεπε να είσαι όταν πας να ξοδέψεις τόσο μεγάλα ποσά, ως προς το τι ακριβώς θες να χει η κιθάρα που θα αγοράσεις....
ντάξει....για 200-300-400Ε δε πα και να μη σου κάνει στο χέρι.....δε πα να μη σου πολυαρεσουν τα καθαρά της....θα πάρεις άλλη....
αλλά των 2000Ε....πόσες θα πάρεις?

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #45 στις: 14/12/10, 16:45 »
Εγω θα έβαζα λίγα ακόμα (όχι εύκολο σε τέτοιες εποχές βέβαια) και θα έπαιρνα αυτήν.. http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_57_vos_gold_top.htm
...η οποία είναι πραγματικά "κιθαρούκλα" (αλλά όχι γι'αυτούς που μισούν τα πολύ χοντρά μπράτσα)



Βέβαια απ'όσο ξέρω ο zeromancer έχει αποφασίσει ήδη αλλά κουβέντα να γίνεται.  :) ;D

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #46 στις: 23/12/10, 06:18 »
Gibson μέχρι 2000: Μεταχειρισμένη Les Paul R8 (1958 Reissue).
Φεντερ μέχρι 2000: Για κανένα λόγο, φτιάξε 2 partscaster.
PRS μέχρι 2000: Μεταχειρισμένη Singlecut


Όσα λεφτά θα πληρώσεις για το headstock logo της gibson, τόσα χ2 θα χάσεις όταν θα επιχειρήσεις να πουλήσεις την κάθε Framus. Οπότε με καθαρά οικονομικά κριτήρια το mark-up της Gibson δεν το πληρώνεις εξ ολοκλήρου.


Αν είχα 2 χιλιαρικα τώρα, και δεδομένου ότι πήρα Les Paul πρόσφατα και έχω 2 τελεκάστερ, θα έπαιρνα την Gibson ES-339. Που είναι ουσιαστικά μια 335 σε μέγεθος Les Paul φτιαγμενη στο Custom shop και είναι διαθέσιμη με 2 λαιμούς Fat/60s.


« Τελευταία τροποποίηση: 23/12/10, 06:22 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος costpag82

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #47 στις: 26/12/10, 12:32 »
Gibson




kai kati enotiko giati diakrinw dixonia

« Τελευταία τροποποίηση: 26/12/10, 12:43 από costpag82 »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #48 στις: 16/01/11, 22:02 »
Τι αποφασισες τελικα? ΠΑντως και εγω, αν εδεινα 2 χιλιαρικα για λες πολ, δεν θα επερνα γκιμπσον, εκτος αν ειχα τα χρηματα και κολημα με γκιμπσον, αλλιως θα εψαχνα να βρω copy, οτι πιο καλο στο στυλ μου για τα χρηματα που διαθετω. Παντως με μπερδεψες, λες για PRS, μετα αναφερεις γκιμπσον, και μετα παρκερ, ειναι αρκετα εως τελειως διαφορετικες λυσεις μεταξυ τους.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα μεχρι 2000 ευρουλια
« Απάντηση #49 στις: 16/01/11, 22:38 »
γεια χαρα ξανα(ημουν ελλαδα δεν ειχα νετ και επαιζα κιθαρα ;D)
@hot_sauce είχα ήδη παραγγείλει την κιθάρα όταν άνοιξα το θέμα (και αν δεις αναφερομαι συνεχεια στην 2008 ) και να σου πω την αλήθεια σκοπεύω να πάρω πάνω από μια κιθάρα άνω των 2000 :P
 
@groovymood δεν είμαι λάτρης των χοντρών μπράτσων γι αυτό και πήρα την κιθάρα που πήρα με ασύμμετρο μπρατσο που ειναι ειλικρινα πολυ βολικο.

@Jezus πηρα την standard 2008.parker ποτε δεν ειπα οτι θα παρω απλα ειπα οτι μου φανηκε περιεργο που κανεις δεν πρότεινε...για prs εννοειται πως ηθελα αλλα δεν μπορεσα τελικα να δωσω τοσα λεφτα και θα την επαιρνα επειδη ηταν μια πολυ ευελικτη κιθαρα.παρ ολα αυτα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την les paul (αν και πολλοι θα πουνε οτι δεν λεει σαν οργανο και το ενα και το αλλο)...εγω ενα εχω να πω ΜΕ ΓΕΙΕΣ ΜΟΥ
παντως ευχαριστω ολα τα παιδια γεια τα ποστ τους
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/11, 22:45 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/05, 13:23
από Arg0
18 Απαντήσεις
6095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/08, 21:25
από AndreasD.
20 Απαντήσεις
7791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/08, 22:41
από Panos the Greek
13 Απαντήσεις
10575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 13:15
από Salinas
13 Απαντήσεις
6337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/09, 23:36
από Jezus
3 Απαντήσεις
4331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/09, 20:04
από Nicholas Jackson
2 Απαντήσεις
3050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/09, 01:25
από Gabriel6th
20 Απαντήσεις
5369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 00:15
από tech21man
14 Απαντήσεις
5586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/12, 16:11
από LaryHimura
28 Απαντήσεις
7671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/12, 20:59
από Απόλλων