Αποστολέας Θέμα: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής  (Αναγνώστηκε 27683 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Christafari

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Γειά σας,είμαι νέος στο φορούμ καθώς και στην κιθάρα μιας και έχω αρχίσει 2 μήνες μόνο κλασσική.
Αυτό που θα ήθελα να μου πείτε είναι η διαφορά ή οι διαφορές κλασσικής και ακουστικής.
Απ' ότι μου είπε ο καθηγητής στο μάθημα εάν μάθω καλά κλασσική με λίγα μαθήματα μπορώ να μάθω και ακουστική καθώς και ηλεκτρική.


Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #1 στις: 05/05/11, 21:53 »
Αν μάθεις κλασσική,(δάχτυλα)και μετά θελήσεις να πας ηλεκτρική (πένα φυσικά)θα τα βρεις λιγο σκουρα...(Εκτος άμα φτιαξεις στυλ τύπου Knopfler... :P )
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #2 στις: 06/05/11, 01:36 »
Δε νομίζω πως η πένα είναι πρόβλημα... Σε λίγους μήνες τη συνηθίζεις. Το πρόβλημα είναι συνήθως πως οι κλασικοί κιθαρίστες δεν μαθαίνουν τίποτα από αυτοσχεδιασμό κάτι που είναι βασικό στην ηλεκτρική και στην ακουστική. Όχι ότι είναι κάτι δύσκολο, απλά στην αρχή σου κακοφαίνεται η ελευθερία που σου δίνεται σε σχέση με τα δεσμά της παρτιτούρας...

Διαφορές μεταξύ κλασικής-ακουστικής πολλές. Για αρχή: η κλασική έχει τρεις νάυλον χορδές και τρεις με μεταλλικό περιτύλιγμα, ενώ η ακουστική έχει μεταλλικές. Η κλασική συνήθως παίζειται με τα δάχτυλα, ενώ η ακουστική συνήθως με πένα. Στην κλασική συνήθως παίζονται κομμάτια κλασικής μουσικής, ενώ στην ακουστική πιο σύγχρονο και ελαφρό ρεπερτόριο. Το τελευταίο προφανώς δεν είναι δεσμευτικό, απλά το ηχόχρωμα και ο τρόπος παιξίματος σε κατευθύνουν. Διαφορές στον ήχο καλύτερα να δεις στο youtube. Υπάρχουν άπειρα βίντεο για την κάθε μία.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #3 στις: 06/05/11, 02:17 »
Σε ενδιαφέρουν οι διαφόρές στον ήχο ή στον τρόπο παιξίματος ?

Σίγουρα αν θες να καταλήξεις σε ηλεκτρική ή ακουστική, δεν χρειάζεται πρώτα να μάθεις κλασική

Αποσυνδεδεμένος fedstog

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #4 στις: 06/05/11, 09:29 »
Απ' ότι μου είπε ο καθηγητής στο μάθημα εάν μάθω καλά κλασσική με λίγα μαθήματα μπορώ να μάθω και ακουστική καθώς και ηλεκτρική.
Ευχαριστώ!

Σε όποιο ωδείο και να πας θα σε βάλουν κλασική πρώτα. Εγώ αρνήθηκα αρχικά και το μετάνοιωσα οπότε και έπιασα στην πορεία.


Σίγουρα αν θες να καταλήξεις σε ηλεκτρική ή ακουστική, δεν χρειάζεται πρώτα να μάθεις κλασική

ΓΙα μένα χρειάζεται λίγος καιρός κλασική λόγω της ιδιαίτερης τεχνικής του δεξιού χεριού. Επίσης άποψη μου είναι οτι κατανοείς καλύτερα θεωρίες κτλ με την κλασική. Θα ήθελα όμως να ακούσω την αιτιολόγιση για αυτό που λές να δώ αν δεν έχω σκευτεί κάποιον παράγοντα.

Στην κλασική συνήθως παίζονται κομμάτια κλασικής μουσικής, ενώ στην ακουστική πιο σύγχρονο και ελαφρό ρεπερτόριο.

Ότι θές παίζεις στην κλασική.

Παρόλα αυτά θα πω οτι άτομα που έχω δεί μόνο με ωδείο και ας παίζουν 15-20 χρόνια "δεν το έχουν". Όπως είπε ο φίλος είναι εξαρτημένοι απο την παρτιτούρα και δυσκολεύονται να αυτοσχεδιάσουν. Θα συμπληρώσω οτι δεν έχουν καλή ρυθμική αγωγή όσο ένας αυτοδίδακτος που είναι μέσα στο στουντιο όλη μέρα και παίζει με άλλους (ο οποίος όμως δεν ξέρει μουσική, άλλο θέμα)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/05/11, 09:32 από fedstog »

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #5 στις: 06/05/11, 12:23 »
Να σας πω κι εγώ τις απόψεις μου από πρώτο χέρι


Ξεκίνησα κάπου 8-9 χρονών με κλασική και συνέχισα μέχρι (σχεδόν) ανωτέρα (είχα βγάλει το πρόγραμμα αλλά για διάφορους λόγους δεν πήγαν να δώσω εξετάσεις και τα παράτησα). Μετά από κάτι χρόνια άρχισα ηλεκτρική μόνος μου και συνεχίζω μέχρι σήμερα.
Τα καλά της κλασικής κατά τη γνώμη μου:
α) μαθαίνεις θεωρία
β) μαθαίνεις σωστή τοποθέτηση αριστερού χεριού
γ) μαθαίνεις να το σκέφτεσαι πολυφωνικά το όργανο. Δεν είναι ή ρυθμικά ή μονοφωνικά σόλο και τέρμα.
δ) συνειδητοποιείς πόσο εκφραστικό μπορεί να γίνει το όργανο (χωρίς ενισχυτές, πετάλια, πεταλάκια κλπ)


Τα κακά αν θες να πας στην ηλεκτρική:
α) δεν έχεις μάθει (κατά κανόνα) σηκώματα (bends)
β) δεν έχεις μάθει φυσικά πένα
γ) δεν έχεις συνηθίσει να παίζεις με άλλους. Το πολύ κανά ντουέτο


Αν είναι να κάνεις τη μετάβαση χρειάζεται πολύ δουλειά το δεξί σου. Από την άλλη όλα όσα έμαθες θα σου φανούν χρήσιμα αργά ή γρήγορα. Τώρα για το ρυθμικό ή το έχεις ή δεν το έχεις. Το αυτοσχεδιαστικό επίσης έρχεται μόνο του και η γνώση θεωρίας βοηθάει πολύ.


Ωστόσο αν θες να μάθεις ηλεκτρική ξεκίνα μ'έναν καλό δάσκαλο κατευθείαν ηλεκτρική. Το ίδιο για ακουστική και πάει λέγοντας. Τα καλά της κλασικής που ανέφερα πιο πάνω φυσικά και μπορεί να στα διδάξει ένας καλός δάσκαλος ηλεκτρικής αρκεί να έχεις υπομονή, πειθαρχία, όρεξη για μελέτη κλπ και δεν τον πρήζεις από την πρώτη μέρα να σου μάθει το τάδε σόλο του αγαπημένου σου κιθαρίστα.

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #6 στις: 06/05/11, 13:02 »
Γειά σας,είμαι νέος στο φορούμ καθώς και στην κιθάρα μιας και έχω αρχίσει 2 μήνες μόνο κλασσική.
Αυτό που θα ήθελα να μου πείτε είναι η διαφορά ή οι διαφορές κλασσικής και ακουστικής.
Απ' ότι μου είπε ο καθηγητής στο μάθημα εάν μάθω καλά κλασσική με λίγα μαθήματα μπορώ να μάθω και ακουστική καθώς και ηλεκτρική.


Ευχαριστώ!
Tο βασικό φίλε μου,είναι να αποφασίσεις εσύ ο ίδιος τι πραγματικά θελεις να κάνεις.Κλασσική ή ηλεκτρική?
Σκεψου,και μετά ξεκινα μαθηματα σε αυτό που πραγματικά θέλεις... ;)
Θεωρία θα μαθεις ειτε παίζεις κλασσικη είτε ηλεκτρική...Η θεωρία της μουσικής είναι μία!Οι τεχνικές παιξίματος σίγουρα διαφέρουν.
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος fedstog

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #7 στις: 06/05/11, 13:40 »


Σωστός ο zeoy, αλλά κατα την γνώμη μου το ρυθμικό το αποκτάς, δεν το έχεις απο την αρχή. Και τις ασκήσεις με μετρονόνομο να κάνεις αν παίξει τιποτα κουλό ο drumer θα μπερδευτείς αμα δεν έχεις τριβή. Υ.Γ. Εγώ είμαι μέση στην κλασική και πιστεύω μου έχει προσθέσει πολλά. Με πένα νιώθω οτι χάνω την μισή τεχνική της κιθάρας.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/05/11, 13:56 από fedstog »

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #8 στις: 06/05/11, 17:56 »
Παράθεση
Ότι θές παίζεις στην κλασική.

Γι' αυτό γράφω συνήθως. Ωστόσο για να παίξεις blues, jazz, rock ή οτιδήποτε άλλο διαφορετικό από κλασική μουσική θες, νομίζω ότι θα πρέπει να περάσεις πρώτα από μια ηλεκτρική ή ακουστική. Όπως και να 'χει τίποτα δεν απαγορεύεται...

Όσον αφορά τη θεωρία, ακριβώς επειδή στην κλασική παίζεις από παρτιτούρα σου φαίνεται ότι δε χρειάζεται πουθενά και γι' αυτό δε δίνεις τόσο βάση. Δε λέω ότι κακώς διδάσκεται, απλά ότι έπρεπε να την πάνε ένα βήμα παραπέρα και να σου δείξουν πέντε πράγματα στον αυτοσχεδιασμό ή να σε βάλουν να γράψεις ένα τραγουδάκι ή ένα απλό κομμάτι, για να γουστάρεις βρε αδερφέ.

Όπως και νάχει πάντως, αν τυχόν δεν έχεις αποφασίσει τι σ' αρέσει περισσότερο μην αγχώνεσαι. Όποιον δρόμο και να ακολουθήσεις  δε μπορείς να βγεις λάθος. Είναι καθαρά δικό σου θέμα πού θα καταλήξεις και από ένα σημείο κι έπειτα βλέπεις μόνος σου αν σου λείπει η θεωρία ή ο ρυθμός ή πρέπει να δουλέψεις το δεξί ή το αριστερό χέρι.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #9 στις: 06/05/11, 23:00 »
ΓΙα μένα χρειάζεται λίγος καιρός κλασική λόγω της ιδιαίτερης τεχνικής του δεξιού χεριού. Επίσης άποψη μου είναι οτι κατανοείς καλύτερα θεωρίες κτλ με την κλασική. Θα ήθελα όμως να ακούσω την αιτιολόγιση για αυτό που λές να δώ αν δεν έχω σκευτεί κάποιον παράγοντα.
Για τον ίδιο λόγο που δεν χρειάζεται να ξεκινήσεις με ηλεκτρική αν αυτό που σου αρέσει είναι η κλασική !

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορείς να μάθεις θεωρία σε άλλες κιθάρες. Δουλέυουν σε άλλο τονικό σύστημα ? Ποιες τεχνικές δεν μπορεις να μάθεις σε άλλες κιθάρες και μπορείς να μάθεις μόνο σε κλασική ? Και τι τεχνικές της κλασικής θα μεταφέρεις στην ηλεκτρική δηλαδή ? Ο Mark Knopfer (ο 1ος  που σου έρχεται στο μυαλό απο τους ελάχιστους παίκτες ηλεκτρικής που παίζουν   με δάχτυλα), αμφιβάλω αν κράτησε κλασική στα χέρια του πάνω απο 2 ώρες   σε όλη την ζωή του. Άσε που αν είχε πάει ωδείο θα έπαιζε σαν αριστερόχειρας (τωρα την κρατάει ανάποδα)

Σιγουρα αν θες να ακολουθήσεις το πρόγραμμα ενος ωδείου και να πάρεις τους αντίστοιχους τίτλους χρειάζεσαι την κλασική. Αν επίσης σου αρέσει ο ήχος της (και μένα μου αρεσει) πάω πάσο. Αν όμως μαθαίνεις κλασική για να καταλήξεις σε ηλεκτρική όταν ο δάσκαλος σου το επιτρέψει, χάνεις χρόνο. Άσε που θα καταλήξεις ξενέρωτος παίκτης ηλεκτρικής με πτυχίο κιθάρας -> ιδανικός υποψήφιος για Session κιθαρίστας σε ποπ είδωλα.

Να σου αιτιολογήσω γιατί μπορείς να μάθεις σε άλλες κιθάρες ? Εσύ πρεπει να μου αιτιολογήσεις το αντίθετο, γιατί αυτό που λέω είναι αυτονόητο  :P Παρόλα αυτά θα σου εξηγήσω :
Επειδη πολύ απλά και αυτές κιθάρες  είναι  ;D . 6 χορδές έχουν, 19 + τάστα έχουν (και μάλιστα μπορείς να πάιξεις σε αυτά), τις ίδιες και περισσότερς νότες έχουν.
Όταν πάρεις ηλεκτρική και κυνηγάς να πετύχεις ήχους με ακρίβεια θα δεις οτι όχι μόνο το 5-γραμμο δεν είναι καλύτερο από την ταμπλατούρα, αλλά το tab έχει πληροφορία που δεν την έχει το 5γραμμο. Στην Ηλεκτρική πρέπει θα προνοείς να τοποθετείς μια συγχορδία με τον Α τρόπο και όχι με τον Β,  για να μπορέσεις να κάνεις το τάδε κολπάκι. Και υπόψην οτι άλλα κόλπα και χρόνια συνήθειας θέλει η ροκ, άλλα η Metal, άλλα H Jazz, η funk κτλ
Κάθε όργανο εξειδικεύεται αλλού.


Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #10 στις: 07/05/11, 01:20 »
Τι παραπάνω πληροφορία έχει η ταμπλατούρα από το πεντάγραμμο?  ???

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #11 στις: 07/05/11, 09:14 »

 Ο Mark Knopfer (ο 1ος  που σου έρχεται στο μυαλό απο τους ελάχιστους παίκτες ηλεκτρικής που παίζουν   με δάχτυλα), αμφιβάλω αν κράτησε κλασική στα χέρια του πάνω απο 2 ώρες   σε όλη την ζωή του. Άσε που αν είχε πάει ωδείο θα έπαιζε σαν αριστερόχειρας (τωρα την κρατάει ανάποδα)

Τι εννοείς εδώ?Ότι αν είσαι αριστεροχειρας και πας σε Ωδείο,σε βάζουν να παίξεις με left handed κιθάρα?

Σιγουρα αν θες να ακολουθήσεις το πρόγραμμα ενος ωδείου και να πάρεις τους αντίστοιχους τίτλους χρειάζεσαι την κλασική. Αν επίσης σου αρέσει ο ήχος της (και μένα μου αρεσει) πάω πάσο. Αν όμως μαθαίνεις κλασική για να καταλήξεις σε ηλεκτρική όταν ο δάσκαλος σου το επιτρέψει, χάνεις χρόνο. Άσε που θα καταλήξεις ξενέρωτος παίκτης ηλεκτρικής με πτυχίο κιθάρας -> ιδανικός υποψήφιος για Session κιθαρίστας σε ποπ είδωλα.
:up
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος Fanourius

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Lots of light and shade in the music.
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #12 στις: 07/05/11, 10:35 »
Τα καλά της κλασικής κατά τη γνώμη μου:
α) μαθαίνεις θεωρία
β) μαθαίνεις σωστή τοποθέτηση αριστερού χεριού
γ) μαθαίνεις να το σκέφτεσαι πολυφωνικά το όργανο. Δεν είναι ή ρυθμικά ή μονοφωνικά σόλο και τέρμα.
δ) συνειδητοποιείς πόσο εκφραστικό μπορεί να γίνει το όργανο (χωρίς ενισχυτές, πετάλια, πεταλάκια κλπ)


Τα κακά αν θες να πας στην ηλεκτρική:
α) δεν έχεις μάθει (κατά κανόνα) σηκώματα (bends)
β) δεν έχεις μάθει φυσικά πένα
γ) δεν έχεις συνηθίσει να παίζεις με άλλους. Το πολύ κανά ντουέτο


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου zeoy, ειδικά στην σωστή τοποθέτηση του αριστερού χεριού είναι βασικό πράγμα και θα σου φανεί αρκετά εύκολη η ηλεκτρική όταν θα πιάσεις τον λαιμό μιας ηλεκτρικής κιθάρας μιας και θα είναι πιο λεπτός απο της κλασσικής.

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #13 στις: 07/05/11, 18:41 »
Η ταπεινή μου γνώμη, σαν χρόνια αυτοδίδακτος και μετά μερικά χρόνια κλασσικής και ακολούθως ηλεκτρικής, είναι ότι αν θες να το δεις λίγο πιο επαγγελματικά ας πούμε καλό θα ήταν να περάσεις έστω για λίγο από την κλασσική. Για πολλούς παράγοντες, που αναλύει ο φίλος zeoy, που ουσιαστικά κάνουν το κεφάλι σου να σκέφτεται τόσο "κιθαριστικά" όσο και "μουσικά". Όχι ότι όσοι δεν έκαναν ποτέ κλασσική δεν είναι κιθαρίστες ή μουσικοί, προς θεού! Απλά είναι πολύ πιο εύκολο να αντιληφθείς τον τρόπο που λειτουργεί ένα όργανο τόσο σε ένα σύνολο όσο και σαν σολίστ, μελετώντας κλασσικά κομμάτια, ακολουθώντας τους κανόνες που επιβάλλονται στο είδος. Έτσι γίνεσαι ένα με το όργανο και δεν χρειάζεσαι πχ την ταμπλατούρα να σου δείξει πως να τοποθετήσεις τα δάκτυλα σου γιατί έχεις μάθει ήδη τις δακτυλοθεσίες από την κλασσική (ειδικά αν μελετήσεις και Μπαχ δεν πρόκειται να σε εκπλήξει τίποτα ξανά!).

Όσο για το improvisation δεν θα συμφωνήσω. Εμάς μας μάθαιναν κλασσικό improvisation και είναι μέρος των εξετάσεων που δίναμε. Σου δίνει ένα κομματάκι ο εξεταστής και το συνεχίζεις εσύ με μελωδία που να συμφωνεί με το πρώτο μέρος και πρέπει να έχει και σωστά μπάσα κτλ

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #14 στις: 07/05/11, 21:05 »
Ας το θέσω αλλίως : Πως θα έπαιζες καλύτερα ηλεκτρική ? αν έπαιζες 4 χρόνια κλασική και 1 ηλεκτρική, ή αν έπαιζες 5 χρόνια ηλεκτρική ? με αυτή την λογική λέω πως άν θες ηλεκτρική, μην χάνεις χρόνο με κλασική.

Αν θες να πάρεις πτυχίο κιθάρας, πρέπει να μάθεις κλασική γιατί αυτήν σε διδάσκουν, αυτή αναγνωρίζει το κράτος, και αν δεν θες, κάτσε μάθε  εκτός ωδείου. Αν παίζεις και ηλεκτρική ή ακουστική ταυτόχρονα με τα μαθήματα ωδείου θα καλομάθεις γιατί είναι όργανα με μεγαλύτερη ευελιξία και ευκολία παιξίματος και θα σε πάνε πίσω στην κλασική, για αυτό και δάσκαλοι προτείνουν να αποκτήσεις ένα καλό επίπεδο πριν πειραματιστείς με άλλα. Το να μην παίξεις ποτέ κλασική δεν θα σε περιορίσει στο πόσο καλά μπορείς να εξελιχτείς σε άλλα όργανα. Δέν έχουν άλλωστε ένα "μέγιστο επίπεδο απόδοσης" αντίθετα με την κλασική.

Το αν πρέπει να κάνεις κλασική λοιπόν εξαρτάται απο το αν θες ελληνικό ωδείο ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #15 στις: 07/05/11, 23:36 »
Ας το θέσω αλλίως : Πως θα έπαιζες καλύτερα ηλεκτρική ? αν έπαιζες 4 χρόνια κλασική και 1 ηλεκτρική, ή αν έπαιζες 5 χρόνια ηλεκτρική ? με αυτή την λογική λέω πως άν θες ηλεκτρική, μην χάνεις χρόνο με κλασική.

Αν θες να πάρεις πτυχίο κιθάρας, πρέπει να μάθεις κλασική γιατί αυτήν σε διδάσκουν, αυτή αναγνωρίζει το κράτος, και αν δεν θες, κάτσε μάθε  εκτός ωδείου. Αν παίζεις και ηλεκτρική ή ακουστική ταυτόχρονα με τα μαθήματα ωδείου θα καλομάθεις γιατί είναι όργανα με μεγαλύτερη ευελιξία και ευκολία παιξίματος και θα σε πάνε πίσω στην κλασική, για αυτό και δάσκαλοι προτείνουν να αποκτήσεις ένα καλό επίπεδο πριν πειραματιστείς με άλλα. Το να μην παίξεις ποτέ κλασική δεν θα σε περιορίσει στο πόσο καλά μπορείς να εξελιχτείς σε άλλα όργανα. Δέν έχουν άλλωστε ένα "μέγιστο επίπεδο απόδοσης" αντίθετα με την κλασική.

Το αν πρέπει να κάνεις κλασική λοιπόν εξαρτάται απο το αν θες ελληνικό ωδείο ή όχι.
+1  :up
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #16 στις: 08/05/11, 02:28 »
α) μαθαίνεις θεωρία
Μαθαίνεις θεωρία κλασικής μουσικής. Δεν μαθαίνεις country, jazz, funk, rock, blues.
β) μαθαίνεις σωστή τοποθέτηση αριστερού χεριού
Για να την αναθέωρήσεις αργότερα.
γ) μαθαίνεις να το σκέφτεσαι πολυφωνικά το όργανο. Δεν είναι ή ρυθμικά ή μονοφωνικά σόλο και τέρμα.
Εδω πιστεύω οτι έχεις λάθος άποψη για τις άλες κιθάρες
δ) συνειδητοποιείς πόσο εκφραστικό μπορεί να γίνει το όργανο (χωρίς ενισχυτές, πετάλια, πεταλάκια κλπ)
Και μετά πρέπει να μάθεις να ρυθμίζεις σωστά τον ενισχυτή σου, να μάθεις τα εφέ και να τα συνδυάζεις σωστά. Για να μην πω πόσο καιρό θα χρειαστείς να καταλήξεις στο τι εξοπλισμό χρειάζεσαι. Έχουμε μεγάλες υποκατηγορίες σε αυτό το φόρουμ που το αποδεικνύουν αυτό.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου zeoy, ειδικά στην σωστή τοποθέτηση του αριστερού χεριού είναι βασικό πράγμα και θα σου φανεί αρκετά εύκολη η ηλεκτρική όταν θα πιάσεις τον λαιμό μιας ηλεκτρικής κιθάρας μιας και θα είναι πιο λεπτός απο της κλασσικής.
Ναι, θα πετάς κατι απίστευτους αρπισμούς στα 12 πρώτα τάστα της ηλεκτρικής. Μετά θα πρεπει να μάθεις να κρατά την πένα, alternate picking, hammer-ons, artificial harmonics, bends, και να χρωματίζεις τις νότες σου για να μην φαίνεται άδειο το σόλο.

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #17 στις: 08/05/11, 03:40 »
Μαθαίνεις θεωρία κλασικής μουσικής. Δεν μαθαίνεις country, jazz, funk, rock, blues.
Δεν ειναι καθολου δυσκολο ομως να μαθεις και τις αλλες. Αφου σχεδον ολα οσα χαρακτηριζουν τα "αλλα ειδη" υπαρχουν και αναλυονται απο τη κλασσικη θεωρια.
Για να την αναθέωρήσεις αργότερα.
Αποψη μου, αλλα κακως αναθεωρεις την τεχνικη που εχεις αποκτησει απο την κλασσικη.
Εδω πιστεύω οτι έχεις λάθος άποψη για τις άλες κιθάρες
Μετα απο 16 χρονια κλασσικης κιθαρας, οσο χρονια ακουω metal και 4 χρονια διαδασκαλιας , μπορω να πω οτι η κλασικη με την πολυφωνια της με εντυπωσιαζει οσο κανενα αλλο εγχορδο οσο και να πορωνομαι με τα solo της ηλεκτρικης ή τους τυπαδες με ακουστικες που ειναι μια ορχηστρα μονοι τους,οπως ο Αndy McKee και οι αλλοι στην candyrats.
Και μετά πρέπει να μάθεις να ρυθμίζεις σωστά τον ενισχυτή σου, να μάθεις τα εφέ και να τα συνδυάζεις σωστά. Για να μην πω πόσο καιρό θα χρειαστείς να καταλήξεις στο τι εξοπλισμό χρειάζεσαι. Έχουμε μεγάλες υποκατηγορίες σε αυτό το φόρουμ που το αποδεικνύουν αυτό.
Αυτο νομιζω το κανουν ολοι ερχομενοι απο κλασσικη κιθαρα και μη. Εγω οταν αγορασα ηλεκτρικη , απλα διαλεξα αυτη μου μου φανηκε ευκολοπαιχτη και ενισχυτη ενα μικρο με δυνατο καθαρο ηχο για μελετη.
Ναι, θα πετάς κατι απίστευτους αρπισμούς στα 12 πρώτα τάστα της ηλεκτρικής. Μετά θα πρεπει να μάθεις να κρατά την πένα, alternate picking, hammer-ons, artificial harmonics, bends, και να χρωματίζεις τις νότες σου για να μην φαίνεται άδειο το σόλο.
Αυτο δεν καταλαβα αν το λες ειρωνικα ή οχι. Γιατι δνε καταλαβα που απουσιαζουν τα Bold απο την κλασσικη. Οσο για τα bends, σε συγχρονα κομματια υπαρχουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/05/11, 03:42 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #18 στις: 08/05/11, 04:41 »
Δεν ειναι καθολου δυσκολο ομως να μαθεις και τις αλλες. Αφου σχεδον ολα οσα χαρακτηριζουν τα "αλλα ειδη" υπαρχουν και αναλυονται απο τη κλασσικη θεωρια.
Δεν διαφωνώ καθόλου. Ισχύει όμως και το αντίστροφό. Γιατί δηλαδή κάποιος μπορεί να μάθει θεωρία μόνο στην κλασική  ??? Εκεί ήθελα να καταλήξω

Αποψη μου, αλλα κακως αναθεωρεις την τεχνικη που εχεις αποκτησει απο την κλασσικη.
Πές το αυτό και στους άπειρους rock και blues κιθαρίστες που όταν παίζουν βλέπεις τον αντίχειρα να εξέχει από την ταστιέρα. ;) Μόνο σε thrash-ροκανιδο-μεροκάματο τοποθετέις τον αντίχειρα σωστά, μην χάσεις κάνα bpm  :P

Μετα απο 16 χρονια κλασσικης κιθαρας, οσο χρονια ακουω metal και 4 χρονια διαδασκαλιας , μπορω να πω οτι η κλασικη με την πολυφωνια της με εντυπωσιαζει οσο κανενα αλλο εγχορδο οσο και να πορωνομαι με τα solo της ηλεκτρικης ή τους τυπαδες με ακουστικες που ειναι μια ορχηστρα μονοι τους,οπως ο Αndy McKee και οι αλλοι στην candyrats.
Είναι λογίκό να έχεις τέτοια άποψη κρίνοντας την ηλεκτρική με βάση την metal. Για να λέμε του στραβού το δίκιο, τα κομματια κλασσικής κιθάρας βασίζονται σε ένα μόνο όργανο που πρέπει να γεμίσει το τραγούδι (και εδώ η κλασική έχει προτέρημα αφού καλύπτει μεγάλο φάσμα συχνοτήτων και ας έχει λιγότερες νότες). Στην ροκ, μέταλ, Blues κτλ όμως η κιθάρα είναι ένα απο τα 3 τουλάχιστον όργανα που παίζουν.  Ο κιθαρίστας δεν λεεί να εκτοπίσει όλη την μπάντα, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί..

Αυτο νομιζω το κανουν ολοι ερχομενοι απο κλασσικη κιθαρα και μη. Εγω οταν αγορασα ηλεκτρικη , απλα διαλεξα αυτη μου μου φανηκε ευκολοπαιχτη και ενισχυτη ενα μικρο με δυνατο καθαρο ηχο για μελετη.
ΟΚ, στα λόγια μου ήρθες

Αυτο δεν καταλαβα αν το λες ειρωνικα ή οχι. Γιατι δνε καταλαβα που απουσιαζουν τα Bold απο την κλασσικη. Οσο για τα bends, σε συγχρονα κομματια υπαρχουν.
Εννοείται πως το είπα ειρωνικά. Σιγουρα υπάρχουν κάποιες τεχνικές θα μεταφερθούν στην ηλεκτρική, με τις υπόλοιπες όμως τι γίνεται ? και υπόψην οτι μίλησα για τεχνικές που αφορούν μόνο τις βασικές γνώσεις για rock, δεν είπα τίποτα για sweep picking, taping, ή τα άπειρα κόλπα με muting και tremolo. Σε καμία περίπτωση δεν μπορείς με γνώσεις κλασικής να πιάσεις ηλεκτρική και να την κάνεις να κελαηδάει

Δεν προσπαθώ να ρίξω την αξία της κλασικής. Το θέμα μας ξεκίνησε από το αν χρειάζεται να μάθεις κλασική πριν (τολμήσεις) να πίασεις ακουστική ή ηλεκτρική. Στην Ελλάδα η φάση με τα ωδεία έχει χτίσει μια τέτοια νοοτροπία, και δεν νομίζω οτι είναι τυχαίο πως όποιος μέσα σε αυτό   το thread υποστηρίζει το ίδιο, παραδέχτηκε και μόνος του οτι έκανε   μαθήματα κλασικής.  Κατά την γνώμη μου αυτή η νοοτροπία είναι στον μεγαλύτερο βαθμό της λάθος. Ούτε χρειάζεται να ξεκινήσεις με κλασική, ούτε δίνει κάποιο ιδιαίτερο πλεονέκτημα.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #19 στις: 08/05/11, 05:13 »
Και επειδή ξεφύγαμε από το αρχικό θέμα :

Γειά σας,είμαι νέος στο φορούμ καθώς και στην κιθάρα μιας και έχω αρχίσει 2 μήνες μόνο κλασσική.
Αυτό που θα ήθελα να μου πείτε είναι η διαφορά ή οι διαφορές κλασσικής και ακουστικής.
Απ' ότι μου είπε ο καθηγητής στο μάθημα εάν μάθω καλά κλασσική με λίγα μαθήματα μπορώ να μάθω και ακουστική καθώς και ηλεκτρική.

Όπως βλέπεις, οι 3 βασικοί τύποι κιθαρών έχουν πολλά κοινά και πολλές διαφορές. Έχουν διαφορετικό ήχο, απαιτούν διαφορετικές τεχνικές, και απευθύνονται για διαφορετικά είδη μουσικής. Σε όλες τις κιθάρες μπορείς να μάθεις κιθάρα, αλλά στην Ελλάδα αυτό φαίνεται πως δεν ισχύει  ;D
Ελπίζω μόνο να μην καταλήξεις σαν εμένα που ξεκίνησα με κλασική και στον πρώτο μήνα έπαιζα ροκ με πένα, ζαχαρώνοντας μια ηλεκτρική. Αγαπάω την κλασική μου (συναισθηματικό δέσιμο κυρίως) και την παίζω ακόμα, αλλά δεν νομίζω οτι χρειαζόταν να ξεκινήσω από αυτή, δεδομένου οτι ήθελα να παίζω ρόκ. Το μόνο πράγμα που θεμελίωσε σε μένα είναι η προτίμηση στους χοντρούς λαιμούς >:D

Εγώ σου εύχομαι καλό ξεκίνημα και να έχεις πάντα όρεξη για μουσική, γιατί αυτό μετράει περισσότερο από όλα. Και αν σε μπερδέψαμε με αυτά που λέμε, μην μασάς γιατι σε ότι κιθάρα και να παίζεις καλό θα σου κάνει. Για μένα καμία τεχνική δεν πάει χαμένη. Πάρε γα παράδειγμα τον Santana που οφείλει το τρομερό vibrato του στα μαθήματα βιολιού που είχε παλιότερα. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι πρέπει να ξεκινήσεις με βιολί !!!
 
« Τελευταία τροποποίηση: 08/05/11, 05:24 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #20 στις: 08/05/11, 05:23 »
Δεν προσπαθώ να ρίξω την αξία της κλασικής. Το θέμα μας ξεκίνησε από το αν χρειάζεται να μάθεις κλασική πριν (τολμήσεις) να πίασεις ακουστική ή ηλεκτρική. Στην Ελλάδα η φάση με τα ωδεία έχει χτίσει μια τέτοια νοοτροπία, και δεν νομίζω οτι είναι τυχαίο πως όποιος μέσα σε αυτό   το thread υποστηρίζει το ίδιο, παραδέχτηκε και μόνος του οτι έκανε   μαθήματα κλασικής.  Κατά την γνώμη μου αυτή η νοοτροπία είναι στον μεγαλύτερο βαθμό της λάθος. Ούτε χρειάζεται να ξεκινήσεις με κλασική, ούτε δίνει κάποιο ιδιαίτερο πλεονέκτημα.
Εγω στο ωδειο που εμαθα και στο ωδειο που διδασκω επικρατει η αντιληψη οτι ο μαθητης πρεπει να κανει αυτο που τον ευχαριστει. Η διδασκαλια μας ξεκιναει σε παιδακια που μολις εχουν τελειωσει προπαιδεια. Θες να μου πεις οτι αν ξεκινησουν κλασσικη , οπως και κανουν, οταν μπουν στην εφηβεια και ανακαλυψουν τα ηλεκτρικα ακουσμα, η γνωση που απεκτησαν αυτα τα χρονια δεν θα τους βοηθησει; Παραδειγμα προσωπικο. Εχοντας ξεκινησει κιθαρα δυο χρονια επεσε στα χερια μου το nothing else matters. Ποσους "ηλεκτρικους" ξερεις που να τους φανηκε ευκολο; Εγω παντως σε εκεινη την ηλικια προσπερασα το solo αλλα το υπολοιπο ηταν απλη εξασκηση σε αρπισματα :D . Το ειχα αποθημενο το solo και το εβγαλα οταν πηρα ηλεκτρικη. Οχι γιατι δεν ειχα την τεχνικη, αλλα γιατι στην κλασσικη μετα το 12 ταστο δεν μπορουσα να το αποδωσω σωστα
« Τελευταία τροποποίηση: 08/05/11, 05:30 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #21 στις: 08/05/11, 05:51 »
Ποσους "ηλεκτρικους" ξερεις που να τους φανηκε ευκολο;
Ελάχιστους γιατί όσοι ξεκινάνε με ηλεκτρική συνήθως είναι αυτοδίδακτοι και αυτό είναι από τα πρώτα τραγούδια που θα δοκιμάσουν μαζί με το smoke on the water και το ζεϊμπέκικο της Eυδοκίας >:D Άλλωστε είναι το τραγούδι στο οποίο μπορείς να παίξεις τα πρώτα δεπτερόλεπτα χωρίς να ακουμπήσεις το αριστερό χέρι στην ταστιέρα  >:D >:D >:D , κάτι που το κάνει ακόμα πιο δελεαστικό στους αρχάριους.
Sorry που αστειέυομαι αλλά μου είναι αδύνατο να φέρω στο μυαλό μου έναν "ηλεκτρικό" που δοκιμάζει το συγκεκριμένο τραγούδι μετά 6+ μήνες για πρώτη του φορά. (λέω 6 μήνες για να κάνουμε δίκαιη σύγκρισή με έναν μαθητή κλασικής που ξέρει αρπίσματα), οπότε δεν νομίζω οτι μπορώ να σου απαντήσω αντικειμενικά.

Εσύ αλήθεια, πόσες πιθανότητες δίνεις στον Hetfield που το έγραψε, να ξεκίνησε με κλασική?

Προς θεού, δεν υποστηρίζω οτι τα μαθήματα κλασικής θα πάνε χαμένα σε όποιον το γυρίσει στην εφηβεία. Σε ένα παράλληλό σύμπαν όμως όπου τα 6χρονα ξεκινάνε με ηλεκτρική στο ωδείο, πως θα παίζανε στην εφηβεία ?

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #22 στις: 08/05/11, 05:56 »
Για να μπερδέψω περισσότερο τα πράγματα, την καλύτερη "1η έπαφή με ηλεκτρική" δεν την έχω δεί από "κλασικούς" αλλά απο μπυζουκτσή. Αν το καλοσκεφτείς.. λεπτός λαιμός... πένα.... μέχρι και palm muting ήξερε. Πόσο δύσκολο για ένα "κλασικό" θα ήταν να παίξει το fear of the dark ? Γιατί ο φίλος το έπαιζε καλύτερα από μένα..
« Τελευταία τροποποίηση: 08/05/11, 05:59 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #23 στις: 08/05/11, 11:11 »
Για να μπερδέψω περισσότερο τα πράγματα, την καλύτερη "1η έπαφή με ηλεκτρική" δεν την έχω δεί από "κλασικούς" αλλά απο μπυζουκτσή. Αν το καλοσκεφτείς.. λεπτός λαιμός... πένα.... μέχρι και palm muting ήξερε. Πόσο δύσκολο για ένα "κλασικό" θα ήταν να παίξει το fear of the dark ? Γιατί ο φίλος το έπαιζε καλύτερα από μένα..
Ετσι οπως τα λες ειναι. Εχω μαθητη μπουζουξη που ομως επελεξε την κλασικη κιθαρα. καταλαβαινεις για τι μαχη εδωσα για να "φτιαξει" και τα δυο χερια του αφου ο τροπος παιξιματος του βοηθαει μονο στο μπουζουκι και την ηλεκτρικη(που δοκιμαστικα επαιζε πολυ καλα και γρηγορα) αλλα στην κλασικη οταν μου πετας τον αντιχειρα 2 ποντους πανω απο την ταστιερα να σε δω να παιζεις γρηγορα και να κανεις ανοιγμα δακτυλων απο το 1 ταστο 6 χορδη μεχρι το 5 ταστο 1 χορδη >:D Μετα απο 2 χρονια αυτο που μου λεει συνεχεια ειναι οτι πλεον βλεπει και το παιξιμο στο μπουζουκι καλυτερο. Σε αυτη την περιπτωση ειναι η εξαιρεση οτι η κλασσικη τον βοηθησε ακομη και σε οργανο που δεν ανοικει στην κατηγορια των κιθαρων;

Οσο για ηλεκτρικη σε 6χρονο , πιστευεις οτι οταν εξηγω για ηχο απο το ηχειο και μερη της κιθαρας στο πρωτο μαθημα, θα καταλαβει το ιδιο αν του μιλησω για ενισχυτες και μαγνητες; Περα απο το κοστος για αγορα μικρης ηλεκτρικης και το βαρος της για πολυωρο διαβασμα σε σχεση με μια 3/4 κλασικης, ποσο επιπονο ειναι το διαβασμα σε μεταλικες χορδες αντι για ναυλον για ενα μικρο παιδι. κτλ.Μπες στο χορο της διδιασκαλιας και θα ακους πολλα κουλα απο τα 6χρονα. :D
« Τελευταία τροποποίηση: 08/05/11, 11:34 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαφορά Κλασσικής-Ακουστικής
« Απάντηση #24 στις: 08/05/11, 16:11 »
Οσο για ηλεκτρικη σε 6χρονο , πιστευεις οτι οταν εξηγω για ηχο απο το ηχειο και μερη της κιθαρας στο πρωτο μαθημα, θα καταλαβει το ιδιο αν του μιλησω για ενισχυτες και μαγνητες; Περα απο το κοστος για αγορα μικρης ηλεκτρικης και το βαρος της για πολυωρο διαβασμα σε σχεση με μια 3/4 κλασικης, ποσο επιπονο ειναι το διαβασμα σε μεταλικες χορδες αντι για ναυλον για ενα μικρο παιδι. κτλ.
Σε αυτό σου δίνω μεγάλο δίκιο. Σε ένα έφηβο όμως πιυ ξεκινάει τη κιθάρα με ελάχιστο χρόνο λόγω σχολείου, άκόμα χειρότερα σε έναν ενήλικο που δουλεύει και θέλει να μάθει ηλεκτρική για να παίξει ρόκ ή μέταλ, χωρίς να ενδιαφέρεται για πτυχίο κιθάρας με αναγνώριση του κράτους τι θα του πείς ? Κάτσε μάθε κλασική πρώτα και τα ξαναλέμε σε 2+ χρόνια ? 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
7349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/05, 12:12
από Tzeleberfidon
3 Απαντήσεις
15271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/07, 14:50
από V a n
8 Απαντήσεις
14499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 11:04
από if_it_is?
6 Απαντήσεις
15566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/14, 12:11
από nasiaser
5 Απαντήσεις
8144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/09, 02:03
από jim.ni
3 Απαντήσεις
2837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/10, 19:58
από sofitia
6 Απαντήσεις
2665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/10, 01:32
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
3272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/10, 21:46
από Class_21
2 Απαντήσεις
2603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/11, 17:29
από ScorpionsManiac
5 Απαντήσεις
6405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/17, 18:01
από saved