Αποστολέας Θέμα: H φαντασια στην εξουσια - Σιδηροπουλος  (Αναγνώστηκε 6524 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ-kouzoulotetia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...and so it begins...
    • Προφίλ
http://portal.kithara.gr/modules.php?name=kiSongdb&file=index&func=ss&id=MTY0ODIzNTc0&i=376

αλλαγες στην ταμπλατουρα της εισαγωγης:

D-----------------------------2-----2-----------------------------------------------
A----3-2-0--3-2-0--3-2-0------------------3-2-0---3-2-0-----0-----------------0---
E--3------------------------0----0------3------------------3-----3-1-0--3-1-0------


D--------------------------------------------------------
A-------2-0-----3-2--0------0---------------------------
E--3-1-------3-----------3------3-1-0-0-1-0-1-3-0------

και οσον αφορα τα ακορντα νομιζω οτι γινονται καποιες γρηγορες αλλαγες της Am με Em στους δυο πρωτους στιχους

εσεις τι λετε;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: H φαντασια στην εξουσια - Σιδηροπουλος
« Απάντηση #1 στις: 19/07/06, 09:17 »
Στο πρώτο μέρος της εισαγωγής, οι διαφορές με την εκδοχή που έχω ανεβάσει εγώ στο site είναι ελάχιστες (με έντονους χαρακτήρες)

D-----------------------------2-----2-----------------------------------------------
A----3-2-0--3-2-0--3-2-0------------------3-2-0---3-2-0-----0-----------------0---
E--3------------------------0----0------3------------------3-----3-1-0--3-1-0------

Όσο για το υπόλοιπο, επιφυλάσσομαι να το δοκιμάσω αργότερα και να σού πω τη γνώμη μου. Για ευκολία των υπόλοιπων αναγνωστών, παραθέτω το αντίστοιχο τμήμα της δικής μου εκδοχής σε σύγκριση με τη δική σου:

Απόλλων
A---------0------2----0-3--2-0----0--------------------0------------|
E--3--1-0----3-1----3----------3-----3-1-0--0--1-0-1-3----3-1-0--0--|

Ρηνιώ
A-------2-0-----3-2--0------0---------------------------
E--3-1-------3-----------3------3-1-0-0-1-0-1-3-0------
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: H φαντασια στην εξουσια - Σιδηροπουλος
« Απάντηση #2 στις: 21/07/06, 00:47 »
Ούτε ένας δεν βρέθηκε να κάνει ένα σχόλιο; Αυτά βλέπω και ανησυχώ για το μουσικό χαρακτήρα του site που πάει περίπατο. Τέλος πάντων...

Tελικά η εκδοχή της Ρηνιώς μού φαίνεται πιο σωστή από τη δική μου. Δεν μπορώ να καταλάβω τι άκουγα όταν προσπάθησα να βγάλω το κομμάτι (μάλλον πρέπει να αλλάξω προμηθευτή, αυτός συνεχώς σκάρτο πράμα μου πλασάρει... :P). Να παρατηρήσω όμως ότι το σημείο που είχα επισημάνει με έντονους χαρακτήρες εγώ το έχω βάλει στο δεύτερο μέρος της ταμπλατούρας. Οπότε η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη όσο μού φάνηκε στην αρχή. Η σωστή αντιπαράθεση δηλαδή είναι ως εξής:

Απόλλων
A---------0------2----0-----3--2-0-----0----------------------0------------
E--3--1-0----3-1----3---------------3------3-1-0--0--1-0-1-3----3-1-0--0--

Ρηνιώ
A---------0--------2-0------3-2--0------0---------------------------------
E--3--1-0----3-1-------3------------3------3-1-0-0---1-0-1-3-0--0--0--0--

Να γίνει η αλλαγή παρακαλώ...

ΥΓ: Κάτσε να ανεβάσω την "Ύστατη στιγμή" να δούμε τι θα παιχτεί...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ-kouzoulotetia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...and so it begins...
    • Προφίλ
Απ: H φαντασια στην εξουσια - Σιδηροπουλος
« Απάντηση #3 στις: 21/07/06, 01:18 »
Ούτε ένας δεν βρέθηκε να κάνει ένα σχόλιο; Αυτά βλέπω και ανησυχώ για το μουσικό χαρακτήρα του site που πάει περίπατο. Τέλος πάντων...

αλλο θεμα κι αυτο..σημαντικο ::)

Tελικά η εκδοχή της Ρηνιώς μού φαίνεται πιο σωστή από τη δική μου. Δεν μπορώ να καταλάβω τι άκουγα όταν προσπάθησα να βγάλω το κομμάτι (μάλλον πρέπει να αλλάξω προμηθευτή, αυτός συνεχώς σκάρτο πράμα μου πλασάρει... :P). Να παρατηρήσω όμως ότι το σημείο που είχα επισημάνει με έντονους χαρακτήρες εγώ το έχω βάλει στο δεύτερο μέρος της ταμπλατούρας. Οπότε η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη όσο μού φάνηκε στην αρχή. Η σωστή αντιπαράθεση δηλαδή είναι ως εξής:

Απόλλων
A---------0------2----0-----3--2-0-----0----------------------0------------
E--3--1-0----3-1----3---------------3------3-1-0--0--1-0-1-3----3-1-0--0--

Ρηνιώ
A---------0--------2-0------3-2--0------0---------------------------------
E--3--1-0----3-1-------3------------3------3-1-0-0---1-0-1-3-0--0--0--0--

Να γίνει η αλλαγή παρακαλώ...

ΥΓ: Κάτσε να ανεβάσω την "Ύστατη στιγμή" να δούμε τι θα παιχτεί...

τη βασικη διαφορα την εντοπιζω εδω που το σημειωνω πανω στη δικη σου ταμπλατουρα και οχι τοσο στο τελος

Απόλλων
A---------0------2----0-----3--2-0--0----------------------0------------
E--3--1-0----3-1----3------------------3------3-1-0--0--1-0-1-3----3-1-0--0--

κι ενας ακομη λογος που το ανεβασα ξανα ειναι γιατι εχεις ανεβασει την ταμπλατουρα αναποδα

σε οσες ταμπλατουρες εχω συναντησει μεχρι τωρα η σειρα των γραμμων αντιστοιχουν E B G D A E  (απο πανω προς τα κατω) ενω εσυ εχεις γραψει E A D.
στην αρχη καπως με μπερδεψε,αλλα οκ.απλα,σκεφτηκα οτι για καποιον αρχαριο ισως τον δυσκολευει.

για την εναλλαγη του Am με Εm εχεις να προτεινεις κατι;

Καλη συνεχεια Απολλωνα!  :)


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: H φαντασια στην εξουσια - Σιδηροπουλος
« Απάντηση #4 στις: 21/07/06, 01:37 »
Τι να πω; Μια ζωή ανάποδος είμαι... ::)

Πάντως τις ταμπλατούρες πάντα τις έγραφα έτσι, από μικρό παιδί που άρχισα να παίζω κιθάρα. Κάποια στιγμή διαπίστωσα ότι αυτή η σχηματική απεικόνιση δεν ήταν δική μου ανακάλυψη και ότι όλος ο κόσμος έγραφε ταμπλατούρες, αλλά αντίστροφα απ' ότι εγώ. Επειδή όμως η αντιφρονούσα πλειοψηφία δεν αποτέλεσε ποτέ λόγο να αλλάξω εγώ, συνέχισα να τις γράφω με τον τρόπο που με βόλευε. Θα το έχω υπόψη μου όμως και πριν ξαναστείλω ταμπλατούρα, θα την αντιστρέψω πρώτα.

Επί του προκειμένου, η διαφορά μας εντοπίζεται εδώ

A---------0------2----0-----3--2-0--0----------------------0------------
E--3--1-0----3-1----3------------------3------3-1-0--0--1-0-1-3----3-1-0--0--
 
Καθώς και στο τέλος της εισαγωγής, καθώς το υπόλοιπο κομμάτι μου φαίνεται ίδιο. Έχω την αμυδρή εντύπωση πως όταν έγραφα την ταμπλατούρα, ίσως έκανα κάποιο άστοχο copy-paste. Δεν εξηγείται αλλιώς. Όσο για την εναλλαγή του Am με Em, δεν ακούγεται άσχημα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι τη διακρίνω στο κομμάτι. Ίσως αυτό να οφείλεται στη λιτή ενορχήστρωση.

Να δούμε αν θα ενδιαφερθεί κανείς να πει τη γνώμη του. Μάς έφαγε η πολλή ποίηση...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/06, 01:44 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ-kouzoulotetia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...and so it begins...
    • Προφίλ
Απ: H φαντασια στην εξουσια - Σιδηροπουλος
« Απάντηση #5 στις: 21/07/06, 01:50 »
Καθώς και στο τέλος της εισαγωγής, καθώς το υπόλοιπο κομμάτι μου φαίνεται ίδιο. Έχω την αμυδρή εντύπωση πως όταν έγραφα την ταμπλατούρα, ίσως έκανα κάποιο άστοχο copy-paste. Δεν εξηγείται αλλιώς.

Να δούμε αν θα ενδιαφερθεί κανείς να πει τη γνώμη του. Μάς έφαγε η πολλή ποίηση...

ναι..στο 95% το δικο σου ειναι σωστο! οποτε μπορει να ειναι κι αυτο που ειπες..

αλλωστε δεν ειναι δα και τοσο δυσκολη εισαγωγη.. ;D

παντως,ακομα κι αυτο που ανεβασα εγω δεν ειναι ολοκληρη η εισαγωγη. αν προσεξεις,κανει κατι πολυ γρηγορα γυρισματα,παταει κι αλλες νοτες,αλλα το αυτι μου(+το χερι) ακομα δεν τρεχει τοσο για να τις φτασει..εσενα;

και ξαναρωταω  ;D
Am - Em ??

παντως,η ενασχοληση με τα ακορντα (τοσο στο να τα βγαλεις για πρωτη φορα οσο και η διορθωση καμια φορα) ειναι για μενα πολυ διασκεδαστικη διαδικασια..
..κι αυτο το γνωριζουν οσοι τους εχω τρελανει με τις επισημανσεις μου για καποια που εχουν ανεβασει.. :P

η πολλή "ποιηση" μας εφαγε...
η πολλή μουσικη ποτε θα μας φαει;;; αυτο τουλαχιστον ισως να μας αρεσει... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/06, 01:51 από Ρηνιώ-kouzoulotetoia »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: H φαντασια στην εξουσια - Σιδηροπουλος
« Απάντηση #6 στις: 21/07/06, 02:02 »
παντως,ακομα κι αυτο που ανεβασα εγω δεν ειναι ολοκληρη η εισαγωγη. αν προσεξεις,κανει κατι πολυ γρηγορα γυρισματα,παταει κι αλλες νοτες,αλλα το αυτι μου(+το χερι) ακομα δεν τρεχει τοσο για να τις φτασει..εσενα;

Εμένα και το αυτί μου φτάνει και το χέρι μου, απλά δεν θεώρησα ότι είναι σκόπιμο να βάλω όλα αυτά τα γυρίσματα και τα κόλπα στην ταμπλατούρα. Αφ' ενός θα μπερδέψουν κάποιον πιο αρχάριο ακόμα και από εμάς και αφ' ετέρου όταν παίζω μια εισαγωγή ή ένα σόλο μού αρέσει περισσότερο να αυτοσχεδιάζω και να κάνω διάφορα δικά μου κόλπα, παρά να προσπαθώ να ακολουθήσω πιστά το πρωτότυπο.

Παράθεση
και ξαναρωταω  ;D
Am - Em ??

Απάντησα επ' αυτού στο προηγούμενο μήνυμά μου, έστω και κάπως καθυστερημένα, με μια τροποποίηση.

Παράθεση
παντως,η ενασχοληση με τα ακορντα (τοσο στο να τα βγαλεις για πρωτη φορα οσο και η διορθωση καμια φορα) ειναι για μενα πολυ διασκεδαστικη διαδικασια....κι αυτο το γνωριζουν οσοι τους εχω τρελανει με τις επισημανσεις μου για καποια που εχουν ανεβασει.. :P

Συμφωνώ απόλυτα. Γι αυτό και απογοητεύομαι που έχει χαθεί το ενδιαφέρον για αυτή την ενασχόληση στο forum.

Παράθεση
η πολλή "ποιηση" μας εφαγε...
η πολλή μουσικη ποτε θα μας φαει;;; αυτο τουλαχιστον ισως να μας αρεσει... ;)

Too late for that, my dear. Μάς έχει φάει ήδη... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ-kouzoulotetia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...and so it begins...
    • Προφίλ
Απ: H φαντασια στην εξουσια - Σιδηροπουλος
« Απάντηση #7 στις: 21/07/06, 02:22 »
Εμένα και το αυτί μου φτάνει και το χέρι μου, απλά δεν θεώρησα ότι είναι σκόπιμο να βάλω όλα αυτά τα γυρίσματα και τα κόλπα στην ταμπλατούρα. Αφ' ενός θα μπερδέψουν κάποιον πιο αρχάριο ακόμα και από εμάς και αφ' ετέρου όταν παίζω μια εισαγωγή ή ένα σόλο μού αρέσει περισσότερο να αυτοσχεδιάζω και να κάνω διάφορα δικά μου κόλπα, παρά να προσπαθώ να ακολουθήσω πιστά το πρωτότυπο.

επειδη θα ειναι μια καλη εξασκηση για μενα κυριως για το χερι..μπας και ακολουθησει μετα και το αυτι,μπορεις να μου περασεις τα γυρισματα αυτα σε ταμπλ;

Παράθεση
και ξαναρωταω  ;D
Am - Em ??

Απάντησα επ' αυτού στο προηγούμενο μήνυμά μου, έστω και κάπως καθυστερημένα, με μια τροποποίηση.
εμ..ναι δεν προλαβα να δω την τροποποιηση..
χωρις το Em εμενα παντως δεν μου καθεται και πολυ σωστα..

Παράθεση
η πολλή "ποιηση" μας εφαγε...
η πολλή μουσικη ποτε θα μας φαει;;; αυτο τουλαχιστον ισως να μας αρεσει... ;)

Too late for that, my dear. Μάς έχει φάει ήδη... ;)

εγω για δαγκωμα το βλεπω..  ;D
generally speaking, αν μας ειχε φαει,mein liebe,ισως τοτε ασχολιομασταν περισσοτερο και περισσοτεροι με τα ακορντα..που ειναι ουσιαστικα η αρχη της μουσικης ;)

να'σαι καλα Γιωργο  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/06, 02:23 από Ρηνιώ-kouzoulotetoia »

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: H φαντασια στην εξουσια - Σιδηροπουλος
« Απάντηση #8 στις: 21/07/06, 02:38 »
D-----------------------------------------2-----2--------------------------------
A----3-2h3p2p0--3-2h3p2p0-3-2h3p2p0-----------------3-2h3p2p0--3-2h3p2p0--
E--3------------------------------------0----0------3----------------------------
   

D------------------------------------------------------------------------------
A----0----------------0-------2-0-----3-2h3p2p0----0------------------------
E--3---3-1-0--3-1-0------3-1-------3-------------3---3-1-0-0-1-0-1-3-0--0--0-0-

Η εισαγωγή νομίζω κάπως έτσι πάει. Δλδ όπως το έχετε, αντί για 3 2 0 ->3 2h3p2p0
(h=hammer on, p=pull off)
« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/06, 03:24 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: H φαντασια στην εξουσια - Σιδηροπουλος
« Απάντηση #9 στις: 21/07/06, 07:28 »
Καλημέρα. Τι έγινε τελικά; Βρήκατε ποιό είναι το σωστό; Δεν έχω το τραγούδι, αν το άκουγα προσεκτικά θα σας έλεγα κι εγώ μια γνώμη. Οπότε, αν δεν έχετε καταλήξει ακόμα, περιμένω ένα λινκ και θα σας πω.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ-kouzoulotetia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...and so it begins...
    • Προφίλ
Απ: H φαντασια στην εξουσια - Σιδηροπουλος
« Απάντηση #10 στις: 21/07/06, 12:07 »
D-----------------------------------------2-----2--------------------------------
A----3-2h3p2p0--3-2h3p2p0-3-2h3p2p0-----------------3-2h3p2p0--3-2h3p2p0--
E--3------------------------------------0----0------3----------------------------
   

D------------------------------------------------------------------------------
A----0----------------0-------2-0-----3-2h3p2p0----0------------------------
E--3---3-1-0--3-1-0------3-1-------3-------------3---3-1-0-0-1-0-1-3-0--0--0-0-

Η εισαγωγή νομίζω κάπως έτσι πάει. Δλδ όπως το έχετε, αντί για 3 2 0 ->3 2h3p2p0
(h=hammer on, p=pull off)

Σταυρο, μπορεις να εξηγησεις τους όρους;  το h νομιζω ειναι που γλυστραει πανω στη χορδη;

Αντωνη,θα προσπαθησω να στο στειλω απο το σπιτι

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: H φαντασια στην εξουσια - Σιδηροπουλος
« Απάντηση #11 στις: 21/07/06, 13:27 »
Σταυρο, μπορεις να εξηγησεις τους όρους;  το h νομιζω ειναι που γλυστραει πανω στη χορδη;

Hammer on : παίζω κανονικά μια νότα σε κάποιο τάστο, και με ένα άλλο δάχτυλο, έχοντας πατημένο το αρχικό, πατάω σε άλλη νότα δεξιότερα της αρχικής . Αν έχεις real player υπάρχει video: http://www.cyberfret.com/techniques/hammer-ons-pull-offs/video/hammer.rm
Pull off: το αντίθετο του hammer on, έχω μια νότα πατημένη και τραβάω το δάχτυλο που τη πιέζει, ώστε να ακουστεί μια άλλη νότα αριστερά της αρχικής (που την έχω ήδη πατημένη με δάχτυλο)..
video:
http://www.cyberfret.com/techniques/hammer-ons-pull-offs/video/pull.rm

Αυτό που γλυστράει στην ίδια χορδή λέγεται slide (συμβολίζεται με "s" ή με "/"): χτυπάς μια νότα και πιέζοντας αυτό το δάχτυλο, το μεταφέρεις σε δεξιότερη ή αριστερότερη νότα, χωρίς να χάνεται ο ήχος, και χωρίς να χτυπάς με την πέννα δεύτερη φορά.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/06, 13:51 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ-kouzoulotetia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...and so it begins...
    • Προφίλ
Απ: H φαντασια στην εξουσια - Σιδηροπουλος
« Απάντηση #12 στις: 22/07/06, 00:00 »
Σταυρο, μπορεις να εξηγησεις τους όρους;  το h νομιζω ειναι που γλυστραει πανω στη χορδη;

Hammer on : παίζω κανονικά μια νότα σε κάποιο τάστο, και με ένα άλλο δάχτυλο, έχοντας πατημένο το αρχικό, πατάω σε άλλη νότα δεξιότερα της αρχικής . Αν έχεις real player υπάρχει video: http://www.cyberfret.com/techniques/hammer-ons-pull-offs/video/hammer.rm
Pull off: το αντίθετο του hammer on, έχω μια νότα πατημένη και τραβάω το δάχτυλο που τη πιέζει, ώστε να ακουστεί μια άλλη νότα αριστερά της αρχικής (που την έχω ήδη πατημένη με δάχτυλο)..
video:
http://www.cyberfret.com/techniques/hammer-ons-pull-offs/video/pull.rm

Αυτό που γλυστράει στην ίδια χορδή λέγεται slide (συμβολίζεται με "s" ή με "/"): χτυπάς μια νότα και πιέζοντας αυτό το δάχτυλο, το μεταφέρεις σε δεξιότερη ή αριστερότερη νότα, χωρίς να χάνεται ο ήχος, και χωρίς να χτυπάς με την πέννα δεύτερη φορά.


ωραια ευχαριστω! (αν και δεν καταφερα να δω τα βιντεακια)

το slide τελικα ειναι κατι που το χρησιμοποιω,κι ας μην ξερω την ονομασια  ;D

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: H φαντασια στην εξουσια - Σιδηροπουλος
« Απάντηση #13 στις: 22/07/06, 11:44 »
(αν και δεν καταφερα να δω τα βιντεακια)
Σου στειλα video με hammer on + pull off!!

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ-kouzoulotetia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...and so it begins...
    • Προφίλ
Απ: H φαντασια στην εξουσια - Σιδηροπουλος
« Απάντηση #14 στις: 22/07/06, 18:50 »
(αν και δεν καταφερα να δω τα βιντεακια)
Σου στειλα video με hammer on + pull off!!

οκ τα ειδα..κατατοπιστικα ειναι..ευχαριστω

υποθετω πως τα χερακια αυτα ειναι δικα σου;  :P

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: H φαντασια στην εξουσια - Σιδηροπουλος
« Απάντηση #15 στις: 22/07/06, 18:55 »
Ναι ! Δεν είναι και του Τζίμι Χέντριξ!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
15343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 15:27
από waterlily
6 Απαντήσεις
5524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/09, 18:57
από groovymood
0 Απαντήσεις
1279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/09, 05:00
από Vern
5 Απαντήσεις
3557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/11, 15:21
από m@ster k@frer
2 Απαντήσεις
6688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/11, 21:55
από Spyros Delta
8 Απαντήσεις
3355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/11, 22:40
από kyriakos_t
4 Απαντήσεις
6576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/11, 12:11
από evamas
0 Απαντήσεις
2287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/12, 17:52
από Tasos_G
0 Απαντήσεις
2226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/13, 23:20
από paradoxologos
0 Απαντήσεις
3818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/16, 17:45
από Greg S.