Ψηφοφορία

Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά λάθη στο site...

Γιατί ρε φίλε, εσύ ασφαλτος είσαι;
11 (9.3%)
Προτιμώ την ουσία των λεγομένων κ δεν ενοχλούμαι από τα ορθογραφικά λάθη...
38 (32.2%)
Προσπαθώ να τα ξεπεράσω, αλλά η υπομονή έχει κ όρια...
58 (49.2%)
Συγχύζομαι, ετοιμάζω νέο μήνυμα όπου βρίζω θεούς κ δαίμονες, αλλά μετά ηρεμώ κ επέρχεται η τάξη, οπότε δεν το δημοσιεύω...
11 (9.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 112

Αποστολέας Θέμα: Ανορθογραφία...  (Αναγνώστηκε 35241 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

monalizagreen

  • Επισκέπτης
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #25 στις: 13/10/06, 10:37 »

 καταλαβαίνω την αδυναμία ορισμένων.κι εμού ενίοτε.ειναι η αδυναμία στο λάθος.Πάσης φύσεως.Από ορθογραφικό μέχρι.......

 αλλά άμα γίνει έξη,δεν παλεύεται!

 γι'αυτο κι εμένα τα κατα συνθήκη ορθογραφικά λάθη ορισμένων, με πραγματικά ''μεταμορφωμένα'' posts,μου τη δίνουν πολύ!
 μα πολύ όμως.............

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • η γνώση και η αμάθεια πληρώνονται
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #26 στις: 13/10/06, 11:22 »
λοιπον ολοι ειναι δικαιολογημενοι εκτος απο αυτους που δεν ειναι.
1.τα ρηματα που τελειωνουν σε οοοοοο γραφονται με Ω
μέσα απ'τα σκοτάδια κι απ'το φως ξεπηδώ σα γελοτοποιός με τον εαυτό μου έχω γίνει ένα και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟΝΙ ΚΑΝΕΝΟΣ!!Στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα για κανέναν πού**η δε θυσιάζομαι{....}ειν'η ζωή μια φυλακή και τα κλειδιά χαμένα.....

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #27 στις: 13/10/06, 12:36 »
θα συμφωνισω πως ειναι πολυ ασχημο πραγμα η ανορθογραφια!

όμως καποια ατομα (όπως εγω για παραδειγμα) μπορει πράγματι να γνωριζουν πως γραφεται μια λεξη κ να την κανουν λαθος, όχι λογω ελειψης γνωσεων γραμματικης αλλα λόγω καποιου προβληματος! πολοι απο εδω μεσα έχουν δυσλεξια (μαζι κ γω) κ ακομη χειροτερα δισορθογραφια! που σημαινει αυτο ακριβως που πρωειπα! ότι δλδ μπορει να γνωριζεις πως γραφεται η λεξη αλλα απο βιασινη ή επιδει κολλαει ο εγκεφαλος εκεινη την ωρα να το γραψεις λαθος!!!

η δισλεξια ειναι εγκεφαλικης φυσεως- αυτο δε σημαινει πως ο αλλος ειναι καθιστεριμενος εννωειται!!! μπορει να διορθωθει με ειδικα μαθηματα δισλεξιας... αλλα μονο σε σχετικα μικρη ηλικεια! παρα πολυ κοσμος δε γνωριζει ότι εχει ή τι ειναι η δισλεξια!!! κακο αυτο!

τες πα! αυτα ειχα να πω! μη προδικαζεται λοιπων κανενα γιατι ποτε δε ξερεις! ;)

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #28 στις: 13/10/06, 12:46 »
Βρε κοριτσάκι γλυκό...
μέσα σε δέκα προτάσεις έχεις πάνω από δέκα λάθη.
Όλα αυτά είναι λόγω δυσλεξίας ή δισορθογραφίας (πρώτη φορά το ακούω αυτό) και όχι λόγω έλλειψης γνώσης απλών κανόνων ορθογραφίας?? ?? ??  :)

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #29 στις: 13/10/06, 13:14 »
Ομως ξαναλέω, δε μπορώ να πιστέψω ότι έχουμε τόσο μεγάλο πια ποσοστό δυσλεξίας ώστε να δικαιολογεί τα κατά καιρούς μαργαριτάρια που βλέπουν τα ταλαίπωρα μας ματάκια!



κ όμως Παρουλη εχουμε πολυ μεγαλα ποσοστά δυσλεξίας!!! δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο!!! εχει πολες ιδιατεροτητες η δυσλεξια!!! για παραδειγμα ενας δυσλεκτικος μπορει να κανει λαθος στην ορθογραφια, να ειναι σκραπας στην αναπτυξη εκθεσης, να μη μπορει να διαβασει ενα κειμενο χωρις να κανει ενα σαρδαμ... κ όμως στη φυσικη , χημεια , μαθηματικα να ειναι αστερι!!!

το ιδιο μπορει να συμβει κ αναποδα!!! εγω για παραδειγμα στα φιλολογικά τα πήγαινα τελεια, οτι ειχε σχεση με φιλολογικα, εκθεση, αναπτυξη κλπ κλπ ειμαι πολυ καλη!!! τα μαθηματικα όμως δε μπορω να τα αντιληφθώ, όπως επισης φυσικη, χημεια, μηχανικη... αντίθετα το μηχανικο σχεδιο που εχει τεχνικη αναλυση το κατανοω απόλυτα!!!  ;)

κ κατι ακομη που ειπώθηκε  ποιο πανω κ με εκνευρίζει οταν καποιος μιλαει χωρις να ξερει κ χωρις να το εχει ψαξει!!! η δυσλεξια εχει ενα σωρο μορφες, δεν εχει να κανει μονο με τον αναγραμματισμο!!!

 για παραδειγμα υπαρχει η δυσορθογραφια:
αυτο θα πει πως γινονται ορθογραφικα λαθη  ειτε λογω μπλοκαρισματος του εγκεφαλου έιτε λογω του οτι μπερδευει,όπως προειπε ο Παρης, τα φωνήεντα!!! δεν ειναι μονο αυτο! ειναι κ αναγραμματισμος ή ακομη κ η λαθος σειρα των λεξεων σε μια προταση!

αλλη μορση ειναι η δυσαναγνωση:
μορφη που διαβαζεις τελεια απο μεσα σου αλλα οταν πας να κανεις αναγνωση τοτε κολλας, κανεις σαρδαν ή ακομη αλλο διαβαζεις κ αλλο λες!

δυσαρθρωση:
ξερεις τι θες να πεις αλλα δε μπορεις να αρθρωσεις σωστα τις λεξεις λες κ εχεις στραγαλια στο στόμα σου! αυτο δε γινεται φυσικα συνεχεια!!! αλλα γίνεται αρκετα συχνα!!!

και ποσες ακομη που θελω 10 σελιδες!

επισης να πω πως τα παιδια που εχουν δυσλεξια στερουν καπου για να ειναι πολυ καλοι καπου αλλου! χαρακτηριστικοτατα παραδειγματα εχουμε απο διανυες των εποχων! ο γνωστοτατος Αϊνστάιν, ο επισης γνωστος ζωγραφος Μιχαηλ-Αγγελος, ο Ντοστογιεφσκι (συγγραφεας) και ενα σωρο αλλος κοσμος!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 13/10/06, 13:29 από Iroukos »

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #30 στις: 13/10/06, 13:26 »
http://www.e-nter.net/char2.html

http://www.dyslexia.edu.gr/

http://www.dyslexia.gr/


μονο λιγα απο τα site που μπορει να ενημερωθει καποιος!

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #31 στις: 13/10/06, 13:28 »
επισης να πω πως τα παιδια που εχουν δυσλεξια στερουν καπου για να ειναι πολυ καλοι καπου αλλου!

Αυτό να το επισημάνουμε, διότι αρκετός κόσμος εξισώνει τη δυσλεξία με τη νοητική στέρηση (ή τη θεωρεί είδος της), ενώ δεν έχουν καμία απολύτως σχέση. :)

Επιστρέφοντας στο θέμα της ανορθογραφίας, με λίγη προσοχή και καλή θέληση από τον καθέναν μπορούν να αποφευχθούν αρκετά λάθη, ακόμα και χωρίς χρήση του Word.
Πάντως αλλάζει κι η ορθογραφία, κάπου τελευταία πήρε το μάτι μου, σε επίσημο κείμενο, το "μέταλλο" με ένα λάμδα. Αληθεύει πως στην Ελλάδα τελευταία υπάρχει μια τάση να απλοποιούνται τα διπλά? (π.χ. συγγνώμη -> συγνώμη)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/10/06, 13:29 από kain »

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #32 στις: 13/10/06, 13:29 »
κ κατι ακομη που ειπώθηκε  ποιο πανω κ με εκνευρίζει οταν καποιος μιλαει χωρις να ξερει κ χωρις να το εχει ψαξει!!!


Να μην εκνευρίζεσαι!  :)
Δεν υπάρχει λόγος!  :)
Κι εάν το σχόλιό σου απευθύνεται σε μένα δεν έχεις δίκιο…
Η παρένθεσή μου αφήνει όλο το περιθώριο να γίνει κατανοητό πως τον συγκεκριμένο όρο απλά δεν τον γνώριζα.
Κι αυτό βέβαια δεν αλλάζει κάτι.
Η γνώμη μου είναι πως όταν υπάρχει μια διαπιστωμένη ιδιαιτερότητα κάποιου ανθρώπου (δυσλεξία, δυσορθογραφία κτλ), ένας λόγος παραπάνω να χρησιμοποιούνται κάποιοι τρόποι ώστε να εξακολουθεί η γραφή του να είναι τουλάχιστον κατανοητή και με όσο το δυνατόν λιγότερα λάθη (βλ. copy paste). Εγώ αυτό θα έκανα. Εδώ μέσα (και σε κάθε forum) γράφουμε και διαβάζουμε…με αυτόν τον τρόπο επικοινωνούμε.

Ωστόσο, περί ορέξεως δεν τίθεται θέμα. Ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει.
Για καλό είπα όσα είπα…
Και μάλλον κακώς το έκανα τελικά.

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #33 στις: 13/10/06, 13:32 »
Να μην εκνευρίζεσαι!  :)
Δεν υπάρχει λόγος!  :)
Κι εάν το σχόλιό σου απευθύνεται σε μένα δεν έχεις δίκιο…
Η παρένθεσή μου αφήνει όλο το περιθώριο να γίνει κατανοητό πως τον συγκεκριμένο όρο απλά δεν τον γνώριζα.
Κι αυτό βέβαια δεν αλλάζει κάτι.
Η γνώμη μου είναι πως όταν υπάρχει μια διαπιστωμένη ιδιαιτερότητα κάποιου ανθρώπου (δυσλεξία, δυσορθογραφία κτλ), ένας λόγος παραπάνω να χρησιμοποιούνται κάποιοι τρόποι ώστε να εξακολουθεί η γραφή του να είναι τουλάχιστον κατανοητή και με όσο το δυνατόν λιγότερα λάθη (βλ. copy paste). Εγώ αυτό θα έκανα. Εδώ μέσα (και σε κάθε forum) γράφουμε και διαβάζουμε…με αυτόν τον τρόπο επικοινωνούμε.

Ωστόσο, περί ορέξεως δεν τίθεται θέμα. Ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει.
Για καλό είπα όσα είπα…
Και μάλλον κακώς το έκανα τελικά.


όχι, δε πηγαινε σε σενα προσωπικα! το πμ στο εστειλα για την απαντηση σου μετα! για καποια ατομα στη πρωτη σελιδα το εγραψα!!! για να μην παρεξηγουμαστε κιολας! :)

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #34 στις: 13/10/06, 13:56 »
Ομως ξαναλέω, δε μπορώ να πιστέψω ότι έχουμε τόσο μεγάλο πια ποσοστό δυσλεξίας ώστε να δικαιολογεί τα κατά καιρούς μαργαριτάρια που βλέπουν τα ταλαίπωρα μας ματάκια!



κ όμως Παρουλη εχουμε πολυ μεγαλα ποσοστά δυσλεξίας!!! δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο!!! εχει πολες ιδιατεροτητες η δυσλεξια!!! για παραδειγμα ενας δυσλεκτικος μπορει να κανει λαθος στην ορθογραφια, να ειναι σκραπας στην αναπτυξη εκθεσης, να μη μπορει να διαβασει ενα κειμενο χωρις να κανει ενα σαρδαμ... κ όμως στη φυσικη , χημεια , μαθηματικα να ειναι αστερι!!!

το ιδιο μπορει να συμβει κ αναποδα!!! εγω για παραδειγμα στα φιλολογικά τα πήγαινα τελεια, οτι ειχε σχεση με φιλολογικα, εκθεση, αναπτυξη κλπ κλπ ειμαι πολυ καλη!!! τα μαθηματικα όμως δε μπορω να τα αντιληφθώ, όπως επισης φυσικη, χημεια, μηχανικη... αντίθετα το μηχανικο σχεδιο που εχει τεχνικη αναλυση το κατανοω απόλυτα!!!  ;)

κ κατι ακομη που ειπώθηκε  ποιο πανω κ με εκνευρίζει οταν καποιος μιλαει χωρις να ξερει κ χωρις να το εχει ψαξει!!! η δυσλεξια εχει ενα σωρο μορφες, δεν εχει να κανει μονο με τον αναγραμματισμο!!!

 για παραδειγμα υπαρχει η δυσορθογραφια:
αυτο θα πει πως γινονται ορθογραφικα λαθη  ειτε λογω μπλοκαρισματος του εγκεφαλου έιτε λογω του οτι μπερδευει,όπως προειπε ο Παρης, τα φωνήεντα!!! δεν ειναι μονο αυτο! ειναι κ αναγραμματισμος ή ακομη κ η λαθος σειρα των λεξεων σε μια προταση!

αλλη μορση ειναι η δυσαναγνωση:
μορφη που διαβαζεις τελεια απο μεσα σου αλλα οταν πας να κανεις αναγνωση τοτε κολλας, κανεις σαρδαν ή ακομη αλλο διαβαζεις κ αλλο λες!

δυσαρθρωση:
ξερεις τι θες να πεις αλλα δε μπορεις να αρθρωσεις σωστα τις λεξεις λες κ εχεις στραγαλια στο στόμα σου! αυτο δε γινεται φυσικα συνεχεια!!! αλλα γίνεται αρκετα συχνα!!!

και ποσες ακομη που θελω 10 σελιδες!

επισης να πω πως τα παιδια που εχουν δυσλεξια στερουν καπου για να ειναι πολυ καλοι καπου αλλου! χαρακτηριστικοτατα παραδειγματα εχουμε απο διανυες των εποχων! ο γνωστοτατος Αϊνστάιν, ο επισης γνωστος ζωγραφος Μιχαηλ-Αγγελος, ο Ντοστογιεφσκι (συγγραφεας) και ενα σωρο αλλος κοσμος!!!


Ξέρω πολύ καλά τα είδη της δυσλεξίας μετά από πολλά σεμινάρια αλλά να ξέρετε και όλοι εσείς που έχετε μια μορφή δυσλεξίας ότι 7 παιδιά σε όλη την Ελλάδα έχουν combined dyslexia δλδ ταυτόχρονη εμφάνιση 2 ή περισσοτέρων ειδών δυσλεξίας. Από τη στιγμή που γνωρίζετε τι έχετε υπάρχουν για όλα βοηθητικές λύσεις έστω και αν δεν είναι τέλειες. Το να μη τις χρησιμοποιείτε είναι το πρόβλημα όχι το ίδιο το πρόβλημα κάθε αυτό! Κανείς δεν είπε ότι είναι κακό και κανείς δεν κατηγόρησε αυτή την κατηγορία ατόμων, αυτό που είναι κατακριτέο ξαναλέω είναι ότι οι περισσότεροι κρύβονται και χρησιμοποιούν ως άλλοθι τη δυσλεξία ενώ ουσιαστικά δεν προσπαθούν να κάνουν κάτι να τη διορθώσουν όσο γίνεται! Οσον αφορά τη δυσανάγνωση, τη δυσάρθρωση κλπ, είναι έννοιες που καμία σχέση δεν έχουν με το θέμα.
Τα ποσοστά δυσλεξίας δεν είναι μεγάλα και επιμένω σε αυτό, μεγάλα γίνονται από την αμάθεια και την έλλειψη διάθεσης για καλυτέρευση!

monalizagreen

  • Επισκέπτης
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #35 στις: 13/10/06, 17:28 »


 Όποιος γνωρίζει τον εαυτό του και τις ανορθόγραφες αδυναμίες του,ας κάνει τον κόπο να ξαναδιαβάζει όσα επιθυμεί να δημοσιεύσει...ή έστω ας τα γράφει πρώτα στο word και μετά κλασικά εικονογραφημένα ''Copy-Paste''!

                                                           Do it! It's eazy! It works....  ;)

Αποσυνδεδεμένος kitharopliktras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #36 στις: 13/10/06, 17:32 »
egw pali eimai full anor8ografos kai giauto grafw se greeklish!aliws 8a ginomouna poli rezili :-\

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #37 στις: 13/10/06, 19:22 »
Δε γίνεσαι ρεζίλι γιατί απλά δεν είσαι ο μόνος.Απλά προσπάθησε να παρατηρείς και θα δεις ότι θα διορθωθείς.
Να σας φέρω ένα παράδειγμα βελτίωσης.Έχω ένα φίλο που είναι μέλος εδώ και ήταν ανορθόγραφος λόγω δυσλεξίας.Όποτε μιλούσαμε στο msn και έγραφε μια λέξη λάθος του την ξαναέγραφα σωστά για να δει την ορθογραφία.Μέσα σε 2 μήνες εμφάνισε τρομερή βελτίωση.

Εγώ προσφέρομαι με την άδεια όσων θέλουν να επεμβαίνω στα post τους -στους πίνακες που έχω πρόσβαση- και να διορθώνω ό,τι μπορώ.
Θα είναι χαρά μου.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #38 στις: 13/10/06, 20:10 »
Μα το μεγαλύτερο πρόβλημα στην ανορθογραφία ειναι η πληρης, η απόλυτη εξοικειωση ολων με τα greeklish, γιατι ετσι προστάζουν οι συνθηκες και επιβεβαιωνουν την δυναμη της συνηθειας. Ευτυχώς εδω στο κιθαρα γραφουμε  στην γλώσσα μας και με χαρακτηρες του ελληνικου αλφάβητου και καπως τα ξαναφρεσκαρουμε. ;) ;D
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

Αποσυνδεδεμένος Ε!ΜΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα άλογο ( χιχιχι )
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #39 στις: 13/10/06, 22:38 »
  νομιζω κανεις δν διαβασε το ποστ μου που ειναι το τελευταιο της προηγουμενης σελιδας, και εκει θετω ενα ερωτημα..γινεται να βαλουμε αυτοματη διορθωση στο ιδιο το φορουμ??δλδ εδω που γραφουμε τα ποστ να εχουμε αυτοματη διορθωση οπως στο word ,η fsl προσφερθικε να διορθωνει τα ορθογραφικα λαθη αλλα νομιζω ειναι πιο απλο να διορθονονται αυτοματα...
ΠΙΑΝΟΜΠΑΣΣΙΣΤΡΙΑ ( και με τα συνθια καλα τα παμε ομως ) η γυναικα του μπασσιστα........mpite www.myspace.com/carbonatedlemonade

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #40 στις: 13/10/06, 22:49 »
Παντως οσοι κανουν λαθη λογω δυσλεξιας(εγω κανω απο αλλα αιτια :P) να ξαναδιαβαζουν 1-2 φορες το κειμενο τους και θα δουν οτι θα βρισκουν τα περισσοτερα λαθη τους.Δεν γινεται να μην τα πιανει το ματι τους.Αλλο δυσλεξια αλλο δεν ξερω να γραφω καποιες λεξεις.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #41 στις: 13/10/06, 22:58 »


Ξέρω πολύ καλά τα είδη της δυσλεξίας μετά από πολλά σεμινάρια αλλά να ξέρετε και όλοι εσείς που έχετε μια μορφή δυσλεξίας ότι 7 παιδιά σε όλη την Ελλάδα έχουν combined dyslexia δλδ ταυτόχρονη εμφάνιση 2 ή περισσοτέρων ειδών δυσλεξίας. Από τη στιγμή που γνωρίζετε τι έχετε υπάρχουν για όλα βοηθητικές λύσεις έστω και αν δεν είναι τέλειες. Το να μη τις χρησιμοποιείτε είναι το πρόβλημα όχι το ίδιο το πρόβλημα κάθε αυτό! Κανείς δεν είπε ότι είναι κακό και κανείς δεν κατηγόρησε αυτή την κατηγορία ατόμων, αυτό που είναι κατακριτέο ξαναλέω είναι ότι οι περισσότεροι κρύβονται και χρησιμοποιούν ως άλλοθι τη δυσλεξία ενώ ουσιαστικά δεν προσπαθούν να κάνουν κάτι να τη διορθώσουν όσο γίνεται! Οσον αφορά τη δυσανάγνωση, τη δυσάρθρωση κλπ, είναι έννοιες που καμία σχέση δεν έχουν με το θέμα.
Τα ποσοστά δυσλεξίας δεν είναι μεγάλα και επιμένω σε αυτό, μεγάλα γίνονται από την αμάθεια και την έλλειψη διάθεσης για καλυτέρευση!

φυσικα κ μπορουν να εχουν 2 ή κ περισσοτερων μορφων δυσλεξιας ενα ατομο! δεν ειπα εγω οχι! εγω προσωπικα εχω δυσορθογραφια κ λιγη δυσαρθρωση μερικες φορες!!! δε κρύβομαι καθολου πισω απο τα λαθη μου και δε το φερω σαν δικαιολογια!!! πριν ποσταρω κατι το ξανακοιταζω κ διορθωνω οτι μου χτυπαει ασχημα!!! επρεπε να δεις πως εγραφα πριν 3-4 χρονια! χαλι μαυρο!!! κανω προσπάθειες κ εχω διορθωθει αρκετα- όχι όμως σε ικανοποιητικό βαθμο!!!

αρνουμαι να μπω στη διαδικασια να βαζω το κειμενο μου στο Word πρωτα κ μετα να κανω κοπι, μονο κ μονο γιατι δε με βοηθαει προσωπικα εμενα να διορθωθω!!! δε θα μπαινω στη διαδικασια να διορθωνω μονη μου τα λαθη μου αν επαναπαυθω στη λυση του Word, οποτε αυτο ειναι χειροτερο...όσο κ αν ενοχλεί καπιους! στο μονο θεμα που το κανω ειναι οταν ανεβαζω στοιχους κ αυτο μονο κ μονο για να μην αποσπατε η προσοχη σε αυτον που διαβαζει κ να επικεντρωνεται στο περιεχόμενο κ στο νοημα τους!!!

Οσον αφορά τη δυσανάγνωση, τη δυσάρθρωση κλπ, είναι έννοιες που καμία σχέση δεν έχουν με το θέμα.

ειναι μορφες δυσλεξιας κ τις ανεφερα μονο κ μονο για να δωσω να καταλαβουν σε καποια ατομα πως η δυσλεξια δεν ειναι μονο αναγραμματισμός!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 13/10/06, 23:03 από Iroukos »

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #42 στις: 14/10/06, 00:57 »
  νομιζω κανεις δν διαβασε το ποστ μου που ειναι το τελευταιο της προηγουμενης σελιδας, και εκει θετω ενα ερωτημα..γινεται να βαλουμε αυτοματη διορθωση στο ιδιο το φορουμ??δλδ εδω που γραφουμε τα ποστ να εχουμε αυτοματη διορθωση οπως στο word ,η fsl προσφερθικε να διορθωνει τα ορθογραφικα λαθη αλλα νομιζω ειναι πιο απλο να διορθονονται αυτοματα...

Αυτό είναι καθαρά θέμα των moderators, είναι πάντως μια πολύ καλή ιδέα  ;)

αρνουμαι να μπω στη διαδικασια να βαζω το κειμενο μου στο Word πρωτα κ μετα να κανω κοπι, μονο κ μονο γιατι δε με βοηθαει προσωπικα εμενα να διορθωθω!!!

Κάνεις λάθος βρε, το word σου δείχνει τη λέξη που έκανες λάθος και δίπλα τη σωστή ορθογραφία της, είναι σαν να στο λέει κάποιος, δεν είναι και τόσο φοβερό!  ;)

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #43 στις: 15/10/06, 03:13 »
Εγω θα απαντησω με την πρωτη απαντηση του πολλ...


Και υποψιν, δεν ειμαι καθολου ανορθογραφος πιστευω, ισα ισα, θεωρω οτι εχω πολυ καλη ορθογραφια
« Τελευταία τροποποίηση: 15/10/06, 03:15 από aris 13888, ο saprikios anathematistis »
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #44 στις: 16/10/06, 02:18 »
Διλαδί σας αικνεβρήζη τω ώτη δαιν ιπακούο στους σιμβατηκούς σας κανώναις ;

Διαπίστωση : είναι πολύ δύσκολο να γράψεις ανορθόγραφα. Για να γράψω το παραπάνω πέρασε πάνω από μισό λεπτό. Μήπως τελικά είμαι ... ευ-λεκτικός ; Ή μήπως πρέπει να πάω σε λογοαποθεραπευτή ;

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #45 στις: 16/10/06, 02:28 »
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!!!!!!!!
ΕΓΡΑΨΕΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!!

ΗΜΑΡΤΟΝΝΝΝΝΝΝΝ!!!!!!!!!!! ΑΚΟΥΣ ΕΚΕΙ ΛΟΓΟΑΠΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #46 στις: 18/10/06, 21:02 »

ΛΟΓΟΑΠΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΛΟΓΟΑΠΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ δεν ξερω αν υπαρχει αλλα ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ υπαρχει συγουρα!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #47 στις: 18/10/06, 23:09 »
μηπως να γινοταν να βαζαμε μεσα στο ιδιο το φορουμ αυτοματη διορθωση???

Θα μπορούσε να γίνει. Είναι στα υπόψη. Έχω δει μια υλοποίησή του σε άλλο φόρουμ, δεν είναι τέλειο από λειτουργικότητα αλλά νομίζω θα βοηθήσει αρκετά ...αυτούς που θα έχουν την διάθεση να πατήσουν κάμποσα κλικ παραπάνω για να ελέγξουν το κείμενό τους με τον ορθογράφο.

Αποσυνδεδεμένος Joe Santriani

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • ''Here i am on the road again''
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #48 στις: 22/10/06, 09:40 »
 8) Eγω εχω δυσλεξια δεν ειμαι τρομακτικα ανορθογραφος αλλα εχω ενα προβληματακη.Νιωθω
ομως πολυ ανετα με αυτο. :P
Metallica

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #49 στις: 22/10/06, 10:15 »
οπως ειπε και η ευτυχια τα λαθη ανρθωπινα οκ..και εγω κανω και εσυ και ο καθενας. Αλλα!, προσωπικα με εκνευριζει αυτο που γινεται με τα λαθη και τις δυσλεξιες κτλ. Ενταξει φανταζομαι ειναι δυσκολο να προσπαθεις  να γραψεις σωστα συνεχεια και να ελεγχεις, αλλα τι ν ακανουμε ετσι ειναι. Ακομα και εγω που πολλες φορες κολλαω με μια δυο λεξεις τις παταω στο word για να τις εχω σωστα. Οσο για αυτο που λες ηρω, με συγχωρει η χαρη σου αλλα αν θες να κανεις τεστ γνωσεων, μπορεις καλιστα να το κανεις γραφοντας το ποστ σου στο word οσο πιο σωστα μπορεις, να βλεπεις τι λαθη και ποσα εκανες και μετα να πατας και ενα c-p . ετσι θα γινεις καλυτερη. Με το να γραφεις και να περιμενεςι να σου πουμε τι εκανες λαθος δεν πιστευω οτι θα βελτιωθεις...αναποδα θα ελεγα..
Φυσικα δεν αναφερομαι σε περιπτωσεις ενος κι δυο λαθων. Και εμενα σε πολλα ποστ μου φευγουν.και γραμματα λειπουν ( βιασυνη) και τονοι και κανα ορθογραφικο αμα λαχει. Αλλα οχι σε σημειο που να λες, παναγια μου..( ελπιζω τουλαχιστον)
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg