Ψηφοφορία

Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά λάθη στο site...

Γιατί ρε φίλε, εσύ ασφαλτος είσαι;
11 (9.3%)
Προτιμώ την ουσία των λεγομένων κ δεν ενοχλούμαι από τα ορθογραφικά λάθη...
38 (32.2%)
Προσπαθώ να τα ξεπεράσω, αλλά η υπομονή έχει κ όρια...
58 (49.2%)
Συγχύζομαι, ετοιμάζω νέο μήνυμα όπου βρίζω θεούς κ δαίμονες, αλλά μετά ηρεμώ κ επέρχεται η τάξη, οπότε δεν το δημοσιεύω...
11 (9.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 112

Αποστολέας Θέμα: Ανορθογραφία...  (Αναγνώστηκε 35082 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #50 στις: 22/10/06, 21:33 »
Λοιπόν.... οι δυσλεξικοί έχουν πρόβλημα κωδικοποίησης της λέξης που σκέφτονται. Όταν εγώ σκέφτομαι τη λέξη "χρήση", τη σκέφτομαι (ως εικόνα) γραμμένη με ήτα. Οι δυσλεξικοί την βλέπουν με ένα απροσδιόριστο ι . Δεν μπορούν να την κωδικοποιήσουν σωστά και να τη γράψουν με ήτα. Ωστόσο, με λίγη προσπάθεια, μπορούν να μάθουν τη σωστή ορθογραφία της λέξης. Αλλά, θα πρέπει να σκέφτονται την κάθε λέξη, δεν τους έρχεται αυτόματα, όπως σ'εμάς.
Και φυσικά, δεν είναι όλοι οι ανορθόγραφοι δυσλεξικοί!!!!!!!!!!!!!
Και φυσικά, άλλο πράγμα είναι να γράφεις λάθος το "κορρυβαντιώ" και άλλο να γράφεις λάθος το "είμαι"!
Και φυσικά, η βιασύνη δεν είναι δικαιολογία! Γιατί εγώ, ακόμα και όταν βιάζομαι, δεν κόβω γράμματα ούτε τα αλλάζω. Και, όπως είπε κάποιος παραπάνω, απο βιασύνη μπορεί να μπερδέψεις το "μ" με το "ν", που βρίσκονται δίπλα δίπλα και όχι τι "ι" με το "η"....
Αυτά... Η ορθογραφία είναι κάτι που το μαθαίνεις στο δημοτικό και προυποθέτει βέβαια γνώση της γλώσσας (το κτίριο είναι με "ι", γιατί προέρχεται απο το κτίζω. Αν ήταν με "η", θα προερχόταν απο το κτώμαι...).
Είναι κομματάκι δύσκολο να μάθεις να ορθογραφείς, αν στα μαθητικά σου χρόνια ήσουν ανορθόγραφος.. Είναι θέμα κωδικοποίησης των λέξεων στον εγκέφαλο. Αν για 10 χρόνια είσαι ανορθόγραφος, είναι δύσκολο να μάθεις στον εγκέφαλό σου να αναθεωρήσει την ήδη υπάρχουσα κωδικοποίηση.
Όχι ακατόρθωτο πάντως... Αυτά...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/07, 19:13 από συννεφάκι »
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #51 στις: 24/10/06, 20:36 »
Πλέον με τον Firefox 2.0 και το ενσωματωμένο spell checking μπορούμε όλοι να αποφεύγουμε/διορθώνουμε τα ορθογραφικά μας λάθη!
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #52 στις: 25/10/06, 13:52 »
Από τη στιγμή που γνωρίζετε τι έχετε υπάρχουν για όλα βοηθητικές λύσεις έστω και αν δεν είναι τέλειες. Το να μη τις χρησιμοποιείτε είναι το πρόβλημα όχι το ίδιο το πρόβλημα κάθε αυτό! Κανείς δεν είπε ότι είναι κακό και κανείς δεν κατηγόρησε αυτή την κατηγορία ατόμων, αυτό που είναι κατακριτέο ξαναλέω είναι ότι οι περισσότεροι κρύβονται και χρησιμοποιούν ως άλλοθι τη δυσλεξία ενώ ουσιαστικά δεν προσπαθούν να κάνουν κάτι να τη διορθώσουν όσο γίνεται!
Τα ποσοστά δυσλεξίας δεν είναι μεγάλα και επιμένω σε αυτό, μεγάλα γίνονται από την αμάθεια και την έλλειψη διάθεσης για καλυτέρευση!
και κυρίως:

Προσωπικά (εάν και ξέρω πως δεν είναι τελείως αντικειμενικό αυτό), χάνω την αξιοπιστία σε αυτά που γράφονται, όταν γράφονται όπως να ‘ναι... Όταν σε μια πρόταση υπάρχουν δυο και τρία καραμπινάτα λάθη.
Εφόσον το μέσον επικοινωνίας είναι ο γραπτός λόγος, οφείλουμε πιστεύω να τον κάνουμε λίγο πιο ποιοτικό…
νόμιζα ότι ήταν μόνο δικό μου το πρόβλημα...πράγματι. όταν βλέπω επανειλλημένως κάτι τρομερά λάθη σε ρήματα και ουσιαστικά (τουλάχιστον αυτά πρέπει να τα ξέρουμε ή να τα ελέγχουμε οπωσδήποτε) δεν μπορώ να πάρω τον άλλον πολύ στα σοβαρά. προκατάληψη, το ομολογώ, αλλά αισθάνομαι σαν να βλέπω κείμενο ενός παιδιού δημοτικού το πολύ γυμνασίου ή στη χειρότερη περίπτωση ενός ανθρώπου με χαμηλή μόρφωση.
χωρίς να θέλω να σκέφτομαι έτσι. Όμως καλώς ή κακώς, ο γραπτός λόγος έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τον προφορικό... και ευτυχώς ζούμε σε μια εποχή που όλα τα μέσα μας προσφέρονται. διάθεση για προσπάθεια δεν υπάρχει νομίζω
« Τελευταία τροποποίηση: 25/10/06, 13:57 από nefelh »
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #53 στις: 26/10/06, 14:21 »
Βάλτε στην τελική τη νέα έκδοση του firefox ώστε όταν γράφετε εδώ να σας υπογραμμίζει με κόκκινο χρώμα τα λάθη και με ένα τόσοδά μικρό δεξί κλικ να βάζετε τη σωστή.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #54 στις: 27/10/06, 09:42 »
Φίλε zeppelin δεν ξέρω αν το "ασφαλτος" που έβαλες στην ψηφοφορία είναι ειρωνικό ή οχι, απλώς να σε ενημερώσω οτι δεν είναι λάθος...
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #55 στις: 03/06/07, 18:30 »
Ήταν από το γνωστό απόφθεγμα της Άντζελας νομίζω...Γι' αυτό το έβαλα!Με ειρωνική διάθεση, αλλά αν είναι σωστό, ανασκευάζω!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #56 στις: 03/06/07, 19:39 »
Σωστό είναι, τζάμπα την κατηγορούσαν τη γυναίκα! ;D

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #57 στις: 16/07/07, 17:50 »
Εγώ πάλι χωρίς να έχω ιδέα πως, και με πλήρη άγνοια γραμματικής δεν κάνω σχεδόν ποτέ λάθος.
Κάτι σαν 6η αίσθηση όπως ανέφερε και πιο πριν κάποιος.Και όταν με ζορίζει καμμιά λέξη στο μυαλό
τη γράφω και εκεί δεν υπάρχει περίπτωση να μου ξεφύγει.Αφού με έχουν πάρει χαμπάρι οι γύρω μου
και όλο με ρωτάνε πως αυτό, πως εκείνο,καλά το έγραψα;.Ισως να έχει να κάνει με την εμμονή που έχω στο να μην κάνω λάθη,γιατί όταν βλέπω ανορθόγραφα κείμενα κάτι παθαίνω,σεληνιάζομαι. ;D
Ενα ανορθόγραφο κείμενο εκτός του ότι είναι αισθητικά άσχημο, καμμιά φορά γίνεται και δυσανάγνωστο.

Διλαδί σας αικνεβρήζη τω ώτη δαιν ιπακούο στους σιμβατηκούς σας κανώναις ;
Διαπίστωση : είναι πολύ δύσκολο να γράψεις ανορθόγραφα. Για να γράψω το παραπάνω πέρασε πάνω από μισό λεπτό.

Και εγώ υπολογίζω ότι μου πήρε το διπλάσιο χρόνο να το διαβάσω.

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #58 στις: 21/07/07, 15:15 »
κι εμενα μου τη σπαει τελος!! >:(

οσες στειλανε sms με παπαδες μεσα αγορασαν τον πυλο...(π.χ.χ.χ.χ.χ.)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #59 στις: 02/08/07, 09:35 »
κι εμενα μου τη σπαει τελος!! >:(

οσες στειλανε sms με παπαδες μεσα αγορασαν τον πυλο...(π.χ.χ.χ.χ.χ.)

εε; τι;;  ???

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #60 στις: 03/08/07, 13:10 »
αυτά είναι κομπλεξισμοί και ψώνια του καθένα... >:( >:(επειδή ο άλλος ήταν ο πρώτος στην τάξη του στην ορθογραφία βγαίνει τώρα και λέει "Αχ χριστέ μου! Πόσο με ενοχλούν οι ανορθόγραφοι"
Ή επειδή ο αλλος έβαλε με το firefox ορθογραφικό έλεγχο( ::) )βγαίνει και πουλάει μούρη και την μπαίνει σε όσους γάφουν λάθος μια λέξη

Και δεν μιλάω για χοντρά ορθογραφικά όπως το να γράφεις ρήματα με "Ο"...μιλάω για ορθογραφικά που δεν βγάζουν μάτι

Και οι ανθρωποι του στύλ :"Προσπαθώ να τα ξεπεράσω, αλλά η υπομονή έχει κ όρια" ή   "Συγχύζομαι, ετοιμάζω νέο μήνυμα όπου βρίζω θεούς κ δαίμονες, αλλά μετά ηρεμώ κ επέρχεται η τάξη, οπότε δεν το δημοσιεύω"
Να πάνε να ....σκεφτούνε τις δικές τους αδυναμίες και αν θα τους άρεσε να βγαίνει ο άλλος ο εξυπνάκιας και να λέει "Αχ!προσπαθώ να το ξεπερασω (λες και σου έβρισαν την μάνα) αλλα η υπομονη εχει και όρια"

Την είδατε όλοι μπαμπινιότηδες εδωμέσα!!!!!!! >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #61 στις: 03/08/07, 15:05 »
αυτά είναι κομπλεξισμοί και ψώνια του καθένα... >:( >:(επειδή ο άλλος ήταν ο πρώτος στην τάξη του στην ορθογραφία βγαίνει τώρα και λέει "Αχ χριστέ μου! Πόσο με ενοχλούν οι ανορθόγραφοι"

Ή επειδή ο αλλος έβαλε με το firefox ορθογραφικό έλεγχο( ::) )βγαίνει και πουλάει μούρη και την μπαίνει σε όσους γράφουν λάθος μια λέξη

Και δεν μιλάω για χοντρά ορθογραφικά όπως το να γράφεις ρήματα με "Ο"...μιλάω για ορθογραφικά που δεν βγάζουν μάτι

Και οι ανθρωποι του στύλ: "Προσπαθώ να τα ξεπεράσω, αλλά η υπομονή έχει κ όρια" ή "Συγχύζομαι, ετοιμάζω νέο μήνυμα όπου βρίζω θεούς κ δαίμονες, αλλά μετά ηρεμώ κ επέρχεται η τάξη, οπότε δεν το δημοσιεύω"
Να πάνε να... σκεφτούνε τις δικές τους αδυναμίες και αν θα τους άρεσε να βγαίνει ο άλλος ο εξυπνάκιας και να λέει "Αχ!προσπαθώ να το ξεπερασω (λες και σου έβρισαν την μάνα) αλλα η υπομονη εχει και όρια"

Την είδατε όλοι μπαμπινιότηδες εδωμέσα!!!!!!! >:( >:( >:(

Επειδή το post ξεκίνησε από μένα κ όλα αυτά είναι δικές μου εμπνεύσεις, θα σου πω τα εξής:

1)
Είναι δικαίωμα του καθενός να μελετάει ή όχι, κ κανένα από τα δύο δεν είναι κατακριτέο.
Η ορθογραφία δεν είναι διαγωνισμός!
Ακόμα κ ο τελευταίος της τάξης επιδεικνύοντας την ελάχιστη προσοχή στα 9 χρόνια της υποχρεωτικής εκπαίδευσης, θα μάθει ότι τα ρήματα γράφονται με -ω, τα θηλυκά με -η, τη διαφορά στις καταλήξεις της ενεργητικής με παθητική φωνή κοκ!
Αν όχι, απλά είναι αδιάφορος, κ ΑΓΝΟΕΙ ότι η ανορθογραφία καθιστά ένα κείμενο δυσανάγνωστο!
Ο Μπαμπινιώτης ασχολείται με σύνθετα πράγματα κ όχι με την ορθογραφία!

2)
Υπάρχουν λάθη κ "λάθη".
Στο topic αυτό μιλάμε για άτομα που κάνουν 3 λάθη στη λέξη πατάτα.

3)
Ο ορθογραφικός έλεγχος του firefox δεν είναι για να πουλάς μούρη, αλλά για να διευκολύνεις όλους τους υπόλοιπους που διαβάζουν το κείμενο σου.

4)
Τις αδυναμίες του καθενός, άφησε τες στην άκρη, εδώ μιλάμε για συγκεκριμένα πράγματα, κ η ανορθογραφία δεν είναι αδυναμία. Είναι ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ!

5)
Η ανορθογραφία στο forum αποτελεί ασήμαντο πρόβλημα.

Αποτελεί όμως μεγάλο πρόβλημα σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες, όταν καθυστερούν ή ανακαλούνται αιτήσεις, δικογραφίες, άδειες κοκ. γιατί ο εκάστοτε αδιάφορος υπάλληλος έκανε λάθος στο όνομα, στην σύνταξη κοκ.

Φιλικά πάντα!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #62 στις: 03/08/07, 16:27 »
όπως έγραψα και στο μήνυμά μου δεν μιλάω για ορθογραφικά λάθη που όντως κάνουν το κείμενο δυσανάγνωστο όπως τις καταλήξεις ρημάτων ή ουσιαστικών....
Μιλάω για άλλα ορθαγραφικά λάθη που μια χαρά μπορείς να διαβάσεις το κείμενο. Αν εγώ γράψω οδειγείς αντι για οδηγείς, επιδή αντι για επειδή, βαίβεα αντί για βέβαια
θα σε πηράξει τόοοοσο πολύ που δεν θα κάνεις τον κόπο να διαβάσεις αυτα που γράφω? Αυτό που θέλω να πω είναι ότι  τέτοιου είδους λάθη που μπορεί να είναι και απο κεκτημένη ταχύτητα δεν καθιστούν μια απάντηση δυσανάγνωστη..και επίσης ότι σημασία έχει το περιεχόμενο των όσων γράφονται και όχι η ορθογραφία τους...

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #63 στις: 03/08/07, 17:04 »
Αν κάποιος γράφει το βέβαια βαίβαια ή όπως αλλιώς τέλος πάντων, συνήθως δεν μένει εκεί, αλλά κάνει κ άλλες εκπτώσεις!

Όπως ανέφερα, εγώ μιλάω για ανορθογραφία σε ένα κείμενο κ όχι μεμονωμένα σε λέξεις.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #64 στις: 03/08/07, 21:42 »
Ενα κειμενο αντικατοπτριζει την αποψη μας. Ενα καλα ορθογραφημενο και συνταγμενο κειμενο θα ειναι πιο θελτικο απο ενα ασυντακτο και ανορθογραφο. Μπορει και τα 2 να περιεχουν τις ιδιες ιδεες, ομως μονο το ενα θα αναγνωσθει με ευχαριστηση.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #65 στις: 03/08/07, 23:19 »
Εγώ προσωπικά θεωρώ περισσότερο προσβλητικές κάποιες φράσεις τύπου "γ**το" , "ρε π**" κ.λ.π που μας ξεφεύγουν τελευταία, παρά κάποιο ανορθόγραφο κείμενο.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/08/07, 23:27 από Μένια.. »
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #66 στις: 03/08/07, 23:26 »
Αυτο προκειται για "ανορθογραφια" χαρακτηρα :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #67 στις: 03/08/07, 23:30 »
    Προφανώς.. :(
εντάξει, και αυτό θα συμβεί αλλα μέχρι κάποιο όριο. Όλα κάποιο μέτρο θέλουν βρε παιδιά, λίγο τα στραβά τα μάτια και όλα καλά. Και τα λαθάκια μας θα κάνουμε και κάτι παραπάνω θα πούμε.. μακάρι η ανορθογραφία  να ήταν το πρόβλημα εδώ μέσα..
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #68 στις: 05/08/07, 00:30 »
Από τα ορθογραφικά λάθη δεν φαίνεται πάντως ο χαρακτήρας του ανθρώπου . .

Αποσυνδεδεμένος Nick82

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #69 στις: 05/08/07, 00:35 »
Συμφωνώ 1000 %...Και συμφωνώ και με κάποιον παραπάνω που είπε ότι δεν είναι η ανορθογραφία το πρόβλημα στα fora(αλλά η προσπάθεια κάποιον να φανούν πιο έξυπνοι από ότι είναι,πιο μορφωμένοι,πιο καταρτισμένοι,γενικά να υιοθετήσουν μια περσόνα,κάτι που δεν είναι στην πραγματικότητα->αυτό ήταν δική μου γνώμη,στην ένταση της στιγμής ;D)...

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #70 στις: 05/08/07, 19:26 »
fairy-tale... ηρέμησε λίγο...
από πότε θεωρείται κομπλεξισμός η σωστή αίσθηση της γλώσσας και ορθογραφίας; που καταντήσαμε δλδ...
και όπως είπαν κπ, δεν αναφερόμαστε σε 1-2 άντε 3 λάθη σε μια παράγραφο, αλλά σε 2 λάθη σε 1 λέξη.

σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι φαίνεται ο χαρακτήρας του ή το ήθος κάποιου από την ορθογραφία του κειμένου του, αλλά κακά τα ψέμματα, ο ίδιος ρίχνει την εικόνα που δημιουργεί στους γύρω του σχετικά με το κύρος αυτών που λέει. αλλιώς για παράδειγμα θα λάβεις υπόψη σου κπ πράγματα που λέει ένας μορφωμένος άνθρωπος και αλλιώς αυτά που λέει ένας που τελείωσε ένα δημοτικό. και όταν διαβάζεις κτ εντελώς ανορθόγραφο...ε πως να το κάνεις, δεν δίνεις και πολύ σημασία σε αυτά που λέει.
υπάρχουν άτομα- και εδώ- που λένε πολύ αξιόλογα πράγματα και είναι ανορθόγραφοι. όμως, με τη χρήση των βοηθημάτων που υπάρχουν, έχουν προσπαθήσει να διορθωθούν και εκει φαίνεται ο χαρακτήρας τους. και εδώ να πω δημόσια μπράβο τους! θέλει κότσια να προσπαθήσεις να διορθωθείς!
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #71 στις: 05/08/07, 20:03 »
δλδ νεφελη θες να μας πεις οτι μενουμε στην εικονα και οχι στο περιοχομενο?!..αυτο δειχνει ομως την καλιεργεια του αλλου..να μην επηρεαζετε απο την εικονα αλλα απο το περιεχομενο...αν και εγω ειμαι ανορθογραφη....και πολλα τα κανω απο βιασυνη...οταν βλεπω ορθογραφικα λαθη και ειδικα στο τσατ δεν τα σχολιαζω ποτε..και οχι επειδη ειμαι ανορθογραφη...αλλα επειδη δεν το βρισκω σωστο....
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #72 στις: 05/08/07, 22:58 »
fairy-tale... ηρέμησε λίγο...
από πότε θεωρείται κομπλεξισμός η σωστή αίσθηση της γλώσσας και ορθογραφίας; που καταντήσαμε δλδ...
και όπως είπαν κπ, δεν αναφερόμαστε σε 1-2 άντε 3 λάθη σε μια παράγραφο, αλλά σε 2 λάθη σε 1 λέξη.

σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι φαίνεται ο χαρακτήρας του ή το ήθος κάποιου από την ορθογραφία του κειμένου του, αλλά κακά τα ψέμματα, ο ίδιος ρίχνει την εικόνα που δημιουργεί στους γύρω του σχετικά με το κύρος αυτών που λέει. αλλιώς για παράδειγμα θα λάβεις υπόψη σου κπ πράγματα που λέει ένας μορφωμένος άνθρωπος και αλλιώς αυτά που λέει ένας που τελείωσε ένα δημοτικό. και όταν διαβάζεις κτ εντελώς ανορθόγραφο...ε πως να το κάνεις, δεν δίνεις και πολύ σημασία σε αυτά που λέει.
υπάρχουν άτομα- και εδώ- που λένε πολύ αξιόλογα πράγματα και είναι ανορθόγραφοι. όμως, με τη χρήση των βοηθημάτων που υπάρχουν, έχουν προσπαθήσει να διορθωθούν και εκει φαίνεται ο χαρακτήρας τους. και εδώ να πω δημόσια μπράβο τους! θέλει κότσια να προσπαθήσεις να διορθωθείς!

Κοίταξε, εγώ αυτούς τους μορφωμένους τους λέω "παραμορφωμένους"..
Εγώ γνωρίζω ανθρώπους του δημοτικού περισσότερο σοφούς.. και σε παρακαλώ, άσε στην άκρη την αίσθηση της γλώσσας και πιάσε τον ευνουχισμό της ταπεινοφροσύνης - αρετή άκρως σπάνια στις μέρες μας.
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #73 στις: 06/08/07, 23:56 »
δλδ νεφελη θες να μας πεις οτι μενουμε στην εικονα και οχι στο περιοχομενο?!..αυτο δειχνει ομως την καλιεργεια του αλλου..να μην επηρεαζετε απο την εικονα αλλα απο το περιεχομενο...αν και εγω ειμαι ανορθογραφη....και πολλα τα κανω απο βιασυνη...οταν βλεπω ορθογραφικα λαθη και ειδικα στο τσατ δεν τα σχολιαζω ποτε..και οχι επειδη ειμαι ανορθογραφη...αλλα επειδη δεν το βρισκω σωστο....

το να κάνει κπ λάθη βιασύνης, δεν τον καθιστά ανορθόγραφο. ανορθογραφος στην ουσία είναι αυτός που δεν έχει μάθει σωστά για τους χ ψ ζ λόγους να γράφει σωστά μια λέξη ή οι δυσλεκτικοί, που είναι και μια άλλη ιστορία.
σχεδον κανεις δεν σχολιάζει τα ορθογραφικά του άλλου κάθε φορά. τα σχολιάζουμε σε αυτό το θέμα, διότι αυτό είναι το θέμα. καμιά φορά μπορεί να γίνουν απλώς κπ επισημάνσεις στα υπόλοιπα θέματα.
το να μην επηρεάζεται από την εικόνα: μέχρι ένα σημείο έχεις δίκιο, συμφωνώ. αλλά όπως και να το κάνεις, επηρεάζεσαι. δεν τον κρίνεις τον άλλον ως προσωπικότητα. αυτό να το ξεκαθαρίσω. αλλά σου μένει "κάτι" ως προς την ορθότητα και το κύρος του λόγου του.
και θα φύγω λίγο από το θέμα, αλλά θέλω να σημειώσω κάτι. δεν είναι πάντα κακό να επηρεαζόμαστε από την εικόνα. π.χ. όταν δεις κπ βρωμιάρη και άπλυτο δίπλα σου στο θρανίο ή κάποιον με άσχημους τρόπους, δεν μπορείς να πεις έτσι εύκολα ότι δεν με νοιάζει. διότι κακά τα ψέμματα, αυτά περνάν και στην προσωπικότητα του άλλου.
βέβαια, να ξανα-ξεκαθαρίσω ότι στο θέμα μας δεν συζητάμε καν ότι η ανορθογραφία σχετίζεται με την προσωπικότητα κάποιου. δόξα τω θεώ αυτό δεν συμβαίνει. έχεις όμως μια εικόνα λόγου, που καλώς ή κακώς έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τον προφορικό λόγο.
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #74 στις: 06/08/07, 23:59 »
fairy-tale... ηρέμησε λίγο...
από πότε θεωρείται κομπλεξισμός η σωστή αίσθηση της γλώσσας και ορθογραφίας; που καταντήσαμε δλδ...
και όπως είπαν κπ, δεν αναφερόμαστε σε 1-2 άντε 3 λάθη σε μια παράγραφο, αλλά σε 2 λάθη σε 1 λέξη.

σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι φαίνεται ο χαρακτήρας του ή το ήθος κάποιου από την ορθογραφία του κειμένου του, αλλά κακά τα ψέμματα, ο ίδιος ρίχνει την εικόνα που δημιουργεί στους γύρω του σχετικά με το κύρος αυτών που λέει. αλλιώς για παράδειγμα θα λάβεις υπόψη σου κπ πράγματα που λέει ένας μορφωμένος άνθρωπος και αλλιώς αυτά που λέει ένας που τελείωσε ένα δημοτικό. και όταν διαβάζεις κτ εντελώς ανορθόγραφο...ε πως να το κάνεις, δεν δίνεις και πολύ σημασία σε αυτά που λέει.
υπάρχουν άτομα- και εδώ- που λένε πολύ αξιόλογα πράγματα και είναι ανορθόγραφοι. όμως, με τη χρήση των βοηθημάτων που υπάρχουν, έχουν προσπαθήσει να διορθωθούν και εκει φαίνεται ο χαρακτήρας τους. και εδώ να πω δημόσια μπράβο τους! θέλει κότσια να προσπαθήσεις να διορθωθείς!

Κοίταξε, εγώ αυτούς τους μορφωμένους τους λέω "παραμορφωμένους"..
Εγώ γνωρίζω ανθρώπους του δημοτικού περισσότερο σοφούς.. και σε παρακαλώ, άσε στην άκρη την αίσθηση της γλώσσας και πιάσε τον ευνουχισμό της ταπεινοφροσύνης - αρετή άκρως σπάνια στις μέρες μας.

το αν τους λες εσύ "παραμορφωμένους", δεν σημαίνει κάτι. δεν τους καθιστά αυτό λιγότερο μορφωμένους.
δεν διαφωνώ καθόλου στο οτι υπάρχουν άνθρωποι του δημοτικού σοφότεροι από τον πιο μορφωμένο του κόσμου. μην τα ισοπεδώνουμε όμως όλα. επίσης, άλλο η σοφία και άλλο η μόρφωση και η παιδεία.
και έχεις και απόλυτο δίκιο και για την ταπεινοφροσύνη. το θέμα εδώ όμως είναι άλλο...
φιλικά
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...