Ψηφοφορία

Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά λάθη στο site...

Γιατί ρε φίλε, εσύ ασφαλτος είσαι;
11 (9.3%)
Προτιμώ την ουσία των λεγομένων κ δεν ενοχλούμαι από τα ορθογραφικά λάθη...
38 (32.2%)
Προσπαθώ να τα ξεπεράσω, αλλά η υπομονή έχει κ όρια...
58 (49.2%)
Συγχύζομαι, ετοιμάζω νέο μήνυμα όπου βρίζω θεούς κ δαίμονες, αλλά μετά ηρεμώ κ επέρχεται η τάξη, οπότε δεν το δημοσιεύω...
11 (9.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 112

Αποστολέας Θέμα: Ανορθογραφία...  (Αναγνώστηκε 35232 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #75 στις: 07/08/07, 00:12 »
   Σου το λέω επειδή κάπου διάβασα να λες πως περισσότερη βαρύτητα έχουν τα λόγια κάποιου μορφωμένου σε αντίθεση με κάποιον που τελείωσε το δημοτικό. Και έχεις δίκιο : άλλο η μόρφωση και άλλο η σοφία. Για αυτό και χρησιμοποιώ τον όρο "παραμορφωμένος". Όσα και να τρέφεις το νου, αν δεν τρέφεις και την καρδούλα σου... τι να μου πεις για τη ζωή; Ότι οι άνθρωποι αποτελούμαστε από ψυχοδιανοητικό -  σωματικό επίπεδο και από μικροσκοπικά σωματίδια ; τσου.. δεν με καλύπτει..
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #76 στις: 07/08/07, 01:26 »
όταν δεις κπ βρωμιάρη και άπλυτο δίπλα σου στο θρανίο ή κάποιον με άσχημους τρόπους, δεν μπορείς να πεις έτσι εύκολα ότι δεν με νοιάζει. διότι κακά τα ψέμματα, αυτά περνάν και στην προσωπικότητα του άλλου.
βέβαια, να ξανα-ξεκαθαρίσω ότι στο θέμα μας δεν συζητάμε καν ότι η ανορθογραφία σχετίζεται με την προσωπικότητα κάποιου. δόξα τω θεώ αυτό δεν συμβαίνει. έχεις όμως μια εικόνα λόγου, που καλώς ή κακώς έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τον προφορικό λόγο.
μα ο απλυτος ή καποιος με ασχημο τροπο δειχνει τον χαρακτηρα καποιου....ενω αυτο αυτος που κανει ορθογραφικα λαθη δεν δειχνει, οπως ειπες και εσυ, τον χαρακτηρα καποιου....αλλωστε πολλες φορες δεν φταιει ο ιδιος παντα...εγω ασπουμε μετα το δημοτικο μονο με μαθηματικα ασχολιομουν..μην σου πω στο λυκειο...ειναι θεμα των σχολειον που ειχα παει..οι πρωτοι ισως ηταν ελαστικοι και οι μετεπητα ηταν απλα αδιαφοροι...αμα σου πω και τι ερωτησει εκανα πριν λιγο στην μητερα μου...θε με πεις 100% δυσλεκτικη και ποντια....ηταν πολυ χαζη ερωτηση....και την λεξη που ρωτησα την γραφω ή την βλεπω καθε βδομαδα... :-[
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #77 στις: 07/08/07, 02:16 »
Δεν εναπόθεσα τις ελπίδες μου στο σχολείο και μόνο προκειμένου να μη γελάνε μαζί μου σε ζητήματα ορθογραφίας. Φρόντισα να προμηθευτώ ένα λεξικό για να ελέγχω μονίμως την επάρκειά μου ο ίδιος. Δε νομίζω άλλωστε να ενδιαφέρεται κανείς περισσότερο από μένα για τα του οίκου μου.

Και μεταξύ μας...αν προσπαθώ να μη γίνομαι ρεντίκολο, όταν με ρωτάνε πόσο κάνει 2+4, αποδεικνύοντας τις βασικές μου μαθηματικές γνώσεις, το ίδιο οφείλω να κάνω και σε ζητήματα γλώσσας. Αν γράφω το "ερώτησει" με "ει" και το "των σχολείον" με "ο", δε διαφέρει και τόσο σε επίπεδο εντυπώσεων από την απάντηση 4 στο ερώτημα "πόσο κάνει 2x5".

Τα περί "αδιαφορίας" των δασκάλων/καθηγητών, ακόμα κι αν είναι μια θλιβερή πραγματικότητα, παραμένει υπεκφυγή και μετατόπιση των ευθυνών που μας αφορούν κι άμεσα. Το μέγεθος μάλιστα της ανορθογραφίας το διαπιστώνω συχνά πυκνά και στους υπότιτλους που κατεβάζω για τις divx ταινίες...ρήματα με όμικρον και βιασμός και των πλέον συνηθισμένων λέξεων.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/08/07, 02:22 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #78 στις: 07/08/07, 02:28 »
Δεν εναπόθεσα τις ελπίδες μου στο σχολείο και μόνο προκειμένου να μη γελάνε μαζί μου σε ζητήματα ορθογραφίας. Φρόντισα να προμηθευτώ ένα λεξικό για να ελέγχω μονίμως την επάρκειά μου ο ίδιος. Δε νομίζω άλλωστε να ενδιαφέρεται κανείς περισσότερο από μένα για τα του οίκου μου.

Και μεταξύ μας...αν προσπαθώ να μη γίνομαι ρεντίκολο, όταν με ρωτάνε πόσο κάνει 2+4, αποδεικνύοντας τις βασικές μου μαθηματικές γνώσεις, το ίδιο οφείλω να κάνω και σε ζητήματα γλώσσας. Αν γράφω το "ερώτησει" με "ει" και το "των σχολείον" με "ο", δε διαφέρει και τόσο σε επίπεδο εντυπώσεων από την απάντηση 4 στο ερώτημα "πόσο κάνει 2x5".

Τα περί "αδιαφορίας" των δασκάλων/καθηγητών, ακόμα κι αν είναι μια θλιβερή πραγματικότητα, παραμένει υπεκφυγή και μετατόπιση των ευθυνών που μας αφορούν κι άμεσα. Το μέγεθος μάλιστα της ανορθογραφίας το διαπιστώνω συχνά πυκνά και στους υπότιτλους που κατεβάζω για τις divx ταινίες...ρήματα με όμικρον και βιασμός και των πλέον συνηθισμένων λέξεων.
εχεις δικιο....αλλα το καταλαβα αργα οτι εχω προβλημα..και απο οτι μου ειπαν ανθρωποι που με παρακολουθουσαν απο μικρη...(δλδ η μητερα μου)...στο δημοτικο ημουν πολυ καλη στην ορθογραφια...α...και αυτο με τις καταληξεις..και εγω το εχω κανει...αλλα απο βλακεια..και φυσικα ηξερα οτι  το "ερωτηση" γραφετε με "η" και οχι με "ει"..αλλα απο  :-X...το εγραψα ετσι...ή το επειδη....οποτε δεν ξερω κατι το ρωταω....υπαρχουν πολλοι σε αυτο το φορουμ που μπορουν να σας το διαβεβαιωσουν...δεν ντραπηκα ποτε που κανω ορθογραφικα...αμα ντρεπομουν θα εκανα και κατι...(δεν παιζει σε τοσες απαντησεις να μην εχω κανει λαθη..αλλα απο οτι βλεπω εισαστε ευγενικα ατομα ;D)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #79 στις: 15/08/07, 18:22 »
Εγώ δεν τα παίρνω διαβάζοντας ανορθόγραφα κείμενα, αντιθέτως γελάω και προσπαθώ να μην κάνω κι εγώ τα ίδια γελοία λάθη...

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #80 στις: 16/08/07, 02:03 »
ema μπραβο! ελαχιστα τα λαθη στα τελευταια σου κειμενα!

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #81 στις: 05/09/07, 22:30 »
Πεδοιά, αιμαίνα μμου τοι δείνουνν αυάντασστα η ανωρθώγραφφει!
Γοιι αφτώ κε απάντισα τω ταίταρρτω :P

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #82 στις: 06/09/07, 13:09 »
Πεδοιά, αιμαίνα μμου τοι δείνουνν αυάντασστα η ανωρθώγραφφει!
Γοιι αφτώ κε απάντισα τω ταίταρρτω :P

Νομίζω αυτό το θέμα είναι αρκετά σοβαρό τουλάχιστον για κάποιους.
Παρακαλώ να επιδείξετε την ανάλογη σοβαρότητα ειδικά στα άτομα που έχουν προβλήματα δυσλεξίας ή μαθησιακές δυσκολίες.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #83 στις: 06/09/07, 13:30 »
Εντάξει δίκιο έχεις, άκυρος είμαι :P
Πάντως ένα κείμενο είτε είναι ορθογραφημένο είτε όχι, αν υπάρχει καλαισθησία (ωραία γράμματα, ωραίο ξεκίνημα παραγράφων κτλ), νομίζω ότι δεν είναι και τόσο σημαντική η ορθογραφία.

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #84 στις: 06/09/07, 14:32 »
Kοιτα, προσωπικα η ανορθογραφια ειναι ανεκτη, εφοσον τηρουνται καποιοι βασικοι κανονες.
Ας πουμε, οι καταληξεις, τα 'ω'....



Αποσυνδεδεμένος delfinaki

  • Αρχόντισσα των Θαλασσών
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουδέν κρυπτόν
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #85 στις: 07/11/07, 13:16 »
Αναλόγως τις λέξεις, αν είναι λέξεις που τις χρησιμοποιείς δεκάδες φορές στην καθημερινότητα σου και επιμένεις να μην γνωρίζεις πως γράφονται, τότε το κάνεις επίτηδες για μένα.
Μα καλά, κοπάνες και στο Δημοτικό έκανες???

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #86 στις: 16/11/07, 11:05 »
Υπάρχει και άλλο πρόβλημα. Πολλές λέξεις αλλάζουν με τα χρόνια και εμείς μένουμε με αυτά που έχουμε μάθει. Παραδείγματα: Κυττάω-Κοιτάω , Τραίνο-Τρένο ,Αυγό-Αβγό κ.α πολλά . Το θεματάκι ,είναι πολύ καλό ,δεν το πήρα είδηση στην επικαιρότητά του ,αλλά το γουστάρω γι αυτό και απάντησα τώρα ...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Ανοίγω μεγαλο θεμα τωρα...Αλλα ειναι μερικα ορθογραφικα λαθη τα οποια καλο θα ηταν να περιοριστουν γιατι αλλαζουν στην κυριολεξια το νοημα των λεξεων. Και εχω παρατηρησει οτι γινονται παρα μα παρα πολυ συχνα.
Προσοχη! Δε θελω να το παιξω καθηγητης και ξερολας (αλλωστε το κειμενο μου δεν εχει τονους, μεγιστο λαθος οταν γραφουμε Ελληνικα και που οφειλεται βεβαιως στη βαρεμαρα μου) αλλα πιστευω καλο ειναι να πουμε δυο πραγματα ωστε τουλαχιστον μερικα λαθη που βλεπω εγω συχνα, να εξαλειφθουν.
Θελω να ακουσω και τη γνωμη σας.

Στο ψητο λοιπον.
Οταν ενα ρημα αναφερεται στο προσωπο ''εσεις'' παιρνει ΠΑΝΤΑ ''ε'' στο τελος.
Π.χ. (Εσεις) αντιμετωπιζετε, μαθαινετε, φτιαχνετε, κουρδιζετε, προτεινετε κοκ...

Οταν ενα ρημα αναφερεται σε πραξη που υφισταται καποιος η κατι παιρνει ΠΑΝΤΑ "αι".
Π.χ. Η κιθαρα φτιαχνεται, το προβλημα αντιμετωπιζεται, το μπασο ξεκουρδιζεται, η γατα χαιρεται κοκ...

Συγγνωμη για τις ασαφειες, φιλολογος δεν ειμαι απλα προσπαθησα να το πω οσο πιο απλα γινεται... ;)
Γιατι πιστευω πως ειναι αλλο να πεις βρικα καινουρια κιθαρα 300 ευρω και αλλο προτεινεται μου καποιες λυσεις ή η κιθαρα μου συνεχεια ξεκουρδιζετε. Στη δευτερη περιπτωση αλλοιωνεται το περιεχομενο της λεξης και αρα της προτασης...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/12/09, 04:05 από G.K. »


Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Είναι τόσο μεγάλη σε ποσοστό η ανορθογραφία πλέον εδω μέσα που εγω νόμισα διαβάζοντας τον τίτλο που έβαλες οτι άλλος ένας ανορθόγραφος έχει πραγματικό πρόβλημα κουρδίσματος και άνοιξε θέμα γι'αυτό.  :-\ ::) ;D ;D

Κι εμένα με ενοχλεί κάποιες φορές, πρόσφατα μάλιστα η πολύ συμπαθής κατά τ'άλλα sofitia είχε γράψει τη φράση "είδοι κιθάρας" και της απάντησα λίγο άκομψα: "λυπήσου τα ματάκια μας!"

Τα κείμενα πολλών μελών αγγίζουν όντως το όριο του απαράδεκτου σε θέματα ορθογραφίας, τί μπορούμε όμως να κάνουμε γι'αυτό?

Αν ο άλλος είναι ανορθόγραφος πως μπορεί ν'αλλάξει??  ::)

« Τελευταία τροποποίηση: 24/12/09, 04:25 από groovymood001 »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
1η απορία: Γιατι δεν νυσταξαμε ακομη! (απορω κ με μενα αποψε).
2η: Πλησιαζει το 2010 και ακομα υπαρχουν ανορθογραφοι νεολαιοι και αρκετοι απο αυτους μαλιστα φοιτουν σε 3βαθμιες σχολες.
Πως εξηγειται;
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Εχεις δικιο σε αυτο...
Τα παραπανω προς θεου, δεν αποτελουν μομφη προς κανεναν. Αλλωστε εγω δεν κρινω τον αλλο απο τα γραφομενα του. Ειναι ομως γεγονος οτι ενα καλογραμμενο και με τονους (ακους G.K.?) post μπορει να βοηθησει και τον αναγνωστη να καταλαβει ευκολοτερα το νοημα του.
Αλλα αυτη η κατηγορια λαθων, ενω ειναι πραγματικα πολυ απλο να αποφευχθουν, ειναι πλεον τα πιο συχνα (και οχι ποιο συχνα, αλλη μεγαλη κατηγορια...)

Τελος παντων επειδη δε θελω να δωσω την εντυπωση του τελειομανη και του professore (μιας και δεν ειμαι...) σταματαω εδω. Απλα μοιραστηκα μαζι σας τη σκεψη μου γιατι με ενδιαφερει η αποψη σας.

Υ.Γ. Ειναι σιγουρο πως σε καποιο απο τα ποστ μου κατι θα μου εχει ξεφυγει κι εμενα... :-X
« Τελευταία τροποποίηση: 24/12/09, 04:24 από G.K. »


Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
To τονικο συστημα πρεπει να καταργηθει αφου δεν χρησιμοποιειται σχεδον σε καμμια αλλη γλωσσα παγκοσιμως. Εγω το σταματησα μονος μου εδω και χρονια εκτος αν χρειαστει να γραψω καμμια επισημη επιστολη ή για κατι σοβαρο.
Παντα υπαρχει εξαιρεση στον κανονα. Γνωριζω κοπελα που ετοιμαζεται για διδακτορικο και κανει κατι κουφα ορθογραφικα λαθη στα σμσ αλλα και online και ξενερωνω.
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #92 στις: 24/12/09, 08:23 »
G.K.,
Συγχωνεύτηκε η συζήτηση με παλαιότερη σχετική... όπου αναφέρεται το πρόβλημα της δυσλεξίας.

Οι δυσλεκτικοί λοιπόν, ας χρησιμοποιούν ορθογράφο (πχ. σε firefox plugin).
Οι μη δυσλεκτικοί, να προσέχουν περισσότερο όταν γράφουν, και αν δεν θέλουν να προσέχουν την στιγμή που γράφουν, να χρησιμοποιούν μετά τον ορθογράφο.

Crossroad,
Σχεδόν όλες οι ευρωπαϊκές γλώσσες (για να μην πάω μακρύτερα) έχουν τόνους!


Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #93 στις: 24/12/09, 08:26 »
Με πρόλαβε ο Βραζίλης, απλά ήθελα να πω ότι έγινε φτωχότερη η γλώσσα μας με το μονοτονικό και την κατάργηση της καθαρεύουσας.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #94 στις: 24/12/09, 09:18 »
Με πρόλαβε ο Βραζίλης, απλά ήθελα να πω ότι έγινε φτωχότερη η γλώσσα μας με το μονοτονικό και την κατάργηση της καθαρεύουσας.

Φίλε studio54, η γλώσσα μας έγινε φτωχότερη και για άλλους πολλούς λόγους:

1) Η χρήση πολλών ξένων λέξεων στην καθημερινότητά μας.
2) Η έλλειψη τονισμού των λέξεων (κατ'εμέ είναι σημαντική, για άλλους όχι).
3) Η χρήση των λεγόμενων greekenglish, η οποία έχει καταντήσει επιδημική, στην προσπάθεια πολλών να ρίξουν το πρόβλημα της ανορθογραφίας τους στην δυσλεξία και στη σαθρή μας παιδεία και όχι στη δικιά τους υπαιτιότητα.
4) Η αποφυγή καλυτέρευσης των γραπτών είτε χρησιμοποιώντας ορθογράφους είτε προσπαθώντας να μάθουν αυτά που δεν γνωρίζουν περί ορθογράφησης.

Επίσης:

Πλησιαζει το 2010 και ακομα υπαρχουν ανορθογραφοι νεολαιοι και αρκετοι απο αυτους μαλιστα φοιτουν σε 3βαθμιες σχολες.
Πως εξηγειται;

Αυτή την απορία την έχω πολλά χρόνια τώρα και όχι γιατί φοιτούν σε πανεπιστήμια.
Είμαι πολύ περίεργος να δω στις πανελλήνιες να έβλεπα την έκθεσή τους. Είναι πασιφανές ότι αν η έκθεση είναι γεμάτη ορθογραφικά λάθη, το μάθημα παίρνει χαμηλή βαθμολογία, άρα και μειώνονται οι πιθανότητες τους να εισαχθούν σε κάποια σχολή.

Οπότε 2 τεινά:

1) Ξέρουν ορθογραφία απλά τη χρησιμοποιούν όποτε γουστάρουν.
2) Έχουν όντως δυσλεξία και προ των εξετάσεων, γνωστοποιούν το πρόβλημα στους καθηγητές τους ώστε να μην έχουν τις κυρώσεις.

Ό,τι και να φταίει το ζήτημα είναι να προσπαθεί ο παθών να το λύσει ή τουλάχιστον να προσπαθήσει να το καλυτερεύσει.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #95 στις: 24/12/09, 10:10 »
Με πρόλαβε ο Βραζίλης, απλά ήθελα να πω ότι έγινε φτωχότερη η γλώσσα μας με το μονοτονικό και την κατάργηση της καθαρεύουσας.

Φίλε studio54, η γλώσσα μας έγινε φτωχότερη και για άλλους πολλούς λόγους:

1) Η χρήση πολλών ξένων λέξεων στην καθημερινότητά μας.
2) Η έλλειψη τονισμού των λέξεων (κατ'εμέ είναι σημαντική, για άλλους όχι).
3) Η χρήση των λεγόμενων greekenglish, η οποία έχει καταντήσει επιδημική, στην προσπάθεια πολλών να ρίξουν το πρόβλημα της ανορθογραφίας τους στην δυσλεξία και στη σαθρή μας παιδεία και όχι στη δικιά τους υπαιτιότητα.
4) Η αποφυγή καλυτέρευσης των γραπτών είτε χρησιμοποιώντας ορθογράφους είτε προσπαθώντας να μάθουν αυτά που δεν γνωρίζουν περί ορθογράφησης.

Επίσης:

Πλησιαζει το 2010 και ακομα υπαρχουν ανορθογραφοι νεολαιοι και αρκετοι απο αυτους μαλιστα φοιτουν σε 3βαθμιες σχολες.
Πως εξηγειται;

Αυτή την απορία την έχω πολλά χρόνια τώρα και όχι γιατί φοιτούν σε πανεπιστήμια.
Είμαι πολύ περίεργος να δω στις πανελλήνιες να έβλεπα την έκθεσή τους. Είναι πασιφανές ότι αν η έκθεση είναι γεμάτη ορθογραφικά λάθη, το μάθημα παίρνει χαμηλή βαθμολογία, άρα και μειώνονται οι πιθανότητες τους να εισαχθούν σε κάποια σχολή.

Οπότε 2 τεινά:

1) Ξέρουν ορθογραφία απλά τη χρησιμοποιούν όποτε γουστάρουν.
2) Έχουν όντως δυσλεξία και προ των εξετάσεων, γνωστοποιούν το πρόβλημα στους καθηγητές τους ώστε να μην έχουν τις κυρώσεις.

Ό,τι και να φταίει το ζήτημα είναι να προσπαθεί ο παθών να το λύσει ή τουλάχιστον να προσπαθήσει να το καλυτερεύσει.

Δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα......
Και τα δυό παιδιά μου παίζουν με την μόδα των Greeklish και προτιμώ να τους κλειδώνω τον υπολογιστή παρά να αποκτήσουν αυτή την πολύ κακή συνήθεια.
Να σκεφτείς, κάποτε, μας έλεγε ο Γενικός Δ/ντής ότι η γραφή με κεφαλαία γράμματα είναι η ασπίδα του ανορθόγραφου..... -τι θα έλεγε σήμερα δεν τολμω να σκεφτώ.

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #96 στις: 24/12/09, 11:13 »
Είχα από παλιά την εντύπωση ότι εμπλεκόμενος κάποιος με σωστά τοποθετημένα θέματα βελτιώνει τις ικανότητες του τρόπον τινά, αυτόματα.
Θέλω μ αυτό να πώ, ότι καλλιεργείται χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια η καλαισθησία (κομψότητα πχ για ρούχα) όταν κάποιος μοιραία για να πάει στη δουλειά του περνάει απο βιτρίνες καταστημάτων ρουχισμού βλέποντας συνδυασμούς χρωμάτων, υφασμάτων κλπ.

Όμοια πιστεύω, ότι όποιος διαβάζει αρκετά, μοιραία ελαχιστοποιεί την πιθανότητα να κάνει ορθογραφικα λάθη*.
Ακόμα και στην εκμάθηση της κιθάρας πιστεύω ότι όταν ακούμε και βλέπουμε σωστό παίξιμο τόσο καλλιεργούμαστε στο να προσπαθούμε σωστά.

Κάποτε, στην εκπομπή "στα άκρα" ακούγοντας τον Μπαμπινιώτη μου έκανε καλή εντύπωση πως τοποθετήθηκε στην σημασία της ορθογραφίας λέγοντας περίπου ότι βοηθά πολύ την αποτελσματικότητα της επικοινωνίας και επίσης ότι αναπτύσσει την δομή της σκέψης.
Ότι δλδ ο εξασκημένος εγκέφαλος ανατρέχει αυτόματα σε πλουσιότατη βάση δεδομένων για να αποκωδικοποιήσει το κάθε μνμ και φυσικά οι πληροφορίες που παίρνει είναι εντυπωσιακές απο ένα ορθογραφημένο κείμενο. (ακόμα και αν συναντήσει άγνωστες για αυτόν λέξεις!!)

Προσωπικά, όταν πήρα χαμπάρι ότι, όχι μόνο μ ενοχλούσε η ανορθογραφία αλλά ο ίδιος γινόμουν ανορθόγραφος περιόρισα κατα πολύ τα greeklish (σε facebook και msn) συνειδητά.

*με εξαίρεση τους δυσλεκτικούς

Παραθέτω για το θέμα του τονισμού ένα ενδιαφέρον πραγραμματάκι στο οποίο ότι λέξη γράψει κάποιος την προφέρει το σκίτσο ακόμα και στα ελληνικά. Έχει ενδιαφέρον η προφορά του λάθος τόνου ή και η έλλειψη του.

Ένα πολύ ενδιαφέρον τεχνολογικό επίτευγμα.

He/she reads and speaks many languages.
Also, turns the head and the eyes following the mouse.

  Η γυναίκα (ή άνδρας κατ ' επιλογή) -σκίτσο διαβάζει και μιλάει πολλές
  γλώσσες, καθώς και την Ελληνική.
  Επίσης στρέφει το κεφάλι και τα μάτια της όπου πάει το ποντίκι.
  Γράψετε ό,τι θέλετε και θα το διαβάσει φωναχτά.


http://www.oddcast.com/home/demos/tts/frameset.php?frame1=talk


Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #97 στις: 24/12/09, 15:05 »
Πολυ ωραιο το link σου!
Το φοβερο ειναι οτι τα λεει και με ολες τις ντοπιες προφορες (αμερικανικη, ιρλανδεζικη, σκωτσεζικη, αγγλικη κοκ...) !!