Αποστολέας Θέμα: Ξύλα  (Αναγνώστηκε 41401 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mindgainz-Stomen

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
  • Strange numbers ? Hmm 5150 or 6505 ?
    • Προφίλ
    • Stomen - Myspace
Ξύλα
« στις: 12/07/08, 17:48 »
Γεια σας παίδες. Θα ήθελα αν ξέρετε να αναφέρετε ποιά ξύλα είναι καλύτερα για μια κιθάρα και ποιά χειρότερα εν συντομία.

Πχ θα αγοράσω τώρα μια IC που έχει mahogany body. Είναι καλο αυτό ?  :P

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Deaf metal ftw

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #1 στις: 12/07/08, 18:58 »
Ειναι απλο, τα καλυτερα ειναι τα παλια πριν το 60 με καλυτερο το μαονι ονδουρας (οσο πιο καλα τοσο το καλυτερο), και τα χειροτερα τα καινουρια με χειροτερο τον καπλαμα (οσο πιο καινουριος τοσο το χειροτερο)  Αυτο οφειλεται στην γνωστη ιδιοτητα του ξυλου να ακουγεται καλυτερα οσο περναει ο καιρος (δηλαδη μια κιθαρα playmobil του 1950 των 10 cent, ακουγεται πολυ καλυτερα απο μια Private stock PRS του 2008)

ΜΠΟΥΡΔΕΣ

Δεν υπαρχουν καλυτερα και χειροτερα ξυλα. Το ξυλο οσο ρολο και αν παιζει σε ενα ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ οργανο και οχι ακουστικο, εχει σχεση με το βαρος και την πυκνοτητα.  Οι μαγνητες, τα ηλεκτρικα και ο τυπος των ηλεκτρικων, ο τροπος δεσιματος λαιμου και σωματος (set neck - bolt on κτλ), το φινιρισμα, και το hardware παιζουν επισης ενα πολυ μεγαλο ρολο στον ηχο του οργανου, οπως επισης και ο τυπος πχ double cut, single cut, V και παει λεγοντας.

Τα ξυλα ειναι ενα πολυυυυυυ μεγαλο θεμα συζητησης, και καλυτερα να μην το αρχισουμε για ακομα μια φορα.

Κανε και ενα search στο φορουμ. Υπαρχουν θεματα.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #2 στις: 12/07/08, 22:09 »
αυτά που είναι ελαφριά και έχουν όμορφα νερά είναι τα καλύτερα ξύλα. Τα υπόλοπα τα ακούω λίγο βερεσέ.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #3 στις: 13/07/08, 11:56 »
τα καλυτερα ξυλα ειναι αυτα που βγαινουν απο τον παραδεισο........ομως δεν μπορει να τα βρει ο καθενας γιατι υπαρχει μυστικο portal καπου στην ονδουρα γι αυτο και ολοι νομιζουν οτι το μαονι ονδουρας ειναι το καλυτερο

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #4 στις: 13/07/08, 11:58 »
παιδια ακομα κ σε ενα μη ακουστικο οργανο τα ξυλα δεν βοηθαν στο sustain του ηχου???δεν ξερω το εχω αποροια?γιατι εχω δει πολλα παιδια να δοκιμαζουν κιθαρες κ καθως παιζουν πχ να βαζουν το πιγουνι τους στην κιθαρα για να δουν το sustain
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #5 στις: 13/07/08, 12:19 »
Αυτο δεν ειναι μονο για να δεις το sustain αλλα για να δεις κατα ποσο η κιθαρα "παλλεται" οταν χτυπας τις χορδες. Πχ μια κακη κατασκευη με κακο δεσιμο λαιμου και σωματος δεν θα παλλεται πολυ ολο το σωμα, σε αντιθεση με μια που εχει καλο δεσιμο κτλ. Φυσικα αυτο επιρεαζει ΚΑΙ το sustain, αλλα το sustain ειδικα για τα ηλεκρικα οργανα, εξαρταται πολυ περισσοτερο απο αλλους παραγοντες (μαγνητες/ηλεκτρικα, γεφυρα κτλ).
Γενικα θα ελεγα οτι καλα και κακα ξυλα δεν υπαρχουν. Απλα υπρχουν ξυλα ελαφρια, βαρια, με ομορφα νερα, χωρις ιδιατερα νερα και απο κει και περα ειναι θεμα ηχου που θες. Πχ ενα alder θα βγαλει περισσοτερη ατακα και πριμα/μπασσα απο ενα μαονι που τεινει να compressαρει τον ηχο, να τρωει λιγο την ατακα και να δινει πιο μουντο αλλα ζεστο ηχο... Απλα το καταλληλο ξυλο με τους καταλληλους μαγνητες θα σου δωσουν το αποτελεσμα που θες, αν και οσων αφορα τα ηλεκτρικα οργανα, ο ρολος που παιζουνε πλεον τα ξυλα ειναι πολυ μικρος μιας και με τους μαγνητες μπορεις να φτιαξεις οτι ηχο θες με οτι ξυλο και να χει η κιθαρα σου (ή ακομα κι αν δεν εχει ξυλο, αλλα fiber glass, αλουμινιο κτλ).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Mindgainz-Stomen

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
  • Strange numbers ? Hmm 5150 or 6505 ?
    • Προφίλ
    • Stomen - Myspace
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #6 στις: 13/07/08, 14:25 »
Thankiez guyz απλά ρωτάω γιατί ακούω πολλούς να λενε "το τάδε ξύλο χάνει κούρδισμα" ή "το τάδε ξύλο παίζει τέλεια με τον JB της Duncan" και τέτοια. Γενικά όλα αυτά ακούγονται πόλυ "περίεργα". Νταξ είναι λογικό σε μια hollow ή semi hollow να παίζει παραπάνω ρόλο το ξύλο αλλά την σήμερον ημέρα με τους τόνους εξοπλισμού δεν το κόβω να παίζει και τόσο σημαντικό ρόλο.
Deaf metal ftw

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #7 στις: 13/07/08, 15:14 »
Thankiez guyz απλά ρωτάω γιατί ακούω πολλούς να λενε "το τάδε ξύλο χάνει κούρδισμα" ή "το τάδε ξύλο παίζει τέλεια με τον JB της Duncan" και τέτοια. Γενικά όλα αυτά ακούγονται πόλυ "περίεργα". Νταξ είναι λογικό σε μια hollow ή semi hollow να παίζει παραπάνω ρόλο το ξύλο αλλά την σήμερον ημέρα με τους τόνους εξοπλισμού δεν το κόβω να παίζει και τόσο σημαντικό ρόλο.

Αυτοί θέλουν ξύλο...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #8 στις: 13/07/08, 15:34 »
Thankiez guyz απλά ρωτάω γιατί ακούω πολλούς να λενε "το τάδε ξύλο χάνει κούρδισμα" ή "το τάδε ξύλο παίζει τέλεια με τον JB της Duncan" και τέτοια. Γενικά όλα αυτά ακούγονται πόλυ "περίεργα". Νταξ είναι λογικό σε μια hollow ή semi hollow να παίζει παραπάνω ρόλο το ξύλο αλλά την σήμερον ημέρα με τους τόνους εξοπλισμού δεν το κόβω να παίζει και τόσο σημαντικό ρόλο.

Αυτοί θέλουν ξύλο...

...με βρεγμένο ειδικό ξύλο που χάνει κούρδισμα!!!  ;D  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #9 στις: 13/07/08, 16:47 »
επίσης αν η ταστιερα είναι απο έβενο, η κιθάρα έχει μουντό/μπάσο ήχο ενώ αν είναι maple έχει πριμο/σκαστό ήχο..
βέβαια παίζει ρόλο και το πόσο παχύ και ποιο βερνίκι έχει χρησιμοποιηθεί, δηλαδή μη νομίζεις πως "οκ πηρα alder σωμα και θα έχω πρίμο ήχο" γιατί αν έχεις το λάθος  βερνίκι θα βρεθείς προ δυσάρεστης εκπλήξεως...  ::) :-\

Αποσυνδεδεμένος Panagiotisrx7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 122
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #10 στις: 13/07/08, 17:25 »
Μετά από το Θεϊκό κομμάτι, ακούστε τον Reb να λέει ορισμένα πράγματα για τα ξύλα και το πάντρεμα τους στην τότε κιθάρα του σε συνδυασμό με τους μαγνήτες του!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #11 στις: 13/07/08, 18:00 »
Ωραίος. επέλεξε μαόνι για την πλάτη, κόα για το τόπ και έβαλε EMG's...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #12 στις: 13/07/08, 18:00 »
Φίλε Panagiotisrx7 με έφτιαξες με το κομμάτι,απο τα αγαπημένα μου του Reb Beach!
Όσο για τα ξύλα δεν μας είπε κάτι που δεν είναι γνωστό πλέον.

Εντάξει αυτό το θέμα μπορεί να συνεχίζεται για πολύ καιρό,όλοι έχουμε τις απόψεις μας,τις προτιμήσεις μας αλλά και διαφορετικές εμπειρίες με διαφορετικές κιθάρες.

Απλά θα συμφωνήσω ότι τα πάντα πάνω σε μια κιθάρα (συγκεκριμένα) έχουν ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα και τα ξύλα για μένα πολύ μεγάλο ρόλο και ευτυχώς είναι πράγματα που ακούγονται και δεν τα υποθέτεις απλά.

Όσο για την κιθάρα του Reb ααααχχχ παλιός μεγάλος έρωτας αυτη η Voyager,ακόμα θυμάμαι που τη χαλβάδιαζα πιτσιρικάς όταν την έιχε φέρει το παλιό ντο-ρε-μι κάπου εκεί κοντά στα early '90s,πραγματικά στην Ελλάδα πρέπει να ήρθαν ελάχιστες απο αυτές.

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #13 στις: 13/07/08, 18:07 »
Ωραίος. επέλεξε μαόνι για την πλάτη, κόα για το τόπ και έβαλε EMG's...

 ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #14 στις: 13/07/08, 21:02 »
επίσης αν η ταστιερα είναι απο έβενο, η κιθάρα έχει μουντό/μπάσο ήχο ενώ αν είναι maple έχει πριμο/σκαστό ήχο..
βέβαια παίζει ρόλο και το πόσο παχύ και ποιο βερνίκι έχει χρησιμοποιηθεί, δηλαδή μη νομίζεις πως "οκ πηρα alder σωμα και θα έχω πρίμο ήχο" γιατί αν έχεις το λάθος  βερνίκι θα βρεθείς προ δυσάρεστης εκπλήξεως...  ::) :-\

Γιαυτο με τις ταστιερες μην παιρνεις και ορκο....

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #15 στις: 13/07/08, 21:13 »
επίσης αν η ταστιερα είναι απο έβενο, η κιθάρα έχει μουντό/μπάσο ήχο ενώ αν είναι maple έχει πριμο/σκαστό ήχο..
βέβαια παίζει ρόλο και το πόσο παχύ και ποιο βερνίκι έχει χρησιμοποιηθεί, δηλαδή μη νομίζεις πως "οκ πηρα alder σωμα και θα έχω πρίμο ήχο" γιατί αν έχεις το λάθος  βερνίκι θα βρεθείς προ δυσάρεστης εκπλήξεως...  ::) :-\

Γιαυτο με τις ταστιερες μην παιρνεις και ορκο....

Οχι Νικο, μπορω να σε διαβεβαιωσω εγω, η ταστιερα κανει μεγαλη ως τεραστια διαφορα στον ηχο. Οι rosewood ταστιερες πχ ειναι πολυ πιο ζεστες, αρκετα πιο μπασες και ομοιογενεις σε σχεση με τις πιο πριμαριστες και σκαστες maple, και αυτο το λεω απο εμπειριες και δοκιμες. Κανει διαφορα εκει το ξυλο, εκτος και αν παιζεις σε κανα λινε 6 που ολα το ιδιο φαινονται. Για βαλε στο λανευ σου δυο κιθαρες παρομοιες, ιδιοι μαγνητες κλπ με διαφορα στην ταστιερα και θα με θυμηθεις.

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #16 στις: 13/07/08, 23:26 »
επίσης αν η ταστιερα είναι απο έβενο, η κιθάρα έχει μουντό/μπάσο ήχο ενώ αν είναι maple έχει πριμο/σκαστό ήχο..
βέβαια παίζει ρόλο και το πόσο παχύ και ποιο βερνίκι έχει χρησιμοποιηθεί, δηλαδή μη νομίζεις πως "οκ πηρα alder σωμα και θα έχω πρίμο ήχο" γιατί αν έχεις το λάθος  βερνίκι θα βρεθείς προ δυσάρεστης εκπλήξεως...  ::) :-\

Γιαυτο με τις ταστιερες μην παιρνεις και ορκο....

ενώ για το ...βερνίκι να πάρω? ;D :P

πλάκα έκανα ρε παιδιά... για να μη παρεξηγηθώ, προσωπικά θεωρώ τελείως ανούσιο να μιλάμε για την επιρροή των ξύλων στον ήχο που αντιλαμβάνονται οι μαγνήτες λόγω μεταβολής του μαγνητικού πεδίου...
τα ξύλα παίζουν ρόλο κατα 99% στην υφή, την όψη και τα μηχανικά χαρακτηριστικα της κιθάρας και -άντε να δώσω 1% στον ήχο της...
και πόσο μάλλον η ...ταστιέρα, που είναι μισός πόντος πάχος και 50 ποντους μήκος.. και που η ΚΥΡΙΑ χρήση της είναι στην ομορφιά και στην αίσθηση καθώς παίζεις!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #17 στις: 13/07/08, 23:38 »
πλάκα έκανα ρε παιδιά... για να μη παρεξηγηθώ, προσωπικά θεωρώ τελείως ανούσιο να μιλάμε για την επιρροή των ξύλων στον ήχο που αντιλαμβάνονται οι μαγνήτες λόγω μεταβολής του μαγνητικού πεδίου...
τα ξύλα παίζουν ρόλο κατα 99% στην υφή, την όψη και τα μηχανικά χαρακτηριστικα της κιθάρας και -άντε να δώσω 1% στον ήχο της...
και πόσο μάλλον η ...ταστιέρα, που είναι μισός πόντος πάχος και 50 ποντους μήκος.. και που η ΚΥΡΙΑ χρήση της είναι στην ομορφιά και στην αίσθηση καθώς παίζεις!
Μα η επιρροή των ξύλων δεν αφορά το μαγνητικό πεδίο. Αν ήταν έτσι, θα βάζαμε ένα μπράτσο κιθάρας σε καφάσι της λαϊκής. Τα ξύλα έχουν ρόλο στο τρόπο που θα κινηθεί η χορδή. Το κάθε ξύλο θα συντονιστεί διαφορετικά με τη χορδή, και θα δώσει διαφορετικούς αρμονικούς.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #18 στις: 13/07/08, 23:47 »
Νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να απαντήσουμε στο αιώνιο ερώτημα του αν τα ξύλα επηρεάζουν τον ήχο μιας ηλεκτρικής κιθάρας ως εξής :D.. Πρόσφατα έβαλα τρεις DiMarzio (Air Norton [Neck], Area '58 [Middle], Chopper [Bridge]) στην Fender Strat MIM maple ταστιέρα.. Όποιος έχει μια μεξικάνα strat με rosewood ταστιέρα και τους ίδιους (ή κάποιον από τους τρεις μαγνήτες) ας περάσει από το σπίτι μου να τις ακούσουμε και τις δυο σε κοινό ενισχυτή (για την ιστορία έχω rack αλλά θα το περιορίσουμε έτσι ώστε να ακούσουμε πιο "καθαρά" τις κιθάρες), να βιντεοσκοπίσουμε το event (τρομάρα μας) και μετά να ποστάρουμε έτσι ώστε και τα παιδιά του forum να μας πουν αν καταλαβαίνουν κάποια διαφορά.. Περιμένω προτάσεις..
« Τελευταία τροποποίηση: 14/07/08, 09:14 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #19 στις: 14/07/08, 00:15 »
Φίλε faser είναι κάτι που σκεφτόμουν και εγώ να κάνω,είμαι μέσα... αλλά η δική μου πρόταση έχει ως εξής:

Δεν έχω strat οπότε κανόνισε το συγκεκριμένο test με κάποιον άλλο φίλο/ους....η δική μου πρόταση αφορά το αντίθετο...δηλαδή να ακούσουμε την ίδια κιθάρα με άλλους μαγνήτες,έτσι θα έχουμε και την άλλη "εικόνα" και συγκεκριμένα μιλάω για την MusicMan JP όπου πρόκειται να αλλάξω μαγνήτες,θα μου έρθουν όμως οι μαγνήτες κατα τα μέσα Σεπτέμβρη.. 

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #20 στις: 14/07/08, 00:28 »
Οχι Νικο, μπορω να σε διαβεβαιωσω εγω, η ταστιερα κανει μεγαλη ως τεραστια διαφορα στον ηχο. Οι rosewood ταστιερες πχ ειναι πολυ πιο ζεστες, αρκετα πιο μπασες και ομοιογενεις σε σχεση με τις πιο πριμαριστες και σκαστες maple, και αυτο το λεω απο εμπειριες και δοκιμες. Κανει διαφορα εκει το ξυλο, εκτος και αν παιζεις σε κανα λινε 6 που ολα το ιδιο φαινονται. Για βαλε στο λανευ σου δυο κιθαρες παρομοιες, ιδιοι μαγνητες κλπ με διαφορα στην ταστιερα και θα με θυμηθεις.

Και παλι δεν ειναι θεμα rosewood/maple, ειναι επειδη αυτα τα ξυλα δεν εχουν ουτε το ιδιο βαρος, ουτε την ιδια πυκνοτητα, και οχι μονο η ταστιερα αλλα ΟΛΟ το μπρατσο, και γιαυτο ακουγονται διαφορετικα.
Αμα ηταν ετσι, σε λιγο θα μου πεις οτι μπορεις να καταλαβεις με ποια ταστιερα παιζει ο κλαπτον στην στρατ του.....

Αμα θες ελα να παρουμε απο τον φανη 2 squier να παμε σπιτι μου και αμα καταλαβεις διαφορα θα στην αγορασω.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #21 στις: 14/07/08, 01:14 »
ενώ για το ...βερνίκι να πάρω? ;D :P

πλάκα έκανα ρε παιδιά... για να μη παρεξηγηθώ, προσωπικά θεωρώ τελείως ανούσιο να μιλάμε για την επιρροή των ξύλων στον ήχο που αντιλαμβάνονται οι μαγνήτες λόγω μεταβολής του μαγνητικού πεδίου...
τα ξύλα παίζουν ρόλο κατα 99% στην υφή, την όψη και τα μηχανικά χαρακτηριστικα της κιθάρας και -άντε να δώσω 1% στον ήχο της...
και πόσο μάλλον η ...ταστιέρα, που είναι μισός πόντος πάχος και 50 ποντους μήκος.. και που η ΚΥΡΙΑ χρήση της είναι στην ομορφιά και στην αίσθηση καθώς παίζεις!

Τότε εαν βάζαμε το ίδιο set μαγνήτες σε 100 διαφορετικές κιθάρες, θα ακουγόταν όλες το ίδιο?

Αν είχαν το ίδιο σχήμα, τις ίδιες διαστάσεις και το ίδιο hardware (γέφυρες, ποτενσιόμετρα κλπ) θα ακούγοταν αρκετά κοντά. Πχ μια rosewood τελεκάστερ ακούγεται σχεδόν το ίδιο με μια alder ή ash. Και όπως και να το κάνουμε 2 πανομοιότυπες ash τελεκάστερ δεν ακούγονται το ίδιο μεταξύ τους...

Σε γενικές γραμμές, δε διαφωνώ ότι τα ξύλα έχουν κάποια επιρροή στον ήχο του οργάνου. Πχ τα βαριά ξύλα με μεγάλη πυκνότητα βγάζουν πιο μπάσσο ήχο κλπ. Ωστόσο δεν υπάρχει αντικειμενική μέτρηση της ποιότας των ξύλων. Δε μπορώ πχ να ακούω ότι το μαόνι είναι καλύτερο από το alder κ.ο.κ. Ούτε ότι μια κιθάρα από μαόνι δεν κάνει για καθαρά ή μια alder για μέταλ...

Έχω ακούσει στρατ με σώματα των 500-600 ευρώ και άλλες με squier ή allparts σώματα που δεν είχαν να ζηλέψουν τίποτα... Ειδικά σε κιθάρες με active μαγνήτες, και στις στρατοκάστερ που οι μαγνήτες είναι βιδωμένοι στο pickguard τα χαρακτηριστικά των 'tonewoods' απαλοίφονται.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #22 στις: 14/07/08, 01:32 »
Αν είχαν το ίδιο σχήμα, τις ίδιες διαστάσεις και το ίδιο hardware (γέφυρες, ποτενσιόμετρα κλπ) θα ακούγοταν αρκετά κοντά. Πχ μια rosewood τελεκάστερ ακούγεται σχεδόν το ίδιο με μια alder ή ash. Και όπως και να το κάνουμε 2 πανομοιότυπες ash τελεκάστερ δεν ακούγονται το ίδιο μεταξύ τους...

Σε γενικές γραμμές, δε διαφωνώ ότι τα ξύλα έχουν κάποια επιρροή στον ήχο του οργάνου. Πχ τα βαριά ξύλα με μεγάλη πυκνότητα βγάζουν πιο μπάσσο ήχο κλπ. Ωστόσο δεν υπάρχει αντικειμενική μέτρηση της ποιότας των ξύλων. Δε μπορώ πχ να ακούω ότι το μαόνι είναι καλύτερο από το alder κ.ο.κ. Ούτε ότι μια κιθάρα από μαόνι δεν κάνει για καθαρά ή μια alder για μέταλ...

Έχω ακούσει στρατ με σώματα των 500-600 ευρώ και άλλες με squier ή allparts σώματα που δεν είχαν να ζηλέψουν τίποτα... Ειδικά σε κιθάρες με active μαγνήτες, και στις στρατοκάστερ που οι μαγνήτες είναι βιδωμένοι στο pickguard τα χαρακτηριστικά των 'tonewoods' απαλοίφονται.

Τα υπογραμμισμενα ειναι σημεια κλειδια. Αυτο που πρεπει να καταλαβουμε ειναι οτι δεν ειναι ο τυπος του ξυλου που καθοριζει τον ηχο, αλλα τα υπολοιπα χαρακτηριστικα του.
Ας αναρωτηθουμε: Γιατι να ειναι το μαονι ονδουρας το θεικο και το basswood για τον ****** και να μην ειναι το αντιθετο πχ?

Οσο για τις κιθαρες των 1000 και των 100 ευρω, εχω δει ατομο σε αλλο φορουμ, να αλλαζει το σωμα της fender τελε του, με σωμα harley benton γιατι ελεγε οτι ακουγοταν καλυτερα. ;D

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #23 στις: 14/07/08, 04:30 »
Gabriel6th, δεν είναι θέμα ποιο είναι "καλύτερο" και ποιο όχι, όπως σωστά λες.

Αλλά το πως και τα ξύλα παίζουν το ρόλο τους, όπως όλες οι υπόλοιποι παράμετροι. Το καθένα με τον δικό του τρόπο.
Μια Epi και μια Gibson LP καλά σεταρισμένες, με ίδιους μαγνήτες, ηλεκτρικά, κλειδιά και γέφυρες θα ακούγονται το ίδιο?

Θα ακούγονται πολύ παρόμοια. Όχι το ίδιο καθώς δεν έχουν το ίδιο πάχος σε καπάκια, δεν έχουν το ίδιο neck joint και υπάρχουν κάποιες κατασκευαστικές διαφορές. Ακόμα και 2 Gibson LP κλώνος η μία της άλλης θα έχουν κάποιες διαφορές πάντως. Οι οποίες όσο ανεβαίνει το gain του ενισχυτή ή όσο πιο high output μαγνήτες χρησιμοποιούμε θα συγκλίνουν.

Μπορεί να έχω παρα-επηρεαστεί κι εγώ από τα ακουστικά όργανα που ασχολούμαι σχεδόν αποκλειστικά τα τελευταία χρόνια, δε ξέρω.

Στα ακουστικά όργανα οι διαφορές είναι αβυσσαλαίες. Και οφείλεται στο γεγονός ότι τα ξύλα είναι πολύ πιο λεπτά με αποτέλεσμα να πάλλονται πολύ πιο έντονα, το σχήμα κάνει τα ηχητικά κύματα να ανακλόνται πολύ περισσότερο και φυσικά το γεγονός ότι έχουν αέρα μέσα στο σκάφος... Δε θα ακούσω εύκολα τη διαφορά έβενου και τριανταφυλλιάς στην ταστιέρα αλλά αν το ένα καπάκι είναι έλατο και το άλλο παλίσανδρος πχ θα το καταλάβω.  Στα solid body είναι όμως πολύ μικρότερες οι διαφορές. Βλέπεις όμως και στις ακουστικές. Μπορεί μια ovation και μια taylor να ακούγονται το ίδιο καλά στον ενισχυτή με παρόμοια συμπεριφορά... μόλις βγούν τα βύσματα όμως οι διαφορές τους είναι χαώδης και η μία μπορεί να μην είναι καν από ξύλο... Η παραφιλολογία υπάρχει σε κάθε κατηγορία οργάνων. Και οι ελιτίστες. Όπως στον ήχο υπάρχουν οι χαϊφιντελάδες που δεν ακούνε τίποτα λιγότερο από B&W και Audio Research, έτσι στις ηλεκτρικές υπάρχουν αυτοί που σνομπάρουν τα σώματα απο 2 κομμάτια και πάνω,  κλπ κλπ κλπ.... Δε με ενοχλούν αλλά δε μου αρέσει να διαμορφώνονται απόψεις και να αποκαρδιώνονται παιδιά που ξεκινάνε τώρα με περιορισμένο budget.

Ο Page είπε μπήκα σε ένα μαγαζί, έπιασα μια λες πόλ είχε ωραίο sustain και την αγόρασα. Όχι μπήκα σε ένα μαγαζί, βρήκα μια λες πόλ με ωραίο μαόνι, ποτς 500κ, μπλά μπλα μπλά... Μπορεί να ακούγομαι φαν της υπεραπλούστευσης αλλά στην πραγματικότητα είμαι φαν του ενός καρπουζιού ανα μασχάλη. Όταν κάποιος δε μπορεί να καταλάβει τη διαφορά μεταξύ fuzz και overdrive ή παίζει με MG30FX το να μιλάμε για tonewoods είναι σαν να διυλίζουμε τον κόνωπα και να καταπίνουμε την καμήλα...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #24 στις: 15/07/08, 18:28 »
Μετά από το Θεϊκό κομμάτι, ακούστε τον Reb να λέει ορισμένα πράγματα για τα ξύλα και το πάντρεμα τους στην τότε κιθάρα του σε συνδυασμό με τους μαγνήτες του! http://www.youtube.com/watch?v=KWGQWu6mSWM

Ποιόν πρέπει να απαγάγουμε για ξαναξεκινήσει η Ibanez να βγάζει τέτοιες ΚΙΘΑΡΑΡΕΣ???

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
42046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 22:50
από theodoropoulos
8 Απαντήσεις
4160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 23:50
από Jezus
0 Απαντήσεις
2078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/09, 02:44
από kopaniamento
5 Απαντήσεις
4060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/10, 13:49
από Vaiking
1 Απαντήσεις
2287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/10, 09:56
από Johnie Darko
12 Απαντήσεις
5344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/12, 16:03
από Spyros Delta
3 Απαντήσεις
5765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/13, 10:54
από panicX
34 Απαντήσεις
17057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/17, 21:27
από panixgr
33 Απαντήσεις
14952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/18, 18:57
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
6151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/22, 16:24
από Ioannis Anastassakis