Αποστολέας Θέμα: Αγορά κιθάρας  (Αναγνώστηκε 6075 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jonisp1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Αγορά κιθάρας
« στις: 10/03/08, 02:00 »
Συγγνώμη που ποστάρω εδώ αλλά στο Μουσικά όργανα και εξοπλισμός δεν με άφηνε να ποστάρω

Λιπών σκέπτομαι να αρχίσω ηλεκτρική κιθάρα είμαι 16 χρονών σκοπεύω να διαθέσω έως 300 εύρο (κιθαρα+ενησχητη) για την πρώτη μου επαφή γενικά με μουσικά όργανα
Κατά πρώτον είμαι αριστερός αλλά δεν θέλω να μάθω να παίζω με αριστερή κιθάρα οπότε σκοπεύω να Παρώ κανονική σκέπτομαι για αυτήν την κιθάρα http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=2962  και αυτόν τον ενισχυτή http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_14_1401&products_id=414 τι λέτε είναι καλές επιλογές? Και τώρα κάποιες ερώτησης – διευκρίνησης
Την κιθάρα την θέλω κυρίως για metal κομμάτια αλλά σκοπεύω να παίζω πολλά ίδει έχω ακούσει ότι η 5 μαγνήτες βγάζουν πιο καλό metal ήχο αυτό αληθεύει? και επίσης ο ενισχυτής θα έχει ηκανοπιητηκη παραμόρφωση η θα χριστώ πεταλ? Για κιθάρες  τέτοιας τιμής έχω ακούσει ότι το τρέμολο (το οπιο δεν νομίζω να ποληχρισιμοπιο) είναι μάπα πχ ένας φίλος μου έχει μια Yamaha τον 200 εύρο και το τρέμολο έχει βγει πολύ μάπα ένας άλλος έχει μια Ibanez 400 εύρο και το τρέμουλο είναι πολύ καλό επίσης επειδή αυτή δεν έχει κάτι βίδες Πάνο στην τασιερα που κρατανε της χορδές για να μην ξεκουρδίζονται θα ξεκουρδίζετε εύκολα τέτοια βιδακια ας τα πω γιατί δεν ξερό πως λέγονται γίνετε να βάλω εγώ? Αν ναι πόσο θα πληρώσω?


Επίσης πέρα της κιθάρας τώρα λέτε να δυσκολευτώ επειδή είμαι αριστερός? Εγώ πιστεύω ότι θα μου είναι πιο δύσκολο στο χτύπημα τον χορδών αλλά θα μάθω πιο γρήγορα την τασιερα

Του χρόνου βεβαία θα ξεκινήσω και οδιο λογικά για να μάθω και κάτι παραπάνω την κιθάρα πιστεύω ότι θα την Πάρο μέσα σε αυτόν τον μήνα λέτε εάν πάρω ένα βιβλίο με νότες μέσα και τα λιπα να με βοηθήσει καθόλου?


Ευχαριστώ και συγγνώμη εάν σας κούρασα  ;D

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 10/03/08, 19:51 »
Καλησπερα.
Κατ'αρχας, κρατα αυτη την αγγελια σε ενα κομματι χαρτι, μεσα σε ενα ντουλαπι, σε περιπτωση που ασχοληθεις με τη μουσική, και διαβασε τη μετα απο 10 χρονια ...
σιγουρα τοτε θα με καταλαβεις ..
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Οσο αφορα το υπολοιπο σκελος της ερωτησης σου, θα σου προτεινα αυτα που πραγματικα ήταν καλες κινήσεις απο το δικο μου ταξιδι..
η τεχνική, ειναι οτι πιο σπουδαιο μπορεις να "αγορασεις" ..
Να πας σε μια μουσική σχολή, και να μαθεις αυτό που σου αρεσει ..
να πας 2-3 σαββατα, σε οσα περισσοτερα μαγαζια μπορεις και δοκιμασεις οσες κιθαρες μπορεις ... αν θα εχεις και καποιον που ξερει (πραγματικα ξερει) μαζι σου,  θα ειναι  μεγαλη βοηθεια ..
διαλεξε τη κιθαρα που σε βολευει, και επικοινωνεις και ασε τον εαυτό σου να αποφασισει αν θα παιξεις με αριστερη, η με δεξια κιθαρα ..

αυτες οι "βιδες" που λες λεγονται "φλουντ ροουζ" - το αυθεντικο, εχει καμια 300 ευρω απο μοινο του, οποτε .. ξεχνα το!
η ικανοποιητική παραμορφωση ... ειναι τεραστιο θεμα .. Οταν μετα απο καμια 10 χρονια ανοιξεις το ντουλαπι και διαβασεις αυτό το post .. θα καταλαβεις ..
Αυτα!

Αποσυνδεδεμένος jonisp1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 10/03/08, 20:52 »
το πρόβλημα είναι ότι το πιο κοντινό μαγαζί είναι 50 χιλιόμετρα μακριά δλδ στην Χαλκίδα για αυτό που λες με της αριστερές/δεξιές έχω δοκιμάσει με δεξιά κιθάρα και με βόλευε πολλή περισσότερο από αριστερή

Αποσυνδεδεμένος navy82

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • OSMOND STC-33 RULEZ
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 11/03/08, 17:22 »
παρε κτελ και ελα αθήνα
http://www.jacksonguitars.com/products/search.php?partno=2900012585

270€!!!!!!!!!!!!!!!!!1
 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος riffraff

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • pirate
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 15/03/08, 01:22 »
Η κιθάρα ειναι πολλή καλή επιλογή και τα αξίζει τα λεφτά της.
Για ενισχυτή θα σου προτεινα αυτόν http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_14_1401&products_id=1329
Καλή αρχή

Αποσυνδεδεμένος jonisp1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 16/03/08, 04:14 »
πηστεβης οτι αυτος ο ενισχητης ειναι καλητερος ? εχω ακουση οτι η MARSHALL βγαζουν πολη καλο ειχο

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 16/03/08, 15:27 »
Σε αυτή την κατηγορία ενισχυτών δε θα ακούσεις φοβερές διαφορές στον ήχο. Η σειρά MG της Marshall δεν έχει καμία σχέση με τα ακριβά μοντέλα της εταιρίας. Πολύ πιθανό να έπαιρνα κι εγώ τον Behringer, που έχει και μεγαλύτερο ηχείο. Αλλά ειδικά για μικρό τρανζιστοράτο ενισχυτή, κοίτα και στις αγγελίες. Θα βρεις στα ίδια χρήματα αρκετά καλύτερους ενισχυτές.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 16/03/08, 17:56 »
Γενικά όταν ξεκινάς να προτιμάς κατα τη γνώμη μου Ibanez. Αυτό γιατί ακόμα και τα φτηνά της μοντέλα έχουν αξιοπρεπή ξύλα και υλικά και σε περίπτωση που θες να βάλεις κάποιους καλύτερους μαγνήτες θα έχεις και ένα καλό όργανο. Όσον αφορά τον Marshall τον είχα όταν ξεκίνησα και δεν θα στον πρότεινα γιατί δεν έχει equalizer και δεν θα παίζει κάτι το αξιόλογο. Αν θες Marshall πάρε τον MG15

Αποσυνδεδεμένος jonisp1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 16/03/08, 19:00 »
τον εχει ενας φιλος μου αυτον τον ενισχητη που λες και ειναι πολη μαπα δεν βγαζη καθολου καλο καθαρο ειχο και στην παραμορφοση μπουκονη

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 16/03/08, 21:46 »
τον εχει ενας φιλος μου αυτον τον ενισχητη που λες και ειναι πολη μαπα δεν βγαζη καθολου καλο καθαρο ειχο και στην παραμορφοση μπουκονη

Φαντάσου λοιπόν ο MG10 που σκέφτεσαι εσύ (τον παρέθεσες στο πρώτο σου ποστ). Είναι το μικρότερο "αδερφάκι" του MG15. Πραγματικά καλύτερα να κοιτάξεις κάτι μεταχειρισμένο.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος jonisp1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 16/03/08, 23:41 »
μαλον εχεις δικιο

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
11714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/05, 02:13
από dracula
18 Απαντήσεις
11941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/04, 17:33
από ASSOS
17 Απαντήσεις
9032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/04, 13:38
από DimitrisT
52 Απαντήσεις
20867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/08, 19:29
από Solstafir
14 Απαντήσεις
7245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/08, 16:37
από m@ster k@frer
1 Απαντήσεις
2910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 20:22
από fenderiarhs
45 Απαντήσεις
17444 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 22:41
από themos
29 Απαντήσεις
10167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 18:39
από nikosgr123
24 Απαντήσεις
7670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/08, 01:20
από Jezus
26 Απαντήσεις
10070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 16:29
από MISTREATED