Αποστολέας Θέμα: Καθαριστής Αέρα  (Αναγνώστηκε 22707 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Καθαριστής Αέρα
« στις: 16/03/16, 16:00 »
καλησπέρα,
η άνοιξη έχει μπει για τα καλά, η σκόνη απο την Αφρική έχει εγκατασταθεί στην Αθηνα εδώ και ένα μήνα και τα συνάχια απο αλλεργία δίνουν και παίρνουν.
είμαι στην αναζήτηση λοιπόν καθαριστή αέρα (και όχι ιονιστή )
οι βασικές ανάγκες περιορίζονται σε καθαρισμό αέρα για ένα δωμάτιο (αν μπορεί να καλύψει και παραπάνω δε με χαλάει) , φιλτράρισμα απο σκόνη ,γύρη και γενικά αλλεργιογόνα . να καθαρίζει μυρωδιές , καπνό απο τσιγάρο κτλ δε με ενδιαφέρει διότι δεν έχω κατοικίδια και δεν καπνίζω ποτέ μέσα στο σπίτι.
αν γνωρίζει κάποιος σχετικά θα ήθελα τις προτάσεις του παρακαλώ.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Καθαριστής Αέρα
« Απάντηση #1 στις: 17/03/16, 15:47 »
Εγω χρησιμοποιω αφυγραντήρα που έχει και λειτουργία ιονιστή (ενεργοποιείται/ απενεργοποιειται manually), και ειμαι πολύ ευχαριστημενος απο την απόδοση του (και στην αφύγρανση - ο κύριος λόγς που τον πήρα - και στον καθαρισμό του εσωτερικού αέρα του σπιτιού). Τον έχω σε κεντρικό σημειο του σπιτιού και καλύπτει σχεδόν όλο το σπίτι (ειδικά στο θεμα της υγρασιας με εσωσε φετος...) Νομιζω οτι ενα τετοιο μηχανημα θα σου κανει πιο ολοκληρωμενη δουλεια απο ενα αποκλειστικα καθαριστη αερα.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Καθαριστής Αέρα
« Απάντηση #2 στις: 17/03/16, 17:39 »
Εγω χρησιμοποιω αφυγραντήρα που έχει και λειτουργία ιονιστή (ενεργοποιείται/ απενεργοποιειται manually), και ειμαι πολύ ευχαριστημενος απο την απόδοση του (και στην αφύγρανση - ο κύριος λόγς που τον πήρα - και στον καθαρισμό του εσωτερικού αέρα του σπιτιού). Τον έχω σε κεντρικό σημειο του σπιτιού και καλύπτει σχεδόν όλο το σπίτι (ειδικά στο θεμα της υγρασιας με εσωσε φετος...) Νομιζω οτι ενα τετοιο μηχανημα θα σου κανει πιο ολοκληρωμενη δουλεια απο ενα αποκλειστικα καθαριστη αερα.


+1
White noise

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Καθαριστής Αέρα
« Απάντηση #3 στις: 17/03/16, 19:03 »
Εγω χρησιμοποιω αφυγραντήρα που έχει και λειτουργία ιονιστή (ενεργοποιείται/ απενεργοποιειται manually), και ειμαι πολύ ευχαριστημενος απο την απόδοση του (και στην αφύγρανση - ο κύριος λόγς που τον πήρα - και στον καθαρισμό του εσωτερικού αέρα του σπιτιού). Τον έχω σε κεντρικό σημειο του σπιτιού και καλύπτει σχεδόν όλο το σπίτι (ειδικά στο θεμα της υγρασιας με εσωσε φετος...) Νομιζω οτι ενα τετοιο μηχανημα θα σου κανει πιο ολοκληρωμενη δουλεια απο ενα αποκλειστικα καθαριστη αερα.

καταρχήν σ'ευχαριστώ για την πρόταση
αγόρασα έναν αφυγραντή για τους δικούς μου πριν μερικούς μήνες και όντως κάνει εξαιρετική δουλειά . στο σπίτι μου όμως επειδή υπάρχει (λειτουργεί) κεντρική θέρμανση δεν έχω πρόβλημα υγρασίας.
ο ιονιστής δεν καθαρίζει τον αέρα αλλά ιονίζει τα σωματίδια σκόνης με αποτέλεσμα να κολλάνε στις επιφάνειες του χώρου.
ο καθαριστής αέρα (air purifier που λένε και οι Εγγλέζοι) φιλτράρει τον αέρα κατακρατώντας στα φίλτρα του τη σκόνη, τη γύρη κτλ.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Καθαριστής Αέρα
« Απάντηση #4 στις: 18/03/16, 14:51 »
Εγω χρησιμοποιω αφυγραντήρα που έχει και λειτουργία ιονιστή (ενεργοποιείται/ απενεργοποιειται manually), και ειμαι πολύ ευχαριστημενος απο την απόδοση του (και στην αφύγρανση - ο κύριος λόγς που τον πήρα - και στον καθαρισμό του εσωτερικού αέρα του σπιτιού). Τον έχω σε κεντρικό σημειο του σπιτιού και καλύπτει σχεδόν όλο το σπίτι (ειδικά στο θεμα της υγρασιας με εσωσε φετος...) Νομιζω οτι ενα τετοιο μηχανημα θα σου κανει πιο ολοκληρωμενη δουλεια απο ενα αποκλειστικα καθαριστη αερα.

καταρχήν σ'ευχαριστώ για την πρόταση
αγόρασα έναν αφυγραντή για τους δικούς μου πριν μερικούς μήνες και όντως κάνει εξαιρετική δουλειά . στο σπίτι μου όμως επειδή υπάρχει (λειτουργεί) κεντρική θέρμανση δεν έχω πρόβλημα υγρασίας.
ο ιονιστής δεν καθαρίζει τον αέρα αλλά ιονίζει τα σωματίδια σκόνης με αποτέλεσμα να κολλάνε στις επιφάνειες του χώρου.
ο καθαριστής αέρα (air purifier που λένε και οι Εγγλέζοι) φιλτράρει τον αέρα κατακρατώντας στα φίλτρα του τη σκόνη, τη γύρη κτλ.


Οι συγχρονοι ιονιστές έχουν και ενσωματωμενα φίλτρα, δεν ξερω αν αυτο ισχύει για ολα τα μοντελα, τουλαχιστον αυτο που εχω παρει, διαθετει.
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
7558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/06, 07:13
από teri
44 Απαντήσεις
13845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/06, 11:11
από Ikaros
0 Απαντήσεις
1457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/08, 23:49
από ε?
0 Απαντήσεις
2598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/08, 19:38
από Μαργαρίτα Π.
5 Απαντήσεις
2618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/08, 11:06
από Neikos
0 Απαντήσεις
2446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 23:27
από krios80
6 Απαντήσεις
3450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 16:53
από mati
0 Απαντήσεις
1667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/18, 11:57
από ivikos