Αποστολέας Θέμα: Αγορά απο Ebay  (Αναγνώστηκε 7844 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Αγορά απο Ebay
« στις: 17/12/07, 00:34 »
ναι υπαρχει αλλο thread,αλλα δεν χρειαζεται να σβηστει αυτο..ειναι πολυ σημαντικο για μενα.
λοιπον,θελω να παρω μια κιθαρα που βρηκα στο  ebay απο αμερικα,1000 $ κάνει,δλδ 693 ευρω..
για τα μεταφορικά περιμενω απαντηση..δεν νομιζω να ξεπερνανε τα 150$...
συνολο,αν παρουμε την περιπτωση για 150 $ μεταφορα,πως θα μου βγουν?θα πληρωσω και τελωνειο ετσι?
ποσο θα πληρωσω?
πως μπορω να το αποφυγω να πληρωσω τελωνειο?
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά απο Ebay
« Απάντηση #1 στις: 17/12/07, 15:06 »
αν και εχει απαντηθει 200000000000000000000095094093093093093093093 φορες, παμε ξανα για μια ακομα, πληρωνεις ενα 25% περιπου επι της συνολικης αξιας κιθαραρας + μεταφορικων (δηλαδη φορολογουνται ΚΑΙ τα μεταφορικα.) Αν στη στειλουν με ιδιωτικη εταιρεια θα πληρωσεις και εξοδα εκτελωνισμου (απο 50 ευρω και ανω) εκτος και πας ο ιδιος στο αεροδρομιο και το εκτελωνισεις (οπλισου με πολλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλληηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη υπομονη). Αν στο στειλουν με usps (τα αμερικανικα ταχυδρομεια) τα εξοδα εκτελωνισμου ειναι 6€.

Το τελωνειο ΔΕΝ το γλιτωνεις ,εχεις πιθανοτητες ομως αν στο στειλουν με USPS, να μην περασεις τελωνειο και αυτο ειναι ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ. Αν στο στειλουν με ιδιωτικη εταιρεια θα πληρωσεις 1999999999999999999999999999999999999999% τελωνειο.

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά απο Ebay
« Απάντηση #2 στις: 17/12/07, 18:57 »
αυτά δεν ισχύουν...έχω φέρει από ebay δεκάδες αντικείμενα από όλο τον πλανήτη σχεδόν...ΤΟ ΠΑΝ είναι η καλή επικοινωνία με τον πωλητή...ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μπαίνει μέσα στην χώρα περνάει από τελωνείο....το θέμα είναι πως θα αποφύγεις την δασμολόγηση και τον ΦΠΑ...

Αυτό γίνεται με 2 τρόπους(πάντα μιλάω βάση την εμπειρία που έχω αποκομήσει γιατί έχω φέρει αρκετά διαφορετικά πράγματα, πολύ ακριβά και πολύ φτηνά, μεγάλα-μικρά, μεγάλη ιστορία...)

1) Πάνω στο δελτίο αποστολής πρέπει να είναι σημειωμένη η ένδειξη "gift" ή "sample"...αυτό σημαίνει πως ο πωλητής εξ Αμερικής δηλώνει ως "δώρο" το αντικείμενο που σου στέλνει, οπότε δεν τίθεται θέμα φορολόγησης...

2) Πρέπει το αντικείμενο που σου στέλνει να είναι δηλωμένο με μικρότερη αξία..με αυτόν τον τρόπο (π.χ. πες ότι τα $1000 που λες εσύ αυτός τα κάνει 150, + 150 για τα μεταφορικά έχουμε $300..τα πολλαπλασιάζεις με 5% που είναι ο δασμός και επί 19% ΦΠΑ και έχεις 374.85$ σύνολο...Εσύ στο ελληνικό κράτος πληρώνεις τα $74.85...φαντάσου πόσο θα πήγαινε αν είχαμε $1000 + $150.... ::)) πληρώνεις λιγότερα λεφτά σαν φόρους-δασμούς, ΑΛΛΑ αυτό το ποσό δηλώνεται και στην ασφάλεια μεταφοράς που ενδέχεται να βάλεις...δλδ, αν συμβεί κάτι εσύ θα αποζημιωθείς για τα $150 που δηλώθηκε η κιθάρα...βέβαια εμένα δεν μου έτυχε ποτέ τίποτα γιατί το USPS είναι απλά κορυφαίο, αλλά και οι ΤΑΧΥΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΕΛΤΑ που συνεργάζουνται είναι αρκετά προσεκτικοί..

Η συμβουλή μου είναι να βεβαιωθείς ότι ο πωλητής προτίθεται να κάνει αυτή την "εξυπηρέτηση" για εσένα (και το "δώρο" και μειωμένη αξία") και αν είναι ΟΚ, τότε προχώρα άφοβα...μην πληρώνεις τσάμπα λεφτά στους μα***ες!! >:(

Γεγονός είναι ότι παλιότερα, ειδικά τα ebay stores δεν δέχονταν να κάνουν αυτά τα πράγματα, γιατί στην Αμερική είναι αδίκημα, αλλά πλέον με την δεδομένη ισοτιμία-ξεφτίλα του νομίσματός τους, έχουν ρίξει νερό στο κρασί τους και περιμένουν από την ευρωπαική και όχι μόνο αγορά για να πουλήσουν όπως παλιά...

Εσύ κοίτα να βεβαιωθείς ότι

1.θα στην στείλει με USPS με tracking number   

2.θα την δηλώσει ως δώρο και με μικρότερη αξία

3.δεν θα βάλει μέσα στο κουτί ΚΑΜΙΑ απόδειξη(invoice-receipt), και θα βγάλει όλα τα αυτοκόλητα, ταινίες, ταμπέλες κτλ, το οτιδήποτε δλδ θα την κάνει να φαίνεται καινούργια...μόνο η κιθάρα με το flight case(απαραίτητο!!).Επίσης δώστου 20-30$ παραπάνω να σου βάλει διπλό κουτί και να το τιγκάρει με αυτοκόλλητα FRAGILE!!!!

και δν έχεις να φοβάσαι τπτ...αν έχεις και paypal τα πράγματα είναι απολύτως ασφαλή...ειδικά τώρα στις γιορτές είναι ευκαιρία, γιατί γίνεται χαμός και χαλαρώνει ο υποτιθέμενος έλεγχος...φίλος μου έφερε les paul supreme δηλωμένη για 100$!!!! :o :o :o

Παιδιά πλέον το ebay σώζει ζωές...ακόμα και ρούχα, παπούτσια, ηλεκτρονικά, δώρα τα πάντα από ebay τα παίρνω...η χειρότερη διαφορά στο οτιδήποτε πουλιέται και εδώ είναι 40% φτηνότερα!!!!!!! Στις καλές περιπτώσεις φτάνει και το 60-70%!!!Θέλει οργάνωση και καλή επικοινωνία...απλά...

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά απο Ebay
« Απάντηση #3 στις: 17/12/07, 21:01 »
1) Πάνω στο δελτίο αποστολής πρέπει να είναι σημειωμένη η ένδειξη "gift" ή "sample"...αυτό σημαίνει πως ο πωλητής εξ Αμερικής δηλώνει ως "δώρο" το αντικείμενο που σου στέλνει, οπότε δεν τίθεται θέμα φορολόγησης...

Δεν θελω να σε στενοχωρησω αλλα ισχυουν.....Σε αυτη λοιπον την περιπτωση ο εκτελωνιστης εχει δικαιωμα αν του καπνισει, αν δεν του καθισε η γυναικα το βραδυ, η απλα αν νομισει οτι τον κοροιδευεις δηλωνοντας το ως δωρο ;) ;) ;) ;) ;) ;)  να τιμολογησει το αντικειμενο βασει καταλογων που τηρουνται στο τελωνειο με ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ τιμες ειδων.....Οι τελωνειακοι δνε ειναι χαζοι και να ξερεις οτι βλεπουν πολλλλλλλλλααααααααααααααααααααααααααααααα gifts στο τελωνειο......δεν γεννηθηκαν χτες.......

2) Πρέπει το αντικείμενο που σου στέλνει να είναι δηλωμένο με μικρότερη αξία..με αυτόν τον τρόπο (π.χ. πες ότι τα $1000 που λες εσύ αυτός τα κάνει 150, + 150 για τα μεταφορικά έχουμε $300..τα πολλαπλασιάζεις με 5% που είναι ο δασμός και επί 19% ΦΠΑ και έχεις 374.85$ σύνολο...Εσύ στο ελληνικό κράτος πληρώνεις τα $74.85...φαντάσου πόσο θα πήγαινε αν είχαμε $1000 + $150.... ::)) πληρώνεις λιγότερα λεφτά σαν φόρους-δασμούς, ΑΛΛΑ αυτό το ποσό δηλώνεται και στην ασφάλεια μεταφοράς που ενδέχεται να βάλεις...δλδ, αν συμβεί κάτι εσύ θα αποζημιωθείς για τα $150 που δηλώθηκε η κιθάρα...βέβαια εμένα δεν μου έτυχε ποτέ τίποτα γιατί το USPS είναι απλά κορυφαίο, αλλά και οι ΤΑΧΥΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΕΛΤΑ που συνεργάζουνται είναι αρκετά προσεκτικοί..


Αυτο σωστο.............απλα μην εισαι τοσο σιγουρος για την ασφαλεια της μεταφορας.....ενα υπερατλαντικο ταξιδι με αρκετους σταθμους εχει περισσοτερους κινδυνους απο ενα ενταυθα στο νησι σου.........Το πιο προσφατο που μου ετυχε ο μεταφορεας των ΤΑΧΥΜΕΤΑΦΟΡΩΝ (μεσω USPS  EMS που λες) μου εχασε το πακετο με τρια πεταλια μεσα..........ευτυχως το ειχα δηλςσει για την πληρη αξια, ημουν τυχερος, δεν πληρωσα τελωνειο και αποζημιωθηκα για την πληρη αξια................................

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά απο Ebay
« Απάντηση #4 στις: 18/12/07, 10:18 »
1) Πάνω στο δελτίο αποστολής πρέπει να είναι σημειωμένη η ένδειξη "gift" ή "sample"...αυτό σημαίνει πως ο πωλητής εξ Αμερικής δηλώνει ως "δώρο" το αντικείμενο που σου στέλνει, οπότε δεν τίθεται θέμα φορολόγησης...

Δεν θελω να σε στενοχωρησω αλλα ισχυουν.....Σε αυτη λοιπον την περιπτωση ο εκτελωνιστης εχει δικαιωμα αν του καπνισει, αν δεν του καθισε η γυναικα το βραδυ, η απλα αν νομισει οτι τον κοροιδευεις δηλωνοντας το ως δωρο ;) ;) ;) ;) ;) ;)  να τιμολογησει το αντικειμενο βασει καταλογων που τηρουνται στο τελωνειο με ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ τιμες ειδων.....Οι τελωνειακοι δνε ειναι χαζοι και να ξερεις οτι βλεπουν πολλλλλλλλλααααααααααααααααααααααααααααααα gifts στο τελωνειο......δεν γεννηθηκαν χτες.......

ε λοιπόν ΝΑΙ ή κοιμούνται ή δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους... ::)  εγώ δεν έχω πληρώσει ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ...ούτε cent παραπάνω...και πάλι δεν μπορούν να κάνουν ότι θέλουν...τελωνειακοί είναι όχι δικαστές...μου το έστειλε ένας φίλος από Αμερική δώρο βρε αδερφέ... ;D...

έχω ακούσει διάφορες τραγικές ιστορίες, με ανοιγμένα κουτιά στο τελωνείο, με καταλόγους και άλλα γραφικά...και ρώτησα τον πατέρα ενός φίλου μου που είναι σε υψηλή θέση στα τελωνεία(λαμόγιο δλδ.. ;)), και μου είπε το εξής: δεν έχει νόημα να ασχοληθούμε αυτά, πρώτον διότι είναι πάρα πολλά τα δέματα που φτάνουν καθημερινά και μας πιέζουν και οι εταιρίες ταχυμεταφορών για τον χρόνο, και 2ον) δεν μπορούμε να βγάλουμε τίποτα εμείς... :o :o

κάντε τις αγορές σας άφοβα και μην τρελαίνεστε...και μία στις 10 να σου συμβεί η στραβή, πάλι κερδισμένος είσαι... ;)


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/05, 17:17
από Devil Driver
43 Απαντήσεις
27573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 20:07
από Minotaur
23 Απαντήσεις
14820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/06, 19:32
από oneofthem
1 Απαντήσεις
2928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 20:22
από fenderiarhs
69 Απαντήσεις
26359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/09, 14:43
από Vicarious
29 Απαντήσεις
10219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 18:39
από nikosgr123
1 Απαντήσεις
2980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 05:06
από Gabriel6th
19 Απαντήσεις
21419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/13, 16:26
από vegos
4 Απαντήσεις
13100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/13, 15:09
από Lo.Lee.Ta
3 Απαντήσεις
4219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/15, 12:39
από modfori