Αποστολέας Θέμα: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live  (Αναγνώστηκε 15275 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« στις: 29/05/08, 15:49 »
Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια για να διαλέξω πεταλιέρα.....Έχω ακούσει και τις τρείς αλλά την GT-10 μόνο από youtube οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω αντικειμενικά....ακούω (μάλλον διαβάζω :P) τα σχόλια σας για αυτές τις τρείς.... Μάλλον θα πάω για την GT-10 αλλά φοβάμαι μην ακούγεται πολλή "ψηφιακούρα"....Οποιαδήποτε βοήθεια εκτιμάται ιδιαίτερα! ;D

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #1 στις: 29/05/08, 16:38 »
Άρχοντα JimiDS και οι 3 είναι αρκετά καλές πεταλιέρες.. Καμία δεν ακούγεται τόσο ψηφιακά που να πεις θα την πετάξω από το μπαλκόνι (την GT-10 δεν την έχω ακούσει αλλά φαντάζομαι πως εκεί στην Roland πάνε από το καλό στο καλύτερο και όχι αντίστροφα).. Τι ενισχυτή έχεις; Αν έχεις κάποιον state-of-the-art λαμπάτο, οποιαδήποτε πεταλιέρα τέτοιου price range θα τον θάψει.. Αν όχι, η επιλογή (για μένα) είναι μεταξύ απλότητας και καλού "out-of-the-box" simulation [pod] και πολυπλοκότητας αλλά δυνατότητα προσωπικής παραμετροποίησης [σειρά GT]..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #2 στις: 29/05/08, 16:55 »
Για μενα:
Line6= καλυτερο modelling ενισχυτων κτλ
Boss= καλυτερα ψηφιακα και πιο παραμετροποιησιμα εφφε
Διαλεγεις και παιρνεις...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #3 στις: 29/05/08, 17:00 »
Οποια και να διαλεξεις να ξερεις παντως πως με τις καταλληλες ρυθμισεις καμια απο αυτες δεν ακουγεται "ψηφιακουρα" (ειδικα σε συνθηκες live),ολα ειναι θεμα ρυθμισεων και κατα ποσο παραμετροποιησιμη ειναι μια πεταλιερα (ειδικα οι 2 οι boss που ανεφερες δεν εχουν συναγωνισμο σε αυτο το θεμα)!Oτι ειπε δηλαδη και ο Johnie Darko ισχυει  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/08, 17:01 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #4 στις: 29/05/08, 17:25 »
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ BOSSSSSSSSSS

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #5 στις: 29/05/08, 17:31 »
Δηλαδή να κτυπήσω την GΤ-10! Με όσα αναφέρετε νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή αφου αυτό που προέχει είναι η δυνατότητα να παίρνω ακριβώς τον ήχο που έχω στο μυαλό μου! Η GT-10 έχει ακριβώς τα ίδια εφε με την GT-8 αλλά σε διαφορετική (καλύτερη)ποιότητα από ότι έχω διαβάσει...αληθεύει? Πάντως η POD φαίνεται όλο και πιο ακατάλληλη για αυτό που ζητάω αλλά είναι και το ζήτημα του πιο ρεαλιστικού mondelling...μιλάμε για τεράστιες διαφορές ή για προσοχή στη λεπτομέρια?

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #6 στις: 29/05/08, 17:32 »
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ BOSSSSSSSSSS
Φίλε GeorgeLynch γιατί το λες αυτό??? για εξήγησε λίγο περισσότερο...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #7 στις: 29/05/08, 17:37 »
Βασικα φιλε μου δεν ακουγονται και τα καλυτερα για τα distortion των πεταλιερων της Boss....
Παντως οι γνωμες διιστανται....

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #8 στις: 29/05/08, 17:39 »
Ως πρώην κάτοχος της GT-8 έχω να σου πω ότι θέλει πολύ δουλειά για να την φέρεις στα μέτρα σου.. Και εγώ όταν διάβαζα ανάλογα σχόλια έλεγα "σιγά μωρέ, ξέρω από εφφέ, τι δυσκολίες να έχει".. Αλλά φευ!!! Όροι όπως db threshold, unity gain, effects chain, q frequency και άλλοι επιστρατεύθηκαν σε συνδυασμό με πολύ διάβασμα (αλλά πολύ όμως).. Την έδωσα γιατί το σήκω-σκύψε κάπου με κούρασε κάπως και δεν νομίζω ότι έφτασα σε κάποιο επίπεδο έτσι ώστε να λέω ότι την είχα "δαμάσει".. Ωστόσο μέχρι και αυτό το σημείο πήρα κάποιους ενδιαφέροντες ήχους, αλλά ποτέ εκείνους που θα ήθελα.. Επειδή όμως δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω πόσο picky είναι ο καθένας εν τούτοις την προτείνω για όσους έχουν όρεξη......για μελέτη :D..

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #9 στις: 29/05/08, 17:40 »
Λοιπόν αρχίζω..

Την Gt-8 δεν στην προτείνω διότι είναι πάρα μα πάρα πολύ δύσκολη στον χειρισμό.
Υπάρχουν βέβαια editors για να την χειρίζεσαι από το pc, αλλά δεν έχει usb. Σύνδέεται με το Pc μέσω midi.
και πλέον είναι και "ψιλοπαλιά".

Η Gt-10 είναι μία πολύ εξελιγμένη gt-8.
Έχει usb, είναι πάρα πολύ βελτιωμένη σε σχέση με την gt-8,
και σε modelling ενισχυτών, αλλά και στα εφέ, έχει looper(!), είναι πανεύκολη στο χειρισμό και το πιο σημαντικό,
δεν έχει, μεχρι στιγμής τουλάχιστον, κανένα Bug.

Η pod x3 είναι μία εξελιγμένη Pod xt live.
Δηλδή έχει όλα τα model packs, usb 2.0, έχει εισόδους για φωνή, μπορείς να συνδέσεις και μπάσο, και έχει και κάτι που δεν είχε η XTL..:
Το να μπορείς να συνδιάσεις 2 ενισχυτές. Να έχεις 2 κανάλια δλδ (στο ίδιο όμως patch), και να μπορείς να χρησιμοποιείς είτε το ένα, είτε το άλλο, είτε και 2 μαζί. (Αυτο βέβαια το έχει και η gt-10 αλλά και η gt-8).
Να προσθέσω ότι η Χ3 έχει πολλά bugs, τα οποία είτε διορθώνονται με updates, είτε όχι.
(ξέρω τύπο που επέστρεψε τρεις X3L στη σειρά, διότι ήταν προβληματικές, και τελικά πήρε Gt-10)

Τώρα το θέμα είναι έσυ τι επιλέγεις.
Να έχεις καλά εφέ, και σχετικά καλές προσωμιώσεις? (gt-10)
Ή να έχεις καλές προσωμιώσεις και πολύ μέτρια εφέ...? (X3L)

Να σου πώ ότι η Gt-10 σίγουρα δεν μπορεί να φτάσει την X3 στην προσωμίωση, αλλά αυτο δεν σημαίνει ότι έχει χάλια ήχους.
Δλδ με την Χ3L ίσως, καταφέρεις να πετύχεις το 85-90% ενός soldano και ίσως λεω και πολύ,
ενώ με την gt-10 θα πετύχεις το 70%.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο ηχος θα είναι ας πούμε rubbbish.

Αν λοιπόν θέλεις ήχο συγκεκριμένου ενισχυτή επέλεξε X3.
Αν δεν σε νοιάζει να πετύχεις ήχο συγκεκριμένου ενισχυτή, και απλά θέλεις ήχο που να σου αρέσει, να ακούγεται καλά στα αυτιά σου,
και γιατι όχι, να θυμίζει και κάποιον ενισχυτή βρε αδερφε... gt-10.

Ίσως πάλι να σου αρέσει ο ενισχυτής σου, και να θές μόνο τα εφέ της πεταλιέρας... Έκει gt-10 με κλειστά μάτια.

Εγώ είχα την ΧΤL και η εντύπωση που μου έδινε ήταν ότι έκανε για πιο crunch καταστάσεις, και όχι για βαρύ παίξιμο.
Και είχα μέσα περασμένα τα model packs.

Επίσης υπάρχει και διαφορά στην τιμή.
Η Gt-10 κάνει 444, και η X3 498 από (thomman)
Πολλοί λένε ότι η αυτή ή διαφορά στην τιμή είναι γιατί η X3 έχει και εισόδους φωνής (όμως θα χρειαστείς προενίσχυση για να συνδέσεις mic),
και δυνατότητα να συνδέσεις μπάσο με προσωμιώσεις και εφέ μπάσσου.
Αν σε ενδιαφέρουν αυτά τότε οκ, αλλά αν δεν τραγουδας, δεν παίζεις μπάσσο τότε λές τι να τα κάνω?

Στον χειρισμό είναι πιο δύσκολη η gt-10.

Τέλος, έχουν πολλά κοινά χαρακτηριστικά, αλλά και διαφορές.
Η Pod X3 έχει πολύ καλό software για χειρισμό από το pc, ενώ η gt-10 έχει 1 unofficial editor και αυτόν beta προς το παρών.
Η gt-10 είναι πολύ πιο παραμετροποιήσιμη, δλδ μπορείς να βάλεις όσα εφέ θέλεις, όπου διάλο θέλεις.
Η X3 έχει περισσότερες προσομειώσεις και καμπίνες, που πραγματικά χάνεσαι...αυτό σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι.
Η gt-10 έχει looper 38 δευτερολέπτων, με άπειρα overdubbing.
Στην X3 μπορείς να συνδέσεις 2 όργανα ταυτόχρονα. (π.χ. μπάσο-κιθάρα, κιθαρα-φωνή κτλ..)
Η gt-10 έχει ποιοτικότερα εφέ, και έχει την δυνατότητα να φτιάξεις custom ενισχυτές και καμπίνες.

Και όπως είπαν τα παιδιά κάποιοι λένε ότι η Χ3 κάνει πιο πολύ για recording και η gt-10 για live.
με τις κατάλληλες ρυθμίσεις όμως προσαρμόζονται και οι 2..

Eσύ τι μουσική παίζεις?

Εγώ επέλεξα gt-10 και την περιμένω από μέρα σε μέρα,
λόγω του ότι με ενδιαφέρει μόνο να έχω απλά καλό ήχο, και δεν θέλω να πετύχω ακριβώς ήχο μετάλλικα ας πούμε,
λόγω του ότι μου αρέσει και το χρώμα του ενισχυτή μου, αλλά θα ήθελα να του προσθέτω και το κάτι παραπάνω (εφέ καμπίνες),
και λόγω των πολλώς bugs της Χ3.

Όμως είναι καλές πεταλιέρες, και είναι στα γούστα του καθενός τι θα επιλέξει.
Σε πολλούς αρέσει το COSM χρώμα της boss ενώ άλλοι δεν το αντέχουν.
Σε πολλούς αρέσει το "fizz" και το κάπως μουντό χρώμα της Line6 κοκ...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #10 στις: 29/05/08, 17:40 »
Αν αυτο που θες ειναι κυριως καλο ηχο διασημων ενισχυτων (εγω προτιμω αυτο μιας και δεν πολγουσταρω εφφε) πας για line6. Εχει και πολυ καλα εφφεδακια και παααρα πολυ καλο digital modelling και ενισχυτων και κλασσικων πεταλιων/εφφε. Αν σε ενδιαφερει πιο πολυ να πειραματιστεις με ψηφιακα εφφε κτλ (not my cup of tea) πας για Boss. Οχι οτι η Boss εχει ασχημα modelling αλλα της Line6 απλα ειναι ανωτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/08, 17:42 από Johnie Darko (Arafinwë) »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #11 στις: 29/05/08, 17:46 »
Το looper της GT-10 λέει τίποτα? Πόσα sec recording έχει? Μου φαίνεται μεγάλο + αυτό..

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #12 στις: 29/05/08, 19:07 »
Ρε παιδια απο ποτε μια πεταλιερα επειδη ειναι απιστευτα παραμετροποιησιμη ειναι αυτοματως δυσκολη στο χειρισμο (μιλαω για τη GT-8 της οποιας ειμαι και κατοχος);Οπως και να το κανουμε πεταλιερες ειναι και για να βγαλεις σωστο-καλο-ηχο που να σου αρεσει θα πρεπει να το δουλεψεις το πραμα,αλλιως ξεχνα τες και παρε πεταλακια!Αυτο το πραγμα δεν μπορω να το καταλαβω!Επισης ο φιλος m@ster k@frer ειπε οτι δεν ακουγονται και τα καλυτερα για τα distortion των πεταλιερων της Boss (να ξερεις πως οι μισοι απο αυτους που τα λενε αυτα τα λενε επειδη απλα τα εχουν ακουσει απο αλλους και οχι απο προσωπικη εμπειρια,οπως επισης αντιστοιχα πολλοι λενε μακρια απο line6 επειδη ειναι εντελως ψηφιακα μηχανηματα)!Σιγουρα οι πεταλιερες της line6 εχουν καλυτερο modelling ενισχυτων,αλλα οι boss καλυτερα εφε,οσο για τα distortion μη περιμενεις τρελες διαφορες,σκεψου κιολας ποια πεταλιερα πετυχαινει καλυτερα τον ηχο του metal zone ή και αλλων πασιγνωστων distortion πεταλιων της boss (χωρις αυτο να σημαινει πως εχει τα καλυτερα πεταλακια του κοσμου,εννοειται αυτο)!H βελτιστη επιλογη θα ηταν να ακουσεις και τις 3 πεταλιερες στον ιδιο ενισχυτη και με την ιδια κιθαρα (και ακομα καλυτερο να ηταν ο δικος σου εξοπλισμος) αλλα αυτο ειναι λιγο χλωμο :P Το οτι εχω την GT-8 δεν σημαινει οτι απαραιτητα πρεπει να παρεις την συγκεκριμενη ή την GT-10 (αν ησουν αναμεσα σε αυτες τις 2 εννοειται θα σου προτεινα την 2η) αλλα καλο ειναι να εχουμε μια αντικειμενικοτητα σε αυτα που λεμε και να μην λεμε λογια του αερα χωρις να εχουμε δοκιμασει πρωτα αυτο για το οποιο μιλαμε!

Φιλε Raz εχει 40 δευτερολεπτα!

PS:Φιλε GeorgeLynch πιστευω ησουν αρκετα κατατοπιστικος και βοηθησες το φιλο να κανει την καταλληλη επιλογη...τςτςτςτςτςτςτς...τι σου κανει η ζεστη  :P

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #13 στις: 29/05/08, 19:11 »
Εγω φιλε μου ακριβως γι αυτο το λογο που λες κι εσυ χρησιμοποιησα τη λεξη ακουγονται και οχι προσωπικη μου αποψη....

Αλλη εναλλακτικη θα ηταν να κοιταξεις και την tonelab......
της Vox.

αλλα δοκιμη επιβαλλεται , οπως και να εχει το πραγμα...



Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #14 στις: 29/05/08, 19:19 »
Εγω φιλε μου ακριβως γι αυτο το λογο που λες κι εσυ χρησιμοποιησα τη λεξη ακουγονται και οχι προσωπικη μου αποψη....

Αλλη εναλλακτικη θα ηταν να κοιταξεις και την tonelab......
της Vox.

αλλα δοκιμη επιβαλλεται , οπως και να εχει το πραγμα...



Ακριβως,γι'αυτο το ανεφερα,ησουν σωστος (απλα σχολιασα το "ακουγονται" ;)),εισαι και σωστος και στα αλλα 2 πραγματα που αναφερεις :)

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #15 στις: 29/05/08, 19:38 »
Λοιπόν αρχίζω..

Την Gt-8 δεν στην προτείνω διότι είναι πάρα μα πάρα πολύ δύσκολη στον χειρισμό.
Υπάρχουν βέβαια editors για να την χειρίζεσαι από το pc, αλλά δεν έχει usb. Σύνδέεται με το Pc μέσω midi.
και πλέον είναι και "ψιλοπαλιά".

Η Gt-10 είναι μία πολύ εξελιγμένη gt-8.
Έχει usb, είναι πάρα πολύ βελτιωμένη σε σχέση με την gt-8,
και σε modelling ενισχυτών, αλλά και στα εφέ, έχει looper(!), είναι πανεύκολη στο χειρισμό και το πιο σημαντικό,
δεν έχει, μεχρι στιγμής τουλάχιστον, κανένα Bug.

Η pod x3 είναι μία εξελιγμένη Pod xt live.
Δηλδή έχει όλα τα model packs, usb 2.0, έχει εισόδους για φωνή, μπορείς να συνδέσεις και μπάσο, και έχει και κάτι που δεν είχε η XTL..:
Το να μπορείς να συνδιάσεις 2 ενισχυτές. Να έχεις 2 κανάλια δλδ (στο ίδιο όμως patch), και να μπορείς να χρησιμοποιείς είτε το ένα, είτε το άλλο, είτε και 2 μαζί. (Αυτο βέβαια το έχει και η gt-10 αλλά και η gt-8).
Να προσθέσω ότι η Χ3 έχει πολλά bugs, τα οποία είτε διορθώνονται με updates, είτε όχι.
(ξέρω τύπο που επέστρεψε τρεις X3L στη σειρά, διότι ήταν προβληματικές, και τελικά πήρε Gt-10)

Τώρα το θέμα είναι έσυ τι επιλέγεις.
Να έχεις καλά εφέ, και σχετικά καλές προσωμιώσεις? (gt-10)
Ή να έχεις καλές προσωμιώσεις και πολύ μέτρια εφέ...? (X3L)

Να σου πώ ότι η Gt-10 σίγουρα δεν μπορεί να φτάσει την X3 στην προσωμίωση, αλλά αυτο δεν σημαίνει ότι έχει χάλια ήχους.
Δλδ με την Χ3L ίσως, καταφέρεις να πετύχεις το 85-90% ενός soldano και ίσως λεω και πολύ,
ενώ με την gt-10 θα πετύχεις το 70%.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο ηχος θα είναι ας πούμε rubbbish.

Αν λοιπόν θέλεις ήχο συγκεκριμένου ενισχυτή επέλεξε X3.
Αν δεν σε νοιάζει να πετύχεις ήχο συγκεκριμένου ενισχυτή, και απλά θέλεις ήχο που να σου αρέσει, να ακούγεται καλά στα αυτιά σου,
και γιατι όχι, να θυμίζει και κάποιον ενισχυτή βρε αδερφε... gt-10.

Ίσως πάλι να σου αρέσει ο ενισχυτής σου, και να θές μόνο τα εφέ της πεταλιέρας... Έκει gt-10 με κλειστά μάτια.

Εγώ είχα την ΧΤL και η εντύπωση που μου έδινε ήταν ότι έκανε για πιο crunch καταστάσεις, και όχι για βαρύ παίξιμο.
Και είχα μέσα περασμένα τα model packs.

Επίσης υπάρχει και διαφορά στην τιμή.
Η Gt-10 κάνει 444, και η X3 498 από (thomman)
Πολλοί λένε ότι η αυτή ή διαφορά στην τιμή είναι γιατί η X3 έχει και εισόδους φωνής (όμως θα χρειαστείς προενίσχυση για να συνδέσεις mic),
και δυνατότητα να συνδέσεις μπάσο με προσωμιώσεις και εφέ μπάσσου.
Αν σε ενδιαφέρουν αυτά τότε οκ, αλλά αν δεν τραγουδας, δεν παίζεις μπάσσο τότε λές τι να τα κάνω?

Στον χειρισμό είναι πιο δύσκολη η gt-10.

Τέλος, έχουν πολλά κοινά χαρακτηριστικά, αλλά και διαφορές.
Η Pod X3 έχει πολύ καλό software για χειρισμό από το pc, ενώ η gt-10 έχει 1 unofficial editor και αυτόν beta προς το παρών.
Η gt-10 είναι πολύ πιο παραμετροποιήσιμη, δλδ μπορείς να βάλεις όσα εφέ θέλεις, όπου διάλο θέλεις.
Η X3 έχει περισσότερες προσομειώσεις και καμπίνες, που πραγματικά χάνεσαι...αυτό σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι.
Η gt-10 έχει looper 38 δευτερολέπτων, με άπειρα overdubbing.
Στην X3 μπορείς να συνδέσεις 2 όργανα ταυτόχρονα. (π.χ. μπάσο-κιθάρα, κιθαρα-φωνή κτλ..)
Η gt-10 έχει ποιοτικότερα εφέ, και έχει την δυνατότητα να φτιάξεις custom ενισχυτές και καμπίνες.

Και όπως είπαν τα παιδιά κάποιοι λένε ότι η Χ3 κάνει πιο πολύ για recording και η gt-10 για live.
με τις κατάλληλες ρυθμίσεις όμως προσαρμόζονται και οι 2..

Eσύ τι μουσική παίζεις?

Εγώ επέλεξα gt-10 και την περιμένω από μέρα σε μέρα,
λόγω του ότι με ενδιαφέρει μόνο να έχω απλά καλό ήχο, και δεν θέλω να πετύχω ακριβώς ήχο μετάλλικα ας πούμε,
λόγω του ότι μου αρέσει και το χρώμα του ενισχυτή μου, αλλά θα ήθελα να του προσθέτω και το κάτι παραπάνω (εφέ καμπίνες),
και λόγω των πολλώς bugs της Χ3.

Όμως είναι καλές πεταλιέρες, και είναι στα γούστα του καθενός τι θα επιλέξει.
Σε πολλούς αρέσει το COSM χρώμα της boss ενώ άλλοι δεν το αντέχουν.
Σε πολλούς αρέσει το "fizz" και το κάπως μουντό χρώμα της Line6 κοκ...

Φίλε μου silent_scream πραγματικά ήσουν κατατοπιστικότατος....Νομίζω (κατά 98% :P) ότι θα σε ακολουθήσω στην GT-10 γιατί νομίζω ότι ο ενισχυτής που θα έρθει παρεΐτσα με την πεταλιέρα (Blackheart Handsome Devil) με καλύπτει...οπότε θέλω εφέ και πειραματισμούς ;D

Φίλε m@ster k@frer για την Tonelab...νομίζω ότι δεν με καλύπτει...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #16 στις: 29/05/08, 19:42 »
Απο ποια αποψη εννοεις οτιδεν σε καλυπτει???

Ποιοτικα???

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #17 στις: 29/05/08, 19:50 »
Στην ποικιλία ήχων...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #18 στις: 29/05/08, 20:10 »
Φίλε metalmike δεν ξέρω αν αναφερόσουν σε μένα όταν έλεγες καλύτερα να δοκιμάζουμε πρώτα και να μην λέμε λόγια του αέρα, αλλά σε περίπτωση που το έκανες απλά θα επαναλάβω ότι ήμουν κάτοχος της GT-8 για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα.. Ως χρήστης επομένως θα δικαιολογήσω την άποψη μου γιατί είναι δύσκολη στο χειρισμό:

1) Το manual είναι ελλειπέστατο κατά τη γνώμη μου και κατά γενική ομολογία.. Ότι έμαθα το έμαθα από το forum της GT και από το primer που είχε γράψει ένα μέλος..

2) Το γεγονός ότι πολλοί χρήστες της GT-8 δεν γνωρίζουν καν ότι υπάρχει switch κάτω από το expression pedal (και δεν το λέω εγώ, το έχω διαβάσει στο συγκεκριμένο forum) και το μαθαίνουν μήνες μετά την αγορά της GT-8 νομίζω ότι εξηγεί εν μέρει γιατί η συγκεκριμένη πεταλιέρα δεν είναι plug'n'play..

3) H επιλογή της σειράς των εφφέ (ή αλλιώς fx chain) δεν εξηγείται ικανοποιητικά στο manual και ούτε ακολουθεί την πετατημένη σκέψη.. Απόδειξη του ότι έχω εξηγήσει 3 φορές σε αυτό το forum πως γίνεται η διαδικασία.. Είναι από τα πιο σημαντικά features της πεταλιέρας και εξηγείται ανεπαρκέστατα..

4) To ότι τα εφφέ της έχουν πάμπολες παραμέτρους που όμως οι περισσότερες όσο και να γυρίσεις τα values τους δεν βλέπεις μεγάλο αποτέλεσμα, προσωπικά πιστεύω ότι δεν βοηθάει στην παραμετροποίηση αλλά την καταστρέφει..

5) Όσο και να παλεύεις με τα channels, preamps, distortion/overdrive και τα eq knobs, δεν πρόκειται να φτιάξεις καλό ήχο, αν δεν φέρεις στη σωστή αναλογία (unity gain) τα patch level και volume (από το rear panel της), βλ. tone sucking..

6) Μου τύχαινε πολλές φορές, να βρω περίπου το ηχόχρωμα που ήθελα με τα eq knobs ενός patch και έπειτα όταν πήγαινα για τα finishing touches στο resonance από το tone modify (το χρησιμοποιούσα πάρα πολύ το συγκεκριμένο εφφέ), με μικρές ρυθμίσεις ο ήχος άλλαζε άρδην, επέστρεφα πάλι στα eq knobs για να τον ξαναφέρω στα μέτρα μου, μετά πάλι στο resonance, κ.ο.κ.. Ήταν κάτι σαν την Λερναία Ύδρα.. Αντιμετώπιζες ένα πρόβλημα, εμφανιζόντουσαν χίλια.. Μην μιλήσω για το global eq settings.. Μπορούσε μονομιάς να μετατρέψει ένα patch-αηδία σε κελαήδημα με μερικά πατήματα κουμπιών, αλλά δυστυχώς ήταν global.. Σου χαλούσε όλα τα άλλα patches..

7) Σε τελική ανάλυση, κατέληξα να φτιάχνω τον ήχο μου με τα ez settings, δηλαδή τι έκανα; Παρέκαμπτα όλη τη βαβούρα να παραμετροποιήσω τα εφφέ και εν τέλει επαφιώμουν στα ez settings, δηλαδή εξομοίωνα την GT-8 με τo απλό pod xt.. Δηλαδή στην ουσία είναι σαν να έχεις έναν υπολογιστή state-of-the-art με την καλύτερη κάρτα γραφικών, επεξεργαστή, κ.ο.κ. και να παίζεις Solitaire..

Θα μπορούσα αν κάτσω να βρω και άλλα "ελαττώματα" της GT-8, αλλά δυστυχώς έχει περάσει κάμποσος καιρός και πλέον δεν την θυμάμαι απόλυτα.. Πες ότι εγώ είμαι βλάκας και δεν σκάμπαζα.. Το ότι είναι δύσκολη το λένε και άλλοι οι οποίοι postαραν στο forum της GT, άρα χρήστες, καμία σχέση με το "ακούγεται" που ανέφερες.. Το συγκεκριμένο forum έχει γεμίσει με threads "how to?".. Αν μπορείς κάνε ένα κόπο και μπες στο forum της TC Electronic να δεις αν υπάρχουν ανάλογα threads για την G-Force ή την G-major.. Αυτό πιστεύω ότι κάτι λέει..

Για να κλείσω, δεν λέω ότι η GT-8 είναι άσχημη πεταλιέρα, κάθε άλλο.. Αν την μάθεις γίνεται πιστός σου υπηρέτης.. Δεν είναι κρίμα όμως να μαθαίνω μέσα σε μια βδομάδα ένα DCF (Discounted Cash Flow model -- ίσως η πιο δύσκολη μέθοδος αποτίμησης εταιριών) και να κάνω μισό χρόνο για να μάθω μια πεταλιέρα;

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #19 στις: 29/05/08, 20:23 »
Οχι,δεν αναφερομουν σε 'σενα,εξαλλου ειδα πως ειχες γραψει πως ησουν κατοχος της συγκεκριμενης πεταλιερας και εχεις καθε δικαιωμα να λες αυτο που πιστευεις γι'αυτην,εξαλλου κανεις δεν μπορει να πει οτι μια αποψη ειναι σωστη ή λαθος γιατι απλα ειναι μια προσωπικη αποψη!Ολα αυτα που αναφερεις ειναι εν μερη σωστα αλλα καποιος αλλος ισως τα εβλεπε αλλιως,δηλαδη πως αυτη η απιστευτη παραμετροποιηση της πεταλιερας ειναι προς οφελος του κι ας λιωσει στο να την μαθει,εξαλλου αν δεν λιωσεις κατι δεν εξαντλεις ολες του τις δυνατοτητες!Προσωπικα ας πουμε μισος χρονος ειναι πολυ λιγο ωστε να μαθεις μια πεταλιερα (εφοσον παιζεις ηδη αρκετα χρονια κιθαρα και θα συνεχισεις να παιζεις και δεν προκειται να την αλλαξεις μεσα σε 2 χρονια)!Σιγουρα παντως υπαρχουν και πιο ευκολες πεταλιερες  ;)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #20 στις: 29/05/08, 20:30 »
Οχι,δεν αναφερομουν σε 'σενα,εξαλλου ειδα πως ειχες γραψει πως ησουν κατοχος της συγκεκριμενης πεταλιερας και εχεις καθε δικαιωμα να λες αυτο που πιστευεις γι'αυτην,εξαλλου κανεις δεν μπορει να πει οτι μια αποψη ειναι σωστη ή λαθος γιατι απλα ειναι μια προσωπικη αποψη!Ολα αυτα που αναφερεις ειναι εν μερη σωστα αλλα καποιος αλλος ισως τα εβλεπε αλλιως,δηλαδη πως αυτη η απιστευτη παραμετροποιηση της πεταλιερας ειναι προς οφελος του κι ας λιωσει στο να την μαθει,εξαλλου αν δεν λιωσεις κατι δεν εξαντλεις ολες του τις δυνατοτητες!Προσωπικα ας πουμε μισος χρονος ειναι πολυ λιγο ωστε να μαθεις μια πεταλιερα (εφοσον παιζεις ηδη αρκετα χρονια κιθαρα και θα συνεχισεις να παιζεις και δεν προκειται να την αλλαξεις μεσα σε 2 χρονια)!Σιγουρα παντως υπαρχουν και πιο ευκολες πεταλιερες  ;)
Ωραίος metalmike!! Συμφωνούμε εν τέλει :D.. Πάντως επειδή βλέπω ότι είσαι συγκαταβατικό παιδί θα πρέπει και εγώ να πω ότι ασχολήθηκα μισό χρόνο με την πεταλιέρα αλλά λόγω έλλειψης χρόνου μόνο 4-5 ώρες την εβδομάδα (και ίσως να λέω και πολλές).. Πάντως η G-Force που έχω τώρα (είναι βέβαια rack unit) μου φαίνεται πιο εύκολη.. In any case, αυτά όπως είπες είναι γούστα..

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #21 στις: 29/05/08, 21:08 »
faser δεν γίνεται να συγκρίνουμε G-force με gt-8... Ούτε καν με gt-10...
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τον λόγο, και να μην χρειαστεί να τον εξηγήσω...
Πάντως η Gt-10 είναι αρκετά πιο εύκολη από την gt-8..

JimiDS: Ο ενισχυτής που επέλεξες είναι καλός, αλλά εγώ σου προτείνω να πάρεις κάποιον με FX LOOP και 2 κανάλια,
έτσι ώστε να αξιοποιήσεις στο μέγιστο την GT-10.
4CM κτλ..

Η λάμπα είναι καλή αλλά δεν είναι πανάκεια όταν θα την χρησιμοποιείς με πεταλιέρα.
Υπάρχουν πολύ αξιοπρεπείς τρανζιστοράτοι σε αυτά τα χρήματα, οι οποίοι και έχουν κάνει τεράστια πρόοδο.
Αν θες όπωσδήποτε λάμπα, τουλάχιστον πάρε κάτι με FX loop, και θα με θυμηθείς.
Κάποια εφέ πάνε πρίν, και κάποια μετά την προενίσχυση..

Τι μουσική παίζεις?

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #22 στις: 29/05/08, 21:55 »
faser δεν γίνεται να συγκρίνουμε G-force με gt-8... Ούτε καν με gt-10...
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τον λόγο, και να μην χρειαστεί να τον εξηγήσω...
Πάντως η Gt-10 είναι αρκετά πιο εύκολη από την gt-8..

JimiDS: Ο ενισχυτής που επέλεξες είναι καλός, αλλά εγώ σου προτείνω να πάρεις κάποιον με FX LOOP και 2 κανάλια,
έτσι ώστε να αξιοποιήσεις στο μέγιστο την GT-10.
4CM κτλ..

Η λάμπα είναι καλή αλλά δεν είναι πανάκεια όταν θα την χρησιμοποιείς με πεταλιέρα.
Υπάρχουν πολύ αξιοπρεπείς τρανζιστοράτοι σε αυτά τα χρήματα, οι οποίοι και έχουν κάνει τεράστια πρόοδο.
Αν θες όπωσδήποτε λάμπα, τουλάχιστον πάρε κάτι με FX loop, και θα με θυμηθείς.
Κάποια εφέ πάνε πρίν, και κάποια μετά την προενίσχυση..

Τι μουσική παίζεις?
Όχι δεν πεθαίνω να πάρω λαμπάτο....το αντίθετο θα έλεγα....απλά με το συγκεκριμένο λαμπάτο παίρνω κάτι καλό σε καλή τιμή...αν έχεις να προτείνεις κάτι είμαι όλος αυτιά...

Παίζω βασικά λίγο απ'όλα εκτός metal! Κλίνω προς Zeppelin μεριά και ελληνικό rock για το συγκρότημα!

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #23 στις: 29/05/08, 22:24 »
πρέπει να μου πεις και πόσα χρήματα έχεις σκοπό να δώσεις..

Στα ίδια πάνω κάτω είναι ο http://www.thomann.de/gr/laney_lc15110.htm με λάμπα,
ο οποίος είναι εγγύηση και έχει fx loop, αλλά 1 κανάλι..
Υπάρχουν πάρα πολλοί τρανζιστοράτοι και οικονομικοί καλό θα ήταν να ψάξεις και στο νετ για reviews κτλ..
Απλά κοιταξε να έχει fx loop, και βολικό (για εσένα) θα ήταν να έχει και 2 κανάλια...

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live
« Απάντηση #24 στις: 29/05/08, 22:26 »
faser δεν γίνεται να συγκρίνουμε G-force με gt-8... Ούτε καν με gt-10...
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τον λόγο, και να μην χρειαστεί να τον εξηγήσω...
Πάντως η Gt-10 είναι αρκετά πιο εύκολη από την gt-8..

JimiDS: Ο ενισχυτής που επέλεξες είναι καλός, αλλά εγώ σου προτείνω να πάρεις κάποιον με FX LOOP και 2 κανάλια,
έτσι ώστε να αξιοποιήσεις στο μέγιστο την GT-10.
4CM κτλ..

Η λάμπα είναι καλή αλλά δεν είναι πανάκεια όταν θα την χρησιμοποιείς με πεταλιέρα.
Υπάρχουν πολύ αξιοπρεπείς τρανζιστοράτοι σε αυτά τα χρήματα, οι οποίοι και έχουν κάνει τεράστια πρόοδο.
Αν θες όπωσδήποτε λάμπα, τουλάχιστον πάρε κάτι με FX loop, και θα με θυμηθείς.
Κάποια εφέ πάνε πρίν, και κάποια μετά την προενίσχυση..

Τι μουσική παίζεις?
Όχι δεν πεθαίνω να πάρω λαμπάτο....το αντίθετο θα έλεγα....απλά με το συγκεκριμένο λαμπάτο παίρνω κάτι καλό σε καλή τιμή...αν έχεις να προτείνεις κάτι είμαι όλος αυτιά...

Παίζω βασικά λίγο απ'όλα εκτός metal! Κλίνω προς Zeppelin μεριά και ελληνικό rock για το συγκρότημα!
συγγνώμη φίλε μου.. με όλο τον σεβασμό, αλλά με βάση τα λεγόμενα σου, σε τί ακριβώς δεν σε καλύπτει η vox; αν θες να παίζεις προς zeppelin φάση θες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ενισχυτή λυχνίας βρετανικού τύπου για να παίζεις με τις δυναμικές του κ  εφφεδάκια βαλμένα σαν αραχνοϋφαντο πέπλο(πχ αμφιβάλλω αν η πληθώρα του κόσμου έχει συνειδητοποιήσει ότι το immigrant song έχει τρέμολο εφφέ το οποίο όμως γίνεται όχι με πεταλάκι, αλλά με την εναλλαγή των μαγνητών).. επομένως πας για λαμπάτο κ αν δεν θες να πάρεις πεταλάκια μια απλή πεταλιέρα για τα εφφέ στην λούπα του ενισχυτή σου.. γιατί δεν κοιτάς το nova-system της tc electronic; πεταλιέρα με τα απολύτως απαραίτητα, ποιοτική από σοβαρή εταιρεία κ το βασικότερα ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ 100%. απλώς μην παραμυθιάζεστε όλοι με τα πόλλά που προσφέρουν οι πεταλιέρες.. πέραν του γεγονότος ότι στην πραγματικότητα θα παίζετε μόνο με τα ελάχιστα εφφέ που σκεφτόσασταν να αγοράζατε σε πεταλάκια, είναι κ αλλαζωνεία όπως είχε πει κ ο michael schenker με το σκεπτικό ότι θες να τα έχεις όλα ενώ αυτό δεν γίνεται, έτσι αφενός χαλάς χρόνο κ χρήμα σε κάτι το οποίο δεν γίνεται να πετύχεις, αφετέρου δεν πρόκειται ποτέ να είσαι ευχαριστημένος.. ας μάθουμε να χρησιμοποιούμε ορθότερα τα ρυθμιστικά της κιθάρας μας κ το front panel του ενισχυτή μας, κ τότε θα καταλάβουμε ότι ελάχιστα έιναι αυτά που χρειαζόμαστε.
φιλικά φώτης


Υ.Γ.-αν θες να κοιτάξεις για tc electronic ΜΗΝ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΝΑΚΑ!!! έχει αυτός την αντπροσωπεία τώρα κ λογικά οι τιμές θα έιναι χειρότερες από αυτές του πετρελαίου...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/08, 22:30 από kronus »
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/06, 01:28
από Ορεστης99
28 Απαντήσεις
12674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/08, 16:13
από Ikaros
3 Απαντήσεις
2595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/09, 13:30
από taxfreesax
0 Απαντήσεις
2129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/08, 10:02
από death
2 Απαντήσεις
2856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/09, 16:56
από paradoxologos
4 Απαντήσεις
2931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/09, 14:50
από Panos the Greek
13 Απαντήσεις
5231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 18:42
από jimmy 1916
2 Απαντήσεις
2037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/09, 09:38
από Warrel
3 Απαντήσεις
3265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 13:19
από adr1anos
20 Απαντήσεις
7558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/09, 00:37
από Spell@lchemist!