Αποστολέας Θέμα: 12 inches VS 10 inches  (Αναγνώστηκε 9640 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #25 στις: 03/05/08, 14:13 »
Χαχά :D
Ευχαριστώ παιδιά.. Στην αρχή σκεφτόμουνα να γράψω κάτι μεγαλύτερο, αλλά στην πορεία το λιγόστευσα :).. Όπως και να έχει thx για τα σχόλια.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #26 στις: 03/05/08, 14:55 »
Μπράβο Faser για το αναλυτικό post!

Είναι κρίμα όμως που αναγκαζόμαστε να ξαναγράφουμε τα ίδια... Είναι η 3η φορά που διαβάζω για τον τρόπο σύνδεσης πεταλιέρας - ενισχυτή. Λίγο ψάξιμο παίδες δεν κάνει κακό...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #27 στις: 03/05/08, 15:03 »
εχεις δικιο αργ0 αλλα το ποστ ηταν τοσο καλο σαν να λεμε....τριτη  ferrari που βλεπω σημερα μπροστα μ....ε δεν μας χαλαει... :P
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Meolas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #28 στις: 03/05/08, 20:09 »
οντως faser ησουν κατατοπιστικοτατος thanks

Αποσυνδεδεμένος Meolas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #29 στις: 03/05/08, 20:19 »
Μια απορια....οι λαμπατοι ,modelling ενισχυτες, π.χ. line 6 valve 112 με ποιον απο τους τρεις τροπους που μας εξηγει  o faser δουλευουν?

Πως τον βλεπετε τον συγκεκριμενο ενισχυτη? αξιζει??

Ποιο συγκεκριμενα, ενας φιλος μου ειπε οτι ο συγκεκριμενος ενισχυτης ειναι οτι καλυτερο στα 500-600 ευρω, δεν χρειαζεται extra πενταλιερα, εχει εκπληκτικα εφφε, και οτι μπορει να συνδεθει με USB με τον υπολογιστη επομενως, μεσω Internet μπορουμε να κατεβασουμε διαφορα batches (προσωμειωσεις ενισχυτων)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/08, 20:42 από Arg0 »

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #30 στις: 03/05/08, 20:26 »
Μια απορια....οι λαμπατοι ,modelling ενισχυτες, π.χ. line 6 valve 112 με ποιον απο τους τρεις τροπους που μας εξηγει  o faser δουλευουν?

Πως τον βλεπετε τον συγκεκριμενο ενισχυτη? αξιζει??

Ποιο συγκεκριμενα, ενας φιλος μου ειπε οτι ο συγκεκριμενος ενισχυτης ειναι οτι καλυτερο στα 500-600 ευρω, δεν χρειαζεται extra πενταλιερα, εχει εκπληκτικα εφφε, και οτι μπορει να συνδεθει με USB με τον υπολογιστη επομενως, μεσω Internet μπορουμε να κατεβασουμε διαφορα batches (προσωμειωσεις ενισχυτων)

O συγκεκριμένος έχει ψηφιακή προενίσχυση η και επεξεργασία για τα εφφέ καθώς και line out η οποία συνδυάζεται με λάμπες στην προενίσχυση και ένα λαμπάτο τελικό στάδιο. Είναι ουσιαστικά ένας λαμπάτος με DSP προσομοίωση στην προενίσχυση.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/08, 20:28 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #31 στις: 03/05/08, 20:59 »
Μια απορια....οι λαμπατοι ,modelling ενισχυτες, π.χ. line 6 valve 112 με ποιον απο τους τρεις τροπους που μας εξηγει  o faser δουλευουν?

Πως τον βλεπετε τον συγκεκριμενο ενισχυτη? αξιζει??

Ποιο συγκεκριμενα, ενας φιλος μου ειπε οτι ο συγκεκριμενος ενισχυτης ειναι οτι καλυτερο στα 500-600 ευρω, δεν χρειαζεται extra πενταλιερα, εχει εκπληκτικα εφφε, και οτι μπορει να συνδεθει με USB με τον υπολογιστη επομενως, μεσω Internet μπορουμε να κατεβασουμε διαφορα batches (προσωμειωσεις ενισχυτων)
Όπως σωστά σου είπε ο Gabriel6th, o συγκεκριμένος ενισχυτής έχει λαμπάτο preamp το οποίο όμως μπλέκεται με τα ψηφιακά εφφέ και αυτό το "κράμα" καταλήγει να μεγεθυνθεί σε λαμπάτο power amp.. Πραγματικά δεν τον έχω ακούσει και ούτε ξέρω τι να περιμένω από τέτοια πατέντα.. Συνδεσμολογικά είναι σαν να έχει καταπιεί ένας λαμπάτος μια ψηφιακή πεταλιέρα.. Δεν μπορεί να περιγραφεί με κανέναν από τους τρεις τρόπους γιατί πολύ απλά έχεις μόνο ενισχυτή ;D.. Ίσως όταν βρω χρόνο να πεταχτώ στο Νάκα.. Ενδιαφέρον θα έχει..

Πάντως και σε προηγούμενο post αναφέρθηκε ότι οι sim ενισχυτές (οι ενισχυτές δηλαδή που προσφέρουν εφφέ από μόνοι τους χωρίς κάποια πεταλιέρα -- όπως ο Line6 που μας έδειξες) είναι περισσότερο για practice amps.. Γιατί μπορεί να έχει 1000 εφφέ αλλά θα μπορείς μόνο μερικά από αυτά τα 1000 εφφέ να τα βάλεις ταυτόχρονα (αυτό οφείλεται στον τρόπο που διαλέγεις τα εφφέ, φαντάσου ένα knob που από το 0 στο 2 είναι delay, από το 2 στο 4 είναι reverb, από το 4 στο 6 είναι phaser, από το 6 στο 8 harmonizer και από το 8 στο 10 είναι flanger).. Αναγκαστικά θα επιλέξεις ένα από τα πέντε, γιατί το knob πρέπει κάπου να "κάτσει".. Αν το τοποθετήσεις στο 3 θα έχεις reverb, αν το γυρίσεις στο 9 θα έχεις flanger, κ.λπ.).. Ο συγκεκριμένος έχει 7 εφφέ, αλλά μόνο 3 μπορούν να παίζουν μαζί.. Περιοριστικό; Αν νομίζεις ότι είναι μην κοιτάξεις για sim ενισχυτές.. Αν δεν σε πειράζει γιατί έτσι και αλλιώς στο τέλος τέλος, αγοράζουμε την state-of-the-art πεταλιέρα, και καταλήγουμε να βάζουμε μόνο λίγο chorus στα καθαρά για τα αρπίσματα και λίγο delay στα βρώμικα για extra όγκο ;D, πηγαίντε παρέα με τον φίλο σου και κάντε ένα κόπο να τον ακούσετε στο Νάκα.. Αν ο φίλος σου έχει εμπειρία με λαμπάτους τότε θα σε βοηθήσει αρκετά στην αξιολόγηση ;)..

Σημείωση: Τα patches που αναφέρει ο φίλος σου φαντάζομαι ότι θα σου είπε ότι κοστίζουν :D.. Το ότι δεν χρειάζεται πεταλιέρα θα αποδειχθεί καλό ή άσχημο αν σκεφτείς την απάντηση στην προηγούμενη ερώτηση περί περιορισμού των ταυτόχρονων εφφέ.. Το ότι μπορεί να συνδεθεί με USB αμέσως είναι αναμφισβήτητη ευκολία, αλλά και ενισχυτές που δεν έχουν έξοδο USB όλο και κάπως τους συνδέουμε με τους υπολογιστές μας :D..

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #32 στις: 03/05/08, 21:02 »
Πως τον βλεπετε τον συγκεκριμενο ενισχυτη? αξιζει??

Χμμ... Αν σε καλύπτει εσένα ηχητικά τότε αξίξει... Προσωπικά δεν άκουσα αρκετή διαφορά που να δικαιολογεί την αυξημένη τιμή του αλλά αυτό είναι και θέμα γούστου.

Παραμένει ένας από τους πιο ευέλικτους ενισχυτές στην αγορά, λόγω των προσομοιώσεων.

Επίσης ένας λαμπάτος 40W παραείναι δυνατός για διαμέρισμα.

Ποιο συγκεκριμενα, ενας φιλος μου ειπε οτι ο συγκεκριμενος ενισχυτης ειναι οτι καλυτερο στα 500-600 ευρω, δεν χρειαζεται extra πενταλιερα, εχει εκπληκτικα εφφε, και οτι μπορει να συνδεθει με USB με τον υπολογιστη επομενως, μεσω Internet μπορουμε να κατεβασουμε διαφορα batches (προσωμειωσεις ενισχυτων)

Σόρρυ που θα διαψέυσω τον φίλο σου αλλά:

1) Δεν κοστίζει 500-600€ αλλά 698€ στον Thomman και 693€ στο e-shop του Νακα.
2) Δεν διαθέτει USB.
3) Αν σκοπεύεις να τον χρησιμοποιήσεις ποτέ σε live θα χρειαστεί να αγοράσεις ένα απο τα footswitches της Line6 (που κυμαίνονται μεταξύ 31 - 298€).

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #33 στις: 04/05/08, 01:11 »
10000 ευχαριστω κι απο μενα στα παιδια (Argo, Faser) για τα κατατοπιστικοτατα κειμενα.

Ειδικα το ποστ του Faser ανωτερω απλα εβαλε τα πραματα σε μια σειρα.

Respect!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #34 στις: 05/05/08, 12:44 »
Παντως απο τα τρια θα προτεινα τον Ρολαντ, αλλα αμα εχεις σκοπο να αγορασεις ΠΟΝΤ που εχει ενα σωρο μοντελα ενισχυτων και εφε πανω, τοτε γιατι να παρεις ενισχυτη που να εχει και αυτος??? (ασε που πολλες φορες ειναι δολοφονικος συνδιασμος, με την κακη ενοια). Οποτε παιρνεις το ποντ και εναν πιο απλο ενισχυτη για το σπιτι, και φερνεις το ποντ μονο γυρω-γυρω για τζαμαρισματα σε στουντιο κτλ.
'Η περνεις εναν πιο καλο ενισχυτη που να εχει κατι σαν το Ποντ ενσωματομενο...
« Τελευταία τροποποίηση: 05/05/08, 20:56 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος sstavrin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #35 στις: 05/05/08, 17:01 »
Υπάρχει και αυτός ο ενισχυτής που ίσως να κάνει για αυτό που τον θέλεις.
http://www.thomann.de/gr/vox_ad30vt_bundle.htm

http://www.musiciansfriend.com/product/Vox-Valvetronix-AD30VT-30W-Guitar-Combo?sku=481959&src=3SOSWXXA

Πάρε ένα τέτοιο που είναι και φτηνός, έχει και μια λάμπα και έχει κάποια εφφέ για αρχή. Είναι σαν να έχεις περίπου ένα POD2, ή το Behringer V amp 2 ενσωματομένο σε ενισχυτή. Μετά άμα θες να ασχοληθείς με πιο πολλούς ήχους και εφφέ, παίρνεις πεταλιέρα. 
« Τελευταία τροποποίηση: 05/05/08, 21:18 από sstavrin »