Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.  (Αναγνώστηκε 43728 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
   Χμ... όχι οτι κι οι άλλες δεν έχουν πρόβλημα ;) Ενώ μπορώ να κάνω τις μπάσσες και τις μέσες μου να ακούγονται "γεμάτες", στις ψηλές δεν τα καταφέρνω τόσο καλά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να δώσω τους βάθος ; Να κατευθύνω τον αέρα κάπου ; :-\ Επίσης, τί ασκήσεις μπορώ να κάνω για τις ψηλές ωστε να μου βγαίνουν πιο εύκολα ; Δεν έχω εξασκήσει τη φωνή μου και γι αυτό πιστεύω οτι ίσως μπορώ να κερδίσω λίγα ημιτόνια προς τα πάνω ακόμα, όχι τόσο για να τα χρησιμοποιήσω, αλλά για να τραγουδώ στα τωρινά όρια πιο εύκολα ...

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #1 στις: 09/09/04, 18:07 »
αν οντως εχεις μπασες και μεσαιες, γιατι δεν χαμηλωνεις λιγο την τονικοτητα του τραγουδιου που θες να τραγουδησεις..... θα σε βοηθησει στις ψηλες αρκετα

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #2 στις: 09/09/04, 18:33 »
Έχω (πάνω στην κιθάρα) από τη μπάσα Μι (ζόρικα)μέχρι τη Σι του 7ου τάστου στην ψηλή Μι χορδή (εκεί ζόρικα από τη Λα και μετά ...). Η αλήθεια είναι οτι μου αρέσουν οι ψηλές φωνές και θέλω να μπορώ να φτάσω τη Σι (πολύ) πιο άνετα απ' ότι τώρα. Δεν καίγομαι να παίξω κάποιο τραγούδι, απλώς θέλω αυτές τις νότες ! ;)

Αποσυνδεδεμένος arismanouras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #3 στις: 09/09/04, 19:15 »
 Δυστυχώς φίλε μου το πρόβλημα σου είναι τραγικό και το χα κι εγώ. Αυτή η νότα, για τα στανταρ κάποιο τραγουδιστή (οχι απαραιτητα εππαγγελματια) είναι μια συνηθησμένη και "ευκολη". Δεν έχεις προβλημα στη φωνη. Πιστεψε με. Κι εγω καπου εκει κυμαινομουνα. Η λύση ειναι να βγαλεις τη "φλογα" απο μέσα σου... Δηλαδη να νιωσεις το τραγούδι και να μην "κωλοσεις" να πετάξεις ψηλα. Προσοχη, οταν λεω να νιωσεις το τραγουδι εννοω να "φαντασιωθεις" με την ιδεα οτι βγάζεις κατι απο μεσα σου, οτι τραγουδας, όχι να νιωσεις τον ιδιο το στιχο. Γιατι πολλες φορες όταν γινεται αυτο κατι μας τραβαει πισω. Κυριως αν αυτο το τραγουδι ειναι λυπητερο. Δεν ξερω αν γινομαι αντιληπτος παντως αυτο μου εχει δειξει η εμπειρια μου. Ελπιζω να βοηθησα!
Hail

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #4 στις: 09/09/04, 21:01 »
Θα συμφωνησω με τον graveheart, η ερμηνια ειναι το α και το ω σε ενα τραγουδι.....
το ζεις, κλεινεις τα ματια και φωναζεις.......
ακομα και αν δεν σκανε καλα οι ψηλες σιγουρα θα ειναι πολυ καλυτερα απο πριν

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #5 στις: 09/09/04, 21:25 »
graveheart τί εννοείς οτι είναι "εύκολο" για έναν τραγουδιστή ; Το "εύκολο" για τον καθένα εξαρτάται από την περιοχή στην οποία έχει τις νότες του ... Πχ ο Καζαντζίδης δε νομίζω να είχε αυτή τη Σι που λέω .. Μήπως κάνω κάποιο λάθος στη σκέψη μου ; :-\

Αποσυνδεδεμένος poet

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #6 στις: 09/09/04, 23:47 »
Ένα καλό κόλπο, που μου μάθανε τα παιδιά που παίζουμε μαζί, όταν κάναμε το πρώτο μας live (περίπου 7 χρόνια πριν) είναι η ένταση... Η ένταση βοηθάει πολύ... προσπάθησε να φωνάξεις (με σωστές αποστάσεις από το μικρόφωνο βέβαια).

Ασκήσεις δεν ξέρω, πάντως το να τραγουδάς συνέχεις κομμάτια με τα οποία δυσκολεύεσαι (πάντα ακούγοντας το κομμάτι, για να μην χάνεις τον τόνο και "νομίζεις" ότι το λες σωστά) έχει αποτελέσματα αλλά θέλει χρόνο. Επίσης, σημαντικό είναι να μην το παρακάνεις με την εξάσκηση με τέτοια κομμάτια, γιατί κινδυνεύεις να χάσεις τις χαμηλές νότες που είναι πολύ σημαντικές...

Γενικά θέλει δουλεια...εγώ παίζω και τραγουδάω 7-8 χρόνια τώρα και όταν το αφήνω κομμάτια που πριν "τα είχα" όταν πάω να τα ξανα τραγουδήσω δεν "βγαίνουν" με τίποτα...

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι...
Now that you're gone I'm trying to take it
Learning to swallow the rage
Found a new girl I think we can make it
as long as she stays on the page...

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
Re:Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #7 στις: 10/09/04, 02:05 »
Καλησπέρα Καλημέρα!!!
Ελπίζω να είστε όλοι καλά!
Επεστρέψαμε εισς τας γνωστάς κουτουκάκια :)
Λοιπόν φίλε strange colour bluechild!
Για να βγάλεις τη νότα που θες πρεπει να κανεις δυο τρια πραγματακια!!!
Πρωτα απ ολα πρεπει να πάρεις διαφραγματική αναπνοή(στην κοιλιά)
και όχι πάρα πολύ,λίγο αέρα για αρχή(οι ψιλες νοτες θελουν λιγο αερα)
ύστερα πίεσε τη κοιλιά σου προς τα μέσα(λίγο) και μετά ρίξε τον αέρα επάνω στη μύτη ή πίσω απ τα πάνω δόντια(στα λέω λίγο χύμα αλλά ελπίζω να καταλάβεις),αν δεν σου βγαινει πιεσε λιγο περισσοτερο τη κοιλιά,αν και παλι δεν βγαινει ριξε τον αερα πιο πανω,καπου θα το βρεις το ηχειο,αλλιως πιασε τη νοτα με φαλσετο.
Αυτα και ελπίζω να βοήθησα!!!
Αντε καλο χειμωνα!   ;D 8) ;D
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #8 στις: 10/09/04, 09:28 »
Thanks, θα το προσπαθήσω !

Αποσυνδεδεμένος mafiozos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #9 στις: 10/09/04, 19:06 »
Πάντως για άντρας έχεις αρκετά - εώς πολύ μπάσα φωνή!

Αποσυνδεδεμένος Italos_021

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Τα λόγια αξίζουν σα χίλιες εικόνες...
    • Προφίλ
Re:Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #10 στις: 15/09/04, 00:56 »
Παιδιά έχω ένα παραπλήσιο πρόβλημα..έχω βγάλει ένα τραγουδάκι που στο ρεφραίν πηγαίνει Λα ματζόρε/Σι ματζόρε/Ντο# μινόρε.Στην στο πρώτο κμμάτι του, φωνάζω και βγαίνει.Στο δεύτερο πάω να ανέβω κι άλλο και..ζω ένα δράμα.Παρατήρησα πάντως ότι αυτό με τη "φλόγα" ισχύει,καθώς και όταν φωνάζω βγαίνει καλύτερα.Απορώ πως τραγουδάνε κάτι τύποι τόσο ψηλά.  :'(
Ταξιδευτής του ονείρου,κάνω ταξίδια μέσα στη μουσικότητα των στίχων μου...

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #11 στις: 10/12/04, 18:18 »
το να φωναζεις στο μικροφωνο ειναι πολυ λαθος... το σωστο ειναι να εξασκηθεις ωστε να βγαινει φωνη με τον ελαχιστο αερα...ειναι πολυ δυσκολο βεβαια αλλα κανει πολυ καλο στην φωνη. Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι οι κατσιμιχαιοι οι οποιοι τραγουδανε με το μικροφωνο κολλημενο στο στομα και με λιγο αερα ακουγεται σαν να φωναζουν.Γενικα οσοι εχουν ασχοληθει με το τραγουδι λιγο πιο σοβαρα,με μαθηματα και τα λοιπα προσπαθουν να τραγουδανε με την μικροτερη δυνατη ενταση. Αυτο κανει καλο και στην συντηρηση της φωνης φυσικα. Τωρα αν τραγουδας μεταλ π.χ. ειναι λογικο να βαλεις λιγο ενταση παραπανω...αλλα σε λογικα πλαισια παντα...ανοιξτε τα μικροφωνα στο τερμα ;D

Αποσυνδεδεμένος sakisarabatzis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΑΚΗΣ ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΤΕΝΟΡΟΣ-ΚΑΘΗΓΗΤ.ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ ΩΔΕΙΩΝ
    • Προφίλ
    • www.sakisarabatzis.gr
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #12 στις: 25/07/07, 19:59 »
Επειδη παραδεχεσαι την απειρια σου και αυτό σε τιμα αν σε ενδιαφέρει περισσότερο κοντα σε εμπειρο δασκαλο φωνητικης θα λύσεις τις αποριες σου.
http//  www.sakisarabatzis.gr  ==={dvd-fotos]

Αποσυνδεδεμένος Vamptessa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Trapped in my dreams...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #13 στις: 11/10/07, 22:59 »
Δεν αντιλέγω,όλα σωστά περί σωστής τεχνικής αλλά δεν μπορεί κάποιος ν φτάσει τις ψηλές νότες αν δεν τις κατέχει.Είναι πολύ σπάνιες οι περιπτώσεις να υπάρξει φωνή που ν καλύπτει όλες τις οκτάβες.Π.χ. αν κάποιου η έκταση ξεκινάει από τη 2η οκάβα το πολύ άντε να φτάσει μέχρι τη ρε ή μι της 4ης με φωνητική.Γι'αυτο άλλωστε οι φωνές χωρίζονται σε basso,tenoro,alto,soprano κ σε κάποιες υποκατηγορίες.Με αυτή τη λογική δημιουργούνται και οι τετράφωνες χορωδίες..Εγώ π.χ. που είμαι soprano-coloratura η έκταση μου ξεκινάει από τη σολ της 3ης οκτάβας κ φτάνει μέχρι κόντρα φα της 5ης.Η φωνή μου είναι ψηλή....οι ψηλές οι νότες,μου βγαίνουν πολύ φυσικά ακόμη κι όταν μιλάω ή γελάω κ πολλές φορές εύχομαι να μην ήταν γιατί συνήθως γίνομαι σπαστική.Άσε που η φωνή μου είναι μόνο για όπερα,γι'αυτο άλλωστε κ σπουδάζω κλασικό τραγούδι.Αλλά θα ήθελα να είχα και χαμηλές νότες για να μπορούσα να μπω πιο εύκολα σε μία metal band,που είναι το όνειρό μου.Τουλάχιστον στην Ελλάδα είναι πολύ σπάνιο να ζητήσει μπάντα οπερετικά φωνητικά..Sniff!
Dreadful thoughts darken my mind..Sorrow consumed my soul..Fallen angels taste my tears..

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #14 στις: 16/10/07, 05:30 »
Δεν αντιλέγω,όλα σωστά περί σωστής τεχνικής αλλά δεν μπορεί κάποιος ν φτάσει τις ψηλές νότες αν δεν τις κατέχει.Είναι πολύ σπάνιες οι περιπτώσεις να υπάρξει φωνή που ν καλύπτει όλες τις οκτάβες.Π.χ. αν κάποιου η έκταση ξεκινάει από τη 2η οκάβα το πολύ άντε να φτάσει μέχρι τη ρε ή μι της 4ης με φωνητική.Γι'αυτο άλλωστε οι φωνές χωρίζονται σε basso,tenoro,alto,soprano κ σε κάποιες υποκατηγορίες.Με αυτή τη λογική δημιουργούνται και οι τετράφωνες χορωδίες..Εγώ π.χ. που είμαι soprano-coloratura η έκταση μου ξεκινάει από τη σολ της 3ης οκτάβας κ φτάνει μέχρι κόντρα φα της 5ης.Η φωνή μου είναι ψηλή....οι ψηλές οι νότες,μου βγαίνουν πολύ φυσικά ακόμη κι όταν μιλάω ή γελάω κ πολλές φορές εύχομαι να μην ήταν γιατί συνήθως γίνομαι σπαστική.Άσε που η φωνή μου είναι μόνο για όπερα,γι'αυτο άλλωστε κ σπουδάζω κλασικό τραγούδι.Αλλά θα ήθελα να είχα και χαμηλές νότες για να μπορούσα να μπω πιο εύκολα σε μία metal band,που είναι το όνειρό μου.Τουλάχιστον στην Ελλάδα είναι πολύ σπάνιο να ζητήσει μπάντα οπερετικά φωνητικά..Sniff!

το F5 είναι όντως ψηλή νότα (για κανονική φωνή), αλλά γιατί λες ότι δεν μπορείς να τραγουδήσεις metal??? τα ψηλά τραγούδια στην metal μουσική έχουν συνήθως κορυφές πάνω από B4 και φτάνουν μέχρι και F5 (η υπερβολή των dream theater). Για να μη μιλήσουμε για falsetto που συναντάμε νότες μέχρι και στο C6 (να'ναι καλά ο Midnight).
Όσο για το τι νότες μπορεί να φτάσει ο καθένας με φωνητική και εξάσκηση είναι σχετικό... πάντως οι 3 οκτάβες έκτασης κανονικής φωνής είναι κάτι το εφικτό για κάποιον με ταλέντο και σωστό δάσκαλο.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #15 στις: 16/10/07, 09:37 »
Χα!
Θελετε να μιλήσουμε για πρόβλημα στη φωνή? Ε?
Και αυτα που αναφερετε είναι "πρόβλημα"?
Και πάλι Χα!

Ηρθε η ώρα λοιπόν να σας ξεδιπλώσω το δράμα μου. Η φωνη μου είναι σαν να κατάπια φυσαρμόνικα Dm. Μπορω να τραγουδήσω ότι θέλεις από Ρε μινόρε και μόνο από ρε μινόρε. Αν αλλάξω τόνο, είναι σαν να ξεκινάω τη Ρε μινόρε από εκεινο τον τονο. Το ματζόρε απορίπτεται, εκτός της Fmaj που βεβαίως είναι η σχετική της Dm!!!
...και να πεις ότι μου αρεσουν τα ρεμπέτικα.....

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #16 στις: 16/10/07, 14:07 »
Χα!
Θελετε να μιλήσουμε για πρόβλημα στη φωνή? Ε?
Και αυτα που αναφερετε είναι "πρόβλημα"?
Και πάλι Χα!

Ηρθε η ώρα λοιπόν να σας ξεδιπλώσω το δράμα μου. Η φωνη μου είναι σαν να κατάπια φυσαρμόνικα Dm. Μπορω να τραγουδήσω ότι θέλεις από Ρε μινόρε και μόνο από ρε μινόρε. Αν αλλάξω τόνο, είναι σαν να ξεκινάω τη Ρε μινόρε από εκεινο τον τονο. Το ματζόρε απορίπτεται, εκτός της Fmaj που βεβαίως είναι η σχετική της Dm!!!
...και να πεις ότι μου αρεσουν τα ρεμπέτικα.....

χαχαχαχα ;D ;D ;D
ενασχόληση και δουλειά θέλει ρε... ;)

Αποσυνδεδεμένος Vamptessa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Trapped in my dreams...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #17 στις: 16/11/07, 22:03 »
Δεν αντιλέγω,όλα σωστά περί σωστής τεχνικής αλλά δεν μπορεί κάποιος ν φτάσει τις ψηλές νότες αν δεν τις κατέχει.Είναι πολύ σπάνιες οι περιπτώσεις να υπάρξει φωνή που ν καλύπτει όλες τις οκτάβες.Π.χ. αν κάποιου η έκταση ξεκινάει από τη 2η οκάβα το πολύ άντε να φτάσει μέχρι τη ρε ή μι της 4ης με φωνητική.Γι'αυτο άλλωστε οι φωνές χωρίζονται σε basso,tenoro,alto,soprano κ σε κάποιες υποκατηγορίες.Με αυτή τη λογική δημιουργούνται και οι τετράφωνες χορωδίες..Εγώ π.χ. που είμαι soprano-coloratura η έκταση μου ξεκινάει από τη σολ της 3ης οκτάβας κ φτάνει μέχρι κόντρα φα της 5ης.Η φωνή μου είναι ψηλή....οι ψηλές οι νότες,μου βγαίνουν πολύ φυσικά ακόμη κι όταν μιλάω ή γελάω κ πολλές φορές εύχομαι να μην ήταν γιατί συνήθως γίνομαι σπαστική.Άσε που η φωνή μου είναι μόνο για όπερα,γι'αυτο άλλωστε κ σπουδάζω κλασικό τραγούδι.Αλλά θα ήθελα να είχα και χαμηλές νότες για να μπορούσα να μπω πιο εύκολα σε μία metal band,που είναι το όνειρό μου.Τουλάχιστον στην Ελλάδα είναι πολύ σπάνιο να ζητήσει μπάντα οπερετικά φωνητικά..Sniff!

το F5 είναι όντως ψηλή νότα (για κανονική φωνή), αλλά γιατί λες ότι δεν μπορείς να τραγουδήσεις metal??? τα ψηλά τραγούδια στην metal μουσική έχουν συνήθως κορυφές πάνω από B4 και φτάνουν μέχρι και F5 (η υπερβολή των dream theater). Για να μη μιλήσουμε για falsetto που συναντάμε νότες μέχρι και στο C6 (να'ναι καλά ο Midnight).
Όσο για το τι νότες μπορεί να φτάσει ο καθένας με φωνητική και εξάσκηση είναι σχετικό... πάντως οι 3 οκτάβες έκτασης κανονικής φωνής είναι κάτι το εφικτό για κάποιον με ταλέντο και σωστό δάσκαλο.
Καταρχήν,δεν καταλαβαίνω αυτά τα Β4,C6,F5???Όσο για το αν μπορώ να τραγουδήσω metal,μπορώ απλά περιορισμένα είδη γιατί μπορώ και τραγουδάω μόνο οπερετικά δυστυχώς...
Dreadful thoughts darken my mind..Sorrow consumed my soul..Fallen angels taste my tears..

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #18 στις: 07/12/07, 16:20 »
Δεν αντιλέγω,όλα σωστά περί σωστής τεχνικής αλλά δεν μπορεί κάποιος ν φτάσει τις ψηλές νότες αν δεν τις κατέχει.Είναι πολύ σπάνιες οι περιπτώσεις να υπάρξει φωνή που ν καλύπτει όλες τις οκτάβες.Π.χ. αν κάποιου η έκταση ξεκινάει από τη 2η οκάβα το πολύ άντε να φτάσει μέχρι τη ρε ή μι της 4ης με φωνητική.Γι'αυτο άλλωστε οι φωνές χωρίζονται σε basso,tenoro,alto,soprano κ σε κάποιες υποκατηγορίες.Με αυτή τη λογική δημιουργούνται και οι τετράφωνες χορωδίες..Εγώ π.χ. που είμαι soprano-coloratura η έκταση μου ξεκινάει από τη σολ της 3ης οκτάβας κ φτάνει μέχρι κόντρα φα της 5ης.Η φωνή μου είναι ψηλή....οι ψηλές οι νότες,μου βγαίνουν πολύ φυσικά ακόμη κι όταν μιλάω ή γελάω κ πολλές φορές εύχομαι να μην ήταν γιατί συνήθως γίνομαι σπαστική.Άσε που η φωνή μου είναι μόνο για όπερα,γι'αυτο άλλωστε κ σπουδάζω κλασικό τραγούδι.Αλλά θα ήθελα να είχα και χαμηλές νότες για να μπορούσα να μπω πιο εύκολα σε μία metal band,που είναι το όνειρό μου.Τουλάχιστον στην Ελλάδα είναι πολύ σπάνιο να ζητήσει μπάντα οπερετικά φωνητικά..Sniff!

το F5 είναι όντως ψηλή νότα (για κανονική φωνή), αλλά γιατί λες ότι δεν μπορείς να τραγουδήσεις metal??? τα ψηλά τραγούδια στην metal μουσική έχουν συνήθως κορυφές πάνω από B4 και φτάνουν μέχρι και F5 (η υπερβολή των dream theater). Για να μη μιλήσουμε για falsetto που συναντάμε νότες μέχρι και στο C6 (να'ναι καλά ο Midnight).
Όσο για το τι νότες μπορεί να φτάσει ο καθένας με φωνητική και εξάσκηση είναι σχετικό... πάντως οι 3 οκτάβες έκτασης κανονικής φωνής είναι κάτι το εφικτό για κάποιον με ταλέντο και σωστό δάσκαλο.
Καταρχήν,δεν καταλαβαίνω αυτά τα Β4,C6,F5???Όσο για το αν μπορώ να τραγουδήσω metal,μπορώ απλά περιορισμένα είδη γιατί μπορώ και τραγουδάω μόνο οπερετικά δυστυχώς...

F5 εννοώ το φα της 5ης οκτάβας που λες ότι φτάνεις. B4 το σι 4ης, C6 το ντο 6ης.

άρα το πρόβλημα σου στο να τραγουδήσεις metal δεν είναι η έκταση (αυτό έλειπε, σοπράνο είσαι) αλλά η τοποθέτηση. Είναι πολύ συχνό το φαινόμενο τραγουδιστές που ασχολούνται πρώτα με κλασσικό τραγούδι να δυσκολεύονται να προσαρμοστούν στην μοντέρνα τοποθέτηση. Πρέπει να βρεις έναν δάσκαλο με εμπειρία που να διδάσκει μοντέρνο τραγούδι και να βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος screamforyourlife

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Re:Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #19 στις: 12/02/08, 16:08 »
Έχω (πάνω στην κιθάρα) από τη μπάσα Μι (ζόρικα)μέχρι τη Σι του 7ου τάστου στην ψηλή Μι χορδή (εκεί ζόρικα από τη Λα και μετά ...). Η αλήθεια είναι οτι μου αρέσουν οι ψηλές φωνές και θέλω να μπορώ να φτάσω τη Σι (πολύ) πιο άνετα απ' ότι τώρα. Δεν καίγομαι να παίξω κάποιο τραγούδι, απλώς θέλω αυτές τις νότες ! ;)
...να σε χαιρετισω καταρχην φιλε μου οπως και τους υπολοιπους μουσικοφιλους επαγγελματιες και μη της παρεας...καταρχην η νοτα ΣΙ που περιγραφεις ειναι μια αρκετα δυσκολη νοτα ακομα και για  εναν με φωνη τενορου...δυσκολευομαι να πιστεψω οτι φτανεις μεχρι εκει με την αληθινη φωνη σου το ιδιο πιστευω και για τη νοτα ΜΙ στα μπασσα..μαλλον κι εκει θα ακουγεται ψευτικη με την εννοια οχι του φαλσετο αλλα του ηχοχρωματος ας μου επιτραπει η εκφραση του 'ρεψιματος'...εδω η νοτα ΣΟΛ 3 ταστο της ψηλης ΜΙ και καποιος με φωνη τενορου που εχει κανει ενα χρονο φωνητικη δυσκολευεται να τη βγαλει σωστα...η εκταση σου φιλε μου καθοριζεται αποκλειστικα και μονο απο τις νοτες που τις εχεις αρκετα ανετα ωστε να μπορεις να τις τραγουδησεις απο πολυ σιγανα μεχρι πολυ δυνατα χωρις να σε υποχρεωνουν οι ψηλοτερες νοτες να αυξησεις OYTE ΛΙΓΟ της ενταση της φωνης σου...και φυσικα μιλαμε παντα για AΛΗΘΙΝΗ ΦΩΝΗ KAI OXI GIA FALSETO το οποιο ειναι ειδος ηχου που καποιος τραγουδιστης πρεπει να χρησιμοποιει για να δωσει ενα ιδιαιτερο υφος στην εκτελεση του και οχι επειδη δεν μπορει να εκτελεσει αλλιως τη συγκεκριμμενη νοτα ουτε και για να 'ανεβει' ψηλα τονικα...και φυσικα προυποθετει ΑΡΙΣΤΗ γνωση και εκπαιδευση της αληθινης φωνης του...την εκταση σου μπορεις να τη δουλεψεις και να την αυξησεις...υπαρχουν πολλοι καλοι δασκαλοι..και ποτε μονος και μην ακους αυταπου λενε καποιοι για 'ψυχη'στην εκτελεση η να αφησεις τον εαυτο σου να εκφραστει το τραγουδι ειναι τεχνη και επιστημη και θελει σοβαρη μελετη για να μπορεις στο τελος να αφεθεις στη μαγεια...φιλικα παντα
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/08, 16:11 από screamforyourlife »

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #20 στις: 12/02/08, 16:21 »
Βάση της διεθνούς βιβλιογραφίας:

Basic Choral Ranges:
    * Soprano: C4 - C6
    * Mezzo-Soprano: G3 - G5
    * Contralto: E3 - D5
    * Tenor: C3 - C5
    * Baritone: F2 - G4
    * Bass: C2 - E4

Basic Operatic ranges:
    * Soprano: C4 - A5
    * Mezzo-Soprano: A3 - F5
    * Contralto: F3 - D5
    * Tenor: B2 - G4
    * Baritone: G2 - E4
    * Bass/Basso: E2 - C4

την αντιστοιχία με τις οκτάβες της κιθάρας δεν την έχω κάνει ποτέ... αλλά θεωρώ πως ο bluechild αναφέρεται στην B4 αν μιλάει για κανονική φωνή (η οποία είναι νότα που έχουν εύκολα σχετικά οι τενόροι και οριακά κάποιοι βαρύτονοι) ή στην Β5 αν αναφέρεται σε falsetto (η οποία είναι δύσκολη νότα για τενόρους, αλλά όχι και ακατόρθωτη - προσωπικά την έχω τραγουδήσει και σε τραγούδι ενώ με τις ασκήσεις έχω φτάσει ως το D#).

Αποσυνδεδεμένος screamforyourlife

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #21 στις: 12/02/08, 17:14 »
Βάση της διεθνούς βιβλιογραφίας:

Basic Choral Ranges:
    * Soprano: C4 - C6
    * Mezzo-Soprano: G3 - G5
    * Contralto: E3 - D5
    * Tenor: C3 - C5
    * Baritone: F2 - G4
    * Bass: C2 - E4

Basic Operatic ranges:
    * Soprano: C4 - A5
    * Mezzo-Soprano: A3 - F5
    * Contralto: F3 - D5
    * Tenor: B2 - G4
    * Baritone: G2 - E4
    * Bass/Basso: E2 - C4

την αντιστοιχία με τις οκτάβες της κιθάρας δεν την έχω κάνει ποτέ... αλλά θεωρώ πως ο bluechild αναφέρεται στην B4 αν μιλάει για κανονική φωνή (η οποία είναι νότα που έχουν εύκολα σχετικά οι τενόροι και οριακά κάποιοι βαρύτονοι) ή στην Β5 αν αναφέρεται σε falsetto (η οποία είναι δύσκολη νότα για τενόρους, αλλά όχι και ακατόρθωτη - προσωπικά την έχω τραγουδήσει και σε τραγούδι ενώ με τις ασκήσεις έχω φτάσει ως το D#).
Εγω ξερω οτι οι τενοροι φτανουν μεχρι C C#...και μετα απο πολλα και εξαντλητικα χρονια μελετης...αλλα μεχρι σολ του θεου πρωτη φορα το ακουω...εν πασει περιπτωση ο φιλος που εγραψε για τη νοτα αυτη και το σχολιασα μου εκανε εντυπωση που χωρις καθολου εξασκηση ανεφερε τετοια εκταση φωνης....να σε ρωτησω φιλε μου 2 πραγματα 1.τη νοτα ρε# πως την πιανεις με φαλσετο με πραγματικη φωνη και αν ναι φωναζοντας,ζοριζομενος η με σχετικη ανεση?2.ποια ειναι η ΕΝΤΕΛΩΣ ανετη εκταση σου?...και μια απαραιτητη προσθηκη...μιλαω για τη νοτα σι την πρωτη πανω απο το πενταγραμμο...για να μιλαμε με ακριβεια...φιλικα
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/08, 17:19 από screamforyourlife »

Αποσυνδεδεμένος screamforyourlife

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #22 στις: 12/02/08, 17:24 »
...κοιτωντας προσεκτικοτερα τις φωνητικες καταξεις καταλαβα οτι η νοτα που μου λες εσυ ειναι η  D#4,σωστα?Η νοτα Σι που λεει ο Bluechild ειναι η B5 7 o ταστο της ΜΙ χορδης στην κιθαρα...

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #23 στις: 12/02/08, 17:31 »
σε αυτά που έγραψα το G4 δεν είναι "σολ του θεού", αλλά μιά οκτάβα κάτω από αυτό. Ο αριθμός 4 αναφέρεται στην οκτάβα του πιάνου που αντιστοιχεί η νότα. G 4ης οκτάβας πιάνου λοιπόν. To G4 λοιπόν είναι σχετικά εύκολη νότα ακόμα και για μη εκπαιδευμένους τενόρους που έχουν τουλάχιστον καλό αυτί. Αν ο bluechild εννοεί την B5 τότε προφανώς την πιάνει με falsetto...δεν υπάρχει κανονική φωνή στους άντρες τόσο ψηλά.

Για κανονική φωνή υπάρχουν άπειρα τραγούδια που έχουν ντο και πάνω (C5). Π.χ το show must go on των queen χτυπάει ένα μι (Ε5), ενώ στο innocence faded των dream theater υπάρχει ένα φα μέσα (F5). Ακόμα και ο Michael Jackson έχει πραγματικά πολλές νότες πάνω από το ντο με κανονική φωνή. Τα παραδείγματα είναι πραγματικά πολλά. Το ντο στους τενόρους το συναντάμε ακόμα και στην όπερα κάποιες φορές. Δεν είναι κάτι ασυνήθιστο. Βέβαια από το ντο και πάνω ίσως είναι λίγο υπερβολή για τους άντρες αλλά δεν είναι κάτι υπερφυσικό.

το D# που έγραψα είναι η ψηλότερη νότα που έχω πιάσει με falsetto σε ασκήσεις. Αναφέρομαι στο D#6 και υποθέτω πως είναι πολύ ακραία νότα που δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε τραγούδι. Θα έλεγα πως τραγουδιστικά το falsetto μου έχει ωφέλιμη περιοχή ως το B5. Αντίστοιχα με κανονική φωνή έχω πιάσει μέχρι και το F5 και χρησιμοποιώ με άνεση στο τραγούδι μου μέχρι και το D5 (αν και καμμιά φορά χτυπάω και το E5...αλλά στα καλά μου).


Αποσυνδεδεμένος screamforyourlife

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στις ψηλές της φωνής.
« Απάντηση #24 στις: 12/02/08, 17:40 »
σε αυτά που έγραψα το G4 δεν είναι "σολ του θεού", αλλά μιά οκτάβα κάτω από αυτό. Ο αριθμός 4 αναφέρεται στην οκτάβα του πιάνου που αντιστοιχεί η νότα. G 4ης οκτάβας πιάνου λοιπόν. To G4 λοιπόν είναι σχετικά εύκολη νότα ακόμα και για μη εκπαιδευμένους τενόρους που έχουν τουλάχιστον καλό αυτί. Αν ο bluechild εννοεί την B5 τότε προφανώς την πιάνει με falsetto...δεν υπάρχει κανονική φωνή στους άντρες τόσο ψηλά.

Για κανονική φωνή υπάρχουν άπειρα τραγούδια που έχουν ντο και πάνω (C5). Π.χ το show must go on των queen χτυπάει ένα μι (Ε5), ενώ στο innocence faded των dream theater υπάρχει ένα φα μέσα (F5). Ακόμα και ο Michael Jackson έχει πραγματικά πολλές νότες πάνω από το ντο με κανονική φωνή. Τα παραδείγματα είναι πραγματικά πολλά. Το ντο στους τενόρους το συναντάμε ακόμα και στην όπερα κάποιες φορές. Δεν είναι κάτι ασυνήθιστο. Βέβαια από το ντο και πάνω ίσως είναι λίγο υπερβολή για τους άντρες αλλά δεν είναι κάτι υπερφυσικό.

το D# που έγραψα είναι η ψηλότερη νότα που έχω πιάσει με falsetto σε ασκήσεις. Αναφέρομαι στο D#6 και υποθέτω πως είναι πολύ ακραία νότα που δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε τραγούδι. Θα έλεγα πως τραγουδιστικά το falsetto μου έχει ωφέλιμη περιοχή ως το B5. Αντίστοιχα με κανονική φωνή έχω πιάσει μέχρι και το F5 και χρησιμοποιώ με άνεση στο τραγούδι μου μέχρι και το D5 (αν και καμμιά φορά χτυπάω και το E5...αλλά στα καλά μου).


Συνεπως εισαι κοντρα τενορος...εγω φτανω μεχρι SIb5 με κανονικη φωνη και μπορω ενω τηνεχω σε ενταση φορτε σταδιακα να της ελατωσω την ενταση μεχρι pianissimo και χωρις να μεταπεσω σε falseto ενω εχω και μια οκταβα πανω χρησιμοποιωντας την 'ψευτικη' φωνη

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
9482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 13:24
από sof1a
2 Απαντήσεις
3511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/08, 17:56
από KostasVap
6 Απαντήσεις
6950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 04:01
από panos83
1 Απαντήσεις
2474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 09:10
από mantinada
12 Απαντήσεις
13360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 02:51
από teoguardian
22 Απαντήσεις
10450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/11, 20:41
από freemind
1 Απαντήσεις
6336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/11, 01:09
από Υπνοβάτης...
1 Απαντήσεις
3408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/12, 13:21
από freemind
3 Απαντήσεις
23341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/12, 21:48
από Υπνοβάτης...
0 Απαντήσεις
35076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/13, 21:18
από Γιωργος77