Αποστολέας Θέμα: Λάμπες για traynor ycv40  (Αναγνώστηκε 4181 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Λάμπες για traynor ycv40
« στις: 08/05/09, 11:53 »
Λοιπόοοοοον...έχω τον traynor ycv40....και η αλήθεια είναι πως εδώ και καιρό έπρεπε να έχω αλλάξει λάμπες......πάνω είχε τις sovtek 6L6WXT...και έρχομαι να θέσω το εξής ερώτημα: να προτιμήσω ξανά τις ίδιες? έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο? και αν ναι.....τι διαφορά θα υπάρξει......?

Σας ευχαριστώ..... :)

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λάμπες για traynor ycv40
« Απάντηση #1 στις: 08/05/09, 13:02 »
Κοιτά στο http://www.watfordvalves.com/cgi-bin/documents/testreport_44.pdf και θα βρεις πολλές Infos για 6L6-GC Valves... Εγώ θα προτιμούσα τις JJ-Electronic 6L6-GC η’ τις Winged C 6L6-GC, αλλά όπως είπα αυτό θα ήταν μια  προσωπική επιλογή.  Σε οποιαδήποτε αλλαγή Τελικής Λυχνίας χρειάζεται ο ενισχυτής Re-Biasing ώστε οι Τελικές Λυχνίες να εργάζονται σωστά. Αυτά τα ολίγα, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Λάμπες για traynor ycv40
« Απάντηση #2 στις: 08/05/09, 13:15 »
Ίσως να το ξέρεις το site.. Αν όχι: https://ssl.eurotubes.com/cart/index.php?page=view_products&category_id=10&sub_category_id=49

Αγόρασα πρόσφατα από εκεί και έμεινα πολύ ευχαριστημένος ;)..

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Λάμπες για traynor ycv40
« Απάντηση #3 στις: 08/05/09, 14:46 »
Τενκ ιου καταταρχάς για τις πληροφορίες.....τώρα προκίπτουν άλλες αποριες και ζητήματα..........λοιποοοοον....εγώ είμαι ήδη απόλυτα ικανοποιημενος απο το ηχόχρωμα του ενισχυτή.....πολύ καλα βρώμικα (ακριβώς όπως τα θέλω) και πολύ καλά καθαρα......πόσο διαφορετικός θα είναι ο ήχος αν προτιμήσω άλλες λάμπες? θα υπάρχουν δραματικές αλλαγές...?

δεύτερον....αν προτιμήσω πάλι τις sovtek θα χρειαστεί πάλι να κάνω rebias τον ενισχυτή...? και αν ναι...πόσο εύκολο ειναι να γίνει αυτό στο σπίτι....? (δεν τσιγκουνεύομαι να δώσω λεφτά...απλά ήθελα να μάθω περισσοτερα και να το κάνω μόνος μου για την χαρα και ικανοποιηση της όλης φάσης :D)

τρίτον και τα δύο λινκς ειναι αρκετά ενδιαφέροντα και υπερχρήσιμα.....αλλα η αλήθεια ειναι ότι χάθηκα με το πλήθος επιλογων..... :P :P :P

είμαι τελειως noob σ'αυτόν τον τομέα γιατι πρωτη φορά ασχολουμαι με αυτό το θεμα...... :P

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Λάμπες για traynor ycv40
« Απάντηση #4 στις: 08/05/09, 15:07 »
Αν και υπάρχουν αρκετοί ηλεκτρονικοί εδώ μέσα, εγώ θα προσπαθήσω να μιλήσω για τα άλλα που ανέφερες.. Ως γνωστόν, η κύρια αλλαγή στο ηχόχρωμα του ενισχυτή οφείλεται στις τελικές λάμπες.. Για παράδειγμα, ένας ενισχυτής με 6L6 παίζει πολύ διαφορετικά από έναν με EL34 (οι προενισχύτριες είναι παραλλαγές του τύπου 12ΑΧ7).. Από εκεί και πέρα, κάποιοι ισχυρίζονται ότι μπορούν να διακρίνουν διαφορές μεταξύ 2 λυχνιών 6L6 (ή 2 EL34), κάτι το οποίο για εμάς τους κοινούς θνητούς φαντάζει ψιλοαδύνατο.. Προσωπικά δεν είχα παρατηρήσει τρομερές ηχητικές μεταβολές όταν άλλαζα κατά καιρούς ίδιους τύπους λυχνιών (διαφορετικές μάρκες βέβαια αλλά ίδιο τύπο).. Επομένως δεν νομίζω ότι θα πρέπει να σε προβληματίσει το γεγονός ότι αν αλλάξεις μάρκα τελικής λυχνίας ίσως να αντιμετωπίσεις άλλο ηχόχρωμα..

Τώρα για το rebias, σίγουρα απαιτείται αν αλλάξεις τύπο τελικών (δηλαδή από 6L6 σε EL34 και το ανάποδο).. Έχω την εντύπωση ότι αν παραμείνεις στον ίδιο τύπο δεν χρειάζεται το rebiasing.. Ο μόνος λόγος για να το κάνεις είναι αν θες να ρυθμίσεις τις τελικές σου πιο "ψυχρά" ή πιο "θερμά".. Για τις προενισχύτριες δεν χρειάζεται biasing.. Η διαδικασία δεν είναι πυρηνική φυσική αλλά είναι επικίνδυνη λόγω των ρευμάτων που υπάρχουν στους πυκνωτές ακόμα και σε εκτός-πρίζας μηχάνημα.. Σε ένα παλιότερο post είχα ρωτήσει πως μπορεί κάποιος να κάνει αυτή την διαδικασία ενώ δεν είναι ηλεκτρονικός και μου είχαν απαντήσει ότι παραείναι επικίνδυνο για να το κάνει.. Επομένως μάλλον δεν τον γλιτώνεις τον τεχνικό.. In any case, η απάντηση κάποιου πιο έμπειρου θα βοηθούσε εδώ..

Δεν ξέρω για το άλλο link αλλά για το eurotubes, η αλήθεια είναι ότι το έχουν πεθάνει με τόσες επιλογές.. Πάντως, πρόσφατα αγόρασα λάμπες για ένα Triaxis (έκανα την επιλογή "high gain") και όντως πήρα high gain ήχο.. Για να το τσεκάρω, το σύγκρινα δίπλα-δίπλα με ένα άλλο Triaxis που είχε πάνω τις μαμίσιες (Mesa Boogie) και υπήρχε μια διαφορά στο punch.. Οπότε πιστεύω ότι μια μικρή διαφορά θα παρατηρήσεις ανάλογα με την επιλογή που θα κάνεις όσον αφορά τις προενισχύτριες..

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Λάμπες για traynor ycv40
« Απάντηση #5 στις: 08/05/09, 15:27 »
Μάλιστα μάλιστα....αρκετά αναλυτικά....να σαι καλα faser βοηθησες αρκετά....η αλήθεια είναι πως αυτό για τις τάσεις ρεύματος που υπάρχουν στους πυκνωτες το ήξερα... απλά δεν θεωρούσα πως θα ναι τόσο επικινδυνο..συνεπώς καλύτερα να μην παίζουμε με αυτά τα ζητήματα......

μέχρι στιγμής έτσι όπως τα τσέκαρα ειμαι κι εγώ αναμεσα στις επιλογες high gain και gold pin....καθως και στις sovtek που είχα ήδη πριν.....δυστυχώς λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπόρεσα να τσεκάρω όλες τις επιλογες που υπάρχουν στο λινκ του spartan.....πρέπει όμως να δω τι θα κανω γρήγορα γιατι τώρα ο ενισχυτής είναι με μισή τελική :P

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Λάμπες για traynor ycv40
« Απάντηση #6 στις: 08/05/09, 18:06 »
Ο ενισχυτης χρειαζεται rebias ακομα και ιδιο τυπο λαμπες να βαλεις πανω.
(απο κατασκευαστη σε κατασκευαστη εχουν διαφορες).
Αυτο επηρεαζει την λειτουργια του ενισχυτη και μονο με ενα rebias θα λειτουργησουν απολυτως σωστα.
Βεβαια το πιο πιθανο αμα βαλεις ιδιες λαμπες ειναι να παιζουν ικανοποιητικα χωρις μπαιας, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
Αν δεις τις μετρανε τις λαμπες και τις βαζουν σε σετακια δυαδες-τετραδες αναλογα με το ρευμα που τραβανε. Και αυτο πρεπει να προσεξεις και να παρεις σετ ωστε να τραβανε ολες το ιδιο, και οχι καποια να πιεζεται περισοτερο.
Επισης εχω παρατηρισει τεραστιες διαφορες στον ηχο αλλαζωντας λαμπες προενισχυσης, ιδιος τυπος αλλη μαρκα, στις τελικες ειναι πιο σχετικα με την καθε περιπτωση τα πραγματα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Λάμπες για traynor ycv40
« Απάντηση #7 στις: 08/05/09, 18:58 »
Μάλιστα....τελικα σκέφτομαι να στραφώ πάλι στην μαμα ρωσσία....:P και να βάλω τις sovtek που είχα πριν....προς τα κει έχω μια κλίση.....αλλα θα το σκεφτώ και μέσα στο σκ.....

jezus δεν εχω σκοπο να αλλαξω τις λάμπες προενισχυσης αφού μου φαίνονται οκ....μονο τις δυο τελικές θα αλλάξω....

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Λάμπες για traynor ycv40
« Απάντηση #8 στις: 08/05/09, 22:27 »
Και οι J/J αλλα και οι Svetlana / Winged-C ρωσικες ειναι.... ;D

Οσων αφορα τις "ματσαρισμενες" λυχνιες θα προτεινα να μην τρελενεστε. Ενα "ματσαρισμενο" σετακι, μετα απο ενα δυο μηνες λειτουργιας παυει να ειναι ματσαρισμενο.... ή καθε λυχνια "γερναει" διαφορετικα....

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Λάμπες για traynor ycv40
« Απάντηση #9 στις: 08/05/09, 23:41 »
Η διαφορά στον ήχο ακούγεται (μεταξύ EL34 - 6L6) και είναι αισθητή (οι EL34 έχουν πιό DARK και ουδέτερο ήχο, ενώ οι 6L6 πιό γλυκό και γεμάτο).
Οι

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Λάμπες για traynor ycv40
« Απάντηση #10 στις: 09/05/09, 20:34 »
Και οι J/J αλλα και οι Svetlana / Winged-C ρωσικες ειναι.... ;D

Οσων αφορα τις "ματσαρισμενες" λυχνιες θα προτεινα να μην τρελενεστε. Ενα "ματσαρισμενο" σετακι, μετα απο ενα δυο μηνες λειτουργιας παυει να ειναι ματσαρισμενο.... ή καθε λυχνια "γερναει" διαφορετικα....

Οι πρωτες ειναι Σλοβακικες!  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Λάμπες για traynor ycv40
« Απάντηση #11 στις: 09/05/09, 20:35 »
Η διαφορά στον ήχο ακούγεται (μεταξύ EL34 - 6L6) και είναι αισθητή (οι EL34 έχουν πιό DARK και ουδέτερο ήχο, ενώ οι 6L6 πιό γλυκό και γεμάτο).
Οι

Χμ, εγω θα τις περιεγραφα αντιθετα, οσοι ενισχυτες με 6λ6 εχω ακουσει ηταν πιο αγριοι στα πριμα, δεν θα ελεγα γλυκο τον ηχο τους.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Λάμπες για traynor ycv40
« Απάντηση #12 στις: 09/05/09, 21:36 »
Εγώ πάντως που έχω κάνει την δοκιμή στους Fender μου αυτό παρατήρησα.....  ;)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Λάμπες για traynor ycv40
« Απάντηση #13 στις: 09/05/09, 22:16 »
Θα συμφωνήσω με Jezus ότι τα πρίμα των 6L6 "ξυρίζουν" λίγο περισσότερο..

Ένα πολύ κατατοπιστικό video (το έχω ξαναπαραθέσει) είναι αυτό:



Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Λάμπες για traynor ycv40
« Απάντηση #14 στις: 10/05/09, 09:57 »
Οι πρωτες ειναι Σλοβακικες!  :)
Jezus, thanx! :) 

Ωστοσο εχω την εντυπωση οτι ο master of puppets δεν ειπε οτι θελει να αλλαξει απο 6L6 σε ΕL34.... προσοχη παντως σε οσους το κανουν γιατι οι EL34 "τραβανε" παραπανω στο νημα απο τις 6L6... μη καψετε κανενα μετασχηματιστη  :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
8558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/03, 19:14
από deepfritz
4 Απαντήσεις
2806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 22:57
από mick77
3 Απαντήσεις
3020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 20:37
από Jezus
10 Απαντήσεις
4804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/08, 01:33
από ACHIEVE PERFECTION
6 Απαντήσεις
4255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 15:03
από Spartan Amplifications
9 Απαντήσεις
4499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 14:33
από Jezus
2 Απαντήσεις
2606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/09, 02:36
από powerslave187
6 Απαντήσεις
3484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/11, 19:19
από themos
17 Απαντήσεις
6269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/12, 13:35
από myster maze
12 Απαντήσεις
5728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/13, 23:42
από panicX