Αποστολέας Θέμα: Flames από "Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!  (Αναγνώστηκε 41568 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Παίδες εν καμίνω.!!!!!!!

Σήμερα ξόδεψα στο τηλ. τουλάχιστον δύο ώρες με τον Ντούκα (ιωάννινα).Είμαι λίγο βλαμμένος θα έλεγα.Γιατί?
Διότι την περασμένη φορά που μίλησα μαζί του (3 μήνες πρίν, περί αλλαγής μαγνητών) ο άνθρωπος μου είχε αναφέρει το κομμάτι parts που έχει και μ αυτόν τον τρόπο στήνει κιθάρες  οικονομικές (σύν το customizing).
Αν μπεί κάποιος στο site του και δεί τα parts θα καταλάβει-περίπου- το κόστος της κατασκευής.Χονδρικά δεν υπερβαίνει-στην περίπτωση μου- τα 700 ευρώ.Τι σημαίνει αυτό?
Σου στέλνει μανίκια να διαλέξεις.Του γράφεις (ναι γράφεις) τι θες απ την κιθάρα, τι παιζεις, τι ακούς και πολλά άλλα όποτε σου κάνει προτάσεις (αυτά για μαγνήτες, γέφυρες και πολλές άλλες λεπτομέρειες).Έχει γνώσεις (αδιαφιλονίκητο) οπότε?
Eν κατακλείδι αν έχεις έναν πραγματικά γνώστη κατασκευής, αξιόπιστα υλικά και να μπορεί ν ακούσει αυτά που θα του πείς συν το να φερθεί τίμια στο επίπεδο value for money, τότε μπορείς να έχεις ένα όργανο πολλαπλάσιας μουσικής αξίας απ ότι του εμπορίου.
Δεν κρύβω ότι βλέποντας την ανάρτηση του Βαγγέλη συν την υποψία που είχα απ την προηγούμενη επικοινωνία με τον Ντούκα, επηρεάστηκα και βοηθήθηκα να ξεπεράσω το κόμπλεξ που είχα σαν ανίδεος.Δηλαδή "πως να πάω εγώ ο άσχετος σε κατασκευαστή?" συν βέβαια τ ότι συνηθίζεται-ειδικά στη χώρα μας- να σε βλέπει ο άλλος "ψάρι" και να θέλει να σε "φάει"-αυτό δημιουργεί έναν επί πλέον φόβο.
Το ανέφερα στον Ντούκα αυτό -έτσι ξερά- και η απάντηση του ήταν "αν το έκανα αυτό τότε ο Βαγγέλης δεν θα έγραφε αυτά που έγραψε και δεν θα τα διάβαζες εσύ για να με ξανακαλέσεις" συν το ότι "εν μέσω κρίσης εγώ έχω δουλειά".
Θα αναθέσω στον Ντούκα την κατασκευή (πουλώντας τις κιθάρες που έχω θα μου μείνουν και ρέστα) και θα τεστάρω την κιθάρα-όπως του είπα- σε πολλούς φίλους μου μουσικούς Κεφαλονίτες.
Το δε σίγουρο είναι ότι όοοοολες τις πληροφορίες που θ αποκομίσω θα τις μεταφέρω αυτούσιες εδώ ώστε να έχουμε πλήρη εικόνα της ιστορίας.
Συντοπίτες μου έχουμε απορία σε κάτι?

Να μην παρεις... και παρτο πολυ σοβαρα αυτο που σου λεω.
Αν δεν θες να γραφει πανω Fender να παρεις μια classic vide και θα χεις πολυ καλυτερο ηχο απο αυτον που θελουν να σου πουλησουν.
Οταν δοκιμαζεις ενα οργανο στο κοτετσι του Ντουκα, σε βαζει σε εναν κατοσταρη Koch και ακους απο κει παπαδες.
Αν θες, πας με μια vide και την κοντραρεις με τη δικη του στο Koch και καταλαβαινεις οτι πουλαει π@παρια.
Θα το πληρωσεις το οργανο πανω (σιγουρα) απο 800 ευρω...οτι και να σου λεει αυτος, και με τα λεφτα αυτα μπορεις να βρεις αμερικανικια Fender ελαφρα μεταχειρισμενη και θα χεις και ΟΡΓΑΝΟ και μεταπωλητικη αξια.
Αν γουσταρεις κανεις αλλη μαγκια που εκανα εγω.
Πηρα μια απλη bullet η οποια ειχε τρομερο playability εβαλα πανω τρεις καλους μαγνητες (απο μια blade) ετριψα και το μπρατσο ολο και το περασα απο την αρχη λουστρο να μην δειχνει bullet, αλλαξα κλειδια και γεφυρα, και κατσε τωρα εσυ και μιλα μας για κοτετσι και αλλα τετοια τινα.
Αν θελεις το καλυτερο ακομα παρε μια classic vide (που ειπαμε ειναι απιστευτο οργανο) και βρες το τηλεφωνο του Hussel στο site του και πες του να σου στειλει ενα σετ μαγνητες (εκει ωφειλεται η ποιοτητα στον ηχο στα οργανα του πτηνοτροφου). Ο Hussel ειναι ενας εξαιρετικος κυριος (ευγενεστατος) με τον οποιο ειχα μια συναλλαγη (μεσω ενος φιλου μου στη Γερμανια....δεν μιλαω Γερμανικα) και με εξυπηρετησε οσο δεν γινοταν καλυτερα. Και περασε τους στη vide και θαχεις οργανο μαματο και λιγο παραπανω.

Απ οτι καταλαβες τελικα μαλλον πρεπει να εχω εμπαθεια??!! Ναι εχω, αλλα δεν εχω γιατι τον ειχα φιλο και μου εφαγε τη γκομενα, αλλα με ειχε πελατη, μου εφαγε ενα σωρο λεφτα σε διαφορα πραγματα, και οταν ηρθε η ωρα να φτιαξω ενα μπασο για το γιο μου, απο 800 που μου ειπε αρχικα (οπως λεει και σε σενα τωρα) μου το εφτασε 1300. Και δεν φτανει αυτο, με γελασε και στα υλικα. Αλλα κανοισαμε, αλλα εβαλε πανω.
Αν του πεις τηλεφωνικα για ολα αυτα πιυ σου γραφω, θα σου πει "αυτος ειναι τρελος"...ναι ειμαι, αυτος με τρελανε, πριν ημουν μια χαρα.

Και κατι τελευταιο.
Σου πουλαει τηλεφωνικα φυκια για μεταξωτες κορδελες......ειναι ο κλασικος υπαλληλος πωλητης σε εμπορικο με ρουχα τη δεκαετια του 80 (Μπουτικ). Ευγενεστατος ενημερωμενος πληρως για το παλιο σαβουαρ βηβρ....που λεγαμε παλια.

Αν θες...μ ακους...
« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/14, 01:43 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Κακο πραγμα η εμπαθεια.....και επειδη έχω εντελως διαφορετικη γνωμη απο για τον Σταυρο λεω οτι....
Εγω απο τηλεφωνο εφτιαξα την κιθαρα που ηθελα μου κοστισε ακριβως όσο μου ειχε πει...μου εκανε αψογη δουλεια σε ηλεκτρικα χρωμα ειδικη παραγγελια απο εξωτερικο...Η κιθαρα παιζει αψογα και οχι στον ενισχυτη του Ντουκα...αλλα στον δικο μου και σε οσους αλλους ετυχε να παιξει η κιθαρα και βγηκε πολυ πιο μπροστα απο οποια κιθαρα παραγωγης συγκριθηκε....εννοειτε οτι οποια δοκιμη στην διαθεση σας σε οτι ενισχυτη θελουτε...και οχι στον δικο μου γιατι ειναι 4-5 κοχ μαζι....χαχαχαχαχαχαχα....
Η κιθαρα ηρθε Αθηνα με κουριερ και δικα του εξοδα αποστολης και για να διαλεξω ταστιερα μου εστειλε κομματια διαφορετικων specs με κουριερ παλι χωρις χρεωση...Επισης οι μαγνητες ηρθαν απο τον παππου Bill Lawrence και οχι απο τον πραγματι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ Haussel και ολως παραδοξως οταν της αλλαξα μαγνητες με αλλους οχι επιπεδου lawrence...παλι καλα επαιζε ρε γμτω....

Η ευγενια δεν θεωρω οτι ειναι τεχνιτη αλλα πραγματικη και αυτο το διαπιστωσα αφου γνωριστικαμε ενα χρονο μετα που μου εφτιαξε την κιθαρα.και με οση πελατιακη σχεση ειχαμε μετα.....Επειδη πωλητης ειμαι και γω μπορω να ξεχωρισω την μουφα απο την πραγματικοτητα...

Αληθεια ...τα χρηματα στα εφαγε χωρις αντικρισμα ή εκανες αγορες που ηθελες..?
 Το οργανο που σου εφτιαξε παιζει καλα ή ειναι μουφα ?
 




Λυπαμαι που διαβαζω τοσο κακο σχολιο παιζει να εισαι ο πρωτος που εχει την αποψη αυτη για τον Ντουκα....
Θεωρω οτι η αληθεια ειναι πιθανον καπου στην μεση...

« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/14, 01:42 από Απόλλων »
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Κακο πραγμα η εμπαθεια.....και επειδη έχω εντελως διαφορετικη γνωμη απο για τον Σταυρο λεω οτι....
Εγω απο τηλεφωνο εφτιαξα την κιθαρα που ηθελα μου κοστισε ακριβως όσο μου ειχε πει...μου εκανε αψογη δουλεια σε ηλεκτρικα χρωμα ειδικη παραγγελια απο εξωτερικο...Η κιθαρα παιζει αψογα και οχι στον ενισχυτη του Ντουκα...αλλα στον δικο μου και σε οσους αλλους ετυχε να παιξει η κιθαρα και βγηκε πολυ πιο μπροστα απο οποια κιθαρα παραγωγης συγκριθηκε....εννοειτε οτι οποια δοκιμη στην διαθεση σας σε οτι ενισχυτη θελουτε...και οχι στον δικο μου γιατι ειναι 4-5 κοχ μαζι....χαχαχαχαχαχαχα....
Η κιθαρα ηρθε Αθηνα με κουριερ και δικα του εξοδα αποστολης και για να διαλεξω ταστιερα μου εστειλε κομματια διαφορετικων specs με κουριερ παλι χωρις χρεωση...Επισης οι μαγνητες ηρθαν απο τον παππου Bill Lawrence και οχι απο τον πραγματι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ Haussel και ολως παραδοξως οταν της αλλαξα μαγνητες με αλλους οχι επιπεδου lawrence...παλι καλα επαιζε ρε γμτω....

Η ευγενια δεν θεωρω οτι ειναι τεχνιτη αλλα πραγματικη και αυτο το διαπιστωσα αφου γνωριστικαμε ενα χρονο μετα που μου εφτιαξε την κιθαρα.και με οση πελατιακη σχεση ειχαμε μετα.....Επειδη πωλητης ειμαι και γω μπορω να ξεχωρισω την μουφα απο την πραγματικοτητα...

Αληθεια ...τα χρηματα στα εφαγε χωρις αντικρισμα ή εκανες αγορες που ηθελες..?
 Το οργανο που σου εφτιαξε παιζει καλα ή ειναι μουφα ?
 
Λυπαμαι που διαβαζω τοσο κακο σχολιο παιζει να εισαι ο πρωτος που εχει την αποψη αυτη για τον Ντουκα....
Θεωρω οτι η αληθεια ειναι πιθανον καπου στην μεση...
Ποσο το πληρωσες το οργανο αυτο??
 
« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/14, 01:42 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Μαζι με τους μαγνητες που εφερα απο Αμερικη ΑΚΡΙΒΩΣ οσο λεει ο Σταυρος στην περιγραφη που επισυναψα.....μαζι με θηκη μεταφορας !


Και κατι ακομα....Θωμά  είναι αλήθεια πως ο Ντούκας επειδή δεν έμενες ικανοποιημένος από τις υπηρεσίες του σου πρόσφερε τη δυνατότητα να σου έπιστρέψει ΟΛΑ τα χρήματα που του έδωσες και να του δώσεις το μπάσο πίσω και αυτό μετά από ένα χρόνο ??
« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/14, 01:43 από Απόλλων »
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Παίδες εν καμίνω.!!!!!

Σας εκλιπαρώ κυριολεκτικά.Θεωρώ δική μου ευθύνη την όποια σύγκρουση ή έστω υψηλών τόνων διαφωνία.Το θεωρώ έτσι διότι εγώ άνοιξα το πόστ.
Η κιθάρα-η ΟΠΟΙΑ κιθάρα δεν παύει να είναι υλικό αγαθό.Συμφωνώ ότι μέσω αυτής μπορούμε να διαχειριστούμε τα συναισθήματά μας αλλά όχι και να τσακωθούμε.Η παράθεση γεγονότων μπορεί να γίνει με χαμηλότερους τόνους.Το δε καλύτερο και δικαιότερο θα ήταν να μπορούν να γράψουν όλοι οι εμπλεκόμενοι.
Τι άλλο να πώ?
« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/14, 13:39 από Απόλλων »
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Να μου επιτρεψεις φιλε να μην πιστεψω οτι το πηρες το οργανο αυτο 700-800 (??) μαζι με τη θηκη.
Αλλα...μια partcaster πηρες, και τιποτε παραπανω.

Φιλε μου ζουμε σε μια εποχη, που το φιλοτιμο πλεον ειναι μειονεκτημα στον ανθρωπο και κατανταει κουσουρι οταν εχεις να κανεις με κουτοπονηρους βλαχους (οχι βλαχους αλλα αμορφωτους Σαρακατσαναιους).
Αλλα μεχρι καποιο σημειο...περα απο κει ο φιλοτιμος ειναι φιλοτιμος και οχι μ@λακας.

Φυσικα για να με ρωτας αυτο που ρωτας, θα εισαι ενημερος της ιστοριας (ειχε γινει ολοκληρη ιστορια στο noiz).
Αφου λοιπον σε κεινο το θεμα, απο την επιμονη ενος βλακα φτασαμε στα ακρα, βγαινει ο κυριος Ντουκας και μου πεταει "φερε το οργανο και παρε τα λεφτα σου πισω".
Εγω τωρα....εχοντας φτασει την υπομονη μου στα ορια της, και εχοντας ενα δελτιο παραγγελιας στα χερια μου, με τη σφραγιδα και τις υπογραφες του Ντουκα, και μη εχοντας καποιο τιμολογιο-αποδειξη, ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΤΟΣΟ ΒΛΑΚΑΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΠΙΣΩ??? Ενα οργανο που τον εκθετει 1ον σαν κατασκευαστη, 2ον σαν επαγγελματια 3ον σαν φορολογουμενο πολιτη, 4ον...σαν...σαν...κλπ.
Ο Σταυρος με ειχε κερδισει σαν πελατη και με ειχε σιγουρο. Ειμαι πολυ παλιος επαγγελματιας, τωρα εχω σταματησει πριν πολλα χρονια το επαγγελμα, αλλα παιζω για το χομπυ μου, και διαθετω πολλα και καλα οργανα, τα οποια ολο και κατι χρειαζονται και αναγκαζομουνα να ψαχνομαι Αθηνα, και με το Σταυρο εδω ειχα λυσει και το προβλημα μου. Αυτο αυτος το πηρε σαν αδυναμια.
Τελος παντων, εδωσα 1900 ευρω και πηρα ενα fender jazzbase, που αυτο ηταν απο την αρχη το ονειρο του παιδιου και το θεμα εχει τελειωσει. Και το οργανο του Στραυρου, τοχω για να ξυνομαι (μετα συγχωρησεως).
Αμα το δεις θα καταλαβεις γιατι τοχω για ξυσημο, βαριεμαι να γραψω περισσοτερα.
Αν το πηγαινα το οργανο πισω φιλε  vagtanplan θα ειχα παιξει το παιχνιδι του, και επειδη ειμαι πλεον 53 χρονων, ολη τη ζωη μου εμπορος με ψιλολυμενο το οικονομικο, με 10 χρονια σπουδες στο ενεργητικο μου και με διαφορετικο τροπο σκεψης απο σενα και πολλους αλλους νεοτερους μου, προτιμησα να ειμαι εγω απο καβαλα και οχι αυτος.
Εχω και το δελτιο παραγγελιας και το οργανο σε κοινη θεα, και οποιος θελει....εδω ειμαι. Αν τοχα δωσει το οργανο πισω, δεν θα σου εγραφα ολα αυτα που εγραψα σημερα, γιατι δεν θα ειχα ονοματα και διευθυνσεις.
Θα σε παρακαλουσα να μην συνεχισουμε....

takis kampadis μην αγχωνεσαι, δεν τσακωνομαι εγω με το φιλο το vagtanplan, αποψεις αναπτυσουμε με στοιχεια.
Και οπως ειπε και ο vagtanplan, ας υποθεσουμε οτι η αληθεια ειναι καπου στη μεση σε αυτο που λεει αυτος και σε αυτο που λεω εγω. Εμενα αυτο μου φτανει...
« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/14, 01:43 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Σε καμια περιπτωση τσακωμος ρε παιδιααααα σαν να παιζει Παναθα-Γαυρος και να ειμαστε στο ιδιο καφενειο χαχαχαχα μετα τον αγωνα παλι τσιπουρα θα πινουμε....!!!

Η κιθαρα ειναι μια καλη partcaster με ποιοτικη δουλεια και με τις δικες μου προτιμησεις σε μαγνητες χρωμα ΚΣυλο ταστιερα....και κοστισε τοσο τι αλλο να πω χαχαχαχαχαχα Ολα καλα ολα ανθηρα !!

Καληνυχτα παιδες !!

Απολλων σωστος και καλα μας εκανες !!!
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Όλα καλά κι όλα ωραία, Thomsot αυτό το "βλάχους" με πρίζωσε. Σαν 53 ετών άνθρωπος, οφείλεις να είσαι και πιο σωστός στις τοποθετήσεις σου. Ούτε η παρένθεση το έσωσε επαρκώς.

Ένας Βλάχος από μάνα, πατέρα, παππού, γιαγιά, από την ιουρασική περίοδο τέλοσπαντων.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Όλα καλά κι όλα ωραία, Thomsot αυτό το "βλάχους" με πρίζωσε. Σαν 53 ετών άνθρωπος, οφείλεις να είσαι και πιο σωστός στις τοποθετήσεις σου. Ούτε η παρένθεση το έσωσε επαρκώς.

Ένας Βλάχος από μάνα, πατέρα, παππού, γιαγιά, από την ιουρασική περίοδο τέλοσπαντων.

mits@kos το "βλαχος" δεν το εννοω οπως το εξελαβες αλλα με τη μεταφορικη του εννοια.
Βλαχος (Συρακιωτης δηλαδη) ηταν και ο πρωτος πρωθυπουργος της Ελλαδος, καθως επισης και ο Ντουκας μισει τους βλαχους (αν τον γνωριζεις προσωπικα θα το ξερεις αυτο...και περισσοτερο ο πατερας του. Σκατοβλαχους τους ανεβαζει, σκατοβλαχους τους κατεβαζει).
Βλαχος ειμαι και γω απο τη μανα μου, η οποια ειναι Συρακιωτισα απο το γενος Ντοντορου.

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Παίδες εν καμίνω.!!!


Τι καταλαβαίνω εγώ ο απέξω? Ο thomsot έχει αναπτύξει μια πελατειακή σχέση με το εν λόγω κατάστημα (πήγαινε-έλα όργανα) μένει ευχαριστημένος (εφ όσον συνεχίζει για διάστημα) και κάποια στιγμή χαλάει η σούπα.Αν σε όλες τις κατασκευές ο εν λόγω κατασκευαστής είχε προβλήματα θα είχε κλείσει.Άρα τότε δεν είναι συνεχές το πρόβλημα αλλά ατυχές.
Ερωτήματα.1.Γιατί ο πελάτης δεν ζήτησε διόρθωση του προβλήματος?2.Το όργανο είχε προβλήματα κατασκευαστικά που δεν έπαιρναν διορθώσεις?3.Πως και μετά από μακρόχρονη σχέση δεν βρέθηκε η λύση και έφτασε το θέμα στα forum?
Απ την άλλη υπάρχουν πελάτες ευχαριστημένοι π.χ. Βαγγέλης.Αν με ρωτάτε θα πω ξερά πως ένας ευχαριστημένος κι ένας δυσαρεστημένος μας κάνουν 50%.Το ποσοστό είναι επικίνδυνο αλλά όχι ασφαλές.Δεν σας κρύβω πως θα κοιτάξω να βρώ και άλλες γνώμες μόνο και μόνο επειδή ο Βαγγέλης είπε πως "η ιστορία είναι κάπου στη μέση"
Επίσης θα ήθελα ν ακούσω τον thomsot, αφού ασπάστηκε αυτή την άποψη που νομίζει πως φταίει και  αυτός.
Το λέω και το ξαναλέω.Ότι έχει να κάνει με τις αισθήσεις (ακοή, όραση, γεύση, αφή) είναι εξ ορισμού υποκειμενικό.
Μα το ίδιο το όργανο εκ των υλικών του (ξύλο) είναι απρόβλεπτα μεταβλητό.Μα τι τα λέω, αφού είναι χιλιοειπωμένα.
Μήπως κάποιες φορές περιμένουμε κάτι μεγαλύτερο ή περισσότερο απ αυτό που είναι?
Μήπως τα λόγια -κάποιες φορές- είναι μεγαλύτερα απ τα έργα? (ίδιον φυλών όπως ελληνική).
Δεν θέλω ν ακυρώσω κανέναν.Ενδιαφέρομαι-δεν το κρύβω-πρωτίστως για μένα.Θα πουλήσω δυό κιθάρες για το θέμα.Δεν μ ενδιαφέρει η μια (IBANEZ) αλλά την άλλη (ALHAMBRA) την πουλώ με το ζόρι.Ξέρω τι κιθάρα είναι και ξέρω η συγκεκριμένη κιθάρα πόσο καλή βγήκε.Χώρια που θα ήθελα να την κρατήσω για τον γιό μου στο μελλον.Μπορεί τώρα να παίζει ηλεκτρική αλλά επειδή θα μείνει στη μουσική ξέρω πως η alhambra θα ήτνα γι αυτόν μια πολλή ωραία κιθάρα.Γι αυτό λοιπόν-περισσότερο- δεν θέλω να μετανοιώσω για την κιθάρα που θ αγοράσω με θυσία.Απ την άλλη δεν μπορώ να περιμένω με 700-800 ευρώ παπάδες.Ξέρω πως στην περίπτωση του brand name πληρώνεις τα ογκώδη λειτουργικά της εταιρείας.έχω δουλέψει σε πολυεθνικές, έχω εκπαιδευτεί απ αυτές και ξέρω.Το κόστος κατασκευής είναι εξωπραγματικά δυσανάλογο με την τιμή πώλησης.Ο κατασκευαστής τύπου bold on parts όπως στην περίπτωση Ντούκα συγκριτικά με το brand name έχει τεράστιο κέρδος ανά τεμάχιο.
Αυτό σημαίνει πως η δικαιολογία του κατασκευαστή ξεκινά και τελειώνει στο αποτέλεσμα του τελικού προιόντος.
Εκεί είναι κι η διαφορά.Μα θα μου πείς, τι να κάνει?Βιδώνει, ξεβιδώνει δεν επεμβαίνει.
Μα και βέβαια επεμβαίνει.Στην τελική απόφαση επιλογής υλικών, στο σετάρισμά τους, στο στήσιμο τους και σε μικροπράγματα που όμως κάνουν την τελική διαφορά.
Κάποτε το εργασιακό μου αντικείμενο ήταν customizing σε μοτοσυκλέτες.Άρα την bold on διαδικασία και το ψυχολογικό αποτέλεσμα το γνωρίζω.Αν το μεταφέρω στην κιθάρα, ώς ενα βαθμό είναι ακριβώς το ίδιο.
Θα ήθελα απ τους εδώ φίλους να με παραπέμψουν-αν γνωρίζουν- σε σχόλια διαφόρων χρηστών περί κατασκευαστών κιθάρας εν Ελλάδι.
Είμαι περίεργος να διαβάσω.
Ευχαριστώ άπαντες.!!!!!
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Να διευκρινίσω ότι διέγραψα τα μηνύματα σχετικά με το Ντούκα όχι μόνο γιατί δεν είχαν ουσιαστικά σχέση με το αντικείμενο της αρχικής συζήτησης, αλλά κυρίως γιατί κάποια από τα σχόλια έφταναν στα όρια της συκοφαντικής δυσφήμισης, ενώ διαφαινόταν και η πιθανότητα παρεκτροπών. Ευτυχώς κάτι τέτοιο δεν έγινε μέχρι στιγμής και ελπίζω η συζήτηση να συνεχίσει έτσι.

Όσον αφορά σε αυτό που συζητάτε εδώ, έχω δει στο forum τουλάχιστον 2-3 άτομα που αγόρασαν custom όργανο από τον Ντούκα και δήλωσαν απόλυτα ευχαριστημένοι. Το σκεφτόμουν κι εγώ κάποια εποχή, αλλά το γεγονός ότι δεν είμαι κάτοικος Ελλάδας περιπλέκει κάπως την διαδικασία. Ένας εξ αυτών ήταν το μέλος "Ίκαρος", ο οποίος παρουσίασε την κιθάρα του στο παρακάτω thread:

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=53797
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Να διευκρινίσω ότι διέγραψα τα μηνύματα σχετικά με το Ντούκα όχι μόνο γιατί δεν είχαν ουσιαστικά σχέση με το αντικείμενο της αρχικής συζήτησης, αλλά κυρίως γιατί κάποια από τα σχόλια έφταναν στα όρια της συκοφαντικής δυσφήμισης, ενώ διαφαινόταν και η πιθανότητα παρεκτροπών. Ευτυχώς κάτι τέτοιο δεν έγινε μέχρι στιγμής και ελπίζω η συζήτηση να συνεχίσει έτσι.

Όσον αφορά σε αυτό που συζητάτε εδώ, έχω δει στο forum τουλάχιστον 2-3 άτομα που αγόρασαν custom όργανο από τον Ντούκα και δήλωσαν απόλυτα ευχαριστημένοι. Το σκεφτόμουν κι εγώ κάποια εποχή, αλλά το γεγονός ότι δεν είμαι κάτοικος Ελλάδας περιπλέκει κάπως την διαδικασία. Ένας εξ αυτών ήταν το μέλος "Ίκαρος", ο οποίος παρουσίασε την κιθάρα του στο παρακάτω thread:

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=53797



Πολύ σωστή η μετακίνηση και ευχαριστώ για το thread.
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Άκουσον, άκουσον.!!!!!!!!!


Δεν το περίμενα να μου συμβεί.Νοιώθω άβολα, αμήχανα.Ο λόγος?
Έλαβα ένα  μνμ στην σελίδα του φ/β μου απ τον Κο Ντούκα ο οποίος αφού περιληπτικά μου ανέφερε την συζήτηση που έγινε εδώ σχετικά με το όνομά του χωρίς χαρακτηρισμούς και χωρίς πρόθεση διαβολής λεχθέντων, μου είπε-δεν μου πρότεινε- να φτιάξει την κιθάρα που θέλω, να μου την στείλει και άν μείνω ευχαριστημένος την πληρώνω αλλιώς την παίρνει πίσω.Αυτό διότι-όπως μου ανέφερε πρωτίστως δίνει σημασία στην φήμη του και ύστερα στην οικονομία του.
Κύριοι, επιτρέψτε μου να εκφέρω άποψη.Έιχα την τύχη στην ζωή μου να έρθω σ επαφή με ανθρώπους όλων των τάξεων, επιστημονικών, οικονομικών, απλών ανθρώπων ακόμη και ρομά (αν θεωρούμε αυτούς στον πάτο της ανθρώπινης αλυσίδας, γεγονός ηλίθιο).Εργάστηκα εντός και εκτός Ελλάδος σε διάφορα-αντικειμενικά- δύσκολα πεδία.Άλλοτε με επιτυχία άλλοτε με αποτυχία.Έκαμα φίλους, έκαμα γνωστούς και -ευτυχώς- έκαμα και εχθρούς.Αγάπησα και αγαπώ το ανθρώπινο όν όχι σαν Έλληνα ή Αφρικανό ή δεν ξέρω τι άλλη ταμπέλα μπορούμε να βάλουμε.Προσπαθώ να σκεφτώ το σήμερα, να το ζήσω και αν μπορώ να σκεφτώ και λίγο το αύριο (δεν φτάσαμε ακόμη στο σημείο να προλέγουμε το μέλλον).Το χθές ανήκει στο παρελθόν, δεν αλλάζει, δεν διαμορφώνεται, απλά διδάσκει-ώς ένα βαθμό.
Με λίγα λόγια πιστεύω πως ο εγκέφαλός μου έχει συγκεντρώσει πληροφορίες ικανές ώστε να αντιλαμβάνομαι κάποιες δράσεις ή αντιδράσεις των ομοίων μου σε δεύτερο επίπεδο (αυτό είναι το αληθές του εγκεφάλου μας).
Η αντίδραση-λοιπόν- του κου Ντούκα είναι σπανίζουσα, χρήζει προσοχής και αφήνει την επίγευση ενός ανθρώπου με υπόσταση.
Όπως και στο θέατρο έτσι και στην ζωή η υποκριτική δεν κρατά πολύ διότι ο εγκέφαλος με την δισυποστασία αρχίζει και "κρεπάρει"
Για να δούμε λοιπόν την συνέχεια της ιστορίας που κατάντησε αστυνομικό μυθιστόρημα.
Πρέπει να φύγω για να πάρω το παιδί απ το μάθημα.Θα επανέλθω.

"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Επανήλθα ώς προείπα.
Παίδες εν καμίνω, όπως βλέπεται επιμένω στο θέμα θεωρώντας εαυτόν υπεύθυνο εφ όσον άνοιξα το πόστ.
"Μηδενί δίκην δικάσεις, πριν αμφοίν μύθον ακούσεις"
Με οδηγό λοιπόν το σοφό ρητό του Φωκυλίδη, βρήκα και διάβασα την διαμάχη των κυρίων Θωμά και Ντούκα (noiz).Θα παραθέσω την ρήση του Βαγγέλη που είπε "οτι το θέμα είναι κάπου στη μέση".Άλλωστε αυτό ήταν που -κατά κύριο λόγο- μ έκανε να κοιτάξω βαθύτερα.
Λυπάμαι αλλά δεν θα συμφωνήσω -εν τέλει- με τον Βαγγέλη.Γιατί?
Διότι "οι καθαροί λογαριασμοί, κάνουν τους καλούς φίλους".
Δεν έκλεισε ο κύκλος όπως έπρεπε.Αντιλαμβάνομαι τις αδυναμίες, καταλαβαίνω τις αστοχίες, λαμβάνω υπ όψιν μου το συναίσθημα και τα σκαμπανευάσματα του, αλλά........
Τα μαθήματα ζωής προστάζουν να βάζουμε συνεχώς στην ζυγαριά ΤΑ ΠΑΝΤΑ.Να μην ακυρώνουμε τίποτα με συνοπτικές διαδικασίες, εκτός...
Εκτός εάν έχουμε κατά συρροήν και εξακολούθησην το ίδιο πρόβλημα.
Από την μεριά μου το θέμα έκλεισε.Πήρα τις πληροφορίες μου, έβγαλα τα συμπεράσματά μου και θα πορευθώ βάσει των αποφάσεων μου. 
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Αγαπητε φιλε takis kampadis, ζητησες τη γνωμη του κοινου, και δεν εκανα τιποτε αλλο απο το να πω τη δικη μου.
Τα φορα τουτα ειναι για να λεει ο καθενας τη αποψη του και να τη στηριζει με αποδειξεις και στοιχεια, και οχι ανυποστατα.
Φτανουμε σε καποιο σημειο που το συμφερον το δικο μας (συγγεκριμενα το δικο μου) σαν μουσικοι και καταναλωτες ερχεται σε αντιπαραθεση με το συμφερον του εκαστοτε εμπορα κατασκευαστη μουσικων οργανων και μουσικου εξοπλισμου. Εδω λοιπον βρισκομαστε τουτη τη στιγμη.
Εγω πιθανως, οπως ειπε και ο Απολλων, μπορει να ξεπερασα τα ορια και να εχω φτασει στο σημειο της συκοφαντησης (δεν το πιστευω εγω αυτο, αλλα προς χαριν της συζητησης...ας το δεχτω). Στο συκοφαντη ομως, αυτος που εχει τη γαιδουρα του δεμενη και αισθανεται ανεγγιχτος απαντα και αποστομωνει, και δεν προσπαθει χαμερπως ραθυμως και ραδιουργως μεσω μηνυματων να κανει τη δουλεια του.

Προσεξε με...
Οταν δημιουργηθηκε καποιο θεμα σε ενα αλλο φορο απο καποιον ανθρωπο (παρα τη θεληση μου, δεν ειχα προθεση να μπω σε τετοια διαδικασια...εδω:
http://www.noiz.gr/index.php?topic=184515.70
Διαβασε το, ειναι συραφη δυο θεματων, ενος πριν παραλαβω το οργανο με το οποιο εξυμνουσα την παραγγελια μου, και ενος που αρχισε σε καποιο αλλο θεμα και μεταφερθηκε κει απο του μοντερατορες.
Οταν λοιπον δημιουργηθηκε ολη αυτη η ιστορια και δημιουργηθηκε αυτη η αντιπαλλοτητα επερνα 40 τηλεφωνηματα την μερα απο το προσωπο αυτο, στα οποια φυσικα και δεν απαντουσα, εχοντας παντα την αποψη στη ζωη μου οτι με τον κλεφτη και το βιαστη δεν συνδιαλεγεσαι, κατεφυγα στο δικηγορο μου να σιγουρεψω ορισμενα πραγματα (ειχαν ειπωθει βαριες κουβεντες ενθεν και ενθεν).
Ενημερωνοντας λοιπον τον Κωστα για το ολο θεμα μου προτεινε να προβουμε σε μηνυσεις, ειχαμε τα παντα. Φυσικα στα δικηγοριστικα του φιλου μου απαντησα "οχι"...και μου εδωσε μερικες συμβουλες καθοδηγοντας με, τις οποιες δεν μπορουσα με τιποτε να παραβλεψω.
- Αφου λοιπον το οργανο δεν μπορει να ερθει στην μορφη που το παραγγειλες (πρεπει να αλλαχτει ολοκληρο το μανικι να σκαφτει το μισο σωμα με ρουτερ και να αλλαχτουν οι μαγνητες), το οργανο το κρατας, γιατι αν παει στα χερια του χανεις τα στοιχεια που αποδεικνυουν την παρανομια του και αφου χαθουν τα στοιχεια, ο εν λογω κυριος μπορει να σε τυλιξει σε μια κολλα χαρτι για συκοφαντια (για ολα αυτα που γραφονται στο θεμα που σου παρεθεσα). Μπορουμε βεβαια λεει να παει το οργανο εκει με δικαστικο κλητηρα συνοδευμενο απο μια εξωδικο καταγγελια, αλλα και παλι το παιζουμε.

Με λιγα λογια δηλαδη, αν εγω εστελνα το οργανο πισω να παρω τα λεφτα μου, η να μου το ανασκευασει, να εισαι σιγουρος οτι τη μανια του θα την εκτονωνε σε μηνυσεις δικαστηρια και αποζημειωσεις διαφυγοντων κερδων.

Αυτος ο ανθρωπος λοιπον απο σιγουρες πληροφοριες που εχω, συνεχιζει ακομα και σημερα και με διαβαλει σε μουσικους στα Γιαννενα (εγω ειμαι απο Πρεβεζα, πολυ κοντα Γιαννενα) αποκαλωντας με ψευτη τρελο και συκοφαντη.
Αυτος αγαπητε φιλε takis kampadis διαβαζει τα παντα στα φορα και να εισαι σιγουρος οτι αν μπορουσε θα μου ειχε βγαλει τα ματια.
Εχεις λοιπον το λογο της αντρικης μου τιμης οτι δεν σου λεω ψεματα.

Τι θα μπορουσε να κανει αυτος βεβαια απο την πρωτη στιγμη?? Να ζητησει συγνωμη, να μου φτιαξει ενα οργανο καινουριο για το παιδι σαν αυτο που του παραγγειλα και να μου το φερει στην Πρεβεζα να παρει το αλλο πισω, και να βγω και γω και να πω "Μπραβο Ντουκα"
Αυτος με γελασε, αυτος θα ρθει να με βρει και οχι εγω.

Εσενα τωρα απο τη μερια μου αφου σε παραπανω θεμα σου εκανα και τις αλλες μου προτασεις,.....θα σου πω....αν ταχεις τα λεφτα, παρτο το οργανο (σε αυτα τα λεφτα παντα, 800 ευρω) και να εισαι σιγουρος οτι δεν προκειται να σε γελασει. Σε προστατευσα αθελα μου εγω.... ;D

Συγνωμη στο φορο για την τυχον εκμεταλλευση της υπομονη του. 0:)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Να πω την αλήθεια, διαβάζοντας το θέμα στο noiz, προσωπικά εκνευρίστηκα πάρα πολύ. Ειδικά γιατί το μπάσο ήταν για τον πιτσιρικά που έκανε οικονομίες για να το πάρει κι αυτό είναι κάτι με το οποίο μπορώ να ταυτιστώ σε πάμπολλες περιπτώσεις. Μεγάλη μαγκιά του πατέρα που δεν τα έκανε λίμπα για να μην πικραθεί το παιδί.

Είναι ξεκάθαρο ότι ο Thomsot μιλάει με γεγονότα τα οποία μπορεί να στηρίξει. Μπορεί η μια περίπτωση να μην είναι η αντιπροσωπευτικότερη της συμπεριφοράς του Ντούκα, αλλά για μένα φτάνει και περισσεύει. Είναι dealbreaker. Δε θα έδινα χρήματα σε κάποιον που έχει φερθεί έστω και σε έναν με τέτοιο τρόπο.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απολλωνα, διαβασε σε παρακαλω το παρακατω που εχω γραψει στο παραπανω link (http://www.noiz.gr/index.php?topic=184515.70) που εχω δημοσιευσει, γιατι μαλλον δεν εχεις κανει τον κοπο να το διαβασεις και μου γραφεις σε πμ...

Παράθεση
Πού είναι αυτά τα στοιχεία; Ή μήπως έχουμε διαφορετική άποψη και ως προς τη σημασία της λέξης "στοιχείο"; Εγώ μέχρι τώρα είδα μόνο λόγια, ισχυρισμούς οι οποίοι δεν ξέρω αν είναι αληθινοί ή όχι (και από προσωπική άποψη με ενδιαφέρει πραγματικά). Αν όντως το όργανο που σού έφτιαξε ο Ντούκας είναι τόσο χάλια ώστε "το έχεις για να ξύνεσαι" γιατί δεν βγάζεις 10-20 φωτογραφίες ή κάποια video που να δείχνουν ό,τι προβλήματα έχει; Γιατί δεν ποστάρεις το τιμολόγιο ή ότι άλλη σχετική επικοινωνία είχες από τον Ντούκα, τεκμηριώνοντας πού ακριβώς "σε γέλασε". Aυτά θα ήταν στοιχεία. Τα λόγια είναι απλά και μόνο λόγια.


Στο link αυτο θα βρεις και φωτογραφιες θα δεις και δελτια παραγγελιων (τιμολογια δεν υπαρχουν οπως και αποδειξεις, δεν συνηθιζονται εκει...). Οσο για τις τελικες τιμες που πληρωθηκανε δεν αμφισβητουνται καν απο τον εμπορα -κατασκευαστη.
Για ποια ελλειψη στοιχειων μιλας ακριβως??
Ειναι δυνατον να μιλαω εγω ατεκμηριωτα οπως με κατηγορεις??
Τι ακομα πρεπει να δεις για να πειστεις οτι εκει εχει παιχτει τεραστια κοροιδια??
Τι ακριβως τωρα εσυ κανεις σε κατ ιδιαν συνομιλια αλλα και δημοσιως??...εθελοτυφλεις στον επιχειρηματια και μεροληπτεις εις βαθος μου??
Σε ρωταω δημοσιως και θελω μια απαντηση σου εδω.
 
 

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Τα στοιχεια που ζητας.
 http://www.noiz.gr/index.php?topic=184515.70


Αγαπητε κυριε Ντουκα.
Ειχα καταφερει να πεισω το γιο μου που ηθελε να παρει ένα καλο μπασο, ότι ηταν προτιμοτερο να φτιαξει ένα μπασο σε σας παρα να αγοραζε ένα fender το οποιο ηταν για το παιδι διακαης ποθος. Στο κατω κατω ρε Λια του ειπα από το Ντουκα θα παρουμε κατι που εμεις θελουμε και όχι κατι που θα μας το επιβαλει ο νομος της αγορας.
Αφου το παιδι συμφωνησε, και αφου ειχα από σας και το προχειρο προκοστολογιο που ειχατε κανει (μου ειχατε πει ότι θα στοιχιζε γυρω στα 800 ευρω), ηρθα ένα πρωι στο καταστημα σας αρχες Φεβρουαριου με το παιδι να κανουμε και την παραγγελια, να σου δωσω και τα 600 ευρω που ειχε μαζεψει το παιδι από τα χαρτζιλικια του.
Καθησαμε στο γραφειο και μετα από μεγαλη κουβεντα, συμφωνησαμε να φτιαξουμε ένα jazzbase blue metalic με τα συγγεκριμενα ξυλα, και μετα από μεγαλη συζητηση οσο αναφορα τους μαγνητες, και αφου μου εδειξες μερικα βιντεο από το pre amp glockenklang κλπ κλπ, καταληξαμε τον έναν μαγνητη απλον και τον αλλον προενισχυμενον με glockenklang
Τα κλειδια θα  ηταν τα ταδε συγκεκριμενα, το οργανο ηθελα να ηταν απολυτα γυαλισμενο (και επεμεινα σε αυτό τονιζοντας σου ότι εχω αρρωστια με τη γυαλαδα στα οργανα και αυτό είναι δικαιωμα μου και βιτσιο μου το οποιο επρεπε να σεβαστεις), και αφου κανονισαμε και την παραμικρη λεπτομερια, μου εφτιαξες και το δελτιο παραγγελιας (ειχαμε κανονισει παρεπιμπτοντως ότι πανω θα εγραφε custon by elias όπως γραφει αλλωστε και μεσα στο δελτιο) και αφου φτιαξαμε και το δελτιο παραγγελιας το οποιο υπαρχει, κανονισαμε την τιμη του οργανου στα 850 ευρω συν την βαλιτζα.
Βαλιτζα σου ειχα ζητησει μια να εχει το σχημα του οργανου, ΚΑΙ ΜΕ ΕΙΧΕΣ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ότι υπαρχει και σε μερικες μερες θα είναι εδώ, και μαλιστα μου ειχες προτεινει να γραφει και η βαλιτζα πανω custom by elias, αλλα ειπα ενταξει αστο μην το παρακανουμε. Σου ειχα ζητησει βαλιτζα με το σχημα του οργανου για το λογο για τον οποιο οι παραλληλογραμμες βαλιτζες στα μπασα είναι τεραστιες και αβολες (πραγματικα αυτή που μου εδωσες τελικα δεν χωραει στο αυτοκινητο, πρεπει να πεσουν οι καρεκλες η να μπει στην οροφη σε σκαρα).

Σε ρωτησα ποτε θα είναι ετοιμο, και μου ειπες σε ένα μηνα…το αργοτερο και ο κοσμος ολος 1,5-2 μηνες.
Σου τονισα ότι το μπασο το θελω για τελη Ιουνιου που το παιδι θα  ειχε συναυλια με το ωδειο του.
Τελικα το οργανο το πηρα αν θυμασαι τελη Μαιου με αρχες Ιουνιου, και με το αγχος να μην προλαβουμε και τη συναυλια.
Στα ενδιαμεσα με περνεις τηλεφωνο και μου λες “εχω ένα προβλημα με τα κλειδια, ηρθαν αλλα δεν κανουν γιατι οι τρυπες του μπρατσου κλπ κλπ και παραγγειλα τελικα αλλα” και ενώ ειχαμε κανονισει σε έναν τυπο κλειδιων εβαλες αλλα τα ανοιχτα παλαιου τυπου (αυτά τα ανοιχτα τα παραδοσιακα, καλα…αλλα δεν ειχαμε πει αυτά).
Τελος παντων και μετα από παρελευση τεσσαρων μηνων αναμονης και βρισκομενοι μεσα στα ορια της υπομονης μας, ερχομαστε ένα πρωι να παραλαβουμε το οργανο.
Τα πρωτα πραγματα που ειδα ηταν ότι δεν ειχες βαλει το ηλεκτρολογικο υλικο που ειχαμε συμφωνησει, και ότι το μανικι ηταν σε ματ, και μου σηκωθηκε η τριχα καγκελο. Σε εβαλα και το ελυσες και το εβαλες στη βουτσα να το γυαλισεις εκεινη τη στιγμη αλλα  εμενα δεν με καλυψες  γιατι ολο το χαντ στοκ εκει που το οργανο δειχνει δεν το γυαλισες γιατι ηταν ηδη τοποθετημενα τα κλειδια. Εξ αρχης στο ειχα τονισει και ειχα επιμεινει στο γυαλισμα και εισαι αδικαιολογητος.
Για τα δε ηλεκτρικα του, δεν μπορεσα να πω τιποτε γιατι ηταν το παιδι μπροστα και δεν θελησα να το στεναχωρησω (όπως εχεις καταλαβει εχω παρα πολύ καλες σχεσης με τα παιδια μου, και όπως επισης θα καταλαβες …εχω καλα παιδια και αξιζουν τα παντα από μενα). Αν εξαλλου εγω εκανα εκεινη την ωρα θεμα το αποτελεσμα θα ηταν το παιδι στη συναυλια να μην επαιζε με το καινουριο του μπασο και το περιμενε πως και πως. Για να στο αφησω και να φυγω να παω Πατρα να παρω ένα fender επο το Στολα θα εχανα την προκαταβολη μου, και ετσι εκανα το μαλακα.
Το ότι εκανα όμως το μαλακα αγαπητε κυριε Ντουκα δεν παει να πει ότι ειμαι κιολας……
Παμε λοιπον και στο γραφειο να σου δωσω τα υπολοιπα 250 για το μπασσο και ότι εκανε η βαλιτζα και κανοντας καινουριο λογαριασμο με χρεωνεις 1200 ευρω, τριακοσια ευρω παραπανω από αυτά που ειχαμε συμφωνησει.
Δεν ειχα τοσα χρηματα πανω μου, αλλιως τα ειχα κανονισει, ηθελα να αφησω και λεφτα στο μεγαλο μου γιο που σπουδαζει στην Ιατρικη αυτου στα Γιαννενα, και αφου σου ξοφλησα και το λογαριασμο από την επισκευη της tele μου σου αφησα ένα υπολλοιπο 150 ευρω από τα 1200, και σου ειπα Σταυρο, να κρατησω λιγα λεφτα για το Παναγιωτη και να σου φερω τα 150 σε λιγες μερες (στα Γιαννενα ερχομουν και ερχομαι συχνα λογω παιδιου). Συμφωνησες και εφυγα.
Πιαστηκα με τη δουλεια στα Συβοτα και δεν ευκαιρησα να ερθω τις αμεσως επομενες μερες, ηταν ζωτικης σημασιας για μενα και την οικογενεια μου αυτό το μαγαζι και η δουλεια αυτή, αλλα περι τα μεσα Αυγουστου πηρα τηλεφωνο στο μαγαζι σου, βγηκε ο πατερας σου και του ειπα “Χριστο δεν σας ξεχασα με την πτωτη ευκαιρια ερχομαι κλπ κλπ”.
Δεν ειχα σκοπο να σου φαω τα 150 ευρω κυριε Σταυρο που με ενοχλουσες τηλεφωνικα κάθε 5 μερες τη στιγμη που πνιγομουν στη δουλεια στα Συβοτα, και ηξερες ότι τραπεζα στα Συβοτα δεν υπηρχε.
Βρηκα μια ευκαιρια, κατεβηκα Πρεβεζα (για τον λογο αυτόν και μονο) και πηρες τα λεφτα που ηθελες μεσω λογαριασμου τραπεζης, και το θεμα θεωρειται ληξαν.
Δεν επροκειτο σε καμμια περιπτωση να γινει γυφτος για 150 ευρω ενας ανθρωπος κυριε Ντουκα σαν και μενα.
Εκει στα Συβοτα που ηρθες φυσικα θα ειδες τι επιφανεια υπαρχει από πισω μου….


Ετσι ακριβως εχουν τα πραγματα κυριε, δεν κατηγορησε ουτε συκοφαντησε κανενας εσενα και τα οργανα σου, αντιθετως τα τιμησαμε και αυτά και την δουλεια σου, απλα εσυ δεν μας τιμησες όπως ησουν υποχρεωμενος να το κανεις, και βγαινεις τωρα απο πανω κουβαρντας και ζητας το οργανο πισω να παρουμε τα λεφτα μας.
Δεν το κανω με τιποτε αυτό κυριε Ντουκα γιατι δεν προκειται να σου δωσω την ευκαιρια να επανορθωσεις σε τιποτε.
Το οργανο μια χαρα είναι, αλλα δεν παραγγειλα αυτό εγω.

Αν καπου γραφω κατι ψεματα, θελω να μου το επισημανεις.

Μετα τιμης
Σωτηριαδης Θωμας
Μηχανικος γεωτρησεων-χημικος
Μουσικος
επιχειρηματιας.

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Η κοροιδια δεν αμφισβητειται καν απο τον κατασκευαστη. Ειναι δυνατον να αμφισβητηθει απο σενα??

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απολλωνα, διαβασε σε παρακαλω το παρακατω που εχω γραψει στο παραπανω link (http://www.noiz.gr/index.php?topic=184515.70) που εχω δημοσιευσει, γιατι μαλλον δεν εχεις κανει τον κοπο να το διαβασεις και μου γραφεις σε πμ...

Επειδή συνεχίζω να είμαι (ακόμα) συντονιστής σε αυτό το έρημο forum, θα σού απαντήσω ως συντονιστής.

1. Όντως το thread του noiz δεν το είχα υπόψη μου. Δεν πρόσεξα αν είχε δημοσιευτεί το συγκεκριμένο link σε κάποιο από αυτά τα μηνύματα, αλλά ακόμα και αν είχε ή το είχα διαβάσει, δεν έχει μεγάλη σχέση με αυτό που συζητάω και τις ενέργειές μου ως συντονιστής του Κιθάρα.

2. Στο forum του kithara.gr στο οποίο είμαι (ακόμα) συντονιστής, δεν είχα δει κανένα στοιχείο που να αποδεικνύει ή έστω να στηρίζει τις κατηγορίες τις οποίες υπέβαλες εδώ. Τι έχει γίνει σε άλλα fora ούτε το ξέρω, ούτε με αφορά ως συντονιστή του Κιθάρα.

3. Οι εκφράσεις τις οποίες χρησιμοποίησες σε αυτό το forum στο οποίο τυγχάνω (ακόμα) συντονιστής ήταν κατά τη γνώμη μου απρεπείς και προσβλητικές, έφταναν δε στα όρια της συκοφαντικής δυσφήμισης. Γι αυτό και τα σχετικά μηνύματα διαχωρίστηκαν από την αρχική συζήτηση και μεταφέρθηκαν στον κάδο. Αν διαφωνείς με αυτή την άποψη ή έχεις κάποια ένσταση σχετικά με τις ενέργειές μου ως συντονιστής του Κιθάρα, θα σε παρακαλούσα να απευθυνθείς στον Βασίλη, ο οποίος ως ιδιοκτήτης του ιστότοπου και διαχειριστής του Κιθάρα, είναι και ο τελικός κριτής σε τέτοια θέματα.

4. Όταν λες ότι μεροληπτώ είς βάρος (και όχι βάθος...!) σου, ουσιαστικά αγνοείς κατάφωρα το γεγονός ότι το άτομο εναντίον του οποίου στρέφονται οι κατηγορίες σου δεν έχει συμμετάσχει στη συζήτηση (τουλάχιστον εδώ στο Κιθάρα). Σε αυτή τη βάση δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι υπήρξε μεροληψία. Ακόμα και αν «μεροληπτώ» εγώ με οποιοδήποτε τρόπο, δεν βλέπω πώς σε επηρρεάζει κάτι τέτοιο. Δεν σού αφαιρέθηκε ο λόγος, δεν διαγράφτηκαν τα μηνύματά σου, δεν έχεις υποστεί μέχρι στιγμής καμία απολύτως επίπτωση για τις πράξεις και τα γραφόμενά σου. Επομένως δεν τίθεται κανένα ζήτημα μεροληψίας, ούτε καν τυπικό, πολύ δε περισσότερο ουσιαστικό.

5. Προφανώς αδυνατείς να κατανοήσεις ότι εγώ δεν παίρνω θέση στη διαμάχη σου με το Σταύρο Ντούκα αυτήν καθ' εαυτής, αλλά σε ότι έχει σχέση με τη συμπεριφορά σου σε αυτό το forum. Τα υπόλοιπα δεν με αφορούν ως συντονιστή του Κιθάρα.

Αφήνω ασχολίαστο το γεγονός ότι στην επιστολή προς τον Ντούκα που παραθέτεις αυτούσια αναφέρεις ότι το όργανο είναι μια χαρά αλλά δεν ήταν αυτό που παρήγγειλες, ενώ πριν είχες πει ότι το έχεις για να ξύνεσαι. Ο νοών νοήτω...


ΥΓ: Θα εισηγηθώ στο Βασίλη να μου αφαιρέσει την ιδιότητα του συντονιστή, έστω και αν αυτό σημαίνει ότι θα χάσω τη «μίζα» του Ντούκα (όπως με κατηγόρησες), κυρίως γιατί έχω βαρεθεί να αντιμετωπίζω άτομα σαν εσένα. Έτσι τουλάχιστον, αν μού ξαναστείλεις μήνυμα (είτε δημόσια, είτε κατ' ιδίαν) με παρόμοιο ύφος και περιεχόμενο, θα μπορώ να σού απαντήσω ως απλό μέλος πλέον, όπως πιστεύω ότι σού αξίζει. Ως συντονιστής του Κιθάρα που είμαι (ακόμα), δυστυχώς δεν μπορώ...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
 
Παράθεση
Θα εισηγηθώ στο Βασίλη να μου αφαιρέσει την ιδιότητα του συντονιστή, έστω και αν
αυτό σημαίνει ότι θα χάσω τη «μίζα» του Ντούκα (όπως με κατηγόρησες),

Απολλωνα ψευδεσαι

Εγω αυτο εγραψα

Απολλωνα δεν εχω τιποτε προσωπικα εγω με το Ντουκα, απλα πηγα να αγορασω ενα οργανο και με γελασε, οπως μπορουσες και συ να εχεις παει και να σου εκανε το ιδιο.
Αν τα πραγματα ειναι οπως τα λεω εγω, πρεπει να σε ενδιαφερει να ξερεις, καθως επισης απλη λογικη χρειαζεται για να βγαλεις τα συμπερασματα σου (τα οποια δεν ειναι απαραιτητο και να τα δημοσιοποιησεις).
Ως συντονιστης του φορου ΠΡΕΠΕΙ να σε ενδιαφερει, γιατι αν και δεν θα γινουμε δικαστηριο εδω, δημιουργειται αυτοματα τεραστιο θεμα προστασιας του καταναλωτη απο τον καθε αλητη εμπορα η επιδοξο κατασκευαστη (κιθαρες τυπου strat tele...και οχι μονο  κατασκευαζουν ατομα μελη στο νοιζ και ποσταρουν που τις ακους και σου φευγει η μαγκια και οχι κλανιες του Ντουκα) και το θεμα αυτο το φορο πρεπει με καποιον τροπο να το διαχειριστει και οχι να εκφραζει την αποψη..."δεν με ενδιαφερει"...μπαινουν τα ατομα του φορου σε υποψια οτι το φορο τα περνει απο τον κατασκευαστη (σαχλαμαρες δηλαδη...σιγα μη παρει κανενας λεφτα απο το Εβραιο το Ντουκα...αλλα για να γινεται κουβεντα) και αυτο δεν ειναι καλο.
Το Ντουκα δεν τον ξερεις γι αυτο κρατα και μια μικρη επιφυλαξη, και μην στηριζεσαι στις αποψεις παιδιων σαν τον Ικαρο που παρεθεσες θεμα του, γιατι αυτα ειναι παιδια και δεν ξερουν και πεφτουν στη λουμπα του "χειροποιητου" και του "κατασκευαστη απο την Γαλλια" και αλλες τετοια αηδιοσαχλαμαρες  που το μονο σιγουρο οτι τα λεφτα σου θα χασεις.
Επικοινωνησε με τον Ικαρο, και ρωτα τον "την εχει ακομα την κιθαρα αυτη"?? Γιατι βαζω στοιχημα οτι θα την εχει πουλησει


Το παραθετω στην κριση και για ενημερωση των μελων και διαχειριστων.
Αν απο αυτο που σου γραφω σε πμ εσυ βγαζεις το συμπερασμα οτι εγω σε κατηγορησα οτι τα περνεις απο τον ντουκα η εισαι πνευματικα αναπηρο ατομο η το πιθανοτερο προσπαθεις να δημιουργησεις κλιμα εις βαρος μου.....
Τα γραπτα υπαρχουν ειτε δημοσια ειτε ιδιωτικα και επειδη δεν εχω την τιμη να σε γνωριζω και να εχω μυστικα μαζι σου...ιδου η Ροδος.

Ολα τα αλλα που γραφεις εκει στο παραπανω ποστ σου τα θεωρω ανυπαρκτα, εγω στηριξα αυτο που ηθελα απο την αρχη να πω και το αν θα παραμεινεις εσυ διαχειριστης στο φορο η οχι, ειναι δικο σου θεμα και της διαχειρησης και οχι δικο μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/04/14, 13:44 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Και κατι τελευταιο..
Βγαινεις και "φτυνεις" χωρις να εισαι ενημερωμενος και προσπαθεις να δικαιολογηθεις...

Παράθεση
1. Όντως το thread του noiz δεν το είχα υπόψη μου. Δεν πρόσεξα αν είχε δημοσιευτεί το συγκεκριμένο link σε κάποιο από αυτά τα μηνύματα, αλλά ακόμα και αν είχε ή το είχα διαβάσει, δεν έχει μεγάλη σχέση με αυτό που συζητάω και τις ενέργειές μου ως συντονιστής του Κιθάρα.

...και εισαι απαραδεκτος... οχι μονο ψευτης (βλεπε παραπανω).

Υγ
Εχεις αναλωθει (πανω απο σαραντα φορες εχεις αναφερει) στις λεξεις "συκοφαντια" και "συκοφαντης".
Προσπαθησε να καταλαβεις, απλα ειναι τα πραγματα- οποιος μιλα με στοιχεια απλα καταγγελνει και ποτε δεν συκοφαντει. Συκοφαντης ειναι αυτος που δεν παρουσιαζει στοιχεια και μιλα ανυποστατα.
Εγω λοιπον στο παρων θεμα απλα καταγγελνω κι δεν συκοφαντω επ ουδενι.
Εσυ απ τη μερια σου αν ενυποστατες καταγγελιες τις μεταφρασεις σας ανυποστατες συκοφαντιες ειναι δικαιωμα σου, αλλα μην προσπαθεις αυτο να το μεταφερεις σαν γενικη αποψη στο φορο. Απλα βρεσε μια ενοτητα και βαλε εκει την καταγγελια μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/04/14, 14:36 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Eγώ ό,τι είχα να πώ πάνω σε αυτό το θέμα, το είπα ήδη. Εσύ μπορεί να θεωρείς ότι είμαι ψεύτης, απαράδεκτος και "πνευματικά ανάπηρος" (sic), ότι προσπαθώ να δημιουργήσω "κλίμα εις βάρος σου" (γιατί άραγε; αφού εσύ ο ίδιος ομολογείς ότι δεν γνωριζόμαστε και επομένως δεν έχουμε κάποια προσωπική διαμάχη) ή ό,τι άλλο θέλεις. Η γνώμη σου για το άτομό μου με αφήνει παγερά αδιάφορο. Και όπως σού είπα και πριν...

Αν διαφωνείς με αυτή την άποψη ή έχεις κάποια ένσταση σχετικά με τις ενέργειές μου ως συντονιστής του Κιθάρα, θα σε παρακαλούσα να απευθυνθείς στον Βασίλη, ο οποίος ως ιδιοκτήτης του ιστότοπου και διαχειριστής του Κιθάρα, είναι και ο τελικός κριτής σε τέτοια θέματα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Eγώ ό,τι είχα να πώ πάνω σε αυτό το θέμα, το είπα ήδη. Εσύ μπορεί να θεωρείς ότι είμαι ψεύτης, απαράδεκτος και "πνευματικά ανάπηρος" (sic), ότι προσπαθώ να δημιουργήσω "κλίμα εις βάρος σου" (γιατί άραγε; αφού εσύ ο ίδιος ομολογείς ότι δεν γνωριζόμαστε και επομένως δεν έχουμε κάποια προσωπική διαμάχη) ή ό,τι άλλο θέλεις. Η γνώμη σου για το άτομό μου με αφήνει παγερά αδιάφορο. Και όπως σού είπα και πριν...

Αν διαφωνείς με αυτή την άποψη ή έχεις κάποια ένσταση σχετικά με τις ενέργειές μου ως συντονιστής του Κιθάρα, θα σε παρακαλούσα να απευθυνθείς στον Βασίλη, ο οποίος ως ιδιοκτήτης του ιστότοπου και διαχειριστής του Κιθάρα, είναι και ο τελικός κριτής σε τέτοια θέματα.

Απ οτι καταλαβαινω Γιωργο.... "Μονίμως προβληματικός..."

Υγειαν εχω και υγειαν επιθυμω.  0:)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Κύριοι, δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω σε αυτό τό ποστ!..

Θωμά "απαράδεκτος", "ψεύτης", σε ποιόν ακριβώς μιλάς; γιατί δεν νομίζω ότι μιλάς στον Γιώργο, νομίζω ότι έχεις ξεχαστεί και μιλάς στον Ντούκα..

Για να τοποθετηθώ εξ'αρχής, δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση ότι είναι επιτρεπτό να αποχωρήσει από τον συντονισμό του φόρουμ ένα μέλος με το ήθος, το επίπεδο και την αμέριστη ανιδιοτελή προσφορά του Γιώργου, και απευθύνω την τοποθέτηση μου αυτή σε κάθε ιθύνοντα και μή.

Ομολογώ ότι διάβασα με ενδιαφέρον την ιστορία με τον Ντούκα και για μένα κάποια συμπεράσματα είναι πρόδηλα:

Θωμά ως επιχειρηματίας που αναγράφεσαι είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις ότι στις συναλλαγές δεν υπάρχουν αδιέξοδα και όταν φθάνουμε να συνθλιβόμαστε από τα γεγονότα, το λάθος έχει συνήθως γίνει πολύ νωρίτερα. Στην δική σου περίπτωση το λάθος έγινε όταν πήγες αρχικά να παραλάβεις το όργανο και δεν ήταν όπως είχε συμφωνηθεί. Εκεί απλά αποχωρείς αναφέροντας ότι το όργανο που σου παρουσιάζεται δεν είναι αυτό που παράγγειλες και λήγει εκεί η κουβέντα και αν δεν γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες και από το άλλο μέρος, σαφώς λήγει και η συνεργασία.

Δεν αμφιβάλω ότι έγιναν εκπτώσεις και ίσως και ατασθαλίες. Αυτό που θεωρώ προβληματικό είναι η εμπάθεια στην έκφραση, το οποίο δηλώνει προσκόληση στην αντιπαράθεση, αντί για εστίαση στην λύση, έστω και με την γεναία αποδοχή ότι κάπου αυτή την φορά την πατήσαμε.. Με άλλα λόγια αντί να δώσεις το όργανο πίσω και να πάρεις αυτό που ήθελες εξαρχής, μένεις με ένα όργανο "λεμόνι" για να έχεις το πάνω χέρι στην κατηγορία. Απόλυτα κατανοητή λοιπόν η εμπάθεια στην έκφραση της οποίας το δικαίωμα έχεις επιλέξει να διατηρείς με τέτοιο κόστος.

Δεν λέω ότι ο Ντούκας και ο κάθε Ντούκας είναι άμαμπτοι, εδώ δεν το εξετάζω καν γιατί θίγω μία άλλη τελείως διαφορετική πλευρά του θέματος. Βλέπεις πόσο μακρυά παρασύρθηκες και πόσο παρεξηγείσαι με πολλά λόγια αλλά χωρίς το όργανο που ονειρεύεσαι. Η πρόταση μου είναι ξέχνα τις αντιπαραθέσεις και την αναζήτηση του δίκαιου και εστιάσου στα θέλω σου, ακόμα και αν αναγκαστείς να δεχτείς κάποια απώλεια για να προχωρήσεις.

Μέχρι εδώ μιλάμε όμορφα και φιλικά και ίσως και φιλοσοφικά. Από αυτά που έγραψα ότι θέλεις κρατάς και ότι θέλεις πετάς. Εδώ όμως νομίζω ότι είναι ώρα να πέσουν οι τόνοι και να θυμηθούμε που είμαστε και με ποιούς μιλάμε.

Ας τα αφήσουμε λοιπόν αυτά, να ασχοληθούμε με αυτά που πραγματικά μας φτιάχνουν.. τα κιθαριστικά δρώμενα, το αέναο GAS και τα λοιπά!..



Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/09, 12:04
από Johnie Darko
5 Απαντήσεις
3829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/09, 15:59
από Yonah
0 Απαντήσεις
1683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/10, 01:01
από freemind
4 Απαντήσεις
2973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/11, 13:44
από JP.M
0 Απαντήσεις
1541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/11, 19:52
από freemind
0 Απαντήσεις
1505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/11, 12:32
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 10:37
από freemind
0 Απαντήσεις
1327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/12, 09:33
από freemind
72 Απαντήσεις
16346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/14, 14:04
από takis kampadis
0 Απαντήσεις
1941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/14, 01:48
από Απόλλων