Αποστολέας Θέμα: Jean Michel Jarre - Oxygene  (Αναγνώστηκε 4400 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Jean Michel Jarre - Oxygene
« στις: 16/10/05, 21:31 »
δεν ξερω τι να πω γι΄αυτό τον δίσκο..
αριστούργημα ισως?
απο τους λίγους δίσκους που εχω ακούσει και με έκαναν να ταξιδεύω και οταν τελειωσε ο δίσκος λες και ξύπνησα απο όνειρο..

μαγικος..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Jean Michel Jarre - Oxygene
« Απάντηση #1 στις: 19/10/05, 15:24 »
exei thn ikanothta na se eksfendonisei auth h mousikh, parolo pou einai dekaetias 80 (an den kano lathos), exei mia freskada...o jarre edose nomizo kai thn megalliterh sunaulia tou kosmou ( oso afora tous akroates) ws twra...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Jean Michel Jarre - Oxygene
« Απάντηση #2 στις: 19/10/05, 19:26 »
Ωχ...ελα παππου να σου δειξω το κτημα σου!! ;D
Ο δισκος εχει γραφτει σε live συνθηκες...Δηλαδη, μη εχοντας τη δυνατοτητα του πολυκαναλου, ο Jarre, εγραψε ολα τα μερη του Oxygene..on the fly!!Αυτο σημαινε πως επρεπε να δουλεψει αρκετα πριν "παιξει" τα κομματια! Το πιο δυσκολο ομως δεν ηταν αυτο. Τα μηχανηματα που χρησιμοποιουσε ο Jarre ( αλλα και οι Tangerine Dream ), ειχαν τη ταση να ξεκουρδιζονται ( οσο και αν φαινεται απιθανο, θα δειτε πολλες φορες σε Live των Tangerine, να κουρδιζουν επι της σκηνης πολλα synth ).ή να φευγουν απο το ρυθμο. Μαλιστα, ενα απο τα οργανα που παρηγαγαν το ρυθμικο τεμπο στο Oxygene 3, το περιφημο Rythmocomputer, "εχανε" μετα απο 40 μετρα, το τεμπο, με αποτελεσμα να αναγκαζεται ο Jarre, κυριολεκτικα να το προγραμματιζει καθε λιγο και λιγακι! Οποτε, το αλμπουμ αυτο, αποτελει ισως τη πρωτη μελωδικη μορφη ηλεκτρονικης μουσικης ( για την ιστορια, ο Jarre, περασε απο τη σχολη θορυβιστων της γαλλιας στα νιατα του ), που εχει καποιο νοημα!! Αχ αχ...Σιδηροπουλε, ακου και το Zoolook!!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Jean Michel Jarre - Oxygene
« Απάντηση #3 στις: 19/10/05, 19:37 »
... χμμμ ... ναι ...  ::) ...

... ότι και να λέει ο free  :P ;D το Oxygene είναι από τα πιο κλασικά synth albumz ever ... (μια χαρά το πάω το englsh ...) με μόνο αυτό το album, o Jarre έκανε καριέρα !!! (κανένα επόμενό του δεν έφτασε στα ύψη που έφτασε το Oxygene ... άσε δε τις επανεκτελέσεις κλπ κλπ ...) και τι καριέρα !!! Θεωρείται κάτι σαν εθνικός Σταρ στη Γαλλία ...

Α, και Σιδηροπουλε, Μην ακούσεις το Zoolook!! !!  ;D ;D (άκου το Equinox)  ή πήγαινε σε κάτι πιο ευρηματικό πια ... άκου Oldfield (Tubular Bells ή Platinum) ...  ;D 8)

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Jean Michel Jarre - Oxygene
« Απάντηση #4 στις: 19/10/05, 19:51 »
... Ο δισκος εχει γραφτει σε live συνθηκες...Δηλαδη, μη εχοντας τη δυνατοτητα του πολυκαναλου, ο Jarre, εγραψε ολα τα μερη του Oxygene..on the fly!!Αυτο σημαινε πως επρεπε να δουλεψει αρκετα πριν "παιξει" τα κομματια! ....

Ρε συ free, δεν μπορεί να έχει γίνει αυτό ... Τα synths που ακούγονται είναι παραπάνω από 1, και αν θυμάμαι καλά ο Jarre έπαιζε μόνος του (τουλάχιστον έτσι έγραφε στο εξ-σώφυλλο του CD)...  ::)

Απ την άλλη, όντως τα σύνθια ήταν σε πολύ πρώιμη εποχή και πράγματι ξεκουρδίζονταν ... αλλά ο δίσκος βγήκε το 1976 ... και τα σύνθια είχαν εμφανιστεί στη μουσική σκηνή (Moogs, Mellotrons) τουλάχιστον 8-10 χρόνια ... τι να πουν οι ELP τότε ?

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Jean Michel Jarre - Oxygene
« Απάντηση #5 στις: 19/10/05, 20:09 »
Αποσπασμα απο το φυλλαδιο μεσα στο CD OXygene απο την Dreyfus:
"Oxygene was recorded in his old converted dining room studio, when jarre was 28. He and his engineer collaborator, Michel Geiss, taped in onto an 8 track recorder recorded between August and November 1976..μπλα μπλα, using ARP, AKS and RMI synths ( τα οποια χρησιμοποιουσαν οι tangerine ) plus a midified VC83, along with a farfisa organ, Mellotron ( ξερεις καλυτερα τι προβληματα ειχε το Mellotron με το κουρδισμα του ) and a Rythmic Computer ( αυτο που ανεφερα ως Rythmocomputer ). All electronic muisc for the past 20 years has been an apology for the macinery, he said"
Ο Jarre, μαζι με τον Geiss ( αν δεις στο post μου, δεν ανεφερα οτι τα εκανε μονος του!!Οποιοσηποτε λογικος θα το καταλαβαινε αυτο ), "επαιξαν" κυριολεκτικα οργανα που ειχαν κατασκευαστει αρκετα πιο πριν! Αν δεις και τη φωτογραφια του εσωφυλλου, θα παρατηρησεις οτι ο Jarre, καθεται κοντα σε αρκετα "παλια" μηχανηματα της εποχης ( πχ, αντι να χρησιμοποιησει Solina για τα strings, προτιμησε το πιο παλιο RMI ). Επισης, το 8καναλο, "επαιρνε" σημα συγχρονως απο ολα τα Synth ( και αυτο ειναι κατανοητο )..μπορεις να το δεις αυτο, εαν εχεις δει το απλο ντοκιμαντερ που δειχνει κατα καιρους η ΕΤ3 ( και κατα παραξενο τροπο το καναλι Seven ) "Jean Michel Jarre:The story" ( ή καπως ετσι ο τιτλος..παντως οχι αυτη που τον δειχνει να παιζει στη Μοσχα ).
Οσο για το πως ειναι δυνατον να "παιζει" καποιος 3-4 οργανα συγχρονως, να σου θυμσω οτι πολλα κομματια του ηταν απλες συγχορδιες σχετικα, και περιειχαν κυριως ρυθμικα μερη! Παρατηρησε ποσα λιγα οργανα μπορουν να αποτελουν lead synths που δινουν τη μελωδια...Τα περισσοτερα ειναι pads, arrpgegios, noise κλπ... ;)
Το Zoolook ειναι μια εκπληκτικη δουλεια, γιατι περιεχει τα στοιχεια του Jarre ( ηλεκτρονικααα ) και μια τρομερη δουλεια απο samplers ( που εκεινη την εποχη, ηταν αρκετα "στραβομουτσουνα" μηχανηματα ). Μαλιστα, το οτι χρησιμοποιει ηχους για να παραγει μελωδια, δειχνουν την "γεννετειρα" του ( θορυβισμος ), ομως το οτι το αποτελεσμα ειναι μελωδικο...δειχνουν την ικανοτητα του να ξεπερασει τις ριζες του και να ειναι μεσα στον 20αι,
« Τελευταία τροποποίηση: 19/10/05, 20:15 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Jean Michel Jarre - Oxygene
« Απάντηση #6 στις: 19/10/05, 20:20 »
...  Επισης, το 8καναλο, "επαιρνε" σημα συγχρονως απο ολα τα Synth ( και αυτο ειναι κατανοητο )...

Πως ειναι κατανοητο ? δηλαδή πως το έκανε αυτό ? είχε διακλαδώσει τις mono-εξόδους των synths, τις έκανε Χ 8 και τροφοδοτούσε κάθε είσοδο του πολυκάναλου ? ή τα είχε και έπαιζαν live και ηχογραφούσε 8 κανάλια με το ίδιο περιεχόμενο ?  ::) ::)

Είχε διαθέσιμα 8 κανάλια και δούλευε με 1 ?  :o Αυτό δεν είναι λογικό βρε Θανάση ...  ::)
 ... άσε που "ακούγεται" μια πολυκάναλη μίξη (και αμα βρεθούμε από κοντά το συζητάμε ...)

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Jean Michel Jarre - Oxygene
« Απάντηση #7 στις: 19/10/05, 20:29 »
Γιατι να κανει ολη αυτη την πατεντα, οταν εχει 8 καναλια διαθεσιμα?!! ??? Καναλι και synth, δεν σου φαινεται πιο λογικο? Και μετα μιξη με το χερακι και στα 8 καναλια??!! ??? Δηλαδη οταν το εκανε με ενα 4καναλο ο Mike Oldfield στο TB1, τι κακο ειχε?? ;D Και το λεω με σιγουρια 100% γιατι εχω γραψει πολλες φορες 4 καναλια συγχρονως στην MT8X της Yamaha, και βεβαια μετα, στο συνολικο ηχο, εκανα μια μιξη!! Τωρα, αν αναφερεσαι σε μεταγενεστερες τεχνικες, τοτε σηκωνω τα χερια μου ψηλα και δηλωνω αγνοια
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Jean Michel Jarre - Oxygene
« Απάντηση #8 στις: 19/10/05, 20:45 »
Γιατι να κανει ολη αυτη την πατεντα, οταν εχει 8 καναλια διαθεσιμα?!! ??? Καναλι και synth, δεν σου φαινεται πιο λογικο? Και μετα μιξη με το χερακι και στα 8 καναλια??!! ??? ...

Αυτό ακριβώς ονομάζεται Πολυκάναλη Μιξη ...

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Jean Michel Jarre - Oxygene
« Απάντηση #9 στις: 19/10/05, 20:50 »
Εγω δεν σκαμπαζω απο ηλεκτρονικη μουσικη οποτε δεν μπορω να πω για το πως φτιαζτηκε ο δισκος αλλα το μονο που ξερω ειναι οτι πραγματικα ειναι απο τα σιντι που δεν βαριεσαι να ακους ειναι πραγματικα αριστουργημα. Αξιζει να το εχουν ακξουσει ολοι ειναι το καλυτερο δειγμα ηλεκτρονικης μουσικηυς για μενα
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Jean Michel Jarre - Oxygene
« Απάντηση #10 στις: 19/10/05, 20:51 »
Γιατι να κανει ολη αυτη την πατεντα, οταν εχει 8 καναλια διαθεσιμα?!! ??? Καναλι και synth, δεν σου φαινεται πιο λογικο? Και μετα μιξη με το χερακι και στα 8 καναλια??!! ??? ...

Αυτό ακριβώς ονομάζεται Πολυκάναλη Μιξη ...

/nEwBiE  8)
Ναι σωστο αυτο.Ο ορισμος της πολυκαναλης ειναι αυτο και εχεις δικιο, που σταθηκες σε αυτο το σημειο. Απλα ηθελα να τονισω, λεγοντας το αυτο, οτι δεν εγραφε "καναλι-καναλι" ( overdub ). Ομως, εχεις δικιο οτι χρησιμοποιησα λαθος λεξη για να πω κατι... ;) Οποτε διορθωνομαι...
Εγραψε ολο το κομματι on the fly, χρησιμοποιωντας πολυκαναλη μιξη, αλλα οχι τεχνικη overdub. Λαμβανοντας υποψιν και τις δυσκολες συνθηκες παραγωγης, ο δισκος αυτος ειναι κατι εκπληκτικο για την εποχη του..και οχι μονο..
Ευχαριστω newbie για την διορθωση..( οποτε βρεις χρονο, διορθωσε και το αρθρο για το compression σε παρακαλω...μενει εκει τοσο καιρο... )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Jean Michel Jarre - Oxygene
« Απάντηση #11 στις: 19/10/05, 22:00 »
newb> το Tubular Bells ειναι εξίσου καταπληκτικο ;)
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Jean Michel Jarre - Oxygene
« Απάντηση #12 στις: 22/10/05, 12:56 »
Αν και συμφωνώ με τους προλαλήσαντες για την ποιότητα του δίσκου , διαφωνώ μόνο ως προς το σημείο της ανάδειξης του Jarre στην παγκόσμια σκηνή...Αυτό έγινε περισσότερο με το Magnetic fields....εκτιμώ και έπειτα...
Βέβαια για τον θεό Oldfield με τα Ommadown και Tubular bells , κάθε σχόλιο είναι περιττό...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/05, 12:58 από Witchking »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Jean Michel Jarre - Oxygene
« Απάντηση #13 στις: 22/10/05, 16:28 »
...Αυτό έγινε περισσότερο με το Magnetic fields....εκτιμώ και έπειτα...

 ;D ... nop ... το Oxygene (kai το Equinox μετά) είναι οι (συνθετικές) Κορυφές του Jarre ...  8)

... από αυτά έγινε φίρμα ... αλλά βέβαια ακολούθησαν και άλλα ... και συναυλίες ... και ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ...και κονσέρτα στην Κίνα (όπου τότε δεν μπορούσε να πάει κανείς άλλος ...) κλπκλπκλπ ...  ::)

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/07, 11:01
από freemind
2 Απαντήσεις
2512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/07, 17:10
από takis79
0 Απαντήσεις
1728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/07, 13:31
από Μαργαρίτα Π.
0 Απαντήσεις
1931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/08, 07:06
από IxNiLaTiS
0 Απαντήσεις
2038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 15:54
από Μαργαρίτα Π.
11 Απαντήσεις
3907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/13, 14:30
από modfori
8 Απαντήσεις
3670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/16, 20:06
από panixgr