Αποστολέας Θέμα: Προβλημα στα ταστα (?)  (Αναγνώστηκε 4798 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προβλημα στα ταστα (?)
« στις: 13/09/15, 16:19 »
Πριν καποιους μηνες εδωσα την κιθαρα μου για "ολικο" σερβις (setup, τριψιμο ταστων). Ειδικα το τριψιμο ταστων ηταν κατι απαραιτητο καθως σε προηγουμενη φορα που ειχα κανει setup, μερικες χορδες σε καποια σημεια τασταριζαν απο το φαγωμα ων ταστων -με αποτελεσμα να σεταρω πιο ψηλα τις χορδες. Αλλα τοτε δεν ειχα αρκετα χρηματα για κατι τετοιο.

Οταν δοκιμασα την κιθαρα κατι δε μου πηγαινε καλα, εκανε ενα τασταρισμα σε καποια σημεια. Ο μαστορας (αρκετα γνωστος για τετοιου ειδους δουλειες στην περιοχη του κεντρου) μου ειπε οτι αυτο γινεται γιατι βαζω πολυ δυναμη πιεζοντας τις χορδες (κατι που ειναι μαλλον αληθεια γιατι η κιθαρα μου ειχε σκληρα πατηματα κι ετσι συνηθισα να παιζω), και οτι απλα πρεπει να παιξω πιο μαλακα και δε θα υπαρχει προβλημα.

Στους μηνες που ακολουθησαν, αν και λογω διδακτορικου δεν παιζω οσο τακτικα επαιζα ειναι η αληθεια, δεν εχω βρει το σωστο συνδασμο δυναμης-θεσης για να ακουγεται το οργανο οπως το θελω. Μετα απο ενα setup που εκανα πριν 2 εβδομαδες, το θεμα με ξανααπασχολησε.

Κανω εγω οντως κατι λαθος ή εχει γινει κακοτεχνια, ή και τα 2?

Το προβλημα ειναι στα ταστα 2-4. Απο το πεμπτο και μετα ακουγεται ενταξει. Τι χαρακτηριστικα πρεπει να τσεκαρω για να ελεγξω οτι τα ταστα μου ειναι οπως πρεπει? πχ βλεπω οτι η επιφανεια ειναι πιο πλατια στα καντινια και πιο κοιλη στα μπασα. Ειναι σωστο αυτο?

Αυριο θα κανω ενα δοκιμαστικο μαθημα κιθαρας, θα δειξω την κιθαρα στο δασκαλο ελπιζω να μου πει κι αυτος μια γνωμη.

Να τονισω οτι η κιθαρα μου ειναι μια φτηνη πλην τιμια Takamine. Δε θα εδινα παρα πολλα χρηματα για να την επισκευασω -αν ειναι οντως κακοτεχνια δηλαδη- καλυτερα να παρω μια καινουργια. Ειναι ομως η κιθαρα με την οποια εμαθα και ως εκ τουτου εχω ενα συναισθηματικο δεσιμο. Επισης, δε θα ηταν ασχημα να την αφησω μονιμα στη Αθηνα ωστε να παιζω οταν κατεβαινω Ελλαδα, χωρις να κουβαλαω οργανα περα-δωθε. Ειμαι και αριστεροχειρας, δε μπορω να δανειστω μια κιθαρα ευκολα...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα στα ταστα (?)
« Απάντηση #1 στις: 13/09/15, 17:03 »
Διαβασε την δευτερη παραγραφο  ;)
http://www.garywillis.com/pages/bass/bassmanual/relief4.html
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα στα ταστα (?)
« Απάντηση #2 στις: 14/09/15, 10:55 »
Διαβασε την δευτερη παραγραφο  ;)
http://www.garywillis.com/pages/bass/bassmanual/relief4.html



Αυτό που λέει το link είναι σε γενικές γραμμές σωστό. Κι εγώ πιο πιθανό θεωρώ ότι είναι υπερβολικά flat ο λαιμός και θέλει ένα ελάχιστο relief. 1/4 της στροφής χαλάρωση (ξεβίδωμα) στο truss rod και είναι πολύ πιθανό να στρώσει.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα στα ταστα (?)
« Απάντηση #3 στις: 28/11/15, 11:47 »
Μετά από καιρό, να πω ότι τελικά το πρόβλημα ήταν όντως στα τάστα.

Η πρώτη αντίδραση του μάστορα που την επισκεύασε ήταν ακριβώς αυτή, να στρίψει τη βέργα. Όταν όμως τη δοκίμασα και ξαναέτριζε, τότε έβγαλε εκείνο το μεταλλικό χαρακάκι με το οποίο ελέχουν αν τα τάστα είναι στην ευθεία, και πράγματι "έπαιζε".

Η κιθάρα επισκευάστηκε (τα τάστα είναι ομοιόμορφα τώρα) και παίζει καλά, όμως έχει γίνει αρκετά σκληρή (να πω βέβαια ότι ποτέ δεν κατάφερα να μαλακώσω τα πατήματα αυτης της κιθάρας... όταν μου τη σέταραν πιο χαμηλά έτριζε γιατί ήθελε τρίψιμο τάστων, όταν μάζεψα λεφτά για να επισκευάσω τα τάστα ξεκίνησε η παραπάνω ιστορία).

Υποθέτω ότι ο μάστορας που την επισκεύασε έβαλε χορδές 12αρες, ενώ πριν έπαιζα με 11αρες και ίσως αυτό να κάνει τη διαφορά.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
13010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 21:42
από profsokin
13 Απαντήσεις
5817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/09, 19:50
από theodoropoulos
13 Απαντήσεις
5093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 01:05
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
21 Απαντήσεις
9080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/10, 15:43
από blackmorefan
2 Απαντήσεις
2461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/10, 22:38
από chrislour96
47 Απαντήσεις
18681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/13, 11:43
από Lampr0s
3 Απαντήσεις
3114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/12, 16:58
από kbasilis
1 Απαντήσεις
4103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/13, 18:13
από noe13
39 Απαντήσεις
13009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/16, 21:15
από vegos
38 Απαντήσεις
14380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/18, 15:34
από zanxion72