Αποστολέας Θέμα: ΕΘΝΙΚ!  (Αναγνώστηκε 2950 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
ΕΘΝΙΚ!
« στις: 25/08/08, 20:26 »
Το λέω από την αρχή για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου.Δεν γουστάρω καθόλου τα Έθνικ.Μεγαλωμένος μέσα σε πεντατονικές, Αγγλίλα,Αμερικανιές και κιθάρες που παίζανε ροκ με όλους τους τρόπους,όλα αυτά τα πνευστά της Καραιβικής,οι αμανέδες της Ανατολής και γενικά τα παραδοσιακά του κάθε τόπου (με "εξευγενισμένο" ήχο όμως και συνήθως με beatάκι )δεν τα χώνεψα ποτέ μου.Εδώ μέχρι και τη ρέγκε ίσα ίσα που την ακούω.Μου θυμίζουν τόσο πολύ επίσης χώρους που δεν περνάω καλά.Κάτι παραλιακά trendy μπαράκια,το ασανσέρ,την αναμονή στο ιατρείο, το σούπερ μάρκετ,γενικά το καλοκαίρι που σημαίνει κοπελλίτσες κουκλίτσες που διαφημίζουν τσιγάρα,beach party ραδιοφωνικών σταθμών με σπόνσορα κάποια μεγάλη ανώνυμη εταιρεία,κοινώς δηλαδή ,κοιμηθείτε και καταναλώστε...Το βλέπω πολύ κάλπικο δηλαδή όλο αυτό το Έθνικ,Μπούντα και όπως αλλοιώς λέγεται "κίνημα".Και τελικά αν θέλω να ακούσω παραδοσιακή μουσική,την Ελλάδα την έχω ανακαλύψει ,ή ξέρω μόνο την "Ιτιά";Μήπως να άρχιζα από εδώ ,ή δεν το κάνω γιατί δεν μου το έχουνε πουλήσει σωστά ,οι πνευματικοί μου ηγέτες=ΜΜΕ. Μοιάζει λίγο με flame post αλλά πιστέψτε με δεν είναι.Τη γνώμη μου λέω.Εσάς πως σας φαίνονται τα έθνικ;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: ΕΘΝΙΚ!
« Απάντηση #1 στις: 25/08/08, 20:30 »
Ethnic θαρρώ πως λέγεται η μουσική η οποία είναι επηρρεασμένη από όργανα και ήχους παραδοσιακούς από διάφορες χώρες. Οπότε μέχρι εκεί δεν το βρίσκω ενοχλητικό ή trendy ή οτιδήποτε. Πέραν αυτού, τα γνωστά beatάκια με μια-δυό λούπες σιτάρ και ένα φύσημα dijeridu (sic) δεν μου λένε τίποτα. Αυτά όντως είναι για να χορεύουν τα μπικίνι πάνω στη μπάρα και να χαζεύουν τα αγοράκια με τη γλώσσα σαλιάρα.  8)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΕΘΝΙΚ!
« Απάντηση #2 στις: 26/08/08, 08:23 »
Δηλαδή MACMISIAS, η Δυτική μουσική (και συγκεκριμένα blues-rock) είναι η μόνη αληθινή μουσική; Οι άλλοι πολιτισμοί (και πολύ πιο παλιοί μάλιστα) δεν έχουν δικαίωμα στην διεθνή μουσική σκηνή; Εκτός αν έχεις πρόβλημα μόνο με το "μπαστάρδεμα" παραδοσιακής και χορευτικής μουσικής; (ή γενικά όλα τα μπασταρδέματα; Δηλ. ακόμα και οι Mode Plagal σου προξενούν αηδία; ). Και στην τελική, αν απλά καταθέτεις τα γούστα σου, ποιο είναι το νόημα αυτής της συζήτησης;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΕΘΝΙΚ!
« Απάντηση #3 στις: 26/08/08, 10:05 »
Δεν πολυκαταλαβα κι εγω τι οριζεις MACMISIAS ως ethnic μουσικη. Γιατι και τα δημοτικα μας τραγουδια, ethnic θεωρουνται ( ασχετα εαν καποιοι τα οριοθετουν ως folk traditional music σε αναλυσεις τους ), αλλα δεν τα εχω ακουσει να παιζουν στο προθαλαμο ενος γιατρειου :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Magus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: ΕΘΝΙΚ!
« Απάντηση #4 στις: 26/08/08, 12:53 »
Kι εγω δε τα παλευω τα εθνικ. μου ανακατευουν τ'αντερα. Ειδικα ο σημερινος ορισμος του εθνικ που ειναι ενα συνοθυλευμα ολων των πολιτισμων-κουλτουρων(παγκοσμιοποιηση κι ετσι χαχαχαχα) προκαλουν στη καθε "τοπικη εθνικ" η οποια μπορει να εχει καποιο ενδιαφερον,να χανει το χαρακτηρα της, καθως ανακατευεται με μουσικες-ηχους αλλων χωρων , κι ετσι γινεται για μενα μια " απροσωπη μουσικη", κι αν μπουν και ηλεκτρονικοι ηχοι μεσα αλλα buddha bar κι ετσι....τοτε δε παλευεται με τιποτα!...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΕΘΝΙΚ!
« Απάντηση #5 στις: 26/08/08, 15:10 »
Δεν πολυκαταλαβα κι εγω τι οριζεις MACMISIAS ως ethnic μουσικη. Γιατι και τα δημοτικα μας τραγουδια, ethnic θεωρουνται ( ασχετα εαν καποιοι τα οριοθετουν ως folk traditional music σε αναλυσεις τους ), αλλα δεν τα εχω ακουσει να παιζουν στο προθαλαμο ενος γιατρειου :D
Δηλαδή MACMISIAS, η Δυτική μουσική (και συγκεκριμένα blues-rock) είναι η μόνη αληθινή μουσική; Οι άλλοι πολιτισμοί (και πολύ πιο παλιοί μάλιστα) δεν έχουν δικαίωμα στην διεθνή μουσική σκηνή; Εκτός αν έχεις πρόβλημα μόνο με το "μπαστάρδεμα" παραδοσιακής και χορευτικής μουσικής; (ή γενικά όλα τα μπασταρδέματα; Δηλ. ακόμα και οι Mode Plagal σου προξενούν αηδία; ). Και στην τελική, αν απλά καταθέτεις τα γούστα σου, ποιο είναι το νόημα αυτής της συζήτησης;
Φυσικά και το rock δεν είναι η μόνη αληθινή μουσική.Το να καταθέσω όμως τα γούστα μου ,ειδικά με αυτόν τον "αρνητικό" τρόπο έχει νόημα στο εξής.Επειδή το συγκεκριμένο είδος,έχει περάσει στους πολλούς και στους "αμύητους"(σαν και μένα γιατί όχι) σαν ένα καθαρά "mainstream" είδος για 30ρηδες και άνω συνήθως(θυμάστε την αντίστοιχη εποχή που κάθε 30ρης,ακόμα και "σκυλάς",ήτανε must να έχει Barry White στο αυτοκίνητό του;),είναι μια αφορμή για να πούνε την άποψή τους οι "μυημένοι" και να γνωρίσουμε και εμείς οι υπόλοιποι,την άλλη πλευρά αν υπάρχει.Για παράδειγμα Βραζίλη ,ανέφερες ένα όνομα ,το οποίο δεν το ξέρω καθόλου.Ευκαιρία λοιπόν να το ψάξω.
Και φυσικά το "μπαστάρδεμα" για να είναι κάτι ευκολοχώνευτο,χορευτικό και κατ'επέκταση να βοηθάει την κατανάλωση,"εξωτικών"κοκτέηλ τα οποία η διαφήμιση τα κάνει και αυτά must για κατανάλωση(π.χ τον "βάλτο" που λέγεται mojito),με ενοχλεί,όπως όταν ακούω το Because the night σε beatάκι για παράδειγμα.
Η Ελληνική παραδοσιακή μουσική φυσικά και είναι ethnic ,αλλά κανένας δεν την έχει "περάσει" στα beach bar.Οπότε...
Κάπου λοιπόν συμφωνώ με τον Magus,αλλά περιμένω να μάθω και πιο πολλά πράγματα για τα Ethnic,πέρα από τις συλλογές τύπου Buddha bar και τους συμπαθέστατους Περουβιανούς στο Μοναστηράκι... :)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 16:33
από conga2