Ψηφοφορία

Ποιος είναι ο Μεγαλύτερος Έλληνας Μουσικοσυνθέτης Όλων των Εποχών?

Μίκης Θεοδωράκης
Μάνος Λοΐζος
Γιώργος Μουζάκης
Σταύρος Ξαρχάκος
Γιάννης Παπαϊωάννου
Μιχάλης Σουγιούλ
Βασίλης Τσιτσάνης
Νίκος Χατζηαποστόλου
Μάνος Χατζιδάκις
Άλλος

Αποστολέας Θέμα: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης  (Αναγνώστηκε 28487 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #25 στις: 06/06/09, 19:51 »
ο καρβελας δεν παιζει;

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #26 στις: 06/06/09, 21:07 »
ο καρβελας δεν παιζει;
Αστειατορα...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #27 στις: 07/06/09, 01:51 »
δεν ξερω αν ειμαι αστειατορας,αλλα ειδα οτι η επιλογη ''αλλος'' ειχε αρκετές ψήφους.  ;D

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #28 στις: 07/06/09, 03:36 »
ο καρβελας δεν παιζει;

Έκανα λάθος. Αυτή είναι η πιο σοβαρή απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #29 στις: 07/06/09, 03:48 »
Αφου θες σοβαρη απαντηση!

Ο μεγαλυτερος ελληνας συνθετης ειναι κατι αντιστοιχο με τους μεγαλυτερους ελληνες. Δεν υπάρχει λόγος να το ψάξεις. Έκαστος στην εποχη του,στο ειδος του κλπ κλπ...Με τι κριτηρια συγκρινεις τον τσιτσάνη με τον χατζηδακι ας πουμε; Και ως προς τι τους συγκρίνεις; Μόνο από αυτά που έγραψαν ή και από τη δράση τους; Καλυτερα να εγραφες αγαπημενος ελληνας συνθετης.  ;).

Γι αυτο θεωρω άστοχη την ψηφοφορία. Δε νομίζω ότι οδηγεί σε συμπέρασμα. Όποιος βγει τελευταίος,για παράδειγμα,αυτομάτως θα υποβιβαστεί το έργο του;  ???
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/09, 03:59 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #30 στις: 07/06/09, 03:53 »
αφου θες σοβαρη απαντηση!

ο μεγαλυτερος ελληνας συνθετης ειναι κατι αντιστοιχο με τους μεγαλυτερους ελληνες. Δεν υπάρχει λόγος να το ψάξεις. Έκαστος στην εποχη του,στο ειδος του κλπ κλπ...με τι κριτηρια συγκρινεις τον ξαρχακο με τον χατζηδακι ας πουμε; Και ως προς τι τους συγκρίνεις; Μόνο από αυτά που έγραψαν ή και από τη δράση τους; Καλυτερα να εγραφες αγαπημενος ελληνας συνθετης.  ;)


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, δες την απάντησή μου στην προηγούμενη σελίδα  ;)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #31 στις: 07/06/09, 10:36 »
Αφου θες σοβαρη απαντηση!

Ο μεγαλυτερος ελληνας συνθετης ειναι κατι αντιστοιχο με τους μεγαλυτερους ελληνες. Δεν υπάρχει λόγος να το ψάξεις. Έκαστος στην εποχη του,στο ειδος του κλπ κλπ...Με τι κριτηρια συγκρινεις τον τσιτσάνη με τον χατζηδακι ας πουμε; Και ως προς τι τους συγκρίνεις; Μόνο από αυτά που έγραψαν ή και από τη δράση τους; Καλυτερα να εγραφες αγαπημενος ελληνας συνθετης.  ;).

Γι αυτο θεωρω άστοχη την ψηφοφορία. Δε νομίζω ότι οδηγεί σε συμπέρασμα. Όποιος βγει τελευταίος,για παράδειγμα,αυτομάτως θα υποβιβαστεί το έργο του;  ???
ο jimmy 1916 πρέπει να ταν ο μόνος που συμφώνησε μαζί σου και εσύ νόμιζες πως στην είπε..........
ήρεμα Garvin........


btw...για να είμαι οντόπικ....δεν συμφωνώ στη λογική της δημοσκόπησης....
αν έλεγε "ποιος πιστεύετε...." τότε το συζητάμε...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #32 στις: 07/06/09, 13:57 »
οχι ρε δεν νομιζα οτι μου την ειπε,καμια σχεση. απλα θα βρισκοταν σιγουρα καποιος να πει οτι δεν τεκμηριωσα!

Αποσυνδεδεμένος mugrufis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #33 στις: 07/06/09, 19:02 »
Αν και ολοι ειναι μεγαλοι ψηφιζω Βαμβακρη για τον απλουστατο λογο οτι αυτος ηταν που εισηγαγε το μπουζουκι στην δισκογραφια..!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #34 στις: 09/06/09, 20:19 »
Καμιά γυναίκα δεν παίζει στο συγκεκριμένο τομέα ? Γιατί έτσι ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #35 στις: 17/06/09, 11:56 »
Χατζιδάκις
Λοϊζος
Θεοδωράκης
Ξαρχάκος

μόνο 1 ψήφο θα βάλουμε σε τέτοιες μορφές;
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος γατόφιλος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • Με γάτα και κιθάρα, ποτέ δεν είμαι μοναχός
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #36 στις: 17/06/09, 12:16 »
Τα Συμπεράσματα Μου

Εν πρώτοις, ευχαριστώ όσους ψήφισαν ή εξέφρασαν εποικοδομητική γνώμη. Εφ’ όσον η προσέλευση στις κάλπες φαίνεται να έχει μειωθεί δραστικά, ας θεωρήσουμε ότι εδώ τελειώνει η παρούσα φάση της ψηφοφορίας.

Φυσικά, το μέγεθος του δείγματος, η αποκλειστική εξαγωγή του από ένα συγκεκριμένο χώρο καθώς και άλλες αδυναμίες, δεν επιτρέπουν βαρυσήμαντα συμπεράσματα. Διαφαίνονται όμως ορισμένες τάσεις και, όσον αφορά εμένα, εκπλήξεις.

1 Ως μεγαλύτερος Έλληνας συνθέτης όλων των εποχών αναδεικνύεται ο Μάνος Χατζιδάκις που πήρε το 33,3% των ψήφων. Αυτό δεν αποτελεί έκπληξη, όμως το μέγεθος της διαφοράς του από τον επόμενο Μίκη Θεοδωράκη (18,2%) είναι μεγαλύτερο από ότι περίμενα. Στην 3η θέση ο Μάνος Λοΐζος (14.7%). Δεν μπορεί να είναι τυχαίο το γεγονός ότι αυτοί, ιδίως οι 2 πρώτοι, πέτυχαν σημαντική διεθνή προβολή.

2 Ο «Άλλος» πήρε περισσότερες ψήφους από ότι περίμενα, πράγμα που δείχνει ότι η αρχική λίστα δεν ήταν η καταλληλότερη. Για παράδειγμα, έπρεπε να συμπεριληφθούν τουλάχιστο οι Μάρκος Βαμβακάρης και Βαγγέλης Παπαθανασίου. Όμως από τα σχόλια διαφαίνεται ότι ο πρώτος θα έπαιρνε 2 – 4 ψήφους (6 – 12 %) και ο δεύτερος 1 – 2 (3 – 6 %), δηλαδή δε θα ανέτρεπαν την κορυφή.

3 Οι καιροί και τα γούστα αλλάζουν. Μερικά παλιά μεγάλα ονόματα φαίνονται να έχουν ξεχαστεί. Παράδειγμα ο Μιχάλης Σουγιούλ που μας χάρισε μεταξύ πολλών άλλων τα: Άστα τα Μαλλάκια Σου, Αθήνα και Πάλι Αθήνα, Ο Τραμπαρίφας, Το Τραμ το Τελευταίο, Ο Μήνας Έχει Εννιά και Γιαλό-Γιαλό Πηγαίναμε. Η μοναδική ψήφος που πήρε ήταν η δική μου.

4 Μικρή έκπληξη και ο Σταύρος Ξαρχάκος που επίσης δεν εξασφάλισε υποστήριξη.

Χαρακτηριστικό της αξίας όλων των μεγάλων συνθετών μας είναι το τελευταίο σχόλιο:

«Μόνο 1 ψήφο θα βάλουμε σε τέτοιες μορφές;»

« Τελευταία τροποποίηση: 17/06/09, 12:25 από γατόφιλος »
Πληροφορία δεν είναι γνώση. Γνώση δεν είναι σοφία. Σοφία δεν είναι αλήθεια. Αλήθεια δεν είναι ομορφιά. Ομορφιά δεν είναι αγάπη. Αγάπη δεν είναι μουσική. Η μουσική είναι η καλύτερη. (Frank Zappa)

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #37 στις: 17/06/09, 14:14 »
Δεν εκφέρω κρίση για τα συμπεράσματά σου, εκτός από αυτά που αφορούν τον Σουγιούλ:
α) Λογικό να μην πάρει καμμιά ψήφο, εφόσον δεν ήτο Έλλην αλλά Τουρκόσπορος.
β) Δεν ήταν ο μεγαλύτερος εφόσον πέθανε σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα στα πενήντα του.
γ) Το τοπ τραγούδι του ήταν το "Μπέμπα". (Κάντε μια διασκευή σε ορχηστρικό-ατμοσφαιρικό και θα καταλάβετε)
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #38 στις: 17/06/09, 14:35 »
Η λίστα με τα ονόματα θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερη. Ο καθένας μπορεί να προτείνει κάποια ονόματα που "λείπουν" ανάλογα με τα ακούσματά του.
Πέρα από κάποιους συνθέτες που λείπουν και ήταν αναμενόμενο να αναφερθούν (Αττίκ, Βαμβακάρης, Παπαθανασίου, κλπ.), υπήρξαν κατηγορίες συνθετών που παραλήφθηκαν τελείως όπως οι κλασσικοί Καλομοίρης και Σκαλκώτας που σωστά αναφέρθηκαν από τον MACMISIAS, ο Ιάννης Ξενάκης (ένας ΜΕΓΑΛΟΣ συνθέτης και αρχιτέκτονας του προηγούμενου αιώνα) που ξεχάστηκε τελείως, κλπ.
Αυτό είναι εύλογο. Πόσοι από εμάς μπορούμε να κρίνουμε τη μουσική του Ξενάκη ή του Σκαλκώτα και να την αξιολογήσουμε; Εγώ πάντως όχι.
Άρα η ψηφοφορία αυτή όπως και όλες οι αντίστοιχες έχουν μια αναπόφευκτη υποκειμενικότητα. Δεν είναι κακές όμως!
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #39 στις: 17/06/09, 14:39 »
Για το Σουγιουλ δεν μπορω να εκφερω αποψη, η αληθεια ειναι οτι δεν τον ηξερα αρα δε μου φανηκε παραλογο οτι ψηφιστηκε μια φορα.
Η εκπληξη για μενα (αν μπορουμε βεβαια να χρησιμοποιησουμε αυτη τη λεξη) ειναι οτι ο Τσιτσανης ισοψηφισε με το Σουγιουλ με μολις μια ψηφο...

Υ.Γ. Εβαλες και το Μουζακη στην ψηφοφορια βλεπω.
Μηπως εισαι...βαζελος?   ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 17/06/09, 14:41 από G.K. the Greek »


Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #40 στις: 17/06/09, 14:50 »
Δεν εκφέρω κρίση για τα συμπεράσματά σου, εκτός από αυτά που αφορούν τον Σουγιούλ:
α) Λογικό να μην πάρει καμμιά ψήφο, εφόσον δεν ήτο Έλλην αλλά Τουρκόσπορος.

Όπως είναι όλοι όσοι έχουν -ογλου επίθετο να υποθέσω?
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος γατόφιλος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • Με γάτα και κιθάρα, ποτέ δεν είμαι μοναχός
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #41 στις: 17/06/09, 15:11 »
Μιχάλης Σουγιούλ

Επειδή εκφράστηκαν άκρως λανθασμένα σχόλια για μια μεγάλη μορφή του Ελληνικού τραγουδιού, που μάλιστα αφορούν απτά γεγονότα, και δεν είναι σωστό να παραπληροφορούνται τα μέλη που επισκέπτονται το θέμα αυτό που ξεκίνησα εγώ, παραθέτω τα ακόλουθα από
τη Βικιπαίδεια:
http://el.wikipedia.org/wiki/Μιχαήλ_Σουγιούλ
καθώς και τη Μεγάλη Μουσική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος:
http://www.mmb.org.gr/page/default.asp?id=3880

Παράθεση
Ο Μιχάλης Σουγιούλ (1906 - 1958) υπήρξε σημαντικός Έλληνας συνθέτης ελαφράς μουσικής.
Γεννήθηκε στο Αϊδίνιο της Μικράς Ασίας. Η οικογένειά του μετανάστευσε στην Αθήνα το 1920, πριν τη Μικρασιατική καταστροφή.
Διετέλεσε διευθυντής Ακρόασης της Ελληνικής Ραδιοφωνίας.
Πέθανε από (δεύτερο) εγκεφαλικό επεισόδιο το 1958 στην Αθήνα, αφήνοντας πίσω τον γιό του Θάνο, που έπεσε θύμα τροχαίου λίγα χρόνια μετά.
Πολλά από τα τραγούδια της εποχής που είχαν διασκευαστεί ειδικά για να τονώσουν το δοκιμαζόμενο ηθικό των Ελλήνων ήταν δικές του συνθέσεις. Το πασίγνωστο τραγούδι «Παιδιά της Ελλάδος Παιδιά» σε στίχους Μ. Τραϊφόρου είναι βασισμένο στην μελωδία του τραγουδιού «Ζεχρά» σε μουσική Σουγιούλ. Σύνθεση του και το συγκινητικό «Κάνε Κουράγιο Ελλάδα Μου».


Όσον αφορά τις συνθέσεις του, αναφέρω μερικές μόνο από τις πέραν των 700:

'Aλα! (Άνοιξε κι Άλλη Μπουκάλα)
Αλλά Μ' Αρέσει
Αθήνα και Πάλι Αθήνα
Άλα Της, Άλα Της
Αν Ήμουνα Θεός
Απονιά θα Πει Γυναίκα
Απόψε Μελαγχόλησα
Άρχισαν τα Όργανα
Ας Ερχόσουν για Λίγο
Άστα τα Μαλλάκια Σου
Αυτά τα Μάτια Κάπου τα 'χω Ξαναδεί
Βρε Ντουνιά (Να Σου Δώσω Μια)
Βρε Πώς Μπατιρίσαμε
Για Μας Κελαηδούν τα Πουλιά
Γιατί Πιο Πριν Να Μη Σ’ Έχω Γνωρίσει
Είσαι Κομμάτι (που Σ’ Έχω στο Μάτι)
Ένας Κορίτσαρος
Ζεχρά / Παιδιά, της Ελλάδος Παιδιά
Θα Γυρίσει ο Τροχός
Θα 'θελα Λίγο Πριν Πεθάνω
Θα Καθόμουνα Πλάι Σου
Κάνε Κουράγιο Ελλάδα Μου
Κάποια Μέρα (θα Γυρίσει κι ο Τροχός)
Κάτι με Τραβά Κοντά Σου
Κάτω στο Γιαλό (Νεραντζούλα Φουντωτή) (διασκευή)
Κι Έτσι Πήγε Χαμένο το Βράδυ
Κοριτσάρα Μου
Λίγες Καρδιές Αγαπούνε
Μ’ Έκαψες, Μ’ Έκαψες
Μαντινάδες
Μας Ματιάσανε
Με Καφέ και με Τσιγάρο
Μην Ξεχνάς το Φτωχόπαιδο που Αγαπάς
Μου Παρήγγειλε τ' Αηδόνι (διασκευή)
Μπέμπα
Μπιρμπίλω
Ο Μήνας Έχει Εννιά / Μια Ζωή την Έχουμε
Ο Τραμπαρίφας / Το Κορίτσι Θέλει Θάλασσα
Όμορφα κι Ωραία
Πάμε Μια Βόλτα στο Φαληράκι
Πάμε Σαν Άλλοτε (με Κώστα Γιαννίδη)
Πού να 'σαι Αλήθεια το Βράδυ Αυτό
Πώς Μπορεί
Σβήστε Με απ’ το Χάρτη
Τ' Αγόρι Θέλει Προίκα
Τα Γαλανά Ματάκια Σου
Τα Μελιτζανιά (διασκευή)
Το Τραμ το Τελευταίο
Τόσον Καιρό πού Ήσουνα
Του Γιάννου η Φλογέρα
Τρα Λα Λα / Βρε Ζωή Παληομπαμπέσα
Φεριχά / Κοντά στο Νείλο
Φίλησε Με
Χαράμι
Πληροφορία δεν είναι γνώση. Γνώση δεν είναι σοφία. Σοφία δεν είναι αλήθεια. Αλήθεια δεν είναι ομορφιά. Ομορφιά δεν είναι αγάπη. Αγάπη δεν είναι μουσική. Η μουσική είναι η καλύτερη. (Frank Zappa)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #42 στις: 17/06/09, 15:28 »
Συμφωνοι σε αυτα που λες.
Για σενα λοιπον ο Σουγιουλ ειναι ο κορυφαιος Ελληνας συνθετης. Εγω την αποψη μου στην ειπα. Πιστευω πως δε μπορει να συγκριθει η πρσφορα του στην ελληνικη μουσικη με αλλα ονοματα οπως Χατζιδακης- Θεοδωρακης. Γνωμη μου βεβαια.
Οπως αναρωτιεμαι επισης τι δουλεια εχει στην ψηφοφορια ο Μουζακης (να ναι καλα εκει που ειναι ο ανθρωπος...) οταν ονοματα οπως ο Μιμης Πλεσσας απυσιαζουν.
Υπαρχουν αλλοι τοσοι περα απο μενα που θα σου πουν γιατι δεν εβαλες τον ενα τον αλλο και θα καταληξουμε σε ενα φαυλο κυκλο...
Για αυτο τετοια θεματα συνηθως καταληγουν σε λογομαχιες και πανε απευθειας στον καδο.
Ειναι εξ'ορισμου υποκειμενικα (εσυ διαλεξες τους συμμετεχοντες π.χ.)
Επειδη νιωθω την καταιγιδα να πλησιαζει θελω να πω πως σεβομαι την αποψη του καθενος αν βεβαια την τεκμηριωσει και δεν προσβαλει τους συνομιλητες του.
Αυτα απο μενα και παντα φιλικα. ;)


Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #43 στις: 17/06/09, 15:57 »
Για αυτο τετοια θεματα συνηθως καταληγουν σε λογομαχιες και πανε απευθειας στον καδο.
Ειναι εξ'ορισμου υποκειμενικα

η ψηφοφορία αυτή όπως και όλες οι αντίστοιχες έχουν μια αναπόφευκτη υποκειμενικότητα

Μήπως (αντικειμενικά ;D) συμφωνούμε;
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #44 στις: 17/06/09, 16:22 »
 ;) Ετσι μου φαινεται..!


Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #45 στις: 17/06/09, 16:27 »
Ίσως φανεί ''βαρύ'' αλλά μήπως να ξαναφτιάξεις την λίστα απο την αρχή;

Αποσυνδεδεμένος γατόφιλος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • Με γάτα και κιθάρα, ποτέ δεν είμαι μοναχός
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #46 στις: 17/06/09, 17:42 »
Απαντώ στα πιο πάνω σχόλια επειδή εκφράστηκαν με τρόπο ευπρεπή και αντιπροσωπεύουν προσωπικές γνώμες που είναι πάντα σεβαστές, ιδίως όταν και οι ίδιοι σέβονται τις γνώμες των άλλων. Εξάλλου, αυτό είναι φόρουμ συζήτησης, η οποία είναι μάλλον άσκοπη όταν υπάρχει ομοφωνία.

Όμως διευκρινίζω αρχικά ότι οι περισσότερες απαντήσεις μου βρίσκονται ήδη στα προηγούμενα μηνύματα μου. Εδώ απλά τις επαναλαμβάνω φιλικά, κάτι που κανονικά έπρεπε να περιττεύει.

Συμφωνοι σε αυτα που λες.
Μάλλον διαφαίνεται ότι διαφωνείς, αλλά αν 2 άνθρωποι συμφωνούν σε όλα, ο ένας περιττεύει. :)

Πιστευω πως δε μπορει να συγκριθει η πρσφορα του (Σουγιούλ) στην ελληνικη μουσικη με αλλα ονοματα οπως Χατζιδακης- Θεοδωρακης.
Η ψηφοφορία δεν είναι υποχρεωτική, αλλά συμμετέχουν όσοι πιστεύουν ότι μπορούν να συγκρίνουν, όπως για παράδειγμα όσοι ψήφισαν χωρίς διαμαρτυρίες.

Οπως αναρωτιεμαι επισης τι δουλεια εχει στην ψηφοφορια ο Μουζακης, οταν ονοματα οπως ο Μιμης Πλεσσας απυσιαζουν.
Υπαρχουν αλλοι τοσοι περα απο μενα που θα σου πουν γιατι δεν εβαλες τον ενα τον αλλο και θα καταληξουμε σε ενα φαυλο κυκλο...
Η 2η παράγραφος σου σχεδόν απαντά την 1η. Προσωπικά θεωρώ το Μουζάκη άνετα ανώτερο του Πλέσσα, αλλά παραδέχομαι ότι αυτό οφείλεται σε προσωπικές μου προτιμήσεις που προφανώς δε συμμερίστηκαν τα μέλη που ψήφισαν.
Όμως είχα δηλώσει καθαρά στην παρουσίαση της ψηφοφορίας:
αν δεν εμφανίζεται η δική σας επιλογή, μπορείτε να την αναφέρετε ψηφίζοντας ταυτόχρονα «Άλλος»
Αυτήν την απλή οδηγία ακολούθησαν πολλοί και η ψήφος τους μέτρησε (βλ. Συμπεράσματα Μου).

Για αυτο τετοια θεματα συνηθως καταληγουν σε λογομαχιες και πανε απευθειας στον καδο.
Ειναι εξ'ορισμου υποκειμενικα (εσυ διαλεξες τους συμμετεχοντες π.χ.)
Δεν κατέληξε σε κανένα κάδο, αλλά αντίθετα φαίνεται να αποσπά μεγάλο ενδιαφέρον, συμπεριλαμβανομένου και του δικού σου, εξ ου και η παρούσα μακρά συζήτηση.
Οι λογομαχίες ουδέποτε έχουν θέση, δείχνουν έλλειψη ωριμότητας και στρέφοντα εναντίον αυτών που τις επιδιώκουν.
Υποκειμενικότητα υπάρχει κατ’ ανάγκη σε πολλές ψηφοφορίες, «εξ ορισμού» όπως σωστά λες.
Με την πείρα που αποκτήθηκε, αν υπάρξει 2η φάση, θα είναι ανάλογα διαφοροποιημένα τα ονόματα. Αυτό είχα δηλώσει και στην παρουσίαση του θέματος.

Ίσως φανεί ''βαρύ'' αλλά μήπως να ξαναφτιάξεις την λίστα απο την αρχή;
Αν ή όταν υπάρχει αρκετή ζήτηση για δεύτερη φάση ψηφοφορίας, μπορεί εύκολα να γίνει. Αυτό, καθώς και η αναθεωρημένη λίστα, προβλέπονταν στην αρχική παρουσίαση μου.
Πληροφορία δεν είναι γνώση. Γνώση δεν είναι σοφία. Σοφία δεν είναι αλήθεια. Αλήθεια δεν είναι ομορφιά. Ομορφιά δεν είναι αγάπη. Αγάπη δεν είναι μουσική. Η μουσική είναι η καλύτερη. (Frank Zappa)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #47 στις: 17/06/09, 18:40 »
ΟΚ τωρα με την απαντηση μου με καλυψες.
Αναρωτιεμαι αν ειχε μαγαλυτερο ενδιαφερον να μην υπηρχε κανενα ονομα για ψηφοφορια και ο καθενας απο εμας να εβαζε σε απαντηση το ονομα της αρεσκειας του...Στο τελος και αφου μετραγαμε τις απαντησεις θα βλεπαμε ποιος ειναι ο πιο δημοφιλης Ελληνας συνθετης στο kithara.gr...


Αποσυνδεδεμένος γατόφιλος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • Με γάτα και κιθάρα, ποτέ δεν είμαι μοναχός
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #48 στις: 17/06/09, 18:56 »
Αυτήν την εισήγηση την βρίσκω άξια μελέτης. Ομολογώ ότι δεν πέρασε από το νου μου αρχικά, απλά θεώρησα ότι κάθε ψηφοφορία πρέπει να έχει υποψηφίους σύμφωνα με την προκαθορισμένη φόρμα.

Υπάρχουν τα υπέρ και τα κατά. Η λίστα ονομάτων διευκολύνει την ψηφοφορία και την παρακολούθηση/ανάλυση της, προκαταλαμβάνει όμως σε ένα βαθμό το αποτέλεσμα. Ίσως τώρα που ξέρουμε τους πραγματικά επικρατέστερους υποψηφίους να είναι προτιμότερη η λίστα.

Τι λες? Να βάλουμε την εισήγηση σου σε…ψηφοφορία?  ::)  :)
Πληροφορία δεν είναι γνώση. Γνώση δεν είναι σοφία. Σοφία δεν είναι αλήθεια. Αλήθεια δεν είναι ομορφιά. Ομορφιά δεν είναι αγάπη. Αγάπη δεν είναι μουσική. Η μουσική είναι η καλύτερη. (Frank Zappa)

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #49 στις: 17/06/09, 18:59 »
Συνήθως τέτοιου είδους ψηφοφορίες ,καταλήγουν σχεδόν πάντα ,σε αδιέξοδο σε σχέση με το αποτέλεσμα που φέρουν .Ο λόγος προφανώς είναι τα ποικίλα γούστα ,αλλά περισσότερο οι μουσικές γνώσεις του καθένα .Ισως αν γινότανε κάποιος κατηγοριακός πίνακας ,ανά είδος μουσικής και εποχή να έδειχνε καλλίτερα την προτιμηση των μελών .Αυτό σε καμία όμως περίπτωση δεν δείχνει και την πραγματική αξία των συνθετών ,αφού έχει καθαρά το προσωπικό κριτήριο .
Πάντως είναι ενδεικτικό του γούστου αυτών που συμμετείχαν .

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
20312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/06, 23:15
από vangelis
125 Απαντήσεις
50850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/19, 15:55
από Petros98
0 Απαντήσεις
3152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/08, 10:22
από γατόφιλος
77 Απαντήσεις
22913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/08, 21:46
από Jezus
0 Απαντήσεις
1905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/10, 22:10
από KYRIAKOYLA123
3 Απαντήσεις
2940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/11, 10:09
από Dr Wolf
2 Απαντήσεις
2720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/12, 16:18
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
4129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/15, 01:43
από krios80
4 Απαντήσεις
7840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/18, 13:52
από saved
0 Απαντήσεις
1768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/18, 00:46
από MoonLight14