Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10
1
Κιθάρα - Μάρκες και τύποι / Απ: Φωτογραφιες κιθαρων!!
« Τελευταίο μήνυμα από GVen στις Σήμερα στις 20:13 »

ωραίος! ένα worklog για να μαθαίνουμε και μείς θα ήταν πολύ χρήσιμο  ;)

Δυστηχώς δεν εχω φωτό για να δείτε πως ξεκίνησε...όταν το σκέφτηκα ήταν πλέον αργά.

Σε γενικές γραμμές πάντως δεν είνια τόσο δύσκολο...2-3 εργαλεία να χεις...και γίνεται εύκολα.

Υλικά που χρησημοποίησα:

1. 2 κομμάτια ξύλου
2. Ξυλόκολλα
3. 1 μεντεσεδάκι
4. 1 κορδόνι 20-30 πόντων
5. γυαλόχαρτο
6. Βερνίκι νερού ( διάφανο ή με χρώμα)
7. Αυτοκόλητη τσόχα( απ αυτή που βάζουν κάτω απ τα πόδια των τραπεζιών/καρεκλών, για να μη γρατζουν΄λανε το πάτωμα.

Το σχέδιο το έκανα μόνος μου. Όσο για τις διαστάσεις πήρα ως μέτρο σύγκρισης το μεταλλικό σταντ που έχω.

Εκτέλεση:

* Πήρα τα 2 κομμάτια ξύλου και τα κόλησα, το ένα πάνω απ το άλλο ώστε να σχηματιστεί ένα ενιαίο κομμάτι       50χ50(περίπου). Μπορεί να γίνει και με μονοκόματο ξύλο αν έχετε.

* έκανα το σχέδιο για τη μια πλευρά, την έκοψα με μια σέγα και μετά χρησημοποίησα το ένα μέρος ως οδηγό για το 2ο.
* κόλησα προσωρινα με χαρτοταινίες τα 2 κομμάτια μεταξύ τους και με μια χοντρή λίμα τα τρόχησα γύρω γύρω ώστε να είναι ιδια σε μεγεθος.
* μετά με τη βοήθεια μιας χοντρής λίμας και μιας πιο λεπτής στρογγίλεψα το περίγραμμα. έτριψα τα 2 κομμάτια με γυαλόχαρτο κε πέρασα το μεντεσέ στην κορηφή του σταντ.
* έκανα μια τρύπα προς το χαμηλό μέρος του σταντ για να περάσω το κορδόνι, και αγού μέτρησα το πόσο ανοιγμα πρέπει να χει το σταντ, έδεσα τις 2 ακρες του κορδονιού ώστε να ανοίγει μέχρι εκεί που πρέπει ώστε να στέκεται η κιθάρα.
* Το έβαψα με το βερνίκι και αφού στέγνωσε κόλησα την τσόχα στα σημεία που ακουμπάει η κιθάρα.

Αν κάποιος έχει πρόσβαση σε εργαλεία μαραγκού θα το κάνει μέσα σ' ένα απόγευμα.

Δεν είναι δύσκολη η κατασκευή του...υπάρχουν αρκετά βίντεο στο youtube για να δείτε και πως γίνεται.
Λίγο όρεξη να χετε και γίνεται...και 2-3 εργαλειάκια βοηθάνε... :P

Αν έχετε κάποια απορία μη διστάσετε να με ρωτήσετε....πάντως αξίζει τον κόπο...Προσωπικά δε μου στοίχησε σχεδόν τίποτα γιατί ο πεθερός μου ήταν μαραγκός και έχει όλα τα εργαλεία που χρειαζόμουν....αν ήταν και εδώ όταν το έφτιαχνα θα το χα κάνει στο φτερό(με τη βοήθεια του φυσικά) και με περισσότερη ευκολία...αλλά θα χα χάσει το περισσότερο μέρος της ευχαρίστησης που ένιωσα όταν το τέλειωσα.... :P

Γενικώς πάντως απ' όσο το υπολόγισα θα μου στοίχιζε γύρω στα 15-20 ευρώ.

Αν το φτιάξει κάποιος του εύχομαι καλή επιτυχία...αξίζει.

2
Εγω παιζω τα ιδια και τα ιδια και τα παιζω χαλια και βαριεμαι να παιζω τα ιδια και τα ιδια και νοιωθω πως δεν τραβαει η ομαδα και εχω τα μπασα να σκονιζωντε.Μεχρι και να απλωσω τα καλωδια για να παιξω βαριεμαι και ενω εχω το ultimate rig που παντα ονειρευομουν νοιωθω πως δεν με ικανοποιει και ολα αυτα γιατι εγινα τεμπελης με το μπασο,δεν ξερω να παιζω την τυφλα μου,και παιζω τα ιδια και τα ιδια.
Τι θα με βοηθουσε να παω ενα βημα παραπερα?
Μια μπαντα.Εχω βρει μια,που οοοοοοοοοοοοοταν αποφασησουν να μπουν στο στουντιο,θα με φωναξουν.Ιδιως το μπασο μονος σου δεν τραβαει και πολυ.Οταν ειχα ξεκηνησει,πρωτα καναμε την μπαντα και μετα πηραμε οργανα.5-6 μερες την εβδομαδα προβα με 2-3 ωρες διαρκια,σε 1 μηνα απο ταμπλατουρες βγαζαμε live.Ε ναι,ετσι μαθαινεις,και τραβαει.
Οσο το θεμα περι δασκαλου,μπωρεις καθε 2 χρονια να αλλαζεις?
Με οποιον δασκαλο καθησεις τετοια γραμματα θα μαθεις.Ξερω παιδια που πιασαν δουλεια σε μπουζουκια μονο και μονο επειδη αναφεραν τον δασκαλο τους,και ο μαγαζατορας καταλαβε οτι ειναι φωτοτυπια και τους πηρε.
Αλλαζε συνεχεια δασκαλο,γιατι κανεις δεν τα ξερει ολα,ο ενας θα συμπληρωνει τον προηγουμενο
Saved speaking..
3
Ιωάννη,

σταμάτα το αυτό το τροπάριο,
έχει παίξει πάρα πολλές φορές και δεν πάει άλλο.

και όταν λέει κάποιος δεν βελτιώνομαι μπορεί να σημαίνει πάρα πολλά
επίσης όταν λέει "παίζω τα ίδια και τα ίδια" επίσης σημαίνει πάρα πολλά,

κατ' αρχήν όταν λέει "παίζω τα ίδια και τα ίδια" η λογική ερώτηση είναι πόσο καλά τα παίζει αυτά;;
συνήθως τα παίζουμε περίπου 85-90 % αλλά αυτό δεν φτάνει
άλλο πράγμα είναι τα παίζω πολύ καλά και άλλο τα παίζω performance level

και από το "πολύ καλά" μέχρι το performance level η διαφορά είναι τεράστια,

οπότε δεν έχει εξαντλήσει κάποιος αυτοδίδακτος τις δυνατότητες του.
4
πολύ σωστά,

βασικά είμαι 50άρης μεταλάς, ο οποίος θα ήθελε να παίξει και λίγο gypsy σε ακουστική, αλλά και λίγο μοντέρνο shred π.χ. σαν τον Charly Shahona τον Θεό, η και σαν εσένα δεν θα με χάλαγε :) !

Είμαι στάσιμος χρόοοονια....

πόσο κοστίζει η ώρα? :)
5
Καταστήματα, αγορά / Απ: ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ THOMANΝ
« Τελευταίο μήνυμα από metalmike στις Σήμερα στις 17:43 »
Πρόκειται να κάνω μια παραγγελία το πολύ μέχρι τέλος της βδομάδας, θέλει κανείς κάτι;
6

Καλησπέρα σε όλους του φίλους της ηλεκτρικής κιθάρας!
Στο σημερινό βίντεο θα μιλήσουμε για την κιθαριστική βελτίωση... Πιο συγκεκριμένα η ερώτηση είναι η εξής...

Παίζω αρκετά χρόνια κιθάρα και δεν βελτιώνομαι. Τι πρέπει να κάνω?

Για όποιες διευκρινίσεις, αλλά και για να στείλετε τις ερωτήσεις σας να απαντηθούν σε επόμενο βίντεο, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου μέσω email στο ioannis@ioannis.org αλλά και στο Facebook Fan page μου, https://www.facebook.com/ioannisanastassakis/

Τα λέμε την επόμενη φορά!
Φιλικά,
Ioannis Anastassakis
www.ioannis.org
7
« Τελευταίο μήνυμα από mouz στις Σήμερα στις 14:26 »
... και να προσθέσω ότι δεν έχει στα bend την ευκολία των gibson φυσικά (10άρες φορούσε από τη μάνα της και τις άφησα φυσικά). Και ότι μου αρέσει πολύ πολύ (δεν είχα εμπειρία πριν) με το bigsby.
8
« Τελευταίο μήνυμα από mouz στις Σήμερα στις 14:23 »
Ναι, εννοώ από 12-15 και πάνω, κυρίως λόγω joint σε συνδυασμό με το παχύ σκάφος, full hollow γαρ. Επίσης, όταν είσαι όρθιος, το πάχος του σκάφους αν προστεθεί σε κάποια σεβαστή κοιλιά δεν αφήνει οπτική επαφή με την ταστιέρα, για να το πω κομψά χεχε. Το ζήτημα αυτό εγώ το έλυσα βέβαια, με μία μεγάλη δίαιτα :).

Το χρώμα είναι πράσινο. Αρχικά ήθελα το πορτοκαλί που είναι σήμα κατατεθέν της gretsch (λένε) αλλά οι πονηροί έμποροι ακριβώς επειδή είχε μεγαλύτερη ζήτηση, το πορτοκαλί στην προσφορά ήταν 200 ευρά πιο ακριβό, που καταλαβαίνεις ότι μόνο για χρώμα δεν τα έδινα. Μόλις βέβαια είδα το πράσινο ζωντανά τρελάθηκα. Τώρα βλέπω ότι το πορτοκαλί είναι πιο φτηνό από το πράσινο (!).

Έτσι για την πληρότητα της κουβέντας, βάζω και το link του thomann που έχει πολλές φωτο (αυτή βέβαια είναι του 2017 με τα διαφορετικά inlays που δεν μου αρέσουν όσο της δικιάς μου):
https://www.thomann.de/gb/gretsch_g5420t_electromatic_agr_2016.htm
9
« Τελευταίο μήνυμα από cigaret13 στις Σήμερα στις 13:43 »
Όχι η πιο ευκολόπαιχτη shred wise
mouz εννοείς μετά το 15ο τάστο ή γενικά η, ομολογουμένως πανέμορφη λευκή νεράιδα σου :o :D 8) , είναι "σκληρή".....
10
« Τελευταίο μήνυμα από Καθόδιος (φλουτσ) στις Σήμερα στις 10:27 »
Αν το επέτρεψε και η γυναίκα είσαι άξιος! Όντως κουκλί η Γκρετσούλα!
Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10