Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10
1
Εφέ / Απ: Multi effe και ευκολια χρησης.
« Τελευταίο μήνυμα από Απόλλων στις Σήμερα στις 14:47 »
Κατασταλαξα στο πολυ εφε γιατι θα εχω την ευκαιρια να πειραματιστω λιγο.
Σκεφτομουν να παρω ενα reverb αλλα για 5-6 φορες το χρονο να το χρεισημοποιω,δεν με τραβαει να αλλαξω 3-4 πεταλια και να δωσω 500€.
Οποτε με το πολυ εφε,λυνω το προβλημα αυτο.

Πολύ σωστά. Το Zoom θα σού δώσει καμιά 20αριά reverb (με σημαντικές δυνατότητες παραμετροποίησης) νά 'χεις να ψάχνεις.

Παράθεση
Χορια που θα μπορω να γραφω με προσομιωσεις,και να δω και τιποτα αλλα καλουδια που εχει μεσα. Λογικα θα εχω 1-2 presets και θα παιζω με αυτα.

Προσομοιώσεις, distortion, compression, modulation effects... και όλα αυτά σε ότι συνδυασμούς θέλεις...
2
Ηχογραφήσεις και Στούντιο / Απ: Λογισμικό για απομόνωση track/channel
« Τελευταίο μήνυμα από Uriah Heep στις Σήμερα στις 11:48 »
https://pro.riffstation.com/features_page/

εχω χρησιμοιποιήσει την τσαμπατζίδικη έκδοση σε linux πάνω απο wine, και έχω βγάλει μερικά αρκετά δύσκολα σόλο. Κοίτα φίλε μου αν μπορείς να απομονώσεις μπάσο, αν και δεν θα είναι τόσο δύσκολο.

https://riffstation.zendesk.com/hc/en-us/articles/208251675-Is-there-a-Riffstation-for-bass-
Για να δουμε κι αυτο. Εχω και μετακομιση σε εξελιξη αλλα θα τα τσεκαρω σιγουρα.

@STEFANOS604 δεν εχω αυτι για να κανω transcribe. Θελω μονο να ξεχωρίζω το μπασο ωστε να ξερω που παταω ειδικα σε γεμισματα που δεν μπορω να βγαλω ακολουθωντας μετρονομο.

3
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Σήμερα στις 11:27 »
Ωραια αναπτηξη αδριανε.
Κατασταλαξα στο πολυ εφε γιατι θα εχω την ευκαιρια να πειραματιστω λιγο.
Σκεφτομουν να παρω ενα reverb αλλα για 5-6 φορες το χρονο να το χρεισημοποιω,δεν με τραβαει να αλλαξω 3-4 πεταλια και να δωσω 500€.
Οποτε με το πολυ εφε,λυνω το προβλημα αυτο.
Χορια που θα μπορω να γραφω με προσομιωσεις,και να δω και τιποτα αλλα καλουδια που εχει μεσα.
Λογικα θα εχω 1-2 presets και θα παιζω με αυτα.
Κοινως,κλαιν χρηση,και χαβαλε φαση.
Κατα τα αλλα ο εξοπλησμος που εχω θεωρω πως με καλιπτει 90%.Οκ ισως θα μπορουσα να εχω καλυτερη προενισχυση,και θα ηθελα να ακουσω και μια μπουτικ καμπινα που εχω μπανισει (κυριως απο gas αλλα και μαλον με ξενερωνει λιγο το μικρο για 15αρι δοματιο)αλλα δεν διατηθομαι να πουλησω το αμαξι για την αγορα gear :P
4
« Τελευταίο μήνυμα από adr1anos στις Σήμερα στις 10:30 »
Τα κλασικα πεταλια τα εχεις ολα μπροστα και σκαλιζει και ξεμπερδεψες.
Αυτα τα ρημαδια,ειναι ευχρηστα;
Δημήτρη δες και εδώ αν θέλεις:
Απ: Το ΜΕΓΑ ερωτημα καθε κιθαρωδου...(amp, πεταλιερα η πεταλακια?)
5
Ασχετο.Πολωνια αν βρεις τουθενα τιποτα απο αυτους
http://www.taurus-amp.pl/
Δοκημασε και πες εντιπωσεις

εννοείται!!! εκείς να δεις πόσα νασα ντετσα θα έχει!!! 

έχω ακούσει κάτι ρώσσικους αντίστοιχους ΠΟΥ ΤΑ ΣΠΑΝΕ πάντως amt electronics
6
Κοιταξε, τη σκεψη της πινελιας στο επιμαχο σημειο, πρεπει να την αποφευγεις σαν τον διαολο το λιβανι. Οπως σωστα ειπε ο modfori, θα το βαψεις ολοκληρο για να δειχνει ποιο ομορφο και να ειναι ποιο σωστη η δουλεια. Βεβαια οι φωτογραφιες θα βοηθησουν. Ιδανικα θα μπορουσες να τριψεις ακριβως στο σημειο που εχει αποκοληθει το βερνικι και ειναι γυμνο το ξυλο, με ενα πολυ ψιλο γυαλοχαρτο -1500 τουλαχιστον ως 2000 το πολυ- προσεκτικα και με υπομονη, ωσπου το βερνικι εκει που κανει αυτο το νυχι να αρχισει να ερχεται προσωπο με το ξυλο ωστε να μη δειχνει ασχημο μετα την εφαρμογη του βερνικιου. Ανεβασε ομως φωτογραφιες και βλεπουμε.

ευχαριστώ φίλε... μάλλον θα το αφήσω στην ησυχία του, καλό είναι να ξέρουμε τα όρια των γνώσεών μας... και να σεβόμαστε αυτό το λίγο που έχουμε!
7
« Τελευταίο μήνυμα από panixgr στις Σήμερα στις 08:03 »
https://pro.riffstation.com/features_page/

εχω χρησιμοιποιήσει την τσαμπατζίδικη έκδοση σε linux πάνω απο wine, και έχω βγάλει μερικά αρκετά δύσκολα σόλο. Κοίτα φίλε μου αν μπορείς να απομονώσεις μπάσο, αν και δεν θα είναι τόσο δύσκολο.

https://riffstation.zendesk.com/hc/en-us/articles/208251675-Is-there-a-Riffstation-for-bass-
8
« Τελευταίο μήνυμα από STEFANOS604 στις Σήμερα στις 06:41 »
Το έχω ξαναπεριγράψει πρόσφατα ότι αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα ήταν θαυμάσιο, θα ‘’αχρηστεύονταν’’ όσοι γράφουν παρτιτούρες!!! Είναι λοιπόν πράγματι μπελάς να γίνει τέτοια ανάλυση (ειδικά από drums που έχουν ευρύτατη περιοχή συχνοτήτων). Αυτό είναι και θα παραμείνει άλυτο πρόβλημα.
Όμως με τα midi notate composer προγράμματα (Μόνο όμως  αν τα γράψεις με midi keyboard και τα τρανσπορτάρεις σε όποια τονικότητα και σε όποιο όργανο θέλεις ) που μετετράπηκαν από αρχείο .wav  σε .mid θα πάθεις ''εγκεφαλικό'' και καλύτερα να τα γράψεις απ' την αρχή παρά να τα πάρεις από CD.
Το πρόγραμμα με υποβιβασμό των συχνοτήτων ‘’ανεπιθύμητων’’ οργάνων λέγεται Transcribe κάνει πολύ καλά τέτοιον υποβιβασμό , όμως γι’ αυτό που λέτε πρέπει πάλι υποχρεωτικά να χρησιμοποιήσετε το αυτί σας και το μυαλό σας.
 Απλά πχ με το ‘’αυτί’ μπορείτε να αποφασίσετε αν τελικά κάποιο peak που βλέπετε στο φάσμα της μελωδίας, φωνής, ακόρντων, τη στιγμή που παίζεται, αν ανήκει σε νότες ή σε αρμονικές ή απλά σε θόρυβο.
Επί τη ευκαιρία, με απλά ελληνικά σημαίνει: transcribing = βγάζω κομμάτια με το αυτί!!!
9
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Σήμερα στις 00:52 »
Τα εχω δει και αυτα..
Θα πιξω δεν θα πει τιποτα.Την ιδια μερα σκοπευω να παρω και αυτο..
http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=132007282&ref=skroutz
Πιξημο στο τετραγωνο..
10
Ερμηνευτές, δημιουργοί, τραγούδια, δίσκοι / Απ: Γιαννης Χαρούλης
« Τελευταίο μήνυμα από Anastasia92 στις Σήμερα στις 00:49 »
Χρονια αργοτερα να σχολιασω και εγω...Τον Χαρουλη τον αγαπω,ηταν και αυτος που με εβαλε στους κολπους ολης αυτη της μουσικης μαγειας με Θαναση,Μαλαμα και πολλους πολλους ακομα....οταν πρωτοπηγαινα στις συναυλιες του ειμασταν ισα ισα μισο μαγαζι,μικρο κοριτσι και εγω..πλεον ολες οι συναυλιες sold out με κοσμο που δυστυχως "χανει το νοημα".....Το ιδιο μετα λυπης μου ειχα παρατηρησει και στις 2-3 τελευταιες συναυλιες του θαναση που ειχα παει...Επομενως επιλεγω να πηγαινω σχεδον μονο στους Χαινηδες οταν ανεβαινουν....Νιωθω καλυτερα οταν βλεπω οτι οσοι ειναι εκει,ειναι πραγματικα εκει..
Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10