Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10
1
Στην εισαγωγή του άρθρου εδώ περισσότερες πληροφορίες
2
Μουσικά όργανα και εξοπλισμός / Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Τελευταίο μήνυμα από zanxion72 στις Σήμερα στις 09:10 »
Από ένα 20άρικο μέχρι 100άρικο ανάλογα το μάστορα.
3
Καλώς την.
Αρχικά το βασικό κούρδισμα είναι ίδιο σε όλες τις κιθάρες άρα και οι νότες στην ταστιέρα ίδιες. Αυτό που αλλάζει σε κάθε στυλ κιθάρας είναι η νοοτροπία παιξίματος και κάποιες τεχνικές. Θεωρώ οτι εφ όσον παίζεις κλασική δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα για αρχή.
4
Μουσικά όργανα και εξοπλισμός / Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Τελευταίο μήνυμα από bc poor στις Σήμερα στις 02:52 »
Και ποσο παει το μαλλι ????? :D
5
@hot_sauce (φλουτσ) δεν ξέρω αν έχει κάποιον ειδικό ο Αρμάος (μπορεί και να έχει) αλλά ενα καλό σετάρισμα ανεβάζει λεβελ το όργανο, ένα κακό το κατεβάζει.
6
Δεν ξέρω αν το ρωτάω στη σωστή κατηγορία αλλά είμαι προβληματισμένη. Κάνω εδώ και 7 χρόνια κιθάρα. Τα πρώτα 5 χρησιμοποιούσα αποκλειστικά κλασική και τα δύο τελευταία ηλεκτροακουστική. Θέλω να ξεκινήσω και ηλεκτρική αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να πληρώσω χρήματα για να ξεκινήσω από τα βασικά αφού ήδη ξέρω αρκέτα πράγματα. Και εδώ έρχεται το ερώτημά μου: τι διαφορά έχει η ηλεκτρική κιθάρα από την κλασική στον τροπο "παιξίματος"? Αν αγοράσω ηλεκτρική και δεν κάνω μαθήματα θα έχω πρόβλημα? Υπάρχει κάτι το τελέιως διαφορετικό στον τρόπο που παίζεται η ηλεκτρική κιθαρα από αυτόν που παίζεται η κλασική/ηλεκτροακουστική? ???  Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)
7
Ή ζήτα να σου κάνουν στο μαγαζί απ'όπου την πήρες. Ε, ένα στοιχειώδες, ως εκθεσιακό μοντέλο, θα στο κάνουν!
8
Μπάσο / Απ: Bass of the week
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Χθες στις 22:38 »
Monday, July 16th, 2018 by notreble.com
Le Fay Basses Remington Steele
Specs:
Scale:34″
Construction:Bolt-on or Glued-In
Body:American Cherry
Neck:Padauk
Fingerboard:Stainless Steel, Framed in Black With Lateral Fret Markings, B Bow
Pickups:3 Le Fay Single Coils
Controls:Volume, 6-way pick-up selector, Passive treble cut
Tuners:Gotoh
Bridge:Le Fay
Finish:Body Acrylic Closed-Pore Satin Finish, Neck Acrylic Open-Pore Satin Finish

9
Μπάσο / Απ: Bass of the week
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Χθες στις 22:35 »
Monday, July 9th, 2018 by notreble.com
Devon Bass J5 Classic Fretless
Specs:
Body:Chambered and Scorched Swamp Ash
Neck:3-piece maple
Fingerboard:Ebony
Scale:35 inch
Pickups:Nordstrand Big Blades
Preamp:Aguilar 18-volt 3-band Preamp (Volume with push/pull for active/passive, blend, treble, mid, bass, mid-shift switch)
Hardware:Hipshot A-style bridge, Ultralite tuners, Black
Finish:Scorched and hand-tinted oil-rub satin
Covers:Magnetically-fastened
Weight:Approx 9.5 lbs
10
Βάσικα λίγες κιθάρες περνάνε από σεταπ της προκοπής απο εργοστάσιο ή μαγαζί. Πήγαινέ την για ένα σετάρισμα και θα στρώσει.
Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10