Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: 1 ... 6 7 8 [9] 10
81
ΕΡΡΙΚΑ ΠΑΤΡΙΚΙΟΥ  -   ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΕΚΟΠΟΥΛΟΣ
« Gelerie Δημιουργών »
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 5 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2024
Special Guest
ΖΑΝΕΤ ΚΑΠΟΥΓΙΑ


Η Έρρικα Πατρικίου και ο Γιάννης Λεκόπουλος ανταμώνουν στη σκηνή της Galerie Δημιουργών , την Παρασκευή 5 Ιανουαρίου .
Οι δύο αγαπημένοι και αισθαντικοί καλλιτέχνες μαζί με τους υπέροχους μουσικούς τους και έχοντας στις αποσκευές τους αγαπημένα τραγούδια από την ελληνική δισκογραφία , αλλά και δικά τους τραγούδια καθηλώνουν με τη δυναμική τους ερμηνεία το κοινό.
Αγγίζουν με πολλή τρυφερότητα έργα μεγάλων Ελλήνων συνθετών. Ευφάνταστες διασκευές , λυρικότητα  και ζεστασιά χαρακτηρίζει τη μουσική παράσταση που επιμελούνται και παρουσιάζουν στο κοινό που πότε συγκινείται, πότε σιγοτραγουδά και πότε ενθουσιάζεται.
Kαλεσμένη τους, η μοναδική Ζανέτ Καπούγια  που μαζί με την κιθάρα της, θα μας χαρίσει υπέροχες  ερμηνείες .
Πιάνο: Ηλίας Χατζόγλου
Ηλεκτρική Κιθάρα : Χρήστος Κασσίδης

Έναρξη : 21.30
Είσοδος : 10 €
«GALERIE ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝ»: Eλαιών 1Α,Νέα Κηφισιά
(Είσοδος από Χελιδονούς 28)
Τηλ.κρατήσεων: 210 6251732 , 6934143411

82
Δε διάβασα τον τίτλο και στην αρχή προσπαθούσα να θυμηθώ ποιος είναι αυτός ο Στέφανος Βάης... Έλληνας που έχει βγάλει έπος και να μην τον ξέρω;  ;D
Εντάξει, τα λες και μόνος σου... Το κομμάτι έχει απαιτήσεις. Βέβαια καλό είναι να βάζουμε ψηλούς στόχους, εντός της λεγόμενης «ζώνης επικείμενης ανάπτυξης» Νομίζω το συγκεκριμένο είναι εντός και με λίγη δουλίτσα θα το βγάλεις.
83
Δικοί μας αυτοσχεδιασμοί και διασκευές / Απ: solo
« Τελευταίο μήνυμα από tricker στις 01/01/24, 17:05 »
περημενω τις αποψης σας θα με κανουν καλητερω, ευχαρηστω! ευχαρηστω για την απαντηση konanos!

https://www.tiktok.com/@ntnicktrick/video/7319145629899377925?is_from_webapp=1&sender_device=pc&web_id=7315413646178764293
84
https://metalstories.gr/klasiki-mousiki-kai-heavy-metal-dyo-kosmoi-diaforetikoi-me-polla-koina/
Κλασική μουσική και Heavy Metal: Δυο κόσμοι διαφορετικοί, με πολλά κοινά
85
Δικοί μας αυτοσχεδιασμοί και διασκευές / Απ: solo
« Τελευταίο μήνυμα από konanos στις 31/12/23, 20:27 »
Πόσο καιρό παίζεις; Βλέπω πολύ καλά στοιχεία στο παίξιμό σου, τα σηκώματα είναι καλά, το vibrato είναι καλό απλά χρειάζεσαι ένα concept, ίσως να δοκιμασεις να σολάρεις με κάποιο backing track απο πίσω κ να βελτιώσεις λίγο την ηχογράφηση. Σίγουρα υπάρχουν λαθάκια στο παίξιμο αλλά βλέπω κ πολύ καλά στοιχεία.
86
https://metalstories.gr/oi-10-chores-pou-akoun-perissotero-heavy-metal/

Οι 10 χώρες που ακούν περισσότερο Heavy Metal
87
Δικοί μας αυτοσχεδιασμοί και διασκευές / Απ: solo
« Τελευταίο μήνυμα από tricker στις 31/12/23, 18:00 »
καποια αποψη για το solo παιδια... πχ καλο, κακο, μετριο, κτλ. νεο μελος ειμαι, η πρωτη αναρτηση!
88
Επειδή το θράσσος όσο πάει επεκτείνεται είπα να ανεβάσω την προσπάθεια μου στο
έπος του μεγάλου Στέφανου Βάη. Πολλά λάθη, δεν είναι ενα take έχουν μπεί 2,3 αποσπάσματα από ηχογραφήσεις εν μέρη με διαφορά
settings στον thr5, οχι ιδανικά συραμμένα στο Audacity, αλλά ή προσπάθεια μετράει και επίσης μου λείπουν 2 τάστα 23 και 24  ;D 8)....
το έχω δουλέψει το κομμάτι στο παρελθόν αλλά
αισθάνομαι οτι ακόμα δεν το έχω 100%. Θέλει αρκετή δουλειά το άτιμο ειδικά στα γρήγορα. Ποιά η άποψή σας παιδιά.
Εξοπλισμός: Ibanez GIO, Yamaha THR 5, Audacity....ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ

https://app.box.com/s/r0oyorakoxm99va4ludxlsh18s02bxcw



89
Καλησπέρα κι από μένα

Το κομμάτι δεν το ήξερα. Αυτό που έγραψες αδικείται από το γεγονός ότι είναι εκτός πλαισίου. Πιστεύω κι εγώ πως αν ήταν σωστά βαλμένο (με λίγο eq και comp) μες στη μίξη θα ακουγόταν πολύ πιο πλήρες. Από άποψη παιξίματος είναι πάρα πολύ καλό και - νομίζω - πειστικό ως προς το πρωτότυπο.

Για το θέμα του DAW προσωπικά είμαι ακόμα με XP και Cubase 3.1, αλλά εγκατέστησα το Cakewalk by Bandlab και το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον (έχω βέβαια αρκετή προϋπηρεσία στις παλιές εκδόσεις του Cake). Είναι δωρεάν ακόμα νομίζω (έχω καιρό να το ανοίξω) και έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες από αυτές που θα χρειαστείς ή θα μπεις στον κόπο να εξερευνήσεις. Θα χρειαστείς και μια στοιχειώδη εξωτερική καρτούλα ήχου φυσικά, αν δεν έχεις ήδη.

Ευχαριστώ πολύ φίλε για τις συμβουλές και προτάσεις, λογικά το yamaha thr5 που έχω πιθανόν να λειτουργεί και σαν εξωτερική κάρτα ήχου...καθώς με αυτό ηχογραφω μέχρι τώρα και στο Audacity. Σε θέματα mixing, EQ κτλπ. έχω δυστυχώς μεσάνυχτα, αλλά αναγνωρίζω οτι πολλές φορές το backing track με την ηχογράφηση μου δεν δένουν αρμονικά στο πεδίο των συχνοτήτων και υπάρχουν πολλές υπερκαλύψεις, με αποτέλεσμα να μην ακούγεται ιδανικά η ηχογράφηση. Θα δοκιμάσω στο επόμενο θέμα να φτιάξω μια συνολικά πιο ποιοτική ηχογράφηση με περισσότερες κιθάρες, καλύτερο mixing και ακόμα περισσότερη προσοχή στο παίξιμο.
90
Καλησπέρα κι από μένα

Το κομμάτι δεν το ήξερα. Αυτό που έγραψες αδικείται από το γεγονός ότι είναι εκτός πλαισίου. Πιστεύω κι εγώ πως αν ήταν σωστά βαλμένο (με λίγο eq και comp) μες στη μίξη θα ακουγόταν πολύ πιο πλήρες. Από άποψη παιξίματος είναι πάρα πολύ καλό και - νομίζω - πειστικό ως προς το πρωτότυπο.

Για το θέμα του DAW προσωπικά είμαι ακόμα με XP και Cubase 3.1, αλλά εγκατέστησα το Cakewalk by Bandlab και το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον (έχω βέβαια αρκετή προϋπηρεσία στις παλιές εκδόσεις του Cake). Είναι δωρεάν ακόμα νομίζω (έχω καιρό να το ανοίξω) και έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες από αυτές που θα χρειαστείς ή θα μπεις στον κόπο να εξερευνήσεις. Θα χρειαστείς και μια στοιχειώδη εξωτερική καρτούλα ήχου φυσικά, αν δεν έχεις ήδη.
Σελίδες: 1 ... 6 7 8 [9] 10