Αποστολέας Θέμα: Tablet PC για αναλόγιο  (Αναγνώστηκε 19372 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leftezi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • Με ρόζους στα δάχτυλα
    • Προφίλ
Tablet PC για αναλόγιο
« στις: 04/05/11, 03:15 »
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα tablet PC ώστε να το χρησιμοποιώ για αναλόγιο. Εκτός της μεγάλης χωρητικότητας αλλά και της καλύτερης φορητότητας έναντι των βαριών ντοσιέ, από ό,τι είδα από μερικές δοκιμές που έκανα, με διευκολύνει και στην ανάγνωση λόγω του καλού φωτισμού των γραμμάτων της οθόνης που δίνουν μεγάλη ευκρίνεια στα γράμματα. Το τελευταίο ιδίως είναι πολύ σημαντικό για μένα που η πρεσβυωπία έχει κάνει ήδη την εμφάνισή της εδώ και καιρό. Αυτό βέβαια στις 10 ίντσες οθόνη. Οι 7άρες δεν χωράνε και πολύ κείμενο στο μέγεθος που το θέλω εγώ.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχει κάνει κανείς από εδώ μέσα ανάλογο εγχείρημα, κατά πόσο είναι τελικά όντως εύχρηστο, τι προγράμματα χρησιμοποιείτε, ποιο tablet και άλλες τέτοιες λεπτομέρειες.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Tablet PC για αναλόγιο
« Απάντηση #1 στις: 04/05/11, 09:20 »
Αχ αυτή η πρεσβυωπία, επαναπροσδιορίζει πολλά πράγματα!..

Καλή η ιδέα σου και στον σωστό δρόμο.
Προσωπικά εάν έκανα κάτι τέτοιο (και θα το κάνω, διότι το βάρος των εκτυπωμένων οδηγών μου πλέον ξεπερνά αυτό ενός tablet) θα κοίταγα να είναι εύχρηστο κατά την διάρκεια που παίζεις μουσική.
Δύο πράγματα:
1. Να αλλάζεις σελίδες με το flic ενός δακτύλου, και
2. Να μεγεθύνεις οδηγούς/παρτιτούρες με δύο δάκτυλα της μίας παλάμης που απομακρύνονται.

Αυτά τα δύο υλοποιούνται αμφότερα απο το Android, το οποίο προσωπικά και θα επέλεγα.
Σίγουρα στα 10" ή και μεγαλύτερη λοιπόν, με τους οδηγούς/παρτιτούρες περασμένους ως φωτογραφίες και νομίζω φτάσαμε στο ζητούμενο.
Όσο για το ποιά συσκευή, το Samsung Galaxy Tab 10.1v είναι γενικά πολύ στα δρώμενα, και επιπλέον έχει το Android 3.0, αλλά υπάρχουν και άλλα πιο φθηνά:
Creative Tablet ZiiO 10'' 8GB
Acer Iconia Tablet A500

Καλή επιτυχία και αν πάρεις κάποιο γράψε λίγα λόγια.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Tablet PC για αναλόγιο
« Απάντηση #2 στις: 04/05/11, 11:33 »
Μήπως θα σε βόλευε ένα e-book reader; (ασπρόμαυρο, με πολύ καλή ανάλυση, και αν θέλεις οπωσδήποτε να έχει οπίσθιο φωτισμό υπάρχουν και τέτοια)
Διάβασε σχετικά, εδώ: http://news.cnet.com/kindle-vs-nook-vs-ipad-which-e-book-reader-should-you-buy

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tablet PC για αναλόγιο
« Απάντηση #3 στις: 04/05/11, 13:08 »
Για αναγνωση παρτιτουρας ακομη και για εμενα που δεν εχω πρεσβυωπια οι 10" μου φαινονται λιγες. Θα περμενω να βγαλουν κατι σε αναδιπλουμενο που οταν ανοιγει να χωραει 2 Α4" :D Μετα ψηφιοποιηση ολο του υλικου μου και τελος. Μαζι με το τροφοδοτικο για τα pedal θα εχω και για το tab ;D
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος leftezi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • Με ρόζους στα δάχτυλα
    • Προφίλ
Απ: Tablet PC για αναλόγιο
« Απάντηση #4 στις: 04/05/11, 14:24 »
Βασίλη, τα περισσότερα reader είναι μικρά. Αν πάρω μεγάλο και με οπίσθιο φωτισμό (απαραίτητος) έρχομαι περίπου στα ίδια λεφτά ενώ οι άλλες χρήσεις που μπορεί να κάνει ένα tablet έχουν πολύ μεγαλύτερη αξία από τη διαφορά τους.

Αντριανέ, το Iconia έχω βάλει στο μάτι. Το μόνο "κακό" αυτή τη στιγμή είναι ότι δεν έχει 3g. Βέβαια δεν είναι και μεγάλη έλλειψη μιας και μπορώ να πάρω 3g σύνδεση με WiFi μέσω του κινητού μου (από ό,τι έχω διαβάσει, γίνεται).
Νομίζω ότι για τους μουσικούς είναι μια καλή λύση το tablet. Είμαι κιθαρίστας - τραγουδιστής σε μικρούς χώρους (ταβερνάκια - μπαράκια). Σκέφτομαι τις διάφορες χρήσεις του:

1. Να έχεις το δικό σου αρχείο με τα τραγούδια μέσα (οδηγοί, στίχοι κτλ.)
2. Να μπαίνεις στο Intenet π.χ. στο site του Kithara κτλ. Γιατί ό,τι αρχείο και να έχεις, ποτέ δεν είναι αρκετό.
3. Μπορείς να έχεις ένα αρχείο τραγουδιών μέσα σε mp3 για πρόβες της στιγμής (υπενθυμιστικά).
4. Μπορείς να δώσεις στον συνεργάτη σου ένα τραγούδι στο κινητό του μέσω bluetooth ή στο φλασάκι του για να το δουλέψει στο σπίτι.
5, Ένα πρόγραμμα κουρδιστήρι.
6. Ένα πρόγραμμα μετρονόμο.
7, Ένα πρόγραμμα απλής συνοδείας (sequencer - drummer) ή έτοιμα midi για προβίτσες "καραόκε".
8. Ακόμα περισσότερα τραγούδια mp3 σε ένα φλασάκι USB
9. Ακόμα κι όταν δεν έχεις την κιθάρα μαζί, μπορείς να έχεις μια virual ή ένα πιανάκι (σε πρόγραμμα) για να δοκιμάσεις κάτι που ακούς εκείνη τη στιγμή ή κάποια έμπνευση.
10. Να κάνεις πρόχειρες ηχογραφήσεις (ακόμα και πολυκάναλες).
11. ....

Το έψαξα λίγο. Το πρώτο που ζαχάρωνα είναι το iPad αλλά είναι ακριβό. Έστω όμως ότι το έβρισκα μεταχειρισμένο, δεν μπορεί να καλύψει τα σημεία 4 και 8 που τα θεωρώ βασικά. Το Galaxy, ακόμα δεν κυκλοφόρησε το 10άρι και νομίζω δεν θα έχει USB. To ΖιιΟ έχει resistive οθόνη, όχι capacitive, δηλ. δεν είναι multi touch για γρήγορο ζουμ. Άσε που έχει παλιό Android. Αν και έψαχνα κάτι φτηνότερο, τελικά το μόνο που βλέπω αυτή τη στιγμή να καλύπτει τις προδιαγραφές (πλην 3g) σε καλή τιμή είναι το Iconia A 500. Από ό,τι είδα, στην Αμερική κυκλοφορεί και μοντέλο 3g και πρέπει να λέγεται A 501. Υποθέτω ότι δε θα αργήσει να έρθει κι εδώ.

Πιο πολύ έβαλα το θέμα για να δω μήπως κάποιος χρησιμοποιεί ήδη το tablet του ως αναλόγιο, τι εμπειρία αποκόμισε, τι εφαρμογές για ανάγνωση χρησιμοποιεί και αν αντιμετώπισε κάποια πρακτικά προβλήματα.
Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορούμε να συζητήσουμε και για μοντέλα βέβαια...  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/05/11, 14:34 από leftezi »

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: Tablet PC για αναλόγιο
« Απάντηση #5 στις: 04/05/11, 17:05 »
Ψάχνω κι εγώ διάφορες λύσεις σε αυτό το θέμα. Εγώ θα πρότεινα το iPad. Δεν έχει USB μεν αλλά δεν θεωρώ οτι χρειάζεται τόσο πολύ. Πόσο συχνά θα χρειαστεί να κάνεις copy/edit κτλ..? Για αυτό το σκοπό μάλλον χρειάζεσαι laptop.

Ενα θέμα όμως που ίσως σε απασχολήσει είναι το θέμα μπαταρία. Θέλεις αρκετά μεγάλη αυτονομία για να μην βρεθείς προ-εκπλήξεως (και άνευ ρεύματος!).

Ολες αυτές οι λύσεις βέβαια εξαρτόνται πολύ από το λογισμικό που θα τρέχει. Αν και θα εμπιστευόμουν το iOS από όλα αυτά (και ειδικά μακρυά από windows mobile), πάντα εξαρτάσαι από ένα μηχάνημα που μπορεί απλά να σταματήσει να λειτουργεί ξαφνικά και να σε κρεμάσει. Οπότε πάλι πρέπει να έχεις τις παρτιτούρες back-up!
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος leftezi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • Με ρόζους στα δάχτυλα
    • Προφίλ
Απ: Tablet PC για αναλόγιο
« Απάντηση #6 στις: 04/05/11, 17:30 »
Το USB και το Bluetooth τα θεωρώ απαραίτητα για ανταλλαγή αρχείων επιτόπου (mp3 ή παρτιτούρες) με τους συνεργάτες. Όχι τόσο για Copy - Paste. Αυτά θα γίνονται σπίτι έτσι κι αλλιώς.

Η αλήθεια είναι ότι το iPad μου αρέσει περισσότερο σαν οθόνη και για τις αναλογίες του. Είναι πολύ καλύτερες αυτές οι αναλογίες για ανάγνωση σελίδων από ό,τι οι μακρόστενες οθόνες των Android που είναι περισσότερο για ταινίες.

Υπάρχουν και ειδικές λύσεις. Μόλις μου τις έστειλες ένας φίλος:

το εμπορικό smartstand αναλόγιο, δεν έχω βρει τιμή όμως.
http://www.thedesignblog.org/entry/smartstand-portable-digital-music-stand-to-ensure-a-standout-performance/

Φτηνή Πατέντα με stand που μπορεί να προσαρμοστεί σε κανονικό αναλόγιο
http://www.smartstand.net/

Τέλος μερικές ιδέες για αξεσουάρ κλπ
http://digital-music-stand.com/


Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Tablet PC για αναλόγιο
« Απάντηση #7 στις: 17/05/11, 12:25 »
εγω θα σου ξαναπροτινα να σκεφτεις το ipad
με την "ευκολια" που σου παρεχει το guitar pro (αν το χρησιμοποιεις) κ απο τη στιγμη που υπαρχει και αντιστοιχη εφαρμογη του ipad η ανταλλαγη των αρχειων μπορει να γινει πανευκολη υποθεση καθως επισης κ με την εφαρμογη του dropbox (http://www.dropbox.com/)

Αποσυνδεδεμένος leftezi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • Με ρόζους στα δάχτυλα
    • Προφίλ
Απ: Tablet PC για αναλόγιο
« Απάντηση #8 στις: 17/05/11, 12:29 »
Τελικά βρήκα ένα ουρανοκατέβατο ipad εκεί που δεν το περίμενα.
Ελπίζω να μη μου λείψουν τα χαρακτηριστικά που ανέφερα παραπάνω.
Τέλος σεζόν φέτος.
Με την έναρξη της νέας σεζόν θα σας πω και εντυπώσεις. Ίσως και νωρίτερα.

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tablet PC για αναλόγιο
« Απάντηση #9 στις: 17/05/11, 12:34 »
εγω θα σου ξαναπροτινα να σκεφτεις το ipad
με την "ευκολια" που σου παρεχει το guitar pro (αν το χρησιμοποιεις) κ απο τη στιγμη που υπαρχει και αντιστοιχη εφαρμογη του ipad η ανταλλαγη των αρχειων μπορει να γινει πανευκολη υποθεση καθως επισης κ με την εφαρμογη του dropbox (http://www.dropbox.com/)
Γιατι ο ανθρωπος να υποχρεωθει να το κανει jb για να εχει BT μεταφορα αρχειων και γιατι να κανει χρηση Online υπηρεσιας για να στειλει ενα αρχειο στον διπλανο του; οπως ανεφερε δεν ικανοποιει τα σημεια 4 και 8 στις απαιτησεις του.

edit Με προλαβε και απαντησε :D Θα σου λειψουν σιγουρα καποιες απαιτησεις σου. Πολυ πιθανο να σου λειψουν και πολλα περισοσοτερα ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 17/05/11, 12:39 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος leftezi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • Με ρόζους στα δάχτυλα
    • Προφίλ
Απ: Tablet PC για αναλόγιο
« Απάντηση #10 στις: 17/05/11, 13:30 »
Αν τα βρω σκούρα, δε θα δυσκολευτώ να το ανταλλάξω με ένα android πιστεύω.  ;)
Από ό,τι βλέπω έχουν καλή μεταπώληση και μεγάλη ζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tablet PC για αναλόγιο
« Απάντηση #11 στις: 17/05/11, 14:28 »
Δεν θα το ελεγα σκουρα. Το αντιθετο μαλιστα. Τα προιοντα της apple ειναι οσο πιο απλα μπορουν. Απλα πολλοι ενθουσιαζονται απο την ταχυτητα και το UI και ξεχνουν τον πραγματικο λογο αγορας του προιοντος , αγνοωντας τις ελειψεις και προσαρμοζουν τις αναγκες τους βαση των δυνατοτητων της συσκευης, αντι απο την αρχη να επιζητησουν ενα προιον που τους ικανοποιει χωρις συμβιβασμους.
Γι αυτο λεω μην σου λειψουν περισσοτερα με το Ipad. Αλλα μην εχωντας εμπειρια χρησης αλλου αντιστοιχου προιοντος για συγκριση, δεν νομιζω να σου λειψει κατι .
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Tablet PC για αναλόγιο
« Απάντηση #12 στις: 18/05/11, 22:11 »
To κλασσικο MusicPad pro http://www.musicpad.co.uk/
Το νεο IPad version of MusicReader http://www.musicreader.net/index.php?target=news&mode=details&news_id=38

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/12, 12:47
από freemind
4 Απαντήσεις
9289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/14, 23:01
από adr1anos
3 Απαντήσεις
28293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/14, 13:42
από Kosthrash
3 Απαντήσεις
9073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/18, 18:44
από tolisguitar12