Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα στο PC  (Αναγνώστηκε 23729 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #50 στις: 15/06/16, 09:41 »
οποτε παιζω χωρις να ακουω.το ακουω μετα ηχογραφημενο.

χάνεις πολύ αίσθηση με αυτόν τον τρόπο. Και η αίσθηση σε βοηθάει να συμμετέχεις και να πάιζεις καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #51 στις: 15/06/16, 20:09 »
Ναι αλλα οτι καλυτερο για να ξελαμπικαρει καποιος που γουσταρει  ;D
Δεν ειναι ζητουμενο το κωλοβαρεμα.
Η συμβουλη που δινεις στο φιλο που ανοιξε το θεμα, ειναι "επικινδυνη".
Αν δεν ακους λεπτομερως αυτο που παιζεις, δεν μαθαινεις.

« Τελευταία τροποποίηση: 15/06/16, 20:13 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #52 στις: 17/06/16, 16:31 »
Τι pc και τι λειτουργικό χρησιμοποιείς φίλε; Εγώ windows. Για κοίτα αν το pc σου δηλαδή το bios και η μητρική σου βασικά, υποστηρίζει Realtek HD Audio Manager. Αν το υποστηρίζει το Asio4all δεν χρειάζεται.
Ναι realtek HD υποστηριζει η μητρική μου. Αλλά χωρίς το asio4all δεν έβγαινε ανθρώπινος ήχος από το guitar rig.

δοκίμασε να απεγκαταστήσεις τους drivers του guitar link , reboot, και επανέγκατέστησέ τους για να το ξαναδεί ως κάρτα ήχου.
Το έχω σκεφτεί να το κάνω. Αλλά πάλι θα ξαναγίνει λογικά ό,τι έγινε στην αρχή.
Με το που συνέδεσα το beringer, το είδε με τη μία ως κάρτα ήχου. Με το που πέρασα τους drivers του, γιατί αλλιώς δεν λειτουργούσε η κιθάρα, σταμάτησε να το βλέπει ως κάρτα ήχου, και χρησιμοποιείται μόνο από to guitar rig.

εγω εχω το BEHRINGER UCG102 Guitar INTERFACE βαζω τα ακουστικα,ακουω από το Windows Media Player ένα τραγουδι και παιζω ταυτόχρονα και ηχογραφω με το Audacity η με το  Nero Wave Editor.Το θεμα είναι ότι όταν ακουω και το οργανο που παιζω,ο ηχος ερχετε με καθυστερηση.οποτε παιζω χωρις να ακουω.το ακουω μετα ηχογραφημενο.

Για μένα αυτό δεν έχει κανένα νόημα. Εάν δεν ακούω από τα ηχεία backing track και την κιθάρα μου, στην ίδια ένταση κλπ, δεν γουστάρω με τίποτα. Αν δεν έρχονται όλοι οι ήχοι από την ίδια πηγή, εκνευρίζομαι. Χώρια που θα κουφαθώ!!!


Η άλλη λύση που βρήκα, είναι να συνδέσω κανονικά τα ηχεία μου στον υπολογιστή ώστε να λειτουργούν με την κάρτα ήχου και να ακού τραγούδια, youtube κλπ και να συνδέσω στο line in της μητρικής το behringer.
Αλλά αλλοιώνονται οι ήχοι όταν παίζεις δυνατά.

Η μόνη λύση που μου μένει είναι να έχω 2ο καλό σετ ηχείων.

Αποσυνδεδεμένος tallos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #53 στις: 07/07/16, 01:17 »
Καλημέρα.


Αγόρασα το Behringer Guitar Link.
Μαζί με το Guitar Rig δουλεύει μια χαρά. Όμως έχω τώρα το εξής πρόβλημα.


Με το που πρωτοσύνδεσα το Behringer στο PC, δούλεψε αμέσως σαν κάρτα ήχου του υπολογιστή.
Για να λειτουργήσει σωστά όμως το Behringer με την κιθάρα θέλει ASIO drivers. Με το που εγκατέστησα το ASIO, σταμάτησε το PC να βλέπει το Behringer σαν κάρτα ήχου και συνεργάζεται μόνο με το Guitar Rig.
Το πρόβλημα που δημιουργείται έτσι, είναι ότι το Behringer δεν μπορεί να αναπαράγει ήχους του PC, πέραν του Guitar Rig.


Άρα δεν γίνεται να παίζω ταυτόχρονα κιθάρα και να ακούω ένα τραγούδι από τον υπολογιστή. Αυτό μπορεί να γίνει αν έχω 2 σετ ηχείων και συνδέσω το ένα στο Behringer και το άλλο στο PC. Επειδή όπως δεν έχω 2 σετ ηχείων, σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω ένα splitter, ώστε το καλώδιο 3,5mm των ηχείων μου να σπάει σε 2 καλώδια. Έτσι ένα καλώδιο θα πηγαίνει στο Behringer και το άλλο στο PC.


Όταν όμως κάνω αυτή τη σύνδεση, ο ήχος πχ που ακούγεται από το PC, ξαφνικά ακούγεται μόνο από το δεξί ηχείο και ελάχιστα από το αριστερό και γενικά χαλάει η ποιότητα. Γιατί συμβαίνει αυτό;;;
μηπως εκανες στο κομπιουτερ σου αναβαθμιση σε Γουιντοουζ 10;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 14:09
από JP.M
14 Απαντήσεις
6684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 13:59
από Baroness
7 Απαντήσεις
4639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 16:08
από mace
8 Απαντήσεις
3960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 03:30
από geo134
7 Απαντήσεις
4021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/10, 00:50
από T-REX
9 Απαντήσεις
4262 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/11, 16:09
από LiveToPlayLive
9 Απαντήσεις
4683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/12, 01:26
από metalmike
16 Απαντήσεις
8892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 03:03
από Adoni
17 Απαντήσεις
12367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...
11 Απαντήσεις
5682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/13, 18:33
από tomkarachris