Αποστολέας Θέμα: Μουσική και PC  (Αναγνώστηκε 30110 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Re:Μουσική και PC
« Απάντηση #25 στις: 23/09/04, 04:18 »
 :o ;D ;D a kala... diabasa ti eixa grapsei prin apo 2 xronia kai emeina mlks...  :o  prepei na htan apo ta prwta post mou giati hmoun poly psarwmenos...  ;D ;D

loipon apo tote exoun alla3ei PARA POLLA pragmata sto 8ema mousikh & PC...

katarxas na anaferw tis allages sto moysiko hardware tou PC mou, oi opoies htan h pros8hkh tou audigy drive (e3wterikou panel) sthn audigy, kati to opoio me exei bolepsei afantasta kai h pros8hkh kai mias SB Live! 1024 san 2h karta hxou epe3ergasias (exw kai mia 3h on-board  ;D ), thn opoia tsimphsa apo ena apo ta PC pou exw sthn A8hna...
MAJOR allagh ekana stous drivers, afou peta3a ta skoupidia ths Creative ( >:( ) kai ebala tous kx drivers (100 klaseis anwteroi) me apotelesma na douleyw pleon mono se ASIO@48KHz (enw prin douleya se DirectSound@44.1KHz). fysika to ASIO twn kx mou exei lysei ta xeria giati ektos apo tis poly parapanw e3odous kai eisodous pou dinei, yposthrizei kai poly xamhlo latency (twra douleyw sta 10.66msec), genika exei kanei th zwh mou poly pio eykolh...
epishs, konteyw na 3exasw apo pou anabei o enisxyths mou (o idios - Peavey Studio Pro @65W)... pleon syndew thn ki8ara me to line-in2 tou panel ths audigy, to opoio exei kai ry8mizomenh proenisxysh (poly kalytero apo to aplo line-in), kai to stelnw katey8eian se VST plugin mesw enos VST host programmatos... genika, gia to ka8hmerino pai3imo mou xrhsimopoiw san VST host to Fruity Loops Studio 4.52 Producer epeidh einai kai pio grhgoro apo to Cubase SX2 kai pio eyelikto gia ta plugins kai ta effects se pollapla kanalia... otan hxografw, to kanw sto Cubase gia autonohtous logous (poly perissoteres dynatothtes). apo kei kai pera, opws eipa konteyw na 8esw ton enisxyth mou se axrhstia... paliotera h8ela na parw kai mia petaliera, alla afou anakalypsa kapoia poly sygkekrimena VSTs kai DX effects, to 3exasa amesws! KORYFAIA einai (kai ayta xrhsimopoiw) ta IK Multimedia Amplitube, Native Instruments Guitar Rig, Antares Autotune kai apeira alla gia reverb/echo/modulation/wah-wah/compressing ktl... paliotera xrhsimopoiousa kai to iZotope Trash anti tou Amplitube (epeidh den to eixa anakalypsei akoma...). kai ston tomea tou mastering kyriws xrhsimopoiw to iZotope Ozone 3 (kai 2 kai 1 paliotera).

to clue einai oti pleon teinw na antikatasthsw olon ton hardware e3oplismo me software, afou den yparxei kati pou na mhn mporei na ginei mesw software ikanopoihtikotata...

Αποσυνδεδεμένος kostas_23!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσική και PC
« Απάντηση #26 στις: 10/01/07, 19:48 »
Λοιπον θα τα πω απλα για να μου τα πειτε και απλα!!!
Χρειαζομαι επειγοντως λυση!!

Εχω ενα ενισχυτη marshall 15 μμε τις εξης 3 υποδοχες!!

input
emulated headphones
cd in & emulated line out!!

θελω να ηχογραφησω συνδεοντας την κιθαρα και τον ενισχυτη στον υπολογιστη!(κατι που εκανα καιρο πριν αλλα δεν θυμαμαι πως)!
Μεχρι στιγμης οι πρωτεσ 2 αποπειρες συνδεσης οδηγησαν σε black out!επεφτε ο διακοπτης ρευματος!
στο υπολογιστη εχει τις υποδοχες mic,lin,spk!
Τι ακριβως συνδεω βρε παιδια?
γιατι θα τρελαθω!π.χ. κιθαρα στο input κ.τ.λ.


Αποσυνδεδεμένος kostas_23!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσική και PC
« Απάντηση #27 στις: 11/01/07, 11:40 »
παιδια plz οποιος  ξερει κατι ας μου πει !

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μουσική και PC
« Απάντηση #28 στις: 12/01/07, 18:18 »
Δεν νομιζω πως το blackout ευθυνεται λογω συνδεσμολογιας υπολογιστη και ενισχυτη. Μαλλον προκαλειται απο προβλημα του ιδιου του ενισχυτη, ή το ο,τι το συστημα ( τα Α της ασφαλειας ) σου δεν αντεχει 2 μηχανηματα που καινε αρκετο ρευμα, με αποτελεσμα να θερμαινεται και να "πεφτει".
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος PlatwN

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσική και PC
« Απάντηση #29 στις: 02/05/07, 16:22 »
Hallo!
θελω να αλλαξω καρτα ηχου και
δεν ξερω με ποια να την αλλαξω.. ???....ψαχνω καρτα για μια καλες ηχογραφησεις..
ειχα μια προταση για τις

terratec 22PCI k terratec 26USB...

ειμαι ανοιχτος σε προτασεις

thanx

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μουσική και PC
« Απάντηση #30 στις: 02/05/07, 16:24 »
Θα πρεπει να αναφερεις καταρχας, τι ειδους υπολογιστη εχεις, τι ακριβως θελεις να ηχογραφεις, τι περιφερειακο εξοπλισμο διαθετεις και βεβαια...τον προϋπολογισμο σου :)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος billtheemperor

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Βοήθεια για EQUALIZER...
« Απάντηση #31 στις: 29/05/07, 14:10 »
Γεια χαρά. Ηχογραφώ με μικρόφωνο όργανα και φωνή στο adobe audition. Δεν έχω ιδέα για την χρήση Equalizer. Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με διαφωτίσει?

Αποσυνδεδεμένος klonos78

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Μουσική και PC
« Απάντηση #32 στις: 11/12/08, 12:36 »
Καλημερα
Μια ερωτηση μαλον αφελης αλλα δεν το κατεχω καλα!
Εχω το guitar rig  και θελω να το συνδεσω απ'ευθειας στον υπολογιστη. Υπάρχει
βυσμα που μπαίνει πρόσθετα στο βυσμα του καλωδιου για να μικραινει η διατομη και να συνδεθει η κιθάρα στον υπολογιστή?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μουσική και PC
« Απάντηση #33 στις: 11/12/08, 12:38 »
Υπαρχει μετατροπεας ( προσθετο οπως ειπες ) απο Jack 1/4" σε mini Jack. Φροντισε μονο να ζητησεις μονοφωνικο μετατροπεα, ωστε να μην μπλεκεις με στερεοφωνικα σηματα και ελλειψεις στον ηχο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος klonos78

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Μουσική και PC
« Απάντηση #34 στις: 11/12/08, 12:40 »
Σε ευχαριστω freemind!

Αποσυνδεδεμένος savvouladinos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Μουσική και PC
« Απάντηση #35 στις: 23/03/09, 05:35 »
Φιλε Newbie αναφερομαι σε σενα κυριως επειδη απο τα μηνυματα βλεπω πως ξερεις αρκετα και τα γραφεις με λεπτομερειες!Με λενε Σαββα καθαρος ερασιτεχνης στον χωρο του Home Studio με Cubase 4!Δεν θα σε ρωτησω τρελα πραγματα γιατι προτιμω να τα ανακαλυψω σαν την γλυκια περιπετεια που αποτελει η μουσικη!Θελω να ρωτησω τους τροπους που θα μπορεσω eνα κομματι που εχω ηχογραφησει, να μπορεσω να το ακουσω με cd  σε cd player!Επισημαινω πως εχω κανει τις διαδικασιες αλλα για την μορφη WAV η οποια οπως θα ξερεις ακουγεται μονο σε υπολογιστη και οχι σε cd player!Κατι αλλο που ισως σε βοηθησει στην απαντηση ειναι πως δεν με ενδιαφερει να ειναι μορφη MP3!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Μουσική και PC
« Απάντηση #36 στις: 23/03/09, 07:50 »
... Επισημαινω πως εχω κανει τις διαδικασιες αλλα για την μορφη WAV η οποια οπως θα ξερεις ακουγεται μονο σε υπολογιστη και οχι σε cd player!Κατι αλλο που ισως σε βοηθησει στην απαντηση ειναι πως δεν με ενδιαφερει να ειναι μορφη MP3!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!  ...

H Μορφή wav είναι ασυμπίεστος ήχος, οπότε :
... με το Nero επιλέγεις Audio-cd, εισάγεις το αρχείο (.wav) που έχεις φτιάξει, και στο τέλος θα πάρεις ένα πολύ ωραίο Audio CD ...  ;)

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος George Papadimitriou

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Μουσική και PC
« Απάντηση #37 στις: 19/05/16, 13:38 »
Γεια χαρά! Ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρει κανείς κανένα καλό πρόγραμμα στον υπολογιστή για dictee. Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Μουσική και PC
« Απάντηση #38 στις: 19/05/16, 14:46 »
Δεν εχω χρησιμοποιησει κανενα ως τωρα, ομως εδω εχει μεγαλη ποικιλία (για συσκευες android) και τα περισσοτερα ειναι free  ;)  :


https://play.google.com/store/search?q=Ear%20Training&c=apps
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος George Papadimitriou

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Μουσική και PC
« Απάντηση #39 στις: 22/05/16, 12:55 »
Ευχαριστώ πολύ!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
0 Απαντήσεις
1906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/11, 10:55
από willie
20 Απαντήσεις
7869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/11, 17:38
από freemind
5 Απαντήσεις
3288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/11, 23:04
από loukask6
6 Απαντήσεις
5573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 11:44
από Guitarholic_punk
1 Απαντήσεις
2348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/11, 10:35
από freemind
0 Απαντήσεις
1475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/11, 11:09
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/11, 17:10
από dj Pico
1 Απαντήσεις
4042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/17, 13:14
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
6735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/18, 00:34
από daphne daphne