Αποστολέας Θέμα: M-Audio Fast Track MKII Nαι?  (Αναγνώστηκε 5201 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
M-Audio Fast Track MKII Nαι?
« στις: 12/08/10, 13:12 »
Προκειται για την πρωτη εξωτερική καρτα ήχου μου και πριν την παραγγείλω απ το πλαισιο ( http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Portable-Player/Speakers-Sound-Cards/Professional-Sound-Cards/M-Audio-Fast-Track-MKII-Sound-Card-MI-EM-000258.htm )θα ήθελα μια γρήγορη 2η γνωμη.Ναι η οχι?

Κιθάρα:Yamaha pacifica 112v
Ενισχητής:Roland cube 20x

Κιθάρα σκεφτομαι να αλλάξω σε ενα χρόνο περιπου μολις βρω την οικονομική ευχέρεια.Δεν ειμαι αρχάριος λόγω πολυετους σχέσης με κλασική κιθάρα οπότε αναρωτιώμουν αν αξίζει να επενδύσω απο τώρα σε μια καλύτερη κάρτα ήχου.
Με εκτίμηση,mhtsos.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: M-Audio Fast Track MKII Nαι?
« Απάντηση #1 στις: 14/08/10, 17:53 »
Για ποιο λόγο θες την κάρτα ήχου;

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: M-Audio Fast Track MKII Nαι?
« Απάντηση #2 στις: 16/08/10, 03:15 »
Για ποιο λόγο θες την κάρτα ήχου;
Βασικα...Ηχογράφηση.To jack κατευθείαν στην κάρτα ήχου και κάποιο πρόγραμμα στιλ Guitar Rig να προσωμοιώσει τον ενισχυτή.Το ξέρω οτι επαναλαμβάνω κλίσέ ερωτήσεις απλα θέλω πολυ συγκεκριμένη απαντηση για αυτό ειδικά το μοντελο(πρόταση γνωστου μου) μιας και το βιάζομαι κάπως.Παρόλο ότι κυρίως ψάχνω ένα "ναι πάρτο" η "όχι απόφυγε το για τον τάδε λογο" είμαι ανοιχτός και σε προτάσεις. ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 16/08/10, 03:22 από kmhtsos »

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: M-Audio Fast Track MKII Nαι?
« Απάντηση #3 στις: 16/08/10, 12:56 »
Δεν ξέρω τι είδους ηχογράφηση θέλεις να κάνεις, αλλά με αυτή την κάρτα το περισσότερο που μπορείς να κάνεις είναι μια κιθάρα και μια φωνή. Αν θες να κάνεις κάτι παραπάνω από το να γράφεις ιδέες θα σε περιορίσει σε μεγάλο βαθμό.

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: M-Audio Fast Track MKII Nαι?
« Απάντηση #4 στις: 17/08/10, 14:00 »
Δεν ξέρω τι είδους ηχογράφηση θέλεις να κάνεις, αλλά με αυτή την κάρτα το περισσότερο που μπορείς να κάνεις είναι μια κιθάρα και μια φωνή. Αν θες να κάνεις κάτι παραπάνω από το να γράφεις ιδέες θα σε περιορίσει σε μεγάλο βαθμό.
Συγχώρεσε την ασχετοσύνη μου αλλά τι άλλο μπορεί να κανει μια (πιο ακρυβή) κάρτα ήχου που θα ενδιέφερε εναν κιθαρίστα που θέλει να ηχογραφήσει την κιθάρα του?Στην ουσία την φωνή δεν την χρειάζομαι μονο την κιθάρα μου θέλω να ηχογραφήσω και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι πόσο πιστά θα αποδωθεί αυτή την ηχογράφηση.Πιστεύεις πρέπει να μεγαλώσω το bagget μου για κάτι αξιοπρεπές απο αποψη ποιότητας ηχογράφησης?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: M-Audio Fast Track MKII Nαι?
« Απάντηση #5 στις: 17/08/10, 16:18 »
Όχι ίσα-ίσα. Μια πιο καλή κάρτα ήχου θα σου έδινε τη δυνατότητα περισσότερων επιλογών για συνδεσμολογία, καλύτερους προενισχυτές κλπ. Από τη στιγμή που θα γράφεις από guitar rig όλα αυτά δεν έχουν τόσο σημασία. Αυτό που σε νοιάζει είναι χαμηλό latency (καθυστέρηση μέχρι να ακούσεις τη νότα που έπαιξες) και ποιότητα σήματος άνω του μετρίου για να μην έχεις πρόβλημα με το θόρυβο. Ίσως να τα βρίσκεις όλα αυτά και με λίγο λιγότερα χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: M-Audio Fast Track MKII Nαι?
« Απάντηση #6 στις: 17/08/10, 20:49 »
Όχι ίσα-ίσα. Μια πιο καλή κάρτα ήχου θα σου έδινε τη δυνατότητα περισσότερων επιλογών για συνδεσμολογία, καλύτερους προενισχυτές κλπ. Από τη στιγμή που θα γράφεις από guitar rig όλα αυτά δεν έχουν τόσο σημασία. Αυτό που σε νοιάζει είναι χαμηλό latency (καθυστέρηση μέχρι να ακούσεις τη νότα που έπαιξες) και ποιότητα σήματος άνω του μετρίου για να μην έχεις πρόβλημα με το θόρυβο. Ίσως να τα βρίσκεις όλα αυτά και με λίγο λιγότερα χρήματα.
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά θα την πρότεινες για κάποιον που θέλει μόνο να ηχογραφήσει την κιθάρα του.Ειναι η πρώτη κάρτα ήχου μου και ενω δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτα σε μια κατηγορία προϊόντος στην οποία οι γνώσεις μου αγγίζουν το 0,δεν θέλω όμως και να πάρω κατι που δεν θα βγαζει την τουλ. αξιοπρεπή ποιότητα ηχογράφησης που περιμένω.

Απο το link:
Παράθεση
"Διαθέτει 24bit μετατροπείς, phantom power 48V   για πυκνωτικά μικρόφωνα  καθιστώντας το έτσι το φτηνότερο audio   interface της αγοράς με ενσωματωμένο  phantom power, έξοδο ακουστικών,   καθώς και κουμπί direct monitoring  για monitoring με μηδενικό latency."
Αυτό το "direct monitoring" κάνει δουλειά με το latency?

Την ποιότητα σήματος άνω του μετρίου πώς την εξασφαλίζω?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: M-Audio Fast Track MKII Nαι?
« Απάντηση #7 στις: 18/08/10, 01:17 »
Το direct monitoring δε σε βοηθάει γιατί εσύ θέλεις να ακούς χωρίς καθυστέρηση την κιθάρα σου μαζί με τα εφέ. Θα σε βοηθούσε αν έκανες την ηχογράφηση με μικρόφωνο μπροστά από τον ενισχυτή. Για την ποιότητα όσον αφορά τον ήχο, μόνο κάποιος που το έχει χρησιμοποιήσει μπορεί να σου πει.

Λοιπόν κοίτα, επειδή δεν παρακολουθώ την αγορά και δεν ξέρω να σου προτείνω κάτι παρόμοιο θα σου πω τη γνώμη μου για το συγκεκριμένο Interface.

Φαίνεται καλή κατασκευή, compact, φορητή άρα θα σε βολέψει ακόμα και αν θες να γράψεις κάτι σε ένα φίλο. Και αν πάρεις πυκνωτικό μικρόφωνο για να γράψεις φωνή ή καμιά ακουστική σου δίνει phantom power για την τροφοδοσία του.
Στα αρνητικά τώρα. Αν θες να εμβαθύνεις στο μέλλον μάλλον δε θα σε βολέψει. Θα σε περιορίσει στην ηχογράφηση από ένα μόνο μικρόφωνο τη φορά. Επίσης μπορεί να θελήσεις να γράψεις σε μεγάλη ανάλυση για να ασχοληθείς με Pitch-shifting κλπ ή για καλύτερη ποιότητα ηχογράφησης, αλλά περίορίζεσαι στα 28 KHz δειγματοληψία. Επίσης το ότι η έξοδος είναι στερεοφωνικό TRS jack θα σε βολέψει αν το συνδέσεις με desktop multimedia ηχεία, αλλά αν θες monitors θα μπλέξεις με καλώδια και αντάπτορες.

Με λίγα λόγια, είναι μια χαρά για κάποιον που έχει το pc του και θέλει να ηχογραφεί τις ιδέες του με μια κιθάρα-μπάσο και ένα μικρόφωνο, ένα ένα κανάλι. Αλλά αν θελήσεις κάτι παραπάνω από αυτό θα σε περιορίσει.

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: M-Audio Fast Track MKII Nαι?
« Απάντηση #8 στις: 18/08/10, 12:54 »
Το direct monitoring δε σε βοηθάει γιατί εσύ θέλεις να ακούς χωρίς καθυστέρηση την κιθάρα σου μαζί με τα εφέ. Θα σε βοηθούσε αν έκανες την ηχογράφηση με μικρόφωνο μπροστά από τον ενισχυτή. Για την ποιότητα όσον αφορά τον ήχο, μόνο κάποιος που το έχει χρησιμοποιήσει μπορεί να σου πει.

Λοιπόν κοίτα, επειδή δεν παρακολουθώ την αγορά και δεν ξέρω να σου προτείνω κάτι παρόμοιο θα σου πω τη γνώμη μου για το συγκεκριμένο Interface.

Φαίνεται καλή κατασκευή, compact, φορητή άρα θα σε βολέψει ακόμα και αν θες να γράψεις κάτι σε ένα φίλο. Και αν πάρεις πυκνωτικό μικρόφωνο για να γράψεις φωνή ή καμιά ακουστική σου δίνει phantom power για την τροφοδοσία του.
Στα αρνητικά τώρα. Αν θες να εμβαθύνεις στο μέλλον μάλλον δε θα σε βολέψει. Θα σε περιορίσει στην ηχογράφηση από ένα μόνο μικρόφωνο τη φορά. Επίσης μπορεί να θελήσεις να γράψεις σε μεγάλη ανάλυση για να ασχοληθείς με Pitch-shifting κλπ ή για καλύτερη ποιότητα ηχογράφησης, αλλά περίορίζεσαι στα 28 KHz δειγματοληψία. Επίσης το ότι η έξοδος είναι στερεοφωνικό TRS jack θα σε βολέψει αν το συνδέσεις με desktop multimedia ηχεία, αλλά αν θες monitors θα μπλέξεις με καλώδια και αντάπτορες.

Με λίγα λόγια, είναι μια χαρά για κάποιον που έχει το pc του και θέλει να ηχογραφεί τις ιδέες του με μια κιθάρα-μπάσο και ένα μικρόφωνο, ένα ένα κανάλι. Αλλά αν θελήσεις κάτι παραπάνω από αυτό θα σε περιορίσει.
OΚ έφυγα να την πάρω,ευχαριστώ για το χρόνο σου teo ήσουν κατατοπιστικότατος :up .

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
4983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/07, 02:41
από Marios Demigod
11 Απαντήσεις
5884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/09, 02:40
από themos
7 Απαντήσεις
3969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/10, 19:19
από kostas80
8 Απαντήσεις
4088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 18:35
από adr1anos
4 Απαντήσεις
3143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/11, 17:48
από Jezus
26 Απαντήσεις
9038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 21:21
από vaig3
37 Απαντήσεις
8647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/12, 23:50
από jimaras1996
4 Απαντήσεις
4140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/13, 20:18
από zeromancer
0 Απαντήσεις
4253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/13, 14:02
από xribene
7 Απαντήσεις
10685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/19, 15:13
από A-nik-i