Σελίδες:
  • #1 από GusDeJ στις 27 Mar 2011
  • Καταρχήν είναι το πρώτο μου ποστ οπότε ας πω ένα μπράβο για το πολύ καλό φόρουμ  ;D


    Σκέφτομαι να αγοράσω έναν υπολογιστή και μια κάρτα ήχου για να μπορώ να ηχογραφώ τις ιδέες μου και να κάνω μια αρχική ενορχήστρωση. Εγώ γενικά είμαι ψιλοάσχετος από pc αλλά ρώτησα ένα φιλαράκι που ασχολείται και μου πρότεινε να πάω εδώ http://www.pcmajor.gr που στήνουν ειδικούς υπολογιστές για μουσική. Είδα τις τιμές και δεν μου φαίνονται παράλογες και είδα ότι έχουν και κάρτες ήχου. Έχει κανείς εμπειρία από την συγκεκριμένη εταιρία? Θα πήγαινα από εκεί να δω τι παίζει αλλά επειδή είναι σκ και είναι κλειστά είπα να δω αν ξέρει κανείς τπτ.

  • #2 από freemind στις 27 Mar 2011
  • Πριν προχωρησεις στην αγορα ενος PC για μουσικη πρεπει να εχεις ξεκαθαρισει καποια πραγματα τα οποια θα σε βοηθησουν να κανεις τη σωστη επιλογη, με τα σωστα χρηματα:

    1) Θα κανεις πολυκαναλες ηχογραφησεις συγχρονως ( δηλαδη πολλα οργανα να ηχογραφουνται μαζι ) ή πολυκαναλες ανα track ( δηλαδη θα ηχογραφεις πρωτα το ενα οργανο, μετα το αλλο, κλπ );

    2) Θα ειναι midi based οι παραγωγες σου; Δηλαδη θα χρησιμοποιεις αρκετα τεχνητα οργανα ( VSti's, κλπ ) για να κανεις τις παραγωγες σου;

    3) Περα απο τον "πυργο" θα χρειαστει να παρεις οθονη monitor και λοιπα περιφερειακα ( mouse, πληκτρολογιο, CD drives, κλπ ) ή τα εχεις απο καποιον παλιο υπολογιστη;


    Γενικα να εχεις κατα νου πως τετοιες "στοχευμενες" εταιριες πλασαρουν το προϊον ( το οποιο στην ουσια ειναι η συνδεσμολογια εξαρτηματων PC...οπως θα εκανε κι ενα οποιοδηποτε μαγαζι με εμπειρους τεχνικους ) και βεβαια το πληρωνεις με το παραπανω ;)

    Παντως ενας PC που θα χρησιμοποιειται αποκλειστικα για μουσικη ( οχι για ιντερνετ, παιχνιδια, κλπ κλπ ) θα πρεπει να εχει:

    α) Καλο επεξεργαστη. Για την ωρα μπορεις να αποφυγεις τους 4πυρηνους, αφου τα περισσοτερα προγραμματα δεν αξιοποιουν αυτη την τεχνολογια. Καλη σειρα ειναι οι i5 της Intel, ενω οι i7 ειναι οντως οι κορυφαιοι του ειδους...και βεβαια πιο ακριβοι.

    β) Αρκετη μνημη RAM. Εδω υπαρχουν πολλες παγιδες ομως. Εαν τρεξεις ενα λειτουργικο 32bit θα δεις πως θα "διαβαζει" μονο 3.2GB RAM, οση κι αν εχεις βαλει εσυ στο μηχανημα επανω. Εφοσον θα τρεξεις αποκλειστικα μουσικες εφαρμογες, τα 3.2GB ειναι υπεραρκετα για τη δουλεια σου, οπως και το 32bit λειτουργικο.
    Εαν τρεξεις 64bit θα παρατηρησεις πως μπορει να αναγνωρισει οση μνημη βαλεις πανω στο μηχανημα.

    Προσοχη, οι χρονισμοι της RAM με τις δυνατοτητες του επεξεργαστη ( αναγραφονται συνηθως στη σελιδα του επεξεργαστη ) πρεπει να ειναι ιδιες, διοτι πολλες φορες καποια συστηματα γινονται ασταθη λογω κακης "συνεννοησης" των 2 εξαρτηματων.

    γ) Σκληροι δισκοι με καλα specifications. Κυριως ταχυτητα περιστροφης και cache memory ( και βεβαια χωρητικοτητα ). Μεσα σε ολα αυτα θα πρεπει να υπολογισεις και το ποσο αθορυβος ειναι σε full λειτουργεια.


    Τελος καλο ειναι να εχεις κατα νου πως οσο πιο βαρυ γινεται το συστημα απο coolerακια, ανεμιστηρακια, κλπ τοσο πιο αεροπλανικο ηχο θα εχει και βεβαια...τοσο μειον στη δουλεια σου θα ειναι αυτο. Οποτε μια καρτα γραφικων με παθητικη ψυξη θα ειναι μια καλη λυση για το συστημα σου ;)
  • #3 από GusDeJ στις 27 Mar 2011
  • Κοίτα γενικά η χρήση που θα κάνω στο μηχάνημα είναι αρκετά απαιτητική γιατί χρησιμοποιώ πάρα πολλά vsti με μεγάλες βιβλιοθήκες (eastwest, vienna, komplete, κτλ) και άρα χρειάζομαι αρκετά δυνατό μηχάνημα.


    Να φανταστείς ότι το μηχάνημα που έχω τώρα (ένα core2duo στα 2.8) το γονατίζω σχετικά εύκολα.


    Δεν με ενδιαφέρει πάρα πολύ να ηχογραφώ πάνω από 2-3 κανάλια ταυτόχρονα γιατί δεν το επιτρέπει ο χώρος μου.


    Περιφερειακά έχω από το παλιό μου το pc.


    Τώρα σε ότι αφορά τα χαρακτηριστικά εγώ σκεφτόμουν τον i7 και αρκετή μνήμη αφού έχω το cubase αυθεντικό σκέφτομαι να το βάλω σε 64bit.


    Μίλησα πριν λίγο πάλι και με τον φίλο μου που ξέρει και 5 πράγματα παραπάνω από εμένα και αγόρασε τον υπολογιστή του από εκεί έμεινε πολύ ευχαριστημένος τόσο από την απόδοση του υπολογιστή όσο και από το επίπεδο του θορύβου του.


    Επίσης του εγκατέστησαν όλα τα προγράμματα που είχε και την κάρτα ήχου του και του στήσανε το μηχάνημα ώστε να είναι έτοιμο για να δουλέψει. Επίσης κανα δυο φορές που έτυχε να τους καλέσει με κάποιες ερωτήσεις σε ότι αφορά το routing των βοηθήσανε άμεσα.


    Οι τιμές τους από ότι κοίταξα δεν διαφέρουν και πολύ από τα μεγάλα καταστήματα (πλαίσιο,eshop,κτλ) και σκέφτομαι μήπως αξίζει μόνο και μόνο για το support να το πάρω από εκεί. Η αλήθεια είναι ότι αν πας σε οποιοδήποτε pc store και τους πεις πχ ότι έχεις πρόβλημα με το latency στο cubase θα σε κοιτάνε περίεργα. Επίσης εγώ δεν είμαι τεχνικός pc και έχω την τάση να τσαντίζομαι και να βαριέμαι όταν κάτι δεν πάει καλά με το pc και ειδικά όταν αρχίζει το cubase να κάνει τα δικά του. Μου αρέσει να ασχολούμε με το pc για να φτιάχνω την μουσική μου αλλά θέλω αν παθαίνει κάτι να υπάρχει κάποιος να μου δίνει άμεσα μια λύση.


    Πάντως όπως είπα θα πάω και αύριο από εκεί να δω τι παίζει και θα σας ενημερώσω.
  • #4 από hot_sauce (φλουτσ) στις 27 Mar 2011
  • ωραίος ο freemind για τις πληροφορίες....ανέφερες ένα κάρο πράγματα που δεν ξέρω καν πως υπάρχουν....

    GusDeJ....το ότι είναι μικρό μαγαζί θα έχει το καλό πως θα έχουν περισσότερο χρόνο και διάθεση να ασχολούνται μαζί σου...και αφού οι τιμές είναι κοντά.....go for it....
  • #5 από freemind στις 27 Mar 2011
  • Οι μεγαλες βιβλιοθηκες δεν συμβαδιζουν απαραιτητα και με μεγαλη επεξεργασστικη ισχυ.

    Περισσοτερη επεξεργαστικη ισχυ απαιτουν τα VSTi synths παρα τα VSTi samplers που αντλουν samples απο καποιο σημειο ενος δισκου. Εκει πλεον παιζει ρολο ποσο γρηγορα μπορει ο δισκος να ανασυρει τα δεδομενα, να τα στειλει στον επεξεργαστη κι αυτος να τα διαχειριστει με την RAM.  Και βεβαια εαν το streaming γινεται απο διαφορετικο δισκο, ακομα καλυτερα ( οπως και η ηχογραφηση εαν γινεται σε διαφορετικο δισκο ειναι επισης καλα ).

    Επισης, εαν "γονατιζεις" τον επεξεργαστη σου, ισως πρεπει να εμβαθυνεις στις εννοιες του freeze και bounce που θα σε βοηθησουν αρκετα με το "ξεκαθαρισμα" του πως θα επεξεργαζεται το Cubase τα VSTi ( ως αρχεια audio ή ως αμεση χρηση VSTi ).

    Τελος, τα pc stores που ανεφερες ειναι γενικα lost in space κι ακομα και σε απλα πραγματα δε μπορουν να σε εξυπηρετησουν ;) Αντιθετως το pcmajor χρεωνει κατιτις παραπανω γι'αυτες τις υπηρεσιες. Πριν αγορασεις κατι, δες απο τι parts αποτελειται και κανε μια αναζητηση μεσω skroutz.gr για να δεις ποσο κοστιζουν ξεχωριστα ενα ενα...

     Γενικα, εφοσον εχεις αυθεντικο το Cubase, το καλυτερο πραγμα που μπορεις να κανεις ειναι η αμεση εξυπηρετηση απο τη  Steinberg σε οποια απορια εχεις. 
  • #6 από Gabriel6th στις 28 Mar 2011
  • Socket 1555
    i5 ή i7 αν δε σου πέφτουν πολύ ακριβοί
    8gb μνήμη 2χ4 για να έχεις άλλες 2 θύρες για να προσθέσεις κι άλλη αργότερα


    2 τουλάχιστον δίσκοι σε Raid 1 ώστε άν πάθει κάτι ο ένας να μη χάσεις τα data σου.


    Από και και πέρα το βασικό είναι η κάρτα ήχου που μπορείς να δώσεις από 100-200 μέχρι μερικές χιλιάδες ευρώ ανάλογα με το budget σου και τις ανάγκες. Με την ισχύ που έχουν τα σύγχρονα μηχανάκια νομίζω πως σε ενδιαφέρει περισσότερο η ποιότητα των προενισχυτών και όχι τόσο τα DSP.


    Επίσης, μεγάλη οθόνη. 1680χ1050 και πάνω.  Κάνει τη χρήση DAW πολύ πιο ξεκούραστη.
  • #7 από GusDeJ στις 29 Mar 2011
  • Καλησπέρα και πάλι.



    Λοιπόν πήγα σήμερα τελικά από την pcmajor να δω τι παίζει και μπορώ να πω ότι με κερδίσανε. Καταρχήν ότι αμφιβολίες είχα για την τιμή μου έφυγαν γιατί έψαξα σήμερα λίγο στο skroutz και η διαφορά για το http://www.pcmajor.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_pc_cust.tpl&product_id=1498&category_id=67&option=com_virtuemart&Itemid=72 ήταν περίπου 40-50€ που έτσι και αλλιώς δεν μου φαινόντουσαν πολλά αλλά μόλις πήγα εκεί μου είπαν ότι έχω 10% έκπτωση γιατί είμαι φοιτητής στην SAE και άρα θα μου βγει και φθηνότερα  ;D


    Καταρχήν μου έκαναν επίδειξη σε ένα pc που είχαν εκεί (i7 με 12gb μνήμη νομίζω) το οποίο εκτός του ότι ήταν εντελώς αθόρυβο (έβαζα το αυτί μου δίπλα και δεν άκουγα τίποτα) ήταν και κτήνος.


    Αρχικά με άφησαν να παίξω λιγάκι μόνος μου και ότι και να έκανα δεν μπορούσα να ξεκολλήσω το cpu load από το 20%. Τι moog modular έβαζα, τι reverb, το μηχάνημα δεν ένιωθε. Βέβαια θα μου πείτε δεν έχω ξαναδουλέψει σε τόσο δυνατό μηχάνημα αλλά όπως και να έχει δεν περίμενα να έχει τόσο μεγάλη διαφορά με το δικό μου.


    Α και όλα αυτά σε 32 Buffer size!!!

    Μετά μου έβαλα ένα test που ομολογώ ότι δεν το ήξερα το http://www.dawbench.com/dawbenchdsp-i7part1.htm και άνοιξαν μπροστά μου 160 multiband compressors σε 32 Buffer πάντα. Νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό. Στο σπίτι μου στον Core2duo έτρεξα το test και είχα αρχίσει να έχω drop-outs στους 55-60... και σε 128 buffer size. Είναι νομίζω αρκετά μεγάλη διαφορά που δικαιολογεί την αναβάθμιση.


    Οι μεγαλες βιβλιοθηκες δεν συμβαδιζουν απαραιτητα και με μεγαλη επεξεργασστικη ισχυ.



    Συμφωνώ και γενικά ισχύει αυτό που λες αλλά εγώ χρησιμοποιώ μεγάλο αριθμό οργάνων τόσο samples όσο και vsti και συνήθως πολλές φωνές με πολλά reverb και effects οπότε πέφτει μεγάλο φόρτο στον επεξεργαστή


    Επισης, εαν "γονατιζεις" τον επεξεργαστη σου, ισως πρεπει να εμβαθυνεις στις εννοιες του freeze και bounce που θα σε βοηθησουν αρκετα με το "ξεκαθαρισμα" του πως θα επεξεργαζεται το Cubase τα VSTi ( ως αρχεια audio ή ως αμεση χρηση VSTi ).



    Δυστυχώς τις έννοιες του freeze και του bounce τις ξέρω καλά. Είπα ότι είμαι ψιλοάσχετος στους υπολογιστές (σε ότι έχει να κάνει με το στήσιμο ενός pc, και ειδικά για μουσική που έχω καταλάβει ότι έχει ειδικές απαιτήσεις) αλλά θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά έμπειρο χρήστη του Cubase και παρόλα τα freeze σε πολύ μεγάλα project έχω προβλήματα με dropouts σε "σχετικά" χαμηλό latency.


    Γενικα, εφοσον εχεις αυθεντικο το Cubase, το καλυτερο πραγμα που μπορεις να κανεις ειναι η αμεση εξυπηρετηση απο τη  Steinberg σε οποια απορια εχεις. 



    Η steinberg σε παλιότερο πρόβλημα που είχα με το cubase αφού πρώτα με βοήθησαν όσο μπορούσαν μέσω του forum, μετά με παρέπεμψαν στον έλληνα αντιπρόσωπο και η συνέχεια δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή...


    Σας ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ για τις συμβουλές σας, εγώ λογικά θα το αγοράσω από εκεί το pc οπότε θα σας ενημερώσω και από πρώτο χέρι...
  • #8 από GusDeJ στις 29 Mar 2011
  • Και κάτι άσχετο, δεν ξέρω αν έκανα ποστ στην κατάλληλη κατηγορία, αν κάποιος moderator πιστεύει ότι θα έπρεπε να είναι αλλού ας το μετακινήσει.
     ::)
  • #9 από freemind στις 29 Mar 2011
  • Καλημερα.

    Μπηκα στη σελιδα που εχει τον υπολογιστη που θες, αλλα εχει επιλογες για το ποιο επεξεργαστη θα επιλεξεις. Τελικα θα σου βαλουν i5 ή i7 επεξεργαστη; Διοτι βλεπω πως οσο πιο "πανω" πας σε χαρακτηριστικα, τοσο πιο ακριβος γινεται!

    Κι εγω εφτιαξα υπολογιστη πριν λιγες μερες ( σημερα παω να τον παρω :D ) και μου κοστισε κοντα στα 500€ με i5 3200 box επεξεργαστη, 4GB Ram Kingstone X blue ( με τις ψυκτρες μαζι ), τροφοδοτικο Silent master στα 450W, 3 σκληρους των 500GB ( Green Caviar που ειναι αθορυβοι και οικονομικοι στην καταναλωση ενεργειας ), καρτα γραφικων με παθητικη ψυξη της Asus ( 1GB DDR3 GT nvidia ) και μητρικη της ASUS PH77 Pro...

    Εννοειται πως οθονες, CD/DVD drivers, ποντικι, πληκτρολογιο και συναφη τα ειχα απο τον προηγουμενο.

    Κι ολα αυτα τα parts τα πηρα ξεχωριστα σχεδον, με τη συμβουλη του τεχνικου βεβαια ( για το ποσο συμβατα ειναι μεταξυ τους ) που θα μου εκανε το "δεσιμο".

    900€ μου φαινονται πολλα για το πιο απλο πακετο! Κι αν υποθεσω πως με 1100€ περιπου πας σε MAC....τοτε ξανασκεψου το!



    Εφοσον εισαι φοιτητης της SAE ( συναδελφε, σε ποιο τμημα εισαι μπας και ειμαστε γνωστοι; ) θα πρεπει να καταλαβες πως δουλευοντας και ηχογραφωντας στα 48000Hz και 24bit εισαι καλυμενος. Εαν τωρα "πιεζες" την καρτα και τη CPU με αναλυσεις 96000Hz+ και 32bit, δεν ξερω κατα ποσο κερδιζεις κατι ( παρα περισσοτερο χωρο για την ηχογραφηση, περισσοτερη αναγκη για CPU.. ). Μερικα πραγματα ειναι "μυθοι" και πιστευω πως τωρα που εισαι στη SAE το εχεις καταλαβει ;)

    Απο την αλλη, εαν ειχες σε αλλο δισκο τις βιβλιοθηκες των VSti's σου, ισως να γλυτωνες και λιγο επεξεργαστικη ισχυ λογω διαφορετικου ( και ταχυτερου ) streaming. Ακομα καλυτερα, εαν ηχογραφεις χρησιμοποιωντας το disc allocation ( ή destination file που εχει το Cubase ) θα γλυτωσεις παλι αρκετο χρονο και επεξεργαστικη ισχυ ( συν πως παλι το streaming θα ειναι ταχυτατο ).
     
  • #10 από GusDeJ στις 29 Mar 2011
  • Φίλε μου freemind,
     
    Το pc που έστησες εσύ είναι πιο κοντά σε χαρακτηριστικά σε αυτό http://www.pcmajor.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_pc_cust.tpl&product_id=1541&category_id=67&option=com_virtuemart&Itemid=72
    που και αυτό ξεκινάει στα 550€
    Οι διαφορές με αυτό που σου έδειξα εγώ είναι αρκετά μεγάλες. Καταρχήν το motherboard σου είναι micro ATX και έχει το H67 chipset ενώ το δικό μου είναι full ATX με P67 chipset και με ενσωματομένο firewire controller της Texas Instruments.
    Επίσης το τροφοδοτικό που έχεις δεν έχει καμία σχέση με το coolermaster silent pro που είναι modular και είναι το πιο αθόρυβο στα λεφτά του.
    Οι μνήμες είναι πάνω κάτω τα ίδια αν και έχω ακούσει τα καλύτερα για τις mushkin και τα παιδιά στο κατάστημα μου είπαν ότι τις εισάγουν αυτοί μόνο στην Ελλάδα μόνο και μόνο επειδή δουλεύουν καλύτερα για audio.
    Επίσης δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά οι caviar green δεν κάνουν για audio γιατί έχουν μεταβαλλόμενες στροφές και μπορεί να δημιουργήσουν drop-out, το δικό μου έχει caviar black που είναι οι top για αυτή την δουλειά.
    Τέλος δεν αναφέρεις τίποτα για το κουτί, αλλά αυτό που έχει στο σύστημα που θέλω είναι το πιο αθόρυβο κουτί που έχω ακούσει ποτέ, με ενσωματωμένα ηχοαποροφητικά στα πλαϊνά και δικό του fan controller. Επίσης δεν έχεις βάλει ψύκτρα στον επεξεργαστή που συνήθως είναι το component που κάνει την πιο πολλή φασαρία.
    Α και συν ότι το σύστημα έχει αυθεντικά windows 7 64bit που κοστίζουν 100+€.
     
    Αν λάβεις όλα αυτά υπόψιν σου θα δεις ότι δεν είναι και τόσο μεγάλη η διαφορά στα λεφτά...
     
    Εγώ στην θέση σου θα το ξανασκεφτόμουνα πριν παραλάβω το PC μου (πλάκα κάνω εεε)
  • #11 από freemind στις 29 Mar 2011
  • Απανταω σταδιακα:


    1) Το link που παρεθεσες αρχικα ( για το PC που ειχες επιλεξει εσυ ) μας οδηγουσε σε μια σελιδα στην οποια ειχαμε ανα κατηγορια διαφορες επιλογες ( πχ επεξεργαστη, μνημες, κλπ ). Δεν μας διευκρινισες ακριβως τι εχεις βαλει πανω στο PC σου. Εχεις βαλει πχ το πιο minimum πακετο ( που κοστολογειται στα 900€ ) με i5 επεξεργαστη ή εχεις ανεβει στον i7 ( αρα καποια λεφτα επιπλεον ); Ποσους σκληρους, ποιες μνημες, κλπ...  ;) Επομενως ειναι λιγο αδοκιμο να μιλαμε αοριστα για τη διαφορα τιμης.

    2) Το ιδιο ισχυει ακριβως και με το 2ο λινκ που εδωσες, στο οποιο παλι οδηγουμαστε σε μια σελιδα που εχουμε επιλογες ανα κατηγορια. Μαλιστα εαν προσεξει κανεις, θα δει πως τα 550€ αντιστοιχουν σε i3 επεξεργαστη κι οχι i5! Και με 1 σκληρο, κλπ κλπ ;)  Αρα παλι θελει καποια διευκρινιση στο πως ειναι ιδια η τιμη, διοτι κινδυνευουμε μεσα στην αοριστολογια να θεωρησουμε ως παραδεισο  το pcmajor.gr ( το οποιο καθε αλλο ειναι... ).

    3) Εαν εβλεπες πιο προσεκτικαθα προσεχες πως η P7h55 της ASUS ειναι με Η55 Express κι οχι P67 που λες εσυ. Για του λογου το αληθες:

    http://www.asus.com/product.aspx?p_id=lmlbqer6r3s5yclg

    4) Νομιζω πως γενικα το θεμα ποια εταιρια βγαζει καλυτερη μνημη εχει καταληξει εδω και πολλα χρονια, αφου η καθε εταιρια εχει high end και low end μνημες. Το θεμα ειναι οι ταχυτητες τους, οι χρονισμοι τους και βεβαια τα εξτρα που παρεχουν ( οπως καποια ψηκτρα, κλπ κλπ ).

    5) Οσον αφορα το τροφοδοτικο ειναι το συγκεκριμενο http://www.skroutz.gr/s/59999/Corsair-TX-Series-TX750W.html ( δικο μου λαθος η αναφορα σε αλλη εταιρια, διοτι σημερα παρελαβα τον υπολογιστη και ειδα τα κουτια ).

    6) Οντως οι Green Caviar εχουν μεταβλητη ταχυτητα, ομως σε ενα συστημα σωστα σεταρισμενο ( δηλαδη απενεργοποιημενες οι επιλογες περι εξοικονομησης ενεργειας, οπως κλεισιμο του σκληρου, κλπ ) και συνεχως τροφοδοτουμενο μεσω streaming απο το σκληρο, δε θα δεις κατι εξωφρενικο.

    Για ψιλοασχετος παντως απο υπολογιστες, τα drop outs τα ξερεις  ;)

    Αντιθετως, οι Black Caviar εχουν την ταση να θορυβουν ενω σε μακροχρονια χρηση γινονται αρκετα ενοχλητικοι ( ριξε μια ματια στο Gearslutz να δεις την αποψη πολλων ξενων επαγγελματικων και ερασιτεχνων για το θεμα ).


    7) Οσον αφορα του κουτι, χρησιμοποιησα το δικο μου παλιο, το οποιο μια χαρα ντυμενο ειναι ;) Και με τον απλο ανεμιστηρα box που εχει ο επεξεργαστης, ο θορυβος ειναι στα ορια του μυγιαγγιχτου  ;D


    Εκανα τοσα χρονια τη δουλεια μου με τον P4 3,0GHz και οι παραγγελιες δεν γονατισαν ποτε το PC...πιστευω πως υπερβαλεις στη χρηση τους, οπως θα μπορουσες να αγορασεις κι ενα PC απο εξωτερικο, εαν ειχες ορεξη να ψαξεις περισσοτερο  ;)

    Επειδη βλεπω πως εχεις μια αγαπη στο pcmajor, μπορεις να τον αγορασεις και να εχεις και την τεχνικη υποστηριξη τους οσο θες. Απο την αλλη σκεψου πως την πουλανε αυτη τη τεχνικη βοηθεια μεσα απο τις τιμες τους ;) Οταν εψαξα για PC ( κι ως φοιτητης της SAE κι εγω ) ειδα πως το κερδος μου ειναι ελαχιστο, αφου τα περισσοτερα μερη τα ειχα ;)



  • #12 από GusDeJ στις 29 Mar 2011
  • Καταρχήν δεν θέλω να το κάνω ντεμπέιτ ανάμεσα μας το θέμα αλλά απαντάω και εγώ σταδιακά.
    1) Το link που παρεθεσες αρχικα ( για το PC που ειχες επιλεξει εσυ ) μας οδηγουσε σε μια σελιδα στην οποια ειχαμε ανα κατηγορια διαφορες επιλογες ( πχ επεξεργαστη, μνημες, κλπ ). Δεν μας διευκρινισες ακριβως τι εχεις βαλει πανω στο PC σου. Εχεις βαλει πχ το πιο minimum πακετο ( που κοστολογειται στα 900€ ) με i5 επεξεργαστη ή εχεις ανεβει στον i7 ( αρα καποια λεφτα επιπλεον ); Ποσους σκληρους, ποιες μνημες, κλπ...  ;) Επομενως ειναι λιγο αδοκιμο να μιλαμε αοριστα για τη διαφορα τιμης.

     
    Το σύστημα όπως το σκέφτομαι είναι τα minimum συν ένας δίσκος 1TB στα 973€ και με το 10% έκπτωση λόγω SAE βγαίνει στα 875€
     
    2) Το ιδιο ισχυει ακριβως και με το 2ο λινκ που εδωσες, στο οποιο παλι οδηγουμαστε σε μια σελιδα που εχουμε επιλογες ανα κατηγορια. Μαλιστα εαν προσεξει κανεις, θα δει πως τα 550€ αντιστοιχουν σε i3 επεξεργαστη κι οχι i5! Και με 1 σκληρο, κλπ κλπ ;)  Αρα παλι θελει καποια διευκρινιση στο πως ειναι ιδια η τιμη, διοτι κινδυνευουμε μεσα στην αοριστολογια να θεωρησουμε ως παραδεισο  το pcmajor.gr ( το οποιο καθε αλλο ειναι... ).

     
    Επίσης όμως εσύ το σύστημα για το οποίο μιλάς δεν έχει windows, κουτί και ψύκτρα επεξεργαστή οπότε στα 500 περίπου ευρώ που λες προσέθεσε και άλλα 150+ minimum. Εγώ δεν παρουσίασα το pcmajor.gr σαν παράδεισο αλλά είπα και μόνος μου ότι είναι πιο ακριβοί και απλά αναρωτήθηκα αν αξίζει τον κόπο, επίσης εσύ ανέφερες ότι πήρες το ίδιο pc με 500€ που εγώ έδειξα με 900€ αλλά προσπάθησα με ευγενικό τρόπο να σου δείξω ότι μιλάμε για 2 εντελώς άλλα μηχανήματα.  Επίσης στην πορεία και αφού επισκευτικα το κατάστημα έμεινα ικανοποιημένος τόσο από την συμπεριφορά των πωλητών όσο και από την καλύτερη τιμή λόγω sae και είπα αφού βλέπω μια νέα εταιρεία που μου φάνηκε να έχει όρεξη ας την υποστηρίξω.
     
    3) Εαν εβλεπες πιο προσεκτικαθα προσεχες πως η P7h55 της ASUS ειναι με Η55 Express κι οχι P67 που λες εσυ. Για του λογου το αληθες:

    http://www.asus.com/product.aspx?p_id=lmlbqer6r3s5yclg

     
    Εάν έβλεπες και εσύ πιο προσεκτικά δεν θα είχες γράψει στο πρώτο σου πόστ "ASUS PH77 Pro..." και "i5 3200 box" που είναι προϊόντα που δεν υπάρχουν... και εγώ κατάλαβα ότι ενοούσες ASUS PH67-Pro και i5 2300 box. Επίσης αν αγόρασες το P7H55 με H55 chipset όπως λες και δεν κουμπώνει πάνω ο ι5 2300 και λυπάμε που σου το λέω αλλά αγόρασες την προηγούμενη γενιά επεξεργαστών και motherboard.
     
    4) Νομιζω πως γενικα το θεμα ποια εταιρια βγαζει καλυτερη μνημη εχει καταληξει εδω και πολλα χρονια, αφου η καθε εταιρια εχει high end και low end μνημες. Το θεμα ειναι οι ταχυτητες τους, οι χρονισμοι τους και βεβαια τα εξτρα που παρεχουν ( οπως καποια ψηκτρα, κλπ κλπ ).

     
    Ναι και εγώ το ίδιο είπα ότι η μνήμες που μου λες είναι πάνω κάτω οι ίδιες
     
    5) Οσον αφορα το τροφοδοτικο ειναι το συγκεκριμενο http://www.skroutz.gr/s/59999/Corsair-TX-Series-TX750W.html ( δικο μου λαθος η αναφορα σε αλλη εταιρια, διοτι σημερα παρελαβα τον υπολογιστη και ειδα τα κουτια ).
     

     
    Σόρρυ κιόλας αλλά πολύ μου φαίνεται ότι μπερδεύεσαι...
  • #13 από GusDeJ στις 29 Mar 2011
  •  
    6) Οντως οι Green Caviar εχουν μεταβλητη ταχυτητα, ομως σε ενα συστημα σωστα σεταρισμενο ( δηλαδη απενεργοποιημενες οι επιλογες περι εξοικονομησης ενεργειας, οπως κλεισιμο του σκληρου, κλπ ) και συνεχως τροφοδοτουμενο μεσω streaming απο το σκληρο, δε θα δεις κατι εξωφρενικο.

    Για ψιλοασχετος παντως απο υπολογιστες, τα drop outs τα ξερεις  ;)

    Αντιθετως, οι Black Caviar εχουν την ταση να θορυβουν ενω σε μακροχρονια χρηση γινονται αρκετα ενοχλητικοι ( ριξε μια ματια στο Gearvery *friendly* personz να δεις την αποψη πολλων ξενων επαγγελματικων και ερασιτεχνων για το θεμα ).

     
    Για το αν είμαι άσχετος το εξήγησα και πριν. Τώρα πήγενε εσύ και ρώτα έναν τεχνικό υπολογιστών τι είναι τα drop-outs και αν ξέρει να με ... Εγώ πάντως που ασχολούμε με το cubasaki μου μια χαρά ξερω...
    Τώρα για τις τεχνικές λεπτομέρειες για τους δίσκους δεν ξέρω να σου απαντήσω και μπορεί και να έχεις και δίκιο, πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι οι caviar black είναι πιο ακριβοί και έχουν και 5 αντί για 3 χρόνια εγγύηση...
     
    7) Οσον αφορα του κουτι, χρησιμοποιησα το δικο μου παλιο, το οποιο μια χαρα ντυμενο ειναι ;) Και με τον απλο ανεμιστηρα box που εχει ο επεξεργαστης, ο θορυβος ειναι στα ορια του μυγιαγγιχτου  ;D


    Εκανα τοσα χρονια τη δουλεια μου με τον P4 3,0GHz και οι παραγγελιες δεν γονατισαν ποτε το PC...πιστευω πως υπερβαλεις στη χρηση τους, οπως θα μπορουσες να αγορασεις κι ενα PC απο εξωτερικο, εαν ειχες ορεξη να ψαξεις περισσοτερο  ;)

    Επειδη βλεπω πως εχεις μια αγαπη στο pcmajor, μπορεις να τον αγορασεις και να εχεις και την τεχνικη υποστηριξη τους οσο θες. Απο την αλλη σκεψου πως την πουλανε αυτη τη τεχνικη βοηθεια μεσα απο τις τιμες τους ;) Οταν εψαξα για PC ( κι ως φοιτητης της SAE κι εγω ) ειδα πως το κερδος μου ειναι ελαχιστο, αφου τα περισσοτερα μερη τα ειχα ;)

     
    Για το θέμα του θορύβου επειδή και εγώ το ανεμηστηράκι της intel έχω ξέρω πολύ καλά πόσο αθόρυβο είναι...
     
    Και εγώ τόσα χρόνια την δουλειά μου μια χαρά την κάνω στο μηχανημά μου, αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι ένα P4 3,0 είναι ικανό να αναπεξέλθει στις ανάγκες πχ ενός μεγάλου studio...
     
    Επίσης αγάπη δεν έχω για κανέναν, εγώ το μόνο που κοιτάω είναι το συμφέρον μου και αξιολογώ ότι και μόνο που θα μπορώ να πάρω κάποιον τηλέφωνο και να τον πρήξω πχ επειδή το cubase δεν παίζει καλά στο pc που μου έφτιαξε και μου εγγυήθηκε ότι θα παίζει καλά αξίζει παραπάνω από την διαφορά στα λεφτά (εφόσων δεν μιλάμε και για καμία τραγική διαφορά)   
    Τέλος επειδή μου φάνηκε περίεργο κοίταξα λίγο τις τιμές από αυτά που είπες ότι αγόρασες και έχω παρακάτω τις χαμηλώτερες τιμές από το skroutz
     
    Corsair TX Series TX750W          113.16€
    Asus P7H55-M                                      74€ (αν είναι αυτή τελικά)
    Intel Core I5-2300 Box                160.71€
    3χ Western Digital Caviar GP 500GB             111,9€
    Asus Radeon HD 5450 1GB                 36,38€
    Kingston HyperX 4GB 1600MHZ DDR3              43.86€
     
    Σύνολο 540€
     
    και όλα αυτά από το πιο φθηνό κάθε φορά του skroutz που όλοι ξέρουμε ότι είναι μούφες(δεν τα έχουν σε διαθεσιμότητα ή είναι σε νησιά και έχουν τιμές με 16% ΦΠΑ)...
     
    Στο πλαίσιο το ίδο σύστημα έχει 624,79€
     
    και μάλιστα χωρίς κουτί και windows.....
     
    Να μας πεις λοιπόν αφού πρώτα αποφασίσεις τι pc πήρες, και από πού το πήρες 500€??? ;) 
     
     
  • #14 από freemind στις 29 Mar 2011
  • Α, μ'αρεσουν τα debates.

    Πριν προχωρησουμε, μπορω να μαθω σε ποιο τμημα της SAE εισαι; Μπας και ειμαστε στο ιδιο και μπορουμε να τα πουμε απο κοντα ;) .


    Καταρχήν δεν θέλω να το κάνω ντεμπέιτ ανάμεσα μας το θέμα αλλά απαντάω και εγώ σταδιακά.

     
    Το σύστημα όπως το σκέφτομαι είναι τα minimum συν ένας δίσκος 1TB στα 973€ και με το 10% έκπτωση λόγω SAE βγαίνει στα 875€
     



    Με λιγα λογια, το συστημα σου εχει τον i5 2300, ετσι; ( αν και θα εδινα τα λιγα εξτρα παραπανω για τον 2500 ).


     
    Επίσης όμως εσύ το σύστημα για το οποίο μιλάς δεν έχει windows, κουτί και ψύκτρα επεξεργαστή οπότε στα 500 περίπου ευρώ που λες προσέθεσε και άλλα 150+ minimum. Εγώ δεν παρουσίασα το pcmajor.gr σαν παράδεισο αλλά είπα και μόνος μου ότι είναι πιο ακριβοί και απλά αναρωτήθηκα αν αξίζει τον κόπο, επίσης εσύ ανέφερες ότι πήρες το ίδιο pc με 500€ που εγώ έδειξα με 900€ αλλά προσπάθησα με ευγενικό τρόπο να σου δείξω ότι μιλάμε για 2 εντελώς άλλα μηχανήματα.  Επίσης στην πορεία και αφού επισκευτικα το κατάστημα έμεινα ικανοποιημένος τόσο από την συμπεριφορά των πωλητών όσο και από την καλύτερη τιμή λόγω sae και είπα αφού βλέπω μια νέα εταιρεία που μου φάνηκε να έχει όρεξη ας την υποστηρίξω.
     



    Δεν εχω κανενα προβλημα με τον τροπο που ηθελες να δειξεις κατι ;) Και σιγουρα, εφοσον απευθυνονται σε μουσικους, η συμπεριφορα τους θα ειναι καλυτερη ( οπως και η συμπεριφορα των πελατων που δε θα πλησιαζει τη συμπεριφορα ενος μεσου πελατη ). Νεα εταιρια δεν την λες, ομως οκ...δεν πλησιαζει αλλες που εχουν κλεισει 10ετιες στο χωρο των PCs.

    Απλως λανσαρεται παρα πολυ μεσω της SAE ( και κατι πηραν τα αυτια μου για ΑΚΜΗ ) και καλα κανει ;) Το παν ειναι η διαφημιση! Νομιζω πως και στο Mixdown 1 εχουν PC απο το pcmajor!



     
    Εάν έβλεπες και εσύ πιο προσεκτικά δεν θα είχες γράψει στο πρώτο σου πόστ "ASUS PH77 Pro..." και "i5 3200 box" που είναι προϊόντα που δεν υπάρχουν... και εγώ κατάλαβα ότι ενοούσες ASUS PH67-Pro και i5 2300 box. Επίσης αν αγόρασες το P7H55 με H55 chipset όπως λες και δεν κουμπώνει πάνω ο ι5 2300 και λυπάμε που σου το λέω αλλά αγόρασες την προηγούμενη γενιά επεξεργαστών και motherboard.
     


    Απο συνηθεια εγραψα 3200, που αντιστοιχουν στα 3200Hz λειτουργιας του ;) Το μοντελο ειναι το i5 650 3,2GHz, οποτε ελπιζω να λυνουμε αυτο το θεμα.

    Επειδη αυτη τη στιγμη φορμαρω τον νεο υπολογιστη ( αρα το λαπτοπ με συνοδευει στις ιντερνετικες συζητησεις :P ) μπορω να σε διαβεβαιωσω πως δεν ειναι αναγκη να ανησυχεις, διοτι ολα κουμπωνουν μια χαρα και λειτουργουν αψογα ;) Δεν εισαι ο μονος που ξερει λιγα απο PC ;)

    Εαν βεβαια δεν ηθελες απλως να την "πεις" και ηθελες οντως να ησουν ευγενικος, θα ανταπαντουσες με την απορια "μα δεν υπαρχουν τα μοντελα που προανεφερες βρε φιλε" ;) Και δε θα εμπαινες στον κοπο για υποθεσεις  ;D !

    Οσο για το ποια γενια ειναι πιο "νεα", θα σου προτεινα να κοιταζεις συχνα τα συναφη περιοδικα οπου απο μηνα σε μηνα σε πιανει απογοητευση για το ποσο γρηγορα οι εταιριες βγαζουν νεα και νεα μοντελα ;)


  • #15 από freemind στις 29 Mar 2011

  •  
    5) Οσον αφορα το τροφοδοτικο ειναι το συγκεκριμενο http://www.skroutz.gr/s/59999/Corsair-TX-Series-TX750W.html ( δικο μου λαθος η αναφορα σε αλλη εταιρια, διοτι σημερα παρελαβα τον υπολογιστη και ειδα τα κουτια ).
     

     
    Σόρρυ κιόλας αλλά πολύ μου φαίνεται ότι μπερδεύεσαι...



    Το παθαινω συχνα αυτο. Ειναι της ηλικιας υποθετω Το τροφοδοτικο το ειχα αφησει πανω στον τεχνικο που εκανε το "πακεταρισμα" του υπολογιστη. Εκεινος το επελεξε, αφου του ειχα δωσει μια λιστα με ορισμενα που θεωρουσα σημαντικα



    Τώρα για τις τεχνικές λεπτομέρειες για τους δίσκους δεν ξέρω να σου απαντήσω και μπορεί και να έχεις και δίκιο, πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι οι caviar black είναι πιο ακριβοί και έχουν και 5 αντί για 3 χρόνια εγγύηση...

     
     


    Και τα volvo ειναι πιο ακριβα απο τα fiat, αλλα καινε περισσοτερο βενζινη μεσα στην πολη Οσον αφορα την εγγυηση ειναι κατι πολυ γενικο, αφου η αστοχια υλικου ή η "κακια" στιγμη σε τετοια hardware ειναι παντα...50-50 Τη μια μερα δουλευει, την αλλη πεταει φωτιες και καιγεται! ( χτυπα ξυλο, μακρια απο εμας )!




     
    Για το θέμα του θορύβου επειδή και εγώ το ανεμηστηράκι της intel έχω ξέρω πολύ καλά πόσο αθόρυβο είναι...
     
    Και εγώ τόσα χρόνια την δουλειά μου μια χαρά την κάνω στο μηχανημά μου, αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι ένα P4 3,0 είναι ικανό να αναπεξέλθει στις ανάγκες πχ ενός μεγάλου studio...
     

     
     


    Με εναν καλο ρυθμιστη μεσω BIOS η ταχυτητα του fan μπορει να συμβιβασει θερμοκρασια και χαμηλο θορυβο. Συν πως με ενα οργανωμενο κουτι, μειωνεις κατα πολυ την εξοδο.

    Δε ξερω εαν εσυ εχεις μεγαλο studio, αλλα εγω παντως δεν εχω κι ετσι προς εκει κινειται η δημιουργια του PC. Εξαλλου εαν ειχες ενα καλο studio, θα ειχες κι ενα ματσο καλα περιφερειακα μηχανηματα τα οποια θα καλυπταν οποιοδηποτε VST plug in. Και βεβαια μια αιθουσα να ηχογραφεις τα πιο πολλα sampled based οργανα που εχεις



    Τέλος επειδή μου φάνηκε περίεργο κοίταξα λίγο τις τιμές από αυτά που είπες ότι αγόρασες και έχω παρακάτω τις χαμηλώτερες τιμές από το skroutz
     
    Corsair TX Series TX750W          113.16€
    Asus P7H55-M                                      74€ (αν είναι αυτή τελικά)
    Intel Core I5-2300 Box                160.71€
    3χ Western Digital Caviar GP 500GB             111,9€
    Asus Radeon HD 5450 1GB                 36,38€
    Kingston HyperX 4GB 1600MHZ DDR3              43.86€
     
    Σύνολο 540€
     
    και όλα αυτά από το πιο φθηνό κάθε φορά του skroutz που όλοι ξέρουμε ότι είναι μούφες(δεν τα έχουν σε διαθεσιμότητα ή είναι σε νησιά και έχουν τιμές με 16% ΦΠΑ)...

     
     


    Μ'αρεσουν οι ανθρωποι που παιρνουν πρωτοβουλιες..ακομα κι αν τελικα τα κανουν θαλασσα στο τελος :P .

    Καταρχας ψωνιζω καιρο μεσω των συμβουλων του skroutz και ποτε μα ποτε δεν ειχα προβλημα με τα προϊοντα, ή τις τιμες, ή οτιδηποτε αλλο...Δε ξερω ποσες φορες εχεις ψωνισει προσωπικα απο το skroutz για να εξαγεις αυτο το συμπερασμα, ομως εχει και τα reviews που βοηθανε εαν δε ξερεις το καταστημα ;)

    ....εκτος βεβαια εαν καποιους ενοχλει που μπορουμε να πηγαινουμε και σε μικροτερα καταστηματα να ψωνιζουμε πιο φτηνα τα ιδια που πουλανε κι αυτοι ;) .


    Παμε λοιπον, γιατι εχει γουστο αυτη η συζητηση:

    i5 650 3,2GHz 168€
    Asus P7H55-M PRO 85.50€
    3xWD Green Caviar Green 37.30χ3=111,9€
    Kingston HyperX 4GB 1600MHZ DDR3
    43,86€
    Corsair TX Series TX750W          113.16€
    Asus GeForce 210 1GΒ DDR3   66,14€

    Συνολο: 544,7€

    Το τροφοδοτικο και τις μνημες τα πηρα μεσω του φιλου τεχνικου. Τελικη τιμη 500€ με ΦΠΑ. Ευχαριστως να σου δωσω και το τηλεφωνο του ανθρωπου να συννενοηθειτε. Με pm βεβαια, γιατι σε σντιθεση με τρανταχτα ονοματα που λανσαρονται εδω μεσα, δεν εχω ορεξη για διαφημισεις. Οποιος θελει, ξερει που θα βρει το pm και να ζητησει πληροφοριες ;)




    Τελος μη ξεχνας πως στο PC που μας εδειξες δε βλεπω καποια καρτα ηχου! Οχι τουλαχιστον στα minimun που θες να αγορασεις ;) Αντιθετως στο πρωτο post σου αναφερεις πως θελεις και καρτα ηχου...Αυτη θεωρειται εξτρα στη τιμη;
     
  • #16 από freemind στις 29 Mar 2011
  • Τελικα, αυτο το θεμα το ανοιξες γιατι ηθελες τις προτασεις μας για μια συνθεση υπολογιστη ή για να πουμε ποσο καλο ή οχι ειναι το pcmajor? ;)
  • #17 από zeoy στις 30 Mar 2011
  • Για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα ...


    καλά, κανένας δεν απόρησε με το ποιο είναι το "Gearvery *friendly* personz" ?


     :D  κόλλησα και ψαχνόμουν ποιο είναι αυτό το forum και δεν το ξέρω ;D


    btw τα πράγματα είναι απλά: βάζουμε μια λίστα με τα κομάτια που αποτελούν το επίμαχο PC, βρίσκουμε την αξία τους στην ελληνική αγορά και η διαφορά από την τιμή του συγκεκριμένου μαγαζιού μας λέει πόσο κοστολογούν τη συναρμολόγηση, το στήσιμο/tweaking του software και την υποστήριξη. Από κει και μετά ο καθένας κρίνει αν βρίσκει λογικό το extra κόστος ανάλογα με τις ανάγκες, τις ικανότητες και τις γνώσεις του στα σχετικά θέματα.
  • #18 από songless_bird στις 30 Mar 2011
  • Παρατηρω οτι χρησιμοποιειτε στις συνθεσεις σας μονο μηχανικους σκληρους δισκους. Στο studio το Pc μας εχει ssd και πραγματικα δεν νομιζω οτι κανενας μηχανικος σκληρος δισκος αξιζει για μουσικο pc. Βεβαια το κοστος ειναι ακομη απαγορευτικο για πολλα gb. Αλλα Εστω για το λειτουργικο και τα προγραμματα ειναι must και αν δεν φτανουν τα λεφτα για μεγαλης χωριτικοτητας + εναν μηχανικο για
    αποθηκη.
  • #19 από freemind στις 30 Mar 2011
  • Οντως οι SSD ειναι ωραιοι δισκοι, αλλα οπως ειπες ειναι και πανακριβοι. Στο μελλον η τιμη θα πεσει και τοτε υποσχομαι πως η πρωτη αναβαθμιση θα ειναι με 3 αντιστοιχους σκληρους SSD :)
  • #20 από songless_bird στις 30 Mar 2011
  • Πιστεψε με ακομη και με εναν 40gb intel με 90€ για να βαλεις το λειτουργικο θα δεις τεραστια διαφορα. Σε δοκιμη που καναμε σε χρονους σε παλιο pc με dual core και 2gb ram ανοιγε σε 5 δευτερολεπτα το photoshop cs5 σε σχεση με εναν i5 4 core με 4gb ram με  μηχανικο δισκο caviar blue  που ανοιγε σε 15. Δεν μιλαω για αρχεια γιατι εκει το ανοιγμα ειναι αμεσο.
  • #21 από freemind στις 30 Mar 2011
  • Ειχα δει συγκριτικα τεστ στο forum του pcworld και πραγματικα ειχα μεινει αναυδος απο τις ταχυτητες τους ( λογικο ειναι, αφου δεν εχουν μηχανικα μερη :P ). Ειναι ακομα ακριβοι ομως...το μονο μειονεκτημα για να ειμαστε ειλικρινεις, αφου το μεγεθος τους οντως ειναι μια χαρα για να μπορεις να βαλεις τα προγραμματα και το λειτουργικο, ενω ενας μηχανικος σκληρος δισκος θα ειναι για το streaming των samples και των ηχογραφησεων.
Σελίδες: