Αποστολέας Θέμα: Improvisation over ''Take the 'A' train'' chord progression-Jim Machairas  (Αναγνώστηκε 2649 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pickaddict09

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
    • myspace homepage

 
   Είναι η πρώτη μου προσπάθεια σ'αυτό το ύφος γι'αυτό υπάρχουν και κάποιες ελλείψεις (πάνω στις οποίες δουλεύω...),όμως επειδή μου άρεσε σαν σύνολο είπα να το ανεβάσω....

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Improvisation over ''Take the 'A' train'' chord progression-Jim Machairas
« Απάντηση #1 στις: 13/07/11, 16:35 »
Για πρώτη σου προσπάθεια στο είδος και προερχόμενος από τον χώρο της rock (όπως φαντάζομαι! :) ), μια χαρά!

Αν μου επιτρέπεις όμως μια πιο αυστηρή κριτική (χωρίς να είμαι ειδικός στο είδος), το solo σου παρα-είναι "rock", εννοώντας πως σχεδόν όλα τα licks είναι "scalar" (κάνοντας βηματικές κινήσεις, από την μία βαθμίδα της κλίμακας στην αμέσως επόμενη ή προηγούμενη), ενώ κάποια από αυτά δεν κολλάνε καθόλου στο jazz ύφος του backing. Θα προτιμούσα το σόλο να είχε περισσότερα arpeggios, και να ακολουθούσε καλύτερα και ομαλότερα τις συγχορδίες (π.χ., με πιο μεγάλης διάρκειας ιδέες που "πατάνε" σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές συγχορδίες και με τις νότες να προσαρμόζονται αναλόγως στην αρμονία της στιγμής). Είμαι σίγουρος ότι, αν σε ενδιαφέρει το είδος, με τον καιρό και ακούγοντας περισσότερα πράγματα από τους "masters" θα βγάζεις πολύ όμορφα αποτελέσματα. Φιλικά! :)

Υ.Γ.: Με ποιο μοντέλο Jem παίζεις στο video?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Improvisation over ''Take the 'A' train'' chord progression-Jim Machairas
« Απάντηση #2 στις: 13/07/11, 19:04 »
Δεν γνωρίζω από τζαζ θεωρία, δυστυχώς, πάντως στο αυτί μου μου ακούστηκε μια χαρά.
Βλέπω μια "μεταλοκιθάρα" να παίζει τζαζ. Ασυνήθιστο θέαμα, αλλά όχι κατακριτέο :)

Αποσυνδεδεμένος pickaddict09

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
    • myspace homepage
Απ: Improvisation over ''Take the 'A' train'' chord progression-Jim Machairas
« Απάντηση #3 στις: 13/07/11, 20:35 »
@Fourier
  Κατ'αρχήν σ'ευχαριστώ πολύ για την κριτική σου.Σαφώς και έχεις δίκιο στη γενική παρατήρησή σου περί ύφους,καθώς στον αυτοσχεδιασμό χρησιμοποίησα κυρίως (πέρα από τις νότες του ακόρντου) διατονικές & χρωματικές προσεγγίσεις όπως και κάποιες ουδέτερες νότες (κυρίως με πηδήματα),ενώ δεν έκανα καθόλου arpeggios (στα chords ή σε upper structures αυτών).Αυτό έγινε πρώτον γιατί στον metal χώρο από τον οποίο και προέρχομαι αυτό γίνεται συνέχεια(και ήθελα να κάνω κάτι διαφορετικό) και δεύτερον γιατί ήθελα το solo να φέρνει κάπως και στην μελωδία του κομματιού (take the 'A' train),από την οποία πήρα κάποια μοτίβα (ειδικά κάποια πηδήματα σε ουδέτερες νότες ακολουθούμενα από διπλή χρωματική προσέγγιση ή το χαρακτηρηστικό τελείωμα κτλ).Τώρα το ότι κάποια σημεία δεν σου κολλάνε,ίσως να φταίει το γεγονός ότι έβαλα το backing track με τα ακόρντα του κομματιού (χρησιμοποιώντας το band in a box  σε dizzy swing style) στα 165 bpm που μπορεί να είναι γρήγορη(και λίγο πιο rock) ταχύτητα για τα στοιχεία της μελωδίας,τα οποία ήθελα να αναδείξω, η οποία πρέπει να γράφτηκε για πιο αργό tempo....Πάντως σίγουρα  λείπουν φράσεις μεγάλων jazz-άδων οι οποίες θα το έκαναν πιο κοντά στο ύφος καθώς είμαι καινούριος στο χώρο και έχω πολλά να μελετήσω ακόμα....btw είναι η Jem 555 Bk (όχι η ακριβή)....

@Βραζίλης
  Το ακόμα πιο ασυνήθιστο θέαμα ίσως να είναι οι καμπίνες από πίσω με τη κιθάρα να προσπαθεί να παίξει jazz.....Δυστυχώς δεν μπορούσα να σκεφτώ καλύτερο background.....


Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Improvisation over ''Take the 'A' train'' chord progression-Jim Machairas
« Απάντηση #4 στις: 14/07/11, 00:57 »
Τώρα   το ότι κάποια σημεία δεν σου κολλάνε,ίσως να φταίει το γεγονός ότι   έβαλα το backing track με τα ακόρντα του κομματιού (χρησιμοποιώντας το   band in a box  σε dizzy swing style) στα 165 bpm που μπορεί να είναι   γρήγορη(και λίγο πιο rock) ταχύτητα για τα στοιχεία της μελωδίας,τα   οποία ήθελα να αναδείξω, η οποία πρέπει να γράφτηκε για πιο αργό   tempo....



Υπάρχουν πολύ πιο γρήγορες jazz versions του κομματιού απο την δική σου, όπως αυτή η καταπληκτική για παράδειγμα...



...αλλά και ο Ellington το έπαιζε περίπου στην ταχύτητα που το παίζεις κι εσυ... 










Just play the damn thing!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
8668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/03, 19:39
από ΠΕΡΙΚΛΗΣ
57 Απαντήσεις
17943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/05, 14:27
από Panos1984
4 Απαντήσεις
2697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/07, 14:02
από Fretwork
1 Απαντήσεις
2447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/09, 11:11
από Symeon
2 Απαντήσεις
2562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/11, 14:29
από pickaddict09
4 Απαντήσεις
5755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/11, 15:54
από Harpwood
5 Απαντήσεις
2608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/11, 18:15
από pickaddict09
10 Απαντήσεις
3265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/12, 18:50
από pickaddict09
0 Απαντήσεις
1568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/12, 13:44
από pickaddict09
0 Απαντήσεις
2300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/13, 04:41
από pickaddict09