Αποστολέας Θέμα: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€  (Αναγνώστηκε 28069 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Καλησπέρα,
Έχω σκοπό να αγοράσω μια ακουστική κιθάρα γύρω στα 2000€. Παίζω 2,5 και παραπάνω χρόνια. Τώρα έχω αυτήν και θέλω να αλλάξω γιατί πλέον ο ήχος της μου φαίνεται πολύ φτωχός. Θέλω να κινηθώ μεταξύ Gibson και Μartin, αλλά κυρίως Martin. Παρόλα αυτά δεν ξέρω τι χαρακτηριστικά να κοιτάξω, ειδικά στη Martin που γίνεται ο χαμός από σειρές, μεγέθη κλπ. Εγώ σε live δεν παίζω, και γι' αυτό επέλεξα να αγοράσω ακουστική αυτή τη φορά. Τη θέλω για χρήση στο σπίτι και άντε για τίποτα διακοπές να τη μεταφέρω και να παίζω με τους φίλους μου. Τα μουσικά στυλ που παίζω είναι αυτά του Neil Young καθώς και των Πυξ Λαξ.
Δεν είμαι σίγουρος να διαλέξω μεταξύ dreadnought και jumbo-δεν έχω καταλάβει τόσο καλά τις διαφορές τους. Ξύλα επίσης θέλω βοήθεια αλλά ίσως να χτυπήσω top sitka spruce και back & sides indian rosewood, χωρίς αυτό όμως να είναι σίγουρο. Έχω τσεκάρει από Martin την D28 και από Gibson την Songwriter deluxe studio, ενδεικτικά. Εσείς τι έχετε να προτείνετε; Μπορείτε να με βοηθήσετε με τα θέματα των dreadnought/jumbo και αυτό των ξύλων;

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #1 στις: 02/01/12, 03:35 »
Καλησπέρα φίλε,
ήμουν στο ίδιο τριπάκι πριν 3 χρόνια περίπου και έκανα ψαχτική για πάνω από  μήνες (για να καταλλήξω τελικά σε αυτήν). Η τιμή της ήταν τότε στα 2700 ευρώ. Το λέω για να μπορείς να συγκρίνεις κάποια features (αν και ηλεκτρακουστική) που θα γράψω πιο κάρω. Κατ'αρχήν να αναφέρω οτι είμαι κατ-ενθουσιασμένος με την συγκεκριμένη κιθάρα.

Η συγκεκριμένη λοιπόν είναι dreadnaught με cutaway. Μερικοί υποστηρίζουν οτι οι dread είναι καλύτερες σε strumming και flat-picking ενώ οι Jumbo είναι καλύτερες σε fingerstyle/jazz ύφος. Σίγουρα οι Jumbo καλύπτουν πιο χαμηλές συχνότητες οπότε θα χαρακτήριζες τον ήχο πιο "γεμάτο", χωρίς να είναι απαραίτητο όμως αφού αυτό εξαρτάται και από ξύλα, χορδές κτλ. Επίσης οι Jumbo έχοντας πιο μεγάλο σκάφος μερικές φορές παράγουν δυνατότερο ήχο (πάλι εξαρτάται και από χορδές και ξύλα όμως!). Από την άλλη τις dread θα τις χαρακτήριζες πίο ευέλικτες μιας και ανταποκρίνονται και σε ρυθμικές και σε πιο σολιστικές απαιτήσεις.

Γενικά οι dread εχουν sitka spruce (ή cedar) top και rosewood ή mahogany. Το cedar τήνει να δίνει πιο ζεστό ήχο (ως πιο μαλακό ξύλο). Για τα πίσω/πλαϊνά, το mahogany δίνει επίσης ζεστό ήχο αλλά είναι πιο βαρύ από το rosewood πχ που είναι πιο ελαφρύ αλλά έχει πιο οξύ ήχο. Εκτός λοιπόν από το μέγεθος/σχήμα, παίζουν μεγάλο ρόλο και τα ξύλα. Στις Jumbo κάποιες φορές θα συναντήσεις και maple.

Προσωπικά μου αρέσει ο ζυγισμένος ήχος. Γι αυτό και απέκλεισα Taylor και Gibson που έχουν μια τάση να τονίζουν τα πρίμα (στα αυτιά μου τουλάχιστον - καθάρα υποκειμενικό - για να μην πέσουν να με φάνε!).

Η D28 που προτείνεις είναι μία φανταστική κιθάρα. Εχω παίξει με αυτήν και σε αυτό το ύφος/ξύλα κτλ κινείται και η OMC που έχω. Εχει πολύ γεμάτο και balanced ήχο και πολύ γεμάτες μεσαίες. Από την άλλη στη Gibson δεν μου άρεσε το οτι τόνιζε σχετικά τα καντίνια. Ξαναλέω αυστηρά προσωπικό άκουσμα και προτίμηση αυτό!

Θα σου πρότεινα να κάνεις μια βόλτα σε μαγαζιά και να δοκιμάσεις επιτόπου όργανα. Σε αυτή την κατηγορία δεν θεωρώ οτι έχεις αμέτρητες επιλογές, παρόλα αυτά τα χρήματα είναι αρκετά για επιπόλεη κίνηση.

Μία λίγο πιο οικονομική λύση είναι και αυτή. Υστερεί όμως στην ταστιέρα (δεν έχει έβενο που τον θεωρώ MUST για αυτή την κατηγορία).

Ελπίζω να βοήθησα  :)
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #2 στις: 02/01/12, 15:18 »
δεν έχετε πρόβλημα να κουβαλάτε κιθάρες των 2000+ ευρώ σε διακοπές με φίλους δλδ παραλίες κτλ? ? ? ? ? ?

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #3 στις: 02/01/12, 15:31 »
δεν έχετε πρόβλημα να κουβαλάτε κιθάρες των 2000+ ευρώ σε διακοπές με φίλους δλδ παραλίες κτλ? ? ? ? ? ?
Φίλε μου, δεν ξέρω για τους άλλους αλλά εγώ γενικά είμαι της άποψης ότι άμα είναι να πάρεις κάτι καλό και να το κρατάς αποστειρωμένο κάπου και να το κοιτάς, μην το πάρεις καθόλου. Καλό είναι σίγουρα να προσέχεις τα πράγματά σου, και πίστεψέ με είμαι αυτής της νοοτροπίας, αλλά πρέπει να "ζήσεις" κιόλας. Πόσες φορές θα σου τύχει να την βγάλεις την κιθάρα έξω από το σπίτι (δεν μιλάω για live); Είναι σαν αυτή τη νοοτροπία που έχουν κάποιες οικογένειες να έχουν ένα ολόκληρο έπιπλο με τζαμαρία, που πιάνει το μισό σαλόνι, με γυαλικά και ακριβά σκεύη, τα οποία δεν τα πειράζει ποτέ κανείς, ούτε τα χρησιμοποιεί...απλώς...τα έχει.

Αποσυνδεδεμένος agrammatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #4 στις: 02/01/12, 15:54 »
δεν έχετε πρόβλημα να κουβαλάτε κιθάρες των 2000+ ευρώ σε διακοπές με φίλους δλδ παραλίες κτλ? ? ? ? ? ?
Φίλε μου, δεν ξέρω για τους άλλους αλλά εγώ γενικά είμαι της άποψης ότι άμα είναι να πάρεις κάτι καλό και να το κρατάς αποστειρωμένο κάπου και να το κοιτάς, μην το πάρεις καθόλου. Καλό είναι σίγουρα να προσέχεις τα πράγματά σου, και πίστεψέ με είμαι αυτής της νοοτροπίας, αλλά πρέπει να "ζήσεις" κιόλας. Πόσες φορές θα σου τύχει να την βγάλεις την κιθάρα έξω από το σπίτι (δεν μιλάω για live); Είναι σαν αυτή τη νοοτροπία που έχουν κάποιες οικογένειες να έχουν ένα ολόκληρο έπιπλο με τζαμαρία, που πιάνει το μισό σαλόνι, με γυαλικά και ακριβά σκεύη, τα οποία δεν τα πειράζει ποτέ κανείς, ούτε τα χρησιμοποιεί...απλώς...τα έχει.


Συμφωνώ με 1000, αρκεί να μην ρισκάρεις αρκετά, όπως σε ένα beach party όπου πολλά μπορούν να συμβούν. Αλλα εννοείται ότι θα πας να παίξεις σε κάποιο live ή σε κάποιο σπίτι παρέας με το καλό σου το όργανο. Μια ζωή έχουμε, ας την γλεντήσουμε και ας τη γουστάρουμε όσο πιο πολύ μπορούμε.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #5 στις: 02/01/12, 16:05 »
είμαι στη δουλειά και δεν μπορώ να συντάξω μια ανθρώπινη απάντηση..
αλλά αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν θα έπαιρνα μια τόσο ακριβή κιθάρα για σίγουρη φθορά...καθαρά προσωπική εκτίμηση....
θα ταν ωραία να ένιωθα άνετος να έβλεπα μια κιθάρα των 2000Ε με γρατζουνιές και σκασίματα αλλά το βλέπω δύσκολο :P

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #6 στις: 02/01/12, 16:18 »


Δεν πειράζει, αυτά είναι προσωπικές απόψεις και είναι σεβαστές.


Συμφωνώ με 1000, αρκεί να μην ρισκάρεις αρκετά, όπως σε ένα beach party όπου πολλά μπορούν να συμβούν. Αλλα εννοείται ότι θα πας να παίξεις σε κάποιο live ή σε κάποιο σπίτι παρέας με το καλό σου το όργανο. Μια ζωή έχουμε, ας την γλεντήσουμε και ας τη γουστάρουμε όσο πιο πολύ μπορούμε.

+1 8)
Μερικοί υποστηρίζουν οτι οι dread είναι καλύτερες σε strumming και flat-picking ενώ οι Jumbo είναι καλύτερες σε fingerstyle/jazz ύφος.

[size=78%]Ναι, ξέχασα να το αναφέρω, δεν παίζω με δάχτυλα, προτιμώ strumming.[/size]



Από την άλλη τις dread θα τις χαρακτήριζες πίο ευέλικτες μιας και ανταποκρίνονται και σε ρυθμικές και σε πιο σολιστικές απαιτήσεις.

Και αυτό ξέχασα να το αναφέρω, δεν πολυσολάρω στην ακουστική μου.



Προσωπικά μου αρέσει ο ζυγισμένος ήχος. Γι αυτό και απέκλεισα Taylor και Gibson που έχουν μια τάση να τονίζουν τα πρίμα (στα αυτιά μου τουλάχιστον - καθάρα υποκειμενικό - για να μην πέσουν να με φάνε!).

Πάντα θαύμαζα εκτός από τον ήχο του Neil Young και αυτόν των Nickelback, όπως ακούγεται
εδώ
με το που ξεκινάει. (δεν ξέρω αν έχουν εφέ)


 
Θα σου πρότεινα να κάνεις μια βόλτα σε μαγαζιά και να δοκιμάσεις επιτόπου όργανα. Σε αυτή την κατηγορία δεν θεωρώ οτι έχεις αμέτρητες επιλογές, παρόλα αυτά τα χρήματα είναι αρκετά για επιπόλεη κίνηση.
 
Συμφωνώ απολύτως μαζί σου, αλλά έχω πάει σε πάρα πάρα πολλά μαγαζιά μουσικής στην Αθήνα και συνολικά έχω βρει μόνο μία :o :o  Martin και κάνα δυο Gibson. Αυτό το θεωρώ πολύ αρνητικό και δεν ξέρω τι να κάνω


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #7 στις: 02/01/12, 16:22 »
για Gibson στη Bon Studio δοκίμασες? είναι ο κεντρικός αντιπρόσωπος και λογικά θα έχει κάτι παραπάνω....

τώρα για Martin....στο site τους έχουν αυτό:

GREECE   Soto Onstage Studio Sound   Alimos   30-210-995-5842

αλλά δεν το χω ξανακούσει.....κάνε ένα τηλέφωνο

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #8 στις: 02/01/12, 16:26 »
Ναι, στο Bon Studio έχω πάει αλλά δεν ήταν και πολύ εξυπηρετικοί. Πιο πολύ είναι για delovery αυτοί απ' ό,τι μας είπε ο υπάλληλος. Τώρα γι' αυτό στον Άλιμο το είχα ξαναδεί αλλά δεν μου πολυγέμισε το μάτι. Αλλά δίκιο έχεις, θα πάω μια βόλτα να τσεκάρω. (αφού τους πάρω τηλέφωνο πρώτα)

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #9 στις: 02/01/12, 18:25 »
Δυστυχώς αυτό είναι ένα πρόβλημα που θα γίνει εντονότερο στις δύσκολες μέρες μας. Ο μαγαζάτορας δύσκολα πέρνει το "ρίσκο" να εισάγει πολλά ακριβά κομμάτια. Το αν είναι σωστό ή λάθος πάει για άλλο topic ;)

Προσπάθησε να ρωτήσεις και σε άλλα μουσικομάγαζα για κομμάτια που υπάρχουν και εκτός αντιπροσωπίας.
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #10 στις: 02/01/12, 20:25 »
Πάντα θαύμαζα εκτός από τον ήχο του Neil Young και αυτόν των Nickelback, όπως ακούγεται εδώ με το που ξεκινάει. (δεν ξέρω αν έχουν εφέ)

Να προσθέσω και το intro της ακουστικής κιθάρας στο fade to black, όπως αυτό έχει ηχογραφηθεί για το black album, ως ένα από τα παραδείγματα προς μίμηση για μένα. Το θεωρώ εκπληκτικό-αριστούργημα! Αλλά και πάλι δεν ξέρω τι εφέ έχουν χρησιμοποιηθεί. Σε τι κιθάρα έχει παιχτεί αυτό το κομμάτι;

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #11 στις: 02/01/12, 21:26 »
Πάντα θαύμαζα εκτός από τον ήχο του Neil Young και αυτόν των Nickelback, όπως ακούγεται εδώ με το που ξεκινάει. (δεν ξέρω αν έχουν εφέ)

Να προσθέσω και το intro της ακουστικής κιθάρας στο fade to black, όπως αυτό έχει ηχογραφηθεί για το black album, ως ένα από τα παραδείγματα προς μίμηση για μένα. Το θεωρώ εκπληκτικό-αριστούργημα! Αλλά και πάλι δεν ξέρω τι εφέ έχουν χρησιμοποιηθεί. Σε τι κιθάρα έχει παιχτεί αυτό το κομμάτι;
Δεν το επαιξε με ακουστικη,αλλα με την esp exporer νομιζω
« Τελευταία τροποποίηση: 02/01/12, 21:29 από noe13 »

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #12 στις: 02/01/12, 22:31 »
Πάντα θαύμαζα εκτός από τον ήχο του Neil Young και αυτόν των Nickelback, όπως ακούγεται εδώ με το που ξεκινάει. (δεν ξέρω αν έχουν εφέ)



Ο ήχος στο βίντεο είναι ήχος ηλεκτροακουστικής, δεν υπάρχει κανένα μικρόφωνο μπροστά απο τις κιθάρες.
Τι στο καλό σ'αρέσει απο αυτό το "ζίγκι-ζίγκι"!  ;D


Στα ακουστικά έγχορδα μόνο με μικρόφωνο γίνεται το σωστό capturing, έτσι ώστε ν'ακούς πραγματικά το όργανο.


Κάτι σαν κι αυτό πχ...  [size=78%]
[/size]
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #13 στις: 03/01/12, 00:47 »
Ο ήχος στο βίντεο είναι ήχος ηλεκτροακουστικής, δεν υπάρχει κανένα μικρόφωνο μπροστά απο τις κιθάρες.
Τι στο καλό σ'αρέσει απο αυτό το "ζίγκι-ζίγκι"!  ;D
Αχαχαχαχα!! Ζίγκι ζίγκι λέει!
Ναι, δεν ξέρω, μ' αρέσει αυτός ο...αστραφτερός ήχος. Τι κιθάρα είναι αυτή, γιατί έψαξα αλλά δεν βρήκα

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #14 στις: 03/01/12, 11:07 »
Μα καλά, δεν βλέπεις στο βίντεο ότι ο ένας κιθαρίστας έχει mute-άρει το ηχείο της κιθάρας του με λαστιχένιο καπάκι?  ;)
Απλά τους ενδιαφέρει ο μαγνήτης να πιάνει τις δονήσεις των χορδών, ο πραγματικός ήχος όμως μιάς ακουστικής βγαίνει απο το ηχείο της.
Αν όντως την βρίσκεις με τον piezo ήχο, μη δώσεις 2 χιλιάρικα για ακουστική κιθάρα.

Γνώμη μου...
Save yourself some money και πάρε πχ μια ωραία ηλεκτροακουστική takamine σαν κι αυτή  www.thomann.de/gr/takamine_ef340sc_gn.htm
(Άκου και τα sound samples της σελίδας, δείχνουν την διαφορά του ακουστικού vs ηλεκτρακουστικού ήχου)

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #15 στις: 03/01/12, 11:19 »
Καλησπέρα,
Έχω σκοπό να αγοράσω μια ακουστική κιθάρα γύρω στα 2000€. Παίζω 2,5 και παραπάνω χρόνια. Τώρα έχω αυτήν και θέλω να αλλάξω γιατί πλέον ο ήχος της μου φαίνεται πολύ φτωχός. Θέλω να κινηθώ μεταξύ Gibson και Μartin, αλλά κυρίως Martin.

Eάν επιμένεις και στο ήχο Gibson, δοκίμασε αυτή τη χειροποίητη (εάν είσαι Αθήνα)...με μοναδική ποιότητα κατασκευής και κυρίως στα λεφτά που θέλεις να δώσεις
http://www.jokerguitars.gr/jumbo.html


Αν όντως την βρίσκεις με τον piezo ήχο, μη δώσεις 2 χιλιάρικα για ακουστική κιθάρα.

Σωστά... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/12, 11:24 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #16 στις: 03/01/12, 12:04 »
Μα καλά, δεν βλέπεις στο βίντεο ότι ο ένας κιθαρίστας έχει mute-άρει το ηχείο της κιθάρας του με λαστιχένιο καπάκι?  ;)
Μα εμένα μου αρέσει ο ήχος που βγάζει η κιθάρα του τραγουδιστή και όχι αυτουνού με το καπάκι



Απλά τους ενδιαφέρει ο μαγνήτης να πιάνει τις δονήσεις των χορδών, ο πραγματικός ήχος όμως μιάς ακουστικής βγαίνει απο το ηχείο της.
Αν όντως την βρίσκεις με τον piezo ήχο, μη δώσεις 2 χιλιάρικα για ακουστική κιθάρα.
Γνώμη μου...
Πάντως ηλεκτροακουστική δεν θέλω γιατί ούτε θέλω να μπαίνω στη διαδικασία αγοράς ενισχυτή για ακουστική και γενικά να μην έχω την έγνοια των μαγνητών και των ηλεκτρονικών. (αν και ένα ενσωματωμένο κουρδιστήρι θα με βόλευε!  ;D )



...δείχνουν την διαφορά του ακουστικού vs ηλεκτρακουστικού ήχου)

Αυτή η διαφορά έχει να κάνει με τον ενισχυτή που συνδέεις την ηλεκτροακουστική, ή με τον κανονικό ήχο της κιθάρας; Γιατί απ' όσο έχω ακούσει, η διαφορά ακουστικής - ηλ/ακουστικής είναι ότι η δεύτερη μπορεί απλώς να συνδεθεί σε ενισχυτή. (και ντάξει, και το κόψιμο που μειώνει λίγο τον φυσικό της ήχο - ένας από τους λόγους που θέλω ακουστική αυτήν την φορά)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #17 στις: 03/01/12, 12:38 »

απ' όσο έχω ακούσει, η διαφορά ακουστικής - ηλ/ακουστικής είναι ότι η δεύτερη μπορεί απλώς να συνδεθεί σε ενισχυτή. (και ντάξει, και το κόψιμο που μειώνει λίγο τον φυσικό της ήχο - ένας από τους λόγους που θέλω ακουστική αυτήν την φορά)



Γι'αυτό λοιπόν κι εγω σου είπα άκου και σύγκρινε (στην σελίδα της takamine) τον ακουστικό (μέσω μικροφώνου) και τον ενισχυμένο με pick up ήχο της ίδιας κιθάρας για να πάρεις μια ιδέα για την τεράστια διαφορά.


Όταν όμως μας βάζεις ένα βίντεο με ηλεκτρακουστικό ήχο και μας λες "να, αυτό μου αρέσει γιατί είναι...αστραφτερός ήχος!" τι θέλεις μετά να σου προτείνουμε εμείς? ;)




Μα καλά, δεν βλέπεις στο βίντεο ότι ο ένας κιθαρίστας έχει mute-άρει το ηχείο της κιθάρας του με λαστιχένιο καπάκι?  ;)

Μα εμένα μου αρέσει ο ήχος που βγάζει η κιθάρα του τραγουδιστή και όχι αυτουνού με το καπάκι



Α, οκ.
Εδω δηλαδή σου αρέσει ο ήχος του άλλου και όχι του τραγουδιστή?... ::)   [size=78%]
[/size]
Ας σοβαρευτούμε... ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #18 στις: 03/01/12, 14:49 »
Γι'αυτό λοιπόν κι εγω σου είπα άκου και σύγκρινε (στην σελίδα της takamine) τον ακουστικό (μέσω μικροφώνου) και τον ενισχυμένο με pick up ήχο της ίδιας κιθάρας για να πάρεις μια ιδέα για την τεράστια διαφορά.

Τώρα νομίζω κατάλαβα τι να πατήσω...μόνο που πάτησα στη σελίδα του thomann και όχι στης takamine. Όντως είναι καλύτερος ο natural ήχος της κάθε κιθάρας που κοίταξα από αυτόν του ενισχυτή. Φαντάζομαι ότι μου αρέσουν τα κομμάτια που σας έδειξα γιατί μάλλον δεν έχω την ευκαιρία να τα συγκρίνω με τα ίδια χωρίς ενισχυτή, έτσι;
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/12, 16:34 από glambrakop »

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #19 στις: 03/01/12, 17:28 »
Νομίζω πως έχεις μπερεδευτεί λιγάκι. Αφού δεν ξέρεις ακόμη τί ακριβώς θέλεις, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις εναλλακτικές για διάφορες κιθάρες και το τί προσφέρει η καθεμία. Ετσι θα δεις τις εναλλακτικές και μετά θα μπορείς να επιλέξεις τί ακριβώς σου ταιριάζει.

Κάνοντας το αγγελάκι  0:) , θα πρότεινα να "τρενάρεις" λίγο την αγορά, μέχρι να ξέρεις ακριβώς τί θέλεις. Είναι πολλά τα χρήματα για να μετανιώσεις μετά.

"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #20 στις: 03/01/12, 19:15 »
Κανείς δεν είπε ότι βιάζομαι...ένα σχεδιασμό κάνω. Και γι' αυτό ρωτάω, για να ξεκαθαρίσω στον εαυτό μου τι είναι ακριβώς αυτό που τελικά θέλω. Η παλιά κιθάρα μου, jumbo είναι, έτσι;

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #21 στις: 03/01/12, 20:05 »
Η κιθάρα σου περιγράφεται ως ΤΗΙΝ medium jumbo, που σημαίνει ότι το ηχείο της είναι αρκετά πιο μικρό. (Άρα και ο ακουστικός της ήχος "μικρότερος")


Αυτή είναι μιά "κανονική" σε μέγεθος jumbo..



Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #22 στις: 03/01/12, 20:56 »
Εγω αν ηταν να δωσω τοσα λεφτα θα πηγαινα για Taylor με κλειστα τα ματια! Εχω δοκιμασει και δεν εχω κανενα μα κανενα παραπονο.

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #23 στις: 04/01/12, 13:32 »
Ίσως να ακουστεί λάθος αυτό, αλλά επειδή θα δώσω τόσα λεφτά, θα ήθελα αποκλειστικά να ασχοληθώ με Martin, που είναι η παλαιότερη εταιρία κατασκευής ακουστικών κιθάρων, και άντε και Gibson. Eίναι ίσως θέμα ονόματος και αίσθησης ότι..., ξέρεις, παίζω Martin ρε παιδί μου. Τη συμπαθώ κιόλας λόγω αγαπημένων καλλιτεχνών.

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #24 στις: 04/01/12, 15:34 »
Ναι σε καταλαβαινω απολυτα εχω και εγω τετοια κολληματα...Αφου ειναι ετσι λοιπον παρε αυτην που γουσταρεις περισσοτερο απ'ολα... Ετσι κι αλλιως σε τετοιες κατηγοριας δεν θα ακουσεις διαφορα καποια σπουδαια διαφορα στον ηχο της κιθαρας των 2000 ή των 1800 ευρω...το θεμα ειναι να σε βολευει...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/03, 18:25
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
7 Απαντήσεις
6938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/05, 13:03
από ερεβος
5 Απαντήσεις
4389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/11, 15:57
από groovymood
2 Απαντήσεις
2393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/11, 15:26
από soma1
10 Απαντήσεις
7339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/11, 20:37
από karhar
8 Απαντήσεις
4322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/12, 13:55
από T@sos
5 Απαντήσεις
11091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/13, 09:55
από naikmama
2 Απαντήσεις
3035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/15, 22:07
από marley78
5 Απαντήσεις
7172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/15, 16:20
από kingjulio
8 Απαντήσεις
4597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/16, 11:51
από Απόλλων