Αποστολέας Θέμα: Watermelon Man  (Αναγνώστηκε 4580 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Watermelon Man
« στις: 15/10/17, 00:51 »
Ας εκτεθώ κι εγώ στ' αυτιά των συναγωνιστών χορδοκρουστών  ;D
https://soundcloud.com/bit-collector-102261814/watermellon-man
Με το μαχαίρι...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/10/17, 15:30 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Watermellon Man
« Απάντηση #1 στις: 15/10/17, 08:47 »
 Το κομματάκι είναι πολύ καλό! Το άκουσα 3 φορές στην σειρά και σε κάθε μια έβρισκα καινούριες λεπτομέρειες-περάσματα στα σόλο και όχι μόνο...Εύγε!  Για να διυλίσουμε τον κώνωπα τώρα και κατά τα Δικά Μου Γούστα...το panning μού ακούστηκε πολύ ακραίο, ίσως το track της αριστερής ρυθμικής μπορούσες να το κάνεις duplicate και να το βάλεις να ακούγεται πιο χαμηλότερα και στα δεξιά. Από το 2:37 και μέχρι το 3:12 η lead και η rythm ακούγονται μαζί στα αριστερά αφήνοντας το δεξί κανάλι σχεδόν "ορφανό"....αυτό που σού'λεγα....! Με "ενόχλησε" :P  και το υπερβολικό reverb στην rythm όπως και στις μεσαίες lead στα 2:00 μέχρι τα 3:50 λεπτά. Στην αρχή η lead, με το main riff, όπως και στο τέλος μάλλον ακούγετε πάνω από το όλο... Και για τέλος, τα τύμπανα (περισσότερο τα γυρίσματα) δεν έχουν μια κάποια συνοχή σε κάποια σημεία, δεν λέω ότι είναι λάθος, απλώς σαν να είναι διαφορετικά variation.                      Πάντως, μετά λύπης μου, πρέπει να ομολογήσω ότι είσαι καλύτερος κιθαρίστας από 'μένα.... :-X

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Watermellon Man
« Απάντηση #2 στις: 15/10/17, 10:39 »
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου να το ακούσεις και να σχολιάσεις.
Και 3 φορές στη σειρά μάλιστα! Έχουμε σκληροτράχηλα αυτιά, ε;  ;D
Για τη μίξη και τα τύμπανα έχεις  δίκιο... και λίγα λες. Ίσως καταπιαστώ κάποια στιγμή να σουλουπώσω ό,τι μπορώ.

Για το τελευταίο που λες, ακούγοντας τα δικά σου κομμάτια θα ορκιζόμουν για το αντίθετο! Μόνο που έπαψα να χαλιέμαι με τέτοιου είδους διαπιστώσεις. Μετά από κοντά 40 χρόνια συμβιβάστηκα πλέον με την ιδέα ότι κιθαρίστας ούτε έγινα ούτε πρόκειται να γίνω...  :'( ;D

 

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Watermellon Man
« Απάντηση #3 στις: 15/10/17, 10:47 »
  Μόνο που έπαψα να χαλιέμαι με τέτοιου είδους διαπιστώσεις. Μετά από κοντά 40 χρόνια συμβιβάστηκα πλέον με την ιδέα ότι κιθαρίστας ούτε έγινα ούτε πρόκειται να γίνω...  :'( ;D 
  Είμαστε αδελφές ψυχές.... ;) :D ;D

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Watermellon Man
« Απάντηση #4 στις: 15/10/17, 11:21 »
Και εμένα μου άρεσε πολύ το κομάτι!

με τι κιθάρα παίζεις bitcollector? για δώσε info...


Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Watermellon Man
« Απάντηση #5 στις: 15/10/17, 12:54 »
 Μάλλον η μάρκα αρχίζει από F και τελειώνει σε  R....και φυσικά εννοείτε με μονοπήνιους.. ;)

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Watermellon Man
« Απάντηση #6 στις: 15/10/17, 12:59 »
Μάλλον η μάρκα αρχίζει από F και τελειώνει σε  R....και φυσικά εννοείτε με μονοπήνιους.. ;)

η παλιά μου Aria Strat , sunburst rosewood, miniH/miniH/miniH  είναι στην πορεία προς την πλήρη μεταμόρφωση -> maple μπράτσο/ταστιέρα, άσπρο aged white σώμα, και νέο aged white pickguard το οποίο έχω ήδη φτιάξει με τους παλιούς της μαμίσιους μονούς μαγνήτες εποχής 1984...
Υστερα απο δεκαετίες αποκλειστικά με humbuckers (οι άλλες μου 4 ηλεκτρικές είναι με HB) επιτέλους θα έχω και μια γνήσια SC... την πρώτη μου...

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Watermelon Man
« Απάντηση #7 στις: 15/10/17, 20:16 »
@panixgr ευχαριστώ!

Η κιθάρα είναι στρατοειδές (μακάρι να ήταν Fender) που μόνο στο σχήμα είναι στρατ μου φαίνεται!

Την εποχή που το έγραψα είχε SSL1 SSL2 και έναν παλιό Lace Sensor Gold (18.500 δρχ, κάπου αρχές 90's, έχω ακόμα το κουτί  ;D ). Το θέμα είναι ότι η κιθάρα δεν έχει αυτόν τον καραστράτ ήχο, το χαρακτηριστικό κουάκ της στρατ. Κι ο λόγος κατά τη γνώμη μου είναι επειδή το σώμα είναι ή βαρύ ash ή maple (τα 4,3 κ. είναι μάλλον πολλά και αποκλείουν το alder). Κλίνω περισσότερο προς το δεύτερο, μιας και είναι υπορβολικά πρίμος ο ήχος. Τη δοκίμασα και με άλλο μανίκι (rosewood) αλλά και πάλι δεν υπήρχε θεαματική αλλαγή. Αν δεν κάνω λάθος στο κομμάτι το άλλο μανίκι φοράει. Σήμερα την έχω με το αρχικό, μονοκόμματο maple. Κι εξακολουθεί να μη μου αρέσει...  >:D
« Τελευταία τροποποίηση: 15/10/17, 20:18 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Watermelon Man
« Απάντηση #8 στις: 15/10/17, 20:30 »
@panixgr ευχαριστώ!

Η κιθάρα είναι στρατοειδές (μακάρι να ήταν Fender) που μόνο στο σχήμα είναι στρατ μου φαίνεται!

Την εποχή που το έγραψα είχε SSL1 SSL2 και έναν παλιό Lace Sensor Gold (18.500 δρχ, κάπου αρχές 90's, έχω ακόμα το κουτί  ;D ). Το θέμα είναι ότι η κιθάρα δεν έχει αυτόν τον καραστράτ ήχο, το χαρακτηριστικό κουάκ της στρατ. Κι ο λόγος κατά τη γνώμη μου είναι επειδή το σώμα είναι ή βαρύ ash ή maple (τα 4,3 κ. είναι μάλλον πολλά και αποκλείουν το alder). Κλίνω περισσότερο προς το δεύτερο, μιας και είναι υπορβολικά πρίμος ο ήχος. Τη δοκίμασα και με άλλο μανίκι (rosewood) αλλά και πάλι δεν υπήρχε θεαματική αλλαγή. Αν δεν κάνω λάθος στο κομμάτι το άλλο μανίκι φοράει. Σήμερα την έχω με το αρχικό, μονοκόμματο maple. Κι εξακολουθεί να μη μου αρέσει...  >:D

τι να κάνεις ο δαίμων του GAS δεν κανει διακρίσεις  :)


πλάκα πλάκα διαβάζοντας τις ιστορίες σας μου ήρθε η ιδεα.. ρε δεν κανουμε ενα κλαμπ συνταξιούχων?
 

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Watermelon Man
« Απάντηση #9 στις: 15/10/17, 20:39 »
πλάκα πλάκα διαβάζοντας τις ιστορίες σας μου ήρθε η ιδεα.. ρε δεν κανουμε ενα κλαμπ συνταξιούχων?
 
  Για τον εαυτό σου μίλα.... ::)   Εγώ είμαι μόνο πενήντα.. 8) ;D ;D ;D ...με όλα μου τα μαλλιά (εντάξει λίιιγο γκρίζα είναι αλλά υπάρχουν βαφές γι'αυτό ::) :-X ), σχεδόν χωρίς μπάκα και ακμαίος εκεί που πρέπει... ;) :D

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Watermelon Man
« Απάντηση #10 στις: 15/10/17, 21:13 »
  Για τον εαυτό σου μίλα.... ::)   Εγώ είμαι μόνο πενήντα.. 8) ;D ;D ;D ...με όλα μου τα μαλλιά (εντάξει λίιιγο γκρίζα είναι αλλά υπάρχουν βαφές γι'αυτό ::) :-X ), σχεδόν χωρίς μπάκα και ακμαίος εκεί που πρέπει... ;) :D

thrasher/rocker είναι σαν να λές ποδοσφαιριστής... δηλ max 35... απο κει και μετά δίνουμε την σκυτάλη στις νέες γεννεές, γινόμαστε προπονητές, δάσκαλοι, συνταξιούχοι thrashers που πάμε τα παιδάκια που λέει ο λόγος μπάσκετ και ταε κβο ντο και μέσα πάιζει SOAD η CD-ιέρα, κτλ . Και εγώ χτυπαω τα 10 χλμ σε καλούτσικο χρόνο (κάτω απο 50min), ζυγίζομαι κάθε μέρα, τα βραδυνά μπυρόνια κομμένα, το πρωί τρεφόμαστε με χυλούς, κτλ... αλλά η ουσία παραμένει.... είμαστε βοηθητικός παράγοντας στην νέα γενιά που αναδύεται, δεν οδηγούμε εμείς την ζωή πλέον. Συνειδητά πράγματα ... Υπο αυτό το πρίσμα το πέταξα...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/10/17, 21:15 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Watermelon Man
« Απάντηση #11 στις: 15/10/17, 21:18 »
thrasher/rocker είναι σαν να λές ποδοσφαιριστής... δηλ max 35... απο κει και μετά δίνουμε την σκυτάλη στις νέες γεννεές, γινόμαστε προπονητές, δάσκαλοι, συνταξιούχοι thrashers που πάμε τα εγγονάκια που λέει ο λόγος μπάσκετ και ταε κβο ντο, κτλ . Και εγώ χτυπαω τα 10 χλμ σε καλούτσικο χρόνο, ζυγίζομαι κάθε μέρα, τα βραδυνά μπυρόνια κομμένα, το πρωί τρεφόμαστε με χυλούς, κτλ... αλλά η ουσία παραμένει.... είμαστε βοηθητικός παράγοντας στην νέα γενιά που αναδύεται, δεν οδηγούμε εμείς την ζωή πλέον. Συνειδητά πράγματα ... Υπο αυτό το πρίσμα το πέταξα...
  Ναι βρε...πλάκα έκανα! Συμφωνώ σε όλα, εκτός τα 10 χλμ, τους πρωινούς χυλούς (μόνο καφέ..) και τα βραδυνά μπυρόνια..... ;)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Watermelon Man
« Απάντηση #12 στις: 16/10/17, 12:32 »
Μου άρεσε πάρα πολύ, είναι μια κιθαριστική πανδαισία! Ευχαριστήθηκα τον απαλό ήχο χωρίς πολλές αγριάδες, και τις ψαγμένες μελωδίες στα σόλα. Είναι βέβαια και το κομμάτι ένα από τα διάσημα πολύ ρυθμικά και groovy κομμάτια του είδους, πολύ καλή επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Watermelon Man
« Απάντηση #13 στις: 16/10/17, 18:49 »
@Βραζίλης
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια... να 'σαι καλά.