Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 667558 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #250 στις: 28/11/06, 20:04 »
Δηλαδη οταν λες "Παμε να σφαξουμε τους κακους γειτονες μας", εσυ τι υποννοεις? Να τους πεταμε στιλετα απο τα 500Km και να προσπαθουμε να τους πετυχουμε, λεγοντας συγχρονως πως δεν περναμε τα συνορα μας, αρα δεν κανουμε επεκτατικο πολεμο..
Σαν να εχει δικιο το λιονταρι..Αν θελεις αλλο να πεις και αλλο τελικα γραφεις, δεν εισαι μονο ανικανος να διαβασεις και να κατανοησεις τα post αλλων μελων, αλλα ανικανος και να γραψεις αυτα που θελεις να πεις..Ε, τοτε δεν φταιω εγω που σε κραζω :D

Ο TheTr00p3r δεν μιλησε για επεκτατικο πολεμο, ηταν σαφεστατος
Ωραία, πάμε όλοι μαζί να σφάξουμε τους κακούς γείτονες που τόλμησαν και γενήθηκαν σε άλλη χώρα, στην κυβέρνηση της οποίας κάπνισε να επεκτείνει τα σύνορά της.
δηλαδη γινεται επεκτατικος πολεμος εναντιον της χωρας μας και σφαζουμε τους γειτονες-εισβολεις επειδη αμυνομαστε υπερ της πατριδος μας!=Αμυντικος πολεμος!

Οι περισοττερες επαναστασεις που εχουν γινει δεν γιναν στο ονoμα της σημαιας, αλλα στο ονομα της "ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ".Και η ελευθερια δεν εχει σχεση με σημαια!
Γιατι καποιοι αδυνατουν να καταλαβουν τα παραπανω λογια?
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #251 στις: 28/11/06, 20:23 »
Ο σταυρός της σημαίας δεν είναι ο χριστιανικός σταυρός, αλλά ο ελληνικός σταυρός. Αναλυτικά ποιός σταυρός είναι τί, μια ματιά στη wikipedia...

Μη μου πείτε τώρα πως ο σταυρός μπήκε εκεί λόγω χριστιανικής θρησκείας και άρα πρέπει να φύγει για να είμαστε δίκαιοι... για όποιον λόγο και να μπήκε αρχικά, ο σταυρός αυτός είναι αρχαίο σύμβολο που ναι, παρεμπιπτόντως χρησιμοποιήθηκε στα πρωτοχριστιανικά χρόνια όπως και από την ορθόδοξη εκκλησία. Για περισσότερες πληροφορίες:

http://www.symbols.com/encyclopedia/28/2830.html
http://encarta.msn.com/encyclopedia_761570847/Cross.html
http://altreligion.about.com/library/glossary/symbols/bldefsgreekcross.htm
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος Air

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #252 στις: 28/11/06, 20:43 »
 Και ο χρυσός σταυρός που υπάρχει στο κοντάρι καθε σημαιας που χρησιμοποιουνται στης παρελασεις...;Μηπως ειναι και 
αυτος ο Ελληνικος σταυρος;;;

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #253 στις: 28/11/06, 20:54 »
Και ο χρυσός σταυρός που υπάρχει στο κοντάρι καθε σημαιας που χρησιμοποιουνται στης παρελασεις...;Μηπως ειναι και 
αυτος ο Ελληνικος σταυρος;;;
Αυτός, από όσο ξέρω, επισήμως καταργήθηκε.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #254 στις: 28/11/06, 21:46 »
Δηλαδη οταν λες "Παμε να σφαξουμε τους κακους γειτονες μας", εσυ τι υποννοεις? Να τους πεταμε στιλετα απο τα 500Km και να προσπαθουμε να τους πετυχουμε, λεγοντας συγχρονως πως δεν περναμε τα συνορα μας, αρα δεν κανουμε επεκτατικο πολεμο..
Σαν να εχει δικιο το λιονταρι..Αν θελεις αλλο να πεις και αλλο τελικα γραφεις, δεν εισαι μονο ανικανος να διαβασεις και να κατανοησεις τα post αλλων μελων, αλλα ανικανος και να γραψεις αυτα που θελεις να πεις..Ε, τοτε δεν φταιω εγω που σε κραζω :D

Ο TheTr00p3r δεν μιλησε για επεκτατικο πολεμο, ηταν σαφεστατος
Ωραία, πάμε όλοι μαζί να σφάξουμε τους κακούς γείτονες που τόλμησαν και γενήθηκαν σε άλλη χώρα, στην κυβέρνηση της οποίας κάπνισε να επεκτείνει τα σύνορά της.
δηλαδη γινεται επεκτατικος πολεμος εναντιον της χωρας μας και σφαζουμε τους γειτονες-εισβολεις επειδη αμυνομαστε υπερ της πατριδος μας!=Αμυντικος πολεμος!
Oκ..δηλαδη εσυ τι προτεινεις? Να τους ανοιξουμε την πορτα και να πουμε
"Ξερετε?..εμεις δεν σας σφαζουμε..και επειδη ειμαστε καλοι, περιμενουμε απο εσας να ευαισθητοποιηθειτε και να μην περασετε τα συνορα μας..Ε καλοι μας γειτονοι?"

Ρε παιδια.....εχετε δει ποτε ελεφαντα να κρυβεται πισω απο λουλουδι? Οχι??! Ειδατε ποσο καλα κρυβεται?
Ας μην κρυβετε τις μπαρουφες που λεγονται πισω απο λουλουδια, γιατι κατανταει ανεκδοτο..Αμα δεν εχετε κατι να πειτε, μην το πειτε..απλα και ωραια...Αν και τωρα φανταζομαι πως με το "Οδηγος της Αναρχιας" θα ειναι ολοι απασχολημενοι και θα ησυχασουμε για λιγο...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #255 στις: 28/11/06, 23:36 »

Χειροτερη δεν την πιστευω αυτην την προταση.Το χειροτετρο εγινε,την πληρωσε ενας αθωος.Προτιμω παραπανω βια εκει που πρεπει παρα αδρανεια.
Αφού ήταν αθώος γιατί χρειαζόταν βία και άρα λίγο παραπάνω?

Παράθεση
Η σημαια δεν συμβολιζει τη δημοκρατια αλλα το εθνος κ τους αγωνες που εγιναν για την ελευθερια.Αφου καποιος δεν το σεβεται αυτο γιατι να τον σεβαστουμε οι υπολοιοπι κ να καθομαστε να κοιταμε σαν χανοι τις πραξεις του?
Δεν συμβολίζει για όλους το ίδιο πράγμα! Κάποιοι κρίνουν διαφορετικά το συμβολικό περιεχόμενο της σημαίας, και την διαφορετικότητα στην κρίση την αναγνωρίζεις και εσύ παρακάτω...
Παράθεση
Τελος,αν ολοι κριναμε με τον ιδιο τροπο τοτε δεν θα υπηρχε προβλημα,δημοκρατια κ θα ημασταν μια μαζα χωρις βουληση,χωρις προσωπικοτητα.
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #256 στις: 29/11/06, 16:50 »
Oκ..δηλαδη εσυ τι προτεινεις? Να τους ανοιξουμε την πορτα και να πουμε
"Ξερετε?..εμεις δεν σας σφαζουμε..και επειδη ειμαστε καλοι, περιμενουμε απο εσας να ευαισθητοποιηθειτε και να μην περασετε τα συνορα μας..Ε καλοι μας γειτονοι?"

Ρε παιδια.....εχετε δει ποτε ελεφαντα να κρυβεται πισω απο λουλουδι? Οχι??! Ειδατε ποσο καλα κρυβεται?
Ας μην κρυβετε τις μπαρουφες που λεγονται πισω απο λουλουδια, γιατι κατανταει ανεκδοτο..Αμα δεν εχετε κατι να πειτε, μην το πειτε..απλα και ωραια...Αν και τωρα φανταζομαι πως με το "Οδηγος της Αναρχιας" θα ειναι ολοι απασχολημενοι και θα ησυχασουμε για λιγο...

ναι, δεν ειναι τροπος αυτος που εχεις ομως για κουβεντα...

Σε μια τετοια περιπτωση λοιπον οπως η παραπανω υποστηριζω οτι ειναι καλυτερα να σφαξουμε αυτους που μας οδηγουν στη σφαγη παρα να σφαχτουμε μεταξυ μας τα αντιπαλα προβατα.
 Καποια προβατα λοιπον -και απο τις δυο πλευρες- θα πεισθουν οτι πολεμανε για την ελευθερια, για ενα καλυτερο μελλον για το κοπαδι και αλλα ομορφα ενω στην πραγματικοτητα θα κανουν τα καπριτσια του τσοπανη. Αυτα τα προβατα καλως η κακως εχουν καποιες αξιες για τις οποιες θα (εδιναν και τη ζωη τους/σκοτωναν ενα αγνωστο προβατο).
 Καποια αλλα προβατα θα θεωρησουν ανουσιο να τσακωθουν με τα αλλα προβατα και θα μισησουν τον ιδιο τους τον τσοπανη που τους εφερε σε αυτην την κατασταση, χωρις βεβαια να μπορουν να κανουν τιποτα μολις τα ριξουν στη σφαγη. Γι αυτο καποια προβατα μισουν απο τωρα τον πολεμο, τον διαχωρισμο των προβατων και τη σταμπα της στανης και προσπαθουν να αντισταθουν στον τσοπανη.

 Και δεν χρειαζεται ουτε "Οδηγος Αναρχιας" ουτε το "Εγχειριδιο του Καλου Πατριωτη" για να βγαλει κανεις συμπερασματα. Απλα να εχουμε προβατα μονο στα παραδειγματα...
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #257 στις: 29/11/06, 20:53 »
Δηλαδη οταν λες "Παμε να σφαξουμε τους κακους γειτονες μας", εσυ τι υποννοεις? Να τους πεταμε στιλετα απο τα 500Km και να προσπαθουμε να τους πετυχουμε, λεγοντας συγχρονως πως δεν περναμε τα συνορα μας, αρα δεν κανουμε επεκτατικο πολεμο..
Σαν να εχει δικιο το λιονταρι..Αν θελεις αλλο να πεις και αλλο τελικα γραφεις, δεν εισαι μονο ανικανος να διαβασεις και να κατανοησεις τα post αλλων μελων, αλλα ανικανος και να γραψεις αυτα που θελεις να πεις..Ε, τοτε δεν φταιω εγω που σε κραζω :D

Ο TheTr00p3r δεν μιλησε για επεκτατικο πολεμο, ηταν σαφεστατος
Ωραία, πάμε όλοι μαζί να σφάξουμε τους κακούς γείτονες που τόλμησαν και γενήθηκαν σε άλλη χώρα, στην κυβέρνηση της οποίας κάπνισε να επεκτείνει τα σύνορά της.
δηλαδη γινεται επεκτατικος πολεμος εναντιον της χωρας μας και σφαζουμε τους γειτονες-εισβολεις επειδη αμυνομαστε υπερ της πατριδος μας!=Αμυντικος πολεμος!
Oκ..δηλαδη εσυ τι προτεινεις? Να τους ανοιξουμε την πορτα και να πουμε
"Ξερετε?..εμεις δεν σας σφαζουμε..και επειδη ειμαστε καλοι, περιμενουμε απο εσας να ευαισθητοποιηθειτε και να μην περασετε τα συνορα μας..Ε καλοι μας γειτονοι?"

Μα γι' αυτό ακριβώς λέμε ότι ο αναρχισμός (όπως και άλλα αριστερά καθεστώτα) είναι αναγκη να αναπτυχθεί σε παγκόσμια βάση και όχι σε κάθε κράτος ξεχωριστά, όπως πχ έγινε με τον Κομμουνισμό στη Ρωσία ή στην Κούβα.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #258 στις: 30/11/06, 13:02 »
Και επαναλαμβανω..Αν καποιος γειτονας μας, αποφασιζε να εφαρμοσει το σχεδιο της Μεγαλης του χωρας, εσυ τι θα εκανες σαν κατοικος μιας οριοθετημενης περιοχης? Απλη ερωτηση και περιμενω μια απλη απαντηση, χωρις προβατα, τσοπανηδες και κτηνοτροφους, γιατι ειδαμε και στο Αγρινιο ποσο καλοι ειναι οι κτηνοτροφοι αμα θυμωνουν!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #259 στις: 30/11/06, 15:18 »
Τι να σου απαντησω τωρα ??? ???
Αν η επιθεση γινεται μονο και μονο επειδη η "αλλη χωρα" θελει κιαλλο εδαφος τοτε ναι θα πολεμουσα!
Να σε ρωτησω και εγω κατι τωρα!Αν η χωρα σου αποφασιζε να εφαρμοσει το σχεδιο της Μεγαλης χωρας, τι θα εκανες?Θα πολεμουσες κ εσυ μαζι?

Μιας κ εγω απαντησα στο ερωτημα χωρις βοσκους κ προβατα, περιμενω το ιδιο κ απο εσενα!
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #260 στις: 30/11/06, 16:58 »
για να σου απαντησω... ας πουμε οτι εχεις ενα κοτετσι.... ;D

σε περιπτωση πολεμου θα την εκανα απο τη χωρα και μην τον ειδατε! θα επειθα και τα αγαπημενα μου προσωπα να κανουν το ιδιο. η ζωη μου αξιζει πιο πολυ απο οσα οικοπεδακια και αν εχω.
αν παλι δεν μπορουσα, θα προσπαθουσα να βγω ζωντανος, και παλι με μοναδικη μου εγνοια τα αγαπημενα μου προσωπα. Ετσι κι αλλιως οποιο και να ηταν το αποτελεσμα του πολεμου δε νομιζω να αλλαζε κατι.

απο την αλλη ομως...
Ειμαι υπερ του στρατου και της αστυνομευσης οταν το κρατος πρεσβευει τα σωστα -για μενα- ιδανικα. Σε μια τετοια περιπτωση θα εδινα και τη ζωη μου και θα ημουν υπερηφανος και για τη σημαια μου.
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #261 στις: 30/11/06, 20:53 »
Ακριβως...

ΟΤΑΝ....



και αν.
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #262 στις: 30/11/06, 21:57 »
Τι να σου απαντησω τωρα ??? ???
Αν η επιθεση γινεται μονο και μονο επειδη η "αλλη χωρα" θελει κιαλλο εδαφος τοτε ναι θα πολεμουσα!
Εκτος του οτι την ερωτηση την εκανα στον the trooper, μπορω να πω πως επιτελους καποιος βλεπει τι ειπα ακριβως και δεν μπερδευει τις εννοιες του αμυντικου πολεμου, με την αγαθη διαθεση του επιτιθεμενου!

Να σε ρωτησω και εγω κατι τωρα!Αν η χωρα σου αποφασιζε να εφαρμοσει το σχεδιο της Μεγαλης χωρας, τι θα εκανες?Θα πολεμουσες κ εσυ μαζι?
Οχι βεβαια. Πιστευω πως η Ελλαδα ειναι μια χαρα και ετσι οπως ειναι, και δεν υπαρχει λογος να μας πιανει μεγαλομανια..Ειδαμε τι παθαμε πριν την Μικρασιατικη καταστροφη.Δεν ειναι αναγκη να κανουμε τα λαθη του παρελθοντος, ιδιαιτερα οταν τα διδαχτηκαμε τοσο ασχημα!
Ομως η δικη μου ερωτηση εγινε για ΑΜΥΝΤΙΚΟ πολεμο..Για το αν θα υπερασπισουμε τα συνορα μας, και οχι αν θα τα επεκτεινουμε..Και αν δεις, ο trooper, αρχισε να λεει πως οχι μονο δεν θα αμυνθουμε, αλλα θα προσπαθησουμε να τους δειξουμε ποσο καλοι ειμαστε και πως δεν πιστευουμε ποτε στον πολεμο!!! Δηλαδη πραγματα γελοια!!
Twist..εαν καποιος απο τους γνωστους σου δεν ηθελε να φυγει..τι θα εκανες? Τον λαγο?
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/06, 21:59 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #263 στις: 01/12/06, 12:47 »
Twist..εαν καποιος απο τους γνωστους σου δεν ηθελε να φυγει..τι θα εκανες? Τον λαγο?

δε νομιζω να εχω κανενα γνωστο που να ηθελε να κατσει εδω σε περιοδο πολεμου... ποσο μαλλον καποιον που θα εδινε τη ζωη του για να υπερασπιστει την ελλαδα του 2006.

επειδη το θεμα εχει ξεφυγει τελειως, θα προτεινα να μεταφερθουν οι απαντησεις περι σημαιων, στρατων και πολεμων σε αλλο τοπικ. ε κυρ-συντονιστα?
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #264 στις: 01/12/06, 16:30 »
Να σε ρωτησω και εγω κατι τωρα!Αν η χωρα σου αποφασιζε να εφαρμοσει το σχεδιο της Μεγαλης χωρας, τι θα εκανες?Θα πολεμουσες κ εσυ μαζι?
Οχι βεβαια. Πιστευω πως η Ελλαδα ειναι μια χαρα και ετσι οπως ειναι, και δεν υπαρχει λογος να μας πιανει μεγαλομανια..Ειδαμε τι παθαμε πριν την Μικρασιατικη καταστροφη.Δεν ειναι αναγκη να κανουμε τα λαθη του παρελθοντος, ιδιαιτερα οταν τα διδαχτηκαμε τοσο ασχημα!
Ομως η δικη μου ερωτηση εγινε για ΑΜΥΝΤΙΚΟ πολεμο..Για το αν θα υπερασπισουμε τα συνορα μας, και οχι αν θα τα επεκτεινουμε..Και αν δεις, ο trooper, αρχισε να λεει πως οχι μονο δεν θα αμυνθουμε, αλλα θα προσπαθησουμε να τους δειξουμε ποσο καλοι ειμαστε και πως δεν πιστευουμε ποτε στον πολεμο!!! Δηλαδη πραγματα γελοια!!
Twist..εαν καποιος απο τους γνωστους σου δεν ηθελε να φυγει..τι θα εκανες? Τον λαγο?
Η απαντηση του twist 1N my Sobriety δεν με προβληματιζει καθολου!Ισα ισα πιστευω αυτος ειναι ο σωστος τροπος σκεψης!Οι περισσοτεροι πολεμοι γινονται για τα συμφεροντα της αρχουσας ταξης, αρα γιατι να εμπλακω εγω σε αυτο, να πεθανω για τα συμφεροντα τους?Γιατι αν ολοι σκεφτονταν το ιδιο με τον Sobriety (και πολλους αλλους)δεν θα γινονταν κ οι πολεμοι.
Για να γινει μια κατολισθηση φτανει να κατρακυλησει ενα κατσικαρι=μικρο πετραδακι.

Πιστευω οτι αν δινοταν η ευκαιρια στην Ελλαδα θα επιχειρουσε την Μεγαλη της ιδεα, και πολλοι θα την ακολουθουσαν κιολας!
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #265 στις: 01/12/06, 18:54 »
Στο ερώτημά σου πάνω κάτω με κάλυψε ο twist 1N my Sobriety, αφού κι εγώ μάλλον θα την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια!
Ομως η δικη μου ερωτηση εγινε για ΑΜΥΝΤΙΚΟ πολεμο..Για το αν θα υπερασπισουμε τα συνορα μας, και οχι αν θα τα επεκτεινουμε..Και αν δεις, ο trooper, αρχισε να λεει πως οχι μονο δεν θα αμυνθουμε, αλλα θα προσπαθησουμε να τους δειξουμε ποσο καλοι ειμαστε και πως δεν πιστευουμε ποτε στον πολεμο!!! Δηλαδη πραγματα γελοια!!

Και ξαναλέω: Εμείς (σαν κράτος) δεν μπορούμε να τους δείξουμε τίποτα. Σκοπός είναι να αναπτυχθεί ένα αντιπολεμικό-διεθνιστικό συναίσθημα σε όλες τις χώρες, ώστε να μην πάει κανείς να πολεμήσει!

Παράθεση
Γιατι αν ολοι σκεφτονταν το ιδιο με τον Sobriety (και πολλους αλλους)δεν θα γινονταν κ οι πολεμοι.

Ακριβώς!
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #266 στις: 01/12/06, 19:13 »
σε περιπτωση πολεμου θα την εκανα απο τη χωρα και μην τον ειδατε! θα επειθα και τα αγαπημενα μου προσωπα να κανουν το ιδιο. η ζωη μου αξιζει πιο πολυ απο οσα οικοπεδακια και αν εχω.
αν παλι δεν μπορουσα, θα προσπαθουσα να βγω ζωντανος, και παλι με μοναδικη μου εγνοια τα αγαπημενα μου προσωπα.
Πολύ "μακριά απ'τον κ... μας, κι ας είναι και στου αδερφού μας", ρε παιδί μου... δε λέω, ο καθένας όπως την βρίσκει...
Παράθεση
απο την αλλη ομως...
Ειμαι υπερ του στρατου και της αστυνομευσης οταν το κρατος πρεσβευει τα σωστα -για μενα- ιδανικα. Σε μια τετοια περιπτωση θα εδινα και τη ζωη μου και θα ημουν υπερηφανος και για τη σημαια μου.
Δηλαδή χαρίζεις τη σημαία στο κράτος, και αντιπροσωπεύει αυτή για εσένα το κράτος και την κάθε κυβέρνηση. Είναι κι αυτό μια άποψη, αν και θα έλεγα ότι πολλή αξία δίνεις και στο κράτος και στην κυβέρνηση. Προσωπικά αρνούμαι να χαρίσω σύμβολα που τα δικά μου ιδανικά θεωρούν σημαντικά στον οποιονδήποτε. Το ότι ο Παπαδόπουλος (και ο κάθε Παπαδόπουλος) καπηλεύτηκε τη σημαία και κόλλαγε παντού φάτσα κάρτα και από μία, δεν υποβαθμίζει τη σημαία. Με λίγα λόγια, σε τέτοιες περιπτώσεις η δική μου στάση είναι η εξής: δεν σας ανήκει το σύμβολό μου κύριε Χ καπηλευτά και δεν σας το χαρίζω. Το χρησιμοποιείτε παραπλανητικά, αλλά δεν σας αντιπροσωπεύει και δεν το ταυτίζω με εσάς.

Θεωρώ πιο ξεκάθαρη τη στάση του Tr00p3r (νομίζω..?) που δεν γουστάρει έθνη, σύμβολα και σύνορα γενικώς. Άλλο που τη θεωρώ παντελώς ουτοπική και μη ρεαλιστική και δεν την ασπάζομαι... είναι πάντως μια στάση ξεκάθαρη.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #267 στις: 02/12/06, 19:37 »
Vagabond απο αυτα που λες συμπεραινω οτι δεν με εχεις καταλαβει καθολου. Δεν μπορω να σου εξηγησω ομως μιας και μαλλον εχεις καταλαβει αλλα αντ' αλλων οποτε θα τα κανω χειροτερα. Αν εχεις την ορεξη ξαναδιαβασε αυτα που ειπα παραπανω.

α, και το:
Πολύ "μακριά απ'τον κ... μας, κι ας είναι και στου αδερφού μας", ρε παιδί μου... δε λέω, ο καθένας όπως την βρίσκει...
το θεωρω τελειως αστοχο...
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #268 στις: 12/01/07, 20:50 »
Σκεφτόμουν πολύ ώρα αν έπρεπε να αρχίσω καινούριο ποστ ή να το βάλω ως συνέχεια αυτου...Τελικά αποφασισα να απαντησω εδώ και αν κάποιος συντονιστής το θεωρεί άσχετο, ας το βάλει σε ξεχωριστο ποστ...

Ποια η γνώμη σας για την βομβα που έριξαν στην αμερικάνικη πρεσβία?

Λοιπόν, εγώ προσωπικά με τέτοιες ακριβώς ενέργιες συμφωνώ...Κανεις δεν τραυματίζεται ή σκοτώνεται, δηλώνουν αντίδραση κ επαναστατικότητα, κ η μόνη καταστροφή που γίνεται είναι σε ένα κτήριο... (και τι κτήριο!)
Και πίστευω ότι η πρώτη αντίδραση του καθένα μόλις το πρωτοακούει είναι : "καλά να πάθουν οι αμερικάνοι" Άλλο που μετά μας βομβαρδίζουν τα ΜΜΕ με ένα σορό βλακείες και πολλοί αλλάζουν γνώμη... Λοιπόν πιστεύετε ότι αυτοι που το έκαναν είναι τρομοκράτες (με την κυριολεκτική ένοια του όρου)? Μήπως οι πραγματικοί τρομοκράτες είναι οι ίδιοι οι αμερικάνοι?...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #269 στις: 12/01/07, 21:36 »
Χωρις να θελω να κανω σοβαρη συζτηση η νε επεκταθω ενα σχολιο πανω σε αυτο που λες fairy.
Ο Πολυδωρας η Ντορα και οι λοιποι εκλασαν μεντες γιατι κατι τετοια μπορει και να εξαγριωσουν τους παντες.Παντως μου φαινεται περιεργο.Στη καλυτερα περιφρουρημενη γειτονια της Αθηνας..Τεσπα μην κανω κακες σκεψεις... :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #270 στις: 13/01/07, 08:03 »
Άκουγα ραδιόφωνο χτες όλο το πρωί και ευτυχώς fairy απόψεις σαν και αυτή που εξέφρασες πιο πάνω ήταν ισχνή μειοψηφια.Και έχω τεράστιες αμφιβολίες για το αν η πρώτη αντίδραση του καθενός είναι "καλά να πάθουν".
Αυτό το γεγονός όπως και άλλα παρόμοια επιφέρουν πολύ σοβαρό πλήγμα στον τουρισμό και μην ακούσω ότι δε θέλουμε τον αμερικανό τουρίστα γιατί είναι ο πρώτος που έρχεται διακοπές στην Ελλάδα και τότε μας αρέσει.
Τα προβλήματα δε λύνονται με τρομοκρατία.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος sv1cdm_The_Sailor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #271 στις: 13/01/07, 09:03 »
Θα συμφωνήσω με την FSL γιατί είτε μας αρέσει είτε όχι δεν είναι μόνο ο αμερικανός τουρίστας
αλλά και όλοι οι άλλοι που επηρεάζονται απ'αυτούς.
Οι γείτονες δίπλα κάτι τέτοιες ευκαιρίες περιμένουν για να υποβαθμίσουν τον ελληνικό τουρισμό
προς όφελός τους.
Μιά αρνητική ταξιδιωτική οδηγία φέρνει τεράστια οικονομική ζημιά στην ελληνική οικονομία,
και για όσους νομίζουν οτι αύτές οι οδηγιές λέγονται μιά φορα απο τα ΜΜΕ και τέλος κάνουν λάθος.
Η κάθε μορφής τρομοκρατία δεν έφερε ποτέ λύσεις.

...και όπως είπε και κάποιος καλός μου φίλος παίζω οτιδήποτε σε ΞΙ ΦΑΛΤΣΟΡΕ..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #272 στις: 13/01/07, 09:37 »
Για να δουμε καποια γεγονοτα:
1) Συμφωνα με το CNN και την ανακοινωση του Department of State, η Αμερικανικη Πρεσβεια των Αθηνων ειναι η 5η καλυτερη φυλασομενη πρεσβεια της Αμερικης ( συμπεριλαμβανονται και οι Πρεσβειες που βρισκονται στο Ιρακ, Λιβανο, κλπ ).
2) Στις 6:00 το πρωι ( σχεδον ), μιλαμε για μια "αδεια" πολη. Οποιος και αν εκανε την επιθεση, θα επρεπε να σκαψει λαγουμι για να μην τον παρουν ειδηση.
3) Η ρουκετα χτυπησε την προσοψη της πρεσβειας. Για να πλησιασει καποιος με αυτον τον εξοπλισμο και με αλλους 2 βοηθους ( οπως λεει η αστυνομια μεχρι στιγμης ), κοντα στο καλυτερα φυλασομενο κτιριο του κοσμου, πρεπει να ειναι θαυματοποιος.
4) Η ρουκετα δεν "εσκασε". Χτυπησε μεν την πρεσβεια, αλλα δεν εξεραγη ( κατι που δεν εχει κανει με την παλαιοτητα της ). Απλα "σφηνωθηκε" σαν υλικο πανω στο ταβανι, χωρις να προκαλεσει καποια ιδιαιτερη ζημια στην ουσια. Στον ΣΚΑΪ αναφερθηκε πως η ασφαλεια της ρουκετας ηταν πανω, επομενως ακομα και 40 τοιχους να περναγε, ποτε δεν θα προκαλουσε εκρηξη.
5) Η ρουκετα ειναι κινεζικης παραγωγης, πραγμα που σημαινει πως δεν υπαρχει στις ελληνικες δυναμεις στρατου. Αυτο δειχνει πως δεν μπορει να κατηγορηθει κανεις της 17Ν, γιατι ολοι γνωριζουμε πως ειτε χρησιμοποιουσαν κλεμμενες ρουκετες απο στρατοπεδα ( οπως και αλλες τρομοκρατικες οργανωσεις ), ειτε ρουκετες απο χωρες του πρωην ανατολικου μπλοκ.
6) Η αστυνομια, και ενω δεν υπηρχε κανεις στο δρομο, εκανε συνεχως το γυρο της πρεσβειας, μην μπορωντας να εντοπισει που εχει γινει η ζημια, μεχρι που ειδοποιησαν απο την ιδια την πρεσβεια πως η ζημια ειναι στην προσοψη. Γιατι δεν υπηρξε αμεση συνεννοηση και δεν ειναι παραξενο πως 3 περιπολικα δεν ειδαν τιποτα?
7) Ο αμερικανος πρεσβης ηταν "χαχα χουχου" και οι δηλωσεις δειχνουν ή εναν χαζο που δεν ξερει τι εγινε, ή εναν πολυ εξυπνο που ξερει τι εγινε, αλλα το παιζει χαζος. Your choice.
8) Επαναφερουν εναν αχρηστο αποστρατο αξιωματικο της Αστυνομιας, που πολυ καλα ξερουμε πως χαρη ενος τυχαιου γεγονοτος επωμιστηκε τα ευσημα για την συλληψη των παππουδων της 17Ν!

Μετα απο ολα αυτα, απλα καταδικαζω την τρομοκρατια απο οποια πλευρα και αν προερχεται και χαιρομαι που δεν σκοτωθηκε κανεις. Απο την αλλη καταδικαζω την προσπαθεια των αμερικανων να πεισουν τους Ελληνες πως ειναι οι "καλοι" και να μας απειλουν με αντι-τρομοκρατικους νομους στην περιπτωση που δεν τους "αγαπησουμε".
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #273 στις: 13/01/07, 13:57 »

Παράθεση
Λοιπόν, εγώ προσωπικά με τέτοιες ακριβώς ενέργιες συμφωνώ...Κανεις δεν τραυματίζεται ή σκοτώνεται, δηλώνουν αντίδραση κ επαναστατικότητα, κ η μόνη καταστροφή που γίνεται είναι σε ένα κτήριο... (και τι κτήριο!)
Και πίστευω ότι η πρώτη αντίδραση του καθένα μόλις το πρωτοακούει είναι : "καλά να πάθουν οι αμερικάνοι" Άλλο που μετά μας βομβαρδίζουν τα ΜΜΕ με ένα σορό βλακείες και πολλοί αλλάζουν γνώμη... Λοιπόν πιστεύετε ότι αυτοι που το έκαναν είναι τρομοκράτες (με την κυριολεκτική ένοια του όρου)? Μήπως οι πραγματικοί τρομοκράτες είναι οι ίδιοι οι αμερικάνοι?...

Hurted fairy,το γεγονός ότι δεν τραυματίστηκε ή δεν σκοτώθηκε κανείς μάλλον θέμα τύχης ήταν και όχι πρόθεση των τρομοκρατών(ή όπως αλλιώς τους αποκαλούν) ;).Θεωρώ πως πολλόι είναι εναντίων της πολιτικής των Η.Π.Α. και ενδεχομένως να τους θεωρούν και ως τους πραγματικούς τρομοκράτες,αλλά δεν απαντάς στην τρομοκρατία(αμερική) με τρομοκρατία!Ας σκεφτούμε και το γεγονώς που ανέφεραν παραπάνω τα παιδιά,την εικόνα που βγάζει η Ελλάδα στο εξωτερικό... :)

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #274 στις: 13/01/07, 14:03 »
Μου φαίνεται ορισμένοι/ες είναι κολλημένοι με τη... βία κι έχουν χάσει τη μπάλα.  :D