Αποστολέας Θέμα: Mesa Boogie 20/20...τον σκότωσα?  (Αναγνώστηκε 4166 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Mesa Boogie 20/20...τον σκότωσα?
« στις: 20/06/10, 00:33 »
Ηχογραφούσα σε studio με το ρακάκι μου( triaxis σε 20/20 τελικό και από κει σε palmer) και ο ηχολήπτης μου τσίτωσε τον τελικό για πιο λαμπάτο αποτέλεσμα.
Τα lead που ήθελα γράφτηκαν σε 5 μέρες με τον τελικό να παίζει σε ένταση πάνω από 3/4 σχεδόν 4/4 για 4 ώρες κάθε μέρα.
Σήμερα στην πρόβα μου έκανε νούμερα, distortion(?) στα καθαρά κανάλια του triaxis και ένταση ούτε η μισή απ'ότι παλιά.

Υπάρχει περίπτωση να τα έφτυσε ο τελικός λόγω της μεταχείρισης που έγινε τις προηγούμενες ημέρες;
Αν εγώ είμαι μία φορά άσχετος που δεν ήξερα ότι οι λαμπάτοι δεν πρέπει να παίζονται στο 10(αν ισχύει όντως κάτι τέτοιο), ο ηχολήπτης τι είναι;

Θα αλλάξω λάμπες σε όλο το σύστημα μιας και είναι μεταχειρισμένο και μήπως αλλάξει έτσι κάτι.
Στη χειρότερη θα ήθελα να μάθω τι με περιμένει με το service της mesa boogie στην Ελλάδα, αν είναι να αρχίσω να κλαίω από τώρα. :-\
Το rackaκι μου το λατρεύω, είχα βρει όλους τους ήχους που ήθελα και είμαι απίστευτα ξενερωμένος που συνέβη αυτό και κυρίως που δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει,
οπότε αν έχετε να προτείνεται κάτι ή αν έχετε εμπειρία από το service της mesa εδώ(που το πάω; τι γίνεται;  κλπ) γράψτε καμιά γραμμή.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/06/10, 00:36 από Fretwork »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie 20/20...τον σκότωσα?
« Απάντηση #1 στις: 20/06/10, 00:52 »
Δεν νομιζω να εχει παθει τιποτα περα απο το να τα χει φτυσει καποια/καποιες λαμπες...
Το πρωτο χαρακτηριστικο "φτυσμενων" λαμπων, ειναι το distortion στα καθαρα, χαμηλοτερη ενταση (και αρα headroom), μικροφωνισμοι, crackling ηχος κτλ.
Αλλαξε λαμπες και θα σαι μια χαρα... Οι λαμπατοι ειναι φτιαγμενοι για να παιζουν τερμα (τουλαχιστον στις κιθαρες) χωρις κανενα προβλημα... Εκει αποδιδουν τα μεγιστα εξαλλου, οιποτε μην αγχωνεσαι για το αν παιζει τερμα κτλ...
Βεβαια δεν αποκλειω να εχει παθει κατι μιας και δεν το χω μπροστα μου να το δω, αλλα κατ'εμε μαλλον ειναι απλα θεμα αλλαγης λυχνιων...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie 20/20...τον σκότωσα?
« Απάντηση #2 στις: 20/06/10, 00:55 »
Παράθεση
ο ηχολήπτης τι είναι;

Παπαρας!!
 
πεσανε οι λαμπες σου γι αυτο και σου παραμορφωνει.
Αλλαξετες ολες, και τις ενισχυτριες και τις προενισχυτριες και εισαι γατος.
Μη στεναχωριεσαι. Στο προγραμμα ειναι αυτα.

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie 20/20...τον σκότωσα?
« Απάντηση #3 στις: 20/06/10, 01:04 »
Sorry δεν καταλαβα.
Αν προκειται για τελικο....τις ενισχυτριες.   ;D

ΥΓ
Οταν τους λαμπατους ενιστυτες τους παιζουμε σε μεγαλες εντασεις (πανω απο τα 3/4), εχουμε τα καλα τους, εχουμε και τα κακα τους.
Ενα κακο ειναι οτι μικραινουμε το χρονο ζωης της λαμπας.
Παρατηρειται το φαινομενο στους μπουζουκτζηδες που εχουν γερη πενα και τα 50 βατ τα κανουν με την πενα τους 100, να ανοιγουν τα feder τους στο 3-4, και να μην αλλαξουν λαμπες εφ ορου ζωης.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 20/06/10, 01:10 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Mesa Boogie 20/20...τον σκότωσα?
« Απάντηση #4 στις: 20/06/10, 11:13 »
Μακάρι να είναι λάμπες θα τις αλλάξω όλες, στο triaxis είναι πάνω από 1+1/2 χρόνο, στον τελικό δεν ξέρω μπορεί και παραπάνω...-Johnie η Jackson σου έγραψε άψογα ;) .

Τι μου προτείνεται να βάλω λοιπόν εκτός από μαμίσιες boogie, σε triaxis και 20/20 boogie τελικό;

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie 20/20...τον σκότωσα?
« Απάντηση #5 στις: 20/06/10, 11:22 »
Xαιρομαι που την εχεις ακομα, πηγε σε καλα χερια  ;) Ωραια κιθαρα ηταν...
Οι προενισχυτριες λαμπες δεν χρειαζονται συχνα αλλαγη, μπορει να περασουν και δεκαετιες πριν τις αλλαξεις, ασχετα με το ποσο δυνατα βαζεις τον ενισχυτη σου... Αντιθετα οι τελικες, οσο πιο δυνατα παιζει ο ενισχυτης και οσο πιο ζεστο bias εχουν, τοσο πιο γρηγορα "τελειωνουν" και χρειαζονται αλλαγη... Νομιζω λοιπον οτι απλα τα φτυσαν οι τελικες λαμπες (μια ή ολες) και θελουν αλλαγη. Τωρα με τι θα τις αλλαξεις, μπορεις να πας στην γνωστη λυση της boogie, αλλα αν θες να πειραματιστεις και ειδικα αν αποφασισεις να αλλαξεις και προενισχυτριες (οι τελικοι ενισχυτες εχουν ΚΑΙ προενισχυτρια/προενισχυτριες), τοτε μπορει να θες να ψαξεις για NOS λαμπες στο ebay κτλ...
Αρκετα πιο ακριβη λυση βεβαια οι nos λαμπες, αλλα αρκετοι πιστευουν οτι δινουν καλυτερο ηχητικο αποτελεσμα απο τις καινουριες...
Αν φραγκα δεν παιζουν παντως, παρε ενα σετακι απο την boogie να τελειωνεις...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Mesa Boogie 20/20...τον σκότωσα?
« Απάντηση #6 στις: 20/06/10, 13:01 »
Μακάρι να είναι λάμπες θα τις αλλάξω όλες, στο triaxis είναι πάνω από 1+1/2 χρόνο, στον τελικό δεν ξέρω μπορεί και παραπάνω...-Johnie η Jackson σου έγραψε άψογα ;) .

Τι μου προτείνεται να βάλω λοιπόν εκτός από μαμίσιες boogie, σε triaxis και 20/20 boogie τελικό;
Καλά κάνεις και αποφεύγεις τις MB λυχνίες.. Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο και προσωπικά είχα αρκετά προβλήματα με μαμίσες λυχνίες και στο Triaxis αλλά και στον 2:50 όσον αφορά θέματα αντοχής..
Τώρα για αντικατάσταση, θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο site της eurotubes, όχι επειδή οι λυχνίες που πουλάει είναι ανυπέρβλητης ποιότητας, αλλά επειδή εκεί μπορείς να βρεις ματσαρισμένα σετάκια για όλους τους ενισχυτές Boogie και μάλιστα για κάποιους ενισχυτές υπάρχουν και σετάκια λυχνιών με διαφορετικό ηχόχρωμα.. Προσωπικά έχω μείνει ευχαριστημένος (ειδικότερα στο Triaxis)..

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Mesa Boogie 20/20...τον σκότωσα?
« Απάντηση #7 στις: 20/06/10, 15:30 »
Επειδή το triaxis παιρνει 12ΑΧ7Α και το eurotubes εχει κατι set με ECC83S- θα θέλει πείραγμα για να τις δεχτεί...;
Δεν ξέρω πολλά από λάμπες.
Ενδιαφέρον site πάντως, έχεις αγοράσει από κει;
Τι λέει από χρόνο παράδοσης κλπ;

Επίσης παρατήρησα ότι οι αυθεντικές boogie είναι και ακριβότερες...;;; Έλεος! 23ε η μία 12ΑΧ7Α από thomann;
χμμ.. για να τις αλλάξω όλες (5x 12ΑΧ7Α στο triaxis και 3x 12ΑΧ7Α + 4x EL84 στον 20/20) με κανονικές boogie λάμπες θέλω 8χ23+2χ30=244 ευρω :o
« Τελευταία τροποποίηση: 20/06/10, 15:45 από Fretwork »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Mesa Boogie 20/20...τον σκότωσα?
« Απάντηση #8 στις: 20/06/10, 16:27 »
Επειδή το triaxis παιρνει 12ΑΧ7Α και το eurotubes εχει κατι set με ECC83S- θα θέλει πείραγμα για να τις δεχτεί...;
Δεν ξέρω πολλά από λάμπες.
Ενδιαφέρον site πάντως, έχεις αγοράσει από κει;
Τι λέει από χρόνο παράδοσης κλπ;

Επίσης παρατήρησα ότι οι αυθεντικές boogie είναι και ακριβότερες...;;; Έλεος! 23ε η μία 12ΑΧ7Α από thomann;
χμμ.. για να τις αλλάξω όλες (5x 12ΑΧ7Α στο triaxis και 3x 12ΑΧ7Α + 4x EL84 στον 20/20) με κανονικές boogie λάμπες θέλω 8χ23+2χ30=244 ευρω :o
Μην ανησυχείς για τον τύπο των λυχνιών.. To ίδιο πράγμα είναι οι 12ΑΧ7 με τις ECC..  ;)

Εγώ έχω αγοράσει από eurotubes για το Triaxis το "high gain option" (όπως και ένας φίλος μου ο οποίος δεν πίστευε στα αυτιά του όταν τις άλλαξε στο ταλαιπωρημένο Triaxis του) και για τον 2:50 το σετάκι "Mesa 50/50 with 6L6's and a Gold Pin Front End" (το σετάκι αυτό δίνει και λυχνίες για το σημείο του κυκλώματος που ελέγχει το presence, εκτός φυσικά και από τις τελικές λυχνίες).. Να σου πω την αλήθεια, στην αλλαγή των τελικών δεν είδα καμία τρελή διαφορά σε αντίθεση με το retubing στο Triaxis.. Απλά σταμάτησε πλέον να μου καίει ασφάλειες με τις μαμίσιες Μesa.. Ο τύπος που βλέπεις στο frontpage του eurotubes λέγεται Rob και γράφει αρκετά συχνά στο yahoo.groups του Triaxis.. Τον έχω ρωτήσει και εγώ κάποια τεχνικά ζητήματα και έχει απαντήσει πολύ εκτενώς και αρκετά γρήγορα.. Από shipping τα γνωστά.. 2-3 εβδομάδες και σχετικά χαμηλά shipping costs..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
41 Απαντήσεις
16730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 06:43
από Jezus
39 Απαντήσεις
13225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 18:06
από Jezus
19 Απαντήσεις
8101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 16:17
από RoyBatty
Mesa Boogie Transatlantic

Ξεκίνησε από Possessed « 1 2 3 » Ενισχυτές

63 Απαντήσεις
18604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 13:54
από tech21man
16 Απαντήσεις
5613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/11, 02:23
από Jezus
17 Απαντήσεις
6070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/12, 13:35
από myster maze
6 Απαντήσεις
4185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/13, 23:04
από Stel Andre
16 Απαντήσεις
13491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/16, 22:19
από tech21man
21 Απαντήσεις
10956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/16, 23:07
από theonirvana
17 Απαντήσεις
8656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/17, 14:55
από kkmspm (φλουτσ)