Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για distortion πεταλάκι  (Αναγνώστηκε 6074 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fanhs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βοήθεια για distortion πεταλάκι
« στις: 03/07/12, 22:47 »
Λοιπόν, παιδιά πρόσφατα πήρα την απόφαση να αγωράσω ενα distortion πεταλάκι αποκλείστικα μόνο για solos (το τονίζω)..εντάξει και για ρυθμικα εννοείτε επειδή του line6 η παραμόρφωση απλα ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΟΥτε στο metal ΟΥτε στο insane. Έτσι έκατσα και έψαξα τα εξής πεταλάκια με τα οποία ειμαι λίγο μπερδεμένος.. http://www.thomann.de/gr/mxr_dime_distortion_bodeneffekt.htm http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_roettweiler.htm http://www.thomann.de/gr/boss_md2_mega_distortion.htm ... απλός θέλω να μου πείτε ανάμεσα σε αυτά τα πεταλάκια αν υπάρχουνε διαφορές μεγάλες .... γιατι για παράδειγμα στο boss md-2 εχει level -tone- bottom που αφτα ειναι το bass και το treble στο MXR παρομοιως.. το ιδιο και στο TC electronic. ??? Μπορείτε να μου προτείνετε και δικά σας πεταλάκια για σολος .. αλλα μπορώ να διαθέσω εως 150Ε , αλλα καλύτερα να μην ξεφύγουμε απο αυτά που εχω προτείνη πιο πάνω γιατι εχω δεί και διαφορα βιντεάκια στο youtube και εχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος.
Ατλαντίς FM 105.2

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για distortion πεταλάκι
« Απάντηση #1 στις: 03/07/12, 23:10 »
δεν ασχολούμαι με πεταλάκια πάρα πολύ αλλά γιατί κοίταξες τα συγκεκριμένα?

δεν έχω δει κανένα απ'αυτά να προτείνεται σε αντίστοιχα θέματα και, αν δεν τα έχεις βρει σε ΠΑΡΑ πολυ καλές τιμες κάπου, αναρωτιέμαι γιατί τα κοιτάς....

πήρα την απόφαση να αγωράσω ενα distortion πεταλάκι αποκλείστικα μόνο για solos (το τονίζω)..εντάξει και για ρυθμικα εννοείτε
μ'αρέσει που τονίζεις πως το θες αποκλειστικά για σόλος αλλά...εννοείται πως το θες και για ρυθμικά :P

διαθέτεις ένα πολύ καλό budget και θα σου προταθούν πολύ καλά πεταλάκια...υπομονή ώσπου να μπουν οι γνώστες....μέχρι τότε ξεκοκάλισε κανά παλιό θέμα...! ;)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια για distortion πεταλάκι
« Απάντηση #2 στις: 03/07/12, 23:11 »
Αν θέλεις αυστηρά από αυτά που παρέθεσες, πάρε το TC.
Είναι σχεδίαση τελευταίας γενιάς και η σειρά αυτή της TC είναι πολύ πετυχημένη, έχω το MojoMojo και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος fanhs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για distortion πεταλάκι
« Απάντηση #3 στις: 03/07/12, 23:19 »
Αν θέλεις αυστηρά από αυτά που παρέθεσες, πάρε το TC.
Είναι σχεδίαση τελευταίας γενιάς και η σειρά αυτή της TC είναι πολύ πετυχημένη, έχω το MojoMojo και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.
Χμμ σχετικά με το ΤC στην μέρη απο τα ποτενσιόμετρα εχει ενα voice σε τι ακριβός βοηθάει αυτο ??
Ατλαντίς FM 105.2

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για distortion πεταλάκι
« Απάντηση #4 στις: 03/07/12, 23:27 »
To ΜοjoMojo είναι πραγματικά πολύ καλό πετάλι. To Rottweiler δεν το έχω υπόψη μου (είναι μάλλον πολύ γκαζιάρικο για τα γούστα μου), αλλά όσα προϊόντα της TC Electronic έχω δοκιμάσει ήταν απόλυτα ικανοποιητικά.

Πάντως μην περιμένεις να πάρεις αντιπροσωπευτικά δείγματα ήχου από τα περισσότερα video στο youtube. Ούτως ή άλλως ο εξοπλισμός του καθενός που ποστάρει ένα video θα είναι πολύ διαφορετικός από το δικό σου, οπότε δεν μπορεί να γίνει σύγκριση ακόμα και αν ο ήχος είναι καλός. Και ελπίζω να μην έχεις πρόθεση να χρησιμοποιήσεις το πετάλι στον Line 6. Τεράστιο λάθος (ή επί το Ελληνικότερον EPIC FAIL!!! :P)...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος fanhs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για distortion πεταλάκι
« Απάντηση #5 στις: 03/07/12, 23:31 »
Και ελπίζω να μην έχεις πρόθεση να χρησιμοποιήσεις το πετάλι στον Line 6. Τεράστιο λάθος (ή επί το Ελληνικότερον EPIC FAIL!!! :P )...
OXI BEBEA!!!
Ατλαντίς FM 105.2

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια για distortion πεταλάκι
« Απάντηση #6 στις: 03/07/12, 23:34 »
Χμμ σχετικά με το ΤC στην μέρη απο τα ποτενσιόμετρα εχει ενα voice σε τι ακριβός βοηθάει αυτο ??

Στο manual λέει ότι ρυθμίζει την απόκριση (EQ), στην μία θέση έχει καμπύλη πιο καλή για σόλα, ενώ στην άλλη θέση ρίχνει τα μεσαία για πιο thrash-death-black metal ήχους.

Πάντως για την ίδια δουλειά, και σε πολύ λιγότερα λεφτά, εγώ θα σου σύστηνα το
Akai Deluxe Distortion, είναι απίθανο πετάλι για metal, ψάξε στο ΥΤ για demos με την ονομασία Biyang Metal End King, είναι το ίδιο πετάλι.

..και σαφώς:
.. ελπίζω να μην έχεις πρόθεση να χρησιμοποιήσεις το πετάλι στον Line 6. Τεράστιο λάθος (ή επί το Ελληνικότερον EPIC FAIL!!! :P )...

+1..
..τουλάχιστον όχι σε οτιδήποτε άλλο από το καθαρό κανάλι.
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για distortion πεταλάκι
« Απάντηση #7 στις: 04/07/12, 04:14 »
Χμμ σχετικά με το ΤC στην μέρη απο τα ποτενσιόμετρα εχει ενα voice σε τι ακριβός βοηθάει αυτο ??

Στο manual λέει ότι ρυθμίζει την απόκριση (EQ), στην μία θέση έχει καμπύλη πιο καλή για σόλα, ενώ στην άλλη θέση ρίχνει τα μεσαία για πιο thrash-death-black metal ήχους.

Πάντως για την ίδια δουλειά, και σε πολύ λιγότερα λεφτά, εγώ θα σου σύστηνα το
Akai Deluxe Distortion, είναι απίθανο πετάλι για metal, ψάξε στο ΥΤ για demos με την ονομασία Biyang Metal End King, είναι το ίδιο πετάλι.

..και σαφώς:
.. ελπίζω να μην έχεις πρόθεση να χρησιμοποιήσεις το πετάλι στον Line 6. Τεράστιο λάθος (ή επί το Ελληνικότερον EPIC FAIL!!! :P )...

+1..
..τουλάχιστον όχι σε οτιδήποτε άλλο από το καθαρό κανάλι.
 


adr1ane εμενα το akai δεν μου αρεσε να σου πω την αληθεια.το ειχα 3 μερες σπιτι( το αγορασα και το εστειλα πισω,ηταν μαλιστα κατω απο το ονομα biyang metal king)...ειδικα για εναν αρχάριο δεν θα το συνιστούσα γιατι αν δεν κανω λαθος,αν κανω διόρθωσε με, δεν εχει-πως να το πω σωστα-ορια στα ρυθμιστικά του με αποτέλεσμα στις ακραίες ρυθμίσεις να σφυρίζει σαν τρελο. μιλαμε ομως για χαος οχι αστεια...μετα αφου το εδωσα πηρα το pisdiyawott   της ΕΜΜΑ :P
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια για distortion πεταλάκι
« Απάντηση #8 στις: 04/07/12, 10:18 »
..δεν εχει-πως να το πω σωστα-ορια στα ρυθμιστικά του με αποτέλεσμα στις ακραίες ρυθμίσεις να σφυρίζει σαν τρελο...
Zero, αυτό αν θυμάμαι καλά, ηταν ένα πρόβλημα που είχες πιο γενικά με το setup σου τότε, και οφειλόταν σε πολύ gain..
Σε εμένα με την κιθάρα πάνω μόνο και απευθείας στον ενισχυτή δεν σφύριξε ποτέ, αλλά ναι, εάν το ταΐζεις πολύ σήμα θα σφυρίξει, όπως και κάθε τι άλλο.

Το καλό του είναι ότι είναι απιθανα ευέλικτο, έχει τόσα ρυθμιστικά που βγάζεις οτιδήποτε ηχο θέλεις, και είναι καλό για κάποιον που δεν έχει ακόμα φτιάξει ήχο, να τον βοηθήσει να βρει τι του ταιριάζει, όπως ο φίλος. Άσε που στα 77€ το value for money του δεν παίζεται..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για distortion πεταλάκι
« Απάντηση #9 στις: 04/07/12, 12:50 »
Οντως ειναι απιστευτα ευέλικτο.απλως αυτο ειναι δίκοπο μαχαίρι για έναν αρχάριο γιατι ισως να τον κουράσει μεχρι να βρει αυτο που θελει...
για 77 ευρω δν το συζητάω.η ποιότητα του gain ηταν ΠΟΛΥ καλυτερη απο πολλα πεταλια διπλάσιας και αξίας
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για distortion πεταλάκι
« Απάντηση #10 στις: 04/07/12, 16:56 »
Εκτος από το ήδη προαναφερθέν Akai Deluxe Distortion, δες και το MSD Telegun που παίζει στα μεταχειρισμένα στα λεφτά σου (δεν το έχω ακούσει, όμως λένε ότι είναι πολύ καλό και ευέλικτο).

Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι έχεις έναν ενισχυτή με καλό καθαρό κανάλι για να απολαύσεις τα πεταλάκια σου... ;) (όπως ήδη είπαν τα παιδιά παραπάνω), οπότε εγώ στη θέση σου θα κοιτούσα πρώτα για... ενισχυτή  :)

πχ (πάντα στα λεφτά σου):

http://www.dv247.com/guitars/crate-fw15r-guitar-amp-combo--53840
http://www.thomann.de/gr/kustom_kg212fx.htm
http://www.dv247.com/guitars/peavey-envoy-guitar-amp-combo--34164

(με τον τελευταίο που είναι λιιιιγο εκτος του budget σου, ίσως να μη χρειαστείς πεταλάκι μπροστά... ;) )

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος fanhs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για distortion πεταλάκι
« Απάντηση #11 στις: 05/07/12, 00:33 »
Παιδιά τελικά σύμφωνα με τις απόψεις σας και τις προτάσεις σας αποφάσισα να καταλήξω σε αυτα τα δυο πεταλάκια http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_roettweiler.htm και http://www.thomann.de/gr/akai_deluxe_distortion.htm .. θέλω να μου πείτε τις βασικές διαφορες τους ώστε να καταλήξω σε κάποιο. thx..
Ατλαντίς FM 105.2

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια για distortion πεταλάκι
« Απάντηση #12 στις: 05/07/12, 09:50 »
Παιδιά τελικά σύμφωνα με τις απόψεις σας και τις προτάσεις σας αποφάσισα να καταλήξω σε αυτα τα δυο πεταλάκια http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_roettweiler.htm και http://www.thomann.de/gr/akai_deluxe_distortion.htm .. θέλω να μου πείτε τις βασικές διαφορες τους ώστε να καταλήξω σε κάποιο. thx..

Η βασικότερη διαφορά τους είναι ότι το ένα κάνει τα μισά χρήματα από το άλλο.

Όσον αφορά την χροιά, πρέπει να καταλάβεις ότο το Roettweiler ανήκει σε μία σειρά από πετάλια distortion της TC (Mojo, Dark Matter, Roettweiler) από λίγο έως πάρα πολύ distortion, όπου το κάθε ένα πετάλι είναι voiced (έχει καμπύλη EQ) που ταιριάζει με την ποσότητα του distortion που έχει και την κατηγορία της μουσικής όπου απευθύνεται. Με αυτή την έννοια, εάν (και ΜΟΝΟ εάν) το έχεις ακούσει από κοντά και σου αρέσει, τότε πάρε το χωρίς δεύτερη σκέψη.

Αντίθετα το Akai, προσεγγίζει το θέμα χωρίς κάποιο ειδικό voicing, δηλαδή με την έννοια αυτή είναι πιο πιστό στην αρχική χροιά, και επιλέγει να προσφέρει στον χρήστη πολλά ρυθμιστικά, ώστε να φτιάξει αυτός την καμπύλη EQ που του ταιριάζει στο γούστο αλλά και στην κατηγορία της μουσικής όπου δραστηριοποιείται. Έτσι είναι πράγματι όπως είπε ο zero πιο πολύπλοκο, αλλά δίνει πιο πολλές ελευθερίες να ασχοληθείς και να βρείς ακριβώς αυτό που σου σρέσει.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/07/12, 09:54 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος fanhs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για distortion πεταλάκι
« Απάντηση #13 στις: 05/07/12, 12:51 »
Παιδιά τελικά σύμφωνα με τις απόψεις σας και τις προτάσεις σας αποφάσισα να καταλήξω σε αυτα τα δυο πεταλάκια http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_roettweiler.htm και http://www.thomann.de/gr/akai_deluxe_distortion.htm .. θέλω να μου πείτε τις βασικές διαφορες τους ώστε να καταλήξω σε κάποιο. thx..

Η βασικότερη διαφορά τους είναι ότι το ένα κάνει τα μισά χρήματα από το άλλο.

Όσον αφορά την χροιά, πρέπει να καταλάβεις ότο το Roettweiler ανήκει σε μία σειρά από πετάλια distortion της TC (Mojo, Dark Matter, Roettweiler) από λίγο έως πάρα πολύ distortion, όπου το κάθε ένα πετάλι είναι voiced (έχει καμπύλη EQ) που ταιριάζει με την ποσότητα του distortion που έχει και την κατηγορία της μουσικής όπου απευθύνεται. Με αυτή την έννοια, εάν (και ΜΟΝΟ εάν) το έχεις ακούσει από κοντά και σου αρέσει, τότε πάρε το χωρίς δεύτερη σκέψη.

Αντίθετα το Akai, προσεγγίζει το θέμα χωρίς κάποιο ειδικό voicing, δηλαδή με την έννοια αυτή είναι πιο πιστό στην αρχική χροιά, και επιλέγει να προσφέρει στον χρήστη πολλά ρυθμιστικά, ώστε να φτιάξει αυτός την καμπύλη EQ που του ταιριάζει στο γούστο αλλά και στην κατηγορία της μουσικής όπου δραστηριοποιείται. Έτσι είναι πράγματι όπως είπε ο zero πιο πολύπλοκο, αλλά δίνει πιο πολλές ελευθερίες να ασχοληθείς και να βρείς ακριβώς αυτό που σου σρέσει.

Αρα αυτο που καταλαβαίνω εγω.... ειναι οτι πρεπει να κατέβω στην αθήνα να δω πιο μου ταιριάζει περισσότερο ωστε να αποφασίσω πιο θα πάρω
Ατλαντίς FM 105.2

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για distortion πεταλάκι
« Απάντηση #14 στις: 05/07/12, 12:58 »
ξέρει κανείς αν φέρνει κανείς καμία απ'τις 2 εταιρείες?
γιατί εγώ δεν έχω πετύχει, μη κατέβει τζάμπα το παιδί....

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Βοήθεια για distortion πεταλάκι
« Απάντηση #15 στις: 05/07/12, 14:16 »
tc φέρνει ο Νάκας. Τώρα αν θα έχει το συγκεκριμένο δεν ξέρω. ΑΚΑΙ έχω την εντύπωση οτι κάπου είχα πετύχει το delay αλλά δε θυμάμαι.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για distortion πεταλάκι
« Απάντηση #16 στις: 05/07/12, 15:10 »
Δες και στις αγγελίες αν βρεις κανένα Telegun MSD.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για distortion πεταλάκι
« Απάντηση #17 στις: 05/07/12, 15:27 »
Δες και στις αγγελίες αν βρεις κανένα Telegun MSD.


http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=29290

Αν υπάρχει ακόμα χτύπα το, είναι ότι πρέπει για την περίπτωσή σου. Ήταν να στο προτείνω εξ' αρχής αλλά έγραψες να μην ξεφύγουμε από αυτά που πρότεινες γι'αυτό δεν το έκανα.

Αποσυνδεδεμένος fanhs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για distortion πεταλάκι
« Απάντηση #18 στις: 05/07/12, 23:35 »
Δες και στις αγγελίες αν βρεις κανένα Telegun MSD.


http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=29290

Αν υπάρχει ακόμα χτύπα το, είναι ότι πρέπει για την περίπτωσή σου. Ήταν να στο προτείνω εξ' αρχής αλλά έγραψες να μην ξεφύγουμε από αυτά που πρότεινες γι'αυτό δεν το έκανα.

Δεν γίνεται να το αγοράσω απο κάποιο μαγαζί ??
Ατλαντίς FM 105.2

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για distortion πεταλάκι
« Απάντηση #19 στις: 05/07/12, 23:50 »
άποψη μου αλλά θεωρώ το MSD υπερεκτιμημένο. Ίσως επειδή βλακωδώς το συγκρίνω με το fat foot.
fanhs θεωρώ ότι καλύτερο να δοκιμάσεις κάποια πετάλια και πάνω απ όλα να μη σε ρίξει ο πωλητής με αυτά που θα σου πει (Θέλει να πουλήσει) αλλά να εμπιστευτείς τα ακούσματα σου...Γνώμη μου, πάρε και έναν πιο έμπειρο φίλο να σε βοηθήσει. 
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
πεταλακι wah

Ξεκίνησε από sanders « 1 2 » Εφέ

25 Απαντήσεις
10371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/07, 01:56
από FatBatz
10 Απαντήσεις
6542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 15:35
από hoba
22 Απαντήσεις
9062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 01:36
από Jezus
7 Απαντήσεις
3402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/08, 02:23
από Ibanezακιας
19 Απαντήσεις
6855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/09, 19:11
από CrippleHorse
12 Απαντήσεις
4138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/10, 16:31
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
1 Απαντήσεις
1633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 13:29
από edgar_jp ♫
16 Απαντήσεις
5433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/10, 22:05
από dio21
3 Απαντήσεις
2209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/11, 12:57
από Rosstrobon
3 Απαντήσεις
2464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/12, 18:32
από guitalele