Αποστολέας Θέμα: Γιάννης Αγγελάκας & Οι Επισκέπτες - Από 'Δω Και Πάνω  (Αναγνώστηκε 26048 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
"Aπό 'Δω και Πάνω λέγεται η νέα δισκογραφική δουλειά του Γιάννη Αγγελάκα, η οποία αναμένεται να κυκλοφορήσει από την All Together Now. Δύο δισκογραφικές δουλειές σε ένα τόσο μικρό διάστημα; Ακούγοντας το νέο του άλμπουμ, ένα πολυμορφικό χαρμάνι με rock, μπαλλάντες, blues, ρεμπέτικα, μουσικές του κόσμου, από συνολικά 15 μουσικούς, αντιλαμβάνεσαι ότι πρόκειται για ένα εντελώς διαφορετικό project σε σχέση με τις Ανάσες των Λύκων."

Τα παραπάνω προέρχονται μάλλον από δελτίο τύπου και μπορούν να βρεθούν μαζί με μια mini-συνέντευξη στο Avopolis. Το δίσκο δεν τον έχω πάρει στα χέρια μου για να έχω προσωπική άποψη, αλλά κυκλοφόρησε μόλις. Παραθέτω απλώς το tracklist, για όποιον ενδιαφέρεται:

CD 1
ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΛΑΨΩ
ΑΓΡΙΑ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ ΜΟΥΣΙΚΗ
ΠΑΡΟΙΜΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΡΟΝΟ
ΜΕΣΑ ΜΟΥ Ο ΑΕΡΑΣ ΠΟΥ ΦΥΣΑ
ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ
Η ΑΓΑΠΗ ΟΡΜΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ
ΑΙΡΕΤΙΚΟ
ΕΓΙΝΑ ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ ΚΑΙ ΤΡΑΝΟΣ
ΠΑΕΙ
ΑΠΟ 'ΔΩ ΚΑΙ ΠΑΝΩ
Ω! ΔΕΣΠΟΙΝΙΣ ΜΟΥ ΟΥΤΟΠΙΑ

CD 2
ΜΕΣΑ ΜΟΥ Ο ΑΕΡΑΣ ΠΟΥ ΦΥΣΑ (απ' την Κρήτη) (Μουσική ο Γιώργος Ξυλούρης - Ψαρογιώργης)
ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΛΑΨΩ (Dub mix - Σ.Λαζαρινός & Β.Μπαχαρίδης)
ΜΙΜΗΣ
Η ΑΓΑΠΗ ΟΡΜΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ (Dance mix - Ν.Βελιώτης)
ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ
ΑΓΡΙΑ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ ΜΟΥΣΙΚΗ (Star noise mix - Χ.Χαρμπίλας)
ΚΡΗΤΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ 1
ΜΕΣΑ ΜΟΥ Ο ΑΕΡΑΣ ΠΟΥ ΦΥΣΑ (Techno mix - Ν.Σαδίκης)
Ο ΝΑΥΤΗΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΒΙΔΙ
ΑΠΟ 'ΔΩ ΚΑΙ ΠΑΝΩ (Duble mix - Γ.Χριστιανάκης & Τ.Καργιωτάκης)
ΚΡΗΤΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ 2 (Γιάννης - Τίτος - Φώτης - Λάμπρος - Ναύτης)
ΠΑΕΙ (π-mix - Dani Joss)

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Ορίστε και η πρώτη κριτική από το MIC:

Το ρεμπέτικο ασκέρι μαζεύτηκε στο σπίτι του Γιάννη, στο Royal Alzheimer Hall της All Together Now στην Επανομή. Χρήστος Χαρμπίλας, Ντίνος Σαδίκης, Πάνος Ρώσσης, Στέφανος Λαζαρίνος, Γιάννης Μαρίνος, Γιώργος Αβραμίδης, Νίκος Βελιώτης, Φώτης Σιώτας, Δημήτρης Μπασλάμ, Βασίλης Μπαχαρίδης, Κωστής Μακρυγιαννάκης, Νίκος Αϊβαζίδης, Πάνος Τόλιος, Τίτος Καργιωτάκης, Παλιοί και νέοι φίλοι, μουσικοί και διασκεδαστές της χαλαρής κι ανέμελης παρέας, βάλαν τις πενιές, τις δοξαριές, τους χτύπους, τις εκπνοές, τις φωνές και τα σκέρτσα τους.

Στο πρώτο σιντί ακούμε κάτι που μοιάζει με ενιαίο έργο αλλά και ταυτόχρονα διασπάται πολλάκις από τις αλλαγές ηθμών και ρυθμών, ακόμη και μέσα στο ίδιο τραγούδι - κομμάτι ή όπως αλλιώς το προτιμάτε. Ο Γιάννης προσπαθεί να πάει παρακάτω - από δω και πέρα, από δω και κάτω, από δω και πάνω. Κινείται προς όλες τις κατευθύνσεις, ψάχνεται στην παράδοση, στους νέους ήχους, στα μιούζικαλ, στους αμανέδες, στα ψηφία και στα μπήτια. Στα παράφωνα και εύηχα, στα ροκ και στα ρολ.

Η ηχώ του ρεμπέτικου συμβάλλει δημιουργικά με τις άλλες ηχούς, του δημοτικού και παραδοσιακού, του έθνικ, του έντεχνου, του πανηγυριού. Απόηχοι σκληρότερων εποχών και ρυθμών κρυσταλλιάζουν και στοιχειώνουν αρκετές από τις στιχουργίες του και τον τρόπο που απαγγέλλονται. Άλλοτε με ιδιόμορφο θράσος και ευθεία επίθεση κι άλλοτε πάλι με κατασταλαγμένη σοφία. Κάποια τ' ακούσαμε στο live με τον Βελίωτη. Κάποια άλλα μοιάζουν σαν μισοπαρατημένα ελεγεία. Κάπου φαίνεται και το χεράκι του Σαδίκη. Ένα-δυο θα μπορούσαν να είναι και στο "γέλιο των πολλών". Υπάρχει όμως και μια φυγόκεντρος δύναμη. Πότε πλησιάζει το ύφος του και πότε απομακρύνεται προς άλλα - όχι απάτητα - μονοπάτια.

Στο δεύτερο σύμπακτο δίσκο, τη λεγόμενη άλλη πλευρά, αρχίζουν οι πειραματισμοί και τα πειράγματα. Παραλλάσσουν, μεταλλάσσουν και μιξάρουν εκ περιτροπής οι Ψαρογιώργης Ξυλούρης, Νίκος Βελιώτης, Στέφανος Λαζαρίνος - Βασίλης Μπαχαρίδης, Γιώργος Χριστιανάκης - Χρήστος Χαρμπίλας, Ντίνος Σαδίκης, Γιάννης - Τίτος - Φώτης - Λάμπρος - Ναύτης, Dani Joss και Coti K. Σχεδόν άπασες οι νέες δημιουργικές δυνάμεις του τόπου. Κι εδώ πιστεύω πως ευφραίνεται κι η ψυχούλα του πιο απαιτητικού και εναλλακτικού ακροατή.

Πιστεύω πως δεν απογοητεύει κανέναν αυτή η νέα διπλή κατάθεση του, πρώην ροκ και πάντα ρεμπελορεμπέτη, θρύλου που μας εξομολογείται πως "Καλά που έγινα σπουδαίος και τρανός" γαιτί αλλιώς... Πιστεύω ακόμη πως κινείται προς καλή κατεύθυνση κι ας κυνηγάει που και που κάποια φαντάσματα. Το ίδιο πρεσβεύουν και τα μαύρα ανθρωπάκια που στήνουνε χορό στο οπισθόφυλλο κι ανεβαίνουν με αισιοδοξία τη σκάλα στο έσω πολύπτυχο. Ακόμα και η υφέρπουσα βαριά ατμόσφαιρα απαλύνεται από τη φλόγα της αγάπης κι από χρώματα φλούο πράσινα, γαλάζια, πορτοκαλιά και κόκκινα.

Κι εκείνη η περίεργη αναφορά για "την υποστήριξη του ιδρύματος Προστασίας του Παλιού Ανθρώπου (έτος ιδρύσεως 2059)" μου φαίνεται αρκετά ιλαροκωμική. Δε βρίσκετε; Κι όσο για τις "ανάσες των λύκων" εκεί θα έβαζα 9, αν το βαθμολογούσα. Αλλά μάλλον είμαι αρκετά βιτσιόζος στα ακούσματά μου οπότε μη με συνερίζεστε.

alltogethernow.gr <--- site της εταιρίας! (έχει και mp3)
Κώστας Γ. Καρδερίνης

Βαθμολογία: 8/10

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εχω ακουσει 3 τραγουδια και μου αρεσαν! :)
αλλα γιατι δε το βρισκω ακομα στο dc++;; ας το βαλει καποιος ρε παιδια.. :-\ ;)

Αποσυνδεδεμένος vasssos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Music Is the Soundtrack of Life
    • Προφίλ
    • CLiCK
http://www.megaupload.com/?d=S6H70ADM [140mb]
Καλό κατέβασμα ;D
ΥΓ: στο dc++ : vasssos
« Τελευταία τροποποίηση: 01/11/05, 15:21 από vasssos »

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Πρώτα απ'όλα ευχαριστούμε Vassos για το κόπο να ανεβάσεις όλο το δίσκο.  ;D

Λοιπόν τον άκουσα το δίσκο σε ένα φίλο και μπορώ να πω ότι εξεπλάγην.

Θεωρούσα μέχρι πρότινως τον Αγγέλακα ως ένα ναρκομανή βλάκα που έτυχε να γράψει επιτυχίες.
Με το που άκουσα το δίσκο αυτό άλλαξα γνώμη. Πολύ καλοί στίχοι, ωραία μουσική και επιτέλους αληθινή ερμηνεία από τον Αγγέλακα. Μου θύμισε τα συναισθήματα που ένιωθα ακούγοντας τη "καινούρια ζάλη".

Μπράβο του και εις ανώτερα  :P

Αποσυνδεδεμένος RBnikos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 324
  • Φύλο: Άντρας
  • we're becoming .... Hostile!!
    • Προφίλ
Πρώτα απ'όλα ευχαριστούμε Vassos για το κόπο να ανεβάσεις όλο το δίσκο.  ;D

Λοιπόν τον άκουσα το δίσκο σε ένα φίλο και μπορώ να πω ότι εξεπλάγην.

Θεωρούσα μέχρι πρότινως τον Αγγέλακα ως ένα ναρκομανή βλάκα που έτυχε να γράψει επιτυχίες.
Με το που άκουσα το δίσκο αυτό άλλαξα γνώμη. Πολύ καλοί στίχοι, ωραία μουσική και επιτέλους αληθινή ερμηνεία από τον Αγγέλακα. Μου θύμισε τα συναισθήματα που ένιωθα ακούγοντας τη "καινούρια ζάλη".

Μπράβο του και εις ανώτερα  :P

 me ta smileys pou evales den katalabamai an eironeuese i oxi...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Γιατί στο megaupload βρε παιδιά? Κακό ήταν να το έσπαζες σε 3 zipάκια και να το ανέβαζες στο rapidshare?
140 μεγα.. και με dsl ακόμα, αυτό αργεί εκνευριστηκά.

Τεσπα, φίλε Vassos να σαι καλά που το ανέβασες.. να δούμε πότε θα κατεβεί (αν δεν κολλήσει και θέλει παλι από την αρχή..)
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace

Παράθεση
me ta smileys pou evales den katalabamai an eironeuese i oxi...
Παράθεση

Διάβασε καλά το μήνυμα μου και μετά ξανασκέψου αν ειρωνεύομαι ή όχι

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Γιατί στο megaupload βρε παιδιά? Κακό ήταν να το έσπαζες σε 3 zipάκια και να το ανέβαζες στο rapidshare?
140 μεγα.. και με dsl ακόμα, αυτό αργεί εκνευριστηκά.

Τεσπα, φίλε Vassos να σαι καλά που το ανέβασες.. να δούμε πότε θα κατεβεί (αν δεν κολλήσει και θέλει παλι από την αρχή..)

Ρε συ με adsl κατεβαίνει σφαίρα. Το κατέβασε σε 27 λεπτά δεν είναι και πολύ για 140mb.  :P

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εμενα δεν κατεβαζει από το megaupload...δεν ξερω τι φταιει... :-\

Αποσυνδεδεμένος Firewoman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Γυναίκα Ρέπλικα
    • Προφίλ
Πρώτα απ'όλα ευχαριστούμε Vassos για το κόπο να ανεβάσεις όλο το δίσκο.  ;D

Λοιπόν τον άκουσα το δίσκο σε ένα φίλο και μπορώ να πω ότι εξεπλάγην.

Θεωρούσα μέχρι πρότινως τον Αγγέλακα ως ένα ναρκομανή βλάκα που έτυχε να γράψει επιτυχίες.
Με το που άκουσα το δίσκο αυτό άλλαξα γνώμη. Πολύ καλοί στίχοι, ωραία μουσική και επιτέλους αληθινή ερμηνεία από τον Αγγέλακα. Μου θύμισε τα συναισθήματα που ένιωθα ακούγοντας τη "καινούρια ζάλη".

Μπράβο του και εις ανώτερα  :P
ναρκωμανης βλακας ο Αγγελακας; χωρις να θελω να σε προσβαλω ή δεν καταλαβαινεις τι λεει ή δεν τον εχεις ακουσει ποτε!  γιατι αν ειναι ετσι οι βλακες, θεε μου κανε μας ολους ηλιθιους!!!!
στιχοι οπως αυτοι της "Γιορτης" της "Καινουργιας Ζαλης" ή του "Ειμαι ελαφρυς", μονο ενα ευφυες μυαλο θα μπορουσε να συλλαβει και να αποτυπωσει τοσο μα τοσο ευστοχα! ετυχε ποτε να διαβασεις καποιο απο τα ποιηματα του; καποια συνεντευξη να ακουσεις τις αποψεις του; ειλικρινα τωρα, δεν θελω να σε προσβαλω μα μου κανει τοσο μεγαλη εντυπωση και θελω πραγματικα να μαθω τι σε εκανε να εχεις αυτην την γνωμη... πες μου συγκεκριμενα πραγματα ομως οτι πχ ειπε αυτο ή εκανε εκεινο και τον θεωρω βλαμενο...

θελω πραγματικα να μαθω...
"Προσεχε τις γυναίκες ρέπλικες και τις ρέπλικες που φέρονται σαν γυναίκες"

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Κοίτα όλοι ξέρουμε ότι ο Αγγέλακας έμπλεξε με τα ναρκωτικά. Αυτό είναι τουλάχιστον σίγουρο.

Προσωπικά είμαι πολύ εναντίον όσων χρησιμοποιούν ναρκωτικά. Βέβαια θα μου πεις ότι δεν έπρεπε να ακούω μουσική αφού λίγο πολύ όλοι έχουν κάνει χρήση.

Μόνο που σε 2 συναυλίες που πήγα ο Αγγέλακας ανέβηκε στη σκηνή και ήτανε λιώμα. Με συγχωρείς αλλά αυτό πρόσβαλε και μένα που πλήρωσα να ακούσω μουσική, επίσης πρόσβαλε και τον εαυτό του γιατί πολύς κόσμος τον θαυμάζει.

Επίσης να σου πω και σένα να διαβάσεις καλά το ποστ μου. Βλέπεις ότι δεν λέω σε κανένα σημείο κάτι εναντίον των στίχων του τους οποίους θεωρώ αξιόλογους. Χρησιμοποίησα την πρόταση "έτυχε να γράψει επιτυχίες" για όλο αυτό που εξήγησα πιο πάνω.

Ο νέος δίσκος είναι καταπληκτικός ξαναλέω αλλά ο Αγγέλακας δεν παύει να είναι ότι είναι.

PS: Δεν θεωρώ και πολύ έξυπνο ενώ γράφεις στιχάρες να είσαι λιώμα στα ναρκωτικά σόρι  :-\

Αποσυνδεδεμένος vasssos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Music Is the Soundtrack of Life
    • Προφίλ
    • CLiCK
εμενα δεν κατεβαζει από το megaupload...δεν ξερω τι φταιει... :-\
αν χρησιμοποιεις καποιο download manager (dap, flashget, getright, etc.) δεν δουλευουν..κατεβασε το κανονικα..

Αποσυνδεδεμένος Firewoman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Γυναίκα Ρέπλικα
    • Προφίλ
Κοίτα όλοι ξέρουμε ότι ο Αγγέλακας έμπλεξε με τα ναρκωτικά. Αυτό είναι τουλάχιστον σίγουρο.

Προσωπικά είμαι πολύ εναντίον όσων χρησιμοποιούν ναρκωτικά. Βέβαια θα μου πεις ότι δεν έπρεπε να ακούω μουσική αφού λίγο πολύ όλοι έχουν κάνει χρήση.

Μόνο που σε 2 συναυλίες που πήγα ο Αγγέλακας ανέβηκε στη σκηνή και ήτανε λιώμα. Με συγχωρείς αλλά αυτό πρόσβαλε και μένα που πλήρωσα να ακούσω μουσική, επίσης πρόσβαλε και τον εαυτό του γιατί πολύς κόσμος τον θαυμάζει.

Επίσης να σου πω και σένα να διαβάσεις καλά το ποστ μου. Βλέπεις ότι δεν λέω σε κανένα σημείο κάτι εναντίον των στίχων του τους οποίους θεωρώ αξιόλογους. Χρησιμοποίησα την πρόταση "έτυχε να γράψει επιτυχίες" για όλο αυτό που εξήγησα πιο πάνω.

Ο νέος δίσκος είναι καταπληκτικός ξαναλέω αλλά ο Αγγέλακας δεν παύει να είναι ότι είναι.

PS: Δεν θεωρώ και πολύ έξυπνο ενώ γράφεις στιχάρες να είσαι λιώμα στα ναρκωτικά σόρι  :-\
ωραια.. για παμε ενα ενα...

προσωπικα, μαλλον κανεναν δεν ξερω που να ειναι υπερ των ναρκωτικων,ουτε καν αυτοι που κανουν χρηση.. ναι ο Αγγελακας ισως (γιατι βεβαιη δεν μπορω να ειμαι) κανει χρηση.. μεμπτοτατον!!!! αλλα.. μεσα απο πολλα τραγουδια του με καλυτερο και συγκλονιστικοτερο την Καινουργια Ζαλη, μιλαει για τον πλαστικο κοσμο και στελνει μηνηματα κατα των ναρκωτικων.. ξεροντας βεβαια ποσο μεγαλη επιρροη εχει σε παρα πολλους που οχι απλα τον ακουν αλλα τον θαυμαζουν..

και για να συνεχισω με αυτο που σχολιασες.. εχω παει σε πολλες συναυλιες του και σε καμια δεν τον ειδα λιωμα! ετυχε σε σενα; μαλλον.. εμενα δεν με προσβαλει, με λυπει ενα πλασμα τοσο ευφυες σαν τον Γιαννη, να φερεται ετσι στον εαυτο του μα ουδεις τελειος..

το διαβασα καλα .. δεν σου ειπα πουθενα οτι κατακρινεις τους στιχους του (πιο ευκολα θα το δεχομουν) αλλα.. το να θεωρεις βλακα καποιον αλλα πετυχημενη και εξυπνη την δουλεια του,λιγο αντιφατικο δεν ειναι;;; πως ενας βλακας κανει αξιολογη δουλεια; και μιλαμε για κατι τελειως πνευματικο(στιχουργικη και ποιηση) και οχι ενα τεχνικο αποτελεσμα.. και το αλλο που λες που δεν το ειχα προσεξει τοσο.. τυχαιες επιτυχιες 20 ολοκληρα χρονια;;;;;;;; δεν ειναι Καρβελας, Αγγελακας ειναι! δεν εχει το σουξε της εποχης για να του καταλογιζει καποιος πως εκανε τυχαια επιτυχια! απο το 81 που πρωτοξεκινησαν οι Τρυπες, καθε δισκος ειναι καλυτερος απο τον προηγουμε συνθετικα,στιχουργικα και ερμηνευτικα! τυχαια ολα αυτα;;; περιεργα οριζεις την τυχη......

ειναι μια επιλογη του.. απολυτα λανθασμενη για μενα, μα επιλογη του.. ετσι οριζει τον εαυτο του.. ή ετσι τον αδικει μα σε καμια περιπτωση δεν μειωνει την αξια του ως ανθρωπου και ως καλλιτεχνη ή ποιητη οπως τον αποκαλω εγω...
"Προσεχε τις γυναίκες ρέπλικες και τις ρέπλικες που φέρονται σαν γυναίκες"

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι επιτυχημένοι σε διάφορους κλάδους που στη προσωπική τους ζωή είναι βλάκες με περικεφαλαία. Αποκάλεσα βλάκα τον Αγγέλακα εξηγώντας τους λόγους. Οσο για το "τυχαία" έχεις δίκαιο απλά ξέχασα ότι είμαστε στην Ελλάδα και θεοποιούμε το καθετί.

Δεν είπα ότι πήγα σε 2 μόνο συναυλίες. Απλά σ'αυτές τις συγκεκριμένες έγινε αυτό και για να εξηγούμαι ήτανε στη Σφεντόνα στην λεωφόρο Αλεξάνδρας.

Δεν ορίζω περίεργα τη τύχη. Εσυ θεωρείς τον Αγγέλακα ένα θεό της ελληνικής μουσικής σκηνής και γω όχι. Δεν σημαίνει ότι δεν είναι αλλά ούτε και ότι είναι.

Επίσης δεν μου καίγεται καρφάκι και αν βγάλει 200 τραγούδια εναντίον των ναρκωτικών. Οταν τα τραγουδά/ερμηνεύει μαστουρωμένος δεν έχει αξία ούτε ο τελειότερος στίχος.

Δεν μειώνεται η αξία του ως ερμηνευτή και ως ποιητή αφού θες να τον αποκαλείς έτσι (ίσως όχι άδικα). μειώνεται όμως η αξία του σαφώς ως ανθρώπου. Ας μην αναλωθούμε σε πιθανή απάντησή σου στους λόγους που οδηγείται κάποιος στα ναρκωτικά. Προσωπικά πιστεύω ότι κανείς δεν έχει δικαιολογία.

PS: Φαντάσου να μην έλεγα ότι μου άρεσε η καινούρια του δουλειά όπως και παλιές του τι θα γινότανε?  ??? ::)

Αποσυνδεδεμένος Firewoman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Γυναίκα Ρέπλικα
    • Προφίλ
Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι επιτυχημένοι σε διάφορους κλάδους που στη προσωπική τους ζωή είναι βλάκες με περικεφαλαία. Αποκάλεσα βλάκα τον Αγγέλακα εξηγώντας τους λόγους. Οσο για το "τυχαία" έχεις δίκαιο απλά ξέχασα ότι είμαστε στην Ελλάδα και θεοποιούμε το καθετί.

Δεν είπα ότι πήγα σε 2 μόνο συναυλίες. Απλά σ'αυτές τις συγκεκριμένες έγινε αυτό και για να εξηγούμαι ήτανε στη Σφεντόνα στην λεωφόρο Αλεξάνδρας.

Δεν ορίζω περίεργα τη τύχη. Εσυ θεωρείς τον Αγγέλακα ένα θεό της ελληνικής μουσικής σκηνής και γω όχι. Δεν σημαίνει ότι δεν είναι αλλά ούτε και ότι είναι.

Επίσης δεν μου καίγεται καρφάκι και αν βγάλει 200 τραγούδια εναντίον των ναρκωτικών. Οταν τα τραγουδά/ερμηνεύει μαστουρωμένος δεν έχει αξία ούτε ο τελειότερος στίχος.

Δεν μειώνεται η αξία του ως ερμηνευτή και ως ποιητή αφού θες να τον αποκαλείς έτσι (ίσως όχι άδικα). μειώνεται όμως η αξία του σαφώς ως ανθρώπου. Ας μην αναλωθούμε σε πιθανή απάντησή σου στους λόγους που οδηγείται κάποιος στα ναρκωτικά. Προσωπικά πιστεύω ότι κανείς δεν έχει δικαιολογία.

PS: Φαντάσου να μην έλεγα ότι μου άρεσε η καινούρια του δουλειά όπως και παλιές του τι θα γινότανε?  ??? ::)
για να αρχισω απο το τελος, τιποτα ακριβως δεν θα γινοτανε! γουστα ειναι αυτα! τα ακουσματα του καθενος ειναι προσωπικες επιλογες και συνεπεια πολλων αλλων..  ;)

επαναλαμβανω απλα πως οταν μιλαμε για ποιηση... δλδ για καταθεση ψυχης.. δεν μπορει να ειναι καλπικο ή αταιριαστο με τον χαρακτηρα του δημιουργου.. οσο για το ποσο και ποιους θεοποιουμε στην ελλαδα συμφωνω μονο στην ποσοτητα και ξεχωριζω την ποιοητητα που θα "επρεπε" να θεοποιειται μα προτιμα να μενει στο περιθωριο..

εγω ειμαι απο Θεσσαλονικη και τον εχω δει εκει... δεν ξερω πως ηταν στην Αθηνα.. δεν αμφισβητω οτι ηταν ετσι αλλα εγω δεν τον εχω δει ποτε σε τετοια κατασταση... ουτε σε συναυλιες, ουτε οπου αλλου τον συναντησα, ουτε οταν μιλησαμε, ουτε απο φιλους του και φιλους μου ακουσα κατι τετοιο.. 

το Θεος ειναι πολυ βαρια λεξη για μενα.. δεν ειναι Θεος.. ειναι απλα ενας πολυ μεγαλος καλλιτεχνης που υποστηριζει την δουλεια του με την ζωη του.. δεν το παιζει σταρ ενω πλασαρεται σαν ροκας, δεν ειναι ντιβα και δεν γλυφει τα περιοδικα για μια συνεντευξη, δεν ζει σε 4οροφη βιλα αν και τα κονομαει.. ολα αυτα ειναι που μετρανε για μενα.. και υστερα ειναι η καταθεση πνευματος που κανει σε στιχους και ποιηματα.. σημαινει πολλα για μενα ο Αγγελακας μα Θεος δεν ειναι...

νομιζω σου απαντησα παραπανω τι θεωρω οτι μειωνει και αν μειωνει κατι την αξια αυτου του ανθρωπου...
"Προσεχε τις γυναίκες ρέπλικες και τις ρέπλικες που φέρονται σαν γυναίκες"

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Κοίτα ουσιαστικά δεν πολυδιαφωνούμε απ'ότι ξαναδιαβάζω, ίσως οι διατυπώσεις μου να σου φάνηκαν κάπως, είναι αλήθεια καμιά φορά γράφω περίεργα.

Πάντως για να λύσω την οποιαδήποτε παρεξήγηση αν έχω δημιουργήσει άθελα μου, δεν υποτιμώ καθόλου τον καλλιτέχνη Αγγέλακα ίσα ίσα του βγάζω το καπέλο. Πολλά παλιά του κομμάτια μου έχουν μείνει χαραγμένα και τα λατρεύω (όχι όμως όλα). Αναγνωρίζω το μεγαλείο του στίχου του καθώς και το μεγαλείο της μοναδικής του ερμηνείας. Απλά διαφωνώ στον τρόπο ζωής του αν και τώρα που το σκέφτομαι καμία σχέση δεν έχει με τη μουσική του αξία όπως και όλων των καλλιτεχνών.

καλά να περνάς  ;D

Αποσυνδεδεμένος Firewoman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Γυναίκα Ρέπλικα
    • Προφίλ
Κοίτα ουσιαστικά δεν πολυδιαφωνούμε απ'ότι ξαναδιαβάζω, ίσως οι διατυπώσεις μου να σου φάνηκαν κάπως, είναι αλήθεια καμιά φορά γράφω περίεργα.

Πάντως για να λύσω την οποιαδήποτε παρεξήγηση αν έχω δημιουργήσει άθελα μου, δεν υποτιμώ καθόλου τον καλλιτέχνη Αγγέλακα ίσα ίσα του βγάζω το καπέλο. Πολλά παλιά του κομμάτια μου έχουν μείνει χαραγμένα και τα λατρεύω (όχι όμως όλα). Αναγνωρίζω το μεγαλείο του στίχου του καθώς και το μεγαλείο της μοναδικής του ερμηνείας. Απλά διαφωνώ στον τρόπο ζωής του αν και τώρα που το σκέφτομαι καμία σχέση δεν έχει με τη μουσική του αξία όπως και όλων των καλλιτεχνών.

καλά να περνάς  ;D
εφταναν λοιπον 3 μηνυματακια και μια συζητηση για να συνειδητοποιησεις πως αναγνωριζεις τελικα την αξια του Αγγελακα καλλιτεχνικα και γενικοτερα!  ;D ενδιαφερον!!!!!!

εξαρχης δεν διαφωνουσαμε πολυ καπου.. απλα μου εκατσε βαρια εκεινο το "βλακας" και απορησα πως και γιατι.. λυθηκε... ανοιγουμε αλλο θεμα να διαφωνουμε; βεβαια πρεπει να περασουμε σε ποδοσφαιρο για να βρω καποιον να με ενδιαφερει εξισου με τον Γιαννη!  ;D
"Προσεχε τις γυναίκες ρέπλικες και τις ρέπλικες που φέρονται σαν γυναίκες"

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Οκ άνοιξε οποιοδήποτε θέμα, θα διαφωνήσω με τι μία και θα κάνουμε μπουρδέλο πάλι το φόρουμ  ;D :P

Αποσυνδεδεμένος Firewoman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Γυναίκα Ρέπλικα
    • Προφίλ
Οκ άνοιξε οποιοδήποτε θέμα, θα διαφωνήσω με τι μία και θα κάνουμε μπουρδέλο πάλι το φόρουμ  ;D :P
δεν το καναμε πριν! βρες κατι καλο τωρα! λες να πιασουμε τον Παυλο;  :P ;D

βρες κατι καλο!! αλλιως θα ξαναπαμε τον Γιαννη!  :D
"Προσεχε τις γυναίκες ρέπλικες και τις ρέπλικες που φέρονται σαν γυναίκες"

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Το cd είναι εξαιρετικό. Ροκορεμπέτικα.
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Οκ άνοιξε οποιοδήποτε θέμα, θα διαφωνήσω με τι μία και θα κάνουμε μπουρδέλο πάλι το φόρουμ  ;D :P
δεν το καναμε πριν! βρες κατι καλο τωρα! λες να πιασουμε τον Παυλο;  :P ;D

βρες κατι καλο!! αλλιως θα ξαναπαμε τον Γιαννη!  :D

Προς Θεού όχι το Παυλάρα  ::) :P

Αποσυνδεδεμένος Firewoman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Γυναίκα Ρέπλικα
    • Προφίλ
Οκ άνοιξε οποιοδήποτε θέμα, θα διαφωνήσω με τι μία και θα κάνουμε μπουρδέλο πάλι το φόρουμ  ;D :P
δεν το καναμε πριν! βρες κατι καλο τωρα! λες να πιασουμε τον Παυλο;  :P ;D

βρες κατι καλο!! αλλιως θα ξαναπαμε τον Γιαννη!  :D

Προς Θεού όχι το Παυλάρα  ::) :P
για μενα η περιπτωση του Παυλου, ηταν η πληρης απομυθοποιηση και κατατρευση! για μεγαλο διαστημα δεν ηθελα καν να τον ακουω.. πιστευω πως τα τραγουδια που τραγουδησε και ολοι αγαπαμε, ηταν δικα του.. οτι τα εγραψε αυτος αλλα ο Παυλος δεν ηταν παρα ενας ερμηνευτης!!! ποσο πολυ απογοητευτηκα!

για αυτο ισως εχω τρελαθει τοσο με τον Γιαννη... ξερω οτι ειναι δικο του, κομματι του... και οχι απλα μια ερμηνεια καποιου αλλου.. ενας αληθινος μουσικος..
θα διαφωνησεις ελπιζω!!!  ;D
"Προσεχε τις γυναίκες ρέπλικες και τις ρέπλικες που φέρονται σαν γυναίκες"

Αποσυνδεδεμένος Firewoman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Γυναίκα Ρέπλικα
    • Προφίλ
Το cd είναι εξαιρετικό. Ροκορεμπέτικα.
πραγματικα ειναι υπεροχο.. νομιζω "μουσικες του κοσμου" το χαρακτηρισε ο ιδιος σε καποια συνεντευξη του και συμφωνω τα μαλα!  ;) :D
"Προσεχε τις γυναίκες ρέπλικες και τις ρέπλικες που φέρονται σαν γυναίκες"

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Δυστυχώς συμφωνώ  ;D

Πλήρης κατάρρευση για ένα άνθρωπο που μπορούσε σημερα να ήταν πολύ μεγαλύτερος απ'ότι υπήρξε  :-\

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
13348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/04, 15:31
από evalia
4 Απαντήσεις
3053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/06, 16:57
από Unknown Artist
42 Απαντήσεις
16940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/06, 20:16
από Krusty
1 Απαντήσεις
2628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 10:42
από kain
12 Απαντήσεις
8146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/08, 13:50
από Kli Klis
0 Απαντήσεις
1582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/08, 13:10
από FAIRY-The return!
25 Απαντήσεις
9781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 23:58
από FAIRY-The return!
3 Απαντήσεις
6724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/09, 03:01
από rajah
8 Απαντήσεις
7518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/12, 20:38
από Harpwood
0 Απαντήσεις
5033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/15, 13:21
από Βραζίλης