Αποστολέας Θέμα: Τα καλύτερα του 2010  (Αναγνώστηκε 10268 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Τα καλύτερα του 2010
« στις: 27/12/10, 01:57 »
Το λεπόοοοον....τέλειωνει το 2010...πολλές κυκλοφορίες..σίγουρα ο καθένας άκουσε όσες μπορούσε και ξεχώρισε κάποιες...ας κάνουμε λοιπόν ένα top 10 για να πάρουμε και ιδέες..(ελπίζω να μην γίνει μπάχαλο όπως παλιότερο θέμα...)


Ξεκινάω....:


10. Godsmack- the oracle




Ότι και να πει κανείς γι'αυτούς (ναι....άκουγαν πολύ metallica τα παιδιά.... :P ) εμένα δεν με νοιάζει....γουστάρω απίστευτα τα riff τους και το ποζεριλίκι τους....στο πέμπτο τους άλμπουμ απλά συνέχιζουν να κάνουν αυτό που ξέρουν καλύτερα.....να παίζουν αμερικάνικο μέταλ.....έυκολο άλμπουμ...με την πρώτη ακρόαση σου μένει....



9. Buddy Guy- Living proof




κανονικά μια κυκλοφορία του buddy guy θα έπρεπε άνετα να μπαίνει στο top 5 αλλά....ο μόνος λόγος που είναι χαμηλά στην προτίμηση μου είναι το ντουέτο με τον bb king....περίμενα αυτο το ντούετο να απογειώσει το cd αλλά κατ'εμε ήταν το πιο αδύναμο κομμάτι....κατα τα άλλα...ο buddy καθόλου κουρασμένος...blues-άρει ανελέητα...



8. Unkle- Where did the night fall



Μπορεί να είναι τελείως διαφορετικός δίσκος απο ότι έχουν κυκλοφορήσει....αλλά με μια ανεξάρτητη ακρόαση....σου αφήνει πολλά....


7. Electric Litany- How to be a child and win the war




Eξαιρετικός δίσκος...έφαγε πολύ λιώσιμο....είναι σύγχρονος με μια παλιά αισθητική....
edit επειδή το ξέχασα.....έντονο ελληνικό στοιχείο έτσι...? ;)


6. Πάυλος Παυλίδης & the Β movies- Αυτό το πλοιο που όλο φτάνει




αυτο το πλόιο το περιμέναμε καιρό απο τον παυλίδη...και ήρθε άνοιξη προς καλοκαίρι...ο πιο ολοκληρωμένος πιστεύω προσωπικός δίσκος του παυλίδη με μια απλότητα στη ενορχήστρωση και μια πιο αισιόδοξη προσέγγιση....αποτέλεσε soundtrack όλου του καλοκαιριού....


5. Anathema- we're here because we're here




Ότι και να λέμε για τους anathema...τα πράγματα είναι απλά.....ναι..έχουν γίνει "pop"...ναι έχουν απαρνηθεί την παλιά καλή doom/death εποχή του crestfallen....αυτό δεν σημαίνει ότι ο συγκεκριμένος δίσκος δεν είναι ωραίος...


4. Midas Fall- Eleven. Return and Revert




έχω κάνει σχετική κριτική στην κατηγορία...όποιος θέλει ψάχνει.....



3. Joe Bonamassa- Black Rock




Απο τους αγαπημένους κιθαρίστες....ο ήχος του αγγίζει την τελειότητα.....σ'αυτό το cd έδειξε, εκτός των άλλων, πως μπορεί να παντρέψει την ελληνική παράδοση με το blues/rock...


2. Slash- Slash




Ναι ναι ναι...εγώ ήμουν αυτός που έκραζε τον δίσκο παλιότερα..... ::)  ΑΛΛΑ...δεν είχα κανει το πιο βασικό.....δεν είχα βάλει το δίσκο στο αμάξι και να ταξιδέψω.....ε λοιπόν το έκανα κι αυτό..... ;D


1. Stone Sour- Audio Secrecy




Για κανένα λόγο...μα για κανένα λόγο...δεν πίστευα ότι οι stone sour θα έκαναν έναν τέτοιο δίσκο....τα λόγια είναι απλά περιττά.... >:D  έφαγε και ακόμα τρώει πολύυυυ λιώσιμο...






p.s. πρέπει να αναφέρω ότι μ'αρεσαν πολύ δίσκοι...και ήταν δύσκολο να κανω ένα top 10....αλλα με ευκολία μπορώ να πω ότι μεγάλες απογοητεύσεις ήταν οι maiden και οι massive attack....

« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/10, 02:28 από master of puppets »

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #1 στις: 27/12/10, 17:11 »
  Βασικα δεν εντυπωσιαζομαι απο τις σημερινες κυκλοφοριες (μαλλον εχω κολλησει στα παλια  ;) )
 αλλα για να βοηθησω να συνεχιστει το θεμα του master θα αναφερω λιγα απο τα καινουργια που ακουσα
 με τυχαια σειρα.
 ενταξει το καλυτερο της χρονιας θεωρω οτι ειναι απο τους ACCEPT.




1.
Halford : Made Of Metal







2.
Walter Trout  : Common Ground




3.Accept : Blood of the Nations





4.
Mark Knopfler : Get Lucky






Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #2 στις: 27/12/10, 22:12 »
Ήρθε η ώρα που όλοι περιμένατε. Ήρθε η ώρα για το δικό μου top 10 για το 2010!!!!!!!!!!!!!!!!! Εννοοίτε ότι δεν έχω κανένα κοινό με τον φλώρο που ξεκίνησε το θέμα (no hard feelings master είμαστε πάντα 3άδα μικρών :P ).

Στο νούμερο 10 και στο όριο αν θα βρίσκεται στη θέση αυτή ή στο νούμερο 11:
Zoroaster - Matador



Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχουν πολλά να πεις για αυτήν την μπάντα. Όσοι ασχολούνται με τον χώρο του stoner/sludge τους γνωρίζουν ήδη και γνωρίζουν την αξία τους. Στον δίσκο αυτό στέκονται στον ύψος τους και καταφέρνουν να σε υπνωτίσουν με την heavy ψυχεδέλεια τους. Ένας από τους πλέον αναμενόμενους δίσκους του 2010 και δεν απογοήτευσε σχεδόν κανέναν.

Στην θέση με τον αριθμό 9(.000) (η παρένθεση για το power level όσοι το καταλάβανε :P )

Karma to Burn - Appalachian Incantaion




Οι γερόλυκοι (πλέον) του stoner βρίσκονται πάλι μαζί μας. Μπορεί να   τους πήρε 9 χρόνια να σταματήσουν να πλακώνονται, να καθαρίσουν (?) απο   το αλκοόλ και την πρέζα και να καταφέρουν να κάτσουν μαζί και να γράψουν   πάλι αλλά η αναμονή άξιζε και με το παραπάνω. Νέος δίσκος λοιπόν από   Karma to burn και όλα τα γνωστά στοιχεία είναι εκεί, γιγάντια riff   τσιμεντόλιθοι δεμένα σε ένα απίστευτα groovato σύνολο που δεν σε αφήνει   να ηρεμήσεις ούτε στιγμή, ένα μπάσο που θα σε κολλήσει στον τοίχο και   drums που δεν αφήνουν να τους ξεφύγει τίποτα ούτε στιγμή. Ο Scott Reeder   (Kyuss, The Obsessed, Unida, solo) στην παραγωγή κάνει πολύ παραπάνω   απο ικανοποιητική δουλειά ως "παλιός" πλέον στο είδος. Αυτό που   εκπλήσσει όμως είναι το κομμάτι Waiting for the westearn world στο οποίο   συμμετέχει με φωνητικά (ναι καλά ακούσατε φωνητικά!!!) ο Daniel Davies   των Year Long Disaster!!! Σε συνδιασμό με τις σκόρπιες δηλώσεις του Rich   Mullins για το πόσο ευχαριστήθηκαν να γράφουν πάλι κομμάτι με στίχους   δεν είναι απίθανο ο επόμενος δίσκος να είναι ολόκληρος με φωνητικά :D :D Πιάστε μια μπύρα λοιπόν και απολαύστε αυθεντικό stoner από τους μάστορες του είδους.

Στο νούμερο 8 αν και πιστεύω ότι γράφουν στα @@ τους κάθε λίστα που θα τους βάλει στο top 10 γιατί μπορούν

High on Fire - Snakes for the divine



Άγριο stoner-doom ιδανικό για όσους θέλουν να ξεκινήσουν να ασχολούνται με το είδος. Τα γρυλίσματα του Pike δεν αφήνουν κανέναν σε ησυχία και η αλητεία ξεχειλίζει σε ολόκληρο το δίσκο (αν και προς το τέλος η αλήθεια είναι ότι μας κάνουν λίγα νερά). Ένας εκπληκτικός δίσκος από μια εκπληκτική μπάντα και δείχνει πως οι γερόλυκοι ακόμα το έχουν άνετα. Στραβά δόντια λοιπόν, ασχήμια, βαρύ stoner σαν ατσάλι, μοχθηρό doom και δεν θα σταματήσετε να κάνετε headbagging

Στον 7ο ουρανό μας έστειλαν οι:
Bongripper - Satan Worshipping Doom



Μια από τις πλέον υποτιμημένες μπάντες του είδους τους όπως αυτό είναι διαμορφωμένο σήμερα. ΜΕ αυτό το instrumental δαιαμάντι αποδεικνύουν περίτρανα την προηγούμενη πρόταση. Από τα πιο heavy και πιο δυναμικά stoner/doom album που έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό. Τόσο βαρύ και βαλτώδες, σίγουρα το soundtrack της αποκάλυψης. 4 κομμάτια τα οποία θα σας στείλουν κατευθείαν στην κόλαση. Τσεκάρετε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

η θέση 6(66) ανήκει και όχι άδικα στους

Ufomammut - Eve



Για κάποιο λόγο αυτή η μπάντα διαφεύγει από τους οπαδούς του doom   γενικότερα και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Αν υπάρχει   κάποιος ειδημονας του είδους στο φόρουμ ας μου το εξηγήσει παρακαλώ   γιατί εδώ και 6 χρόνια που υπάρχουν δεν έχει γίνει ΠΑΝΙΚΟΣ γύρω απο το   όνομα τους. Ίσως να φταίει ότι πρέπει να ψάξεις λίγο για να τους βρεις   και ο κόσμος βαριέται... Δεν ξέρω... Γιατί πραγματικά η μουσική τους   είναι απίστευτη. Είναι τόσο καλή σαν να ακούς OM, Electric Wizard, Isis   και όμως δεν μοιάζουν με κανέναν από αυτούς. Οι τρελαμένοι Ιταλοί   doomsters μας δίνουν σε αυτό το 45άλεπτο αριστούργημα που αποτελείται   από 5 κομμάτια την ιστορία της πρώτης γυναίκας της ανθρωπότητας και της   επανάστασης της στον Θεό. Ένα must-listen album για τους απανταχού   stoner/doom funs για το 2010

Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #3 στις: 27/12/10, 22:14 »
Φτάνοντας στην κορυφαία 5αδα του 2010
 
  Dillinger Escape Plan - Option Paralysis
 
 
 
  Τί τώρα σοβαρά περιμένετε να πω κάτι για αυτό το δίσκο ή αυτή τη μπάντα?   Όσοι ξέρετε καταλαβαίνετε και όσοι δεν ξέρετε.. ε φροντίστε να μάθετε   γρήγορα!
 
  Καμιά ιδιαίτερη ατάκα αλλα μια πολύ ιδιαίτερη μπάντα στο νούμερο 4
 
  Bison BC - Dark Ages
 
 
 
  Οι Mastodon συναντούν τους........ γάματο, οι Καναδοί γήινοι τρελαμένοι   κάστορες έρχονται για να ταράξουν τα νερά του σκληρού ήχου. Ο διάδοχος   των εκπληκτικών Earthbound και Quick Earth έφτασε για να μας   προειδοποιήσει για μια ακόμη φορά για το τέλος του κόσμου αν δεν   σεβαστούμε την φύση. Έχοντας περισσότερες punk επιρροές σε αυτόν τον   δίσκο αλλά και μεγάλη πολυπλοκότητα μας θυμίζουν Baroness και High on   Fire. Βρίσκονται βέβαια ακόμα σε αναζήτηση ακριβούς ταυτότητας. Πολλοί   περίμεναν ότι με αυτόν τον δίσκο θα καταστάλαζαν και θα μας έδιναν ένα   υπέροχο διαμάντι. Η αλήθεια είναι ότι δεν καταστάλαξαν, αλλά αυτό δεν   σημαίνει ότι δεν μας έδωσαν ένα διαμάντι σκληρού ήχου που χαλάρα θα   φιγουράρει στην πρώτη 5άδα για τους δίσκους του 2010. Όσοι δεν τους   γνωρίζατε είναι μια εκπληκτική ευκαιρία να τους μάθετε και όσοι τους   ξέρατε θα καραγουστάρετε μετ ο Dark Ages.
 
  Στο μαγικό αριθμό 3, ε μη μου πείτε ότι δεν περιμένατε ότι θα το βάλω στη λίστα
 
  Blind Guardian - At the Edge of Time
 
 
 
  Η αγάπη μου για την μπάντα αυτή είναι δεδομένη και δεν μπορώ να μιλήσω   αντικειμενικά. Σε ποια προσπάθεια όμως να πράξω κάτι τέτοιο πρέπει να πω   ότι είναι ο καλύτερος απο τους 3 τελευταίους δίσκους τους με διαφορά.   Σχετικά απομακρυσμένος απο τις progressive φόρμες του Tales και πολύ πιο   κοντά στο Imaginations from the other side αλλά χωρίς να αντιγράφουν σε   καμία περίπτωση τους εαυτούς τους μας χάρισαν έναν από τους καλύτερους   δίσκους για το 2010 με πάρα πολύ δυνατά κομμάτια. Και είπαμε, εδώ ΔΕΝ   είμαι αντικειμενικός.
 
  Μια ανάσα από την κορυφή και χάνοντας τη στα σημεία, 2
 
  Electric Wizard - Black Masses
 
 
 
  Όπως έκανα και στο θέμα που άνοιξα για το δίσκο δεν θα παρουσιάσω την   δικιά μου δισκοκριτική αλλά από ένα ξένο site που όμως με εκφράζει   απόλυτα.
 
  If you thought "Witchcult Today" was too polished, then you will love     "Black Masses". It's an more ugly, sleazy and dirty album than     "Witchcult Today" but it hasn't got the sickness that gets spewed at   you   during "Dopethrone". In a way it takes all the elements from all   their   albums, melts them down and turns them into something different   again.   It's a nasty, angry beast of a recording that oozes sleaze and   reeks of   satanic nightmares and drug induced apocalyptic visions. I am   very   excited to say that Electric Wizard are still leaders in their   field of   Stoner, Psychedelic Doom and mark my words this will be THE   album of   2010 for a lot of fans and critics alike. Personally I put it   just   behind "Dopethrone" and "Come My Fanatics" and above all their   other   releases, this is way beyond my expectations because I honestly   thought   their best years were now behind them, guess I was wrong.   Electric   Wizard are back and as crushing as ever, this was due for a   North   American release on November the first but rumors say it could   be   delayed or least the 2LP vinyl version will be and that will be   the   version I will be grabbing when it's released. Also it's already   leaked a   couple of times but Rise Above Records or someone is keeping   tabs on   that as the downloads disappear as quickly as they arrive.   Rise Above   has no need to worry though, this will sell in huge numbers   and I   predict it will be their most successful album ever. Electric   Wizard   proves once again they are still the masters of doom.....9.7/10
 
  Πηγή: http://www.doommantia.com/2010/10/electric-wizard-black-masses.html
 
 
  Και έφτασε η στιγμή που όλοι περιμέναμε, το νούμερο 1 για την φετινή   χρονιά, ο δίσκος που έσπασε κόκκαλα, ο δίσκος που κερδισε στα σημεία   τους Electric Wizard, ο δίσκος που ανήκει μόνος του σε μια κατηγορία:
 
  και μάλιστα σε spoiler free link έτσι για να έχει περισσότερη αγωνία ( :P )
 
  http://forum.kithara.gr/index.php?topic=80527.0
 
 
 
 
  Δίσκοι που δεν τα κατάφεραν να μπουν στην 10αδα αλλά αξίζουν μνείας για το 2010:
 
  Sardonis - Sardonis
  Kylesa - Spiral Shadow
  Torche - Songs for Singles
  Brant Bjork - God and Godesses
  Stonehelm - Stonehelm
« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/10, 22:40 από King_Mob/Roufus »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #4 στις: 27/12/10, 23:25 »

Φοβερη μπαντα που βελτιωνεται απο album σε album








Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #5 στις: 28/12/10, 01:28 »
Ήρθε η ώρα που όλοι περιμένατε. Ήρθε η ώρα για το δικό μου top 10 για το 2010!!!!!!!!!!!!!!!!! Εννοοίτε ότι δεν έχω κανένα κοινό με τον φλώρο που ξεκίνησε το θέμα (no hard feelings master είμαστε πάντα 3άδα μικρών :P ).


Θα σου λεγα τώρα....αλλά σέβομαι την πνευματική σου κατάσταση......... :P


@ let me know....


το cd του walter trout το είχα ξεχάσει είναι η αλήθεια....πραγματικά απέδειξε ότι ακόμα και σήμερα υπάρχουν (έστω και πιο σύγχρονα) blues....του knopfler απο την άλλη μου θύμισε απλά σκια του εαυτού του.......


@  ρούφας ( :P )


τους kvelertak τους άκουσα επειδή είχα δει την κριτική σου....εξαιρετική μπάντα.....
το καινούριο των guardian απαράδεκτο....αλλά ποτέ δεν άκουγα guardian φανατικά...
θα ακούσω των electric wizard και θα σε ενημερώσω.....

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #6 στις: 28/12/10, 15:37 »
master ηταν να βαλω και καποια αλλα cdακια αλλα εχω μπλεξει τα μπουτια μου εδω μεσα.
πρεπει να κανω επεκταση στο σπιτι δεν χωρανε πια  ;D

ενταξει ο Walter Trout ειναι μεγαλη αδυναμια γι'αυτο το εβαλα αν και το προηγουμενο του ηταν πολυ καλυτερο.

νομιζω οτι αδικεις τον  Mark ομως. τραγουδια σαν και
αυτο

δεν πρεπει να τα θαβουμε . ;) (προσωπικη αποψη ειναι  :) )

τα εχω και αυτα αλλα τα ειχες βαλει εσυ και τα αφησα.
 
                           Buddy Guy
                           
Slash
                           
Joe Bonamassa- Black Rock
                           
Anathema- we're here because we're here
                           
Blind Guardian - At the Edge of Time



Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #7 στις: 01/01/11, 16:55 »
Τι έγινε ρε παιδιά μόνο 5 άτομα ακούσαμε δίσκους φέτος?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #8 στις: 01/01/11, 17:27 »
Θα κάνω κεγώ ένα review απο βδομάδα που θα πάω σπίτι.
Κρατάω zoroaster από αυτά που είπες εσύ.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #9 στις: 01/01/11, 17:40 »
Συνοπτικά, μερικά λόγια για τους 3 δίσκους που ξεχώρισα το 2010 (σε τυχαία σειρά):


Μutiny Within - Mutiny Within





Χωρίς πολλά πολλά, απλά ακούστε το! Όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να βρεί μερικά λόγια παραπάνω εδώ: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=81099.0




Νevermore - The Obsidian Conspiracy





Ένα άλμπουμ που δίχασε το κοινό. Εγώ ανήκω σε αυτούς που το θεωρούν εξαιρετικό. Πιο απλές κιθάρες σε σχέση με το σύνηθες ύφος της μπάντας, κάτι που δήλωσε κι ο Jeff Loomis ότι αποτελούσε στόχο του σε αυτό το δίσκο (όσο απλές μπορεί τέλοσπαντων να τις κάνει o Loomis  ;D ).




Rotting Christ - AEALO





Το άλμπουμ που για εμένα αποτέλεσε αποκάλυψη στο κοινό μιας μπάντας πολύ μεγαλύτερης ακτινοβολίας από αυτής που μέχρι τώρα εξέπεμπε. Επικό από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, γεμάτο έντονα συναισθήματα που δε γίνεται να σε αφήσουν ασυγκίνητο. Ειδικά αυτό το Demonon Vrosis είναι μερικά λεπτά αστείρευτης έμπνευσης. Είχα την τύχη να τους δω να παίζουν live αρκετά κομμάτια από το δίσκο το Σεπτέμβρη. Must για οποιονδήποτε γουστάρει concept metal δίσκους, τέτοια ατμόσφαιρα δεν τη συναντάς συχνά.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/11, 21:14 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #10 στις: 01/01/11, 20:26 »
Σιγά μην ακούσατε μόνο εσείς δίσκους  ;D  Ακόοοομα κάνω το top 9 μου. Ετοιμαστείτε για power metal massacre χαχαχααχχα
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #11 στις: 14/01/11, 01:06 »
Λοιπόν αν και άργησα λίγο ας κάνω κεγώ την δικιά μου λίστα.
Κανονικά δεν έπρεπε να βάλω αρίθμηση αλλά το έκανα για σασπένς :P :

10)Zoroaster-Matador


E με κάλυψε ο roufous πάνω κάτω.Το mons venus το άκουγα για πολλές μέρες συνεχόμενα.


9)Fields of locust-Subtopia


Έλληνες από πάτρα.Καιρό είχα να πάθω την πλάκα μου με μπάντα από εδώ.Αυτό είναι το πρώτο ολοκληρωμένο άλμπουμ που βγάζουν.Παίζουν ένα είδους experimental με δυναμικά φωνητικά ενώ παράλληλα χώνουν τρελές ριφάρες.Αξίζει η περίπτωση τσεκάρετε,έχουν live και το σάββατο στην καλλιδρομίου.

8)Εlectric wizard-Black masses


E βλέπεις wizard είναι καλό.Υπερμπάντα που δεν έχει βγάλει μέτριο δίσκο στην καριέρα της.Εδώ μπορεί ο δίσκος να μην φτάνει στα επίπεδα του fanatics ή του dopethrone αλλά έχει όλα τα στοιχεία που έκαναν τους ew σπουδαίους.Ρίφ που σου παίρνουν το κεφάλι,φωνητικά από αλλού και γενικά η κλασσική βρωμιά που διακατέχει κάθε κυκλοφορία τους.

7)Sabbath assembly-Restored to one

Μπάντα που δημιουργήθηκε από τον ντράμμερ των ψυχεδαιλικών No Neck Blues Band.Aποτελείται από 4 άτομα και τα φωνητικά είναι γυναικεία.Τα μέλη της μπάντας έχουν αφοσιωθεί σε μια θρησκευτική αίρεση αλλά αυτό ουδόλως μας απασχολεί καθώς εδώ έχουμε να κάνουμε με έναν πραγματικά σπουδαίο δίσκο.Ουσιαστικά επρόκειται για μια ανάμιξη psy rock απο 60's και 70΄s με κλασσικό hard rock και κάποια πιο funky στοιχεία.Όλα αυτά δημιουργούνε ένα ψυχεδελικό αριστούργημα που δεν έχει σε τίποτα να ζηλέψει από του προπάτωρες του είδους.Τιμήστε ανεπιφύλακτα,μπορεί να αρέσει στον οποιονδήποτε.

6)Stone Helm-Stonehelm



Δυναμίτης!Ριφ που πετσοκόβουν,γρεζάτα φωνητικά,στίχοι τίγκα στη μπαφίλα και ένας stoner/doom δίσκαρος από το πουθενά.Περιμένω πολλά περισσότερα από αυτούς στο μέλλον.

5)Ramesses-Take the curse
\

Μπάντα που δημιουργήθηκε απο πρώην μέλη των electric wizard το 03 και αυτό είναι μόλις το δεύτερο album τους.Τα ίδια περίπου που είπα για stone helm ισχύουν και για αυτούς,σε πιο sludge μονοπάτια αυτή τη φορά.

4)Asteroid-II


Psychedelic rock μπάντα από τη σουηδία στη δεύτερη δουλειά τους.H classic rock αισθητική του δίσκου,σε συνδιασμό με τα φευγάτα φωνητικά και τα ριφ που σου κολλάνε με τη μία στο μυαλό δημιουργούν ένα άρτιο αποτέλεσμα.Δίσκος που ακούγεται ευχάριστα ανα πάσα ώρα της ημέρας.


Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #12 στις: 14/01/11, 01:08 »
3)Βurzum-Belus
 
 
  H EΠΙΣΤΡΟΦΗ.Ναι είναι φασίστας,ναι είναι ρατσιστής,ναι είναι   ομοφοβικός,ναι έχει σκοτώσει για ψιλοπήδημα.Ταυτόχρονα όμως είναι και   τεράστιος καλλιτέχνης σε σημείο που να με κάνει παρότι δεν ακούω   φανατικά black metal να τον βάζω στο top-3 της χρονιάς.Σκέτο   αριστούργημα που σε ταξιδεύει σε εξωτικά δάση και παγωμένες   σπηλιές(χρονόπουλος mode off).Βέβαια δεν θα μπορούσες να περιμένεις   τίποτα λιγότερο από τον τυπά που έχει δημιουργήσει το "filosofem".
 
  2)Syd Barret-An introduction to Syd Barret
 
 
  Όχι δεν αναστήθηκε.Πρόκειται για μια συλλογή από τη δουλειά του στους   pink floyd αλλά και τη μετέπειτα solo δισκογραφία του με νέες μίξεις και   digital remastering.Tην παραγωγή την έχει επιμεληθεί ο gilmour.Δεν είχα   την καλύτερη σχέση με την πρώτη περίοδο των pink floyd μέχρι που άκουσα   αυτό,σοκαρίστηκα και από τότε προσκυνάω την ιδιοφυία αυτού του τυπά.Δεν   έχω να πω πολλά,απλά κατεβάστε.Shine on και λοιπά γραφικά.
 
  1)Samsara Blues Experiment-Long distance trip
 
 
  Γερμανική spacerock μπάντα που έσκασε από το πουθενά και έβγαλε ένα   ντεμπούτο για το οποίο δεν χρειάζονται πολλά σχόλια.Σαφώς επηρεασμένοι   από το γερμανικό krautrock κίνημα των 70's αλλά και νεότερες μπάντες   όπως οι συμπατριώτες τους colour haze δημιούργησαν ένα ψυχεδελικό   αριστούργημα που όμοιο του δεν έχει βγει τα τελευταία 5 χρόνια.Το double   freedom είναι από τα ωραιότερα κομμάτια που έχω ακούσει ποτέ στη ζωή   μου.10/10

Αποσυνδεδεμένος spider3

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #13 στις: 14/01/11, 15:53 »
Εγώ με τυχαία σειρά επιλέγω τα παρακάτω:

1. Blood of the nations - Accept

2. Slash - Slash

3. At the edge of time - Blind Guardian

4. Brothers - The Black Keys

5. Audio Secrecy - Stone Sour

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #14 στις: 14/01/11, 19:21 »


4)Asteroid-II


Psychedelic rock μπάντα από τη σουηδία στη δεύτερη δουλειά τους.H classic rock αισθητική του δίσκου,σε συνδιασμό με τα φευγάτα φωνητικά και τα ριφ που σου κολλάνε με τη μία στο μυαλό δημιουργούν ένα άρτιο αποτέλεσμα.Δίσκος που ακούγεται ευχάριστα ανα πάσα ώρα της ημέρας.


Ω ναι..Πολυς ωραιος δισκος..Πολυ ωραιες ιδεεςς!Το εχουν παααρα πολυ αν και νομιζα οτι ειναι του 2009..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #15 στις: 15/01/11, 18:30 »
To 2010 ισως ηταν η χρονια που πολλοι δεινοσαυροι του μεταλ κυκλοφορησαν τρομερους δισκους...
Να τα καλυτερα του 2010 και απο μενα!!!

10) Rotting Christ - Αεαλω

Μια λεξη..."Δαιμονων Βρωσις"!!! Αν και δεν θα με χαρακτηριζα fan του black metal αυτος ο δισκος αξιζει πολλων συγχαρητηριων στη μπαντα!!! Καταφερα να τον ακουω για αρκετη συνεχομενη ωρα και με ευχαριστηση και δεν το εχει καταφερει σχεδον κανενας αλλος δισκος black metal...

9) Karma To Burn - Appalacian Incantation

Τον δισκο τον ακουσα εντελως τυχαια μεσα απο το θεμα που ειχε ανοιξει ο Roufous...πραγματικα πολυ καλος με δυνατα κομματια σε κραταει κολλημενο για αρκετη ωρα

8 ) Helloween - 7 Sinners

Η εκπληξη της χρονιας για μενα...λογω της φημης και της διαρκειας της μπαντας περιμενα κατι παρομοιο με το "Final Frontier" των Μaiden...αλλα επεσα εξω...πολυ καλος δισκος πιστος στο ευρωπαϊκο power metal παρελθον και παρον της μπαντας

7) Electric Wizard - Black Masses

Δεν εχω πολλα να πω...απλα ακουστε το...και κοπανηθειτε!!!  :D

6) Accept -Blood Of The Nations

Ισως η καλυτερη δουλεια "γερολυκων" των τελευταιων 10 χρονων...ενας δισκος στο γνωριμο υφος του συγκροτηματος ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΑΠΙΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΟΣ  ;D (τ' ακουτε κυριοι Maiden?)...ο Tornillo ΦΩΝΑΡΑ και γενικα ο δισκος τα σπαει

5) Kamelot - Poetry For The Poisoned

Αρχισα να ασχολουμαι με αυτο το συγκροτημα εδω και περιπου ενα μηνα δλδ απο τοτε που ανοιξα το topic με προτασεις για power metal δισκους...εμαθα οτι εβγαλαν και καινουριο δισκο μεσα στο 2010 και τον ακουσα...με την αξια του στo top 5 της χρονιας. Pure european power metal απο Αμερικανους (!) με δικαση, πωρωτικα riffs, μελωδικα και εμπνευσμενα solo και παθιασμενες ερμηνειες απο τον Khan

4) The Dillinger Escape Plan - Option Paralysis

Τα λογια γι' αυτο το συγκροτημα ειναι περιττα...απλα κεντανε πωρωνουν σπερνουν κλπ κλπ...τρομερος δισκος για ΠΟΛΥ headbanging θα λιωσει κι αλλο μεσα στο 2011  ;D

TOP 3: εδω πια οι τρεις αυτοι δισκοι ισοβαθμουν στην πρωτη θεση αλλα για τυπικους λογους εβαλα μια καταταξη

3) Nevermore - The Obsidian Conspiracy

Μια μπαντα που για μενα δεν εχει βγαλει δισκο κατωτερο των προσδοκιων...ο Loomis οπως παντα θεος (και απο τους αγαπημενους μου κιθαριστες), o Dane δινει ρεστα, και το rythm section κοπαναει αλυπητα...βαλτε λοιπον το δισκο να παιζει και αφεθειτε στο headbanging που απλα θα ερθει μονο του...

2) Pain Of Salvation - Road Salt One

Μαγεια απο ενα κορυφαιο συγκροτημα που αποτελει ισως την ελπιδα της metal σκηνης...δυνατο αλλα και μελωδικο αυτο το album θα κερδισει οποιον το ακουσει...

Και ηρθε η ωρα για τον κορυφαιο κατα τη γνωμη μου δισκο της χρονιας!!!

1) Blind Guardian - At The Edge Of Time

Ο λυκος κι αν εγερασε κι ασπρισαν τα μαλλια του κλπ κλπ...ο σοφος λαος αποφανθηκε για αυτο το δισκο...δυναμικο comeback απο τους Τυφλους Φυλακες με εναν δισκο κυριολεκτικα και μεταφορικα επος...συμφωνικη ορχηστρα σε 2 κομματια, δικαση, κοφτα riffs και ομορφα σολο απο τον Olbrich, πολυ ωραιες ερμηνειες απο τον Kursch και απλα τους περιμενουμε το Μαη στο Fuzz

Δισκοι που ηταν πολυ καλοι (ισως και τελειοι) αλλα δεν τους εβαλα στο top 10:

High On Fire - Snakes For The Divine
Keel - Streets Of Rock 'n' Roll
Ratt - Infestation
Syd Barrett - An Introduction To Syd Barrett
Asteroid - II
Stone Helm - Stonehelm
Gamma Ray - To The Metal
Motorhead - The World Is Yours
 
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/11, 16:33 από Panos_Stargazer »
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #16 στις: 15/01/11, 19:03 »
χωρίς πολλά-πολλά

5)Ολα τα ISIS γιατι τωρα τους πηρα πρεφα

4)Antimatter-alternative matter


3)anathema-WAH  B WAH (χαχαχ τελειο ειναι)


2)H.I.M-SW


1) DEMIANS-MUTE


Ετσι πρεπει να ειναι το νουμερο 1...μεγαλο
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #17 στις: 15/01/11, 23:38 »
Έβγαλαν μέσα στο δέκα δίσκο οι antimatter? ωωωωωωωωω....θα το τσεκάρουμε.....

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #18 στις: 15/01/11, 23:45 »
δυσκολα να το τσεκαρεις :P δεν ξερω αν υπαρχει ακομα γιατι ηταν limited ed.
δεν ειναι νεος ειναι μια απιστευτη συλλογη με remix κ.α

p.s ειναι σε εκδοση μεγεθος βινυλιο με 100 :o σελιδες φωτογραφιες
« Τελευταία τροποποίηση: 15/01/11, 23:49 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #19 στις: 15/01/11, 23:48 »
δυσκολα να το τσεκαρεις :P δεν ξερω αν υπαρχει ακομα γιατι ηταν limited ed.
δεν ειναι νεος ειναι μια απιστευτη συλλογη με remix κ.α

ναι με μαι πρόχειρη αναζήτηση είδα περι τίνος πρόκειται.....ο προηγούμενος τους πάντως (leaving eden) ήταν απλά δισκάρα...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #20 στις: 15/01/11, 23:51 »
ε ναι στο l.eden για μερικα απο τα solos που ακους ευθυνεται ο κυριο κυριος danny cavanagh οποτε...να φανταστω εχεις τσεκαρει τους ΙΟΝ ε?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #21 στις: 15/01/11, 23:54 »
ε ναι στο l.eden για μερικα απο τα solos που ακους ευθυνεται ο κυριο κυριος danny cavanagh οποτε...να φανταστω εχεις τσεκαρει τους ΙΟΝ ε?

ναι το ξέρα...ειδικά στο redemption τα lead είναι απερίγραπτα.....και για τους ion ναι εννοείται....duncan patterson και η ψυχή στο πάτωμα.... :P

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #22 στις: 16/01/11, 16:25 »
Κιράτζο εσένα που σε ψήνουν τα γυναικεία φωνητικά,άκου το sabbath assembly.
Θα σ αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #23 στις: 16/01/11, 19:52 »
Εχω παθει τη πλακα μου ηδη...Χτυπησες καλο σημειο
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Τα καλύτερα του 2010
« Απάντηση #24 στις: 31/01/11, 19:32 »
Μετά από μισό μήνα, να γράψω κι εγώ τα δικά μου ε; Κατά βάση heavy/power άκουγα αυτό το χρόνο και σίγουρα ήταν μια πολύ καλή χρονιά για το power. Άντε να μας έρθουν κι άλλες. Χωρίς συγκεκριμένη σειρά:


Best of 2010 (μονοπώλησαν το mp3 player)


Gamma Ray - To the Metal
Helloween - 7 Sinners
InnerWish - No Turning Back
Sabaton - Coat of Arms
Rotting Christ - Aealo
Accept - Blood of the Nations
Sons of Liberty - Brush-fires of the Mind
Grand Magus - Hammer of the North
Faded Line - Contemplating Oblivion (το project ενός φίλου)


Rest of 2010 (δεν ανταποκρίθηκαν των προσδοκιών)


Blind Guardian - At the Edge of Time
Dimmu Borgir - Abrahadabra
Firewind - Days of Defiance
Halford - Made of Metal
Kamelot - Poetry for the Poisoned
Masterplan - Time to Be King
Virgin Steele - The Black Light Bacchanalia
Grave Digger - The Clans Will Rise Again
Nevermore - The Obsidian Conspiracy
How to program a metalhead?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/04, 08:45
από Βραζίλης
18 Απαντήσεις
7104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/06, 10:50
από D@ve Murray
28 Απαντήσεις
8472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/08, 13:55
από Kiratzoharris
4 Απαντήσεις
4036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/08, 15:48
από andy I
9 Απαντήσεις
6564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 02:59
από teoguardian
74 Απαντήσεις
28043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/10, 00:00
από Garvin
20 Απαντήσεις
7838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/11, 23:11
από billonious
14 Απαντήσεις
8602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/20, 23:40
από saved
0 Απαντήσεις
8744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/18, 17:43
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/22, 14:11
από Ioannis Anastassakis