Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες κλασσικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 15472 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ruler

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Καλησπέρα,

λοιπόν παιδιά εχω μια ερωτηση...

Παίζω κιθαρα σχεδον 10 χρονια και πιστευω πως εχω φτασει σε ενα πολυ καλο επιπεδο. Παιζω κυριως μεταλ, θρασ και τετοια πραγματα αλλα μου αρεσει πολυ και η κλασικη. Πριν καποια χρονια αρχισα και εψαχνα κομματια κλασικα μεσα σε μεταλ δισκους για να αρχισω να παιζω τιποτα και μπορω να πω πως τα παω αρκετα καλα. Πριν κανενα χρονο περιπου τα εφτιαξα με μια κοπελα η οποια τυχαινε να πηγαινει κλασικη κιθαρα χρονια οποτε μου μπηκε το μικροβιο να παω για πτυχιο. Μου εδωσε καποια κομματια ο καθηγητης της (Melancholy Galliard - John Dowland, Fugue απο Bach για βιολι (αυτη που παιζει ο Julian Bream) , Koyunbaba - Carlo Domeniconi (δεν το εχω βγαλει ολο αυτο) κλπ) και τα εχω βγαλει σε καλο επιπεδο.. Σκεφτηκα λοιπον να δωσω κατατακτηριες για ανωτερα και μου ειπε οτι τα κομματια που θελουν ειναι τα εξης, Verano Porteno, σπουδη Villa Lobos, Asturias και προκλασσικο. Ξερω πως αυτα αφορουν μονο το πρακτικο κομματι αλλα ψαχνω στο διαδικτυο και δεν μπορω να βγαλω ακρη τι γινεται γιατι ειναι διατυπωμενα λιγο μπερδεμενα.. Η ερωτηση ειναι, ειναι αρκετα αυτα τα κομματια για το πρακτικο σκελος των κατατακτηριων της πρωτης ανωτερας, η' υπαρχει τιποτε αλλο?

« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/09, 08:50 από parlats »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες κλασσικής κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 03/08/09, 03:51 »
Εχοντας δώσει αυτέρς τις κατατακτήριες πρίν κάποια χρόνια, θα ήθελα να πώ το εξής:Οι κατατακτήριες, απαιτούν απο το σπουδαστή να ερμηνεύσει κάποια κομμάτια απο διάφορες περιόδους της κλασσικής κιθάρας.

Η σπουδή Villa-Lobos:ποιά απο όλες?
Ποιά φούγκα του Bach? Που δε πιστεύω οτι αρκεί μόνο μιθα φούγκα.
Το Verano-Porteno αν και ωραίο κομμάτι, δεν είναι αμιγως κιθαριστικό, οπότε δεν μπορώ να σου πω αν αποτελεί καλή επιλογή..

Προσωπικα είχα δώσει τα εξής(Με μια επιφύλαξη):

1)Σουΐτα για τσέλο Νο3 του Μπαχ
Βαλς Νο3 απο Barrios
Σπουδή 11 απο F.Sor (Δεν είμαι σίγουρος)
Danza Caracteristica απο L.Brouwer.

H Σουΐτα ήταν το μέγα κ@*λί, καθότε έκανα τα 6 απο τα 7 μέρη της....

Οπότε θα σου πώ τη μεγάλη και σίγουρη αλήθεια. Bach.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος ruler

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες κλασσικής κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 04/08/09, 19:38 »
Του Villa Lobos ειναι Etude No1, του Bach ειναι η 1001 μου φαινεται και τελικα ειναι για πτυχιο..
Που μπορω να μαθω τι επιλογες εχω για να  δωσω?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες κλασσικής κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 04/08/09, 22:07 »
Την 1001 την έδωσα για να μπώ 2η μέση, όπως και το Villa-Lobos.

Ενας οποιοσδήποτε καθηγητής κλασικής κιθάρας σε ωδείο θα σε καλύψει, αλλα εδώ υπάρχει μια παγίδα. Αν ρωτήσεις και δεύτερο καθηγητή, θα σου πεί τελείως άλλο πρόγραμμα, όπως και ο 3ος κλπ,κλπ.


Η 1001 πάντως είναι μια ομορφιά σκέτη..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες κλασσικής κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 20/09/09, 08:51 »
Villa Lobos σπουδές μέχρι ανωτέρα το πολύ. Για πτυχίο παρα είναι τετριμμένα εκτός αν δουλέψεις πάρα πολύ την ερμηνεία σου.

1 Σπουδή Sor είναι στάνταρ

Asturias έχω ακούσει και σε μικρότερες τάξεις τσαπατσούλικα κυρίως για το τρέμολο.

Συγκεκριμένα η ύλη είναι:

ΙΙΙ. Προαγωγικές Ανωτέρας
       1.   Μία σπουδή του F. Sor (A. Segovia) από τις 11, 12, 16, 18, 19, 20.
       2.   Τρία μέρη από μία σουίτα του J. S. Bach.
       3.   Ένα έργο σύγχρονου συνθέτη.
       4.   Ένα έργο της επιλογής του εξεταζόμενου, Έλληνα συνθέτη.
       5.   Ένα έργο που επιλέγεται από την επιτροπή δύο μήνες πριν από την εξέταση.
       6.   Κλίμακες και αρπίσματα.
       Η ικανότητα χορδίσματος χωρίς την παρέμβαση τρίτων είναι υποχρεωτική για τον εξεταζόμενο.     

Αν εχεις το πρώτο, διάλεξε τη σουίτα του Bach για τσέλο ή για μαντολίνο που έχουν σχετικά εύκολα πρελούδια (η μαντολίνο έχει και πολυ εύκολη μπουρέ)

Έργο σύγχρονου συνθέτη μπορείς να παίξεις το Asturias.

Έργο Έλληνα συνθέτη εγώ είχα παίξει Τζωρτζινάκη και μου ζητήσανε και κάτι από Paganini από το βιβλίο της Βαφειάδου που δε με ενθουσίασε αλλά το έβγαλα.

Κλίμακες, αρπίσματα και κούρδισμα με ταυτοφωνίες και αρμονικές (άσε τους ηλεκτρικούς να κουρεύονται) είναι αυτονόητα....


Για πτυχιακές και διπλωματικές εξετάσεις τα πράγματα αγριεύουν πολυ. Σκέψου ότι το πρόγραμμά σου θα είναι ίσως μεγαλύτερο από 30 λεπτά... Το καλό είναι ότι στο πρόγραμμα για τη διπλωματική εξέταση μπορείς να κρατήσεις κάποια κομμάτια από πρίν. Αλλα θα είναι το ελάχιστο που θα σε απασχολήσει.

Χοντρικά θεωρώ ότι για να ετοιμαστείς για ανωτέρα και να φτιάξεις καινούριο πρόγραμμα θέλεις 1 χρόνο προετοιμασίας τουλάχιστον αν είσαι σε καλή κατάσταση, 2-3 αν απλά παίζεις και έχεις δυσκολίες στη δακτυλοθεσία και την ερμηνεία.

Αν δεν έχεις σκοπό να περάσεις Σολφέζ, θεωρίες, αρμονίες κλπ δεν αξίζει τον κόπο  :(
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/09, 08:58 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος guitarwriter

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες κλασσικής κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 08/01/14, 16:10 »
Εχω δωσει κατατακτηριες για δευτερα ανωτερα και ξερω πως η υλη για δευτερα ανωτερα ειναι:




1:τρια μερη της πρωτηςς σουιτας του Μπαχ
2:Μια σπουδη Σορ(απο μια συγκεκριμενη λιστα)
3:Ενα συγχρονο κομματι ελευθερης επιλογης


Εγω εδωσα απο δευτερα κατωτερα για δευτερα ανωτερα και περασα με τα εξης κομματια.


1:Preludio-Presto, Allmande,Gigue πρωτη σουιτα για λαουτο του Μπαχ
2:16 σπουδη Σορ
3:tres appuntes πρωτο μερος.


Η αληεα ειναι πως το πιο δυσκολο ειναι ο Μπαχ. Ειναι παρα πολυ δυσκολο και γαυτο μου πηρε και σχεδον τα οχτω δεκατα της προετημασιας. παρ'ολα αυτα δεν εκανα πολλα λαθη στα αλλα κομματια εκανα πιο πολλα γιατι ημουν καλυτερα προετιμασμανος στον μπαχ.(σστο λεω για να μην νομιζεις οτι ειναι αξεπεραστο).
Παντως γιαυτα τα κομματια που λες εσυ δεν εχω ακουσει τιποτα αυτα ειναι τα κομματια για δευτερα ανωτερα τουλαχιστον.


Αποσυνδεδεμένος nasiaser

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες κλασσικής κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 19/06/14, 12:11 »
Θα συμφωνησω με όλους τους προηγούμενους, μιας κι εγώ προετοιομάζομαι για κατατακτήριες. Η επιλογή των κομματιών γίνεται με τη βοήθεια του καθηγητή σου, με βάση τις δικές σου δυνατότητες και τι μπορείς να αποδώσεις καλύτερα. Επίσης, έχει σημασία ο τρόπος που θα ερμηνευτεί το κάθε κομμάτι, και όχι μόνο η ξερή τεχνική. Μπορεί μια καλή ερμηνεία ένος κομματιού που θεωρείται λιγότερο δυσκολο από άλλα να σε βάλει σε μεγαλύτερη τάξη, από ότι η μέτρια ερμηνεία ένος δυσκολότερου (έτσι τουλάχιστον λέει η καθηγήτριά μου-και την πιστεύω!!!!  :) )


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
15172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/07, 14:50
από V a n
8 Απαντήσεις
14467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 11:04
από if_it_is?
5 Απαντήσεις
8103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/09, 02:03
από jim.ni
1 Απαντήσεις
2642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/10, 19:58
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
10526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 19:31
από pop4life
0 Απαντήσεις
3241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/10, 21:46
από Class_21
2 Απαντήσεις
3060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/10, 23:34
από Gabriel6th
5 Απαντήσεις
9089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/11, 11:45
από Transformer
1 Απαντήσεις
38458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/12, 13:28
από Άννα Π.
5 Απαντήσεις
3440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 14:29
από Vaiking