Αποστολέας Θέμα: Κομμάτι-πειραματισμός με το rse του GP6  (Αναγνώστηκε 2295 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Έγραψα ένα κομμάτι στο guitar pro 6 χρησιμοποιώντας το realistic sound engine και παίζοντας με τον ήχο των οργάνων. Το ανεβάζω σε wav.
 
http://rapidshare.com/files/447877963/Death_with_a_View.wav

http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.megaupload.com%2F%3Fd%3DEFICBMBQ&h=720cd8q9ucTw4TmA4J-ZulsG0CQ
 
διαλέξτε link 8)
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Κομμάτι-πειραματισμός με το rse του GP6
« Απάντηση #1 στις: 14/02/11, 19:26 »
Πρώτα από όλα μπράβο για τον κόπο να προγραμματίσεις τόσες ιδέες!!! ;D (και μάλιστα στο GP!)

Δεν είμαι σίγουρος τι να πω για το κομμάτι. Σίγουρα, υπάρχουν καλές ιδέες (αν και πολλές από αυτές θυμίζουν πολύ έντονα τους.. εχμ... ξέρεις ποιους! ;D ) και η ενορχήστρωση είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο :up . Από την άλλη, μου ακούγεται το σύνολο κουραστικό, σαν να έχουν μπει "με το ζόρι" όλες αυτές οι ιδέες. Βέβαια, η τελευταία παρατήρηση είναι καθαρά προσωπική (και την κάνω πλέον και στους DT για να καταλάβεις... :o ) και σίγουρα αν με πετύχαινες την εποχή που άκουγα progressive θα σε αποθέωνα! ;D .

Θα ήθελα πολύ να το ακούσω με ηχογραφημένες κιθάρες, σίγουρα αδικεί το τελικό αποτέλεσμα ο ήχος του GP.


Υ.Γ.: Για να "καλαμπουρίσουμε" ( ;D ), σε κάποιες στιγμές ο ήχος του GP με γύριζε στην εποχή που έπαιζα στις θρυλικές παιχνιδομηχανές των SEGA και ΝΙΝΤΕΝDO, στο σημείο όπου εμφανιζόταν ο τελικός "κακός" της πίστας! ;D

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Κομμάτι-πειραματισμός με το rse του GP6
« Απάντηση #2 στις: 14/02/11, 19:54 »
Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Ναι, όντως οι πολλοί διαφορετικοί χρόνοι στο κομμάτι κάπου ίσως να ξενίζουν. Για το τελευταίο τί να πω, είχα καεί μικρός στο Mega Drive και το SuperNES, αλλά δν περίμενα πως θα με επηρέαζε κι εδώ ;D ;D
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Κομμάτι-πειραματισμός με το rse του GP6
« Απάντηση #3 στις: 14/02/11, 22:39 »
Χμμ, αυτό το realistic sound engine δεν μου ακούγεται πολύ ρεαλιστικό. Είναι σύνθεση ήχου, ή χρήση samples; Μήπως να'παιρνες το midi και να το έβαζες σε κάποιο άλλο πρόγραμμα με καλά samples;

Πάντως, έχεις κάποιες καλές ιδέες στη σύνθεση σου, την βρήκα ενδιαφέρουσα.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Κομμάτι-πειραματισμός με το rse του GP6
« Απάντηση #4 στις: 14/02/11, 22:47 »
Είναι ό,τι καλύτερο θα μπορούσε να εχει ένα πρόγραμμα σαν το guitar pro. Δεν είναι vst οπότε είναι περιορισμένων δυνατοτήτων. Ωστόσο είναι χίλιες φορές καλύτερο από το midi. Η αλήθεια είναι ότι δυστυχώς δεν έχω ιδέα πως να πάρω τα midi tracks του κάθε οργάνου και να το αλλαξω με κάποιο καλό vst plugin. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια ή πλΗροφορία πάνω σ' αυτό. Ευχαριστώ για το χρόνο και τα σχόλια σου ;)
 
EDIT: Για να σου απαντήσω ακριβέστερα, αντί για midi υπάρχει ένας preset ήχος για κάθε όργανο και σου δίνει προσομοιώσεις ενισχυτών, πεταλιών και κονσολών για κάθε όργανο ωστε να επιλέξεις τον συνδυασμό εξοπλισμού που θες και να τον ''πειράξεις '' στη συνέχεια. Βέβαια, όπως σου είπα  και παρατήρησες ο ήχος αν και πολύ καλύτερος από Midi είναι μέτριος. Είναι όμως πολύ καλή εξέλιξη για το guitar pro.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/02/11, 22:51 από Joevaicci »
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/05, 09:29
από Καρχαρίας
42 Απαντήσεις
18638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/06, 17:40
από schizm
1 Απαντήσεις
2289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/08, 13:07
από Night.Crawler
2 Απαντήσεις
2439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/10, 19:08
από happydreamer
8 Απαντήσεις
2688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/10, 01:37
από Υπνοβάτης...
0 Απαντήσεις
1532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/10, 07:54
από iasonas-dimitris
0 Απαντήσεις
1665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/10, 22:49
από Ogun-Sotis
3 Απαντήσεις
2223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/11, 11:42
από bassman(4 String Suicide!)
4 Απαντήσεις
2803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 21:05
από alexhs232
2 Απαντήσεις
2105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/12, 11:56
από xaros43