Αποστολέας Θέμα: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου  (Αναγνώστηκε 8712 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
φαινεται τα γεγονοτα πριν κανα μηνα στη γειτονα ιταλια δε βαλλανε μυαλο στα ελληνικα τσογλανια στους μαγκες του πεζοδρομιου....αισχος για την ανοχη που τυγχανουν...αισχος που αφηνουμε ολοι σαν κοινωνια το μισος αυτο να καλλιεργειται και δεν κοβουμε απο τη ριζα φαινομενα χουλιγκανισμου

αλλα βεβαια οι σουηδοι,ελβετοι,αγγλοι,γερμανοι που βλεπουν τα ματς ολοι μαζι και πραγματικα χαιρονται ενα αθλητικο γεγονος ειναι εξωγηινοι και φλωροι
εμεις στην ελλαδαρα πρεπει να σκοτωσουμε τον βαζελο και το γαυρο γιατι ετσι...
και αυτο πρεπει να μας απασχολει κατα τη γνωμη σε ολο αυτο που εγινε
το ''γιατι''       
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #1 στις: 30/03/07, 19:29 »
Και να βρεις το γιατί δεν θα αλλάξει τίποτα. Πολλοί το ξέρουν αλλά και πάλι συνεχίζουν τα ίδια. Δυστυχώς δεν υπάρχει λύση σε αυτό το πρόβλημα, εκτός αν κάνουν πλύση εγκεφάλου σε όλους τους Έλληνες και αλλάξει η νοοτροπία τους. Ακόμα και αν ληφθούν καλύτερα μέτρα από πλευράς αστυνομίας ή μπουν πρόστημα κτλ, δεν θα αλλάξουν πολλά, αφού πάντα οι γνωστοί-άγνωστοι θα βρίσκουν ένα παραθυράκι ή θα εκμεταλλεύονται την αδιαφορία της αστυνομίας. Που εδώ που τα λέμε, το να προσπαθήσεις να μην εμπλακείς σε μια μάζα ανθρώπων που πλακώνεται με ξύλα και πέτρες δεν είναι αδιαφορία αλλά κοινή λογική. Βέβαια καλό θα ήταν να καταργούνταν οι αθλητικές εφημερίδες/εκπομπές αλλά και οι διαφημίσεις για μεταδόσεις αγώνων, που τους παρουσιάζουν ως το γεγονός της χρονιάς....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #2 στις: 30/03/07, 23:13 »
Δυστυχως ολοι αυτοι που κανανε τα επεισοδια ειναι καποια παραμελειμενα φτυσμενα απο την κοινωνια κακομοιρα πρεζονια στα οποια 3-4 κουστουματοι ταξανε πρεζα προκειμενου να κανουν επεισοδια και αυτοι κανανε. Και δεν το λεω στο αερα το λεω γιατι το ξερω οτι εγινε ετσι.

Βεβαια αυτο δεν δικαιολογει την πραξη αλλα τουλαχιστον να ξερουμε και τι εγινε.

Το χειροτερο ολων κατα τη γνωμη μου ηταν το φαινομενο στο ματς με την Τουρκια. Δηλαδη ελεος ρε παιδια... Πλακωνεστε μεταξυ σας γιουχαρετε εναν εθνικο υμνο δηλαδη τι να πεις πια....

Αλλα τα επεισοδια στο Μαρκοπουλο ηταν τελειως διαφορετικη κατασταση απο αυτη στο παιχνιδι με την τουρκια.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Ορφεας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρομπεν των Χαζων
    • Προφίλ
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #3 στις: 30/03/07, 23:21 »
Σε γενικες γραμμες(roufous δεν μπορω να ξερω λεπτομερειες.Απλα λεω την αποψη μου για παρομοια περιστατικα...)

Ο λογος: Φανατισμος και επιτειδευμενος αποπροσανατολισμος απο μειζονα προβληματα
Ο τροπος αντιμετωπισης:Η παιδεια ως ηθικοπλαστικος φορεας δεν μπορει να θεωρηθει λυση αν και ειναι θεμιτη και ο λογος ειναι οτι ελεγχεται.Συνεπως το μονο που μενει ειναι η οικογενεια με την εννοια του κοινωνικου θεσμου...
"Η υποληψη!Τι νομιζετε κυριε,ειναι απλο πραγμα?Ειναι ο σεβασμος των ηλιθιων,το σαστισμα των παιδιων,ο φθονος των πλουσιων και η περιφρονηση του συνετου..."

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #4 στις: 30/03/07, 23:42 »
θα γινω κακος
αλλα ακουγα που λεγανε πένθος και κριμα!
τι κριμα?
εχω λεω παλι καλα!
ενας λιγοτερος μ@λακας!
και μου λετε τι θα λεει η μανα του και λοιπα!
αν νοιαζοταν για την μανα του και την ζωη του δεν θα ηταν εκει
25 χρονων ατομα με λογικη συνηθως βρίσκονται στην δουλεια τετοιες ωρες!
το κακο δεν σταματαει αφηστε τους να πλακωθουν αυτο δεν με πειραζει!
αυτο που με ενοχλει ομως ειναι οι απλοι φιλαθλοι
και οι ασχετοι που το πληρωνουν μετα!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #5 στις: 30/03/07, 23:48 »
θα γινω κακος
αλλα ακουγα που λεγανε πένθος και κριμα!
τι κριμα?
εχω λεω παλι καλα!
ενας λιγοτερος μ@λακας!
και μου λετε τι θα λεει η μανα του και λοιπα!
αν νοιαζοταν για την μανα του και την ζωη του δεν θα ηταν εκει
25 χρονων ατομα με λογικη συνηθως βρίσκονται στην δουλεια τετοιες ωρες!
το κακο δεν σταματαει αφηστε τους να πλακωθουν αυτο δεν με πειραζει!
αυτο που με ενοχλει ομως ειναι οι απλοι φιλαθλοι
και οι ασχετοι που το πληρωνουν μετα!
να και ενας που εχει πιασει το νοημα...
μπραβο

Αποσυνδεδεμένος το Λιοντάρι

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #6 στις: 31/03/07, 00:47 »
"...εγω λεω παλι καλα!
    ενας μ@λακας λιγοτερος !..."

"...αυτο που μ' ενοχλει ομως ειναι οι απλοι φιλαθλοι
   και οι ασχετοι που το πληρωνουν μετα!..."

'Ει , έι , εσείς εδώ πάλι ξεφύγατε σε θέματα σοβαρά .

Ιωσήφ τι πράγματα είναι αυτά που λες ?
Αυτός που πέθανε και τ' άλλα νέα παιδιά που τραυματίστηκαν σοβαρά ,
σίγουρα ήταν ανόητοι αφού πήγαν κι έμπλεξαν
σε τέτοιες παντελώς ηλίθιες ιστορίες ,
όμως το κυρίως θέμα είναι , Ιωσήφ ,
το γιατί κατάντησαν σ' αυτό το ηλίθιο χάλι ,
και προπάντων ποια είναι η ευθύνη τής πολιτείας , τού κράτους ,
που άφησε και στην πράξη έθρεψε αυτό το χάλι .

Μπροστά από τα παιδιά αυτά πήγαιναν
δυο μοτοσυκλετιστές Ζητάδες .
Στο πλάι τους άλλοι δύο .
Πίσω τους άλλοι δύο .
Για ποιο λόγο ?
Για να τούς προστατεύσουν στην πορεία τους
προς την εντελώς ηλίθια συμπλοκή τους ?

Τι συμβαίνει τελικά εδώ ?
Τι βρώμικα κόλπα είναι αυτά ?
Ποιοι είναι πίσω απ' αυτά ?
Σε τι τελικά αποσκοπούν
πατώντας επάνω σ' αυτά τα ανεγκέφαλα νεαρά παιδιά ?

Αυτά κάτσε και σκέψου , σε παρακαλώ , Ιωσήφ .

Μια φορά προδότης , για πάντα προδότης.

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #7 στις: 31/03/07, 11:35 »
Ολοι οσοι ασχολουνται με αθλητικα στην Αθηνα ηξεραν για το συγκεκριμενο ξεκαθαρισμα λογαριασμων πριν απο τον αγωνα..Το θεμα ηταν οτι ειχε προειδοποιησει η ομοσπονδια βολευ κ ο δημος παιανιας..Εφοσον ηξεραν οτι θα συνεβαινε ολο αυτο η αστυνομια γιατι απουσιαζε??
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #8 στις: 31/03/07, 11:49 »
εχω λεω παλι καλα!
ενας λιγοτερος μ@λακας!

δεν διαφωνει κανεις οτι μιλαμε για μ...σμένα ατομα. στο περιστερι εχουμε 2 συνδεσμους. εναν κοκκινο και εναν πρασινο. μηχανακια και λοιπες ιστοριες απο κατω και ενα καρο αηδιαστικες φατσες. ευτυχως δεν εχει τυχει να πεσω σε επεισοδια "συρραξης" αλλα συχνα ακουγονται περιστατικα με μαχαιρωματα και "εκδικησεις".

το πλεον ανησυχητικο ειναι οτι σε τετοιους συνδεσμους υποθαλπτονται "φασιστικες" συμπεριφορες.

αλλα και παλι δεν μου παει να πω οτι "πεθανε ενας μ...κας". γιατι πεθανε ενας ανθρωπος.
ενας μ...κας λιγοτερος θα πω οταν δω καποιον να παραταει τη φαση συνειδητα.

Δυστυχως ολοι αυτοι που κανανε τα επεισοδια ειναι καποια παραμελειμενα φτυσμενα απο την κοινωνια κακομοιρα πρεζονια στα οποια 3-4 κουστουματοι ταξανε πρεζα προκειμενου να κανουν επεισοδια και αυτοι κανανε. Και δεν το λεω στο αερα το λεω γιατι το ξερω οτι εγινε ετσι.

φιλε Roufous, επετρεψε μου να διαφωνησω με το σκεπτικο σου. επειδη εχει τυχει να """γνωρισω""" ατομα της φασης, δε νομιζω οτι χρειαζεται να τους ταξουν τιποτα για να "δειρουν". Υπαρχει μισος που καλιεργειται, οχι απο καποια κεφαλια αλλα απο την ελειψη παιδειας των ιδιων των ατομων. και οσο για την πρεζα, τα χρηματα και τα κονε τα εχουν για να "φτιαχτουν" οποτε το θελησουν. ειναι γνωστο για ατομα που ανηκουν στους 2 συλλογους του περιστεριου οτι ειναι "φτασμενα" βαπορακια.
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #9 στις: 31/03/07, 13:22 »
Α και κάτι άλλο. Γιατί ρίχνουμε τις ευθύνες στο κράτος ή στην αστυνομία? Ακόμα και αν δεν γίνονταν επεισόδια, και μόνο η παρουσία έστω και 2 αστυνομικών στο γήπεδο αμαυρώνει την εικόνα του αθλητισμού ή του πολιτισμού αν θέλετε. Συνεπώς δεν μπορούμε να παρακολουθήσουμε έναν αγώνα χωρίς έκτροπα, και αυτό είναι το σημαντικό. Και δεν νομίζω πως μόνο οι ναρκομανείς προκαλούν τα προβλήματα... Έχω ακούσει τη δικαιολογία ότι το κάνουν αυτό για να ξεσπάσουν από τα προβλήματά τους, το οποίο μου φαίνεται επιεικώς ηλίθιο. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, μάλλον έχουμε γυρίσει στην παλαιολιθική εποχή... Πάντως επιμένω πως έστω και κάποια ευθύνη φέρουν τα ΜΜΕ

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #10 στις: 31/03/07, 16:06 »


Δυστυχως ολοι αυτοι που κανανε τα επεισοδια ειναι καποια παραμελειμενα φτυσμενα απο την κοινωνια κακομοιρα πρεζονια στα οποια 3-4 κουστουματοι ταξανε πρεζα προκειμενου να κανουν επεισοδια και αυτοι κανανε. Και δεν το λεω στο αερα το λεω γιατι το ξερω οτι εγινε ετσι.

φιλε Roufous, επετρεψε μου να διαφωνησω με το σκεπτικο σου. επειδη εχει τυχει να """γνωρισω""" ατομα της φασης, δε νομιζω οτι χρειαζεται να τους ταξουν τιποτα για να "δειρουν". Υπαρχει μισος που καλιεργειται, οχι απο καποια κεφαλια αλλα απο την ελειψη παιδειας των ιδιων των ατομων. και οσο για την πρεζα, τα χρηματα και τα κονε τα εχουν για να "φτιαχτουν" οποτε το θελησουν. ειναι γνωστο για ατομα που ανηκουν στους 2 συλλογους του περιστεριου οτι ειναι "φτασμενα" βαπορακια.
Τουλαχιστον για τον ανθρωπο που γνωριζω ο οποιος δυστυχως ειναι στην κατασταση να του τασουν και να κανει οτι θελει ετσι εγινε. ΕΙναι και ολυμπιακος. Απο ανθρωπους παντως σε συνδεσμους του παναθηναικου το ξερανε τι θα γινει.

Το μισος δημιουργειται απο κεφαλια για να δωσουν ενα οπιο στον κοσμο να ασχολειται.

Και οσο για το ενας μ@αλακας λιγοτερος που ειπε καποιος θα του πω κατι. Αυτος ο μ@αλακας αν καποιος ειχε φροντισει να μην γινει τετοιος δεν θα γινοταν τιποτα. Αυτος ουσιαστικα δεν εφταιξε σε τιποτα. Ειναι το θυμα μιας καταστασης που καλλιεργειται απο αυτους που εχουν και θελουν να βγαλουν περισσοτερα. Αυτος λοιπον καλλιστα θα μπορουσες να ησουν εσυ. Απορω αν θα ελεγες τα ιδια αν ειχαμε νεκρο σε καποια πορεια. Μηπως πρωτα να μαθουμε να σεβομαστε τη ζωη και μετα να κρινουμε?


να και ενας που εχει πιασει το νοημα...
μπραβο
Εσυ φιλε μου μπορεις να παρεις ενα αυτοματο και να πας σε πορειες και γηπεδα και να αρχισεις να θεριζεις.

.Εφοσον ηξεραν οτι θα συνεβαινε ολο αυτο η αστυνομια γιατι απουσιαζε??
Δεν απουσιαζε. Η αστυνομια (ελεος τετοια αποσταση κανανε με μηχανες περιπολιες ειχε) τους αγνοησε. Η μαλλον αδιαφορησε. Η ακομα χειροτερα ηθελε να γινουν αυτα. Ναι και τωρα κανανε ντου λεει σε συλλογους και βρηκανε χασις και ηρωινη και σε σπιτια των παιδιων αυτων κροτιδες κτλ. Λες και αυτο περιμενανε για να τα μαθουν δεν τα ξερανε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #11 στις: 31/03/07, 17:07 »
θα γινω κακος
αλλα ακουγα που λεγανε πένθος και κριμα!
τι κριμα?
εχω λεω παλι καλα!
ενας λιγοτερος μ@λακας!
και μου λετε τι θα λεει η μανα του και λοιπα!
αν νοιαζοταν για την μανα του και την ζωη του δεν θα ηταν εκει
25 χρονων ατομα με λογικη συνηθως βρίσκονται στην δουλεια τετοιες ωρες!
το κακο δεν σταματαει αφηστε τους να πλακωθουν αυτο δεν με πειραζει!
αυτο που με ενοχλει ομως ειναι οι απλοι φιλαθλοι
και οι ασχετοι που το πληρωνουν μετα!

Συγνωμη κιολας, δεν σε ξερω και δεν εχω δικαιωμα να σου μιλαω ετσι, αλλα...πας καλα?

Ειναι δυνατον να σκοτωθει ενας ανθρωπος υπο οποιεσδηποτε συνθηκες και να λες "καλα να παθει"? Σαν να χαιρεσαι ακουγεται....

Και το "αφηστε τους να πλακωθουν" επισης δεν ειναι λογικη. Γιατι αν τους "αφησουμε να πλακωθουν" σημαινει οτι οι 10 θα κανουν τους 100 οτι θελουν. Γιατι να επιτρεψεις στην τρομοκρατια αυτου του ειδους να εχει το πανω χερι?
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #12 στις: 31/03/07, 18:40 »
Παιδιά, πάρτε την ιστορία από την αρχή γιατί λέτε ό,τι να 'ναι! Το παιδί που σκοτώσανε δεν ήταν μέσα στα άτομα της συμπλοκής. Ήταν παίχτης τοπικής ομάδας Μαρκοπούλου και βρέθηκε μέσα στο μέτωπο της συμπλοκής με άλλους 5 συμπαίκτες του. Τώρα όσο για αυτούς που κανονίζουν το που θα πλακωθούν κτλ πρόβλημά τους είναι παιδιά. Να πάνε να πλακωθούν, να σκοτωθούν μεταξύ τους. Στο κάτω κάτω το γουστάρουνε, έτσι; Γιατί να τους τη χαλάσουμε; Αλλά δεν έχουν δικαίωμα να ταράζουν την ησυχία του καθενός και να το παίζουν τσάμπα μάγκες (γιατί πάντα δρούνε σε ομάδες και ποτέ μόνοι τους..). Να πάνε να ψοφήσουν όλοι να ησυχάσουμε και να μην ψάχνουμε εξηλαστήρια θύματα (που ήταν η αστυνομία;; κτλ) Τώρα θα μου πείτε δουλειά της αστυνομίας είναι η διατήρηση της τάξης. Σωστό και αυτό. Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να στείλουν τα ΜΑΤ να τα σαπίσουνε στο ξύλο τα κωλόπαιδα. Ξύλο δε θέλουν;Ξύλο θα έχουν αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Ακούσατε ότι βγήκανε και είπανε ότι ο τσαμπουκάς κανονίστηκε στο συγκεκριμένο σημείο, πριν από τον συγκεκριμένο αγώνα γιατί κανένας δε θα περίμενε να γίνουν επισόδια σε αγώνα βόλεϋ γυναικών και κατά συνέπεια η αστυνόμευση θα ήταν περιορισμένη. Ένας από τους συλληφθέντες ήταν αστυνομικός (τι να εμπιστευτείς πια;;), 2 ήταν μαθητές λυκείου (οι γονείς τους που στο διάολο ήταν να τα μαζέχουν;;) και ένα φαντάρος στο ναυτικό (αν έχεις τον Θεό σου!! Να τον περάσεις ένα στρατοδικείο να τον στείλεις 5 χρόνια στα Ίμια τον τσόγλανο). Δεν υπάρχει καμία λογικοί παιδιά. Τώρα θα μου πείτεπως λένε ότι βούηξε ο τόπος για το τι θα γίνει (προσωπικά δεν άκουσα τίποτα , ίσως γιατί δεν ασχολούμαι). Επίσης να παραδεχτούμε ότι οι κύριοι ηθικοί, και όχι μόνο ηθικοί, αυτουργοί είναι οι ίδιοι οι σύνδεσμοι. Αν και αθλητής από παιδί, ποτέ δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα σαν φίλαθλος με κάτι, ούτε σαν οπαδός και γήπεδο δεν έχω πάει ποτέ γιατί ωραία είναι να βλέπεις έναν αγώνα από κοντά και να τραγουδάς για την ομάδα σου αλλά όταν αρχίζουμε τα υβριστικά συνθήματα και τα συναφή νομίζω ότι αρχίζουμε να ξεφεύγουμε από τα όρια του πολιτισμένου. Γενικά είμαι της γνώμης ότι οι σύνδεσμοι και οι οργανωμένοι οπαδοί γενικότερα μόνο κακό κάνουν και ότι αν θέλουμε να πατάξουμε αυτό το φαινόμενο η αρχή πρέπει να γίνει από τις ΠΑΕ και μετά όλα τ' άλλα.
αλλα βεβαια οι σουηδοι,ελβετοι,αγγλοι,γερμανοι που βλεπουν τα ματς ολοι μαζι και πραγματικα χαιρονται ενα αθλητικο γεγονος ειναι εξωγηινοι και φλωροι
Να σου θυμίσω ότι τα πρώτα και πιο έντονα φαινόμενα χουλιγκανισμού παρουσιάστικαν στην Αγγλία και στην Ιταλία και να σε ενημερώσω ότι πλέον με τα μέτρα που πήραν ήταν να τα μειώσουν και να τα βγάλουν έξω και μακριά από τα γήπεδα. Δεν έχει εξαφανιστεί ο χουλιγκανισμός σε καμία χώρα.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #13 στις: 31/03/07, 20:43 »
Α ρε pa... αν ολοι οι πολιτες ενδιαφερονταν οσο εσυ για το κοινωνικο συνολο θα ειχε παει μπροστα αυτη η χωρα.... ::)

Ακου εκει να πανε να ψοφησουν >:( Να τους αφησουμε να πλακωθουν? >:( Γιατι οχι να τους αποτρεψουμε? >:( Γιατι αδιαφορεις για το γεγονος οτι θελουν να πανε να πλακωθουν? Ετσι τους καρφωθηκε στο μυαλο και ειπαν ενα βραδυ παμε να τα κανουμε ολα που**να? ΠΡοφανως υπαρχει και καποιο κοιωνικο φαινομενο πισω απο ολο αυτο αλλα δεν σε νοιαζει βεβαια οσο εσυ εισαι ασφαλεις οι αλλοι μπορουν να πανε να σκοτωθουν αν τους αρεσει, αρκει εσυ να μην παθεις τιποτα. Και μετα αναρωτιεσαι γιατι παει κατα διαολου η χωρα.

Τι να σας πω ρε παιδια σε ολους εσας που αδιαφορειτε και λετε να πανε να σκοτωθουν. Κριμα δηλαδη που θελετε να λεγεστε και πολιτες. Για αυτο μας κυβερναει ο Γιωργακης και ο Κωστακης και για αυτο εχουμε αυτα τα χαλια.

Παντα μα παντα η νεολαια εφταιγε φταει και θα φταιει. Γιατι μονο ετσι ολοι εσεις οι μικροαστοι θα νιωθετε ασφαλης στις πολυθρονες σας. Τι να πω...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #14 στις: 31/03/07, 20:54 »
Φίλε μου το κοινωνικό φαινόμενο, το κοινωνικό πρόβλημα και η σωστή κοινωνικοποίηση του καθένα ξεκινάει από το σπίτι του. Και σε ξαναρωτάω, τι δουλειά είχαν τα λυκειόπαιδά εκεί;; Και σε ματαξαναρωτάω, ο στρατευόμενος, δεν είχε τη λογική, το στοιχειώδες μυαλό που χρειάζεται για να σκεφτεί ότι δεν έπρεπε να αναμηχθεί σε τέτοια γεγονότα;; Ξέρεις τι τον περιμένει τώρα; Αλλά και αυτός, στο λύκειο, ίδια μυαλά είχε! Δεν μεγάλωσε καθόλου! Ούτε άλλαξε ο τρόπος που σκέφτεται. Και εξήγησα ότι κατά τη γνώμη μου, ο όποιος χουλιγκανισμός, όσον αφορά τα αθλητικά γεγονότα, ξεκινάει μέσα από τις ΠΑΕ και τους οργανωμένους συνδέσμους. Άλλο η βία γενικότερα. Αυτό είναι κοινωνικό φαινόμενο. Ο πόλεμος ανάμεσα στους συνδέσμους δεν είναι κοινωνικό φαινόμενο, είναι ΠΟΛΕΜΟΣ που εξυπηρετεί συμφέροντα και δεν σταματάει γιατί κάποιοι δε θέλουν να σταματήσει. Αυτοί δεν πλακώθηκαν τυχαία. Πήγαν να δείρουν γαύρους και βάζελους. Όλο αυτό το μίσος από κάπου τροφοδοτείται (ΠΑΕ-συνδέσμοι) και από κάπου δίνεται το έδαφος να τροφοδωτηθεί από μικρή ηλικία (οικογένεια). Ίσως και να είμαι λάθος, κοινωνιολόγος δεν είμαι, αλλά μου φαίνεται ότι ο φανατισμός είναι κοινωνικό φαινόμενο. Αυτά που προκαλεί όμως, δεν μου φαίνονται κοινωνικά φαινόμενα. Ίσως η απόσταση αιτίας και αποτελέσματος να είναι πολύ πολύ μικρή αλλά δε θεωρώ ότι η κοινωνία πρέπει να αποτρέψει τον τσαμπουκα. Γιατί αυτοί θέλαν να τον κάνουν και θα τον κάνανε. Είτε σήμερα, είτε αύριο, είτε μεθαύριο. Καλά θα ήταν η κοινωνία να προλάβει τον φανατισμό.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #15 στις: 31/03/07, 21:03 »
Αρα λοιπον οχι να πανε να κσοτωθουν ολοι. ΜΕ αυτη τη νοοτροπια δεν βοηθας εσυ την κοινωνια, ως μελος της κοινωνιας, να επουλωσει τα προβληματα και τα τραυαμτα που εχει.

ΑΝτι λοιπον να αναλωνομαστε στα αποτελεσματα και να κλαιμε τη μοιρα μας απο τα ασχημα αποτελεσματα τα οποια ουτως η αλλως γινανε και δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα για να τα αλλαξουμε (εκτος αν κανεις εχει να προτεινει μηχανη του χρονου) καλυτερα να βρουμε τις αιτιες αυτων των φαινομενων και να τις καταστρεψουμε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος το Λιοντάρι

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #16 στις: 31/03/07, 21:17 »
"...το πλεον ανησυχητικο ειναι οτι σε τετοιους συνδεσμους
    υποθαλπονται φασιστικες συμπεριφορες..."

Δεν υποθάλπονται , απλώς συντηρούνται .
Ωσάν μούμιες σε αιγυπτιακούς τάφους .
Κι ας πέρασε κοντά ένας αιώνας όπου όλα αυτά
απέγιναν Ιστορία και Αρχαιολογία .
Κάποιοι επιμένουν να τα συντηρούν .

Ο φασισμός κι ο ναζισμός είναι κοινωνικά και ψυχικά φαινόμενα αχρονικά .
Η ονοματολογία δεν αλλάζει την ουσία και το νόημα .

Γνωρίζω ότι το κατάλαβες .

"...αλλα απο την ελειψη παιδειας των ιδιων των ατομων..."

Για την έλλειψη Παιδείας ευθύνεται η Πολιτεία .
Η αρχαία αθηναϊκή Πολιτεία πρόσφερε απλόχερα Παιδεία ,
κι έτσι έγινε και μεγαλύνθηκε .

Σήμερα , την έκαναν ξεφτίλα παντού σ' όλη την Ελλάδα ,
και με τον καινούργιο νόμο πλαίσιο την κάνουν πλέον
εμπορεύσιμο είδος .

Όχι πως δεν ήταν και πριν αλλά τώρα το παρακάνουν .

« Τελευταία τροποποίηση: 31/03/07, 21:41 από The_Lion »
Μια φορά προδότης , για πάντα προδότης.

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #17 στις: 31/03/07, 21:21 »
δεν ειπα ποτε οτι χαιρομαι που πεθανε καποιος
αλλα δυστυχώς δεν υπαρχει τροπος να τους βαλεις μυαλο!
και εγω εχω παει στο γυπεδο και εχω τραγουδήσει και εχω περασει καλα!
οπως και επισης εχω τσακωθει για τα πολιτικα
με παρα πολυ κοσμο που ξερει πολλα η λιγοτερα απο μενα και γενικα
δεν λεω ειναι καλο να μην μιλας
αλλα οχι και να κανονίζεις ξυλο!
ημαρτον πια!
θυμάμαι πριν 4 χρονια πήγαινα στο μαρουσι ΓΣΑ στο μπασκετ που ειχαμε καλη ομαδα
τοτε!
ειχα παει σε ολα τα παιχνιδια της ομαδας
και θυμαμαι οτι ο μονος συλλογος που εκανε επεισοδια ηταν η αεκ!
δεν εχω κατι με την αεκ αλλα στην αεκ ηταν μονο οι
κλασσικοί τυποι 2-3 μπροστα στο κοινο που εξουσίαζαν τον όχλο!
δηλαδη με λιγα λογια οργανωμένοι!
και οπου υπαρχει οραγανωση για τετοια πραγματα υπαρχουν και ανεγκέφαλοι!
γιατι να με οργανωσει ο τασος εμενα και να μου πει τι θα φωναξω και ποιον θα βαρεσω?
επειδη εχει 2 ουλες παραπανω??
εγω πιστευω λιγο πολυ φταιει και η αδιαφορια μας
αλλα και το οτι θεοποιουμε καποια πραγματα!!
η μπαλα ειναι μπαλα το νομοσχεδιο νομοσχεδιο και λοιπα!
θες να διαφωνησεις ωραια
μαζι σου και εγω θελω αλλα μην τα γ@μας ολα ρε αδερφε!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #18 στις: 31/03/07, 21:24 »
Παντως σε μια απο τις πλεον "ελευθερες" κοινωνιες στην Ευρωπη,στην Ολλανδικη,οι συγκρουσεις γινονται με ραντεβου σε αγρους εξω απο τη πολη...και μαλιστα νομιζω οτι νοικιαζουν και το χωρο συγκρουσης...

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #19 στις: 31/03/07, 21:25 »
"...το πλεον ανησυχητικο ειναι οτι σε τετοιους συνδεσμους
    υποθαλπονται φασιστικες συμπεριφορες..."

Δεν υποθάλπονται , απλώς συντηρούνται .
Ωσάν μούμιες σε αιγυπτιακούς τάφους .
Κι ας πέρασε κοντά ένας αιώνας όπου όλα αυτά
απέγιναν Ιστορία και Αρχαιολογία .
Κάποιοι επιμένουν να τα συντηρούν .

Ο φασισμός κι ο ναζισμός είναι κοινωνικά και ψυχικά φαινόμενα αχρονικά .
Η ονοματολογία δεν αλλάζει την ουσία και το νόημα .

Γνωρίζω ότι το κατάλαβες .

"...αλλα απο την ελειψη παιδειας των ιδιων των ατομων..."

Για την έλλειψη Παιδείας ευθύνεται η Πολιτεία .
Η αρχαία αθηναϊκή Πολιτεία πρόσφερε απλόχερα Παιδεία ,
κι έτσι έγινε και μεγαλύνθηκε .

Σήμερα , την έκαναν ξεφτίλα παντού σ' όλη την Ελλάδα ,
και με τον καινούργιο νόμο πλαίσιο την κάνουν πλέον
εμπορεύσιμο είδος .

Όχι πως δεν ήταν και πριν αλλά τώρα το παρακάνουν .




αυτα τα λογια που παραθεσες δεν ειναι δικα μου!!
εγω ποτε δεν εγραψα τετοια πραγματα!
μηπως μπερδεψες τα ποστ??
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #20 στις: 31/03/07, 21:31 »

η μπαλα ειναι μπαλα το νομοσχεδιο νομοσχεδιο και λοιπα!
θες να διαφωνησεις ωραια
μαζι σου και εγω θελω αλλα μην τα γ@μας ολα ρε αδερφε!
Μισο λεπτο μη μπλεξουμε και τις πορειες και τις κανουμε ομοιες με τα επεισοδια αυτα γιατι ζητω που καηκαμε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #21 στις: 31/03/07, 21:42 »
εγω λεω να μαζευτούν οι υπερ με τους κατα εξω απο την φαρμακευτική
(να εχουμε και γαζες οχι τπτ αλλο)
και να πλακωθούμε την τριτη στις 11!
καφασια πανω απο 80 χ 65 απαγορεύονται!
οπως επισης και αρματα μαχης!
για πληροφοριες αλλα και ερωτησεις
μπειτε στην σελιδα
www.tonpernokaieimaiagramatos.org(ia)
και μπορειτε να κανετε ανοιχτη συζητηση και στο φορουμ κατω απο το
ποστ "θα πεθανεις η θα μας πεθάνεις ?? "
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος το Λιοντάρι

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #22 στις: 31/03/07, 21:43 »
"...μηπως μπερδεψες τα ποστ?..."

Μπερδεύτηκαν οι παραθέσεις μέσα στις παραθέσεις .  ;D

Το διόρθωσα ήδη , Ιωσήφ .

Μια φορά προδότης , για πάντα προδότης.

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #23 στις: 31/03/07, 22:44 »
Παιδια να ξεκαθαρισω κατι.Το παλικαρι που πεθανε δεν ηταν ασχετος οπως διαβασα παικτης μαρκο-αυτοι ηταν οι τραυματιες-ηταν απο αυτους που πηγαν εκει για αυτο ακριβως-να σκοτωσουν και να σκοτωθουν....
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: βια:κοινωνικο φαινομενο,βια παντου
« Απάντηση #24 στις: 31/03/07, 23:02 »
pa θα διαφωνησω μαζι σου και περα απο αυτα που σου ειπε ο ρουφους θελω να σου πω οτι ο χουλιγκανισμος ειναι κοινωνικο φαινομενο και δε φταει μονο το σπιτι οπως ειπες αλλα ολη η κοινωνια
η τηλεοραση,ο τυπος(οπαδικος),η αθλητικη παιδεια φταινε ολα μαζι και επισης κρυβονται   και αλλοι λογοι πισω απο την ασκηση βιας σε μια κοινωνια χωρις λογο
μη το προσπερνας λοιπον ετσι το ζητημα σαν μια απλη κοντρα που εχουν 500 τσογλανια...ειναι κατι πολυ σοβαροτερο,δημιουργουμε κοινωνια βιας ολοι μας(και οχι μονο τα 500 κωλοπαιδα) οπως εχει γινει η αμερικη
κοιτα αυτο για την αγγλια εχεις δικιο ειχαν σοβαροτατα προβληματα βιας αλλα η ιδια η κοινωνια μετεστραφη με την παρεμβαση και της κυβερνησης και τωρα πια δε σημειωνονται σοβαρα επεισοδια(τουλαχιστον σε αγγλικο εδαφος)...φυσικα εννοω το τωρα που αγγλοι βλεπουν πολιτισμενα ενα αγωνα ποδοσφαιρου..εννοειται οτι δεν εχει σβησει σε καμια χωρα,συμφωνω μαζι σου,απλως στην αγγλια συγκεκριμενα,εχει μειωθει και σε μερικες χωρες  γινονται παρα πολυ σπανια επεισοδια
στην ιταλια δεν ειπα οτι δεν γινονται επεισοδια,ισα ισα ειπαμε οτι γινονται
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
4258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/05, 19:52
από pinelopi
8 Απαντήσεις
3343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/05, 14:50
από pimami
2 Απαντήσεις
1806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/09, 12:33
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
6 Απαντήσεις
2665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/11, 06:43
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
11 Απαντήσεις
30397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/14, 15:56
από kyriakos_t