Αποστολέας Θέμα: Tα απαραιτητα...  (Αναγνώστηκε 4568 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GusA.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Tα απαραιτητα...
« στις: 14/05/10, 15:12 »
Παιδια σαν αρχαριος θελω να ρωτησω τι χρειαζεται απο εξοπλισμο για να κανω μια καλη ηχογραφηση στο pc??
οχι τιποτα το επαγγελματικο...αλλα ικανοποιητικα καλο...
Ευχαριστω...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Tα απαραιτητα...
« Απάντηση #1 στις: 14/05/10, 17:41 »
a) Ένα αξιοπρεπές PC
b) Μια κάρτα ήχου (εσωτερική ή εξωτερική)
c) Προενισχυτή μικροφώνου (ή μικροφώνων) με εισόδους και για instrument level στην περίπτωση που θες να γράψεις direct. Στην περίπτωση που θες να γράψεις τον ήχο του ενισχυτή σου και όχι direct θα χρειαστείς φυσικά ένα τουλάχιστον μικρόφωνο.


To c μπορεί να καλυφθεί από το b. Πολλές φορές οι κάρτες ήχου (αναφέρονται και ως audio interface όταν είναι εξωτερικές) έχουν ενσωματωμένους προενισχυτές.
Από software θα χρειαστείς ένα πρόγραμμα που μπορεί να κάνει ηχογράφηση και αναπαραγωγή (θα το ακούσεις να αναφέρεται ως host, digital audio workstation ή audio/midi sequencer) και να 'φιλοξενήσει' plug-ins (βοηθητικά προγράμματα που παίζουν ρόλο άλλων οργάνων ή εφέ).


Δεν μπαίνω σε συγκεκριμένες προτάσεις πριν ακούσω budget, τι έχεις ήδη, τι ακριβώς θέλεις να φτιάχνεις κλπ

Αποσυνδεδεμένος GusA.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tα απαραιτητα...
« Απάντηση #2 στις: 14/05/10, 18:31 »
Λοιπον εχω ενα αξιοπεπες pc και εχω και μια ΕMU 0202...γενικα θα ηθελα να βολευτω με freeware προγραμματα γιατι το budget ειναι χαμηλο...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/05/10, 18:50 από GusA. »

Αποσυνδεδεμένος GusA.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tα απαραιτητα...
« Απάντηση #3 στις: 14/05/10, 18:33 »
Και μια ερωτηση..θα πρεπει να εχω καποιο καλο ηχειο σαν output απο την καρτα ηχου??ή μπορω και να μην βαλω output??δυστυχως δεν εχω ιδεα...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Tα απαραιτητα...
« Απάντηση #4 στις: 14/05/10, 22:24 »
Βρε άνθρωπα, διάβασες τα λινκ που σου έδωσα; Αν τα διάβαζες, θα είχες ήδη καταλάβει ότι είσαι πανέτοιμος για ηχογράφηση! Έχεις την 0202 (αυτή έχω κι εγώ, μια χαρά δουλειά κάνει), έχεις την κιθάρα, έχεις το pc, κατεβάζεις και το Reaper για πρόγραμμα ηχογράφησης κι είσαι τζετ. Σου στέλνω αν είναι τα plugins που χρησιμοποιώ (δωρεάν είναι οπότε δεν τίθεται θέμα παρανομίας), τα βάζεις στο VSTPlugins κι αρχίζεις να τζαμάρεις!


Για ηχεία τώρα. Αυτός ο φίλος μου ήταν για καιρό με τα κλασικά στέρεο ηχεία (δηλαδή μάπα ήχος όπως και να το κάνουμε). Εγώ βάζω τα 2.1 ηχεία μου κι ο ήχος είναι αξιοπρεπής (στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον). Το ιδανικό όπως διαβάζω είναι να βάλεις monitor ηχεία αλλά τα καλά (πάλι διαβάζω) ξεκινάνε περίπου στα 100 ευρώ. Οπότε βολέψου μ' αυτά που έχεις και μετά βλέπεις τί θα κάνεις.


Μπορείς επίσης να βάλεις ακουστικά (θέλει το μεγάλο βύσμα, άρα θα πάρεις αντάπτορα ή όπως αλλιώς λέγεται). Εμένα προσωπικά δε με βολεύουν τ' ακουστικά ιδιαίτερα. Βέβαια κανα 15άρι ευρώ τα πήρα οπότε δεν είναι και φοβερής ποιότητας, μόνο για τις περιπτώσεις που παίζω αργά το βράδυ...


Anyway, θα σου ανεβάσω στο box.net τα plugins να τα πάρεις μαζεμένα κι αφού τα ψάξεις λίγο περιμένω ηχογράφηση (αν είμαι ο μόνος νιούφης εδώ μέσα... δε ξέρω κι εγώ τί θα γίνει)


EDIT: Έτοιμος. Τα βάζεις όπως είπαμε στο φάκελο VSTPlugins, ελέγχεις αν το Reaper τα βλέπει και... καλά τζαμαρίσματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/05/10, 22:39 από Wise_One »
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Tα απαραιτητα...
« Απάντηση #5 στις: 14/05/10, 23:07 »
Α, ωραιότατα στα είπε (και σε έφτιαξε) ο Wise. Να προσθέσω ότι το Reaper είναι παμφθηνο και παρότι λειτουργεί κανονικά για πάντα αξίζει να ψωνίσεις μια licence έτσι για να στηρίξεις την ωραία τιμολογιακή πολιτική που έχουν τα άτομα που το φτιάχνουν.


Ωραία συλλογούλα Wise (τυπικά ακόμα κι αν είναι freeware το σωστό είναι να τα κατεβάζει κανείς από τα sites αυτών που τα φτιάχνουν για πολλούς και διάφορους λόγους).


Και μια συμβουλή στον GusA. Ένα πράμα τη φορά, να το μάθεις καλά γιατί αλλιώς εύκολα καταλήγεις με 1545 plugins στο VST folder και πάλι ήχο δε βγάζεις. ;)

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Tα απαραιτητα...
« Απάντηση #6 στις: 15/05/10, 00:54 »
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα...΄
Παιδιά έχω κατεβάσει το reaper και το cubase 5 αλλά έχω μια απλή κάρτα ήχου on board...μπορώ να ηχογραφήσω από το line out του ενισχυτή μου στην είσοδο μικροφώνου του υπολογιστή (έχοντας τον αντίστοιχο αντάπτορα)? θα ακούγεται κάτι αξιοπρεπές ή μπα?

Αποσυνδεδεμένος GusA.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tα απαραιτητα...
« Απάντηση #7 στις: 15/05/10, 11:18 »
Παιδια ολα οκ...
 ...εκτος ενος μικρου προβληματος...το reaper δεν αναγνωριζει την ΕΜU μου αλλα την καρτα ηχου(μια αθλια) που εχει το pc...στο part2 που εχει δωσει ο wise one δεν μπορω να κανω το σημειο που λεει input setup γιατι πολυ απλα στην ηχογραφηση δεν μου εχει καθολου επιλογες...οπότε, στο reaper οταν παω στα preferences για να επιλεξω καρτα ηχου δεν εχει την EMU...καμια βοηθεια????

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Tα απαραιτητα...
« Απάντηση #8 στις: 15/05/10, 12:27 »
@zeoy: Μα φυσικά καλύτερα είναι να κατεβάζεις απ' την επίσημη ιστοσελίδα. Άλλωστε βγάζουν κι ανανεώσεις και πολλές φορές έχουν κι άλλα ωραία.


Καλά μη νομίζεις, τ' αρχικά plugins μου τα είπε αυτός ο φίλος κι εγώ απλά ψάχτηκα και με διάφορα άλλα. Δε τα χρησιμοποιώ όλα, κυρίως με TSX30 είμαι για ρυθμικά κι ένα του LePou για κανα ψιλο lead. Αλλά έπαθα πλάκα με κανα 2 γιατί βγάζουν απίστευτο gain!


@ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος: Φίλος, διαβάζω ότι ενισχυτές με line out είναι επίφοβοι να μπουν σε κάρτες... Αυτοί με Rec Out λένε ότι είναι εντάξει. Δεν το έχω ψάξει το θέμα, επιφυλάσσομαι να σου πώ τί παίζει στα σίγουρα... Ο Βραζίλης νομίζω, είπε σε άλλο θέμα ότι η είσοδος μικροφώνου είναι περίεργη, πρέπει να χαμηλώσεις την ένταση της κιθάρας για να μη κάνει ζημιά στα κυκλώματα...


@GusA.: Σίγουρα την εγκατέστησες σωστά; Με drivers, ASIO και τέτοια; Νομίζω πρέπει να την βάλεις και default recording στα Windows...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος GusA.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tα απαραιτητα...
« Απάντηση #9 στις: 15/05/10, 13:23 »
Λοιπον...την απεγκατεστησα και την ξαναεβαλα και ολα καλα...τωρα εχω   αλλο προβλημα...ανοιγω το reaper και οταν ειμαι ετοιμος για να   ηχογραφησω και παταω το κουμπι με το ηχειακι γεμιζει παρασιτα ο   ηχος...(και η κιθαρα μου ακουγεται σε clean απο το ηχειο οπως οταν δεν   εχω ανοιχτω καποιο προγραμμα )...ααα και οταν παταω ηχογραφηση δεν   γραφει τιποτα......καμια ιδεα???
« Τελευταία τροποποίηση: 15/05/10, 13:33 από GusA. »

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Tα απαραιτητα...
« Απάντηση #10 στις: 15/05/10, 13:56 »
Λοιπόν, πάμε λίγο σιγά-σιγά.


Πήγαινε εδώ και δες πώς έχω τις ρυθμίσεις της συσκευής. Λογικά θα δουλέψουν και για σένα.


Έχοντας βάλει ένα νέο track, πας στο κουμπάκι fx και βάζεις με τη σειρά τα εξής plugins: GGate > TSX30 > Voxengo Boogex.


Βλέπεις εδώ και κάνεις τις ρυθμίσεις που έχω. Μια σημείωση για το Voxengo, κατεβάζεις τους επιλογείς στο 0, πας File και κάνεις εισαγωγή το prsehigh. Δε ξέρω ΑΚΡΙΒΩΣ τί είναι, νομίζω είναι preset για έτοιμες ρυθμίσεις, ρυθμική κιθάρα συγκεκριμένα.


Προσέχεις επίσης, τα 2 κόκκινα κυκλάκια που έχω σημειωμένα. Το ηχειάκι πρέπει να είναι στο Monitor ON (για να βλέπει είσοδο από την κάρτα) και το ar σου ενεργοποιεί το κανάλι.


Για κάνε αυτά και βλέπουμε.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος GusA.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tα απαραιτητα...
« Απάντηση #11 στις: 15/05/10, 14:13 »
Απο που θα κανω εισαγωγη το spreshigh???αλλαζοντας με τα βελακια δεν μου το εχει...τι να κανω???
Τωρα ο ηχος μου ακουγεται μια χαρα...ειχα παρασιτα αλλα επαιξα με το GGate και ολα οκ...ακομα δεν εχω το spreshigh αλλα μια χαρα ακουγεται και ετσι...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/05/10, 14:50 από GusA. »

Αποσυνδεδεμένος GusA.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tα απαραιτητα...
« Απάντηση #12 στις: 15/05/10, 14:52 »
To Βρηκα το spreshigh...
Και κατι ακομα....υπαρχει κανα plugin για sustain???
« Τελευταία τροποποίηση: 15/05/10, 14:54 από GusA. »

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Tα απαραιτητα...
« Απάντηση #13 στις: 15/05/10, 15:11 »
@zeoy: Μα φυσικά καλύτερα είναι να κατεβάζεις απ' την επίσημη ιστοσελίδα. Άλλωστε βγάζουν κι ανανεώσεις και πολλές φορές έχουν κι άλλα ωραία.




σωστός. εγώ το λέω γιατί κι αυτοί οι καλοί άνθρωποι που τα βγάζουν και μας τα δίνουν τζάμπα κάτι περιμένουν από μας. Μα να μάθουμε το ονομά τους και να το διαδώσουμε, μα κανά donation, κανά demo ή έναν καλό λόγο βρε αδερφέ.


O LePou είναι κορυφή! By the way τσέκαρε και το freebie British Valve Custom της Studio Devil (κάτω κάτω εδώ http://www.studiodevil.com/products/ ). Τα demo μου για το Virtual Guitar Amp έχουν γίνει με το freebie. Έχω κάνει και για το Amp Modeler Pro και μ'εχει βάλει πρώτη μούρη ο Marc. Τσέκαρε αν θες  ;)

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Tα απαραιτητα...
« Απάντηση #14 στις: 15/05/10, 17:36 »

@ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος: Φίλος, διαβάζω ότι ενισχυτές με line out είναι επίφοβοι να μπουν σε κάρτες... Αυτοί με Rec Out λένε ότι είναι εντάξει. Δεν το έχω ψάξει το θέμα, επιφυλάσσομαι να σου πώ τί παίζει στα σίγουρα... Ο Βραζίλης νομίζω, είπε σε άλλο θέμα ότι η είσοδος μικροφώνου είναι περίεργη, πρέπει να χαμηλώσεις την ένταση της κιθάρας για να μη κάνει ζημιά στα κυκλώματα...


Τhanx φίλε μου...καλύτερα να μη κάνω κάποια κίνηση αν δε σιγουρευτώ...πάντως αν μάθεις τπτ για το ζήτημα let me know...!  ;)

Αποσυνδεδεμένος GusA.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tα απαραιτητα...
« Απάντηση #15 στις: 15/05/10, 22:30 »
Wise one 2 πραγματα ακομα ρε φιλε...ολα οκ με το reaper...(1)απλα δεν ξερω γιατι αλλα μου κοβει τον ηχο συνεχεια...εννοω πως οταν παιζω μια νοτα και την κραταω μου την κοβει...καμια ιδεα???(2)Πως μπορω ενω εχω ηχογραφησει πολλα tracks να τα εξαγω σαν ενα???
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/10, 11:21 από GusA. »

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Tα απαραιτητα...
« Απάντηση #16 στις: 16/05/10, 13:00 »
1. Αυτό στο κάνει όταν παίζεις στις 3 ψιλές χορδές έτσι; Κι εμένα. Είναι θέμα του noise gate. Κοίτα κι εγώ δε ξέρω να το δουλεύω καλά, παίζω κυρίως ρυθμικά (άρα στις 3 χοντρές) και δε με πολυενοχλεί. Πρέπει ν' "ανοίξεις" λίγο το noise gate, το Thresh νομίζω. Δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο, δε το έχω ψάξει πολύ. Εδώ πάντως είναι το online manual. Αν το φτιάξεις, πες τί έκανες να το δοκιμάσω κι εγώ.


2. Κάνεις Edit>Glue κάθε track ξεχωριστά (αφού επιλέξεις την αρχή και το τέλος της ηχογράφησης), τα επιλέγεις όλα μαζί και ξανακάνεις Glue. Μετά πας File>Render και στο βγάζει σε wav. Παίζει σ' αυτή τη διαδικασία να κάνω περιττά βήματα αλλά αφού δουλεύει  ;D
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος GusA.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tα απαραιτητα...
« Απάντηση #17 στις: 16/05/10, 14:27 »
οκ με το 2.(!)...με το 1 δεν εβγαλα ακρη....παρακαλω αν γνωριζιε κανεις ας μας πει...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/07, 13:58
από delfinaki
9 Απαντήσεις
3481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 22:40
από ilianthos-Kanlis
8 Απαντήσεις
3682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/11, 12:59
από m@ster k@frer
0 Απαντήσεις
5344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/17, 15:14
από Ioannis Anastassakis