Αποστολέας Θέμα: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!  (Αναγνώστηκε 10899 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gus Drax

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους!

Δεν ξέρω αν αυτό είναι το κατάλληλο μέρος του forum για να ποστάρω αυτό το θέμα αλλά anyway!

Τσεκάρετε το 8 finger tapping 5 octave arpeggios του Chris Broderick.


Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #1 στις: 27/07/09, 10:14 »
Καλημέρα,

Θα 'λεγα ότι το πέτυχες... Αλλά δε μπορώ να μη ρωτήσω γιατί να θες να το πετύχεις...  ???

Ούτε το original κατάλαβα γιατί το έκανε ο Broderick, οπότε μη νομίζεις ότι στην λέω...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #2 στις: 27/07/09, 10:17 »
Ούτε το original κατάλαβα γιατί το έκανε ο Broderick, οπότε μη νομίζεις ότι στην λέω...  ;)
Νομιζω, ο Broderick το εκανε για μια σειρα που εκανε το guitar world απο video με τιτλο betcha can't play this...
εχουν κανει και πολλοι αλλοι...
αν δεν εννοουσες αυτο και καταλαβα λαθος σορρυ

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #3 στις: 27/07/09, 10:24 »
Νομιζω, ο Broderick το εκανε για μια σειρα που εκανε το guitar world απο video με τιτλο betcha can't play this...
εχουν κανει και πολλοι αλλοι...
αν δεν εννοουσες αυτο και καταλαβα λαθος σορρυ

Το ξέρω το "Betch Can't Play This" κι έχω δει αρκετά video της σειράς. Απλά του Broderick μου φαινόταν πάντα από τα πιο άνευ λόγου...

But that's just me...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #4 στις: 27/07/09, 10:29 »
Νομιζω, ο Broderick το εκανε για μια σειρα που εκανε το guitar world απο video με τιτλο betcha can't play this...
εχουν κανει και πολλοι αλλοι...
αν δεν εννοουσες αυτο και καταλαβα λαθος σορρυ

Το ξέρω το "Betch Can't Play This" κι έχω δει αρκετά video της σειράς. Απλά του Broderick μου φαινόταν πάντα από τα πιο άνευ λόγου...

But that's just me...  ;)
οντως λαθος καταλαβα... ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #5 στις: 27/07/09, 13:04 »
Εγώ δεν ξέρω  από νότες, όργανα κτλ, αλλά άκουσα έναν πολύ ωραίο ήχο!!!

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #6 στις: 27/07/09, 13:17 »
Νομιζω, ο Broderick το εκανε για μια σειρα που εκανε το guitar world απο video με τιτλο betcha can't play this...
εχουν κανει και πολλοι αλλοι...
αν δεν εννοουσες αυτο και καταλαβα λαθος σορρυ

Το ξέρω το "Betch Can't Play This" κι έχω δει αρκετά video της σειράς. Απλά του Broderick μου φαινόταν πάντα από τα πιο άνευ λόγου...

But that's just me...  ;)

Μα ο τιτλος ειναι ξεκαθαρος "Παω στοιχημα οτι δεν μπορεις να παιξεις αυτο", οποτε σκοπος ειναι να παιξουν κατι που οι ιδιοι θεωρουν απελπιστικα δυσκολο (για τους αλλους).
Ειναι καθαρα θεμα show off ;)

Και μπραβο στον Gus Drax που το εβγαλε.
Επρεπε ομως να εχεις λιγο καλυτερη ηχογραφηση και νομιζω ο Chris το παιζει και πιο γρηγορα  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/09, 13:19 από (.)(.) »

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #7 στις: 27/07/09, 13:29 »
...και εγω πιστευω οτι ο broderick ειναι ενας πολυ καλος παιχτης....αλλα αν καποιος δεν τον ξερει και πεσει κατα λαθος επανω στο συγκεκριμενο video που παραθετω....δεν δειχνει να ειναι και τοσο καλος..


                                         



....Loomis..ειναι αυτος...  :P και του ριχνει στα αυτια...!!! :P

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #8 στις: 27/07/09, 13:48 »
Μα ο τιτλος ειναι ξεκαθαρος "Παω στοιχημα οτι δεν μπορεις να παιξεις αυτο", οποτε σκοπος ειναι να παιξουν κατι που οι ιδιοι θεωρουν απελπιστικα δυσκολο (για τους αλλους).
Ειναι καθαρα θεμα show off ;)

Μα γι αυτό είπα από τα πιο άνευ λόγου... Και τα άλλα άνευ λόγου τα βρίσκω...  ;)

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #9 στις: 27/07/09, 13:55 »
ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΕΣ !!!

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #10 στις: 27/07/09, 14:51 »
Όσα δε φτάνει η αλεπού….  ;D
Ρε πείτε έναν καλό λόγο στο παιδί που ξεπατώθηκε να το βγάλει και αφήστε όλα τα’ άλλα!
Ούτε εμένα μου αρέσει το ηχητικό αποτέλεσμα από τέτοιου είδους παιξίματα, τα οποία θεωρώ ότι φτάνουν στα όρια της υπερβολής.  :solo
Αλλά εδώ ο Gus Drax δεν μας ρωτάει αν μας άρεσε αυτό που έπαιξε. Ένα μπράβο θέλει να του πούμε για να επιβραβεύσουμε τις τόσες ώρες μελέτης του. Με τον καιρό, θα έρθουν και τα πιο «γλυκά» παιξίματα, είναι θέμα χρόνου, αν κρίνω από την ηλικία του    :)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #11 στις: 27/07/09, 15:14 »
Μπραβο στο παιδι για την αφοσιωση του, αλλα αυτο που προσπαθουν πολλοι να πουν σε διαφορα τετοια θεματα, ειναι οτι το μπραβο δεν χρειαζεται (απο εμας τουλαχιτον). Το μπραβο το δινεις μονο εσυ στον εαυτο σου που καταφερες μεσα απο εξασκηση και με αφοσιωση να πετυχεις κατι δυσκολο και η ανταμοιβη ειναι αυτη ακριβως... οτι πετυχεσ να παιξεις κατι δυσκολο.... Το να γυρευεις μπραβο απο οποιονδηποτε αλλο ειναι ανουσιο (αυτο εννοουσε πιστευω ο Arg0) και παραπεμπει (ακομα κι αν αυτες δεν ηταν οι προθεσεις του φιλου) σε "κοιταχτε με τι μαγκας που ειμαι που εβγαλα αυτο που επαγγελματιες θεωρουν πολυ δυσκολο να παιχτει"...
Θελω να πω, οκ το βγαλες, το κατεχεις, προχωρα παρακατω λοιπον, δεν χρειαζεται να κανεις show off (γιατι δεν ειναι τπτ αλλο, μην τρελαθουμε) τις ικανοτητες σου...
Ξερετε ποτε θα ηταν θεμιτο ενα τετοιο video και κανεις δεν θα μπορουσε να το "κριτικαρει";
Οταν πχ ο φιλος μεσα απο εξασκηση κτλ καταφερνε να δημιουργησει καποια καινουρια τεχνικη και να την μοιραζοταν με αλλους... Η οταν θα εβγαζε ενα υπεροχο κομματι μεσα στο οποιο θα αξιοποιουσε μια δυσκολη τεχνικη, κανοντας επιδειξη του πως η τεχνικη μπορει να δεσει με την μουσικη κτλ και ισως εμπνεοντας κι αλλους να συνεχισουν/προσπαθησουν, οχι για να κανουν show off, αλλα για την μουσικη και μονο...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/09, 15:18 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #12 στις: 27/07/09, 15:22 »
Και για να πω και μια μικρη ιστορια, καποτε ειχα δει στο μοναστηρακι, στον σταθμο, ενα παλικαρι με εναν pignose και μια ηλεκτρικη με 2 λαιμους που ουτε θυμαμαι μαρκα...
Το παλικαρι επαιζε και με τα 2 χερια ταυτοχρονα στους 2 λαιμους με tapping, hammer-ons, pull-offs κτλ απιστευτα ομορφα κομματια, στον ενα λαιμο επαιζε arpeggios που εδιναν το "θεμα" του κομματιου και στον αλλο λαιμο με το αλλο χερι επαιζε σολα απιθστευτα αρμονικα και ομορφα δεμενα...
Το παλικαρι επαιζε για πενηνταρικα που του πετουσαν οι περαστικοι... Αυτος θα μπορουσε να παει οντως πιο μπροστα την μουσικη και του αξιζε ενα τεραστιο μπραβο, οχι μονο για την τεχνικη του, αλλα για το πως εδενε αυτα που επαιζε, χωρις να παπαγαλίζει και χωρις να κανει επιδειξη... Τελικα πηρε μονο μερικα πενηνταρικα... (εποχη δραχμων) και μπραβο απο κανεναν... Δεν το χρειαζοταν ομως και το ξερε καλα... για αυτο επαιζε για τα πενηνταρικα (και πιθανως ουτε καν για αυτα)...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/09, 15:25 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #13 στις: 27/07/09, 15:39 »
Πιστεύω ότι πρέπει να λέμε μπράβο σε ένα παιδί που δούλεψε σκληρά για να πετύχει κάτι και τελικά το πέτυχε. Η επιβράβευση βοηθάει κάποιον να συνεχίσει και να πάει ακόμα ψηλότερα.
Δε πιστεύω ότι ο Gus Drax κάνει ό,τι κάνει για τα λεφτά, τουλάχιστον στη παρούσα φάση.
Όπως έγραψα παραπάνω, θέλω να ελπίζω ότι τα καλύτερα θα έρθουνε για το μελετηρό φίλο μας, φτάνει να μη μείνει κολλημένος στη μελέτη του, μόνο σε θέματα τεχνικής κατάρτισης και βελτίωσης.
Μακάρι ο τύπος που ανέφερες εσύ με τη διπλή κιθάρα να μην είχε τόση ανάγκη τα χρήματα και να πειραματιζόταν και σε άλλες τεχνικές, όπου θα ανέβαζε στο ιντερνέτ και θα μας ρωτούσε την άποψή του.
Μακάρι και ο Gus Drax να βελτιωθεί ακόμα περισσότερο και να μπορέσει να παντρέψει την τόσο καλή τεχνική του με μουσικές που θα «ακούγονται πιο ευχάριστα στο αυτί μας», όπως λέει και ο ποιητης!   


Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #14 στις: 27/07/09, 15:45 »
Α μα δεν ειπα οτι το κανει για τα λεφτα ο φιλος... Απλα λεω οτι δεν χρειαζεται καμια επιβραβευση απο κανεναν, ειδικα απο καποιους, η πλειοψηφια των οποιων ειναι κατωτεροι τεχνικα απο τον ιδιο... Θα ειχε νοημα πχ αν εκανε post το video σε καποιο site που να συναγωνιζονται τεχνικες, ταχυτητες κτλ αλλα ακομα κι εκει δεν βλεπω τον λογο να γινεται αυτο... Γιατι στην τελικη τι εξυπηρετει περα απο την οποια τονωση "κιθαριστικου εγωϊσμου"; Θελω να πω, ξερει ο ιδιος αν ειναι καλος και δεν χρειαζεται επιβραβευση, ουτε κριτικη απο καποιους που οι περισσοτεροι ουτε ασχολουνται με τετοιες τεχνικες, ουτε τις κατεχουν, ωστε εστω να κανουν επικοδομητικη κριτικη κτλ...
Αν απο την αλλη εγραφε ενα ωραιο κομματακι και εβαζε μεσα και τις οποιες τεχνικες του, εκει ναι να χρειαστει επιβραβευση
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Gus Drax

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #15 στις: 27/07/09, 15:58 »
Α μα δεν ειπα οτι το κανει για τα λεφτα ο φιλος... Απλα λεω οτι δεν χρειαζεται καμια επιβραβευση απο κανεναν, ειδικα απο καποιους, η πλειοψηφια των οποιων ειναι κατωτεροι τεχνικα απο τον ιδιο... Θα ειχε νοημα πχ αν εκανε post το video σε καποιο site που να συναγωνιζονται τεχνικες, ταχυτητες κτλ αλλα ακομα κι εκει δεν βλεπω τον λογο να γινεται αυτο... Γιατι στην τελικη τι εξυπηρετει περα απο την οποια τονωση "κιθαριστικου εγωϊσμου"; Θελω να πω, ξερει ο ιδιος αν ειναι καλος και δεν χρειαζεται επιβραβευση, ουτε κριτικη απο καποιους που οι περισσοτεροι ουτε ασχολουνται με τετοιες τεχνικες, ουτε τις κατεχουν, ωστε εστω να κανουν επικοδομητικη κριτικη κτλ...
Αν απο την αλλη εγραφε ενα ωραιο κομματακι και εβαζε μεσα και τις οποιες τεχνικες του, εκει ναι να χρειαστει επιβραβευση



Γειά σου φίλε μου! Σ'ευχαριστω για τον χρόνο που διέθεσες για να δείς το συγκεκριμένο video! Κάθε σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο ειδικά οταν είναι επικοδομητική κριτική!!
Εδω σου δείνω ενα link για να τσεκάρεις ενα δικό μου κομμάτι το οποίο θα υπάρχει στον πρώτο δισκο που ετοιμάζω.Ισως σου αρέσει περισσότερο



Να σαι καλα!


Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #16 στις: 27/07/09, 16:43 »
Δε μπορώ να το ακούσω απο τη δουλειά, αλλα να πετάξω την άχρηστη πληροφορία: Το συγκεκριμένο βίντεο του Chris Broderick, δεν δημοσιεύτηκε τελικά στο Guitar World λόγο χρήσης 7χορδης..

Περισσότερα σχόλια κατα το βραδάκι μεριά...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #17 στις: 27/07/09, 16:57 »
Δεν ξεχωρίζω τον Gus Drax για να του ασκήσω κριτική. Απλά θεωρώ λίγο ανούσια όλα αυτά τα video.

Και ναι, εννοείται ότι δεν έχω την τεχνική του. Αλλά και να την είχα, θέλω να πιστεύω ότι δεν θα το 'κανα...

Να σταθώ στην πρόταση του φίλου Γιάννη:

Αν απο την αλλη εγραφε ενα ωραιο κομματακι και εβαζε μεσα και τις οποιες τεχνικες του, εκει ναι να χρειαστει επιβραβευση

Και να πω ότι δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #18 στις: 27/07/09, 16:58 »
Α μα δεν ειπα οτι το κανει για τα λεφτα ο φιλος... Απλα λεω οτι δεν χρειαζεται καμια επιβραβευση απο κανεναν, ειδικα απο καποιους, η πλειοψηφια των οποιων ειναι κατωτεροι τεχνικα απο τον ιδιο... Θα ειχε νοημα πχ αν εκανε post το video σε καποιο site που να συναγωνιζονται τεχνικες, ταχυτητες κτλ αλλα ακομα κι εκει δεν βλεπω τον λογο να γινεται αυτο... Γιατι στην τελικη τι εξυπηρετει περα απο την οποια τονωση "κιθαριστικου εγωϊσμου"; Θελω να πω, ξερει ο ιδιος αν ειναι καλος και δεν χρειαζεται επιβραβευση, ουτε κριτικη απο καποιους που οι περισσοτεροι ουτε ασχολουνται με τετοιες τεχνικες, ουτε τις κατεχουν, ωστε εστω να κανουν επικοδομητικη κριτικη κτλ...
Αν απο την αλλη εγραφε ενα ωραιο κομματακι και εβαζε μεσα και τις οποιες τεχνικες του, εκει ναι να χρειαστει επιβραβευση



Γειά σου φίλε μου! Σ'ευχαριστω για τον χρόνο που διέθεσες για να δείς το συγκεκριμένο video! Κάθε σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο ειδικά οταν είναι επικοδομητική κριτική!!
Εδω σου δείνω ενα link για να τσεκάρεις ενα δικό μου κομμάτι το οποίο θα υπάρχει στον πρώτο δισκο που ετοιμάζω.Ισως σου αρέσει περισσότερο

http://www.youtube.com/watch?v=0R6YV4iIIuk

Να σαι καλα!





Πολυ ωραιο κομματακι και βεβαια ουσιωδες! Ναι αυτο μου αρεσε, και αυτα χρειαζονται...
Τα υπολοιπα ομως, οπως ειπα δεν χρειαζονται, ξερεις πολυ καλα αν εισαι καλο παιχτης ή οχι και τις δυνατοτητες σου, ειμαι σιγουρος οτι δεν χρειαζεται να ακουσεις μπραβο απο κανεναν (ειδικα οπως ειπα απο καποιους που δεν διαθετουν καν την τεχνικη σου).  ;)
Να σαι κι εσυ καλα και συνεχισε την καλη δουλεια...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #19 στις: 27/07/09, 18:37 »
Φίλε Gus, τό'χεις το άτιμο το 8-finger :)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #20 στις: 27/07/09, 20:09 »
Γενικά εμένα μου αρέσει να βλέπω φίλους κιθαρίστες να επιδεικνύουν τις δυνατότητες τους και ας φαίνεται και σαν show-off.. Πιστεύω ότι κατά κάποιο τρόπο όλα αυτά τα videos είναι διδακτικά με την έννοια ότι βλέπουμε μουσικούς να παίζουν παπάδες και αυτομάτως λέμε από μέσα μας ότι εκείνοι έχουν απίστευτο ταλέντο και ότι εμείς ποτέ δεν θα καταφέρουμε να κάνουμε κάτι αντίστοιχο.. Έρχονται όμως κάποια παιδιά σαν τον Gus Drax που σε κάνουν να πεις ότι όλα γίνονται με μελέτη και αφοσίωση.. Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω..

Σε αυτό το πνεύμα δεν μπορώ παρά να μην επαινέσω το Gus Drax για την επίτευξη του στόχου που είχε θέσει.. Να παίξει καθαρά arpeggios με finger-tapping.. Παρόλα αυτά, η συγκεκριμένη σπουδή, θεωρώ ότι είναι ανούσια για τον εξής λόγο.. Είτε παίξεις το arpeggio με sweep είτε με finger tapping θα ακουστεί ένα και το αυτό (μην πούμε ότι με τον πρώτο τρόπο μπορείς να πιάσεις και σχεδόν διπλάσια ταχύτητα).. Θα προτιμούσα αυτή η σπουδή να περιείχε μια άλλη μελωδία και όχι arpeggios έτσι ώστε να πω ότι όντως θα την χρειαστώ σε κάποιο solo που θα παίξω και επομένως αξίζει να τη μάθω τη συγκεκριμένη τεχνική..

Όπως και να'χει, το ένα δεν αναιρεί το άλλο.. Keep it up Gus Drax ;)..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #21 στις: 27/07/09, 21:48 »
ρε παιδιά...το παιδί έπαιξε αυτό το πράμα που έχει εναν εξαιρετικα υψηλό βαθμό δυσκολίας...
κ αντί να πούμε όλοι έδω οι κιθαρίστες..."ουάου, πως το βγαλες...ποσες ωρες μελετησες" κτλ...
του λέμε τι μαλ***α κομμάτι έβγαλες?
δλδ αγννοούμε το γεγονός πως έβγαλε ένα τέτοιο κομμάτι και σχολιάζουμε την επιλογή του κομματιού?

συγχαρητήρια από μένα φίλε μου κ για τις ώρες που έριξες και για την τενική σου....
ανέβασε κ άλλα βιντεάκια....

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #22 στις: 27/07/09, 21:57 »
Κι απο εμενα ενα μπραβο!! Καλο θα ηταν να μην αποθαρρυνουμε κανενα απο το να κανει αυτο που θελει!! Η συζητηση για το αν ειναι μπουρμπουληθρες, θα ηταν ενα κομματι καλυτερο κλπ ειναι εκτος θεματος...ολα χρειαζονται και ειναι εξισου εντυπωσιακα στην κιθαρα!!

Εγω μπορει να ξετρελαινομαι με ενα τετοιο σολο κι ενας αλλος με 3 νοτες σε 5 λεπτα, επιδη βγαζουν ενα συναισθημα κι ενας αλλος με ενα κομματι, απλα και μονο επειδη το θεωρει ανωτερο απο μια ασκηση-επιδειξη! Προσωπικα, πιστευω οτι η μουσικη εχει αναγκη απο ολα αυτα...και παλι bravo Gus!

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #23 στις: 27/07/09, 22:14 »
καταρχην μπραβο φιλαρακι για τον κοπο σου. ενα φεγγαρι δουλευα πολυ εναν τυπο τον οποιο τον θεωρω οτι πιο γρηγορο εχω δει σε κιθαριστα τον
RUSTY COOLEY.μολις εβλεπα αυτο το βιντεακι στο σημειο 5:17 -5:21 εκλαιγα απο τα γελια. εχει ξεφυγει τελειως το ατομο.
ειναι μεγαλη συζητηση αυτη η κατηγορια ανθρωπων που παιζουν με τετοιο τροπο κιθαρα. το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θεωρω ανουσιο τοσες χιλιαδες ωρες προπονησης.
'' φυσικα εννοω εκλαιγα απο τα γελια απο τα νευρα μου ε!''

Αποσυνδεδεμένος xTitan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: New Video! Chris Broderick's "Betcha Cant Play This"!
« Απάντηση #24 στις: 27/07/09, 22:14 »
ΜπραβΟ απο μενα... :solo :up
More guitars please!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
35 Απαντήσεις
15030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/06, 14:39
από Alex Flouros
15 Απαντήσεις
10576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
2 Απαντήσεις
2123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/08, 01:42
από if_it_is?
0 Απαντήσεις
1928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/09, 10:05
από Arg0
2 Απαντήσεις
1909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/10, 19:19
από dio21
0 Απαντήσεις
1519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/10, 09:16
από limpo
7 Απαντήσεις
3178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/11, 21:01
από Vaiking
0 Απαντήσεις
2055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/13, 11:37
από Lo.Lee.Ta
2 Απαντήσεις
3201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/13, 23:01
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/15, 16:33
από Dimitris Plessas