Σελίδες:
  • #1 από Σωτήρης στις 09 Feb 2005
  • Παράθεση
    Η τελευταία δουλειά του Αλκίνοου Ιωαννίδη "Οι περιπέτειες ενός προσκυνητή" θα επανακυκλοφορήσει. Εκτός από το κανονικό Cd με τα γνωστά τραγούδια, η έκδοση θα συνοδεύεται από ένα δεύτερο με τη ζωντανή ηχογράφηση που έδωσε πρόσφατα ο Αλκίνοος Ιωαννίδης στο ωδείο Φίλιππος Νάκας, συνοδευόμενος από τους πιανίστες Σταύρο Λάντσια και Σωτήρη Λεμονίδη.

    Πηγή : "Εθνος Αουτ" - 31/1/2005

    πηγη: Φορουμ του musicheaven

    Οπως εχω πει και στο αναλογο θεμα για τον Αλκινοο Ιωαννιδη.
    Αν και ειμαι πιστος ακροατης του, αυτη η κινηση δεν μου ακουγετε καλα, ναι δεν μου αρεσει!
    Πολυ εμπορικοτητα ρε παιδια.. :P Καθαρο δουλεμα για αρμεγμα των ομορφων ευρω μας!
  • #2 από anastasioujim στις 09 Feb 2005
  • Άκρως εμπορικό......
  • #3 από wizofcom στις 09 Feb 2005
  • Οπως εχω πει και στο αναλογο θεμα για τον Αλκινοο Ιωαννιδη.
    Αν και ειμαι πιστος ακροατης του, αυτη η κινηση δεν μου ακουγετε καλα, ναι δεν μου αρεσει!
    Πολυ εμπορικοτητα ρε παιδια.. :P Καθαρο δουλεμα για αρμεγμα των ομορφων ευρω μας!

    Δεν θέλω να πιστεύω πως το κάνει αυτό με μοναδικό σκοπό τα χρήματα…
    Παρόλα αυτά ο χρόνος θα δείξει


  • #4 από anastasioujim στις 09 Feb 2005
  • Καλό θα ήταν να κυκλοφορούσε με dvd...
  • #5 από Σωτήρης στις 09 Feb 2005
  • Καλό θα ήταν να κυκλοφορούσε με dvd...
    μα για dvd μιλαμε το οποιο θα συνοδευει τις "Περιπετειες ενος Προσκυνητη"

    αχ κι εγω που περιμενα τα "Κυπριακα"... :-\
    ας ελπιζω οτι ειναι φημη η οποια θα σβησει..αν και δεν το κοβω να 'ναι φημη, αμα ειναι ο ΝΑΚΑΣ και η δισκογραφικη στη μεση.. :P
    παρα ταυτα ομως πιστευω οτι ο Αλκινοος μπορουσε να πατησει ποδι...τεσπα, ας αφησουμε το χρονο να διξει!
  • #6 από anastasioujim στις 09 Feb 2005
  • Ε εντάξει καιρός ήταν να κυκλοφορήσει και ενα dvd. Ελπίζω μόνο να μήν ξαναπεράσουν 2 χρονια μεχρι να ξανακυκλοφορύσει νεα δουλειά.
  • #7 από guitarlover στις 09 Feb 2005
  • Σωτήρη σίγουρα η δυσκογραφική του τον πίεσε να κάνει κάτι τέτοιο. Δεν νομιζω ότι είναι τέτοιο άτομο έτσι ώστε να ξαναβγάλει τον ίδιο δύσκο με έξτρα dvd. Και νομίζω ότι έχει δείξει το χαρακτήρα του μετά απο τόσα χρόνια στα έλληνικά μουσικά δρόμενα.
  • #8 από anastasioujim στις 09 Feb 2005
  • Δεν έκανε και κανενα εγκλημα...
  • #9 από kiseichukan στις 09 Feb 2005
  • Θα μπορούσε κάλλιστα να το συμπεριλάβει μαζί με το επόμενο cd του κι όχι να "τιμωρήσει" όσους φρόντισαν να αγοράσουν το Προσκυνητή "στην ώρα του". Αυτή η κίνηση δύο πράγματα μπορεί να σημαίνει για μένα που δε γνωρίζω εκ των έσω τις καταστάσεις:

    1) Μείωση της εμπορικότητας του Προσκυνητή κι ανάγκη αναζωπύρωσης του ενδιαφέροντος με extra "δωράκια".

    2) Εκμετάλλευση των απανταχού ταγμένων και πιστών, που θα φροντίσουν να αποκτήσουν το cd και πάλι, προκειμένου να διαθέτουν τα άπαντα του αγαπητού Αλκίνοου.

    Όπως και να 'χει, αυτή η νοοτροπία των δισκογραφικών να "αρμέγουν" με κάθε μέσο το κοινό, επανεκδίδοντας ένα cd μερικούς μονάχα μήνες από την κυκλοφορία του, είναι τουλάχιστον αξιοθρήνητη.
  • #10 από Zeppelin στις 09 Feb 2005
  •  ??? Δηλαδή ρε παιδιά μόνο εγώ πιστεύω πως κανείς δεν είναι Άγιος...
    Σίγουρα ο Αλκίνοος δεν θα "συναίνεσε" στην κίνηση αυτή της δισκογραφικής αλλά στο κάτω κάτω όποιος νομίζει ότι αποσκοπεί στο κέρδος μπορεί πολύ απλά να μην το αγοράσει...

    Παράθεση
    1) Μείωση της εμπορικότητας του Προσκυνητή κι ανάγκη αναζωπύρωσης του ενδιαφέροντος με extra "δωράκια".

    2) Εκμετάλλευση των απανταχού ταγμένων και πιστών, που θα φροντίσουν να αποκτήσουν το cd και πάλι, προκειμένου να διαθέτουν τα άπαντα του αγαπητού Αλκίνοου.

    Αυτά τα κάνουν όλοι κ πάντοτε...Δηλαδή πώς θα επιβιώσει η δισκογραφική;Αν ήταν να στηρίζονται στον καθένα συνειδητοποιημένο από εμάς, πάει βούλιαξε το καράβι...

  • #11 από kiseichukan στις 09 Feb 2005
  • Σίγουρα ο Αλκίνοος δεν θα "συναίνεσε" στην κίνηση αυτή της δισκογραφικής

    Μπορεί να είναι και έτσι, αλλά αν το στηρίζεις απλώς σε εικασίες και υποθέσεις καλύτερα να μην είσαι και τόσο βέβαιος. Προτιμώ να κρατήσω μια "πισινή" μια κι αγνοώ τα συμβάντα.

    Παράθεση
    αλλά στο κάτω κάτω όποιος νομίζει ότι αποσκοπεί στο κέρδος μπορεί πολύ απλά να μην το αγοράσει...

    Φυσικά και δεν πρόκειται να το αγοράσω, τουτέστιν να σκάσω και πάλι γύρω στα 15 τουλάχιστον ευρώ. Μπορώ όμως να σχολιάζω τέτοιες κινήσεις από όπου κι αν προέρχονται. Κοστίζει λιγότερο.

    Παράθεση
    Αυτά τα κάνουν όλοι κ πάντοτε...Δηλαδή πώς θα επιβιώσει η δισκογραφική;Αν ήταν να στηρίζονται στον καθένα συνειδητοποιημένο από εμάς, πάει βούλιαξε το καράβι...

    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Μπορώ να σου απαριθμήσω πολλές εταιρίες ή/και καλλιτέχνες που δεν το έπραξαν. Στην τελική ουδείς απαίτησε να μην προσφερθεί εν τέλει το dvd (αυτό μας έλειπε). Ας το έκαναν όμως με το καινούριο εκπόνημα του καλλιτέχνη, για να μην κλαίνε τα λεφτά τους όσοι ήδη έχουν αγοράσει το cd. Ή έστω ας άφηναν να περάσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα που να δικαιολογεί την επανέκδοση. Μπακαλίστικες συμπεριφορές βασισμένες σε λογιστικές αισθητικές.
  • #12 από Zeppelin στις 09 Feb 2005
  • Παράθεση
    Μπορώ να σου απαριθμήσω πολλές εταιρίες ή/και καλλιτέχνες που δεν το έπραξαν

    Πραγματικά θα ήθελα να μάθω ποιοί αδιαφορούν για το κέρδος στις μέρες μας και τραγουδούν γιατί τους κάνει κέφι και γιατί αγαπούν αυτό που κάνουν,ακόμα και αν δεν παίρνουν ούτε μισή δραχμή από αυτό.

    Παράθεση
    Ή έστω ας άφηναν να περάσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα που να δικαιολογεί την επανέκδοση. Μπακαλίστικες συμπεριφορές βασισμένες σε λογιστικές αισθητικές.

    Συμφωνώ με αυτό που λες, αλλά πλέον εφόσον υπάρχουν δισκογραφικές ΕΤΑΙΡΙΕΣ, πρέπει κάπως να επιβιώσουν κ αυτές. Κάποια κίνηση πρέπει να κάνουν, έτσι δεν είναι; Δηλαδή αν εγώ ήμουν ιδιοκτήτης δισκογραφικής θα τα έβλεπα όλα λογιστικά κ υλιστικά, χωρίς να με νοιάζει το προφίλ του καλλιτέχνη. Στο κάτω κάτω τη δουλειά μου κάνω...
    Για μένα το πρόβλημα είναι στο κοινό και όχι στους καλλιτέχνες...
  • #13 από kiseichukan στις 09 Feb 2005
  • Πραγματικά θα ήθελα να μάθω ποιοί αδιαφορούν για το κέρδος στις μέρες μας και τραγουδούν γιατί τους κάνει κέφι και γιατί αγαπούν αυτό που κάνουν,ακόμα και αν δεν παίρνουν ούτε μισή δραχμή από αυτό.

    Δεν είπα ποτέ πως οι εταιρίες ή οι καλλιτέχνες δεν ενδιαφέρονται για το κέρδος. Απλώς ο καθένας θέτει τα δικά του επίπεδα οικονομικού όφελους, που άλλοτε είναι απολύτως κατανοητά και σε σεβασμό με την τέχνη και το αγοραστικό κοινό κι άλλοτε μιλάμε για αισχροκέρδεια. Κινήσεις σαν αυτή που μας απασχολεί τείνουν περισσότερο προς το δεύτερο άκρο για τους λόγους που επεξήγησα.

    Παράθεση
    Συμφωνώ με αυτό που λες, αλλά πλέον εφόσον υπάρχουν δισκογραφικές ΕΤΑΙΡΙΕΣ, πρέπει κάπως να επιβιώσουν κ αυτές. Κάποια κίνηση πρέπει να κάνουν, έτσι δεν είναι; Δηλαδή αν εγώ ήμουν ιδιοκτήτης δισκογραφικής θα τα έβλεπα όλα λογιστικά κ υλιστικά, χωρίς να με νοιάζει το προφίλ του καλλιτέχνη. Στο κάτω κάτω τη δουλειά μου κάνω...
    Για μένα το πρόβλημα είναι στο κοινό και όχι στους καλλιτέχνες...

    Κι η Motor Oil τη δουλειά της κάνει, εις βάρος του περιβάλλοντος και των ανθρώπινων συνθηκών διαβίωσης, για να χρησιμοποιήσω ένα παράδειγμα, αλλά αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να της πω και μπράβο, ούτε να εκθειάσω τις επιλογές και τακτικές της. Επιχείρηση σημαίνει εξ ορισμού μεγιστοποίηση των κερδών, όμως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλοϊκά όσο φαίνονται. Μακροχρόνια τέτοιου είδους μπακαλίστικες "επανεκδόσεις" μπορούν να πλήξουν το προφίλ ενός καλλιτέχνη, πόσο μάλλον όταν αυτός ο τελευταίος κόπτεται συχνά πυκνά για το ρόλο της τέχνης και επιτίθεται σε εμπορικούς συναδέλφους του.
  • #14 από Σωτήρης στις 09 Feb 2005
  • Καλό θα ήταν να κυκλοφορούσε με dvd...
    μα για dvd μιλαμε το οποιο θα συνοδευει τις "Περιπετειες ενος Προσκυνητη"
    να προλαβω τις παρεξηγεις, δεν ειμαι σιγουρος αμα ειναι DVD η οχι..η ανακοινωση λεει για Cd..
    Σχωρατε με...
  • #15 από ερεβος στις 09 Feb 2005
  • Ε ολοι κανουν αρπαχτες, να μην κανει κι ο Αλκινοος?
  • #16 από κατέ((γίδα)) στις 09 Feb 2005
  • Μακάρι να είναι dvd, έλειπε κάτι τέτοιο απο την συλλογή μου!
    Δεν έκανε και κανένα έγκλημα το παιδί, η δισκογραφική ίσως τον πίεσε!Αλλά και να ήθελε ο ίδιος ποιος τον κατηγορεί?Εχει και ανάγκες ο άνθρωπος!
  • #17 από anastasioujim στις 10 Feb 2005
  • Μείωση της εμπορικότητας του Προσκυνητή κι ανάγκη αναζωπύρωσης του ενδιαφέροντος με extra "δωράκια".

    Οποιοδήποτε cd, σε 2 χρόνια εχει σίγουρα μείωση της εμπορικότητας....
    Αν ήθελε μεγάλη εμπορικότητα σίγουρα θα κυκλοφορούσε κατι καινούριο.
    ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΙ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΕΣ....
  • #18 από CHCOME στις 10 Feb 2005
  • Μαλλον πολύ κακό για το τίποτα..
    Η συζήτηση εγω δεν έχω ακομα καταλάβει για ποιο λόγο γίνεται.
    Για την συνεισφορά της ευθύνης του Ιωαννίδη ή για το πόσο ''αχάριστα'' φέρονται οι δισκογραφικές;
    Γιατι για οποιο λόγο και να γίνονται μάλλον  ξεχνάμε οτι μιλάμε ουτως ή αλλως για εμπορικό προιόν απο την αρχή ώς το τέλος,οπότε τι;
    Να μη συναινούσε ο Αλκίνοος μήπως και χαρακτηριστεί μπακάλης (οπως παρατήρησε κάποιος χρήστης πιο πάνω);;Εγω λεω οτι μάλλον -ως συνήθως-μας αρέσει να παίζουμε με τις λέξεις.
    Θα μπορούσα ισως να χαρακτηρίσω τη κινηση του ''μπακαλικη'' αν πχ συνοδευε την επανέκδοση του cd με ένα πακέτο σαμπουάν για την τριχοπτωση,παρέα με μια μαλακτική κρέμα.
    Το να βγει ομως ενα cd σε επανέκδοση συνοδεύομενο απο ένα dvd ,ποσώς με χαλάει είτε έχω αγοράσει το πρωτο cd είτε οχι.Ξέρω πως κινούνται αυτά τα πράγματα και όχι δε θα ανοιγοκλείσω τα μάτια μου με έκπληξη,ούτε θα αναφωνήσω  με απέχθεια ''Ιουδα Αλκίνοοε''..

    Απο την άλλη να μην εβγαζε η εταιρεία επανέκδοση του cd;;Για ποιο λόγο ακριβως;Για να μη θιχτεί τι ακριβώς;;
    Εχει κανείς υποψιν??
  • #19 από anastasioujim στις 10 Feb 2005
  • Το Θέμα δεν ήταν οτι θα θιχτει κάποιος, αλλα το οτι πολλοί περίμεναν μια καινούρια κυκλοφορία cd....
  • #20 από CHCOME στις 10 Feb 2005
  • Kαι επειδη δε βγηκε καινούριο cd ,πρέπει να ασχολούμαστε αρνητικά με την επανακυκλοφορία του παλιου;;
    Δεν ξέρω βεβαια,είναι και ο τρόπος που σκέπτεται ο κάθε ανθρωπος αλλά προσωπικα μιλώντας πάντα ,δε βρίσκω τιποτα το ιδιαίτερα μεμπτό ουτε ως προς την επανέκδοση του παλιού,ούτε προς την καθυστέρηση κυκλοφορίας ενός καινούριου.
    Στο κάτω,κάτω οσοι κόπτονται ακριβως για το δεύτερο ισως θα πρεπει να ξαναθεωρησουν τις απόψεις τους για το τι ακριβως εστι ''προιόν''..
  • #21 από jazzer_n_rocker στις 10 Feb 2005
  • Ας μην βιαζομαστε να θεωρησουμε οτι το νεο του cd θα ειναι υποδεεστερο αλλων του..Ας μην ξεχναμε οτι το καλυτερο cd που εχει βγαλει εως τωρα ειναι το live του 2000..
    Δεν νομιζω οτι η εταιρεια του μπορει να τον πιεσει σε κατι..δεν ειναι κανενας 20σαρης που μπορουν οι εταιρειες να τον αναγκασουν να κυκλοφορησει κατι, που αν μη τι αλλο θα μπορουσε να  βλαψει τ'ονομα του...
    Αν τελικα βγει μουφα(που το βλεπω κατα 99,9% αδυνατον!)τοτε η ευθυνη ειναι δικη του και οχι των ''εμπορων''.
       Ξερετε ποτε θα κυκλοφορησει? 
     
  • #22 από geni στις 10 Feb 2005
  • παντως εγω να μαρτυρησω οτι θα συμμετεχει στη νεα δουλεια του Γ.Καζαντζή, ενος δισκου με οργανικη μουσικη... 

    Τωρα για την πιεση των δισκογραφικων, αρκει να πω οτι ο Μαλαμας <που ειναι πολυ μεγαλυτερος απο τον Αλκινοο σε ηλικια> Δεν συμμετειχε σε ενα δισκο  επειτα απο πιεση της δισκογραφικης, μονο και μονο επειδη ειχε συμμετασχει σε 7 τραγουδια στο δισκο της Μαριας Θωϊδου....
  • #23 από Hopkins στις 11 Feb 2005
  • To megalitero provlima kata tin gnwmi mou einai to eksis. Se anagkazoun me aftin tin epanakikloforia, na agoraseis ek neou ton proskiniti, an thes na apoktiseis to kainourio live cd. Kai den me noiazei an tha einai stin timi tou enos cd. An as poume ta kostologisoun 15 euro twra, na kikloforousan mono to bonus me 7,5 euro p.x.. Apla pragmatakia. Kai den ftaiei i diskografiki. Tin tsepi tous skeftontai, aftin koitane. O Alkinoos ftaiei apokleistika. Ta leme!
  • #24 από CHCOME στις 11 Feb 2005
  • To megalitero provlima kata tin gnwmi mou einai to eksis. Se anagkazoun me aftin tin epanakikloforia, na agoraseis ek neou ton proskiniti, an thes na apoktiseis to kainourio live cd.

    Kανείς δεν αναγκάζει κανέναν να βάλει το χέρι στην τσέπη,εκτός και αν το θέλει ο ίδιος.
  • #25 από Τσάκι στις 11 Feb 2005
  • ego tha proteina mia epankikloforia tou proskiniti me bonus 4 dvd live ena mplouzaki tou alkinoou ,aytografa tou kai imerologio stin timi ton 120 euro
    eleos dls pion nomizoun oti douleyoun oi diskografikes??
Σελίδες: