Σελίδες:
  • #1 από vamos στις 28 Sep 2002
  • Geia xara se olous.

    Tha ithela na mou peis kapoios an yparxei kapoio programma to opoio tha mporei na PAIZEI akornta / sygxordies kitharas se kapoio sygkekrimeno rythmo. Etsi oste na mporei na me "synodeuei"  sto mpouzouki. (tha itan kalo kai gia ta taksimia!)

    Protimo kapoio "elafry" kai mikro se xoritikotita programma alla kathe idea euprosdekti.

    Euxaristo ek ton proteron,
    vamos
  • #2 από D@ve Murray στις 28 Sep 2002
  • Mporeis na breis to band in a box pou kanei thaymasia ayth tin douleia..
  • #3 από Βραζίλης στις 30 Sep 2002
  • Ψαξε στο http://hitsquad.com/smm/
  • #4 από jimmakos13 στις 03 Oct 2002
  • Band in a Box kai xero pswmi...
    Den einai tyxaio oti to xrisimopoioun polloi epaggelmaties mousikoi..
  • #5 από Πέτροc στις 03 Oct 2002
  • Φίλε vamos υπάρχουν (κυρίως) 2 ειδών προγράμματα γι αυτό που ζητάς:
    1.   Sequensers. Στα προγράμματα αυτά εσύ πρέπει να εισάγεις το ρυθμό, και τα ακόρντα που θέλεις να σε συνοδεύουν, γενικά πρέπει να «φτιάξεις» πρώτα το ρυθμικό/μελωδικό υπόβαθρο του κομματιού και να παίζεις (και να ηχογραφείς) τα solo σου. Εδώ υπάρχουν πάρα πολλά προγράμματα, τα πιο απλά είναι το CAKEWALK (ή και το SONAR) και το MASSIVA. Άλλα είναι το CUBASE (πολύ διαδεδομένο), LOGIC AUDIO κ.λ.π… Επίσης στην κατηγορία αυτή θα βρεις πολλά freeware.
    2.   Ενορχηστρωτές. Προγράμματα τα οποία δημιουργούν ‘αυτόματα‘ ενορχηστρώσεις όπως το BAND IN A BOX  και το JAMMER PRO. Το μόνο τους μειονέκτημα είναι ότι αν τα κομμάτια ξεφεύγουν από τα γνωστά (rock, blues κ.λ.π.) πρέπει και αυτά να τα προγραμματίσεις.
    Η γνώμη μου είναι εφόσον θέλεις να παίξεις ταξίμια (ζεϊμπέκικα κ.λ.π.) να προτιμήσεις την πρώτη κατηγορία. Χρειάζεται να επενδύσεις κάποιο χρόνο στην αρχή, αλλά πιστεύω θα αποζημιωθείς στο τέλος…
    Στη διάθεσή σου για κάθε βοήθεια…

  • #6 από vamos στις 04 Oct 2002
  • sas euxaristo paidia.

    Mallon tha xrisimopoiso kapoio programma san to CakeWalk...

    Mipos kapoios apo sas tous kitharistes exei kanena etoimo grammeno rythmo se opoiathipote morfi audio?

    Euxaristo,
    vamos
  • #7 από Blue Aura στις 04 Oct 2002
  • Ego xrisimopoio to Virtual guitarist tis Steinberg gi auto to skopo. synergazete telia me to Cubase kai to theoro to kalitero pou yparxe istin agora auti ti stigmi.
    Gia plirofories pigenne edo
    http://vg.clubcubase.net/index.asp
  • #8 από Πέτροc στις 04 Oct 2002
  • Φίλε vamos, audio αρχεία μόνο με ρυθμούς δεν νομίζω να πετύχεις (τουλάχιστον όχι εύκολα). Αντίθετα, το καλύτερο κόλπο νομίζω είναι το εξής : Κατέβασε Ελληνικά Midi files με γνωστούς σου ρυθμούς, φόρτωσέ τα σε κάποιον sequenser (π.χ. cakewalk) σβύσε τα solo όργανα/tracks, τροποποίησε ότι άλλο νομίζεις (π.χ. ταχύτητα) και παίξε με την άνεσή σου τα δικά σου solo !!.
    Midi files θα βρεις σχεδόν παντού π.χ.: http://www.geocities.com/Broadway/Balcony/7500/midi.html
    http://www.geocities.com/Vienna/9093/
    http://www.isbiel.ch/~ctr/private/links.htm

    Φίλε Blue Aura, το Virtual guitarist είναι VSTi (δηλαδή plugin για Cubase) το οποίο προσομοιώνει το παίξιμο της κιθάρας (από midi κλαβιέ). Το πρόγραμμα καθαυτό μπορεί να είναι πάρα πολύ καλό και ρεαλιστικό (δεν το έχω δουλέψει) αλλά μάλλον δεν θα βοηθήσει το φίλο μας τον vamos -ο οποίος νομίζω ότι ζητάει απλώς ένα πρόγραμμα συνοδείας. Τέτοιου είδους προγράμματα είναι ίσως το ’επόμενο βήμα’ (μετά τους Sequensers).
    Αυτά ..
  • #9 από Σπύρος στις 04 Oct 2002
  • Το Band in a box είναι πράγματι εντυπωσιακό.
  • #10 από Sl@sh στις 23 Jan 2004
  • kai douleuo me to band arketa kai to brisko poli kalo..
  • #11 από D@ve Murray στις 24 Jan 2004
  • Και εγω δουλευω αρκετα με το Band...einai  πολυ βολικο και ευχρηστο...επισης βοηθα να καταλαβεις τα βασικα της ενορχηστρωσης ενος κομματιου...νομιζω οτι ειναι το απολυτο εργαλειο για εναν κιθαριστα που θελει να ξεκινησει να σολαρει...
  • #12 από Σιδηρόπουλος στις 24 Jan 2004
  • kai pou vriskume afto to band in a box?
  • #13 από D@ve Murray στις 24 Jan 2004
  • Κανονικα στα μαγαζια ...αλλα αν ψαξεις στο ιντερνετ,στο καζαααααα ας πουμε, θα το βρεις σιγουρα..
  • #14 από Fighter στις 10 Oct 2004
  •  ;)Στο καζαα εψαξα και δεν υπαρχει δυστυχως...
    Αλλα αφου ειναι τοσο καλο....
    γιατι να μην το βαλουμε στα προγραμματα μουσικης (downloads) του kithara.gr....? ::)
  • #15 από Fteo στις 21 Oct 2004
  • ;)Στο καζαα εψαξα και δεν υπαρχει δυστυχως...
    Αλλα αφου ειναι τοσο καλο....
    γιατι να μην το βαλουμε στα προγραμματα μουσικης (downloads) του kithara.gr....? ::)
    Γιατι θα μας κλεισουν μεσα! 8)... Αν δεν τα σκασεις στην εταιρια δεν το κατεβαζεις ετσι. Σπασμενο απο μια αναζητηση θα το βρεις
  • #16 από bigmouth_strikes στις 08 Feb 2005
  • ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΠΩΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΕΟ ΘΕΜΑ , ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΙΕ

    ειδα σε σε συζητησεις εδω μεσα για το σαιτ hitsquad, το οποιο εχει πολυ πραμα, αλλα δεν μου κατεβαζει τπτ. εχω προσπαθησει πανω απο 25 διαφορετικα προγραμματα, να κατεβασω απο ολες τις ηπειρους, και μου λεει οτι θα βγει παραθυρο διαλογου για το κατεβασμα αλλα δεν βγαινει. η συνδεση μου ειναι απλη PTSn, τι λετε να φταει?

    αν μπορειτε απαντηστε και στο μαιλ γιατι μαλλον θα ξεχασω σε ποιο θεμα το εγραψα
  • #17 από Βραζίλης στις 07 Apr 2005
  • Μαλλον εχεις popup blocker. Δες τις ρυθμισεις του browser ή του αντιστοιχου προγραμματος που μπλοκαρει τα αναδυομενα παραθυρα.
  • #18 από Faidwnas στις 07 Apr 2005
  • Κανονικα στα μαγαζια ...αλλα αν ψαξεις στο ιντερνετ,στο καζαααααα ας πουμε, θα το βρεις σιγουρα..
    Πολλά προγράμματα εγώ βρίσκω στο BearShare και στο DC++.Προγράμματα παρόμοια(και πολύ καλύτερα) του kazaa.
  • #19 από blue_jazz στις 10 Oct 2005
  • Ξέρει κανείς αν μπορώ να βρω κάπου νέα styles για το Band in a box. Δεν ξέρω αν καν γίνεται κάτι τέτοιο. Το χτησιμοποιώ κυρίως για blues και δεν με φτιάχνουν ιδιαίτερα αυτά που έχει.
  • #20 από D@ve Murray στις 11 Oct 2005
  • Δυστυχως το εχω απεγκαταστησει...αλλα νομιζω οτι ειχε την δυνατοτητα να κανεις edit τα ηδη υπαρχοντα και να προσαρμωσεις....
  • #21 από ScullShot στις 31 Oct 2006
  • παιδιά είναι φοβερό πρόγραμμα το band in a box έχει μερικές μέρες που το κατέβασα απο το isohunt και έχω πάθει πλάκα με το τι μπορεις να κάνεις ήθελα να ρωτήσω όμως υπάρχει τρόπος όλα αυτα τα styles που ειναι σε midi να τα μετατρέψεις σε κανονικά όργανα η τουλάχιστο να ακούγονται πιο αληθοφανή ? Αν γινόταν αυτο πραγματικά θα μπορούσαμε να φτιάξουμε θαυμάσια backing tracks χωρίς πολυ κοπο

    P.S ρίξτε μια ματία στα παιχνιδάκια του ear training ειναι όλα τα λεφτά  ;)
  • #22 από freemind στις 31 Oct 2006
  • Μπορεις, αμα εχεις μια καρτα συμβατη με τη νοοτροπια της creative, να βαλεις καλυτερη Soundfont Bank στη "μνημη" της καρτας. Οσο μεγαλυτερο ειναι το μεγεθος της soundfont bank, τοσο πιο αληθοφανες θα ειναι το αποτελεσμα!
  • #23 από George Sadoor στις 27 Feb 2007
  • Αυτό το band in a box που να πάρει δεν έχω καταφέρει ακόμα να το μάθω.Έχει σπάσει το κεφάλι μου.Ξέρεις κανένας κάνα λίνκ με οδηγίες χρήσης?
  • #24 από Vicarious στις 27 Feb 2007
  • παιδιά είναι φοβερό πρόγραμμα το band in a box έχει μερικές μέρες που το κατέβασα απο το isohunt και έχω πάθει πλάκα με το τι μπορεις να κάνεις ήθελα να ρωτήσω όμως υπάρχει τρόπος όλα αυτα τα styles που ειναι σε midi να τα μετατρέψεις σε κανονικά όργανα η τουλάχιστο να ακούγονται πιο αληθοφανή ? Αν γινόταν αυτο πραγματικά θα μπορούσαμε να φτιάξουμε θαυμάσια backing tracks χωρίς πολυ κοπο

    P.S ρίξτε μια ματία στα παιχνιδάκια του ear training ειναι όλα τα λεφτά  ;)

    export σε midi,
    import το midi σε cubase,
     ανοιγμα των midi με vst,
    και έχεις ένα πολύ αληθοφανές αποτέλεσμα..
  • #25 από ScullShot στις 27 Feb 2007
  • export σε midi,
    import το midi σε cubase,
     ανοιγμα των midi με vst,
    και έχεις ένα πολύ αληθοφανές αποτέλεσμα..

    Μήπως ξέρεις πως θα γίνει αυτο? Έσωσα ενα κομάτι απο το band in a box σε midi και μετα το εκανα import στο cubase αλλά πώς γίνεται να τα ανοίξω με vst?
Σελίδες: